„In Afrika blijft het niet bij een kogel in 't hoofd" Bisschoppen willen naar collegiale priesterraden toe Panter is de enige die fijnekleine sigaren maakt in 3 smaken: zeer licht - licht en karakter In de nieuwe Panter Keuze Doos zitten ze allemaal Lekker en afwisselend in uw vakantie PANTER Bredase student, terug uit Biafra: Lang gestrafte loopt college Vernielingen in Hongkong DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 JULI 1967 .7 Fanatisme Precedent Gevaren Eenheid Baarnse moordzaak Soldaten in Leiden weigeren te eten dè makers van kleine sigaren Water (Van een onzer redacteuren) BREDA „De eerste indruk die je van Afrika krijgt als je er aan komt is benauwend. Maar later blijkt dat een onjuiste indruk te zijn. Illustratief voor deze ervaring is misschien het volgende: na aankomst in Lagos namen mijn reisgezel en ik een taxi. Onderweg kreeg de wagen een lekke band. Toen ik uitstapte had ik het gevoel omringd te zijn door Nigerianen. Het was een vreemde en .verontrustende gewaarwording. Maar op de foto, die we ook daarvan maakten, bleek later dat er maar een stuk of vijf, zes jongens bij de auto hadden gestaan". Tegenover me zit, bedachtzaam pijprokend en af en toe de tabaks- smaak wegspoelend met een slok ijs koud bier, de 22-jarige Bredase stu dent (natuurkunde, THhEindhoven) Jos A. E. Spaan. Hij is zojuist terug gekeerd van een zwerftocht door Afrika, waarbij hij op een haar na de voor blanken levensgevaarlijke moei lijkheden in Kisangani en Boekavoe miste, maar wel zijn deel had van de groeiende onrust in Biafra-Nigeria. Tot 14 juni is hij in de Biafraanse universiteitstad Nsoekka geweest. Hij werkte er als studenten-assistent aan de technische afdeling van de hoge school, een afdeling door Nederland als ontwikkelingsproject opgezet. Hij zegt: „Het zal me benieuwen hoe straks rie houding van Nederland zal zijn als bijvoorbeeld blijkt dat de helft van de inrichting van de afdeling door oorlogshandelingen vernield is: Mo menteel zijn alle Nederlandse lectors (een tiental) gevlucht". Zelf is hij ook uit Nsoekka vertrokken om de drei gende en inmiddels uitgebroken oorlog tussen het federale Nigeria en het daarvan afgescheiden Biafra (Oost- Nigeria) te ontlopen. Oorlog in Afrika is geen flauwe kul. Jos Spaan zegt daarover: ,.Het blijft daar niet bij een kogel in het hoofd. De Afrikanen vervallen gemakkelijk en snel tot primitievere methoden. Mishandeling en verminking zijn dan schering en inslag". Daarmee komen we ook weer op het probleem-Biafra. Hebben de militaire gouverneur Ojoekwoe en diens Oost- nigerianen, die zichzelf nu tot Biaf- ranen hebben uitgeroepen, gelijk? „Het is zonder meer een feit dat met name de Ibo's (tot welke stem verre weg de meeste Biairanen behoren) in het noorden aan een bloedige onder drukking door de Haussa's blootston den. Ruim twee miljoen Ibo's zijn naar huis, naar Oost-Nigeria, gevlucht. Dertigduizend zijn er vermoord in het noorden, op de meest gruwelijke wij ze. Ik heb er foto's van gezien. Man nen werden onthoofd of ontmand, vrouwen werden de borsten afgesne den. Deze wandaden zijn nooit tegen gesproken. De Oostnigerianen hebben er een gedocumenteerd rapport over gepubliceerd. In boekvorm. Het heet „Pogrom". De Ibo's in het oosten hebben dus redenen om zich bedreigd te voelen. De hun vijandige mede-Nigerianen vormen een overweldigende meerder heid. Maar daar staat tegenover dat Oost-Nigeria, welvarender (olie!) is en dat de Ibo's een nijver, leergierig, trots en zelfs fanatiek volk vormen. Jos Spaan: „Dat fanatisme heeft de loos in het noorden bij de Haussa's