Burgemeester W estkapelle bemiddelt in bar-conflict Euphonia Goes tachtig jaar Wandelende Deen de wereld rond ^Vakantie? Piet Vroon nu driemaal winnaar van Hestia-cup Christine Eder Grabbelton finalist te Heist (B.) KRICK ALS WAPEN TE TILBURG Geen andere kathedraal in Breda nodig Jeugdland in Middelburg weer open ngehouden DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 JULI 1967 ers inbraak HANDTEKENINGENACTIE TEGEN „DE SCHUUR" Vlissingen wc* antiegeld kwijt itgekookte" anbieding OOGWATER Vandaag Morgen :er nieuws uit 3d en streek pag. 3 cm 5 OP 12 AUGUSTUS Taptoe op de Markt 2 'ASPRO'5 •én Kèvitioeeï jf#f Kostuums niet"- Brief Gesprekken Wegdek Terhole door warmte omhoog gedrukt Vrouw gewond Commissie voor coördinatie van windhoosschade Mr. P. v. Vollenhoven naar Gihe-Bijen Concours-hippique in Rijsbergen DC-9 voor Martins Air Bisdomblad Onderweg Vliegveld Hulst voor het eerst gebruikt Zeeuwse Rode Kruis dringt naar eerste plaats t 50 landen 140.000 km t 14 schoenen an onze correspondent) NGEN Bij de N.V. Nimett innenhaven te Vlissingen is in. Er werd 100 kg oud koper uit meegenomen. De daders, die etrapt door een voorbijganger, ip de vlucht en lieten het ko.' rr. Bij nader onderzoek is ge. it de daders drie woonwagen, waren en wel: de 36-jarige T, van het woonwagenkamp uit d, de 46-jarige A. van B. en ige M. J. van het woonwagen Klundert. Zij zijn aangehou. aar Vlissingen overgebracht. [NGEN T« Vlissingen h H. H. H., uit Utrecht at op een dancing haar tas ont- linhoudende een som geld van Zij was juist aan haar va- egonnen en zag op de eerste aar gehele vakantiegeld ver- bi. ndere dame speelde in eeE Indisch restaurant te Vlissin- vrijgevige. Op haar kosten alle aanwezigen een maaltijd Daarna maakte zij echter zo- anes, dat zij door de direktie iten werd gewerkt, hetgeen nciële strop betekende voor De meeste aanwezigen waren hun door de dame aangebo- iltijd zelf te betalen, doch d« ef met een ongunstig finan- do zitten. litie zoekt thans deze, inmid- ^r wel nuchtere „dame". n woensdag 19 juli 1967,. hoof rt: 0.38 en 13.12 0.08 en 12.42 12.13 nge 1.06 en 13.45 HTRG ur Walcheren, geopend van 9- tentoonstelling „Middelburg de Delta", 10-17 uur 19.30 uur Niet rijp voor liefde HT lijs 14 uur Bejaarden- en invali ding jlder 15 u. Schieting St. Cecilia r Wegwedstrijd voor amateurs Vlierbergen 9.30 uur Gekostu- duivenwedstrijd Bergen 15 uur Kermisschieting naes 15 uur Schieting staande 5EN 0 uur De dwaze rekruut, a.l. G uur Het misdadige brein vac jse, 14 j. Weeshuisplein Kunstmarkt uur The sound of music DAMME ns De Burcht, 's middags Sport 1-11.30 en 14-16 uur Kinderva- erk, van 6 tot 12 jaar 19 uur Raadsvergadering in Oranje 20 uur Miss Toerist- ig uur The Sound of Music ■EN utoren 10-12. 14-17.30 en Exposities Ned. loodswezen en ig Het Zuiden Tentoonstelling Zeeuwse beel- nstenaars 10-17 uur. i 20 uur Boeing boeing ieater 20 uur Het misdadig* dr. Mabuse 14 j. E isteen 14-17 u. Tentoonstelt™ huis (Zierikzeese periode). >eshuis: Kunsttentoonstelling [RG 5 r Walcheren geopend van r. Tentoonstelling „Middelburg e Delta", 10-17 uur. ater 20 u. The Sound of Musi eldschone meisje, dat me* A >eft de grote 009 dan sigaretje Dan krijgt WJ. ubbele met ijs en soda ikte kolonel Plimmp, toen edronken ..Sieerns gaat w ikte kolonel Plimmp, edronken. ,,Sjeems gaat tarbij zijn wij overbodig- medewerking, beite ker huis. Mank Moker zal je (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese harmonie Euphonia