Zorgeloos de nieuwe dag in De hemelse sleutelbloem Situa Suezk blijft DE BELEVENISSEN VAN EEN SLEUTELHANGERTJE Hallo Dromeneiland Nelly en Mientje Rode gardis overschrijdt grens mei Rusland Te laat Trouw De sleutel meLSjes en longens Het boompje AKKOORD EN ISRAEL Zelfbeheersing Industrie Kan brillant gro DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 JULI 1967 Zo, eerst even een krachtig ontbijt en nou de nieuwe dag eens aankijken. a 7An mne ik na nven een eindie om. Lekker met een half p.k. de vrije natuur in. Er waren eens twee kameraden die hun leven lang samen hadden door gebracht. Zij konden niet buiten elkaar, maar het was geen nobele vriend schap die de twee zo innig verbond. Als schooljongens waren ze al dik bevriend, omdat ze samen het grootste kattekwaad uithaalden. Toen ze opgroeiden gingen ze samen op dievenpad. Nu ze volwassen waren en de ouderdom niet ver meer in het verschiet lag, werden ze gezocht als de grootste booswichten uit het land. De slimste van de twee bedacht de plannen. Hij bleef ook op de uitkijk staan, als er een slag geslagen werd; hij verborg en verkocht de buit. De handigste van de twee maakte valse sleutels en breekijzers. Hij kon alle deuren, kasten en kisten openmaken en hij deed het geruisloos en vlug. durft het op te nemen tegen een engel? Dat durfden zelfs deze boosdoeners niet. Terwijl ze weifelden wat ze zouden doen, steeg de engel die de sleutel met twee' handen omklemd hield, omhoog en verdween uit het gezicht. Op een. nacht bezochten de boosdoe ners het huis van een oude man die een goed gevulde geldkist onder zijn bed had staan. Maar hoe zachtjes de handige dief ook te werk ging, de oude man merkte het. Hij sliep niet want hij was ziek en voelde zijn einde naderen, „Hoe kon je binnenkomen?" vroeg" de oude. „Had ik de deur niet afgesloten?" „Jawel", was het antwoord, „maar ik heb sleutels die overal op passen. Ook op je. geldkist, hoor oude gierigaard!" ,,Ik geloof niet dat ik gierig ben ge weest", zei de zieke man peinzend. „Nooit heeft iemand me vergeefs hulp gevraagd. En wat ik bewaard heb, had ik voor mijn kleinkinderen bestemd". „Nou, dan zul je mij wel een lief kleinzoontje vinden", spotte de dief, „want nu is het geld voor mij". En hij opende de geldkist met een valse sleu tel. „Het spijt me voor jou, beste man", zei de zieke weer. „Want je kunt nu wel heel mooi valse sleutels maken, maar de hemelpoort zal toch wel voor je gesloten blijven. Neem mijn geld ge rust mee. Petrus staat me straks op te wachten en dat troost me met alles". De dief voelde zich onbehaaglijk. Hij aarzelde zelfs even vóór hij het geld nam. Maar hij had nog nooit een huis verlaten zonder buit en daarom vulde hij zijn zakken. „Ik ben blij dat je me gewaarschuwd hebt, 'oude man", zei de handige di"f. „Ik kan je verzekeren dat ik vanaf morgen alle sleutels die er maar op aarde en in de hemel kunnen bestaan, zal namaken. Als het zover is zal ik de hemelpoort open krijgen, dan zullen we elkaar hierboven terugzien!" De dief sloop naar buiten, voegde zich bij zijn vriend en vertelde wat hem was overkomen. Het verhaal bracht de kameraad tot nadenken. „Luister eens", zei hij tegen zijn vriend, „we hebben altijd alles samen gedaan. Maar wie zegt dat we samen dood zullen gaan? Ik hoop dan toch dat je alle sleutels tweemaal wilt maken, zodat ik ook kans krijg de hemel bin nen te komen". Dat beloofde de handige dief, en het moet gezegd worden dat de vriend schap, al was die niet van de edelste soort, toch wel een trouwe vriendschap was. Enkele dagen later stierf de oude man. Hij kwam aan de hemelpoort en zo als hij verwacht had: Petrus stond hem al bij de open deur op te wachten, met de gouden hemelsleutel in de hand. Na .een hartelijke begroeting, vertelde de oude man wat hem zopas was overko men. „Twee beruchte boosdoeners zijn nu bezig een sleutel te maken die op de hemelpoort zal passen. Ik vind dat ik u toch moet waarschuwen". Op het horen van deze verschrikke lijke tijding schrok Petrus zo ontzettend dat