DE SCHONE ETS EN WONDERE ..MARIE" ..DAG VAN HET PAARD" OP DUINDIGT V rij dag begint zomerfeest in Nieuw-Yossemeer Ettens bejaardenhuis heeft nieuw bestuur Dagje in Amsterdam jd in Jemen opgelaaid (1 verscheurt baas Even uitblazen mevrouw Bij zwemles verdronken GENERAAL DELGADO NOG IN LEVEN Jongeman slak broer en stiefvader met mesje Schotel-Proost'Rademaker in Hilvarenbeek Buitenlanders verlaten Biafra ■%- Zox-fZ.Jd— famUc! jan janssen From Russia with love en Jackie Kennedy „Moderne" Julie Semper Crescendo heeft geld nodig China zegt verdrag op Rijenaar hakt ruilen gemeentehuis stuk Hans Tesselaar uit de strijd Marie Gasbuis Federalen rukken op naar Enoegoe Man uit Etten-Leur overleden na ongeval <t DA (AFF) De Jemenietl. ïingsgezinden hebben de stad n de haven Maidi aan de Rnrf. momen. Dit is gisteren in fp. communiqué van het hoofd, van Imam Badr meegedeeld, de eerste aanwijzing sinds mden dat de strijd in het noor. Jemen weer is opgelaaid. E( te van Tehama langs de Rodt ïveneens tot Abs weer bezet lingsgezinde troepen, rad werd in 1965 de vredescon- gehouden nadat president Ras- Egypte koning Teisal in Djed ontmoet. ;OBE (AP) Dr. Jack H. Ba. irurg bi) het ziekenhuis van La- Pensylvania) nam zijn hond, shtige bulhond die hij al zeven i, mee voor een wandeling oves rderij waar het dier in de kost i kwam nooit terug, bossen keerde de 80 kilo wegen. 1 ziich tegen zijn 73-jarige baas cheurde hem. Hamill's nek was n en zijn keel opengereten, ter- r lichaam beten vertoonde. Ds i werd afgemaakt, arzorger van de hond vertelde dier volgzaam kwam aanlopen geroepen werd, en hem vervol- ar het lijk van zijn baas bracht. BA6BLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 JDU196T tn jat en lar vy er. ïh- Hik :ed U 3e- 10 >ns ra- ci- us- el- aff str ug- 48. T. k. a.-een in zeer goede staat zijnde Heinkel 175 cc tegen zeer lage prijs t.b.v. Wolven, hoek 15, Olvenhout. tel. 01601- 652. Belcrum-garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. 1963 te koop. Min. Kanstraat 16.20 Breda. tel. 01600-39900. Te koop Fiat 500 '60, Renault 4 '64, Mons. Hopmaustr. 22. Roosendaal. M.G.T.D. 1952 in zeer goede staat, vaste prijs f 2650,.. tel. 01672-330. Na 6 uur. 342. Vakantietijd, sportautotijd, thans in voorraad Fiat 850 coupé 1967 met sportuitlaat toerenteller en spaakwielen Fiat 850 coupé 1966, Opel Ka. dett coupé 1965, Ford Taunus 12 M coupé 1965, Austin Glider 1964, Simca 1500 GLS met radio en grondversnelling 'i Simca 1500 1965, Simca 100 GLS 1967, Simca 1000 GLS 1968 Simca 1000 GL 165, Simca 1306 1905, Opel Rekord 1965, Opel Rekord 1964, Opel Rekord 1963 Ford Taonus 17 M 1965, Ford Taunus 20 M 1965, Ford Tan. nus 17 M 1964, Ford Taunus 17 M 1963, Ford Taunus 12 M 1965, Ford Corsair 1965, Re nault Major 1967, Scaldia '67 Skoda MB 1000 1965, NSU Prinz 1964, Trabant 1965, Ford Cortina 1965, Citroën Ami 6 1964, Daffodil 1964, Daf com. biwagen 1965, BMW 700 LS li 1964, Ford Taunus 17 M Combl 1964, Opel Kadett 196,4 enz. Deze week ingeruild Wartburg 1963, Ford Anglia 1962, Opel Bestel 1962, Trabant combi '63 Deze wagens worden voor inruilprijzen verkocht. Voor een betrouwbare ge bruikte auto naar een be. trouwbaar adres het adres met de grootste voorraad, de grootste omzet en met de aller grootste service. Belcrum garage, Min. Kanstr. 