viert zaterdag 12 augus tus het 80-jarig bestaan met een grote taptoe op de Markt in Goes. Daaraan zullen vier Zeeuwse ver enigingen deelnemen. Het muzi kale feest begint 's middags met een ontvangst op het stadhuis, waarna een rondwandeling wordt gemaakt door de stad. Tijdens een persconferentie vertelden de vier oudste leden van de vereniging over de geschiedenis van hun har monie. (ADVERTENTIES) Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 'f: De ereleden C. Ie Cont (83) en J. L. Capello (77), zijn beiden al 62 jaar lid van Euphonia. De 68-jarige Jacq. Vis ser en de 57-jarige J. Korstanje zijn resp. 50 erf 43 jaar lid. Euphonia start te in 1887 met 30 actieve leden. In de bloeiperiode zijn het er zelfs 50 ge weest. Het zijn er nu 20. De 70-jarige zeer actieve voorzitter, de heer P. Schrijver, sprak de hoop uit dat het jubileum een stimulans zou zijn voor een nieuwe bloei van de vereniging. Naast de harmonie werd in 1953 een drumband opgericht, die onder leiding staat van de oprichter, de heer C. Schrijver. Deze drumband, die op het jongste internationale concours in Scheveningen de tweede plaats bezette, speelt in de afdeling uitmuntendheid. De moedervereniging heeft in haar beste jaren in de ere-afdeling gespeeld. Nu speelt ze in de eerste afdeling van de Koninklijke Federatie van Neder landse Harmonie- en Fanfarekorpsen. De eerste voorzitter van Euphonia was de heer Z van der Bilt Lamotthe. De dirigenten waren achtereenvolgens de heren Kooremans, Van Horst, An dersen, De Rooy en Van de Cingel. Sinds enkele maanden wordt de diri geerstok gehanteerd door de 27-jarige musicus Ph. Fev. Om het jubileum een extra tintje te geven hoopt men dat de harmonie en de drumband op de 12e augustus in nieu we uniformen kunnen aantreden. Hier voor zal een bedrag van ƒ8500 nodig zijn, waaraan men tot nu toe nog zo'n ƒ3000 te kort komt, ondanks de mede werking van burgerij en middenstand. Tijdens de ontvangst op het stadhuis zullen op de jubileumdag de uniformen door het gemeentebestuur symbolisch worden overhandigd aan het jongste lid van de drumband. Het programma voor de jubileumdag ziet er als volgt uit: na de ontvangst een muzikale rondgang door de stad, waaraan wordt deelgenomen door har monie E.M.M. uit Kruiningen, harmo nie Scheldegalm uit Hansweert, Tam boer- en Pijperkorps Excelsior uit Goes en Euphonia zelf. Van 5 tot 6 uur reci- pieert het bestuur in Schuttershof te Goes. Om half acht geeft de kam pioen van de Zeeuwse fanfarekorpsen Excelsior uit Kloetinge, een concert op de Markt. Om 9 uur begint de taptoe, waaraan deelnemen de koninklijke har monie Ons Genoegen uit Vlissingen, het fanfarekorps Vlijt en Volharding uit Souburg, tamboer- en trompetter korps Excelsior uit Goes en de jubi lerende vereniging. De korpsen hebben alle hun medewerking gratis aangebo den aan de jubilerende vereniging. j --- DE nog jonge Oosterhoutse Rotary- club heejt voor het eerst in haar bestaan meegedaan aan een croisière, een uitwisseling van (meestal) scho lieren in het kader van het world- serviceprogram van Rotary Interna tional. Zeven meisjes en drie jongens fit Zweden, Finland, Frankrij/c, Bel gië, Zwitserland en Oostenrijk waren een week lang bij haar leden te gast en maak ten gezamenlijk excursies en vakantietrips door Nederland. -BET weer is hier fantastisch", zegt ie 19-jarige Christine E der uit Efer- ®ng in Oostenrijk bij haar afscheid ln restaurant Flora te Oosterhout. „Maar ilc spreek slechts na één