1 VN-waarnemers nog niet aan het werk hatïiolweer vandaag'. V akantielegioen in verspreide formaties terug Huurlingen verzamelen zich op plantage Vernielende Vietcong- aanval op Da Nang WEER HEVIGE GEVECHTEN IK GA EEN TOUR WINNENF Boerderij in Liessel uitgebrand PAUS BEVESTIGT REIS NAAR TURKIJE GEVANGENEN VLUCHTEN Twee kinderen bij spel door vuur verrast Woensdrechts soldaat verdronken NIEUW VLIEGTUIG VOOR POLITIE 22 DODEN BIJ RASSENRELLEN Regen bracht afkoeling in Newark DAGBLAD VOOR ZEELAND Rini Wagtmans: Zonnig en warm Het weer in Europa RUST IN KONGO Cijfers WATER EN VERKEER EISEN TAMELIJK VEEL SLACHTOFFERS Water eist 8 levens STAGNATIE Amsterdam BLIKSEMACTIE Mariniers 107e JAARGANG Ne. 25558 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harlot Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 17 JULI 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Van onze redactie buitenland) CAIRO - TEL AVIV AP/AFP/REUTER)Het optreden van de waarnemers van de Verenigde Naties langs het Suez- kanaal heeft gisteren onverwacht stagnatie ondervonden. De waarnemers zouden gisteren met hun werk begonnen zijn, maar volgens een woordvoerder van de V.N. zijn er nieuwe onderhandelingen tussen Israël en Egypte nodig, voordat er aan weerszijden van het Suez-kanaal waarnemingsposten van de V.N. kunnen worden ingericht. n (Van 0112e speciale verslaggever) TOULOUSE ,,Ik ben de eerste Ne derlander die een Tour gaat winnen". Deze nogal gewaagde uitspraak deed de Willebrordse prijsrijder Rini Wagt mans die na dit weekeinde de derde plaats in het algemeen klassement van de Torn* de l'Avenir bezet- Wagtmans deed het twee dagen uit stekend. Zaterdag in de tijdrit, kwam hij als derde binnen, zondag finishte hij op de tweede plaats. Toch is hij niet de beste Nederlander, want Fedor den Hertog (op indrukwekkende manier winnaar geworden van de tijdrit), staat nummer twee op de ranglijst- Na de race tegen het uurwerk moest Wagtmans zich aan een dopingonder zoek onderwerpen. Ook Leo Duyndam, die voor het vertrek een door de bond voorgelegd papiertje waarop stond dat hij beloofde geen doping te zullen ge bruiken weigerde te tekenen, kreeg controle- In de ..grote" Tour, deden de cou reurs het na hun rustdag in Séte kalm aan. Ook hier een aardige Nederlandse prestatie. Huub Zilverberg kwam als tweede binnen, enkele meters achter winnaar Rolf Wolfshohl. Vandaag staat een bijzonder zware bergetappe (drie cols) te wachten. Zie verder onze sport pagina's- DE MARINER-4, de Amerikaanse ruim tesatelliet, die twee jaar geleden langs Mars is gevlogen, raast nog steeds door ae ruimte. De meeste apparatuur is nog volkomen in orde. De satelliet, die het nog enkele maanden zal volhouden, heeft inmiddels twee miljard kilometer afgelegd. (ADVERTENTIE) gezond bruin met: hamol ultra De weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Vrij zonnig, warm en op de mees te plaatsen droog weer. Meest zwakke, veranderlyke wind. Morgen: zon op 4.41 uur. Zon onder 20.51 uur. Maan op 18.48 uur. Maan onder 1.00 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Züricb Genève Locarno Wenen Lmsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid MaUorca Lissabon Max. weer temp regenbui 23 licht bew. 25 zwaar bew. 24 zwaar bew. 19 zwaar bew. 20 licht bew. 25 onbewolkt 21 zwaar bew. 23 zwaar bew. 24 onbewolkt 26 onbewolkt 29 met ontvangen onbewolkt 27 half bew. 21 half bew. 23 zwaar bew. 24 onbewolkt 25 onbewolkt 