16r-20, Breda. tel. 01600-39900. Tilburg Korte Schijf straat 39, tel. 04250 33636, Showrooms geopend van 8 uur v.m. tot 10 uur n.m. Zondags van 1 tot 5 uur. Firma Gijzen, thans gevestigd I Academiesingel 34a, Spoorstr. I 32. Bieden u onder onze beken- I de service te koop aan. Een f gloednieuwe Hilhnan Sunbeam 1967, BMW 2000 Typ» 1967, Chevrolet 1964, twee deurs Taunus 20 M 1965, Mercedes diesel 1965, Wartburg 1967 Fiat 1500 1965. Fiat 1300 1965, Austin C-dider 1965, en 1963. Taunus 12 M stationcar 1905, ropel 1965, Opel caravan 1965, Met nieuwe motor, Opel Cara van 1964, Simca's 1000 1965 en 1964, Simca 1500 GL 1965, Re nault Dauphine 1965, Fiat 850 1966 en 1964. DKW F 102 1961 Fiat's 1100 1965 en 1964, Cor tina 1963, Opel Kadett 1966, BMW 700 1964, Renault L4 6* 2 maal VW Bus 1966, Fiat 600 1965 en 1963, Trabant's 1965 3 maal VW Pickup 1963, Ope Blitz 164 ingeruild Mercedes diesel 1961. Taunus 17 MM»; VW 1200 1962, Dit is een kleme greep uit onze voorraad. Al deze wagens worden in 0112 eigen werkplaats getest en van nieuwe onderdelen voorzien op al deze wagens 10.000 km garantie op onderdelen en ar beidsloon. Financiering moge lijk ook inruil. Het adres Aca demiesingel 34a, recht tegen over de KMA ingang lanff 0 poort. Spoorstraat 32 bij net station. Geopend 8 uur tot 9 Zondags van 1 uur tot 6 uur.^ Busjes en bestel met en chauffeur. F. v. d. Burgh, y deboschseweg 2, Oud-Gastei, tel. 01652-2067. Te koop aangeboden Fiat 600 1961, BMW coupé 700 1962, VW 1960, Karmann Ghia '60, cedes 190 D '61, Mercedes uw D '60, Mercedes 190 SL ei. garantie, inruil financiering- Wagenstraat 50, Wagenberg- T. h. ruime 4 pers. caravan op camping aan zee te Ren g vrij na 5 aug. Tel. 05760^ Te koop wegens overcomp'"1 weekeind kruisertje, 5 m 1.80 m. breed, 2 slaapplaat^ kombuis,ie als nieuw. gpeawjj; Jachthaven ..De Amer melen. Ideale vak. en voordelig- Heerlijke rust ln luze bu^ M. of z. warme douche o caravan in mooiste DreinWel|. bossen met groot, veilig* terbad - strand - modgetgou speeltuin v. kleintjes - taufant - winkels, enz. vanaf f 75,. p.w. Vru van* 12 aug. Fantastisch voor aug. rdiiwauo"* -- gezinnen en ouderen. 18579 b.g.g. 05291-1680. Naar Antwerpen per lijndienst rechtstreeks, v ---- Station N.S. mmW-'j.,, uur v.v voor toezoe* rentuin, Vogeltjesmark winkelen. B.B.A. Lijndienst na« Kaatsheuvel Efteling- dag ireda, Emmastraat ma ug m. vrijdag 8.35-9.40-11-50 5.20- 17.35-19.35 T.k. nestje zw. tjes, vader Engelse b»P Mevr. Clemens. Bredasew r 602, Tilburg, cafe tel. 72475. del' (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG By duizenden worden landbouw- paarden ieder jaar uitgevoerd als slachtpaarden. Ze verdwijnen de paarden die voor de motorisering be gon de stallen vulden met hun gestamp en ge snuif en het landschap stoffeerden bij hun werk op het land. Ze zijn verdreven in de ongelijke con currentiestrijd tegen de benzinemotor, die rationeler en economischer is dan een havermotor. Het is triest te weten, dat bij die „duizenden" niet minder dan vierduizend veulens zijn. Met en kele zeldzame paarderassen is het precies eender gesteld. Zij leven slechts nog in dierentuinen als droeve restanten van de honderden die de steppen en toendra's, de bossen en vlakten hebben bevolkt. Ook Nederlands rijke scala aan paardenbezit loopt angstwekkend terug, de inspanningen van de stam boeken en de fokkerijen ten spijt. Dat is een triest verhaal, van de diersoort die stormenderhand de wereld is gaan veroveren als vorm van recreatie en sport. Mén wil voorkomen, dat de paarderas sen die ons land nog rijk is niet als vergane glorie naar de dierentuinen verhuizen of als geconserveer de wezens in de musea verdwijnen. Daarom wordt onder