hij de gouden sleutel uit de hand liet vallen! Onmiddellijk riep Petrus een van zijn snelste engelen om de sleutel achterna te gaan en hem op te vangen nog vóór hij op de aarde terecht zou komen. Maar de sleutel van de hemelpoort is zwaar. Hij suisde door het luchtruim, dook door de wolken, viel tussen dwarrelen de sneeuw en stromende regen, blonk Wat boffen jullie met zulk prachtig vakantieweer. Ik denk dat er heel wat grote mensen, die nu moeten werken, jaloers zijn op jullie. Die zouden ook graag net als jullie aan het strand willen liggen, in de zee willen springen of in de bossen willen wandelen. Maar dat kan natuurlijk niet. Want grote men sen moeten geld verdienen. Daarom krijgen ze ook niet zo'n lange vakantie als jullie. Ik geloof niet dat er veel kin deren zijn, die zich met dit mooie weer vervelen en binnen blijven zitten. Deze week heb ben jullie me maar heel weinig briefjes gestuurd. Dat geeft niet voor een keertje hoor. Nou kon den de verhaaltjes van de kin deren, waarvoor vorige keer geen plaats was, aan de beurt .komen. Maar deze week ver wacht ik weer een heleboel post van jullie. En jullie kunnen niet zeggen dat je niet weet waar over je moet schrijven of teke nen. Want er zijn dingen genoeg die je aan de andere jongens en meisjes in Brabant en Zeeland, die iedere week de Kleine Stem met plezier lezen, kunt vertellen. Je mag natuurlijk ook zomaar iets verzinnen. Maar als je niet zoveel fantasie hebt schrijf je gewoon alles op wat je in je va kantie beleefd hebt. Of je maakt er een mooie tekening van. Pro beer het maar eens als je eens een uurtje niet weet wat je moet gaan doen. Ik ben er zeker van, dat jullie het kunnenVeel suc ces allemaal. José in de zon en landde plat op aarde nog vóór de engel was neergedaald. Daar lag hij in een zachte weide en was in de grond gedrongen waar hij lag alsof hij zojuist was gegoten in een vorm van klei. De weide lag niet ver van het huis waar de boosdoeners woonden. Eerst hoorden ze de doffe klap waarmee de sleutel op de grond was terecht geko men. Daarna ruiste de wiekslag van de engel. En omdat dieven altijd van alles op de hoogte willen zijn, slopen zij naar buiten om te zien wat er aan de hand was. Nu zagen ze hoe de engel op de wei bezig was de zware gouden sleutel uit de aarde op te heffen. En terstond be grepen ze dat .dit de sleutel van de hemelpoort moest zijn. Wat een kans voor de mannen om detze sleutel te bemachtigen! Maar wie De handige ene dief vloekte van te leurstelling, maar de andere, de slim ste greep de arm van zijn vriend. „Ge bruik je verstand!" juichte hij. „De sleutel moet in de zachte grond een afdruk hebben achtergelaten. Dan is het toch zeker voor jou een klein kunst je de grond als vorm te gebruiken en een sleutel te maken die als 2 druppels water lijkt op die van Petrus!" Het gezicht van de eerste klaarde op. „Jij bent niet te overtreffen", zei hij vol bewondering, en samen stapten ze op de plek af, waar de sleutel had ge legen. Maar op hetzelfde ogenblik schoot, uit de vorm die de sleutel in de aarde had gemaakt een plantje op. Een bedje van groene blaren spreidde zich uit, steeltjes sprongen omhoog en op hun top ontvouwden zich goudgele bloempjes met kleine robijnrode hart jes. En alle sleutelbloemen die wij jaar in jaar uit op de weiden kunnen vin den. stammen van het plantje dat ont sproot uit de afdruk van de hemelsleu tel. AN MAC GILLAVRY. Kennen jullie me al? Nee zeker. Nou, dan zal ik eens gauw vertellen, wie ik ben. Jazeker, ik ben Flipje. Natuurlijk niet het echte Flipje. Nee, ik ben een neefje van Flipje en ze heb ben van mij een sleutelhanger ge maakt. Nu zul je wel vragen of het leuk is om een sleutelhanger te zijn. Nou, soms niet, soms wel. Ik zal mijn levensloop eens even vertellen, dan kun je het zelf zien. Ik ben geboren vorig jaar in een grote fabriek. Dat was wel niet zo fijn, want dan moest je in allerlei machines en dan werd je in elkaar gedrukt en uitgerekt, maar ik heb het overleefd. Toen ik dus klaar was, werd. ik aan