1.00 1.20 1.00 19 89 Tien jaar burgemeester van Tilburg IH-Soepen 3 P 2?5 155 KOFFIE MR. C. BECHT: ONZ STAD GAAT GOEDE TOEKOMST ENGELSE TIENERS MET 18 JAAR VOLWASSEN Echtpaar verongelukt in Tilburg papier voor uw Rookworst 89 Choc. Repen 10 l?5 albert heijn Even uitblazen mevrouw Vruchtendrank 26.- DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 JULI 1967 wil radicale braak van ij structuur man in arrest mtucht plegen 0 3 PAKJES VAN 1.17 Regeringscommissie raadt aan: ROMEINSE MODE Draag niet onnodig een zonnebril HOE MAAKT U GLAD LEER GOED SCHOON? DRIE PIJLERS WERKGELEGENHEID •„/Je heb nog geen kans gehad het eten weg te gooien. Mama gaat zo weg en dan kom ik". ^pen Premie op agressie Appelmoes .li.» 65 NECTAR 'AH- 250 Butterscotch RABAT RABAT *Prince Fourré i5..utó;»69 DAT IS TE GEEF Personenweegschaal *Kokos-Makronen6.uV79 *IJspoeder vanille *AH-Druivensap G (ANP) Het democra: im Nederland dat vorig richt met de bedoeling als talysator op te treden In ran algehele, politieke ver leeft een studie voltooid weg wordt uitgestippeld we politieke verhoudingen tf. verwerpt de tegenstel- christelijke en wiet-christe- orming en die tussen libe- socialisme als verouderde tegenstellingen Het is van nu duidelijk gekozen moet en modernisering van het erband, waardoor men niet t dan het oplappen van het tablishment", en radicale awing. 1. kiest voor een radicale van de bestaande partij- >als belichaamd in de vijf en. Het wil dit combine- in streven naar reële ver- an onze politieke, bestuur- atschappelijke structuur, mwingsstreven wordt nader in de over twee weken als ïhijnende studie, getiteld we politieke verhoudingen", bestaat uit leden van Partij van de Arbeid, uit m en uit personen die zich e partijen losgemaakt heb- i voornemens na de publi- ieze studie actief te gaan aan de opbouw van een tij structuur. Met het oog ift het centrum ernaar een eke organisatie (schaduw- bouwen, die mede als uit- tan dienen voor een nieuwe tie welke beantwoordt aan problemen van deze tijd. ^NAAL (ANP) De ge- ie van Onstwedde heeft Len gearresteerd, verdacht it met een jongen van 15 i der H., 32 jaar uit Scheem- T., 40 jaar, uit Winschoten, ie officier van justitie ge- d een boerderijtje gehuurd ;emeente Onstwedde, waar homofielen geregeld bijeen gekomen. Men onderzoekt er minderjarigen bij deze )et rokken. VOOR 0.6 LITER !S VOOR AN a© VOOR AN 95 VOOR lEN) CA 67-29/30 (Van een onzer redacteuren) TILBURG „Onze stad gaat op langere termijn een goede toekomst tegemoet. Zeker als u de ligging van Tilburg eens bekijkt in Noordwest-Europa. Als verzorgingscentrum voor Brabant, als vestigingsgebied voor industrieën van velerlei aard én als onder wijscentrum zal de stad een rol van niet geringe betekenis gaan spe len. Ja, ik zie de toekomst van Tilburg met groot vertrouwen te gemoet, ondanks het feit dat er ongetwijfeld enige moeilijke jaren in het verschiet liggen". Dat zegt burgemeester mr. C. J. G. Becht, op 16 augustus tien jaar eerste burger van de stad. Een „jubileum" overigens dat hem niet veel doet. Hij geeft volmondig toe dat er sinds zyn installatie, in 1957, „een hoop beweging in Tilburg is geweest". Hjj steekt ook niet ondre stoelen of banken het „fijn" te vinden dat hy daarbij een rol heeft kunnen spelen. „Da's heel plezierig. Maar het is allemaal heel duidelijk teamwork geweest, van de raad, van het col lege van b. en w., van onze ambtenaren en van vele Tilburgers. Die begrepen in de vijftiger jaren dat er heel wat moest gebeuren om het klimaat van hun stad te verbeteren." liever vooruitzien Mr. Becht wijst er met nadruk op dat er, toen hij burgemeester van Til- bur,? werd, al vele plannen kant en klaar lagen. ,,Ik kwam op een gunstig moment. Tilburg was rijp voor de mo derne aanpak van een ombouw. Ieder een voelde dat er iets moest gebeu- LONDEN (Reuter) Elf door de Britse regering aangewezen volwassenen hebben twee jaar lang de tieners bestudeerd. