Wet op abortus in Engeland definitief VAN DE VEN Voor- en nadelen van de vakantie verhuur DENNIS Na marathonzitting in Lagerhuis Officiersbeëdiging op E. van Nassau-kazerne BUNDESWEHR IN MINI-UITVOERING BAART ZORGEN papier voor uw pen Even uitblazen mevrouw Een vrouw keert terug Dit seizoen maar acht gevallen van haringziekte BEEKMAN en FISCUSSIES BAGBLAB DE STEM VAN ZATERDAG IS JÜLI1967 dinsdag 18 juli 1967 TWEE ARTSEN KATH. WEERSTAND REAGEERBUISJE Zout tegen haringworm krachtig geruisloos betrouwbaar degelijk zuinig i smering 1:50 KIMMAN-NAUTIC N.V. Kloetingseweg 5 - Goes - Te!. 01100-7"33 N.V. MAZAIRAC Erasmuslaan 6-10 B. op Zoom AD MAESSEN de zaak met de grootste keus nv VROUW ONDERVERHUUR Waterleidingbedrijven Aandeelhouders „Tholen" accoord met fusie Gemeenten Openbaar onderwijs (VI) McNamara naar Bonn Pseudo Ava Gardner Belcram-garage vraagt «teedg lanrijdingvrije auto's v.a. 1963 ;e koop. Min. Kanstraat 10420 Breda. tel. 01600-39900. V.W. 1500 '64, Trabant '64, Cor„ sair '65, Simca 1500 GiL '64, Dpel Kadett '64, V.W. 1200 '64 Fiat Neckar '63. Taunus 12 M '64, Taunus 17 M '65, alles on. der garantie, betaling te rege. Len. Garage Schij venaars. Langeweg 810, Kruisland. tel. 467. Firma Gijzen, thans gevestigd Academiesingel 34a, Spoorstr. 32. Bieden u onder onze beken, de service te koop aan. Een gloednieuwe Hillman Sunbeam 1967, BMW 2000 Typ® 1967, Chevrolet 1964, twee deurs Taunus 20 M 1965, Mercedes diesel 1965, Wartburg 1967, Fiat 1500 1965, Fiat 1300 1965, Austin Glider 1965, en 1963. Taunus 12 M stationcar 1965, ropel 1965. Opel caravan 1965, Met nieuwe motor, Opel Cara van 1964, Simca's 1000 1965 en 1964, Simca 1500 GL 1965, Re. nault Dauphine 1965, Fiat 830 1966 en 1964, DKW F 102 1964 Fiat's 1100 1965 en 1964, Cor. tina 1963, Opel Kadett 1966, BMW 700 1964, Renault L4 '64 2 maal VW Bus 1966, Fiat 600 1965 en 1963, Trabant's 1965 3 maal VW Pickup 1963, Opel Blitz 164 ingeruild Mercedes diesel 1961, Taunus 17 M 1961, VW 1200 1962, Dit is een kleine greep uit onze voorraad. Al deze wagens worden in onze eigen werkplaats getest en van nieuwe onderdelen voorzien op al deze wagens 10.000 km garantie op onderdelen en ar. beiösloon. Financiering moge. lijk ook inruil. Het adres Aca demiesingel 34a, recht tegen over de KMA ingang langs de poort. Spoorstraat 32 bij het station. Geopend 8 uur tot 9 u. Zondags van 1 uur tot 6 uur. Autohandel Joop van Rooy heeft te koop of te ruil: Opel Rekord '63 (2x) V.W. '63 V.W. 58 V.W. '60 V.W. '56 DK.W. '60 Opel Rekord '57 Opel '60 Taunus '59 Consul '59 Consul '59 Fiat 600 '62 Fiat 500 '58 Het adres is Kuivezand 37. Ouö. Gastel 1 km voorbij het via- duet tegen oudenbosch nan. Be. taling is op een gemakkelijke wijze op te lossen, zodat alles naar uw zin geregeld kan wor den. Wij zijn alle dagen open, Tel. 01652-3033. Te koop Opel Coupé '65, Opel Coupé '62, Taunus 17 m '62. iets beschadigd. 2 x Renault Dauphine '60. St.-Gerardushof 13, Bosschenhoofd. Te koop, 4- en 6-pers. caravans Caravanbedrijf „Slaakweg" te Heinkenszand, tel. 01106-658. Schone hengelvijvers te huur onder Lommei (België), ge makkelijk te bereiken met campingwagen, rustige omge ving. Oppervlakte ongeveer 15 are. Te bevragen bij Geys Frans, 91 Koloniestraat, Lom. mei (Kolonie) T.k. 2 mooie kampeerwagens, staanplaats als het moet, aan wezig, 150 m. van strand en viswater. Kan gefinancierd wor. den. Spotprijs. L. v. Boxtel, Putseweg 13, Ossendrecht, tel. 488. Z.-Limburg, bosrijke omg., voll. pens. f 12,- p.p.p.d., c.v. pension Hermans. Op de Heug den 95, Schaesberg, tel. 04443- 3346, 3 km. van Heerlen. A. Hermans, Op de Heugden 95, Schaesberg. T. h. ruime 4 pers. caravan op camping aan zee te Renesse, vrij na 5 aug. Tel. 05760-19056. Camping „De Muie". Muie- weg, St.