-nasi NA GESPREK MET COMMISSARIS IN NIEUWVLIETSE RAADZAAL Burgemeester J. C. Everaers handhaaft ontslagaanvraag Een vakantietip voor Rennie In gesprek met Middelburgse politie wijst Denen uit Met kleinzoon naar de bergen TENTOONSTELLING VAN ANDRIES MINDERHOUT Zet die fles gerust midden op tafel. Hij mag gezien worden. A. Steijaert s' subsidie oor Z.T.I. SERVICE-FLAT IN GOES? Vocalisten- cursus in goede sfeer [OOGWATER Vandaag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 JULI 1967 Morgen \eer nieuws uit tad en streek p pag. 3 en 5 BESSEN JËNEVER Conclusie Spanningen Al spelende leert men Vier miljoen gulden Artsen-echtpaar uit Etten-Leur naar Kenya Pastoor Stam (Breskens) naar Roosendaal LADDERTJE OORKNOP VODDEMAN Slot in Den Bosch Respect een onzer verslaggeefsters) Burgemeester en wetihou. Goes zullen de raad woensdag oorstellen om het comité tot mding van het Zeeuws- Instituut een subsidie van te verlenen. Er is nogal wat jeweest over het voortbestaan Z.T.I- Bij de verdere voort an het Z.T.I. heeft men als unt genomen een jaarlijks te- l ongeveer f 25.000,waarvan ncie en de gemeente Goes elk 0.000,en de besturen van de polders en waterschappen te- oor f 5.000,— zouden kunnen en. [els is er een stichting ter be- van de belangen van het 2. oorbereiding. tl vrijdag 14 juli, hoogwater te rt: 7.34 en 20.00; Temeuzen: 9.31 ;Vlissingen: 6.34 en 19.03; inge: 8.20 en 20.40. ls Expositie Jac de Jongs TIE veeshuis 10-17 uur kunstten. ling. ■nsteen 14-17 en 20-22 u. Ten ting Piet Bulthuis (Zierikzeese n Nassau 14 uur Feestverg. 50- ieeuwse afd. van Ned. Bond van ielaars. BURG ur Walcheren, geopend van 9- tentoonstelling „Middelburg de Delta", 10-17 uur. GEN 10-17 uur Tentoonstelling beeldende kunstenaars. APELLE laert, 15 uur Vakantieschieting. V 'aluwé 15 uur Vakantieschieting GEN 10-17 uur Tentoonstelling beeldende kunstenaars. A. Jasperse 9-17 uur. Agrarische Walcheren. ZEN Theater Kogels voor Mr. Solo, ze rekruut. RG 'heater 20 u. Kom niet aan m'n a.l. Het misdadige brein van use. BURG 10-17 en 19-21 u. Tentoonstel- iddelburg, stad in de Delta", ui Walcheren geopend van 9- EE ensieen 14-17 uur Tentoonstel- 2t Bulthuis ("Zierikzeese periode) shui3 10-17 uur Kunsttentoon- ïis Expositie Jac. de Jonge 'ERZANDE Kruijssen, 15.30 uur Vakantie- g. CHT hijs, 10 uur Vakantieschieting. t.-Cecilia bij L. de Vijlder: 15.00 ilingschieting. Ze keek de weghollende Sj en om haar mond sPee^ „Zo zo..., meneertje Pond- „U gaat morgenavond dus ïfl [aar het ging niet zo erg van /el, wel, wel, zou de gr0^e gAgl d dan toch aanzienlijk min1der ots zijn dan ik altijd heb ge »ste Sjeems, heb ik nog ben voor je in petto..." (ADVERTENTIE) NIEUW ROOD 304 DE SOVJET-autoriteiten hebben een muziek- en danstournee van 250 man door Amerika uitgesteld ten gevolge van de spanning over het Midden-Oos ten en Vietnam. ZES MENSEN zijn verdronken en ne gen worden vermist, terwijl honder den zijn geïsoleerd door overstromin gen in het oosten en zuiden van For mosa, waar de tyfoon „Clara" overheen trok. (Van een onzer verslaggevers) NIEUWVLIET Burgemeester J. C. Everaers van Groede en Nieuwvliet heeft ztfn verzoek om ontslag uit de functie van waarnemend burgemees ter van Nieuwvliet gehandhaafd. Dit ontdanks het gesprek, dat de Nieuw- vlietse raad en de burgemeester dins dagavond in de raadzaal van Nieuw vliet over deze kwestie met de Zeeuw se commissaris van de koningin, mr. J. van Aartsen, hebben