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat het overgrote deel een sterk verantwoordelijkheidsbesef heeft en ook ver antwoordelijkheid te dragen moet hebben. Daarom beveelt de commissie aan de meerderjarige leeftijd te vervroegen van 21 tot 18 jaar. Als ze achttien zijn, moe ten volgens de commissie de jongelui ook kunnen trouwen zonder toestemming van de ouders. De elf verwerpen het denkbeeld van een verplichte verlovingstijd van een halfjaar voor tieners die willen trouwen. Dat zou meer problemen scheppen dan oplossen, vinden ze. Ja, mevrouw blaast u gerust even uit. Gaat u er maar eens rustig voor zitten. Leg uw benen fijn omhoog en laat Anneke of de kleine Hein maar gerust even gillen. Daar is deze klei ne, niet altijd even interessante ru briek (dat geven we ruiterlijk toe) tenslotte voor bestemt. Om al lezend wat te relaxen bij een kopje koffie of in deze warme dagen bij een koud glas limonade. Leest u dan nu wat er in Rome gebeurt. Mode-ontwerper Patrick de Barent- zen uit de Eeuwige Stad toonde daar zijn herfst-wintercollectie. Met zijn Mannequins poseerde hij voor de fo tograaf (zie de foto). Deze couturier heeft zich uitgeleefd in bijzonder Jeugdig, flatteus zwart, gecombineerd niet witte organdie blouses met strik ken en stroken. Voor mantelpakken ■net plooirokken paste hij tweed en tuiten toe in groen en bruin, waarbij ocnots aandoende petten werden ge dragen. Voor de avond toonde De Ba- rentzen veel zwart fluweel. Zedige ja ponnetjes waren langs armsgaten en zoom afgezet met zwart satijn, terwijl zwart satijnen strikken een verhoogde ui j aangaven. Bij een zwart fluwe- i deux-pièces was het jasje afgezet een overvloed van witte organdie P s lenge jurken met lange mouwen, Hen Van [uweeG half van satijn, wer- mei e fluwelen capes gevoerd Wet witte satijn gedragen warmen zo,leest' krijg je het nog GolfÜn Ma?r deze modellen zijn dan gen el J" .bedoeld voor winterda- niet aan toe Z'Jn W£ hopelijk no§ la"g kOTw™ v,erm°geri om in het don staan aan u°or een hele dag bl00t' ring met sn erp zonlicht en schitte- 4oet L pr°cent kan verminderen, dragen =i g aan een zonnebril te doorbrengt "i»," dag aan het strand af te zeHen aer ver8eet niet hem terugreis vo?rdat u 's avonds aan de arugreis begmt. (Alle deskundigen waarschuwen tegen het dragen van een zonnebril bij het rijden in het donker). Tenzij een donkere bril door een oogarts wordt voorgeschreven wegens een ziekelijke aandoening, moet hij nooit dag en nacht worden gedragen om het Hollywood-effect" of om te camoufleren dat uw gevor derde leeftijd corrigerende lenzen noodzakelijk maakt. Het voortdurend, onnodig dragen van een zonnebril leidt tot. een vorm van verslaving, zo dat iedere poging om hem in het dag licht af te laten de ogen uiterst pijn lijk treft. Het schoonmaken van leren voor werpen vraagt speciale aandacht. Voor tassen, schoenen en andere arti kelen van glad leer hebt u 'een spe ciale leerwas nodig, het liefst in een bijpassende kleur. Hiermee wordt het artikel goed ingewreven. Met een bor stel, die niet te hard is en die liefst voor een tint wordt gebruikt, wordt het leer geborsteld en tenslotte met een zachte doek glanzend gewreven. Kale plekken worden eerst met een speciaal kleurmiddel behandeld. Voor tassen kunt u het beste witte of kleur loze was gebruiken dan kunnen ze ze ker niet afgeven. Hebben ze toch een beurtje met gekleurde was nodig (bij voorbeeld donkere tassen die een beetje kaal worden), borstel de was dan extra-zorgvuldig uit en geef de tas een beurt met blanke was na. Schoenen worden natuurlijk van zand en dergelijke ontdaan voor u ze poetst. De binnenkant van de schoen maakt u schoon met een vochtig doek je met azijnwater. Vlekken in leer zijn meestal heel moeilijk te verwijde ren. Soms verdwijnen ze wel na een behandeling met witte was. Helpt dit niet