„Wij hielpen Kennedy om president te worden" Pater krijgt last na boek .Graf van God' Luns geeft Britten nog kans ONTHULLING VAN KROESTJEV IN AMERIKAANS T.V.-PROGR Versleten en toch nuttig Contacten „Nietsnut" Veel vraag KANS OP SCHRIJFVERBOD DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 JULI 1967 MIDDELEEUWSE „TON" NOG IN ERE IN DRIE NEDERLANDSE GEVANGENISSEN Buitenlandse politiek in Eerste Kamer Midden Oosten Guinee Vietnam Ambtenaar mag weer huwelijken sluiten Kunsthart met atoomaandrijving Vreemd MCNAMARA Doeltreffendheid V ietnamtroepen moet worden opgevoerd Strijd houdt aan in Nigeria Prins Raad Claus lid State van LOWTENT beschermd door ers. Het dak en de ithren doek, de zij- Hen solide frame STIAN" n 25 mm buizen, r in fraaie dessins d, dtis verend zit, NEW YORK (AP) Nikita Kroestjev, de oud-president van de Sovjet-Unie, heeft dinsdagavond voor de Amerikaanse televisie ver klaard, dat het Kremlin in 1960 Kennedy geholpen heeft om presi dent van de Verenigde Staten te worden en bijgedragen heeft tot de nederlaag van de tegenstander Ri chard Nixon. In het televisiepro gramma, dat de NBC opgenomen had in het buitenhuisje van de oud-premier in de buurt van Mos kou, onthulde Kroestjev, dat Nixon getracht had stemmen te winnen door de vrijlating te vragen van de U-2 piloot, Francis Gary Powers, die destijds in de Sovjet-Unie ge vangen zat. Maar het Kremlin doorzag het plan en negeerde het verzoek, zo deelde Kroestjev mee, die Nixon „een nietsnut" noemde en „een principeloze marionet". De Russische oud-premier sprak ook over Eisenhower, die hij een goed mens noemde, maar ook ie mand, die zich gemakkelijk liet be- invloeden door zijn adviseurs. Voor Kennedy had Kroestjev niets dan lof. Kennedy zou Amerika nooit in een precaire situatie als nu in Viet nam hebben gemanoeuvreerd, zo meende hij. Kroestjev zette in het televisie programma uiteen, hoe hij tijdens de topconferentie met Kennedy in 1961 in Wenen verteld had, hoe hij Kennedy geholpen had. „Ik zei, ik zal u vertellen hoe we dit hebben gedaan", aldus Kroestjev. „U kreeg 200.000 stemmen meer dan Nixon. Nixon had ons gevraagd om Powers de U2-piloot vrij te laten. Als we dit gedaan hadden, zou hij alleen al daarmee een half miljoen stem men hebben gekregen. omdat daaruit zou blijken, dat Nixon be tere contacten met de Sovjet-Unie tot stand had kunnen brengen. Maar we doorzagen zijn plannen. We besloten hem geen antwoord te geven en Powers aan u te geven, als u in het Witte Huis zou komen". Kennedy zou daarop hebben ge zegd, dat hij het volkomen eens was met de opvatting, dat Nixon op deze wijze had kunnen winnen. Powers is echter pas in 1962 vrijge laten. De NBC tekende hierbij aan dat Kroestjev niet Powers, maar de jevangengenomen RB-47 vliegers leeft vrijgelaten toen Kennedy in het Witte Huis kwam. Volgens de samensteller van het irogramma, Edwin Newman, wilde lixon geen commentaar geven op de uitlating van Kroestjev. Over Eisenhower zei Kroestjev: „als ik twee Amerikaanse presi denten, die ik heb ontmoet, met elkaar zou vergelijken, zou de ver gelijking niet in het voordeel van Eisenhower uitvallen. Te oordelen naar de mening van mensen, die hem als militair leider en als staatsman kenden, hadden ze op geen van beide terreinen veel respect voor hem. Ze be schouwden hem als een middelma tig generaal en als een zwak presi dent door zijn zachte karakter. Men moet ech'ter toegeven dat hij een goed mens is. Hij kwam te gemakkelijk onder de invloed van zijn assistenten en ondergeschikten. Het was duide lijk dat het presidentschap en het besturen van zijn land voor hem een grote last betekende. „Eisenhower wendde zich bij meer of minder belangrijke onder handelingen die we hebben ge voerd, na elke vraag van mijn kant onmiddellijk tot zijn adviseurs en assistenten voor