auspiciën van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport op woensdag 19 juli de „Dag van het Paard" gehouden. Voor de machtige coulissen van de renbaan Diuindigt zullen vijftien verschillende rassen in een non-stop show „optredenV. Van het kleinste paard, de één meter hoge Shetlandpony, tot het meer dan zevenhonderd kilo wegende trekpaard. Buiten deze twee paarderassen zijn er nog de ponyrassen Dart moor, New Fbrest, Welsh, en de IJsland pony die al meer dan achthonderd jaar zuiver gefokt worden. Wat zo al mogelijk is met de verschillende paarde rassen zullen demonstraties aantonen. Het totaal portret van de Nederlandse paardenstapel wordt ge completeerd door de trotse Arabieren, de Gelderse paarden uit de oude en nieuwe fokinrichting, tuig- paarden en de gehele show wordt gelardeerd met enkele draverijen en rennen w.o. de klassieke Diana- prijs voor driejarige volbloedmerries. Slaagt de opzet van de organisatoren, dan ligt het in de bedoeling de „Dag van het Paard" tot een jaarlijks terugkerend evenement te maken teneinde de aan dacht voor het paard in al zijn verschijningsvormen in de steenklomp Randstad levendig te houden. (ADVERTENTIE) JONGE DAMES, denkt u eens aan een dagje of meerdere daagjes Amster dam. Lekker flaneren, terrasje zitten, museum kijken, winkelen, dineren. Kortom eventjes blitz leven. De hoofd stad biedt vele mogelijkheden tot ver tier of tot het bekijken van dat vertier. Als u in Mokum verblijft, kan Wim Wagenaar u op komen halen met zijn oude Rolls Royce om u indien u wel tenminste met drie personen bent naar zijn restaurant „Le double W" te brengen. Daar kunt u formidabele T- bones vedorberen, die echter niet al tijd even mals zijn. Maar het hoeft niet. Fijnere vleessoorten kunnen er ook worden besteld. De omgeving waar in u eet, is helemaal van deze tijd. Het publiek is er beslist alleen „hip". IN DE KERKSTRAAT 383 A treft u een kralenboutique. Ludolph Kotting, 22-jarige kunstnijverheid-jomgen richtte zijn zaakje heel modern in met overal zilver en metaal. Veel kettingen in voorraad zijn er niet. Maar u kunt ze bestellen. Na een week zijn ze dan klaar. De jongeman vervaardigt op be stelling. Ook maakt hij ceintuurs, tasjes etc. Op verzoek zal hij ook uw japon netje met kraaltjes of pailletten versie ren. DICK LE TISSERAND alias Dick Kooymans huist in een souterrain aan de Prinsengracht 495, waar hij stoffen weeft. Ze zijn ideaal voor een aparte jurk, mantel of pakje. Zijn echtgenote maakt herdersvesten in ruiten of stre pen, waarvan sommige aan twee kan ten kunnen worden gedragen. Bijpas sende dassen worden ook geleverd. BIJ METZ, op de hoek Leidsestraat- Keizersgracht, kunt al die. modieuze dingetjes kopen van soms niet erg de gelijk, maar wel hyper-modern materi aal. Bloemvormige tafel en stoeltjes van papier-maché in groen, rood, geel en blauw, ouderwets uitziende mannetjes als trekpop, papieren vissen, bouwvak lantaarns in felle kleuren, kussens met schietschijfpatroon, rode theeketels en uog honderden andere dingen. De prij zen variëren van heel goedkoop tot verschrikkelijk duur. ,iFrom Russia with love" zou een goede titel zijn voor de Italiaanse mode van de komende herfst en winter. Deze week houden de Romeinse modehuizen uun shows. En heel veel ziet er Rus sisch uit: rokken tot op de kuit, hoge opstaande kraagjes, kozakkenblouzes met nem, flokloristisch uitziend bor- uurwerk en hoge laarzen. Ruim dertig aute couture-huizen in Rome zullen de Da Jeek *ang creaties tonen, aaroij