Meerjarenplannen op de helling Tommy Simpson (29) sterft in Tour hamolweer vandaag'. De Gaulle krijgt bij Kiesinger geen voet aan de grond LANDMACHT ZOEKT WEG NAAR SEMI-BEROEPSLEGER DOPING OF ZONNESTEEK T.v.-bisschop gewenst DIENSTPLICHTIGEN STROOMLIJNING Vandaag weer tropische dag TWEE JONGE MENSEN VERDRONKEN IN DE AMER? Warme weer kost drie Belgen het leven PARIJS: V.S.-HEGEMONIE TEGENHOUDEN Prins Bernhard naar oorarts Hond verjaagt indringer uil meisjesslaapkamer •J =i| li 11 =f DAGBLAD VOOR.ZEELAND RECHTER MENSELIJK Het weer in Europa MGR. BLUYSSEN: Irichtse bouwvakkers krijgen ere-penning ANDAAG EN Vier mensen verbrand BEMOEDIGEND GENEZEN Egypte weigert gift van 3 ton een ronde tafel met 15 poten débé meubelen OPRUIMING KLASSIEKE MEUBELEN stijl i-n standing 4 107e JAARGANG Ne. 25556 Oltgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harlcx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen Z. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 14 J U I I 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. MES IN DEFENSIEBUDGET (Van onze speciale verslaggever) CARPEMTRAS. Anderhalf uur nadat Jan Janssen als eerste Nederlander in deze Tour de France aan de finish in Carpen- tras juichend de handen omhoog stak, werd de Ronde van Frank rijk in diepe rouw gedompeld door het overlijden van oud-we reldkampioen Tommy Simpson. De 29-jarige Brit zeeg bij de be klimming van de Mont Ventoux ineen en stierf om 17.40 uur in het ziekenhuis van Avignon, waarheen hij in allerijl met een helikopter was vervoerd. Als voorlopige vermoedelijke oor zaak werd een zonnesteek opgege ven. De doktoren in het ziekenhuis hebben het lichaam van Simpson nog niet voor begrafenis vrijgege ven. Natuurlijk deden in de diep geschok te Tour-karavaan verhalen de ronde, dat Simpson gedrogeerd was. De wij ze waarop Simpson de laatste meters had gereden, spraken in die richting. Maar men mag hier beslist geen oor deel vellen alsvorens de artsen de juis- doodsoorzaak hebben bekendge maakt en alvorens een rechtbank hier ui Frankrijk de zaak onderzocht heeft. Want dat het geval-Simpson voor de reenter zal komen, stond gisteravond JJJ Larpentras voor iedereen vast. Een merkaardig toeval wil, dat in 1953 op,de hellingen van de Mont Ven- cXi ,wereld voor het eerst op rïkende Wijze geconfronteerd wei cl met een dopingaf faire. Toen 9 Vlak voor de top van de Mont Ventoux zakte de Britse renner Tommy Simpson ineen. Een arts paste mond op mond beademing toe. De renner overleed in een ziekenhuis. stortte daar namelijk de Fransman Jean Mallejac van zijn fiets. Men kon bij hem echter de levensgeesten weer opwekken. Men kan zich afvragen of het nog menselijk is om renners bij een hitte van 38 graden Celcius over een col als de Ventoux te sturen. Men kan zich afvragen of bij een dergelijke hitte een etappe niet moet worden in gekort? Het toeval wilde nogmaals dat juist op de ochtend voor het ver trek naar Marseille gisteren de ge rechtelijke instanties voor het eerst in deze Tour verschenen voor een do pingonderzoek (dopinggebruik is se dert driekwart jaar bij de Franse wet verboden). Vier renners werden on derzocht'. de Italianen Poggiali en Scandelli en de Fransen Dumont en Bayssière. (ADVERTENTIE) Bezond bruin met: hamol ultra Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen ^sterdam Luxemburg Bordeaux Grenoble Nice Berlijn frankfort München Zurich Genève Lpcarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Home Barcelona Madrid Mallorca Lissabon weer onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. geheel bew zwaar bew onbewolkt half bew. licht