dan kunt u 't met een watje met een beetje tetra proberen. U moet dan wel voorzichtig te werk gaan, want tetra kan in leer onherstelbare kringen veroorzaken, vooral als u er te royaal mee bent. Neem dus maar een klein beetje op een doekje en wrijf hiermee snel en krachtig over het leer. Wanneer u een kostbare tas hebt met een vlek, kunt u hem beter aan de vakman toevertrouwen. ren". Maar terugblikken ligt nauwe lijks in de aard van mr. Becht. Hij wil liever vooruitzien. Daarop is het beleid van het gemeentebestuur steeds gericht geweest in de jaren dat hij bur gemeester was. „Onze stad zit nu midden in de ge volgen van de structurele veranderin gen. Die komen bepaald niet onver wacht. Heeds in 1958 heeft het ge meentebestuur erop gewezen dat de eenzijdige industriële opbouw van Til burg, de textiel overheerste sterk, werkgelegenheidsproblemen zou op roepen als de conjunctuur minder flo rissant zou worden". De jaren van economische bloei heb ben eigenlijk verdoezeld dat er iets mis was in Tilburg. De werkgelegen heid van de inwoners van de stad was te zeer eenzijdig afhankelijk van één tak van nijverheid. „Er is door het gemeentebestuur sinds 1950 naar gest'-eefd daaraan iets te veranderen. U kunt stellen dat de stad sinds die tijd in een overgangsfa se zit. Wij proberen Tilburgs welvaart en welzijn op een harmonischer sa mengestelde basis te vestigen. Dat brengt met zich mee een sterke wijzi ging van het leef- en werkpatroon". Om dat te bereiken heeft Tilburg grote offers gebracht. Drie pijlers, centrale gedachten, gericht op die structurele veranderingen hebben de afgelopen jaren de activiteiten van het gemeentebestuur geschraagd. „De filosofie die heeft geleid tot de opstelling van het 72-miljoenenplan én nu weer van ons honderd-miljoenen- plan is, kort gezegd: het scheppen van een aantrekkelijk „klimc.at" voor een stad die in een onvergelijkelijk mooi gebied ligt. Wij menen dat daardoor de herindustrialisatie ten zeerste wordt bevorderd, dat de verzorgende functie van de stad voor geheel Brabant beter tot haar recht kan komen en dat zij kan uitgroeien tot een belangrijk on- derwijs-centrum". Toen mr. Becht burgemeester werd, waren de resultaten van een diep gaand onderzoek naar de verkeers technische problematiek van de stad juis4 bekend geworden. Daaruit bleek, ondër andere, hoe bijzonde moeilijk het stadscentrum was te bereiken. Het rapport over de ontwikkeling van de industrie gaf objectieve feiten die dui delijk maakten, hoe verkeerd de een zijdige industriële ontwikkeling zou kunnen uitpakken bij een slechter wor dende conjunctuur. „Wij zijn toen gaan inventariseren. Bestaande plannen werden bekeken in het licht van onze financiële mogelijk heden. De raad hield net oog gericht op de toekomst. Zo groeide het 72-mil joenenplan. Het hoogspoorplan van kleine omvang met één tunnel werd vervangen door een groot plan. Dat zou driemaal zo duur worden. „De doorbraken werden aanvaard om het centrum te ontsluiten en de mogelijk heid voor een opbouw van een moder ne city te scheppen. Het bouwplan voor de stadsschouwburg kon worden verwezenlijkt, het waterwingebied in de Beekse Bergen werd recreatieter rein. Het plan daarvoor dateerde al van voor de oorlog". „Kortom", aldus mr. Becht, „dat al les was gericht op de verbetering van woon- en vestigingsklimaat van de stad". Bijzonder belangrijk vindt hij boven dien dat reeds in 1958 tot een interge meentelijke samenwerking in streek- verband kon worden besloten, omdat men nu eenmaal ook bestuurlijk een aantal vraagstukken niet meer eng ge meentelijk kan oplossen. „U weet het, mijn persoonlijke op vatting is dat wij met de uitbreiding van onze wooncentra zullen moeten overgaan tot het stichten van bandste den. Dat vereist speciale voorzieningen voor het openbaar vervoer en een dui delijk beeld van de plaats die de city zal moeten gaan innemen. Dat kan