gevoerd. Het door de heer Everaers „prettig en verhelderend" genoemde onderhoud heeft ruim twee uur geduurd. Wel werd bereikt, dat er opheldering kwam in de meeste van de besproken pro blemen, maar de heer Everaers hee't hierin nog geen aanleiding gezien zün verzoek om ontslag te annuleren. Slechts op één punt is de heer Eve raers tegemoetgekomen aan de ver langens van de commissaris: hij is eventueel bereid de in zijn verzoek ge noemde datum van ingang van zijn ontslag te verzetten van 1 augutus naar een later tijdstip. Hij wil dit echter alleen doen, kiöieu niet tijdig een op volger kan worden gevonden. Aanvankelijk heeft een uitspraak van wethouder J. Quaars, (PvdA), ge daan onmiddellijk na afloop van de bewuste vergadering, geleid tot mis verstanden; De heer Quaars zei toen, dat de knelpunten binnen het gemeen tebestuur, die hebben geleid tot de stap van de heer Everaers, tijdens het gesprek vrijwel alle waren verdwenen. Hieruit werd (logischerwijs) de con clusie getrokken, dat de heer Everaers zijn verzoek om ontslag zou intrekken. Naar hij gisteren echter met nadruk verklaarde, is van anulering absoluut geen sprake. „Ik persisteer bij mijn besluit", deelde hij mee. Hoewel ln het commentaar van wet houder Quaars en dat van burgemees ter Everaers dit nergens met zoveel woorden wordt toegegeven, blijkt nu duidelijk, dat. er inderdaad spannin gen bestaan dn het college van b. en w. Zoals bekend is een dergelijke si tuatie ruim vier jaar geleden voor de heer Everaers eveneens aanleiding geweest om zijn ontslag te vragen als burgemeester van Bieuwvüet. Dankzij de bemiddeling van de toenmalige commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, werd het conflict bijgelegd en trok de heer Everaers zijn aan vraag in. Welke de achtergronden zijn van de moeilijkheden in het Nieuwvlietse col lege is niet officieel bekend gemaakt. Algemeen neemt men echter aan, dat de door de heer Everaers gelegde con tacten tussen de beide door hem be stuurde gemeenten Groede en Nieuw vliet bij de wethouders van de laatst genoemde gemeente niet in goede aar de zijn gevallen. Mr. J. van Aartsen zei zich te be raden op de maatregelen, dig getrof fen moeten worden. BRUIN (of beter: rood) gebakken ge niet hij van zijn zonrijke vakantie. Hij heeft een slechte nacht achter de rug, na een dag vol warmtezee en vis. De laatste dinsdag van zijn twee weken lange vakantie heeft A. Steij- flert doorgebracht op een wijze, die men kan verwachten van een gebo ren Nummer Ener: hij is er met zijn motorbootje op uit getrokken, 's och tends vroeg de nog stille, wijde Wes- terschelde op.* Voorzien van zwem broek en visattributen heeft hij een hele dag lang zitten stoven. NAAR hij houdt zich flink: „Ik geef er niet om. Ik heb het uitstekend vaar mijn zin gehad en dat is voor mij het belangrijkste. Wat overigens met Wegneemt dat ik er spijt van heb geen overhemd aangetrokken te heb ben Deze paar zinnen zijn typerend voor de enthousiaste zeehengelaardie P-T.T.