-Maartensdijk, Tholen, Zeeland. Direct aan de Ooster. Schelde. Ideaal voor watersp. liefhebbers en vissers. Eigen kinderzwembad en speeltuin Inl. Bakker, Boezemsingel 54, R'dam, tel. 010-142068. T.k. of te huur aangeboden mooie caravan lang plm. 5 m, te bevr. tussen 12 en 2 uur: tel. 01684-558. Door onvoorziene omstandighe. den nog te huur vanaf 16-7 t.m. 22-7 4-pers. caravan met voortent. Standplaats Camping C. Vos, Valkenisse, direct aan strand. Inlichtingen telef. 01600- 39232 tussen 13 en 14 uur of na 16 uur. ANWB Bonds Autorijschool D. C. de Jager, Bylocquestraat 19, Axel, tel. 01155-665. Voor uw rijlessen naar autorij school ..Contact", L. M. Brood Lariksstr. 42, tel. 01150-4010, (b.g.g. 2630) Temeuzen en Wilhelminastr. 68, Axel. Naar Antwerpen per lijndienst rechtstreeks. Vertrek van Station N.S. minstens ie der uur v.v. voor bezoek Die- rentuin, Vogeltjesmarkt of ge zellig winkelen. Ook voor uw huurwagen (zon der charffeur) verhuur v. luxe bestel en busjes voor trips en personeelsvervoer. (Verhuur P- d., p. mnd., p. jaar). J. C. van Driel, Julianastraat 70, Axei, tel. 01155-997. R.K. jongeman 28 j. gesch. eiser, zoekt langs deze weg lief meisje of vrouw, 1 kindje geen bezwaar, om samen door liefde en wederzijds begrip tot een goed huw. te komen. m. foto op erew. retour en heimh verz. Br. ond. no. 94288. Heer r.k. 57 jaar uit midden stand niet onbemiddeld z°aK serieuze kennismaking dame of weduwe, zonder kin deren. Alleen brieven met foto worden beantwoord. Brieven onder no. 5624 K 4. Te koop zwarte dwergpoedel- tjes, zeer klein met stamboom 2 reutjes, 2 teefjes. Te bevr. Mevr IJzermans Molenweg 124, Steenbergen, tel. 01670- Te k. jonge Herdershonden. J bevr. Kwaadstraatje 2, Schua- debeurs, Hulst. T.k. jonge huishondjes v,% weken en ouder. Mechelaar mnd., Vlinderhondje 1 Boxer 12 mnd. Vroomestr. (bij Kalsdonk) R'daal. T.k. zwarte dwergpoedeitJ^» zeer mooie dwergpinchertj®®' goud-cocker spaniels, foxter riër en heel mooie huishon Jes. L. van Boxtel. Putseweg 13, Ossendrecht, tel. 488. T.k. homs. drijf West-x-x o Eierbron jonge hennen, Enigst erkend fokDe- in district Midden- -Brabant en Zeeland- Alphenseweg 5, G" Ziekenhuisverzekering, *ot acht kwalen. Voor leefti^kan- honderd jaar. Assurantie toor G. H. Vijgeoom, Cadz tel. (01179) - 268. Schieting op zon. 16 wippen bij Wed. de Vijlde «75 Kraai, f 50, per wip. Ini'oèg. terug 2, Korten 15 man. 3 uur. (Van onze Londense correspondent) LONDEN. Het Lagerhuis heeft gisteren een fel besproken wet tot legalisering van abortus goedgekeurd in derde lezing niet 167 tegen g3 stemmen een meerderheid van 84. Toen de „speaker" (voorzit ter) deze uitslag bekendmaakte, steeg een donderend gejuich op, afkomstig van de voorstanders van vruchtafdrijving. Het Lagerhuis had een nachtelijke zitting achter de rug. De vergadering duurde op het ogenblik van de stemming reeds 21 uur en 15 minuten. De abortuswet zal nu nog na het par lementair zomerreces besproken worden in het Hogerhuis. Omdat deze wet reeds in tweede lezing door het Lagerhuis aanvaard is, kan het Hogerhuis de abor tuswet niet afstemmen. De technische benaming van de nieu we wet luidt: „Medical termination of pregnancy" (medische beëindiging van zwangerschap). Ze geeft dokters wette lijk het recht om vruchtafdrijvingen te doen. (ADVERTENTIE) De Provinciale Afzetcommissie voor Zeeland en West-Brabant maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen wor den aangevoerd en geveild vanaf: Yellow Transparent, 60 mm en op, in 3/4 kist, 15 kg per kist. ,Jk wil straks graag de nieuwsbe richten horen", zegt de dochter. Verbaasde waaroms schieten onhoor baar door de kamer. Zij wacht hun klank niet af, maar verduidelijkt gauw: „Ik wil luisteren of ze zeggen Dames en heren, nu is dat meisje dat in Amsterdam logeerde, weer thuis bij haar familie". Die