niet geliefd gemaakt". Maar was er voor de Haussa's reden [h wraak? Hadden zij onder het Ibo- staatshoofd op hun beurt blootgestaan aan vervolgin ?g Jos Spaan zegt van niet en hij be vindt zich daarmee in het gezelschap v»n verreweg de meeste waarnemers. „wel was er voor de Haussa's toen reden tot afgunst. Hoewel de noorder lingen tot op de hoogste posten hun leiders hadden zitten, was er toch duidelijk sprake van een Ibo- overwieht. Dat manifesteerde zich „i°vS. v00r de massa meest achtbare sectoren, dus in de midden- ?ere functies. Ook de kleinere nandel en de nijverheid waren voor namelijk in handen van Ibo's. In elk g val was het niet zo dat de noorder- dl"®Gj^ghbukt gingen onder een Ibo- niÜÜL ®paan beschouwt generaal de militaire gouverneur a als een integer, gematigd onzeker bekwaam man. Het is voor van j00t.^eei de schuld van het hoofd Cm 'ederale regering in Lagos, ®i dot het achtereenvolgens tot vt>dedige afscheiding en een bur geroorlog is gekomen. mii?.S -Spaan: „In januari hebben de rial-j gouverneurs van de Nige ria!^"se deelstaten vergaderd in Ghana, vnar l vooral Ojoekwoe gepleit m losser federatief verband, niat ratie- Hij achtte het toch va„ ,^leer m°gelijk dat de inwoners andar versfhBlende deelstaten in de venHim2011den kunnen werken. Bo- da. „v V-j'as Ojoekwoe van mening, wat L Jld nodig was om te vergeten omr!ÜL f curd was. Hierover werd ivJÜj "ï®8 bereikt Maar Go- Haa'rt a Gpraa^ niet nagekomen". k"ee" Oost-Nigeria - Biafra dus - al. en, urger00rl°s te overleven 1? cl'jke staat? zo"n fe2 van Ojoekwoe schijnt uit van r duizend man te bestaan; dat denk da^0n U1Ï, .vierduizend man. Ik toeeeva £e nnlitair elkaar niet veel zo sterk t ,lltlek lykt m'i Gowon niet termiin p.staan- zeker niet op langere Ak hJ?]?6iavoe is een Pienter man. komt JM beslissend treffen ve™ dan weet zich te handha- van' dtJl m« dat erkenning bSven wJlleUwfistaat ka" joen mppf Baat tenslotte om 14 mil- willen". onafhankelijkheid Sn" vnnrBia.franea werkelflk ook 8»e is dp a onafhankelijkheid? 's de stemming 0f liever: hoe was de stemming voor het uitbreken van de burgeroorlog. Jos Spaan: „Wat ik hierover zeg heeft voornamelijk betrekking op stu dentenmilieus. De plattelandsbevol king leek me erg rustig. In studenten kringen ié men veel heftiger. Er is vorig jaar na de rellen van september en oktober hevig gedemonstreerd. De studenten zijn enthousiast over hun land. Zij willen er voor vechten, ster ven zelfs. Ik heb ze op Europa gewe zen, op de beide wereldoorlogen. Maar zulke argumenten doen hen niets. Het lijkt wel alsof ze hun eigen geschie denis willen maken en dan vinden ze dat oorlogen daarbij horen". Overikens kent ook Biafra zelf zijn minderheidsprobleem. Dat is hét grote probleem voor heel Afrika, reden ook waarom de Afrikaanse staten, met zo veel antipathie de handelingen van Ojoekwoe gadeslaan. Zij beseffen dat Ojoekwoe volop bezig is een precedent te scheppen dat desastreus kan uit pakken voor menig Afrikaans land, dat zelf te kampen heeft met een of meer minderheden die zich met groot ste tegenzin neerleggen bij het centra le gezag van die landen. Biafra zelf is zo'n Nigeriaans min derheidsprobleem. Maar in Biafra zelf (14 miljoen inwoners van wie onge veer 8 miljoen Ibo's en 6 miljoen an deren van wie de Efiks om de Ijaw's de belangrijksten zijn) speelt dit pro bleem rond de zogenaamde „riverpeo- ple", mensen uit het rivierendistrict, waar de olie gevonden wordt. Het zijn voornamelijk Ijaw's en zij willen eigenlijk ook hun eigen staatje, hoe wel ze waarschijnlijk nauwelijks we ten wat èen staat is en moet