-man Steijaert is: hij haalt zich graag een hoop ongemak op de hals dis hij maar kan vissen Een ideaal, Waarin hij in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren niet alleen staat. „Want, zee hengelaars zijn vrienden. En ik heb den massa vrienden, die allemaal minstens even graag de hengel han teren als ik". SPORTMAN is hij al van zijn jeugd dj. Niet zonder trots verteld hij, dat y vroeger nog in het Zeeuws voet balelftal heeft gespeeld. „Ik was toen ld van Breskens. Maar ik moest er mee ophouden, toen ik trammelant dan mijn knie kreeg. Tijdens een wedstrijd kreeg ik een trap tegen mijn knie, waarbij het bot verbrij zeld werd. Ik werd toen geopereerd oor dokter Tetzner en ik mocht weer Vadn voetballen. Maar bij de eerste e beste wedstrijd was het weer mis: gmg onmiddellijk door mijn nog vui e knie. Bij een volgende ope- fo er n°9 een Qr°te splinter zitten. Toen ben ik maar met voet ballen opgehouden ^vr, Ze£kengelarij nam het van het vrüf-u voetbcil overm „Niet van de A j °nc.r. „Niet van de ene dag de andere natuurlijkzegt hij. Ddt kwem geleidelijk". er eerWkheidshalve aan toe, ij)**! een sport is waarvoor je wat werken moet overhebben. „Een hert- Kost je toch gauw een gulden of veertig, vijftig. Als je er echt een sport van gaat maken. neem. je meer dan een hengel, en het is logisch dat je je dan niet tevreden stelt met het goedkoopste dat je kunt krijgen. Een volledige zeehengeluitrusting hompje minstens op vie/-- a vijfhonderd gul den te slaan". HIJ komt nog even op die vrienden terug. „Je hebt ze nodig als je iets toil doen in de hengelsport"zegt hij. „Niet natuurlijk als je er alleen op uit gaat. Maar ik bedoel: zondag heb ik met twee vrienden van me die zeehengelwedstrijd georganiseerd. Dat had ik nooit alleen gekund. Dat de eerste wedstrijd die wij hebben ge organiseerd gelijk een succes is ge worden, hebben we aan elkaar te danken". (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. Aan de christelijke nationale school aan de Westwal in Goes zal het nieuwe schoolsei- zoen wórden geëxperimenteerd met een zogenaamde speel- leerklas. Dit experiment is volgens het bestuur van de vereniging tot bevordering van christelijk schoolonderwijs een primeur voor Zeeland. Het school bestuur is van mening dat het voor de kinderen niet altijd even gemak kelijk is om van de kleuterschool ineens te wennen aan „de grote school". In de speel-leerklas zal een be langrijke plaats worden ingeruimd voor het werken in kleine groepen. Daarin kunnen, zowel door de leer lingen individueel als met elkaar, bepaalde opdrachten worden uitge voerd. Een ruime voorraad speel- en leermiddelen zal hierbij nodig zijn. Aan de Goese raad wordt ge vraagd medewerking aan dit expe riment te verlenen. Burgemeester en wethouders zullen de raad woensdag 19 juli voorstellen deze medewerking te geven. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De stichting A.K.U- Pen- sioenfonds te Arnhem is van plan om in Goes, ten westen van de 's-Graven- polderseweg een service-flat te bouwen. De stichtingskosten hiervan worden ge raamd op vier miljoen gulden. Het ge» bouw zal 96 eenkamerflats, twaalf tweekamersflats, tien driekamerflats plus een aantal garages omvatten. De flatbewoners zullen kunnen profi teren van een aantal centrale voorzie^ ningen, zoals een warme maaltijd, ver warming en schoonhouden van het huls. De stichting stelt zich voor het ge bouw te verhuren tegen een bedrag dat aanvankelijk zal worden berekend op basis van de stichtingskosten. Hier bij wordt gedacht aan een bedrag van f 400.000,per jaar. Als voorwaarde voor verhuur stelt de stichting, dat de gemeente zich garant stelt voor de huur, met een maximum van f 400.000,- voor de tijd van twintig jaar. Voordat men met de voorbereidende werkzaamheden gaat beginnen, wil men eerst weten, wat de raad van de ge vraagde huur-garantie