uitleg of antwoord op mijn vragen". Kroestjev vertelde verder, dat hij mj zijn bezoek aan de Verenigde staten in 1959 onmiddellijk na zijn aankomst op het Witte Huis een aanval had gedaan op vice-presi- "ant Nixon, iets wat Eisenhower Sv- 'n lyar bracht. «iNixon, die nietsnut", werd sterk beïnvloed door McCarthy, aldus oestjev, maar toen diens ster da lende was. keerde Nixon hem de UB _toc. „Hij is een principeloze marionet en dat is gevaarlijk". x,'16'3 een zeer slechte opinie TÜi' 1X0n'Ik vond (Henry Cabot) r „a e 'otelHgenter dan Nixon. i„ a ei, me vergezeld toen ik vn=i Jfenigde Staten was. Ik heb tijd met hem doorgebracht en vo„. me' kem gesproken. Hij is mop" VM en houdt van een Lodge was in 1960 kandidaat liet vice-presidentschap voor fle republikeinen. Inü™anne<ly heett een heel sterke en „i me gemaakt, als mens spnsn aatsman. Anders dan Ei- dip „,reo hij over alle zaken besproken hebben, een ei- KROESTJEV EN MAO TSE TOENG gen mening' en dat stond me aan". „Kennedy was heel anders dan Eisenhower en had een nauwkeu rig geformuleerd antwoord op elke vraag. Zijn gezicht stond me ook aan, soms streng en dan weer op klarend als hij lachte. „Kennedy was een echte staats man noch hij noch ik wilde oorlog, dus kwamen we in de Cara- ibische crisis tot directe communi catie tussen het Kremlin en het Witte Huis. Kennedy had talent voor het oplossen van internationa le conflicten door onderhandelin gen. Ik kreeg daar bewijzen voor tijdens de zogenaamde Cuba-crisis. „Ik ben van mening dat als Ken nedy nu nog zou hebben geleefd, we een uitstekende verhouding met de Verenigde Staten zouden heb ben omdat hij zijn land nooit in zo'n precaire situatie zou hebben laten verzeilen als nu in Vietnam". Een gedeelte van de geluidsband van het televisieprogramma is reeds eerder gepubliceerd. Dit deel gaat over de bewering van Kroest jev, dat de Sovjet-Unie als over winnaar uit de bus is gekomen in de Cuba-crisis, omdat van de Ver enigde Staten de toezegging werd verkregen, dat Cuba niet zou wor den aangevallen. Ook reeds gepu bliceerd was het deel van de band, waarin Kroestjev partijvoorzitter Mao-Tse-Toeng van China „een kleinburgerlijk figuur met een keuterboerennatuur" noemt. Het programma, dat „Kroestjev in ballingschap" heette, duurde een uur. De geluidsband en de film, aldus de NBC, waren tot stand ge komen met behulp van particulie ren in de Sovjet-Unie en andere landen. De NBC bedankte verder het tijdschrift „Parade" voor de verleende medewerking. Dit tijd schrift heeft vorige week een arti kel gepubliceerd over het huidige leven van Kroestjev. De NBC heeft meegedeeld, dat het programma over Kroestjev al voor de uitzending was verkocht naar België, Engeland, Zweden en West-Duitsland. Er zijn verder ko pieën gevraagd door Nederland, Italië, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Zwitserland, Argenti nië. Peru. Japan en ATistralië. (ADVERTENTIE) Finilec plakt en pompt a la minuut ven rubberschuim ipuitbus. Plakt uw band Jt hem tegelijkertijd :co druk op de knop. Ibus (2 k 3 banden) 4,25 bandbus (2 A 3 banden) f. 5,95 aus (1 band) f. 6,- Autobandbus (2 banden) f. 8,« Finilec, een produkt van Acrochemle N-V, Van Hallstraat 195-197, Amsterdam-W. Telefoon 1625 43 UTRECHT (ANP) Aan het begin van het jaar konden in het huis van bewaring en de gevange nis in Arnhem de bijna legenda risch geworden tonnetjes worden opgeruimd om plaats te maken voor moderne hygiënische toilet ten. Tot op de dag van vandaag hebben de gevangenen er echter geen gebruik van kunnen maken omdat de druk op de waterleiding „te gering is om de nieuwe toiletten op de juiste wyze te laten functio neren. Aldus werden de vermale dijde tonnetjes weer ingevoerd. Naar verluidt was met de bouw van de toiletten een bedrag ge moeid dat in de buurt van een ton lag. De