bew. onweer onweer niet ontv. onbewolkt onbewolkt zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew licht bew. onbewolkt zwaar bew. Max. temp. 20 21 22 19 14 28 27 34 31 34 29 27 30 32 30 30 31 29 30 30 29 32 28 28 31 32 22 ^naognde?02n3.59°^« 20'55 uur" H2?uurZOn °P 4'38 uur- Maa" "P DEN BOSCH (KNP) Het zou ge wenst zijn dat een andere bisschop het werk van mgr. Bekkers overnam, die regelmatig uitzendingen voor de t.v. verzorgt. Dit heeft mgr. J. Bluyssen verklaard in een onderhoud dat in „Informations Catholiques" wondt gepubliceerd. De bisschop van Den Bosch zei, dat mgr. Bekkers een echt getuigenis van het geloof aflegde. Hij bevestigde, dat de mensen zo iets vragen. TRICHT (ANP) De raad van be stuur bouwbedrijf de federatie van ondernemers in de Nederlandse bouw wereld heeft besloten een nieuwe penning van verdienste in te stellen voor bijzondere persoonlijke prestaties in het belang van de Nederlandse bouwnijverheid. Deze penningen zullen voor de eer ste maal worden toegekend aan de 140 mannen die in het door de wervel storm getroffen Tricht zonder meer in hun vakantie doorwerkten aan het herstel van de schade aan woningen en gebouwen. De uitreiking zal geschieden vrijdag 14 juli door de heer ir. H. T. den Breejen. lid van de raad van bestuur bouwbedrijf. Na de vlucht van het huurlin- genleger zou het leven in Kon go zijn gewone loop hervat hebben. Nieuws hierover op pagina 9. Samenwerking zal ook voor de wollenstoffenindustrie het to verwoord zijn. Pagina 13. In Knokke is de festivalbom ge barsten. Maar wie legde die bom eigenlijk? Pagina 5. De Eurooese bisschoppen heb ben in Noordwijkerhout heel wat misverstanden over en weer uit de weg geruimd. Pa gina 9. DUINKERKEN (AFP) Bij Duinker- ken heeft zich gistermiddag een ver keersongeluk voorgedaan, waarbij vier mensen levend zijn verbrand. Deze za ten in een auto die een stopteken ne geerde en daarop aangereden werd door een Britse bus. De auto werd tegen een huis geslingerd en vloog in brand, de bus vatt? eveneens vlam, maar alle in zittenden konden zich op tijd redden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Defensie staat in de nabije toekomst voor de opdracht een geheel nieuw schema voor de meerjaren plannen op te stellen. Budgettaire bezuinigingen van 250 miljoen gulden zijn daarvan de oorzaak. Hoe de nieuwe defensienota die in het najaar verschijnt, er zal uitzien, valt thans nog moeilijk te zeggen. Feit is echter, dat een accentverschuiving gezocht wordt van dienst plichtigen naar beroeps of semiberoeps, zoals de technische vrijwilli gers, waarmee met name de landmacht in de komende vier, vijf jaren, aanzienlijke besparingen kan doorvoeren van investeringen en van exploitatie. Een semiberoepsleger dus, wanneer dit tenminste bereik baar is. Allereerst staat defensie landmacht, luchtmacht, marine voor de taak budgettaire bezuinigingen door te voeren van 250 miljoen gulden. Volgens de berekeningen van de kabinetten Marijnen en Cals kon defensie tot 1968 rekenen op een evenredig deel van de groei. Dit was voor 1968 beraamd op 250 miljoen gulden. Van de groei is niets gekomen, dus ook het evenredige deel ervan voor defensie is verdwenen. Daarmee is men er echter nog niet, want de drie krijgsmachtonderdelen moeten vooruitrekenen naar een vier jarenplan tot 1972 en verder naar een tienjarenoverzicht tot 1978. Als gevolg daarvan moet nu reeds ernstig bezui nigd worden in de sfeer van de inves teringen en in die van de exploitatie lasten. Nieuwbouw en onderhoud worden daarom getemporiseerd. Materieelvoor- zieningen moeten opnieuw bekeken wor den. Waar mogelijk