een potje jam vastgemaakt en in een doos gezet. Wat er toen allemaal ge beurd is, weet ik niet precies, want het was z0 donker in die doos, dat ik niets kon zien. Ik weet 'wel dat ze me naar een winkel gebracht hebben in een hele grote vrachtwagen. Onderweg werd ik wel een heleboel keren door elkaar ge schud, maar ik ben er toch heelhuids uitgekomen. In de winkel zette de winkelier me met het jampotje voor de etalage. Zo kon ik lekker naar buiten kijken. Iedere keer als er en mvrouw met een kindje voorbijkwam, bleef het kind je met verlangende ogen naar me kij ken. Tot er op een dag een hele magere jongen in de winkel kwam, die een potje jam moest hebben. De winkelier wilde eerst een gewoon potje pakken, maar toen zei de jongen, dat hij mij erbij moest hebben. Dus pakte de win kelier ons. Ik vond het wel leuk om nu eens eindelijk voor dat raam weg te kunnen, dan zag ik nog eens wat anders. We werden in een zak gedaan en de jongen ging met ons de winkel uit. Na een kwartiertje werden we uit de zak gehaald en op 'n tafel gezet. Er stonden een stel jongens en meisjes om de tafel, die allemaal riepen, dat ze me moesten hebben. Gelukkig was een mevrouw, die me van het jam potje haalde en me aan het kleinste meisje gaf dat er bij was. Ze was na tuurlijk erg blij met me en liep met een met mij naar haar vriendinnetje. Die was wel jaloers want ze probeer- e mij telkens af te pakken. Dat lukte haar gelukkig niet, want Winnie (het meisje dat hij had gekregen) hield me stevig vast. 's Avonds mocht ik naast haar sla pen en overdag zat ik in de zak van haar jurk. Op een dag, toen Winnie met haar vader in het bos was, lieo Winnie heel hard ergens- naar toe. En omdat ze mij zomaar los in haar zak had zitten, viel ik eruit zonder dat Win nie het merkte. Daar lag ik dan: mid denin een plas op een zandpaadje in het bos. Ik dacht dat ik daar wel altijd zou moeten blijven liggen, want er kwam daar nooit iemand. Toch kwam er op een dag een man in het groen aanlopen. Hij trapte bijna op me, maar hij zag me nog op tijd en raapte me op. Hij had wel grote handen, veel groter dan die van Win nie! Zijn zakken waren ook veel dieper want hij duwde me in een zak, die wel 3 x dieper was dan die van Winnie! Er zat ook veel meer in: o.a. een fluitje, een reuzenzakdoek, een touw tje en nog veel meer. Ik denk dat hij een boswachter was omdat hij helemaal in het groen was en een geweer of zoiets bij zich had. 's Avonds toen het donker was, ging hij naar huis. Ik werd uit zijn zak gehaald en zijn vrouw hing me boven een kastje in de huiskamer. Het hing daar wel fijn, ik kon alles zien wat er in de huiskamer gebeurde. Vooral 's avónds als de boswachter thuis was, Was hét leuk. Hij bracht zelfs eens op een avond een heleboel gasten mee, omdat hij jarig was. Het waren wel aardige mensen om te zien, maar er was één man bij, die me helemaal niet beviel. Hij zat allemaal zo raar naar me te kijken, dat ik er bang van werd. En toen hij even alleen in de huiskamer was, pakte hij me van de muur, en stopte me in zijn zak doek. De volgende morgen werd ik uit de zakdoek gehaald, en de man van gisteravond hield me in zijn handen. Maar toen leek hij echter helemaal niet meer zo eng, hij was erg aardig voor me en legde me in een heel mooi doosje met watjes. Ik dacht dat Ik het toen wel fijn zou krijgen, maar daar had ik me in vergist. Ik werd in mijn doosje op een grote plank gezet, midden tussen allerlei andere popjes. Hij hing zelfs een kaartje aan mijn hand met een paar getalletjes erop. Daardoor merkte ik, dat ik op de markt te koop stond. Ik werd ook in derdaad verkocht en wel aan een heel dikke mevrouw met een hele dikke por temonnaie. Ze deed mij zelfs in die portemonnaie, omdat ik toch klein ge noeg was. De mevrouw stopte haar portemonnaie in haar tas en ging naar huis. Daar werd ik uit de portemon naie gehaald en nu lig ik nog steeds voor het raam met een neleboel vriendjes. Dat zijn ook allemaal sleu telhangers en we hebben altijd veel plezier met elkaar. Wat er nu met