e>relU< Huurleger op vlucht Kerken van Europa hebben elkaar in Noordwijkerhout ANWB waarschuwt vakantiegangers tegen plotselinge afkoeling in water Journalisten-federatie protesteert tegen gerechtelijke uitspraak Kerk beweging POLITIE-INVALLEN IN HONGKONG Bende van tien jongens gepakt Johnson zegt Westmoreland gevraagde troepen toe in HUURLINGEN NEMEN 150 i Terwijl Israëliër vocht in Midden Oosten: Inbraak in zaak te Amsterdam Pastorale raad niet bedoeld als superstructuur UITBETALING VAN KASCHEQUES HELE WEEK NA 15.00 UUR Botsing tussen 3 vrachtwagens karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Min. Polak over moord Op ,De Kruisberg' zijn geen fouten gemaakt Maatregel „Sint-Oda" weer terecht Continent Causerie Boodschap ANDERS 1 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 JULI 1967 '.7- Alle kranten brachten gisteren over het schandaal op het songfestival van Knokke zulke grote verslagen, dat het Festival daardoor iets belangrijks lijkt. Het spijt me, maar ik heb er alleen maar om moeten lachen. Jam mer, dat Willem Duys van woede net niet het Wilhelmus is gaan zingen. Knokken 1967. Ik vind de Knokkeploeg net het Nederlands elftal: als ze verliezen worden ze kwaad. Tijdens de voetbalwedstrijd, die deze week in Noordwijkerhout ge speeld is, tussen de bisschoppen, die daar aan de Europese conferentie deelnemen, is overduidelijk aan het licht getreden, dat de progressieven de toekomst hebben. Het defensieve, behoudende voetbal, waarmee de Ita liaanse club Internaziowale jarenlang getriomfeerd heeft, behoort definitief tot het verleden. Ds. Graafstal, een legerpredikant, heeft met een aantal medestanders de organisatie „Orde en Vrijheid" opgericht om de voortwoekerende gezagsondermijning in ons land een halt toe te roepen. Hij weet de op lossing al: hij wil een jeugdkorps, waarin langharige nietsnuttende jon gemannen desnoods kwaadschiks idealistisch werk moeten doen. In een interview met de Haagse Post zegt hij„Ons volk moet weer geestelijk weerbaar worden. Dat betekent, dat je ons volk iets moet geven. Een na tionale idee. Een besef van de eigen Nederlandse waarde. Het behoud van de Nederlandse identiteit als in breng in de nieuwe, verinternatio naliseerde wereld". •k Ik dacht meteen aan die andere nationale betoeging, zo'n vijfentwintig jaar geleden, maar de dominee zegt het zélf: „Neem nou het nationaal' socialistische Duitsland. Daar was een idee. Het nationaal-socialistische. Dat was een idee gebleven als een doodgeboren kind, deze nationale idee, als de leiders het volk niet als component een werkobject gegeven hadden. Dat hebben die leiders in tuïtief heel slim aangevoeld". Zelfs dit vindt de dominee nog niet genoeg. Hij gaat nog door: „Adolf Hitier liet zijn volk marcheren. En joodse winkels verbranden. Autoba- nen aanleggen. Een Wehrmacht her bouwen. Maai- het is voor ons volk wat moeilijker om objecten te vin den. „Kom, dominee, ik wed als we goed zoeken, vinden we heel wat mensen als u". Ik heb gisteren deze rubriek ge schreven in een temperatuur van 33 gradenen ik was tameljjk luchtig gekleed. Wat moeten dan die taxi chauffeurs op het Westduitse eiland Westerland wel niet doorstaan heb ben.' Die mogen van het gemeente bestuur niet eens hun das af doen, als ze autorijden. Zelfs een staking hielp niets. De taxichauffeurs moeten hun das voorlopig aanhouden. Melina Mercouri, ster in de be roemde film „Nooit op zondag", echt genote van filmregisseur Jules Das sin en Grieks onderdaan, is haar Griekse nationaliteit kwijt. Het nieu we bewind he£ft haar die ontnomen. Als commentaar gaf ze: „Ik ben als Griekse geboren en 'ik zal als Griekse sterven. Patakos is als fascist geboren en hij zal als fascist sterven". Gisteren stond er in deze krant een bericht, dat er uog drie gevangenis sen in Nederland zijn, waar geen toi letten zijn, maar ouderwetse „tonne tjes". In Arnhem zijn er begin van dit jaar al toiletten gebouwd, aldus het