dient de automati sering doorgevoerd te worden voor bij voorbeeld de soldijbetalingen. Bovendien worden de twee mobilisatiebureaus sa mengevoegd tot een bureau in Amers foort. Maar vooral in de personeels- sector staan waarschijnlijk ingrijpende wijzigingen voor de deur. Vandaar bijvoorbeeld, dat vier fan farekorpsen opgeheven' worden cn dat bij het eerste legerkorps en in de ter ritoriale sector verschillende diensten gestroomlijnd worden. In totaal komt dit neer op een vermindering van 3600 dienstplichtigen op jaarbasis bij de land macht, waardoor 18 miljoen gulden be spaard worden. Nog meer reorganisaties zullen volgen. Een beroeps- of semiberoepsleger zou voor de landmacht ook wat de effi ciency en de bezuinigingen betreft het beste zijn. Om deze redenen is onder meer ook het instituut van de technische specialisten in het leven geroepen. Wil de landmacht het praktisch zonder dienstplichtigen kunnen stellen een ideaal voor velen, een noodoplossing voor anderen dan moeten in de ko mende vijf jaren 10.000 technische spe cialisten opgeleid worden, waardoor 20.000 tot 25.000 dienstplichtigen thuis kunnen blijven. Dit betekent echter, dat zich in deze vijf jaren 50.000 sollicitanten moeten melden, zo'n 10.000 per jaar dus, ,,Voor Nederland is dit onvoorstelbaar" aldus deskundigen, ,,ook al loopt het instituut in de korte tijd van zijn be staan boven verwachting goed". Een semiberoepsleger van een aantal volledige beroepskrachten en minstens 10.000 vrijwillige specialisten is nauwe lijks te verwezenlijken. Voor de noodza kelijke dienstplichtigen verandert de -toekomst echter wel. De krijgsmacht streeft ernaar allerlei vastgeroeste en verouderde tradities op te heffen: zoals de groetplicht buiten de diensturen, het dragen van uniform in de vrije tijd, het 'geheel opheffen van de soldij ook voor dienstplichtigen e.d. „Geen staat in de staat, maar een groot bedrijf in Nederland", aldus staatssecretaris Hiaex van de landmacht. Er komen nog meer bezuinigingen. Reis- en verblijfkosten worden zo kri tisch mogelijk onder de loep genomen. Alleen strikt noodzakelijke dienstreizen, alleen strikt noodzakelijke verblijfskos ten elders. Ook alleen strikt noodzake lijk gebruik maken van dienstauto's. Dit zal in de toekomst gelden voor hoog en De sociale personeelsvoorzieningen en de toekomstige noodzakelijke vernieu wingen van tanks bijvoorbeeld bij de landmacht, van de vloot bij de marine, van de vliegtuigen c.q. geleide wapens bij de luchtmacht mogen zo min moge lijk lijden onder de bezuinigingen. Daar om is een totale stroomlijing in defensie bevolen met plannen, die volgens insi ders hier en daar fors zullen aankomen. De belangrijke vraag is, of de tweede grote stap van soldij naar wedde on danks de voorgeschreven bezuinigingen doorgevoerd kan en mag worden. De eerste stap kostte een slordige 80 mil joen gulden, de tweede stap brengt een extra-uitgavenpost van 50 miljoen gul den met zich mee. Bij de bezuinigingen staat echter voorop, dat aan de lo-nen niet getornd mag worden. Geldt dit ook voor do verdere doorvoering van de wedde voor dienstplichtigen? Een vraag, die de politici en het ka binet thans ernstig bezighoudt. Op het spel staat hierbij namelijk de houding van de dienstplichtigen tegenover de krijgsmacht, de houding van Nederland zelf tegenover zijn defensie. Een houding die volgens alweer staatssecretaris Haex van de landmacht niet moet zijn ,,de verhouding volk—krijgsmacht", maar „de twee-eenheid". Dus zoveel mogelijk integreren in de burgermaatschappij: „niet zelf willen doen wat de burgermaatschappij even goed zo niet beter