horen ook boutiquemodellen, renkleding en bont. Mevrouw Jackie ,d*e °P ogenblik in Italië W- eft reeds bij het huis Va- een sPeci-aal voor haar samen- nn u Te collectie bekeken. Zij logeert lia ogenblik in Lucca in Noord-Ita- rio'Jr'i ")aar ^eeft zij reeds verschillen- sq mij? aan^open gedaan in Romein se modehuizen. trPoatTAde Romeinse modekleuren be- klonG, zHRen donker worden: alle eWr^n,a ln van caramel tot donker py\ ^ade,mat-r°se, saffierblauw, zwart rood prekend Russisch- zinderend De foundationontwerpers moeten zich steeds aanpassen aan de ontwerpers van bovenkleding. De mini-mode vraagt natuurlijk een eigen foundationmode. Het „set"-idee is thans helemaal en vo gue. Zo hoort bij deze panty een beha met verstelbare stretch-schouderhand jes. Een gezellig setje dus voor de jeug dige, modieuze vrouw. Julie Andrews, vorig jaar bijzonder grappig in „Mary Poppins", speelt de hoofdrol in een nieuwe muzikale ko medie: „Thoroughly modern Millie". De ze is gebaseerd op de wilde jongeren uit de „roaring twenties". De film gaat over de geëmancipeerde meisjes en de mooie jongens uit deze woelige periode. Julie buitelt en dartelt door allerlei vreemde, zelfs gevaarlijke avonturen. Ze rijdt o.a. een sportwagen, heeft een blanke-slavinnen handelarenbende op te rollen, danst vanzelfsprekend de Charleston en bengelt in haar boven de knie reikende jurken en pothoedjes aan vlaggestokken of het niks is. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-VOSSEMEER De fanfa re „Semper Crescendo" te Nieuw-Vos- gemeer houdt vrijdag, zaterdag en zondag in een grote tent op het sport terrein aldaar een driedaags zomer feest. Dit evenement wordt zaterdag middag officieel door loco-burge meester C. Kooien geopend. De Tiroler-kapel Die Lage Lander uit Prinsenbeek zorgt er zowel zater dag- als zondagavond voor dat er ge danst kan worden, terwijl de bezoe kers zowel 's middags als 's avonds hun geluk kunnen beproeven in de fancy-fair, die ook in de grote tent wordt opgebouwd. Om het gehele feest nog extra muzikaal op te luiste ren heeft Semper Crescendo voor za terdag en zondag een aantal fanfares uit de omgeving uitgenodigd, die mu zikale rondwandelingen door het dorp zullen maken. Vorig jaar heeft Semper Crescendo voor het eerst een dergelijk feest ge organiseerd. Toen was dat ter gele genheid van het 45-jarig bestaan. Fi nancieel gezien was dit feest voor de fanfare toen een succes. Daar de fan fare in de nabije toekomst grote uit gaven staan te wachten heeft zij dit jaar weer een feest georganiseerd. De fanfare telt momenteel een der tig jeugdleden. Voor hen moeten er ook instrumenten en uniformen ko men. Tevens moet het gehele instru mentarium van de fanfare worden vervangen. De fanfare wil n.l. van de hoge stemming naar de lage over gaan. Alleen het vernieuwen van de blaas instrumenten kost naar schatting al zo'n 12 tot 13.000 gulden. Met het ko pen van nieuwe instrumenten en uni formen voor de nieuwe leden alleen is men er nog niet. Ook de drum band wil er in de toekomst geünifor meerd op uittrekken. De leden hier van hebben overigens onlangs hun goede wil getoond door enkele dagen aardbeien te gaan plukken ten bate van het uniformenfonds. Alles bij elkaar heeft Semper Cres cendo heel veel geld nodig. Vandaar dat men ook is begonen met een oud papieractie, rikavonden .en een loterij. Voorlopig zullen da acties van de fanfare wel blijven voortduren. Ook zal er straks een beroep op de ge meente worden gedaan. Tevoren wil men echter