toiletten waar het om gaat liggen op de derde verdieping. Op dit moment ziet het er echt'er naar uit dat de tonnetjes binnenkort voor de tweede maal gaan verdwij nen. Volgens een mededeling van het departement van justitie zal men deze onfrisse zaak spoedig na de bouwvakvakantie in het reine trachten te brengen. De afgelopen maanden hebben justitie en gemeente nodig gehad om tot regeling te komen. Justitie stelde zich op het standpunt dat de extra kosten die gemaakt moeten worden om de toiletten alsnog te laten functioneren, voor rekening van de gemeente zouden moeten komen. Dat gaat nu inderdaad ge beuren. Een merkwaardige omstandig heid is overigens het feit, dat de Arnhemse wethouder Bennis van openbare werken tot gistermiddag niets afwist van de jammerlijke tonnengeschiedenis in de Arnhem se gevangenis. De directeur van het waterleidingbedrijf Arnhem wist zich vagelijk te herinneren dat de hele kwestie eigenlijk niet meer dan een futiliteit was. Arnhem is niet de laatste plaats waar de tonnetjes nog in zwang zijn. Op maandag 17 juli begint men een modernisering en verbou wing van de jeugdgevangenis in Zutfen, waar ook nog tonnetjes worden gebruikt. Hetzelfde is het geval in het tweede,hui&.van bewa ring in Amsterdani/Hiér zal men in september beginnen met werk zaamheden die een einde moeten maken aan het eeuwenoud gebruik van de ton. Als al die werkzaamhe den in Arnhem, Zutfen en Amster dam vlot verlopen, zal het Neder landse gevangeniswezen voor het einde van het jaar 1967 hebben afgerekend met het middeleeuwse tonnenstelsel. (Van een onzer redacteuren) EINDHOVEN Pater Kotert Adolfs,* de prior van het augustijhehkioosfer te Eindhoven, is in moeilijkheden met de kerkelijke overheid gekomen door zijn boek „Het Graf van God"; vorig jaar verschenen in de Ambo-reeks en sinds dien in enkele talen vertaald. Van een schrijfverbod, dat hij volgens het Vrije Volk van gisteren zou hebben f 'LaJ.- '.t K. Nw//, -Lm iv *-}?j Cw/''/" V/tyrr .7- m i •j "'*1 KROESTJEV EN DWIGHT EISENHOWER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland gelooft op dit moment nog steed? in een snelle toetreding van Engeland tot de EEG. Begin oktober beginnen de discussies hierover in de ministerraad van de EEG, nadat de Europese commissie haar adviesrapport zal hebben ingediend. „Wanneer Frankrijk echter halsstarrig blijft dan behoudt de Nederlandse regering zich het recht voor hieruit haar consequenties te trekken". Dit was gistermiddag het antwoord van minister Luns aan de Eerste Ka mer nadat de socialistische senator ir. H. Vos gevraagd had of men dan zon der Frankrijk verder zou willen gaan. Minister Luns vreest, dat de crisis in het Midden-Oosten van langere duur kan zijn. Er is volgens hem re den tot zorgen, ook al omdat deze crisis de verhouding tussen Oost en West ongunstig beïnvloed heeft. In de Eerste kartier gaf de minister gister morgen opnieuw te kennen, dat Ne derland bereid blijft zo nodig troepen en materiaal beschikbaar te stellen voor een V.N.-vredesmacht in het Midden-Oosent. „Nederland blijft ac tief meewerken aan de aanwezigheid van de V.N. in dit gebied", aldus mr. Luns. gekregen, is vooralsnog geen sprake. Wel zjjn er aanwijzingen, dat een der gelijk schrijfverbod op> korte termijn tot een serieuze mogelijkheid behoort. Nadat er reeds enige tijd vanuit het generalaat der augustijnen te Home be zwaren tegen het bovengenoemde boek waren geuit (waarschijnlijk naar aan leiding van recente vertalingen) en on der andere gevraagd was, de versprei ding van het bóek stop te zetten, het geen uiteraard niet kon worden toege zegd, kwam enkele weken geleden de -j assistent-generaal der augustijnen naar Nederland, om pater Adolfs te spreken, zo vertélt hij zelf. Deze las hem een recensie voor, die door de congregatie voor de geloofsleer