week ervaring", voegt zij hier onmiddellijk '?n„toe: n'want t°t voor kort kende w Nederland alleen uit de aardrijks kundeles. Ik vind het eigenlijk jam- fter, dat wij hier uit Oosterhout weg- gaan. Wij zijn hier zo gastvrij ont- vongen. Ik heb het zelf bijzon der leuk gehad bij het gezin Molenaar. f" reis naar Nederland (na Oos- erhout gaan wij nog een week naar eaemsvaart en Weespmaak ik ™<Mr toevallig mee. Oorspronkelijk een andere leerlinge van de rraadelbare school in tinz, waar ik meer meegegaan zijn. Toen die eriunderd was heeft de directeur 'J aangewezen om naar Nederland e gaan. Wat mij het meest interes- ■Ün. d'e. dingen, die je in Oos- jJ'7y ziet. Dat strakke, vlakke "a en al dat water met die sche pen. ^hiiJXCj'rsie naar ^aeland heeft mij V.» Samteresseerd. Wij waren in rersefce Veert en Middelburg. Die ii „U?,- Jlavens zijn heerlijk om rts a U ?n- En dan zo'n tocht door ari,A 0S2 dat ook buiten- ons. Zoiets zie je in Oostenrijk rip ,j baalt haai agenda voor bnoi."®' waann een nauwkeurig dag- er,N 1 "Psetekend van al haar TilNederland: „Een be- kum"aa? U biggenmarkt in Gor- hPt r ze' bezichtiging van enJT L°evenstein in Woudrichem hovennh-fnrk^Smakerij in nu ,!L F Gmtda- Echt leuk, dat ik maakt wm-dt^ 'löe de kaas ge' Wi7h^ïAM is °ok een ervaring, gelaakr V %Cht d00r de havens tien u Ur. Brienenoordbrug ge- Chotl Ev°U0n van Philips in Hebben nol" °°k Prachti9- WV strandhui r> 9"zwommen in het Ca Ho DlBeek»e Bergen bij Til- Hemeltje, wat was het daar druk. Het was ook zo warmdat iedereen wel naar het water wilde. Zwemmen is een hobby van me. evenals skiën", vertelt Christine spontaan. Zij is goed van de tong riem gesneden, en weet haar woord je wel te doen. Toen de jongelui te gast waren op de wekelijkse Rotary lunchbijeenkomst in Flora heeft zij de bewondering van de Rotarians ge wekt, wanneer zij een dankwoordje sprak namens het vakantie genieten de gezelschap. ,,NA mijn reis door Nederland ga ik nog een ja ar naar school in Linz om mij te bekwamen in de handelsvak ken. En dan". Christine trekt de schouders op, „weet ik nog niet wat ik ga doen. Mogelijk ga ik talen stu deren en word ik later tolk. Mijn voorkeur gaat uit naar Frans. Dat vind ik een mooie taal. Je weet nooit waar zo'n vakantiereis je toe brengt. Ik heb al contact gelegd met het Frans sprekende meisje uit Namen van ons gezelschap". (Van een onzer verslaggevers) WESTKAPELLE „Het is meer dan erg. Niet alleen omdat we zelf geen oog dicht doen, maar we raken onze gasten kwijt". Dit zegt de ene partij. De heer C. Jonker, in deze geschiedenis de tegen partij, vat het nogal nuchter op: „Ik heb niet het idee, dat hun klacht veel concreets zal opleveren. In ieder geval wordt er schro melijk overdreven". De twistappel wordt gevormd door het motorgeronk, waarmee de merendeels jonge en van een bromfiets voorziene bezoekers van Westkapelles nieuwste horeca-aanwinst, café-bar De Schuur 's avonds laat plegen huiswaarts te keren. Volgens de heer en mevrouw F. Boone, die in de onmiddellijke omge ving van de in twee weken tijds in een gerieflijke bar getransformeerde boeren schuur wonen, staat het bedrijf op de verkeerde plaats. „Laten ze zoiets bou wen in de buurt van de skelterbaan'" vinden zij. „Niet midden in een woon buurt". Zij, en met hen elf anderen uit de buurt, hebben vorige week donderdag aan het Westkappelse college van b. en w. een verzoek gericht om een einde te maken aan de geluidshinder die hen en hun logeergasten op werkdagen