bericht, maar „tot op de dag van vandaag hebben de gevangenen er geen gebruik van kunnen maken om dat de druk op de waterleiding te ge ring is om de nieuwe toiletten op de juiste wijze ie laten functioneren. Naar verluidt was met de bouw van de toiletten een bedrag gemoeid, dat in de buurt van een ton lag". Ook een bof, dat dat geld nou net daar lag. Overigens blijf ik van mening, dat Jan Janssen de Tour niet wint. MERIJN AMSTERDAM De Israëliër Sa muel Garmy, die een jaar geleden in Amsterdam een zaak in Joodse post zegels en munten begon, is bestolen terwijl hij in het Midden-Oosten zijn' land als tankcommandant diende. Bij de diefstal zijn munten verdwe nen, die meer dan 200 jaar oud zijn. In totaal beloopt de schade ruim f 25.000, De heer Garmy (32), die in Jeruzalem is geboren en de Israëlische nationali teit heeft, kreeg op 5 juni de oproep, om zich voor militaire dienst te melden. Reeds de volgende dag stond hij als tankcommandant aan de grens tussen Syrië en Israël en maakte hij da bloe dige veldtocht mee. Op 2 juli werd de inbraak in zijn Amsterdamse zaak ontdekt. De ironie wil, da+ de verzeke ring van de heer Garmy afliep 4 dagen nadat hij naar het front was vertrok ken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dit jaar zijn al zeker zes mensen overleden ten gevolge van plotselinge afkoeling. Zij gingen na een lange tocht in grote hitte direct zwemmen op de plaats van aankomst. Vorig jaar was het aantal sterf gevallen door plotselinge afkoe ling slechts twee. Dit deelde me juffrouw M. van Lennep, hoofd van de alarmcentrale van de ANWB, ons gisteren mee. Zij toonde zich ernstig verontrust over de toenemende zorgeloosheid on der de Nederlandse vakantiegan gers. „Het werkelijke aantal sterf- gevall endoor plotselinge afkoeling ligt veel hoger, maar wij krijgen geen melding van alle gevallen", aldus inej. Van Lennep. Zij ver volgde: „Dit jaar is het weer flink raak, niet alleen in ons land, maar in geheel Europa. Wij advi seren de mensen nogmaals om bij aankomst in een plaats eerst te eten en goed uit te rusten. Daarna kan men zonder bezwaar gaan zwemmen. Ook ongelukken met gasflessen en primussen komen dit jaar meer voor. Veel mensen springen heel onvoorzichtig met het gas om. Ook deze onvoorzichtigheid heb ben enkele mensen met de dood moeten hekopen. ROTTERDAM (ANP) Met de ar restatie van 10 jongelui in de leeftijd van 14 tot 20 jaar heeft de recherche in Rotterdam een bende opgerold die zich de afgelopen maanden heeft schul dig gemaakt aan een groot aantal roof overvallen, diefstallen en inbraken. De misdaden van de jongelui, allen Bit Roterdam, vonden vrijwel uitslui tend in Rotterdam-Zuid plaats. De laatste tijd droegen en gebruikten de jongelui tijdens overvallen en inbra ken messen en met metalen ballen ver zwaarde ijzeren kettingen. NOORDWIJKERHOUT (KNP) De pastorale raad (inspraak van geeste lijken, religieuzen en leken) mag geen superstructur worden in het bisdom. 11 Is gisteren duidelijk geworden tjj- aens de slotdag van het Europese bis- scnoppensymposium, dat te Noord- vukerhout werd gehouden. De uiteen- tmgen waren gewijd aan deze raad, /het hele godsvolk moet omvatten, dubany, bisschop van Gerona in vief?6'! over het onderwerp zijn coDHif 1?isisch°T>- Hij ging uit van de Hïo s^en over de pastorale raad, bisdommen?^ m°ete" W°rden in de vnof2?-1?^01'316 raad' waarin heel het utaLii?..yerteSenwo°rdigd is, wordt door aanbevolen, zo zei hij, oreten verscllillende conciliaire de- scSiJ, WOrdt vo°rga.zeten door de bis- en let-»,? S,mvat Priesters, religieuzen leden van n?od,zakelijkhe<id dat alle Vertecemf 'kerkelijke gemeenschap kendegrb0eSfjkZ'jn dacht» '?u'5an gaf ook een andere ge- vanuit het6h paatorale raad gezien ken" begnp "de Particuliere ker- vertiand"Tat 2aggen' Z° zei hij in werkeli.if e universele kerk bijzonder» ÏTez'S en actief is in de 'o ieder ru» en' zeggen ciat vaa Christn=eeS volIed'g de opdracht don en innet