me gaat gebeuren, weet ik niet, maar zolang ik hier bij mijn vriendjes ben, zal ik daar mijn hoofd maar niet over breKen. Nancy van Paemel, Singel 27, Westdorpe (6 jaar). RIJSBERGEN Mekkie Neel van Vugt, Hoge Aard IA, Molen schot, Rijen. Ik wil graag correspon deren met een meisje van 11 of 12 jaar). Machtig groot schip al op de zee Ik wil zo graag met je mee naar dat eiland in de zon Als ik daar eens komen kon dan zou ik lekker bruingebrand later terugkeren naar dit koude kikkerland Hoge bergen met je eeuwige sneew Ik denk aan, jou met een diepe geeuw Want ook jij 'bént in mijn dromenland Maar heël ver van m'n lieve vaderland Oceanen en rievieren met je visjes klein Graag zou ik op je golvend water zijn I K dat stormen en wind mij niet weerstaan Om over je bruisend water te gaan En ik wil mee neuriënd met de stormend wind die je alleen hier boven de oceanen vind Mooie heide, galmend riet prachtige vogels die men overal ziet Ook droom ik van je kleurijke molen.' aan de vliet Het is heerlijk zo te dromen, maar het is te mooi in m'n dromenland. Nelleke Lammerse. Wassenaarstr. 9, Breda. Er was eens eên meisje. En dat meis je heette Nelly. En Nelly die had een lief poesje. En dat poesje heette Mien tje. Een leuke naam hè. En Nelly was eens een keer met Mientje aan hel spelen. En toen ineens liep Mientjt weg. En Nelly liep haar achterna. Maar ineens liep Mientje de weg op. En toen ging Nelly maar weer terug naar huis. Zelf verzonnen door Eli? Bruyns, Oosterhoudsewef 31 Breda. Een boompje en een pannestoel die stonden samen in het bos in dat fijne zachte mos de pannestoel was net een blos Hij wipte en hipte op en neer Het boompje zei 's kom eens dichter bij je bent echt lief jij. r.:'v 1 (Van oi NEW YORK/TI Egypte, dat het elk naai zal komen, oï gche zijde de react! moeilijke" situatie Egyptische waarsch het bevel van de staken. Generaal Odd Bull, de het Midden-Oosten heeft Suez-kanaal niet te bevare krant, de kwestie van de legd aan Oe Thant. (Van onze redactie buitenla LONDEN/TOKIO (AP) Ei nigte rode gardisten is op plaatsen de Chinees-Russische overgetrokken, aldus heeft de da gisteren bericht, volgens Londen ontvangen nitzending Radio Moskou. Het bericht, dat afkomstig i het officiële Russische persl Tass, zegt, dat „enkele honde: misschien wel duizend" rode i ten Russische grenswachten h uitgedaagd. De correspondent van de Konstantin Simonov, heeft een gebracht aan Khabarovsk, on 600 km ten noorden van Wladi en minder dan 75 km van de met communistisch China Er hebben geen militaire scb selingen in de eigenlijke be van het woord plaatsgevonden. ..De rode gardisten kwamen naai oever, riepen leuzen en redeoi vrachtwagens in op grenswachte hun de weg versperden," aldi Pravda. „De Russische grenswachten m werkelijk een ijzeren discipline er beheersing opbrengen." Volgens de Pravda-corresponden ven de mensen in het oosten v; govjet-Unie heel kalm onder de Russische acties in communi China. „Men is er allang aan gewend d langs de grens onrustig is. Een tij zijn de demonstraties uitgebleven, y* zijn ze weer aan de orde vi dag". Het officiële persbureau van Wunistisch China heeft dinsdag In nat hooggeplaatste communisten Jao Tse-Toeng niet welgezind zij ambten zijn gezet. Het pcrsb echter ook, dat zij nog niet vergeworpen" zijn. Het is de eerste maal, dat de Mal nebben verklaard, dat hun tege' rr bun functies zijn gezet, bet bericht bleek duidelijk, onservatieve fractie van de par der leiding van president Lioe iS, enorme invloed blijft ut dustrie bijzonder in de Chine De Maoïsten concentreren hun si dr,..„°!iUmenten over 70 maatregelei en Ji mannen van Lioe zijn opgi -L„'e in een aantal fabrieken zijn men.id- Het bestaan va" deze nten was nog niet eerder onthu Pi1™ bij ons. U koopt een rinj kleine bnllant. Deze steen kunt ruilen voor een grotere. U hoeft nfLüer-,clli' bif te betalen. Z< geleidelijk, zonder grote uitgavi een steeds edeler en kostbaardf "eer weten over dit aan systeem? Wij zullen het u graag

de Stem | 1967 | | pagina 6