zijn. Jos Spaan; „Het gaat er nu maar om of Ojoekwoe in zijn eigen land dit minderheidsprobleem taktisch aan pakt. Hij is er zich in elk geval ter dege van bewust en zijn eerste rege ringsdaden wijzen er op dat hij er de goede kant mee opgaat. Hij heeft deze minderheden de status van pro vincie gegeven en deze provincies hebben een vrij grote interne zelfstan digheid". Ojoekwoes precedent zou dan In de ogen van de Afrikanen ook een goede kant hebben. Hy zou Afrika kunnen leren hoe men een minder heidsprobleem aanpakt. Dat is niet zonder belang want, om bij 't Nigeriaanse voorbeeld te blijven, Nigeria kan zonder Biafra eigenlijk nauwelijks bestaan. Wanneer in Afri ka ethnologische argumenten de staats grenzen gaan bepalen, als stamgebie den staten worden, dan is de chaos niet meer te overzien. De Afrikaanse staten, hoe ongeluk kig vaak hun (oude koloniale) gren zen ook mogen zijn getrokken, moeten terwille van hun eigen bestaan en van de ontwikkeling en welvaart van het hele continent hun „eenheid in ver scheidenheid" versterken en handha ven. Jos Spaan is niet de enige die zegt voorstander te zijn van een zo groot mogelijke staat of andere hechte sa menhang. Anderzijds erkent hij het recht van 14 miljoen vervolgden om vrijheid en zelfbeschikking voor zich op te eisen. Deze paradox zal gedurende de ko mende decennia de politieke gebeurte nissen in Afrika beheersen. (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJKERHOUT. De Europese bisschippen hebben gisteren in Noordwijkerhout gesproken over een nieuwe instelling in de kerk, de zogenaamde priesterraden, die samen met de bisschop verantwoordelijk zijn voor de zielzorg in het diocees. De aartsbisschop van Birmingham, Georg Patrick O'Ddwijer benadrukte, dat men aan deze raden een echte stem in het kapittel moet geven en dat dat werkelijk iets nieuws is. Tot nog toe konden alleen de kanunniken, de dekens en enigermate ook de pastoors hun stem laten horen. „De kapelaan", zo merkte de bisschop geestig op, „heelt volgens de codex al leen recht op een christelijke begrafe nis". Hij pleitte er dan ook voor, de priesterraden zo samen te stellen, dat iedere groep, vooral die van de jonge ren, erin vertegenwoordigd zou zijn. Monseigneur O'Dwijer stelde vast, dat de priesterraad geen beslissende, maar alleen een raadgevende bevoegdheid heeft. Hij meende dat het nieuwe instituut zich langzaam moet ontwikkelen. „In Engeland zijn wij dat gewend", zei hij. „Wij beginnen met een paar algemene regels en gaan daarmee experimente ren. Het Engelse parlement heeft er vier eeuwen over gedaan voordat het zijn eigenlijke werkwijze had gevonden". Hoe het nieuwe instituut in feite werkt, kon hij niet zeggen, omdat het in Engeland nog helemaal in de kinder schoenen staat. priesterraden een uitvloeisel van het feit, dat de kerk tegelijk een monar chaal en een collegiaal aspect heeft. Aangezien in een iets groter diocees niet alle priesters samen met hun bis schop een goedwerkend lichaam kunnen vormen, moeten zij uit hun midden een vertegenwoordiging kunnen kiezen. De ze moet vrij en democratisch functione ren. Wat beneden leeft moet werkelijk naar boven komen. Afwijkende meningen moeten onge hinderd naar voren worden gebracht. Met alle nuances moet rekening wor den gehouden. (ADVERTENTIE) Na hem kwam een van de deskundi gen aan het woord, prof. dr. L. M. We ber uit Münehen. Hij vertegenwoordig de West-Duitsland, Oostenrijk en Zwit serland. Hij legde in zijn uitstekend betoog grote nadruk op de collegialiteit van het priesterschap. „Wat geldt voor de we reldkerk", zo stelde