kan. Ook dat bete kent een grote mate van bezuiniging". (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De tropische lucht die woensdag al tot de Belgische grens was genaderd, drong gisteren ons land binnen. Vlissingen meldde 30 graden, De Bilt, Woensdrecht en Soesterberg SI, Gilze-Rijen en Zuid-Limburg 32 en op de vliegvelden Eindhoven en Volker werd 33 graden gemeten. De tot nu toe warmste dag van deze Eomer. In De Bilt was het na 18 juli 1964 niet meer zo warm, voor Vlissingen moeten wij zelfs tot 2 juni 1962 te ruggaan voor een hogere tempera tuur. Ook vandaag kan het nog tot een tropische dag komen, waarbij de zeer warme lucht verder naar het noorden opdringt. De kans op een warmte-onweer wordt groter, gevolgd tijdens het weekeinde door een afkoeling, maar geen belangrijke verstoring van het zomerweer. De toestand zowel op de oceaan als ook in de hogere luchtlagen blijft gunstig voor het aanhouden van goed zomerweer, ook in de tweede helft van juli. (Van een onzer verslaggevers) MADE-DRIMMELEN Sinds woens dagmorgen 2 uur zijn in Made en Drim- melen twee personen vermist. Het zijn de 26-jarige mej. A. A. M. van Stok kom, Kloosterstraat 17 te Made en de 36-jarige Hans Weber, Kapellaan 31, uit Kerkrade. De kleren van de vermisten en een tas met persoonlijke bezittingen werden onbeheerd aangetroffen in de Koekoeks polder, aan de oever van de Amer, bij de z.g. Oude Loswal. De twee vermisten waren gekleed in badcostuum. Zij konden evenwel niet zwemmen. Opsporingen zowel te land als te water hadden donderdagavond nog geen enkel resultaat opgeleverd. BRUSSEL (A.P.) Drie mensen zijn woensdag in België overdeden als ge volg van de warmte. Het kwik steeg gisteren in Brussel boven de 30 gra den. (Van onze correspondent in Bonn) BONN. De Frans-Duitse besprekingen de afgelopen twee dagen presi dent De Gaulle keerde gistermiddag naar Parijs terug om vandaag aan de plechtigheden ter gelegenheid van de 14e juli te kunnen deelnemen hebben geleid tot enkele concrete afspraken over een nauwere onderlinge samenwerking. Wie deze concrete afspraken wat aandachtiger bestudeert kan niet van enthousiasme uit zijn stoel springen: Parijs en Bonn willen in de ontwikkelingslanden samenwerken. Zij willen een commissie in het leven roepen die economische en technologische problemen der naaste toekomst bestudeert en nog een commissie die een studie zal maken van de mogelijke wereld situatie in de zeventiger jaren en daarbij vooral aandacht zal besteden aan de militaire behoeften. Op het punt dat wel het belangrijkste was, hebben zich geen nieuwe aspecten voorgedaan: Engelands toetreding tot de EEG. De Gaulle is geen duimbreed afgeweken van zijn standpunt dat het Europa-der-Zes moet blijven bestaan zo als het is en niet uit elkaar mag vallen. En dit ondanks het feit dat ook Frank rijk de Romeinse verdragen heeft on dertekend. waarin toch duidelijk staat dat de EEG open blijft vGor alle lan den die er lid van willen worden en die de oprichtingsverdragen integraal accepteren zoals ook Engeland dat be reid is te doen. Dp GpuIIp verklaarde, dat het. wanneer Frankriik en West- Duitsland scheiden onmogeliik zal wor den ..het overwicht van Amerika tegen te houden". Met de kwalificatie „bemoedigend", die bondskanselier Kiesinger na afloop van zijn twee vertrouwelijke gespreken met De Gaulle gebruikte, is dan ook wel het best de situatie gekenschetst: Men gebruikt dit woord wanneer er in feite niets is bereikt, maar waarin men altijd nog blijft hopen dat er in de toe komst misschien toch nog wel op de een of andere manier een verandering zou kunnen optreden. Dr. Kiesinger