laten zien dat men al het mogelijke wil doen om zelf ook geld bij elkaar te krijgen. GORINCHEM (ANP) Bij een po ging zwemmen te leren is de 25-jartige veehouder H. Korevaar uit Giessen- Oudekerk in het meer dan tien meter diepe zwembad van recreatieoord De Put te Ottoland in de Alblasserwaard verdronken. Na een uur dreggen werd de drenkeling gevonden. MOSKOU (Reuter) China heeft een overeenkomst met de Sovjet-Unie en Noord-Korea over de redding van bemanningen van in nood verkerende schepen en vliegtuigen opgezegd. Dit is door Moskou onthuld. Het Chinese be sluit was vervat in een nota van 24 juni. De Sovjet-Unie heeft in een nota geantwoord dat deze stap opnieuw de conclusie wettigt, dat China uit is op beperking van de betrekkingen met de andere socialistische landen. RABAT (Reuter) Een Portugese verzetsbeweging, het Nationale Bevrij dingsfront genaamd, heeft maandag avond in de Marokkaanse hoofdstad Rabat een communiqué uitgegeven vol gens welk generaal Humberto Delgado, de oppositieleider die naar werd aan genomen in 1965 vermoord was, nog in leven is en wordt vastgehouden door de Portugese politie. Het lijk dat in april 1965 bij het dorp Villanueva del Fresno aan de Spaans-Portugese grens was ge vonden, was niet dat van de generaal, zo zegt het Portugese Bevrijdingsfront. Er was sprake geweest van een „fas cistische leugen", wat zekere door het front ontvangen inlichtingen hadden aangetoond. Delgado is nu weer als lei der van de organisatie aangesteld. Een driemanschap zal zijn taak gedurende zijn afwezigheid waarnemen. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA De politie heeft de 24-ja- rige Bredanaar J. H. aangehouden, die zijn broer en stiefvader met een pen- nemes heeft verwond. In een café ont stond onder invloed van grote hoeveel heden drank een familieruzie. H. stak zijn broer toen met het mesje en bracht ook zijn stiefvader verwondingen toe aan het hoofd. De broer moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toe stand is niet eirnstig. RIJEN De heer R. uit Rijen was zaterdagavond in een obstinate bui. Hij nam een auto weg en reed hiermee naar Breda, waar de eigenaar van de auto zijn eigendom terughaalde. Weer in het lederdorp angekomen nam H. een groot hakmes en sloeg hiermee vijf tuiten van het gemeentehuis aan diggelen. Kennelijk had hij zich hier mee voldpende afgereageerd. Hij meld de zich hierna tenminste eigener bewe ging op het politiebureau. LUCHON Hans Tesselaar is met vijf andere renners uit de strijd geno men wegens overschrijding van de tijds limiet. De geëlimineerden zijn: Pichl (Tsj.-Sl.l. Branucci (It.), Birrer (Zw.), Tavlik (Zd.-Sl.), Becker (Lux.) en Tes selaar (Ned.). HILVARENBEEK. „Het kan me eigenlijk niet schelen of er veel mensen komen kijken, want het geeft mij al voldoende plezier mijn etsen in dit prachtige ge meentehuis te zien hangen". An- dries Schotel (71) vertelt echter met zoveel enthousiasme over de ze zogenaamde schoongedrukte etsen, dat men dat nauwelijks kan geloven. „Werk van 25 jaar speu ren en experimenteren, waardoor de ets ontdaan is van schilderkun stige effecten en weer een stuk zuivere grafiek is geworden", be vestigt zijn leerling en mede-ex- posante Leen Rademaker (43). Deze interessante tentoonstelling is een uitloper van de Kempische Cultuurdagen. Tot 16 augustus. Ze kennen hem. Hij hoort erbij deze Rotterdammer. Dat merk je, wanneer hij achter een gla,s oud-bruin zit; bij „Betje" op het lommerrijke terras aan het Vrijthof. Tientallen jaren