hij, „geldt ook voor het diocees. Namelijk dat de bediening er is toevertrouwd aan een collegiaal geheel. Alle bedienaren vormen een eenheid rond de bisschop als middel punt". Prof. Weber zag in het oprichten van (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Boudewtfn H. - in de Baarnse moordzaak tot negen jaar ge vangenisstraf veroordeeld - heeft in het afgelopen studie-jaar college in de wis- en natuurkunde (chemie) gelopen aan de ryks-universiteit te Utrecht. Sinds anderhalf jaar wordt Boude- wijn H. verpleegd in de Van der Hoe ven-kliniek, waar hem evenals ver schillende andere patiënten de bewe gingsvrijheid wordt toegestaan, die voor zijn studie nodig is. Er is hiervoor tuS' sen de kliniek en de faculteit een re geling getroffen. Voorzover men bij de rijks-universiteit kan nagaan, is Bou- dewijn H. de eerste lang gestrafte, die tijdens zijn detentie college's loopt. In de loop van dit jaar heeft hij twee derde van zijn straf achter de rug, waarop zijn terbeschikkingstelling volgt. Hij noemde twee gevaren die de priesterraden bedreigen: aan de ene kant het paternalisme van de bisschop, aan de andere kant het presbyteralisme van de priesters. Ook dient men ervoor te waken, zei hij, dat deze raden niet tussen de priester en de bisschop in komen te staan als een barrière. Daarom dienen ze regelmatig vernieuwd en verfrist te worden. Tenslotte vertelde hij hoe het nieuwe instituut zich feitelijk ontwikkelt in de door hem vertegenwoordigde landen. In Duisland is het vormen van priesterra den vertraagd door de wens van het episcopaat, in alle bisdommen een ge lijkluidende regeling te treffen. Oostenrijk was er vrij vroeg mee: de eerste priesterraden startten er reeds in 1964. Zwitserland heeft er dit jaar twee opgericht. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ook in Lelden hebben ongeveer 100 van de in de Morspoortka zerne gelegen soldaten geweigerd te eten wat de pot schafte, omdat zi} ro dekool met goulash geen zomerkost vonden. Een hongerstaking werd gemotiveerd met meer klachten dan alleen het gebrek aan zomerse kost zoals kom kommer en sla op het menu. Zij zijn met name ontevreden over een volgens hen verkeerd gebruik van de door de minister van defensie beschikbaar ge stelde tafelgelden. In plaats van vette warme worst en zure haring zouden zij 's morgens bij het ontbijt een eitje willen zien, en na het eten een toetje van pudding of ijs. De manschappen hebben deze week 2 dagen hun toe vlucht gezocht in een tweetal restau rants in de buurt van de kazerne. „Het zijn deze zomer niet de pro vo's, die voorkomen dat Nederland in de vergetelheid verzinkt, maar de roomsen", zo schrijft Flex, de croni- queur van het dagblad „Trouw", in een stukje ovei de bisschoppencon ferentie in Noordwijkerhout, waar veel buitenlandse journalisten op af zijn gekomen. De titel van het stukje is: „Gehoorzaam ketterland" want, zo vindt Flex, de Nederlandse roomsen hebben dan wel de naam zo ketters te zijn, maar dat valt veel mee: „Wie even met een vies gezicht naar een pauselijke encycliek heeft gewezen, stamelt meteen verontschuldigingen, als dit een „belediging" voor de paus wordt geacht". In deze zonnige dagen, waarin alle vakantievierders bruin kunnen wor den, zijn er ook mensen, die de zon moeten mijden. Vijftig televisie-ar tiesten van de Berlijnse televisie heb ben een brief gehad, waarin ze ge vraagd worden niet teveel in de zon te lopen. „Bruingebrande gezichten doen het namelijk op het kleuren scherm niet goed", staat er in de brief. In Nederland hebben we nog geen kleurentelevisie, dus zonnen maar, mensen