men niet meer stedelijk verwerkelij ken. Ook daarom ben ik zo blij met de samenwerking in ons stadsgewest". Het is jammer dat de vruchten die dit taeleid-in-overgangstijd heeft afge worpen door de huidige economische moeilijkheden in de Tilburgse textiel industrie niet duidelijk zichtbaar zijn. „In de tien jaar dat ik hier burge meester ben. gingen er in die sector enkele duizenden arbeidsplaatsen ver loren. Die achteruitgang is nog niet afgelopen. Maar dat, desondanks, de werkgelegenheid als geheel in de stad niet terugliep, acht ik een gevolg van het gevoerde beleid. Vooral in de sec tor van de verzorgend bedrijven kon den vele nieuwe arbeidsplaatsen wor den geschapen". Voor de naaste toekomst zijn er zor gen. Daarover laat mr. Becht geen twijfel bestaan. „Men neemt aan dat er tegen het eind van dit jaar in Til burg vijf procent van de mannelijke beroepsbevolking zonder werk zal zijn. Dat is niet alarmerend, maar het is wel een percentage dat boven het lan delijk gemiddelde ligt". Dat is ook de reuen, waarom het Tilburgse gemeentebestuur in Den Haag al sinds geruim tijc'. vraagt om incidentele hulp als er industrie-vesti ging in de stad mogelijk is, indien be paalde financiële faciliteiten door de overheid kunnen worden gegeven. Daardoor immers zou Tilburg beter kunnen „concurreren" met de ontwik kelingsgebieden. „Het gemeentebestuur doet op dit gebied wat het kan. Dat wordt, onder andere, bewezen door de stichting van de NV Maatschappij tot Industriebe vordering Tilburg h 1958, waarvan het kapitaal één miljoen gulden be- met stadsgewest draagt." Maar het is wel duidelijk dat zonder daadwerkelijke steun van de rijksoverheid de onderhandelingsposi tie van het Tilburgse gemeentebestuur bij het pogen nieuwe bedrijven aan te trekken vrij uitzichtloos is. Kijken, met vertouwen, naar de toekomst. Dat is het dat Til burgs voortvarende burgemees ter doet na tien jaar gezeteld te hebben in het paleis-raadhuis. Een toekomst die hij voor stad én streek rooskleurig ziet, omdat er door velen sinds jaren met volle overgave en visie aan is gewerkt. „Dat ik daaraan mijn steentje heb mogen bijdragen, vind ik een voorrecht. Ik hoop dat nog jaren te kunnen doen in het team dat ik zo zeer heb leren waarderen en bewonderen". (Van onze correspondent) TILBURG De 34-jarige W. Karse- makers en zyn 31-jarige echtgenote uit Tilburg z(jn gisteren by een auto-onge luk in Tilburg om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde, doordat een auto, bestuurd door de heer S. uit Ois- terwijk, op de Lage Witsiebaan in Til burg geen voorrang gaf aan de auto van de heer Karsemakers, die uit de Postel- se Hoeflaan kwam. De heer S. werd met lichte verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. DE BRITSE regering heeft de vrijla ting bevolen van een enorme olietanker in Singapore die daar vastgehouden werd als onderpand voor de schade toe gebracht door het zusterschip, de Tor- rey Canyon, die een van de mooiste stranden van Zuid-Engeland met grote hoeveelheden ruwe olie besmette. Voor de vakantiegangers in Lippiza zit het er dus nu ook op. De N.T.S. schijnt van zins de ruimte, die door het wegvallen van deze serie in haar woens dagavondzendtijd vrijkomt, op te vul len met Amerikaanse sprookjes (voor jong en oud nog wel!). We hopen maar dat deze verandering een kwalitatieve verbetering van het amusement van de Stichting zal bete kenen, want Lippiza met zijn luxeheng- sten en merries, die de meest armtierige verhaaltjes moesten dekken, had ons in dezen helemaal niets te bieden. Vanaf acht uur liep de programme ring bijna volkomen congruent aan dat gene waarmee de bioscopen een avond vullen. Na het journaal dat behalve met de onvermijdelijke huldigingen en folk lore weer eens tobde met technische storingen in de ondertiteling, kregen we drie minuten lang de reclameboodschap pen voorgezet, een tijd die men in cine