26 onbewolkt 30 half bew. 27 half bew. 26 zwaar bew 30 onbewolkt 34 licht bew. 27 onbewolkt 27 onbewolkt 36 onbewolkt 29 onbewolkt 27 De Noorse generaal Odd Bull, het hoofd van de VN-waarnemers, zou aan de Israëlische minister van defensie Mosje Dayan, heb ben laten weten, dat de waarne mers niet met hun werk kunnen beginnen, zolang het standpunt van Egypte ten aanzien van hun optreden niet is opgehelderd." Bijna de gehele zaterdag is er aan het Suezkanaal nog verbitterd gevochten, 's Avonds aanvaardde Egypte een voor. stel van Oe Thant, de secretaris-gene raal van de V.N., om de gevechten te be ëindigen. Oe Thant had zijn interventie- poging ondernomen op verzoek van Is raël. Zaterdagavond om 11 uur Neder landse tijd werd het bestand van kracht. Gisteren is het rustig gebleven. In de loop van zaterdag hadden Egyptische en Israëlische artillerie, tanks en mor tieren eikaars stellingen bestookt, daar bij ondersteund door straaljagers en bommenwerpers. Volgens een Egypti sche mededeling waren er voor het eerst sinds het van 8 juni daterende be stand Egyptische vliegtuigen in actie gekomen, toen Israëlische toestellen aanvallen deden in de buurt van de stad Suez. Egypte meldde toen dat het zes Iraëlische Mirage.straaljagers neergeschoten had en drie tanks had moeten prijsgeven. De Israëliërs zeiden slechts één vliegtuig te hebben verlo ren. Volgens een Egyptische mededeling zijn bij de bombardementen, die Israël za terdag op steden langs het Suezkanaal uitgevoerd heeft, 24 burgers om het le ven gekomen. Bij een aanval op Ismaïlia werd ook het hotel gebombardeerd, waar juist vier waarnemers van de V.N. hun in trek hadden genomen. Zij bleven onge deerd. Ook aan Jordaanse zijde is zaterdag gevochten. Jordanië klaagde over drie incidenten langs de bestandslijn, de eerste melding uit dit gebied na het staken van de vijandelijkheden. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 4/ telefoon 2893). KINSJASA (AP/AFP) De ge. vluchte blanke huurlingen, wier op stand Kongo in tien dagen van bloe dige verwarring heeft gestort, hou den zich schuil in het gebied van Poenia op 500 kin ten zuidoosten van Kisangani. Dit hebben welingelichte zegslieden meegedeeld. Diep in het oerwoud van dit gebied heeft hun commandant, de ongeveer veertig jaar oude Belg Jean Schramm, een uitgestrekte plantage en op het ter rein daarvan zouden de huurlingen r,u hun hoofdkwartier hebben. De plantage ligt ou ruim 60 km ten noorden van Poenia. Waarnemers zijn van mening dat de huurlingen voor hun ontsnapping een keus hebben uit enkele mogelijkheden. Ze kunnen trachten 't gebied per vlieg tuig te verlaten van een van de kleine vliegveldjes met startbanen van zand en grint in het gebied, ze kunnen on derhandelingen beginnen met de rege ring van Kongo of ze kunnen wachten tot het Kongolese leger hen opspoort in een gebied dat voor de huurlingen be kend terrein is, maar voor de rege ringstroepen niet. Momenteel heeft het Kongolese leger de achtervolging nog niet ingezet. Het leger is bezig zich te herstellen na een orgie van plundering en schieten in Kisangani. Zeker tien Europeanen zijn in Kisan gani omgekomen toen de huurlingen op 5 juli de stad trachtten te bezetten en bij hun vertrek op 12 juli. Tien huurlin gen zijn gedood bij het heroveren van het stadsdeel door het Kongolese leger. Elders zouden troepen zestien burgers hebben gedood, elf in Boekavoe en vijf in Loemmoembasji. De troepen zouden in woede