was gemaakt en die erg negatief was uitgevallen. Een afschrift ervan kon pa ter Adolfs niet krijgen. Tegelijk gaf de assistent-generaal hem een lijst van 10 vragen, waarop schriftelijk moest wor den geantwoord. Op pater Adolfs' vraag wat hem kon óverkomen, als zijn antwoord niet naar genoegen zou zijn, kreeg hij te horen: minstens een schrijfverbod. Ralph Bennett, de persoonlijke af gezant van secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties pro beert thans te bemiddelen in de con flicten tussen Guinee en Ivoorkust. Daarbij stelt hij pogingen in het Werk de vrijheid voor de vier KLM'ers te verkrijgen. Ralph Bennett bespreekt tevens de positie van de gehele Ne derlandse kolonie in Guinee. Minis ter Luns heeft maandag in Brussel ook de bemiddeling ingeroepen van de Franse minister Couve de Murville omdat Frankrijk zeer goede betrek kingen met Guinee onderhoudt. Minister Luns gaf gistermiddag de Eerste Kamer een uiteenzetting over de gebeurtenissen in het Westafri- kaanse Guinee, die geleid hebben tot het gijzelen van de vier KLM'ers in hoofdstad aldaar. De ernstige situatie ln Griekenland heeft de voortdurende aandacht van MR. J. LUNS de regering, al kan hetgeen nu ge beurt niet los worden gezien van het verleden, waarin de Griekse democra tie dikwijls met voeten werd getreden De heer Luns is er niet van overtuigd dat de werkzame krachten tot herstel van de democratie in Griekenland ge paralyseerd zijn. Het bij voorbaat als leugenachtig beschouwen van alle uitlatingen van het tegenwoordige re gime gaat hem te ver. Van een actie tegen Griekenland verwacht de be windsman slechts verscherping van dat regime. Van een actie alleen door Nederland verwacht het kabinet wei nig heil. Voor een gesprek met de Verenigde Staten en Hanoi over de kwestie Viet nam is een genuanceerde visie nodig. Alle besprekingen, die minister Luns met de Verenigde Staten heeft ge voerd waren op deze visie gebaseerd. De Nederlandse regering is overtuigd van de vredeswil der Verenigde Sta ten. Minister Luns zei geen gelegen heid voorbij te laten gaan om met de Verenigde Staten van gedachten te wisselen. DEN HAAG (ANP) - De gisteren door de Eerste Kamer goedgekeurde begrotingswijziging van het departe ment van buitenlandse zaken heeft be trekking op fi nanciële hulp aan In donesië, waartoe de regering had be sloten in het kader van een nauwere samemwerkiinig tussen Nederland en In donesië. Het gaat hier om een bedrag van f 66 miljoen. AMSTERDAM (ANP) „Niet de overtreding van de voorschriften, doch de roekeloosheid, waarmee met de be langen van de burgers bij een zo be langrijke gebeurtenis als bet sluiten van een huwelijk wérd omgesprongen, heeft aanleiding gegeven tot déze interne maatregel". Dit is het antwoord van b. en w. van Amsterdam op vragen van het PvdA- raadslid L. J. Kuijpers over de straf- overplaatsing van een ambtenaar van de burgerlijke stand ïn verband met een door deze op dinsdag 27 juni op een rondvaartboot, liggende voor het stad huis, gesloten huwelijk. Deze strafover- plaatsing zal overigens met ingang van 1 augustus a.s. door de directie van de burgerlijke stand weer ongedaan wor den gemaakt. PITTSBURGH (AP) De geleerden van Westinghouse Electric Corporation werken aan een miniatuur stoomma chine met atoomaandrijving; die in de toekomst misschien als kunsthart ge bruikt kan worden. Een radioactieve isotoop moet de warmte leveren die van gedistilleerd water stoom maakt en een minuscuul vier-cylindermotortje aandrijft. Het wa ter in de motor zou een temperatuur van 148 graden celsius bereiken. In Tokio, de hoofdstad van Japan, met zijn 11 miljoen inwoners, worden heel wat oude autobanden wegge gooid. De politie maakt er een dank baar gebruik van. Beschilderd met lichtgevende verf doen de oude ban den dienst om het krankzinniff druk