familie reageert lauw op haar schril „ha, ha, een grapje". „Zou ze dan toch heimwee gehad hebben", denken de ouders. „Echt weer een opmerking van een aanstellerige griet", snuiven de broers. Intussen zit dat meisje, dat uit Am sterdam kwam, op haar eigen plekje met de benen opgetrokken onder het springklare lijfje als een spinnende poes te genieten van het er weer bij horen. Negen dagen logeren bij een oom en tante met bijbehorende neef en nicht is niet overdreven lang. Maar zij heeft ervaren, wat in de vakantie maanden hét gesprek vormt tussen moegewerkte huisvrouwen: „De dagen lós van het gezin tellen dubbel: je bent er eens echt helemaal uit". Heeft ze genoten O ja, de oom bleek een expert in grapjes („Wat zal K gegiecheld hebben"), de tante kon zo heerlijk aardappelen bakken met allemaal zalige harde korstjes („Wat zal ze gesmuld hebben") en met het nichtje kon je lachen, joh, en leuk spelen of zwemmen of winkelen '„Fijn dat 't zo goed ging tussen die twee"). De neef komt in de met gil letjes doorspekte reportage niet voor. Met broertjes achter de hand voelde ze aan zijn gezelschap geen behoefte, begrijpen we. Wanneer het weer-thuis-zijn vol doende is betast en geproefd, springt ze bedrijvig overeind: gauw naar 't eigen kamertje. Een innig weerzien wet de poppekinderen op de plank, ™i'gvuldig iets verschikken aan de Japon van het tienerpopje, dat negen dagen lang onaangeroerd in de stei gers hing. De grotere broer wil een hut bouwen van planken en lappen, waar zij heeft geen tijd om te helpen. De ander wil wel bij haar op 't bed zitten kletsen, de koffer helpen uit pakken en meesnoepen van de tof fees, die als verrassing tussen haar hutjes liggen. Het mag, want haar Part is nog open en vrij en uitnodi gend. Gauw genoeg echter zal ze weer de schrikdraadafrastering hahben ge spannen vol bordjes „Ben je gek" met zulke stomme dingen" s Heb jou niet nodig, hoor" „Ach Joch, loop rond." „Eten we iets lekkers omdat ik er weer ben vraagt het kind, dat zich r zeer wel van bewust is in de schoot te zÜn teruggekeerd. Het vertrouwde bord en het hanteren van „/in 'ePe' en vork werken smaak- erhogend. Ook slapen gaan In het eigen bed is een feest voor deze ■Peciale keer. Met de benen tot de tissen de lakens stopt ze en v a's een detective naar het jon- fboek, de wikkel van een reep en net pakje Batmanplaatjes op de plank nnil jj bec1, Ze doorziet de situatie onmiddellijk en schreeuwt broer mmer eén ter verantwoording. «W.3? Uer steet,s Slapen Hij 6 mmkt, een beetje beschaamd om "^iiPJe naar zo'n meisjeskamer, "t ze de bloemen niet leuk, die Oorspronkelijk beoogde de wet lega lisering van abortus voor gevallen waarin, volgens twee dokterse voortzet ting van de zwangerschap een ernstig risico zou zijn voor het leven of de gezondheid van de moeder, of wanneer er een ernstig risico zou bestaan dat het kind zou geboren worden met grote lichamelijke of geestelijke afwijkingen, wanneer de zwangere vrouw reeds kin deren heeft en overbelast zau worden door de zorgen van nog een kind meer, of wanneer een vrouw gebrekkig of zwakzinnig is of onder de leeftijd van 16 jaar zwanger werd ten gevolge van verkrachting. Volgens de wet in haar huidige vorm moet een Britse vrouw, die een vrucht afdrijving wenst, zich eerst tot haar gezinsarts wenden en zijn raad inwin nen. Als hij de operatie nodig vindt, moet een tweede dokter de patiënte on derzoeken. Als hij het met zijn collega eens is. zal het nodige gedaan worden om de abortie uit te voeren. Dit heel kundig ingrijpen zal dan plaatsvinden in het kader van de Britse nationale ge zondheidsdienst en dus volkomen kos teloos zijn. De verdedigers van de arbortuswet voeren aan dat zij vooral ten doel heeft de illegale vruchtafdrijvingen te be strijden. De katholieke weerstand tegen de