tot 12 uur en in de weekendnachten tot nog een uur later uit de slaap houdt. Niet in deze brief vermeld, maar tijdens een ge sprek dat wij met mevrouw Boone had den, is een klacht over ontoelaatbare taferelen, die zich nog steeds volgens mevrouw Boone na sluitingstijd bui ten de deuren van de bar afspelen. Een bewering die door de heer Jonker (en vele anderen) kalm wordt afgedaan met: „Nonsens". „Niemand verlaat hier dronken de zaak. Ik heb mijn personeel speciale instructies gegeven om de zaak netjes te houden. Daartoe behoort, ook het voorkomen van dronkenschap van de bezoeker." De lieer Jonker kan zlcli wel voor stellen, dat de omwonenden rond slui tingstijd een niet al te beste nachtrust genieten. Maar hij geeft hiervoor een andere reden aan dan de mensen van de handtekeningenactie, waarmee het schrijven aan b. en w. gepaard is ge gaan: „De bewoners slapen tijdens het seizoen vaak in tot woning gepromo veerde schuurtjes. De meeste muren zijn éénsteens. En de daken bestaan uit golfplaten. Voeg hierbij de warmte, van de laatste weken, die de mensen hun ramen 's nachts doet openzetten, en alles is verklaard". Tot nu toe dat wil zeggen: vanaf het begin van de bouwvakvakantie, want toen werd De Schuur door burge meester F. Bulder geopend worden de bromfietsen geparkeerd op een half verhard terrein rond de bar. Alleen al het rijden over het lisliggende grind veroorzaakt een hoop herrie. Samen met het motorgeronk kan het inder daad aanleiding geven tot wakker wor den van de omwonenden. Een absolute oplossing ziet de heer Jonker hiervoor niet. Wel een voorlopige: „Ik voel er veel voor het erf af te sluiten met een slagboom en een tourniquetje. Daarmee houden we de brommers van het eif af". Hij voegde hieraan nog toe: „Het is overigens wel opvallend, dat lang niet iedereen die bewuste brief heeft getekend. Hier in de naaste omgeving woont een politieman en die heeft' ner gens last van. En mijn directe buren hebben ook geen handtekening gezet". Burgemeester Bulder heeft zich in tussen persoonlijk met de situatie be moeid. Er zijn gesprekken geweest met de bareigenaar en een vertegenwoor diging van de handtekeningenzetters, die hebben geresulteerd in een door de heer Jonker geopperde tussenoplos sing: de brommers van hef erf. „Maar of het een werkelijke oplossing is", zegt de burgemeester, „meen ik te mo gen betwijfelen". Hij zei vreselijk in zijn maag te zitten met de toestand rond de Casembroot- straat. „Er is een nogal emotionele sfeer ontstaan", verklaarde hij. De omwonen den klagen, dat hun badgasten wegblij ven, omdat „De Schuur" hun rust ver stoort. Hiervoor heb ik volledig begrip, maar aan de andere kant kan ik als' burgemeester van een zich ontwikkelen de badplaats toch moeilijk een verrij- ?5 (Van een onzer verslaggevers) HULST Het cabaretgezelschap „De Grabbelton" te Hulst Is toegelaten tot de finale van de talentenjacht tydens het humorfestival te Heist. Dit evenement vindt plaats van 21 juli tot en met 27 juli. De Grabbelton zal met de Hekelharingen uit Water- schei-Genk (B.) en de Lieverdjes uit Ronse (B.) op 27 juli tijdens de slot- avond gedurende pl.m. 16 minuten op treden. Als eerste prijs is door de Bel gische radio en televisie een bedrag van 10.000 francs beschikbaar gesteld. De Grabbelton is toegelaten tot de fi nale, na deelgenomen te hebben aan de voorronden in de studio van Ant werpen. (Van onze correspondent) TERHOLE Door de aanhoudende warmte was het wegdek van de Hulster- weg