van de tv. Straks kan het niet meer. Dat de politie er niet voor niets is, ondervond deze week een 25-jarig meisje in Scheveningen. Des morgens in de vroegte wilde dit meisje, dat van een kennelijk nogal overvloedig feestje terugkeerde (want ze was on der invloed zoals dat heet) een duik nemen in zee. In plaats van in het water kwam het meisje in de cel terecht, voor haar eigen veiligheid. Toen ze ontnuchterd was mocht ze weer weg. Zult u nu niet meer schel den op de politie? „In een tijd van vernieuwing en herbezinning zijn de koppenmakers van de kranten de gevaarlijkste vijanden van de theologen", schrijft Flex ook. Een soortgelijke mening had ook de vroegere befaamde AR-poli- ticus Schouten, die opvallend weinig last had van journalisten. Henry Faas van De Volkskrant heeft in zijn boek „God, Nederland en de Franje" onthuld hoe dat komt. Als een jour nalist aan Schouten iets vroeg, begon deze een ellenlang verhaal, wat met de vraag maar weinig te maken had. Aan het slot voegde hij er dan aan toe: „Jullie zijn niet belangrijk, al leen de mensen die de koppen maken, die zijn belangrijk". De Nederlandse ploeg in Knokke heeft het niet gehaald tegen de En gelsen, ondanks de grote vocale boe zemkwaliteiten van Patricia Paay. Jammer. In Knokke gaan trouwens geruch ten. dat Wout V/agtmans volgend jaar ploegleider wordt van het Neder landse team. De Twentsche Courant meldt dat burgemeester mr. M. J. A. S. Gerke van Diepenheim last heeft van de planologische bemoeizucht van de overheid. „Je wordt er griezelig, naar en beroerd van, en het bezorgt ons telkens weer rode oortjes", zei hij. Waar dokters al niet op komen. Op een vergadering van het Britse ge nootschap voor artsen werd gisteren verklaarddat mensen, van wie de naam begint met een letter na de S, twee keer zoveel kans hebben op een maagzweer en drie keer zoveel kans op een hartaanval als mensen, wier naam begint tussen de a en de r. In de s-z-groep komen 50 procent meer zenuwaandoeningen voor Een dokter wijt dit verschijnsel aan het feit, dat deze mensen altijd lang moeten wach ten. Het verschijnsel heeft al een naam ook: de alfebetische neurose". MERIJN HONG KONG (AP) Met karabij nen, geweren, en traangas bewapende politie is gisteravond in hevige scher mutseling gewikkeld geweest op ver schillende punten van de stad. Brand weerauto's en ambulances wisten niet waarheen zich het eerst te begeven. De Chinese volksmenigten, in aantal variërend van 50 tot 400 personen, trok ken joelend door de straten en verniel den alles wat zij tegen kwamen. In een regeringsgebouw werd een bom tot ontploffing gebracht, trams en bussen zijn in brand gestoken. De politie heeft een oproerling gedood en verschillende gewond, een tweede Chinees werd dood aangetroffen. Hij was overleden aan de gevolgen van mes steken. De ongeregeldheden begonnen woens dagavond in Kow Loon, waar de linkse menigte door de straten trok, alles ver nielend wat op haar pad kwam. Taxi's en bussen werden in brand gestoken, de politie werd bekogeld met stenen en flessen, winkels en woonhuizen moes ten het ontgelden. Rond 23.00 uur kwam het ook in Hong Kong tot hevige ogeregeldheden ondanks het uitgaansverbod. De menig te sloeg waterkranen kapot, en liet het water een kostbaar artikel in de door droogte geteisterde kolonie wegstro men in de straten. Het aantal bij onge regeldheden sinds midden mei gedode personen is woensdag tot 20 gestegen. Twaalf van hen hebben na zaterdag, toen communistische Chinezen bij Sha Tau de kolonie binnendrongen Kanuit Rood-China, de dood gevonden.

de Stem | 1967 | | pagina 7