zijn ontstoken over de rebel- lenaanvallen in Boekavoe en de sym pathisanten van de huurlingen in Loemoembasji. In de laatste stad zou den nog ongeveer tien personen worden vermist. Van deze cijfers is geen officië le bevestiging te krijgen. De uittocht van vluchtelingen uit Ki sangani eindigde zaterdagavond met de aankomst in Kinsjasa van 330 personen in drie vliegtuigen. Officieel is meege deeld dat er nog wel Europeanen zijn achtergebleven, maar dat allen die wil den vertrekken, zijn afgevoerd. Ook de gijzelaars, onder wie een aantal Euro pese journalisten zijn nu in veiligheid. (Van onze verslaggevers en correspondenten) DEN HAAG/BREDA/GOES. De drukte op de Neder landse wegen is op enkele opstoppingen na in het afgelopen weekeinde beneden verwachting gebleven. De ergste stagnatie deed zich voor bij de zuidelijke oprit van de Moerdijkbrug. Daar moest een vliegtuig van de rijkspoltie soelaas bieden. Toch kwamen in het verkeer nog tal van mensen om het leven. Ook het water eiste tamelijk veel slachtoffers. (Zie elders op deze pagina) De alarmcentrale van de ANWB moest dit weekeinde 60 repatrië- Brandweerlieden zoeken naar de twee jongens in de brandende boerderij. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 19-jarige dienst plichtig soldaat Frits van de Poel uit de Dorpstraat te Woensdracht is zon dagmiddag even na vier uur te Rotter dam verdronken. Hy diende bij de Lua te Ossendrecht. Het slachtoffer op be zoek by zijn meisje te Rotterdam was aan de Delfhavense Schie (bij Van Nel- Ie) gaan zwemmen. Andere zwemmers in de naaste omgeving wisten soldaat Van de Poel die de zwemkunst machtig was vrij spoedig op het dro ge te brengen. Het slachtoffers is nog naar het ziekenhuis Dijkzigt gebracht maar alle hulp bleek tevergeefs. Op een slikplaat, vlak bij de Moer dijkbrug en ruim een kilometer van de plaats waar men woensdagavond zijn kleren had gevonden, ontdekten opva renden van een vrachtschip zaterdag het stoffelijk overschot van de 36-jarige heer Johan Weber uit Kerkrade. Het lijk van zijn verloofde, de 26-jarige mej. Van Stokkom uit Made werd vrijdag al in de Amer aangetroffen. Het paar was woensdag naar de Biesbosch gegaan. Zij konden geen van beiden zwemmen. Op de Vrachelse brug te Oosterhout is zondagavond rond half elf de 18-ja- rige bromfietster J. F. M. van W. uit Rotterdam in botsing gekomen met een vrachtwagen, bestuurd door de 25-jarige A. S. uit Breda. Het meisje werd door de brugleuning geslagen en verdronk. Omtrent de toedracht van de botsing is het onderzoek nog gaande. In het Eemskanaal bij Delfzijl ver dronk de 8-jarige Harm Koster. In het zwembad De Heikant te Aarle-Rixtel verdronk zondag de 19-jarige Th Smits uit Gemert. In Spakenburg verdronk een vierjarige kleuter toen zijn plastic bootje op het Eemmeer omsloeg. Op Terschelling verdronk een 24-ja- rige toerist die samen met zijn broer te ver in zee was gegaan. Een zwem- instructeur kon maar één van beide mannen tijdig op het droge krijgen. Een 15-jarig meisje dat te hulp snelde, kwam zelf in moeilijkheden. ringen van Nederlandse vakantie gangers (merendeels uit Duits land en Frankrijk) verzorgen. Twintig gevallen hadden betrek king op een verkeersongeluk. In totaal kwamen er 150 aanvragen om hulp uit het buitenland. De ANWB heeft de indruk dat de terugkeer van vakantiegangers gespreid heeft plaats gevonden. Men maakt dit op uit het feit dat de hele week al zo'n 50 aan vragen om hulp per