in de bebouwde kom van Terhole op verschillende plaatsen omhoog ge drukt. Hierdoor ontstond voor het verkeer een zeer gevaarlijke situatie. Door rijks waterstaat is inmiddels de schade her steld Gedurende de werkzaamheden moest het verkeer over één weghelft worden geleid. king van het recreatiepakket (want dat is deze bar toch) tegenhouden". Aan de klachten over het door de twaalf briefschrijvers als „nozemachtig" gekenschetste publiek, wordt, dank zij de interventie van de burgemeester, in zoverre tegemoet gekomen, dat de aard van de ten gehore gebrachte muziek zal worden veranderd. „Geen wilde beat en zo", aldus de heer Bulder. „Maar een kalme achtergrond. Muziek dus die het publiek vanzelf zal selecte ren in de door alle partijen gewenste richting". (Van onze correspondent) TILBURG Verdacht van een po ging tot zware mishandeling heeft de politie de 27-jarige G. L., wonende aan de Beeksedijk te Tilburg van zijn bed gelicht. De man ontkent, maar zal worden voorgeleid. Hij liep nog in een proeftijd wegens belediging van een politie-ambtenaar in functie en we gens verzet. In de Pelikaanstraat trapte L. een bal van de kinderen van de familie van H. weg. De 42-jarige vader A, v. H. is daarop de bal gaan halen en maak te bij zijn terugkeer in de straat en kele opmerkingen tegen L. Deze greep daarop naar een krukj.e dat voor de woning van een ijsverkoper stond- Ver der dan een bedreiging daarmede kwam het niet omdat v. H. heel wat gespierder was dan zijn opponent en het „wapen" afnam. L. i» daarop naar huis gegaan om terug te keren met een tien kilo zwa re en een meter lange kriek. Terug gekomen voor de woning van Van H- zag hij daar diens 41-jarige vrouw. Hij smeet de zware kriek in de richting van de vrouw, die getroffen werd door een anderhalve kilo zwaar onderdeel, dat losraakte. Van het linkerbeen werd een aantal spieren en pezen doorgesne den. Tien krammen waren nodig om deze ernstige verwonding tijdens de behandeling in het ziekenhuis voorlopig te helen. Verwacht wordt dat de vrouw blijvende gevolgen zal ondervinden aan een of meer tenen, DEN HAAG Ter coördinatie van de activiteiten van het landbouwbe drijfsleven ten aanzien van de belan genbehartiging van de door de wind hoos getroffenen, is door het Land bouwschap een commissie ad boe in gesteld onder voorzitterschap van de beer ir. C- Staf. De cultuurtechnische dienst, die als adviseur ten aanzien van de agrari sche schade (boomgaarden, gewassen, bedrijfsmiddelen en vee) voor het rampenfonds optreedt, zijn de nodige voorzieningen besproken om de schade snel te doen inventariseren en afwik kelen, een en ander ten behoeve van het Rampenfonds, dat tegemoetkomin gen in de schade zal toekennen. Hierbij bleek de volledige bereidheid deze commissie van 't Landbouwschap nauw te betrekken zowel bij de re gistratie en taxatie der schade, als bij het overleg over de uitvoering der schadevergoedingsregelingen, aldus 'n mededeling van het Landbouwschap. (Van onze correspondent) GILZE-RIJEN Vaandrig mr. P van Vollenhoven van de Koninklijke Luchtmacht is gisteren op de vlieg basis Gilze-Rijen aangekomen om daar, als onderdeel van zijn dienstplicht, een opleiding tot vlieger van lichte vlieg tuigen te volgen. Vorige week heeft vaandrig Van Vol- Lenhoven zijn sportbrevet gekregen.Met dit beperkt vliegbewijs-a komt hij nu op Gilze-Rijen in de aan de gang zijnde opleiding VLVO (voorgezette lichte vlïegopleiding) (Van onze correspondent) RIJSBERGEN De landelijke