ke verkeer in goede banen te leidei. „Ik heb die vragen nauwkeurig gele zen", aldus pater Adolfs, „en ben tot de conclusie gekomen, dat ze niet te be antwoorden zijn. Ze gaan uit van een ons totaal vreemd geworden visie, slaan voor ons gevoel nergens op. Daarom heb ik aan mijn generaal een algemene brief geschreven, waarin ik uitga van de veronderstelling dat men in Rome aan mijn orthodoxie twijfelt en ik, om deze twijfel uit de wereld te hel pen, uitdrukkelijk verklaar, dat ik alle oecumenische geloofsbelijdenissen en alle uitspraken van alle concilies onder schrijf. In mijn boek, aldus mijn verweer, heb ik geen apodictische uitspraken willen doen, ik heb alleen een aantal zaken ter discussie willen stellen". Het boek, waarom de hele discussie draait, wil een antwoord geven op de vraag of de kerk nog een toekomst heeft, nu veel theologen God dood ver klaren. Het schenkt kritische aandacht aan. de God-is-dood-theologie. Het behandelt een aantal kwesties die in het licht van de le theologie voor alle kerken, ook voor de rooms-katholieke kerk, actueel zijn geworden. DE UNIVERSITEITEN en hogescho len in Peking, Sjanghai en de provincie Sjantoeng hebben de colleges hervat of staan op het punt dat te doen. Ze waren ongeveer een jaar geleden gesloten <-p- dat de studenten en leerkrachten zich geheel aan de zogenaamde culturele re volutie konden wijden. WASHINGTON (RTR) De Ame rikaanse minister van defensie McNamara, heeft by zijn terugkeer in Washington van een bezoek van vjjf dagen aan Vietnam gezegd, dat de doeltreffendheid van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam vergroot dient te worden. De operaties op grote schaal die door de Amerikaanse be velhebber, generaal Westmoreland, wa ren begonnen, hadden duidelijke aan wijzingen opgeleverd van succes in de strijd tegen de Vietcong. De infiltratie uit Noordviefnam en de recrutering van de Vietcong in het Zuiden hadden nauwelijks de verliezen goedgemaakt, die door de de Ameri kaanse troepen waren toegebracht en het peil van de Vietcongtroepen was betrekkelijk constant gebleven in de afgelopen zes tot negen maanden. McNamara weigerde te zeggen of meer troepen naar Vietnam gezonden zouden kunnen worden en legde de na druk op de noodzakelijkheid om de reeds in Vietnam aanwezige strijd krachten doeltreffender te maken. Eén manier waarop dit kon worden gedaan was, de verhouding tussen de onder- steuningstroepen en gevechtstroepen te verlagen, waardoor meer manschap pen voor de strijd zelf vrij zou komen. Het Zuidvietnamese staatshoofd, ge neraal Ngoeyen van Thieu, heeft giste ren verklaard dat zijn land behoefte heeft aanzienlijke Amerikaanse troe- penversterkingen ter uitbuiting van de onlangs geboekte militaire successen. LAGOS (Reuter/A.F.P.) Nigerlaan- se federale troepen hebben gisteren met pantserwagens een grootscheepse aanval ingezet op het „rebellen"-bastion Nsoek- ka in Biafra (Oost-Nigeria). Radio- Biafra geeft toe dat in dit gebied hevig gevochten wordt, maar zegt dat de te genstander na een aanvankelijk over wicht is teruggeworpen tot de grens. Vliegtuigen van Biafra hebben vol gens de radio een belangrijke vlieg basis bij de noordelijke federale stad Makoerdi onbruikbaar gemaakt. Biafra heeft tevens beweerd dat twee vliegtuigen met huurlingen maandag avond van Londen naar Lagos zijn ge vlogen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Koningin Juli ana hééft gisteren prins Claus geïn stalleerd in de Raad van' State. De koningin die voorzitter is van de raad, opende de zitting, waarna de secretaris van de Raad van State het koninklijk besluit voorlas, waarbij aan prins Claus zitting in de raad is ver leend. De plechtigheid werd bijgewoond door prinses Beatrix eh prins Bern- hard. beide eveneens lid van de Raad van State.

de Stem | 1967 | | pagina 9