ve™erkelijkt kan wor- dat L hTLTr<lel Dat betekent ook do oorsnren v-Tan diocesane kerk delling van d X3" deze nieuwe in- van de pastorale raaid. vvoenBdLave'L neg®rbe(ogers hebben b"reau bS" Nawark een politie- der Wprri g0.d' uVaal' e0n taxibestuur- yiik werden tut - Elders in de en auS« InSeSooid van wm en autos en winkels geplunderd. (door dr. ALFRED VAN DE WEIJER ofm cap) NOORDWIJKERHOUT. De eerste bijeenkomst van Europese bisschoppen is geen spectaculaire gebeurtenis geworden. Dit moge o.a. blijken uit het feit dat de neu trale pers na de opening vrij snel haar interesse verloren heeft. De WASHINGTON (AP) President Johnson heeft donderdag besprekingen gevoerd met generaal William C- West moreland en heeft ha afloop hekend ge maakt dat hij met „Westmoreland „tot overeenstemming" was gekomen over de uitbreiding van de Amerkaanse troe penmacht in Vietnam. Generaal Westmoreland verklaarde, in de zitkamer op de tweede verdiepihg van het Witte Huis waar Johson en hij gezamenlijk de pers te woord ston den, „Ik zal de versterkingen krijgen in de mate die ik geadviseerd heb". Noch Johnson noch Westmoreland hebben cijfers genoemd. Beiden hebben zij er de nadruk op gelegd dat de versterkingen niet alleen van de Verenigde Staten Staten komen dat ook de andere landen die aan geallieerde zijde vechten geraadpleegd zullen worden over uitbreiding van hun contingenten. De president en Westmoreland spra ken met de pers in aanwezigheid van de Amerikaanse minister van defensie, Robert S. McNamara en generaal Earlie G. Wheeler, voorzitter van de gezamen lijke chefs van staven. De onrust in Hongkong duurt, ztf het iets gematigd, voort. Hier zitten man nen en vrouwen gehurkt op straat met de handen achter het hoofd, na een inval van de politie in het hoofdkwar tier van een linkse beweging. Dè poli tie heeft gisteren bij invallen in de buitenwijken twee staven dynamiet gevonden. Ook werden drie personen gearresteerd. Vergeleken met woens dag, toen het tot heftige geweldple gingen kwam, was het gisteren vrjj rustig. Voor de eerste maal sinds we ken viel ër regen en de autoriteiten hopen dat dit de mensen binnen de deur houdt. Toch is gisteren nog een politiebureau in de stad met een bom bestookt. In een buitenwijk, Kowloon, is de busdienst gestaakt, in Hongkong zelf wordt een beperkte bus- en tram- dienst uitgevoerd. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 augustus zullen nu de hele week, van maandag tot en met vrijdag op alle postkantoren en postagentschappen kaschèques ook na 15.00 uur ter uitbe taling kunnen worden aangeboden, zo als tot op heden alleen op vrijdag ge bruikelijk was. AMSTERDAM (ANP) Het dage lijks bestuur van de federatie van Ne derlandse journalisten heeft geprotes teerd tegen een clausule in de uitspraak van de vice-president van de arrondis sementsrechtbank in Amsterdam, mr. J. Knottenbelt in het kort geding, dat door1 twee leden van the Northern League en de voorzitter der afdeling Amsterdam van de Boerenpartij tegen Vrij Neder land aanhangig was gemaakt. De president, zo begint de verklaring, heeft VN veroordeeld binnen 2 weken na de uitspraak op de voorpagina op vallend de korte inhoud van zijn be slissing te vermelden onder verwijzing naar de volledige in hetzelfde nummer op te nemen inhoud van dit vonnis, een en ander zonder toevoeging, bespreking of beschouwing. Indien de clausule „een en ander zon der toevoeging, bespreking of beschou wing" inderdaad betekent dat VN zich in dat nummer zou hebben te onthou den van commentaar op deze uitspraak in welke vorm ook, wordt dit een on verdraaglijke en ongeoorloofde beper king van de persvrijheid geacht, nog daargelaten de vraag of de rechter in de wet steun zou kunnen vinden voor een publikatiebevel in de vorm, waar in dit in casu is gegeven,, aldus de ver kering. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Een gecompli ceerde kettingbotsing op de rijksweg Utrecbt-Amsterdam, waarbij vrachtwa gens met aanhangers uit Duitsland, Ne derland en België betrokken waren, heeft gisteren het leven gekost van een 51-jarige Belgische ambtenaar. De bestuurder van de Belgische vracht wagen werd zwaar gewond opgenomen in het O. L. V. Gasthuis in Amsterdam. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Vinkeveen. Op de vluchtstrook stond een Duitse vrachtwagen met aanhan ger. Chauffeur en bijrijder waren bezig van piaats te verwisselen. Op hetzelf de moment passeerde een door de 24- jarige Tilburger G. M. J. van W. be stuurde vrachtauto met. oplegger. Hij schampte de achterkant van de Duitse aanhanger, schuurde langs de vracht auto en kwam op de linkerweghelft tot stilstand. Een Belgische vrachtauto met oplegger botste op de Nederlandse com binatie. De 30-jarige bestuurder, die met een lading douanegoederen op weg was naar Schiphol, werd ernstig ge wond. De Belgische ambtenaar (een douanier) F. S. uit Couillet. die naast hem zat, werd op slag gedood. Hij raak te bekneld onder de lading. Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. j, """''- DEN HAAG A.N.P.) Naar de me ning: van minister prof. mr. C. H. F. Polak (Justitie) zijn er geen fouten ge maakt bij de plaatsing van de verpleeg de B. in het rijksasiel „De Kruisberg" te Doetinchem. De minister heeft dit gisteren meegedeeld in een bespreking, die hij had met de vaste commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer. In deze bespreking heeft minister Polak uiting gegeven van de gevoelens van mede leven van de regering met de ouders van het door B. vermoorde meisje Kia Florijn. Van de 70 terbeschikkinggestelden op het rijksasiel behoorde B. tot een groepje van 5 verpleegden, die in de regel op de boerderij werkten. Het toe zicht op deze verpleegden berust bij een ambtenaar-boer. Van een echte be waking is hier geen sprake. Bij de werkverdeling op de boerderij op de middag van 3 juli, de middag waarop B. het meisje Ria Florijn vermoorde, bleef B. op de boerderij, de anderen gingen in het veld werken. De ambte naar-boer ging terug naar het hoofd gebouw voor een bespreking. Dat B. en de andere verpleegden, die op de boer derij werkten enige tijd zonder toe zicht waren, is geen abnormale situa tie, aldus de bewindsman. De minister heeft in zijn bespreking met de kamercommissie de conclusie getrokken dat er geen fouten zijn ge maakt. De voorgeschiedenis, o.m. de plaatsing in de geheel open inrichting Bosoord, de zorgvuldige onderzoeken en de observatie hadden niet geleid tot de conclusie, dat B. een gevaarlijke, agressieve man was. Ook is de aandacht, die in „De Kruis berg" aan hem is gegeven, voldoende geweest. De enige maatregel die de mi nister nog kan nemen is, dat hij de plaatsing van verpleegden van „De Kruisberg" op de boerderij dezelfde waarborgen in acht genomen zullen worden als bij de beslissing dat ver pleegden in de stad zullen mogen wer ken. Het departement zal dan ih het bijzonder de aspecten van gevaarlijk heid voor de openbare orde bekijken. VENRAY (ANP) Het enkele dagen geleden uit een kapelletje in Venrav ontvreemde beelde van Sint-Oda is terecht. Het uit de 16e eeuw daterende ei kenhouten beeldje met een waarde van 6000 tot 10.000 gulden, werd verpakt in een plunjezak, dinsdag door een hoofd conducteur in de trein van Zwolle naar Eindhoven gevonden in het bagagenet. Aan de plunjezak was een kaartje bevestigd, waarop stond „Redactie Peel en Maas te Venray". De redactie van dit Venrayse weekblad waarschuwde de rijkspolitie van Venray. Deze trof in Eindhoven het beeldje in ongeschonden staat aan. oorzaken van dit verschijnsel zijn niet moeilijk te achterhalen. De vragen, die op de bijeenkomst be sproken werden, waren bijna uit sluitend van binnenkerkelijke aard: de crisis tussen gezag en vrijheid, de samenwerking tussen bisschop, priesters en gelovigen, de harmonie tussen plaatselijke kerk en wereldkerk. Bovendien werd de aandacht bin nen deze problematiek