rij- vereraiging D.E.S. te Rijsbergen is druk bezig met het organiseren van een concours-hippique op zondag 20 augus tus, waaraan landelijke rijverenigingen uit heel Brabant zullen deelnemen. Naar schatting zullen ongeveer 350 ruiters en amazones elkaar bekam pen. Waarschijnlijk zullen ook tuig- paarden de grasmat betreden- (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG De directie van Mar tins Air Charter maakt bekend, dat Martinair Holland een tweede DC-9-30 (long body) heeft besteld bi.i de Dou glas fabrieken in de Verenigde Staten. Het vliegtuig wordt begin 1969 af geleverd. Het kan 110 passagiers ver voeren. .-AU i K De Tonnère de Breskens van Piet Vroon, die voor de derde maal de Hestia-cup won. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Voor de derde achtereenvolgende maal heeft Piet Vroon uit Mreskens de Hestia-cup veroverd. Hij leverde deze op merkelijke prestatie tijdens de Hestia-cup-zeilrace BreskensHeist, HeistBreskens met zijn „Tonnère de Breskens". De cup zal nu definitief in het bezit blijven van de winnaar. Het parkoers was uitgezet vanaf Breskens tot de Bol van Heist en weer terug langs Vlissingen naar Breskens. De race werd georganiseerd door de Royal Yachtclub. Er waren ongeveer 30 deelnemers. De laatste fase van de strijd speelde zich voornamelijk af tussen de Ton nère, de Houg (B), de Bonaventura (B.) en de Schorpioen uit Breskens. De Schorpioen, die een prachtige race gezeild had, lag bij de finish te ver in zee om als eerste te kunnen eindigen. Het jacht moest voor de wind zeilen, zodat de boot minder vaart had. De meeste jachten hebben de race over zee afgelegd. De Schorpioen die als eerste over de startlijn ging, zet te koers langs de kust. Dit bleek de anderen te bevallen. Het voorbeeld werd dan ook spoedig gevolgd. On danks een betere finish van de Ton nère kon de Schorpioen zich verheu gen in een eerste plaats in klasse 3 waarvoor een beker beschikbaar was gesteld. De volledige uitslag luidt: klasse 2: 1 Tonnère, Hestia-cup, Houg, B„ 3 Bonaventura B., klasse 3 1 Schorpioen, beker, 2 den Arent B., 3 Furie B. Tijdens de zeilrace werd eveneens gestreden voor de Escort- cup. Deze werd gewonnen door On dine in klasse 4. Tweede werd Spirit B. en derde werd Typthoon B. De poedelprijs ging naar de gebrs. Maas uit Breskens. Dit jaar zal voor het BREDA (KNP) Er bestaat geen onmiddellijke reden te besluiten tot het aanwijzen van een nieuwe kathedraal voor Breda, als de nieuwe bisschop het voorstel van het huidige kathedrale kapittel tot sloping van de kathedraal van de H- Barbara opvolgt. Dit schrijft dr. W- Lourijsen in het Bredase bisdomsblad Onderweg. Als reden geeft hij op dat menig bisschop tegenwoordig er ae voorkeur aan geeft niet uitsluitend in een kerk maar in alle kerken van zijn bisdom te ver schijnen voor een liturgische bijeen komst. De behoefte een bepaalde kerk ook nog tot bisschopkerk te be stempelen is verdwenen, zo zegt hij. Nu het kathedrale kapittel boven dien is opgenomen in de Bredase pas torale raad, zal deze instantie zijn be stuurstaak in de toekomst gaan verlie zen- Maar eerst, moeten wel nog de officiële kerkelijke bepalingen hierover gewijzigd worden. 