en De Gaulle spraken verder over de politiek ten aanzien van Oost-Europa, over de volgende kleine Europese topconferentie en over Frank- rijks merkwaardige houding in het con flict in het Midden-Oosten, die de Bondsrepubliek onaangenaam verrast heeft. Juist met het oog op de verkla- ringen van De Gaulle in het Israëlisdh- Arablsch conflict drong dr. Kiesingeï- toch wel heel nadrukkelijk aan op be ter onderling overleg en op een weder zijdse afstemming van de politiek. Maar ook dr. Kiesinger zal wel geen ogenblik de hoop hebben gekoesterd dat hij De Gaulle tot andere gedachten zou kunnen brengen. Als hij die hoop wel mocht hebben gehad dan is hij daarvan de afgelopen twee dagen genezen. Als Westduitsche regeringsleider kan dr. Kiesinger nooit een internationale politiek ondersteunen die zoals die vatn De Gaulle zo overholen dringt naar de gunst van Moskou en van de Arabieren. En in feite de totale afbraak van de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Prins Bernhard be vindt zich op het ogenblik „ergens in Frankrijk" voor een onderzoek en be handeling ter verbetering van zijn ge hoor. De laatste tijd was het gehoor van de prins minder geworden, reden waarom hü thans een oorarts consul teert. Volgens de rijksvoorlichtingsdienst is het nog niet zeker of de prins een ope ratieve ingreep moet ondergaan. Ook kon men nog niet zeggen of het de be doeling is dat de prins een gehoor apparaat zal moeten gaan dragen. De naam van de behandelende oorarts en diens woonplaats in Frankrijk kon de R.V.D. ons niet mededelen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Rode Kruis van Egypte ,,De halve maan" weigert een schenking van de Nederlandse regering ter waarde van 300.600 gulden aan te nemen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gis teren meegedeeld. De goederen waren bestemd voor de slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. De goe deren, bestaande uit halfvette melk poeder, zeep, dekens en vitamine, zul len nu naar Jordanië worden gezon den. In deze landen bevinden zich de meeste vluchtelingen. AMSTERDAM (ANP) In de nacht van woensdag op donderdag werd de 19-jarige mej. M. W. Gaemers in haar slaapkamer in haar ouderlijk huis, een benedenwoning in Amsterdam, wakker doordat zij iemand in de kamer hoorde lopen. Toen zij om hulp wilde roepen nam een indringer haar in een wurggreep. Het geblaf van de hond van de familie betekende echter de redding voor liet meisje. De indringer liet haar los en sprong het raam uit. De vader van het meisje, die direct een achtervolging inzette verloor hem uit het oog. Wei werd een niet op slot staande bromfiets bij het huis aan getroffen. KIESINGER Amerikaanse invloed in de wereld ver langt. Dit verhindert dat op velerlei gebieden vruchtbare samenwerking tus sen Frankrijk en West-Duitsland moge lijk wordt, die De Gaulle en wijlen dr. Adenauer voor ogen stond toen zij m januari 1963 hun vriendschapsver drag ondertekenden. Misschien is het intussen maar goed dat. er in Bonn een andere en vooral veel krachtiger kanselier regeert dan West-Duit.sland de laatste jaren van het Adenauner drie jaren van Erhard-bewind gehad heeft. De Gaulle is namelijk een illusie armer: hij kan dr. Kiesinger niet om zijn vinger winden. (ADVERTENTIES) Laten we eerlijk zijn: Ondanks onze 3000 m2 showroom moeten we tóch wel eens 'nee' verkopen. Een kop koffie of thee serveren we echter altijd. Ook de bezoeker die •en tafel met 15 poten zoekt! Teteringsedijk 89b!s, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u„ zaterdag tot 17 u. VAN COOTH PLEIN 12 BREDA

de Stem | 1967 | | pagina 1