nog sterk op organisatorische problemen gericht: hoe zet men de nieuwe organen als priesterraden en pastorale raden in elkaar, hoe liggen de competenties, hoe komt de boel aan het draaien. Tenslotte was er en dat kan mis schien als hoofdoorzaak van de be- trekeiijk geringe interesse worden aangeduid de brief op de deuren van Leeuwenhorst, die meldde, dat journalisten werden buitengesloten. Toch zou het onjuist zijn te menen, dat deze bijeenkomst geen betekenis heeft gehad. Wie haar van nabij dat wil zeggen vanaf de stoep ge volgd heeft, kan vrij gemakkelijk en kele punten aanduiden, die als winst punten moeten worden aangemerkt. Ten eerste hebben de kerken van Europa elkaar in Noordwijkerhout be ter leren kennen. Er is een einde ge maakt aan misverstanden, die door de nationale grijzen vreemd ge noeg nog altijd in stand worden gehouden. Bijvoorbeeld, dat Neder land van de band losgeslagen zou zijn en dat Italië in zijn geheel een conservatief stempel zou dragen. Der gelijke schabionen houden geen stand, waar mensen elkaar ontmoeten. Deze problematiek concentreert zich rond de vraag van gezag en ge hoorzaamheid. Het was voor de bis schoppen een verademing te verne men, dat zij niet alleen met een crisis op dit gebied te kampen hebben. En het was voor hen uitermate bemoedi gend, de een tegen de ander te horen zeggen, dat er in deze crisis behalve negatieve ook zeer positieve aspecten te vinden zijn: een groei van infanti lisme naar volwassenheid, een scher per besef van de waardigheid en de vrijheid van de mens, een verlangen naar authentieker beleving van het evangelie met name door de gezags dragers, een begaanheid met het le"- ven en welzijn van de kerk. Negatieve aspecten zagen de bis schoppen natuurlijk ook. Maar die waren niet meer in staat, om hen in paniek te brengen. De bisschoppen hebben uit hun collegiale ontmoeting een dosis moed en vertrouwen geput, die zij als een kostbare verworven heid mee naar huis zullen nemen. Een derde winstpunt is hierin gele gen, dat op deze bijeenkomst een eerste stap werd gezet in de richting van wat wel eens het „Europa der bisschoppen" is genoemd. Alles wijst er op, dat het ideaal van professor 6. H. L. Zeegers, reeds in 1953 op iiiiiiiiuiiimiiiiiiiiii Nederland heeft tot zijn verrassing ervaren, dat andere landen haar in meerdere opzichte» vooruit zijn: bij voorbeeld in het realiseren van de sa menwerking utssen de bisschop en zijn priesters. Die andere landen op hun beurt hebben gezien, dat het in de Nederlandse kerk lang niet zo'n ■wilde boel is, als zij tot nog toe ge meend hadden. Monseigneur Elchin- ger heeft het in het NTS-journaal van woensdagavond met evenveel woor den gezegd en hij waar daarmee de tolk van vrijwel al zijn collega's. In dit verband mag als waardevolle bedrage tot het congres genoemd worden de causerie over het pasto raal concilie, die kardinaal Alfrink dinsdagavond voor de liefhebbers heeft gehouden. En natuurlijk ook ons nationale produkt: de perfecte orga nisatie, de gemoedelijke sfeer, het zeer verzorgde eten (door iemand „verborgen verleiders" genoemd), waarbij dan als niet-nationale factor gekomen is het uitzonderlijk mooie weer. Op de tweede plaats hebben de congressisten ervaren, dat hun ker ken staan voor een gemeenschappe lijke problematiek, welke bij de een In een meer gevorderde staat ver keert dan bij de ander, maar die zich overal doorzet als een onontkoombare noodzaak, lilllllillllllllll een bijeenkomst in Wenen geformu leerd, nu verwerkelijkt zal gaan worden. De bisschoppen van het oude con tinent moeten hun krachten bunde len om waar te maken, dat het chris tendom nog altijd een van de peilers is, waarop Europa gebouwd zal moe ten worden. En om ook in de kerk een duidelijk getekend Europees ge zicht te laten zien. Dat daarbij geen separatistische bedoelingen voorzitten maar alleen de behoefte om bij te dragen tot de eenheid in de veelheid heeft kardinaal Alfrink in zijn