dag binnenkwamen. Op het ogenblik heeft de alarmcentrale ongeveer- 70 radio-oproepen in behan deling voo-r vakantiegangers die we gens dringende familieomstandigheden naar huis moeten terugkeren. Gistermiddag ontstond op de zuidelij ke oprit van de Moerdijk een onafzien bare file. Van de vier rijbanen op de brug zijn er twee wegens werkzaamhe den niet voor het verkeer beschikbaar. Via aanwijzingen vanuit de lucht kon de politie tenslotte de vanaf de grond vol slagen onoverzienbare situatie onder controle krijgen. Wat betreft het verkeersknooppunt Oudenrijn sprak de politie van ,,een ge zellige drukte". De grootste file (15 km) ontstond daar zaterdag gedurende kor te tijd, maar dit kan men voor een zo merweekend nauwelijks ongewoon noe men. De aanvoerwegen naar de Zeeuw se stranden konden zaterdag het ver keer met moeite verwerken, maar het ging. Van een recorddrukte was geen sprake. Bij de spoorwegen was het zaterdag overmatig druk maar zondag veel rus tiger. Zaterdag moest al het beschikbare reservemateriaal worden ingezet om de reizigersstromen te verwerken. By Bosschenhoofd verongelukte za terdag de 48-jarige J. H. Verduit uit Bergen op Zoom. Bij het ongeluk waren drie bromfietsers betrokken. De achter- opzittende echtgenote van het slachtof fer werd slechts licht gewond. De heer Verduit werd ernstig aan het hoofd gewond, naar het ziekenhuis in Roosendaal gebracht en is daar later aan zijn verwondingen bezweken. Bij Bergen in Limburg verongelukten twee jongelui zaterdagnacht toen zij met hun auto tegen een boom botsten. Bij Amstelveen reed een Rotterdammer met zijn auto frontaal tegen de stalen dam- wand van een spoorwegviaduct. Hij was op slag dood. In Wieringermeer raakte een kleine bestelauto van de weg af en kantelde. Een van de inzittenden een 20-jarige jongeman werd uit de auto geslingerd en raakte er onder bekneld. Hij overleed ter plaatse. Vrijdagavond verongelukte een 16-ja- rige jongen uit Apeldoorn toen hij met zijn bromfiets tegen twee geparkeerde auto's opreed. DEURNE/AMSTERDAM Bij een boerderijbrand in Liessel (bij Deurne) zijn de 11-jarige Rinie Kooien en zijn 10-jarige neefje Rinie van Loon om het leven gekomen. Beide jongens zaten met een pick-up en een filmapparaat te spelen in een van de slaapkamers, waar ook vermoedelijk door kortsluiting de brand is ontstaan. De brandweer van Deurne, die van enkele kilometers ver moest komen, heeft niet kunnen ver hinderen, dat boerderij en woonhuis, gelegen aan de Mgr. Berkensstraat en behorend aan de heer P. J. Kooien, to taal uitbrandden. De verkoolde stoffelijke resten van de kinderen werden in de slaapkamer aangetroffen. Een van de slachtoffertjes, Rinie van Loon, was doofstom. Hij was met' va kantie thuis bij zijn ouders, die niet ver van de afgebrande boerderij wo nen. Bij een brand in een benedenwoning aan de Stuyvesantstraat in Amsterdam- West kwamen gistermorgen in alle vroegte de 36-jarige ongehuwde vrouw S. v. d. Berg" en haar 3-jarig zoontje Gino in de vlammen om. Haar vader, de heer G. v. d. Berg (59) bij wie zij inwoonde, werd in zorwekkende toe stand in het Wilhelminagasthuis opge nomen. De woning brandde volledig uit. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. TWEE OOSTDUITSE soldaten zijn za terdagnacht naar West-Berlijn gevlucht door de rivier de Hazel over te zwem men. Volgens Westberlijnse statistieken zijn sinds 1961 489 grenswachten naar het westen gevlucht. HET OBSERVATORIUM te Uppsala in Zweden heeft zaterdag een aardschok geregistreerd, veroorzaakt door een on dergrondse kernproef in de buurt van Smipalatinsk in Centraal-Azië. VATICAANSTAD (AP) Paus Fau- lus VI zal op 25 en 26 juli een be zoek brengen aan Turkije, zo heeft hy zaterdag meegedeeld. In de vier jaar van zyn pontificaat wordt dit zyn vijf de buitenlandse reis. De paus heeft al bezoeken gebracht aan het Heilige Land, India, de Verenig de Naties in New York en enkele maan den geleden aan Fatima. Paus Paulus zal twee plaatsen be zoeken, nl. Istanboel en het oude Efese. Daar zal hij een bezoek brengen aan het „Huis van de Madonna", waai* Ma ria haar laatste levensjaar zou hebben doorgebracht. De paus zal tijdens zijn reis een ge sprek hebben met patriarch Athenago- ras, de 81-jarige leider van de Grieks- orthodoxe kerk, over de vraag, wat zij gezamenlijk kunnen doen voor de be scherming van de heilige plaatsen in Jeruzalem. De paus zal eveneens de Turkse president ontmoeten. SAIGON (Reuter/AFP) De Vietcong heeft zaterdagmorgen vroeg de Amerikaanse basis Da Nang met raketten bestookt. Vol gens een Amerikaanse woordvoer der werden acht Amerikanen ge dood en 173 gewond. De aanval werd even na middernacht ingezet. Er is ook veel schade toege bracht in het deel van de basis waar de bommen waren opgeslagen. Meer dan 50 raketten van Russische makelij, van twee plaatsen afgevuurd, troffen de ba sis met grote accuratesse. De beschie ting duurde 33 minuten. Er zijn meer dan honderd gewonden geteld onder de Amerikaanse militairen, die sliepen toen de aanval begon. Munitie-opslagplaatsen, benzinetanks en vliegtuigen ontploften door voltref- fers. De gehele basis, die 645 ha groot is, is volgens een Amerikaanse kolonel met schroot bezaaid. In één opslagplaats ont ploften vijf of zes bommen van 500 pond de omgeving met de grond gelijk ma kend. Zes supersone straaljagers van het type Phantom, twee Crusader jacht bommenwerpers en drie enorme tran sportvliegtuigen C-130, die samen een waarde van 85 miljoen gulden verte genwoordigen, zijn volgens de kolonel totaal vernield. Tien andere Phantoms zijn beschadigd. Sommige daarvan zul len wel moeten worden afgeschreven. Twaalf tweemotorige transporttoestel len en verscheidene Dakota's DC-3 zijn door scherven beschadigd. De meeste gewonden zijn gevallen in een kazerne die een voltreffer door het dak kreeg. Da Nang, dat 600 km ten noordoosten van Saigon ligt, is een belangrijke ba sis voor luchtaanvallen op Noord-Viet nam en ter ondersteuning uit de lucht van de mariniers die in de noordelijke provincies van Zuid-Vietnam strijden. Bij een andere nachtelijke aanval van de Vietcong in Hoi An, 24 km ten zui den van Da Nang heeft de Vietcong een aantal gevangenen bevrijd. Volgens een Zuidvietnamese militaire woordvoerder kwamen 30 van de ruim 1000 gevange nen om toen de Vietcong gaten schoot in de muur van de gevangenis. Vele ge vangenen konden echter door de gaten ontsnappen. DEN HAAG (ANP) Gisteravond om zeven uur zijn vier gevangenen ont snapt uit de gevangenis aan de Pomp- stationsweg in Den Haag. De mannen hebben kans gezien over de muur te klimmen, die rond de gevangenis staat. De Haagse politie, die direct is ge alarmeerd, heeft een grote opsporings actie ingezet. De vier ontvluchte gevangenen zijn de 19-jarige M. A. S. uit Tilburg, de 21-jarige W. B. uit Den Haag, de 22- jarige H. H. uit Arnhem en de 26-jarige J. K. uit Budel. De Tilburger en de man uit