matheaters pleegt te gebruiken om zich elders te spoeden. „Het Kandelaar Mysterie", luidde de Nederlandse titelvertaling van de En gelse hoofdfilm waarin flink met slag schaduwen en clair-obscur gewerkt werd om de spanning van het meisjes- lij k-op-de-di van te verhogen. De er aan vooraf geprojecteerde impressie „Som- merkrig", deed ons meer deugd. Een voor poëzie gevoelige camera had de nonconformistische bewegingen geregis treerd van de dichter met een soldaten- pakkie aan. N.R. (ADVERTENTIE) Uit hetgeen na de tweede wereld oorlog geschiedde, -'ouden we kunner afleiden, dat in de beschaafde lander de wens leeft, om lieden op verant woordelijke posten, die zich misdragei hebben tegenover de mensheid, ah oorlogsmisdadigers aan te wijzen en t( berechten. Helaas is de U.N.O. niet ir staat deze wens te effectueren, inte gendeel. De super-progressieve voortvarend heid van de Nederlandse regering doe mij veronderstellen, dat hier geen spra ke is van buitenlandse politiek, doel van buitenlandse PANIEK. Hoe moe ten wij het anders kwalificeren, wan neer deze regering meent aan de heei Nasser een presentje van f 300.000,- te moeten offreren, natuurlijk niet als premie op agressie, maar ten behoeve van die arme vluchtelingen. Van deze Nasser, die zijn eigen soldaten liet creperen in de Sinai-woestijn, wordt door deze regering blijkbaar veronder steld, dat hij zich iets gelegen laat lig gen aan die vluchtelingen, wier ellende hij zelf steeds bestendigd heeft. Het volgende schokkende bericht is dat de ze regering 100 miljoen gulden beschik baar heeft gesteld voor een UNO-pro- ject in West-Irian. Was het niet de zelfde UNO, die nog slechts enkele ja ren geleden de Soekarno-agressde be kroonde en Nederland uit West-Irian trapte en dit gebied voorlopig onder beheer stel.de van Soekarno? Natuur lijk, de Nederlandse regering is groot moedig en nog grootmoediger zijn di verse politieke en niet-politieke groe peringen in dit land, die momenteel pressie uitoefenen om het eigen volk op verhoogde wijze te gaan uitplunde ren ten behoeve van als regel niet na der aangeduide UNO-projecten. De mentaliteit van deze lieden vertoont veel overeenkomst met de „gebroken geweertjes"-mentaliteit van de derti ger jaren. Denkt men werkelijk dat dit mondiale premiestelsel op agressie en geweld het gewenste succes zal ople veren? Vermoedelijk speelt bij velen een grote sociale bewogenheid de hoofd rol. Juist voor die groep zou het mis schien dienstig zijn, zich eens veelom vattend te oriënteren over de vraag, of die bulkende welvaart, waarin de Nederlanders leven, inderdaad wei zo bulkend is. Een vergissing op dit punt zou wel eens tot nare gevolgen kun nen leiden. B. OP ZOOM P. BROUWER. Het is nog altyd goed, dachten we, politieke overwegingen uit te scha kelen wanneer het gaat om hulp aan mensen die deze hulp letter lijk broodnodig hebben. Red. tomaten-, kippe- of groentensoep In handig draagkarton geconcentreerd blik 0.46 Itr (voor 4 personen) peren, perziken of abrikozen Puur natuur! Fles 0,7 Itr. (geen statiegeld) VACUUM-VERPAKT gram 79 Samen 28D gram fijne Delicate chocolade (BONEN) gram ÏP Zo'n Zo'n boeiend jeugdblad, boor devol strips, voor slechts 12 ct bij AH-margarine. Morgen een 'Heintje' ha len: verrukkelijke vakan- tie-lectuur voor uw kin deren. LUXE Wit gemoffeld met lichtblauweanti-slip'opstap'. Duidelijke schaalverdeling tot 125 kg, gemakke lijk afleesbaar door vergrotende lens. Royale handgreep. Vergelijkbare winkelwaarde f37.50 Bestelnummer F-680 voor 1 itr. ijs zak 400 gr. rood of wit. -fles 0.68 Itr. 1/1 blik, U!" ONVOORWAARDELIJKE KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig bU AH gekocht artikel niet elke cent waard acht die u ervoor hebt betaald, dan geeft Albert Heijn u het volle bedrag terug. Prompt... zonder enige bedenking! Pi ijzen gelden tlm woensdag 25 juli cn

de Stem | 1967 | | pagina 5