pendelt hij al op en neer tussen zijn ateliers in Rotterdam en Esbeek. Maar weini gen zijn op de hoogte van het werk van deze moderne ..alchemist". ,,De chemische industrie heeft de verf be dorven voor de ets. Ik maak ze zelf. Houtroet halen we daarvoor uit de schoorsteen. Wijnmoer" En dan volgt er nog wat onverstaanbaars. Tenslotte kim je niet al je vakgeheimen in de krant zetten. „We kunnen wel twintig keer bijten en we doen het met puur zuur; dat doet praktisch niemand. Je krijgt daardoor een grotere rijkdom", do ceert Maria Magdalene Rademaker. Deze Kalmthoutse van geboorte is een van de weinigen, die Schotel trouw is gebleven. „Zijn methode wordt weinig nagevolgd, want het kost veel tijd en brengt de meeste kunstenaars te wei nig geld op. Maar ik kan het doen; op de eerste plaats omdat ik de resulta ten zie en bovendien omdat ik er lera res ben aan de opleiding leerkrachten n.o., tekenen en kunstgeschiedenis te Rotterdam". „Rembrandt ko« het niet. Bekijk zijn etsen maar", zegt Schotel. Hij heeft een originele, die in Hilvarenbeek te zien is. „Wat me echter boeide was, hoe oude meesters, als een Hercules Seghers, etsen konden drukken zon der moet, zonder „tekeningen", die niet in de plaat gegraveerd stonden. In de laatste twee eeuwen is men gaan spreken van „toon" in de afdruk. Maar dat zijn toevoegingen, die niet bij het oorspronkelijke gegeven in de plaat horen. Het werd een „kunstdrukken"; een reproduceren van schilderijen (Ru bens). Ik heb er 25 jaar aan gewerkt om de plaat helemaal weer schoon op het papier te krijgen; los van schilder kunstige effecten; zuiver grafisch. Ja ren heb ik daartoe één pagina van een boekje van de Fransman A. Bosse (ca. 1642) bestudeerd". Het resultaat was de uitvinding van een apparaatje, dat daarbij het ge wenste resultaat bevorderde. Voor huishoudelijk gebruik van de naam „Marie" voorzien, „omdat Maria zo'n zuivere naam' is". In een vitrine zijn deze technische ontwikkelingen te zien. Uiteraard niet het zelf branden van de olie, want „dat doen wij nog echt met de vlam in de pan". „De werkende mens boeit ons het meest bij het tekenen". Dat is ruim schoots te zien op de tentoonstelling. Van beiden hangen er twintig etsen. Bovendien zijn er te zien een twintig tal etsen van J. Proost ait het bezit vas museum Boymans. Proost was een vriend van Schotel, met wie hij sa men aan een nieuwe techniek gewerkt heeft. Hij overleed in het concentratie kamp Oraniënburg ('42). Als toegift zijn er dan nog 35 tekeningen en aua- rellen van Schotel opgehangen. Opvallend Is hot aantal bladen met beelden van het leggen van de aard gasbuizen door Fransen en Marokka nen (moustache inclusief) in de omge ving van Hilvarenbeek. Studies van Schotel, diie vertellen van de kracht, die het landschap ontwricht; culmine rend in een prent waar de boer op het land schril contrasteert met het tech nisch geweld (een blad aangekocht door de gemeente Hilvarenbeek). In zijn tekeningen vertelt hij plezierig van zijn bewondering voor de (werkende) circusmens. De raadzaal bevat een fraaie col lectie etsen der drie kunstenaars. Vooral Schotel en Rademaker laten zien hoe schoon (in de dfubbele zin van het woord) hun etstechniek is uitge groeid. Ze bereiken effecten met de huid van het blad („een blinde kan de tekening zelfs voelen") het dwingend kunnen opleggen der effecten (kijk naar het wit) en het vrij plaatsen van de tekening (zonder rand) in het vlak, die vaak bewondering afdwingt. Leen Rademaker heeft fijn doorwerkte