Budel horen tot de z.g. „zware ge vallen". Gebleken is dat zij tijdens het re creatie-uur zijn ontvlucht. Via een raampje in de toiletruimte zijn zij naar buiten gegaan. Toen restte alleen nog de ongeveer vier meter hoge gevange nismuur, diie eveneens „genomen" werd. De Haagse politie, die de opsporing met een groot aantal manschappen heeft ingezet, was er gisteravond tegen kwart voor tien nog niet in geslaagd een der mannen aan te houden» SCHIPHOL (ANP) De dienst luchtvaart van de rijkspolitie wil voor 1968 twee tweemotorige vliegtuigjes kopen om het verkeer vanuit de lucht te begeleiden. Op dit moment bezit deze dienst twee eenmotorige toestel len van het type Cessna 172. Deze twee machines zijn bijna onafgebro ken in gebruik, vooral deze maanden, nu veel mensen met vakantie gaan. De twee nieuwe vliegtuigen, die op de begroting 1968 zijn geplaatst, zijn van het type Cessna-Skymaster. Dit type heeft een duw- en een trek- schroef. Tachtig procent van het werk van de dienst bestaat uit verkeersrege lingen. De toestellen staan onafgebro ken in verbinding met de centrale ver keerspost in de Alexanderkazeme in Den Haag en met de Porsches van de surveillancegroep autosnelwegen (SAS). Een Cessna Super-Skyn met trek- en duwschroef. ster Er is nog steeds niet voldoende ma teriaal en er zijn niet genoeg vliegers om dagelijks de drukte op de wegen te regelen. Op dinsdag en woensdag wordt daarom niet gevlogen, hoewel de behoefte daaraan wel bestaat. Het komt ook wel voor dat de vliegers de Porsches waarschuwen als er grote verkeersovertredingen zijn begaan. NEWARK (Reuter/AFP) Zware re genbuien hebben gisteren afkoeling ge bracht in Newark, de stad in de Ameri kaanse staat New Jersey, waar bij ras- senreilen in de voorafgaande vier dagen minstens 22 mensen om het leven zijn gekomen. Er werden ruim duizend men sen gewond en 1600 gearresteerd. In de nacht van zaterdag op zondag werd er nog hier en daar door sluip schutters geschoten. De gouverneur van New Jersey, Richard Hughes, verklaar de gisteren op een persconferentie, dat er aan de massale ongeregeldheden een eind was gekomen. Het zijn de ernstigste rassenonlusten die zich dit' jaar in Ame rika hebben voorgedaan. In de 400.000 inwoners tellende stad zijn zware verwoestingen aangericht. Gouverneur Hughes zei na een rondrit door de stad. dat het wel leek of er een atoombom was neergekomen. Volgens hem hadden de rellen niets meer te ma ken met een burgerrechtenprotest. „Dit was pure misdaad", zei hij. Het merendeel van de arrestanten had volgens de gouverneur een strafregister. Slechts drie of vier procent van de on geveer 200.000 negerbewoners van de stad. die over het algemeen onder erbar melijke omstandigeheden leven, zou bij de relletjes betrokken zijn geweest. Van de steden in het noorden van de V.S. heeft Newark het hoogst percentage ne gers, nl. 50 tot 60 procent. De 22 doden zijn allen negers, benalve een politieman en een brandweerman. De negerleider James Meredith trok za terdag zes uur lang door de roerige wijk van de stad. Tegen de pers ver klaarde hij, dat er geen moeilijkheden meer zouden komen als de gewapende troepen werden teruggetrokken. De stedelijke autoriteiten zijn giste ren besprekingen begonnen met de ne gerleiders. Men wil proberen om de grootste grieven van de negerbevolking de werkloosheid en de slechte woning toestanden, weg te nemen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1967 | | pagina 1