abortuswet werd geleid door de jonge conservatieve volksvertegenwoordiger Norman St. John Stevas, maar kon niet baten. Na het debat verklaarde hij: „Ik ben natuurlijk diep teleurgesteld dat de wet goedgekeurd werd door het La gerhuis. Toch ben ik blij dat degenen die er zich tegen verzetten, hun stand punt eerlijk, vakkundig en vastbera den mochten uiteenzetten. Ik ben bo venal dankbaar voor de trouwe steun van zovele parlementariërs van alle partijen". De regering-Wilson had ten aanzien van de abortuswet een neutrale hou ding aangenomen. Door de minister van binnenlandse zaken en justitie, Jenkins, werd ze echter tijdens het debat gister nacht openlijk opgehemeld en een gro te stap voorwaarts genoemd. Volksvertegenwoordiger David Steel, voorvechter van legale abortus, toonde het Lagerhuis voor de stemming een reageerbuisje, dat naar zijn zeggen een zeven weken oude vrucht bevatte, „mij gegeven door een ambtenaar van het koninklijk college van verloskundigen en vrouwenartsen. Spreker riep uit: „Volksvertegenwoordigers die hier wei nig van weten moeten het even bekij ken. Het is slechts 1,27 cm lang". Volgens Steel is op dat tijdstip van de zwangerscnap van „leven" spreken, volkomen misleidend en een bewijs dat men de zaken al te emotioneel voor stelt. „Dit is het" zei hij, „wat we af wegen tegen het leven en het welzijn van een moeder en haar gezin". Op de banken van tegenstanders van de abortuswet werd afkeurend „schan de" geroepen. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN/DELFT/BREDA De haringen worden vetter, nemen het (door de keurmeesters voorgeschreven) zout gemakkelijker op, en daarmee is de haringworm verdwenen. „In vroe ger jaren hadden we ook in warme dagen een behoorlijke verkoop van „Hollandse nieuwe". Want het is een gewild artikel voor frisse slaatjes", al dus een Scheveningse vishandelaar, die geregeld de Brabantse markten bezoekt. Zijn teruggelopen handel in haring vangt hij (Wat zoals elders in deze editie gemeld menige vishandelaar tracht te doen) in deze hete dagen op door verkoop van produkten die bij frisse slaatjes horen: garnalen, zalm, veree paling. Intussen heeft de ervaring geleerd, dat de haringworm niet opgewassen is tegen het langer in het zout staan (langer omdat de voorraden groter worden) en tegen het vetter worden van de haring. Het Instituut voor Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek (T.N.O.) te Delft blijft bezig met de research naar een afdoend bestrijdingsmiddel van de haringworm. Met de experimenten in diepvries worden resultaten bereikt, die het beste doen verwachten voor de zeer nabije toekomst. Wellicht reeds voor „de nieuwe" het volgend jaar. Na analyse van de gemelde gevallen van haringworm in den lande is ove rigens gebleken, dat volgens een mededeling van het ministerie van So ciale Zalen en Volksgezondheid van de dertig aangemelde gevallen van ha ringwormziekte, er slechts acht positief door de haringworm blijken te zijn ont staan. In alle andere gevallen was de uitslag negatief. (ADVERTENTIE) 2 cil. model MERC 200, 20 PK buitenboordmotoren 9 modellen, 4 - 6 -10 - 20 - 35 - 50 65 - 95 en 110 PK Importeur voor Nederland: Hoge Rijndijk 303, Zoeterwoude tel. 01710-40241 WILHELM1N A SINGEL 46 BREDA TEL. 01600 - 39163 de hoofddealer van Mercury Gagelstraat 92, Eindhoven tel. 040/69866* Opnieuw helemaal okselfris, begon nen we aan Attentie Een Franse repor- tageploeg had een bezoek gebracht aan de bungalow van Mosje Da jan en ont moette daar ook de weinig zeggende echtgenote en de des te meer pratende dochter van de beroemde ijzervreter, die ontkende zich een nationale figuur te voelen. Misschien had de generaal positief geantwoord als men had ge vraagd of hij zichzelf als een interna tionale figuur zag. Al weken lang im mers lopen