com posities (niet de mindere van Schotel) van bijv. de Rotterdamse metro, bouw werken en de gasbuizen. Schotel Is vaak wat „ruiger" van lijn, met meer wit (kijk eens naar zijn Varems als spe cimen van zijn techniek!). Proost was uiteraard niet zover gevorderd in de schone ets, maar er hangen toch enke le mooie werken van hem (Steenfa brieken in België). De bladen zijn niet meer genummerd. Dat is overbodig geworden; ze zijn allen van dezelfde kwaliteit. Er zijn ook geen zogenaam de mislukte drukken meer. Voor Leen Rademafcer is dit de eer ste expositie. „Ik was er nog niet eer der aan toe", verontschuldigt zij zich. Schotel was in de dertiger jaren al te zien in Boymans; in '52 in Hilvaren beek en o.a. in '62 in Den Bosch. Een bezoek aan Hilvarenbeek, in de ze tijd van het jaiar, is steeds de moeite waard. Deze tentoonstelling in het raadhuie kan deze tocht bovendien bijzonder interessant maken. H.E. 'V-'YY. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Het bisdom Breda is a! enige tijd bezig met oplossen van de problemen rond het Ettens bejaardenhuls „St.-Elisabeth's Huis". Op 27 april gaf het bisdom opdracht aan het zittende bestuur een nieuwe „Stichting bejaarden en verpleeghuis Etten en omgeving" voor te bereiden. Kapittel-vicaris, mgr. H. Ernst heeft nu eervol ontslag verleend aan het zittende bestuur en aansluitend een nieuw bestuur benoemd. Het nieuwe bestuur zal nu eerst zelf een nieuwe stichting met nieuwe statuten moeten gaan formeren voordat het aan zijn hoofd taak zal kunnen beginnen. Die taak bestaat uit de bouw van een nieuw tehuis (kosten elf tot twaalf miljoen), het beheer van het huidige tehuis en het aan trekken van een econoom. De moeilijkheden in het Ettense be jaardenhuis ontstonden door een reeks interne conflicten. Directrice mevrouw W. van Loon- Hoes en haar echtgenoot, die optrad als hoofd van de huishoudelijke dienst, wa ren het niet eens met de werkwijze van administrateur P. de Bruijn. Mevrouw Van Loon kreeg steun van één van de bestuursleden, de heer A. Roels. Daar op ontstond er een conflict tussen het echtpaar Van Loon, de heer Roels en de rest van het bestuur. Het bestuur weigerde het arbeidscontract van het echtpaar Van Loon, dat liep van 1 ja nuari 1966 tot 1 januari 1967, te ver lengen. Als reden werd opgegeven, dat zij „niet geschikt voor hun taak" wa ren. Verder kreeg de heer Roels van zijn medebestuursleden het verzoek zijn functie neer te leggen. Zo groeide het conflict uiit tot een onverkwikkelijke dorpsruzie, waarvan de bejaarden en het verplegend personeel van het tehuis de dupe dreigden te worden. Het echtpaar Van Loon verdween de heer Roels bleef. In het tehuis werden de functies van het echtpaar Van Loon overgenomen door zuster Sebastia (di rectrice) en zuster Conrada (Üejaar- denhelpster)Zusters uit het moeder shuis „Maria Mater Dei". Hetzelfde moe derhuis, dat voor de komst van het echtpaar Van Loon de lakens in het be jaardenhuis uitdeelde. Het vertrek van de zusters veroorzaakte overigens in dertijd een hoop deining onder de be jaarden, die toen zeer verbolgen een brief aan de bisschop schreven. De moeilijkheden in het bejaarden huis hadden inmiddels de aandacht ge trokken van het bisdom. De overleden bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, stelde daarop een commissie van goede diensten- in, die rapport uit moest bren gen over de gang van zaken. Op grond van dit rapport nam het bisdom de be sluiten, die leidden tot het eervol ont slag van het zittende bestuur. Het zittende bestuur bestaat uit me vrouw T. de Weert-Bruining, pastoor H. Koopmans en de heren M. Peeters- Weem, A. Roels, J. Ruygers (allen uit Etten), A. van Liebergen (St.