'Van een onzer verslaggevers) HULST Het vliegveld van de EZAC (Eerste Zeeuwse Aeroclub te Hulst is gisteren voor het eerst gebruikt. Weliswaar niet door de EZAC zelf, maar door de leden van de ZES (Zweefvliegclub Eindhovense Studen-| ten). Op verzoek van deze club gaf de EZAC toestemming van het nieuwe veld. waar nog steeds ijverig aan ge werkt wordt, gebruik te maken. Voor het land van Hulst een vreemd beeld. De leden van de EZAC die nog steeds wachten op een eigen toestel, mochten af en toe een start je meemaken. Over het. kamp van de ZES bij Hulst be richten we morgen meer. eerst de z.g. Breskensweek worden georganiseerd. Deze begint donderdag en eindigt zondagavond. Deze zeil- week wordt georganiseerd door de Royal Yachtclub en de Watersportver. Breskens. Donderdag zal een zeilrace plaats vinden: BreskensBreskens, vrijdag wederom een zeilrace Breskens-Bres- kens en zaterdag de zeilrace Breskens Terneuzen. Zondag zal gezeild wor den tussen Terneuzen en Antwerpen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Jeugdland in Mid delburg is weer begonnen. Ondanks de zon waren er gistermorgen al heel wat kinderen in de Dunnenburchschool aan de Griffioen om er gebruik te makén van de dertig attracties, die de stichting „Jeugd vakantievreugd" voor ben heeft bedacht. De officiële (her) ope ning gebeurde door loco-burgemeester W.P.J. Baars. „Janneke van Jeugdland" heette de pop, die gedropt werd vanuit een vlieg tuig en naar de naam waarvan de kin deren hadden mogen raden. Met de pop dropping was Jeugdland tevens officieel geopend. De heer Baars prees in zijn toespraak het particulier initiatief, dat dit jeugd-recreatieproject tot stand heeft gebracht. Hij dankte ook voor de medewerking van het bedrijfsleven. Zo kon een grote tent worden aangeschaft dank zij de 2500 gulden, die een groot warenhuis aan de stichting gaf. Voorzitter Joop Scholten zei, het jam mer te vinden, dat Jeugdland zo'n pit tige entreeprijs moet vragen (f 1,25 of f 6.- voor een „tienrittenkaart"). De drukte gisteren al doet vermoeden, dat de ouders het geen onoverkomelijke moeilijkheid vinden. Jeugdland is van maandag tot en met vrijdag elke dag (tot en met 11 augus tus) geopend van negen tot half vijf. Tot de nieuwe attracties behoort een grote vierbaans autoracebaan en een zelfbe dieningswinkel. Verder kunnen de kin deren hutten bouwen, boetseren en schilderen, er is een kinderbioscoop (en niet te vergeten een kleutercrèche) en er worden excursies gemaakt, o.a. vaar tochten met de marine in Vlissingen^ s/u «LsÊ-So b a j 13-* 3 S (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De kring Zeeland van het Nederlandsche Roode Kruis dringt langzaam maar zeker op naar de eerste plaats onder de provinciale kringen. In Zeeland zijn 44,2 procent van de gezinnen lid (in totaal 31.368 leden), terwijl de kring Friesland 46,6 procent haalt. Vorig jaar was het ver schil met koploper Friesland nog acht procent. Drente staat met 39,9 op de derde plaats, terwijl het landelijk per centage 32,9 bedraagt. Het tweede kwartaalverslag over 1967 van de Zeeuwse kring zegt al: „We kunnen veilig aannemen dat Zeeland thans ongeveer 33.000 leden telt, gelijk aan het percentage van Friesland". Of Zeeland daarmee eerste is hangt af van de Friese kwartaalcijfers, die nog niet bekend zijn. Alles bijeen betekenen deze getallen, dat de kring Zeeland se dert 1964 enorm gegroeid is. In dat jaar bedroeg het ledental nog 24.600. Dat het werven van leden ten koste zou gaan van de inzamelingscampagne weet kringsecretaris A. D. Constandse aan de hand van cijfers te weerleggen. In acht van de 27 afdelingen werd dit jaar meer gegeven dan vorig jaar. Er is zelfs sprake van een stijging van der tig procent. Alle cijfers zijn nog niet bekend. De