journalisten uit alle vier hoeken van de wereld bij hem de deur plat en blijven er dan een tijdje plak ken! Op net 2 zette de redactie van Ach ter het Nieuws de strijd op haar kleine koude front voort, ditmaal in een co- produktie met de Haagse Courant. Zoals te doen gebruikelijk in politie berichten zagen we de koppen van en kele nazikillers on-the-run en klaagde Anneke Bouman ondertussen steen en been over het inderdaad moeilijk te verwerken feit, dat de getoonde mis dadigers nog altijd niet gepakt, laat staan, gestraft zijn. Een ander Achter het Nieuws item sloot qua onderwerp dicht hierbij aan. Will van der Smagt interviewde de Amerikaanse auteur Katz, die. evenals zoveel andere schrij vers, twijfelt aan de pogingen van het Vaticaan een einde te maken aan de rassenmoord gedurende de 40-er jaren. N.R. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Lt.-kolonel J. C. van Woerden onderbrak er vrij dagmiddag zijn vakantie voor, om de laatste officiersbeëdiging van dit jaar bij het korps te verrichten. Het betrof reserve tweede luitenant J. H. P. Gelevert, afkomstig uit Ol- denzaal en in het dagelijks leven van beroep onderwijzer. De plechtigheid werd opgeluisterd door de Koninklij ke Militaire Kapel. Het feestelijk ka rakter van de beëdiging werd niet verstoord door de zeer hevige regen val van gistermiddag. Op de foto het moment dat aalmoezenier v. d. Vran- de (links) zijn gelukwensen aan de jonge officier aanbiedt. bij als een welkomstgroet voor haar nn n-4. 1 -««vuiokgtuci, vuur u viJli kussensloop tekende, met z'n kleurenbalpoint nog wel. Haar "Ja, mooi" mist elke spontane klank, «ehoedzaam schuift ze verder in bed 7m,ffstofstijf op haar rug liggen wqai-m a£Uik schoudcrschurken, hnii„(^ee ze z'cb uuders een lekker zo sraatt- "Ik v'ud die bloemen komt lito datbalP°int op je wang 1e 7n ii^zc oren er «eker bij als lang bent weggeweest". COKS VAN EYSDEN (Van onze fiscale medewerker) De vrije weken waar een ieder naar hunkert, liggen In het verschiet. Ne derland verplaatst zich De kustbewo ner gaat naar de bossen en de „bos- bewoner" trekt naar de kust. Men zoekt onderdak in hotels, campings en in „Zimmers". Welke zijn nu de fis cale gevolgen indien u of liever gezegd uw vrouw gedurende de vakantiemaanden enkele kamers ver huurde aan vakantiegangers? Van het totaal door u ontvangen (bruto) bedrag kunt u in mindering brengen: 1 een evenredig deel van de huurprijs (of huurwaarde) van uw gehele wo ning naar gelang de duur en de om vang van het in huur afgestane ge deelte. Mede kunt daarbij in aan merking nemen die gedeelten van uw huis die u met uw gezinsleden en degenen die u in uw huis hebt, gemeenschappelijk gebruikt, bijv. de badkamer, de hal, de w.c.'s en even tueel de keuken of zelfs de tuin. Betaalt u zelf voor gehele huis per jaar aan huur bijv. f 3.200,- en ver huurde u gedurende 3 maanden bijv. de helft van uw woning, dan kunt u in mindering brengen 3/12 x 1/2 x f 3.200,- dat is f 400,-. 2 Een deel van de totale kosten van verwarming, verlichting en eventueel een deel van de telefoonkosten (denk aan kosten abonnement); 3 een gedeelte van de kosten van aan uw huurders ter beschikking gesteld meubilair en huishoudelijke appara ten (stofzuiger, wasmachine e.d.) en 4 de door u uitgegeven schoonmaak kosten van het verhuurde gedeelte, waaronder ook de in gemeenschap pelijk gebruik zijnde ruimten. In de praktijk kunt u het netto re sultaat schatten op een bepaald per- centage van de bruto-ontvangsten, bijv. op 50 pet. Uiteraard zullen de feite lijke omstandigheden dit percentage moeten bepalen. Verhuurt u gemeubileerde kamers met pension (of alleen mef ontbijt), dan wordt het totaal ontvangen bedrag bovendien nog verminderd met de voor deze verzorging door u bestede kosten Aangezien er, zoals u bekend zal