ope ningsrede nog eens dik onderstreep' Tenslotte mag met voldoening wor den opgemerkt, dat de bisschoppen in het afsluitend communiqué kan al te binnenkerkelijke gerichtheid hebben prijsgegeven door een zij het be scheiden boodschap te richten na mens de Europese kerk aan de Euro pese wereld. Het opstellen van die boodschap heeft natuurlijk moeite ge kost, gezien de aanwezigheid van zeer veel Westeuropese en enkele Oosteu- ropese bisschoppen. Dat men elkaar op de grondslag van het ene geloof toch gevonden heeft, stemt grote voldoening. Hier mee heeft de katholieke kerk van Europa althans iets ingehaald van de achterstand op de reformatorische kerken, die zij op dit terrein had op gelopen. Eindelijk komt het einde van het provincialisme in zicht. Ein delijk verschijnt aan de horizon de epe kerk van het ene Europa. Met de sporen van de doorge stane ellende nog duidelijk op haar gezicht vertelt de 21-jarige Bel gische mevrouw Bernadette Du- mont de Chassaert op het vliegveld van Brussel van haar ervaringen. ZÜ slaagde erin van Boekavoe in Kongo naar Roeanda te ontsnap pen, maar weet nog niets over haar man, die nog in de Kongo moet zijn. KINSJASA, KONGO (Reuter/ AFP/AP) Twee C 46 trans portvliegtuigen van het Rode Kruis zijn gisteren in Kisangani geland, nadat bekend was gewor den dat de blanke huursoldaten naar het zuiden waren gevlucht. Dertien journalisten en 15 Ame rikaanse en Europese docenten van de Kongolese vrije universi teit werden ongedeerd aange troffen. Radio Kinsjasa deelde mee dat het Kongolese nationale leger de stad Kisangani had be zet. In de buitenlandse kolonie van Kisangani bevinden zich ten minste 27 Amerikanen, onder wie professoren en missionaris sen, en verder Grieken en Por tugezen. Volgens berichten van het radiostation had het leven in Kongo nu zijn normale gang her nomen. Radio Kinsjasa meldde verder, dat de huurlingen, die de rechteroever van de rivier de Kongo, waaraan Ki sangani is gelegen, bezet hadden, in vrachtwagens gevlucht zijn met me deneming van naar schatting 150 gij zelaars. Het Kongolese leger heeft de huur lingen en hun gijzelaars laten ver trekken in verband met het staakt- het-vuren en om de levens van de gijzelaars niet in gevaar te brengen. Het Kongolese leger heeft echter, zo werd later gemeld, bevel gekregen de colonne vluchtende huurlingen, die uit 27 vrachtwagens zou bestaan, de weg te versperren en te beschie ten. In Brussel is meegedeeld, dat de huurlingen en hun blanke gijzelaars die uit Kiangani vertrokken zijn, niet naar Boenia in het noordoosten maar naar Poenia in het zuiden op weg zijn. De Kongolese regering zegt dat de huurlingen de blanken als gij zelaars vasthouden terwijl de huur lingen zeggen, dat zij hen bescher men. De correspondent van de Bel gische radio in Kinsjasa zei, dat de vluchtende blanken tut dusverre geen hinderpalen ontmoetten op weg naar Poenia. Poenia ligt 300 km van Kisangani. Op het vliegveld van Brussel kwam gisteren de eerste groep vluchtelingen uit Kongo aan. Een van hen, Adr. de Schrijver, een jachtopziener zei op een vraag of hij van mening was dat de zaken nu anders staan dan tijdens de vroegere onlusten in het gebied van Boekavoe: „Beslist, nu hebben wij de Kongolese regering tegen ons. In 1960-'61 werden wij afgeranseld. In 1964 ten tijde van de Moelelistische rebellie waren zij de vijanden. Maar nu keert de radio, die in handen is van de regering, zich tegen ons". De Schrijver, die de afgelopen 16 jaar in Kongo was, zei: „Totdat de huurlingen voor korte tijd in Boeka voe waren om zich van voorraden te voorzien, hadden wij geen enkel pro bleem met de Kongolese autoriteiten of het Kongolese nationale leger. De gewelddadigheden begonnen tóen het Kongolese leger Boekavoe weer in handen nam. Als dat leger eenmaal losgebroken is, kan niemand het te genhouden. Het luistert niet meer naar bevelen, de mannen zijn dron ken en van macht bezeten".

de Stem | 1967 | | pagina 7