-Wüle- brordj en H. van Liempt (Breda). Het nieuwe bestuur staat onder voor zitterschap van dr. W. Harkx, direc teur van Dagblad De Stem (Rijsber- ge-). De leden zijn mevrouw A. van den Biggelaar-Broos uit Etten en drs. J. van Dun, directeur Bouvigne (Breda); drs. A. van Soest, personeelschef Iso- verbel (Etten); de heer H. de Bruyn, middenstender (Etten); drs. J. de Groot, psycholoog „Huize St.-Antonius" (Leur).' Het bestuur zal nog met één lid wor den aangevuld. Tot bisschoppelijk com missaris is benoemd pastoor H. Koop- mans uit Etten. LAGOS (AP) In Biafra is een grootscheepse evacuatie-operatie voor de 3 000 Amerikanen, Britten en ande re Europeanen op gang gekomen, nu de federale troepen in zuidelijke rich ting opmarcheren. Ongeveer 200 Amerikanen trekken per auto weg. maar de 2.000 Engelsen heb- ben van de hoge commissaris in Lagos sir David Hunt, instructie gekregen om naar Port Harcourt in Biafra te gaan. De bedoeling is hen per vlieg tuig of per boot in veiligheid te bren gen. Terwijl de gevechten tussen fe derale en Biafraanse troepen voortdu ren, wordt er onderhandeld over een luchtbrug naar Lagos. Het Italiaans* schip Isonzo ligt op de rede van Lagos klaar om naar Port Harcourt te koer sen en de evacuees op te halen. Duizenden gewapende jongeren en vrijwilligers van de burgerwacht wor den uit alle delen van Biafra met vrachtwagens naar de hoofasta dEnoe- goe gebracht, die door federale troe pen dreigt te worden ingesloten. In het noorden zijn de federale strijd krachten doorgedrongen tot voorbij de strategisch belangrijke universiteits stad Nsoekka. op 65 km van Enoegoe, die eind vorige week viel. Volgens de laatste berichten werd ook op 65 km ten zuidoosten van de Biafraanse hoofd stad gevochten. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Een N.S.-employé trof gistermorgen omstreeks. 10.40 een zwaar aan het hoofd gewonde man aan langs de spoorbaan bij Etten-Leur Het bleek de 73-jarige F. Jansen uit Etten- Leur te zijn. De man overleed gister avond in het St.-Laurensziekenhuis in Breda. nager met O'Jfif1 apoth. «n drogist- Na de hoogvliegerij van Hardy Krilger voor de K.R.O. zonken we zeer diep naar de bodem van de zee met de Trosonderzeeëer. Twee serieafleverin gen. die even vervelend als overbodig zijn. De Katholieke Radio Omroep beseft dit blijkbaar; hoe valt haar pro grammering van het logboek van de Duitse filmacteur op zo'n dood T.V.- tijdstip (7-308.00 uur) anders te ver klaren? De gepijpte aankondiger Rob Funcke van de recentelijk tot C.-uitzen- aer gepromoveerde Tros neemt daaren tegen de onderwatergein bloedernstig, getuige zijn inleiding: „Het zou toch jammer zijn als 't eens verkeerd afliep voor de bemanning van de duikboot, want dat zou het einde betekenen van de serie!" Tros Kompas bemoeide zich even te gen de actualiteit aan door een tele foongesprek van Joop van den Broek met de directeur van een gevangenis waaruit een viertal deliquenten zich bijna succesvol verwijderd had en wijs- geerde daarna: „Geef Duys wat des kei- zers is". Voornoemde Caesar scheidda te midden van z'n favorieten '31 aantal uitspraken af, dat het gezegde moest verbloemen: „Waar niets is, verliest ook een Knokke-keizer zijn recht!" Ver volgens zaten wij tussen andere lekkere diertje». N. jj Vermager Bij -

de Stem | 1967 | | pagina 5