zijn, voor de arbeidsinkomsten van de ge huwde vrouw een belastingfaciliteit is (in beginsel een derde gedeelte vrij), is het fiscaal voordelig de met de ka merhuur in verband staande werkzaam heden, zoals het voeren van d« cor respondentie, het onderhandelen met de gegadigden, het schoonhouden van de kamers, het wassen van het linnen goed en het bereiden van de maaltij den geheel door uw vrouw (eventueel met behulp van personeel) te doen verrichten. U moet er in dat geval voor zorgen dat 1 er sprake is van opbrengst van ar beid en 2 dat er geen sprake is van onderver huur. Voor onderverhuur geldt de faciliteit namelijk niet. Van opbrengst van arbeid is alleen sprake indien u in een huurhuis ka mers verhuurt met of zonder pension, of bij verhuur met pension in een koophuis. Bij verhuur van kamers zon der pension in een koophuis is er spra ke van opbrengst van vermogen. Wat precies onder onderverhuur dient te worden verstaan zegt de wet gever niet. Naar onze mening kunt u aannemen dat er geen sprake is van onderverhuur bij verhuur met geheel of gedeeltelijk pension, dus indien een of meer maaltijden worden ver zorgd of waarbij logies een ontbijt aan passanten wordt verstrekt. Bij verhuur zonder pension (alleen dus in huurhuis) zal, naar wij veron derstellen, wil er geen sprake van onderverhuur zijn de door uw vrouw te verrichten arbeid ten opzichte van de kamerverhuur niet van al te ondergeschikte betekenis moeten ztfn. DEN HAAG De raad van beheer van de n.v. vvatermaatschappij „Tholen1 beeft in zijr. vergadering van 4 juli be sloten om de aandeelhouders voorstellen te doen tot algehele fusie met de n.v- waterleidingmaatschappen Miden-Zee- land en nu hebben tijdens de vergadering de aandeelhouders van „Tholen" met algemene stemmen het voorstel van de raad aanvaard- Zowel terwille van de versteviging van het beleid, dat terzake van de wa tervoorziening in Zeeland moet worden gevoerd, als ter voorkoming van onno dig zware lasten voor de bevolking van Tholen, was de raad van oordeel, dat spoedige algehele fusie noodzakelijk is. Op grond van recente gegevens omtrent de financiële positie van het bedrijf is komen vast te staan, dat bij zelfstandig heid van de vennootschap een belang rijke tariefsverhoging reeds per 1 ja nuari 1968 nodig zal zijn. De fusie zal tot stand komen door li quidatie van de vennootschap en door overname der n.v. waterl.-mij. Mid den-Zeeland, die in total f 600.000,— aan delen zal geven aan de aandeelhouders van de n.v. waterleidingmaatschappij Tholen, zijnde gemeenten op het eiland en aan de gemeente Halsteren- De gemeenten-aandeelhouders van het vroegere Thoolse bedrijf zullen een ver tegenwoordiger krijgen in de raad van commissarissen van de n.v. waterlei dingmaatschappij Midden-Zeeland. De raden der gemeenten zal thans gevraagd worden of zij bereid zijn tot aandelenruil en om de concessievoor waarden der W-M.Z. te accepteren. Na dat de beslissingen der gemeenteraden bekend zijn, zal de vergadering van aandeelhouders definitief tot fusie op eerdergenoemde voorwaarden besluiten Indien de financiële sanering van het bedrijf met het departement van sociale zaken en volksgezondheid spoedig kan worden geregeld, zal nog dit jaar de fusie een feit kunnen worden. In Zeeland zijn straks nog vier drink watermaatschappijen werkzaam, n.l. „Schouwen-Duiveland" op het eiland Schouwen, Midden-Zeeland op Noord en Zudd-Beveland, op Tholen en op het eiland Walcheren, met uizondering van de gemeente Middelburg, die een eigen waterleidingmaatschappij heeft en als vierde het waterleidingbedrijf van Z. Vlaanderen. Met belangstelling nam ik kennis van de repliek van de eer L. Sinner in onze discussie over dit gewichtig on derwerp, welk antwoord ook mij wat teleurstelde. Blijkbaar is hij nog een oud-palstaander vóór het openbaar en tegen het bijzonder onderwijs, waar voor ik hier met andere wapenbroe ders, o.a. een christelijk protestant, de verdediging hebben opgenomen. De mij aangeboden vergeving wens ik niet te aanvaarden, wijl ik mij niet schuldig acht. De bewering dient eerst bewezen te worden. Ook heb ik niet geschreven, dat r.