verwachting is, dat ook in Middelburg. Vlissingen en Goes van een grote stijging sprake is geweest. Terneuzen blijft onder de stand van vo rig jaar en het is vrijwel zeker dat Goes de wisselbeker zal behouden in de stedenwedstrijd. r (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Oscar Harden, 57 jaar oud, Deen van origine, is in de meest letterlijke zin van het woord wereldburger. We reldreiziger, globetrotter. Tien jaar lang immers trekt hij nu al wandelend en liftend door alle landen van de wereld. Hij heeft zo'n vijftig landen op alle con tinenten bezocht, maar zegt nog lang niet aan het eind van zijn reis te zijn. Momenteel is hij in Nederland, in rBeda, waar hij gistermorgen belast met een zware rugzak, waaruit twee messen van zo'n halve meter lang en een zweep van rhinoce- rossenhuis de aandacht trek kend omhoog steken, het kan toor van de krant binnenwan delde om zijn verhaal te vertel len. Oscar Harden begon zijn leven in Kopenhagen, zoals vele tientallen duizenden andere mensen; zelfs zijn dromen over zwerftochten rond de wereld onderscheidden hem in niets van al die anderen. Het werd pas anders toen hij de overtuiging van het gezegde „Kleermaker blijf bij je stiel" doorbrak en zijn vak als kleer maker er aan gaf om zijn dromen in vervulling te doen gaan. Hij ging de wereld langs, wandelend en lif tend. Oscar Harden, (rechts), die is aan gesloten bij de Christelijke Pfad- finder in Duitsland heeft ook enige jamborees bezocht. Daar ontmoette h(j Lady Baden Powell (links). Nu bijna tien jaar na dit besluit heeft hij 140.000 kilometers afgelegd, zeven paar schoenen versleten, twee rugzakken. Alles wat hij in die jaren heeft meegemaakt heeft hij bijeenge- plakt en geschreven in een dik log boek, waarvoor hij een apart tasje heeft. Een boek vol kranteknipsels, foto's en brieven en vooral ook hand tekeningen. waarbij die van Pandit Nehroe. Banderanaike, Yul Brynner in één van zijn films heeft hij een klein rolletje gespeeld om geld te verdienen van Lady Baden Po well, van Gagarin, met wie hij in Ja pan een ontmoeting had. Oscar Harden streeft met zijn we- reldv.'andelingen geen ideëel doel na. Hij geeft slechts, zo vertelt hij. toe aan de drang naar avonturen, die in ieder mens schuilt. Maar de con frontatie op zijn tochten met talloze mensen, met hele bevolkingen, met stammen heeft hem wel een paar dingen geleerd. Dat is bijna vanzelf sprekend, wanneer hij vertelt, dat hij in zijn ontmoetingen probeert de an deren zo goed mogelijk te leren kennen door op gelijke voet met hem te leven: hij heeft maanden tussen de Pygmeeën en de Massai gewoond en met hen gejaagd en met hun kin deren gespeeld. Het meest onder de indruk is hij echter gekomen van zijn bezoek aan India. Het armste land, het armste volk ter wereld zegt hij en zijn blau we ogen kijken plotseling fel vanon der de grijze manen van zijn haar. Hij is weer op weg naar dat land, maar nu met een ander doel dan al- leen sight-seeing": hij zou een insti tuut willen stichten, waar weeskinde ren in terecht kunnen. Hoe dat pre cies in zijn werk moet weet hij nog niet, maar hij is nu op weg om te trachten dit plan te realiseren. Daarbij rekent hij wel met bijna on beperkt vertrouwen op de vele vrien den, die hij overal in de wereld heeft gemaakt. Die vele vrienden maken ook. dat hij zich in de hele wereld thuis voelt, dat hij een eigen huis en een eigen autootje graag prijsgeeft voor zijn tentje en het grote avontuur.

de Stem | 1967 | | pagina 3