-k. ouders onwillig zijn hun kinderen op te voeden. Juist leren lezen is daarbij ook nodig. En nu meer zakelijk Als voornaamste bepaling voor de sfeer van het onderwijs van katholieke kinderen beschouw ik art. 1374 van het in het jaar 1918 verschenen Algemeen Kerkelijk Wetboek, dat luidt als volgt: „Katholieke kinderen behoren geen niet katholieke, onzijdige, gemengde, d.w.z. ook voor niet-katholieken open staande scholen te bezoeken." De katholieken van Nederlam<l *elts de zogenaamde rand-katholiekeif. vol gen deze richtlijn zeetr goed op. Vol gens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben de bijzondere katholieke lagere scholen thans ongeveer 44 procent van alle leerlingen in ons land, terwijl het aandeel van de katholieken bij de volkstelling in 1960 maar 38,5 procent was. Dit hoger percentage is te ver klaren wijl het aantal kinderen per gezin toen gemiddeld drie w s, voor de katholieken echter 3,4 en voor niet-kerkelijken slechts 2,1. Dit laatste cijfer nadert de gevarenzone van ae ontvolking. Nu is het volgens mijn kennis nooit de doelstelling van de Ka tholieke Kerk met betrekking tot het huwelijk geweest, om zoveel mogelijk kinderen te krijgen, maar wel om vol gens de christelijke zedenleer in het hu welijksleven in onderlinge liefde te le ven. Intussen wordt door de leiding van ae Katholieke Kerk gewerkt, om dit Ker kelijk Wetboek aan te passen aan de huidige levensomstandigheden, evenals dit geschiedde met ons Burgerlijk Wetboek, dat veel ouder is. Al met al zullen de katholieken goed doen, om bij het gewichtige vraagstuk van opvoeding en onderwijs de richtlij nen en het kompas van hun centrale leiding in Rome te volgen, beter dan de dwaallichten van zogenaamde nieuwlichters, waarbij het maar al te vaak is: zoveel hoofden, zoveel zinnen. Voor hen is en blijft de paus van Rome de wettige opvolger van de apostel Pe trus, aan wie Jezus Christus als stich ter van zijn Kerk de verzekering gaf: „Gij zijt Petrus, en op deze steenrots zal ik mijn kerk bouwen, en de poor ten der hel zullen haar niet overwel digen (M 16-18) en de blijvende op dracht: „Weid mijne lammeren, weid mijne schapen (Jo. 21-17). Maar als ieder ander mens is hij niet alwetend noch volmaakt. OOSTBURG P. Do eng pr, Met deze repliek, die voor een deel toch wel aan de kern van de kwestie voorbijgaat, achten we de discussie gesloten. Red. ISee ik geloof dat ive hem, voor die ijsjes nu beter niet kunnen storen". (Van onze correspondent) BONN De Westduitse „Bundeswehr" zal worden ingekrompen. Met hoe veel man hij zal worden verminderd en welke onderdelen het meest zullen worden getroffen, is nog niet bekend. Bondskanselier Kiesinger wil hierover nog uitvoerig spreken met minister van defensie dr. Gerhard Schroder. Er zal ook nog overleg moeten plaatshebben met de Navo-bondgeno- ten. Men spreekt evenwel in Bonn van een reducering der „Bundeswehr"- sterkte van (thans) 460.000 tot rond 400.000 man. De inkrimping der „Bundeswehr" is de consequentie van de bezuinigings maatregelen, die de Westduitse rege ring in de eerste week van juli heeft besloten voor de periode van vier ja ren, te beginnen met 1968. Voor het komende jaar werd het budget van het ministerie van defensie beknot met an derhalf miljard. Van 19.6 tot 18.1 mil jard. Kortingen der komende jaren: 2.4 miljard in 1969, 2.5 miljard in 1970 en 2.4 miljard in 1971. Natuurlijk heeft minister van defen sie, dr. Schroder, zich gedurende het driedaagse beraad in het kabinet met hand en tand verzet tegen verminde ring van de defensie-uitgaven. Zijn voornaamste argumenten waren: voor minder geld kan men niet meer vei ligheid kopen. West-Duitslands defen sieuitgaven bedragen „slechts" 5 pet van het bruto-sociale-produkt (tegen 9.6 pet. in Amerika, 6.9 pet. in Enge land en 5.9 pet. in Frankrijk). Een troepenvermindering in West-Duitsland is een eenzijdige „vooruitbetaling" op de ontspanning want in de landen van het communistische oostblok is nog nergens sprake van vermindering vari militaire macht. Bovendien vreest minister Schroder, dat het tot een verdere reducering zal komen van de sterkte der in N.a.t.o.- verband gelegerde troepen, omdat er in de komende jaren geen geld meer beschikbaar zal zijn om z.g. „devie- zenhulp" te verlenen aan die landen die een deel van de onderhoudskos ten hunner troepen in West-Duitsland (met name Amerika en Engeland) ver goed willen hebben. Een verder argument van de minis ter: aangezien de sterkte der „Bundes wehr" ver beneden N.a.t.o.-planning zal blijven (die op 508.000 man West duitse troepen rekende), zal 'n her oriëntatie van de strategie moeten plaatshebben. De reacties, diie met name uit Ame rika zijn gekomen op de defensie-be zuinigingen in Bonn, bewijzen, dat ie argumenten van minister Schroder juist zijn: Washington is voornemens om minister van defensie, McNama ra naar de bondshoofdstad te sturen om de thans ontstane situatie met zijn ambtgenoot te bespreken. McNama ra wordt op 17 juli in Bonn verwacht. Overigens zal niemand staande kun nen houden, dat hij over de komende inkrimping van de „Bundeswehr" bij zonder verrast is geweest. Zij kondig de zich medio vorig jaar, lang voor de crisis die het einde betekende van het tweede kabinet Erhard en het op treden van de „grote coalitie" inluid de, reeds aan bij de onderhandelingen met Washington en Londen over de stationerings onderhoudskosten) der Amerikaanse en Engelse troepen, die In de miljarden per jaar liepen. Toen bleek reeds dat, wanneer Bonn deze verplichtingen door een gulle en goedgeefse prof. Erhard aangegaan wilde nakomen, de „Bundeswehr" fi nanciële veren zou moeten laten. Pre cies zo is het gekomen. De fracties van de twee grote rege ringspartijen hebben dan ook opmerk zaam geluisterd naar de argumenten die minister van defensie Schroder naar veren bracht tegen bezuinigingen in zijn begrotingen voor de komende ja ren. Zij waren het er echter al lang over eens, dat het buigen moest of barsten. Men heeft er de voorkeur aan gegeven te buigen en van de „Bundes wehr" nog zoveel mogelijk te redden. Dat men daartoe overging werd o.a. gemakkelijk gemaakt door de overtui ging waartoe militaire experts in de Bondsrepubliek ook al lang zijn geko men, n.l. dat de verdediigingsconcep- tie der N.a.t.o. niet meer up to date Is en iii overeenstemming is noch met de politieke situatie in Europa, noch met de militaire noodzakelijkheden. Bo vendien menen vele buitenlandse poli tieke experts, dat het de Bondsrepu bliek in de internationale politiek goed zal bekomen, wanneer zij met aan zienlijke tioepen-reduceringen een goed ontspannings-voorbeeld geeft. Dit is een aangename nevenuitwerking zo menen deze experts van de bezui nigingsmaatregelen, waartoe de rege ring zich gedwongen heeft gezien. In het ministerie zal men nu moeten be ginnen met een volkomen nieuwe mi litaire en strategische planning voor een „Bundeswehr", die van het vol gend jaar af een „mini-rokje" zal gaan dragen. CILVER CITY (RTR) Een 12- jarige jongen, wiens stem veel zou hebben geleken op die van fil/mactrice Ava Gardner, is te Culver City in de Amerikaanse staat Califomië gear resteerd omdat hij voor honderden dol lars aan goederen op Ava's naam per telefoon had besteld.

de Stem | 1967 | | pagina 5