vindt. B. en w. van Goes zijn van mening dat een der gelijke service-flat zo langzamerhand niet meer gemist kan worden. Het college vindt dan ook, dat van de geboden gelegenheid zo'n flat te bouwen gebruik moet worden gemaakt. Volgens het college loopt de gemeente weinig risico, wat betreft de gevraagde huur-garantie, omdat, aldus het college, de behoefte aan een service-flat steeds groter wordt. B. en w. zullen de raad woensdag 19 juli dan ook voorstellen in principe te besluiten de gevraagde huurgaran- tie te verlenen. In het voorstel wordt nog opgemerkt dat enkele Goesenaren plannen hebben om een stichting te vor men, die de flat zou kunnen huren en exploiteren. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Gistermorgen is dokter Laurens Mol uit Utrecht, zoon van dokter C. Mol sr. uit Etten-Leur, samen met zijn vrouw naar Kenya vertrokken. Zij zij» beiden dieren arts en zullen in Kenya leiding geven aan zes vrijwilligers van het Peace Corps, die daar mee zullen werken aan een landbouwproject, dat door Nederland en Kenya is opgezet. Het project ligt in een hoogvlakte op on geveer honderd kilometer van Nairo bi. De uitvoering ervan zal 2,5 jaar in beslag nemen. Laurens Mol studeerde een half jaar geleden in Utrecht af. Volgens zijn vader was hij al lang van plan naar Kenya te vertrekken. Laurens zal in Nairobi zijn broer Ruud ont moeten, die vanuit Rwanda op terug reis naar Nederland is. Ruud zal pp 22 juli in Etten-Leur aankomen om twee maanden vakantie te gaan hou den. (Vna een onzer verslaggevers) BREDA Pastoor J. Stam (55) uit Breskens heeft wegens gezondheids redenen bij het bisdom ontslag uit zijn functie gevraagd. Dit ontslag is hem eervol verleend. Pastoor Stam, die sinds september 1965 in Breskens werkzaam was, is benoemd tot conrector van Huize Charitas in Roosendaal (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De Middelburgse gemeentepolitie heeft gisteren drie Denen, de 23-jarige S. p. F., de 22-ja- rige M. A- H. en de eveneens 22-jarl- ge J. B. J. uitgewezen. Het drietal colporteerde tijdschriften, zonder in het bezit te zijn van een werkvergunning. Er wordt de laatste tijd veel door vreemdelingen in Middelburg gecol porteerd. Zij geven zich uit voor werkstudenten. Ze proberen vooral tydschriften aan de man te brengen. Volgens hun zeggen komt de opbrengst ten goede aan Israël. De Middelburgse gemeentepolitie wil de aandacht van het publiek op het volgende vestigen. Het is de poli tie niet gebleken dat hier sprake 1a van oneerlijke praktijken of iets van dien aard. Wel wijst de politie erop dat de tijdschriften, waar de colpor teurs mee lopen, in de boekhandel goedkoper zijn te verkrijgen. Boven dien moeten de tijdschriften van een firma in Kopenhagen komen, zodat de levertijd vaak nogal lang is. Deze lan ge levertijd was voor verschillende kopers aanleiding de politie op te bel len met de mededeling, dat zij waren bedrogen. Een feit is echter dat de tijdschriften wel worden afgeleverd. Of de opbrengst inderdaad ten goede komt van Israël kan de Middelburgse politie niet nagaan, omdat het hier een Deense zaak betreft. Interpol is ge vraagd in Kopenhagen na te gaan, hoe het zit met de aflevering van de tijdschriften. Ondanks de duizenden adviezen en tips voor het houden van een geslaagde vakantie, komt een groep vakantievierders zelden aan zijn trekken. Hebt u ooit ge lezen wat Oma die geen Opa meer heeft ervan maken kan? Oma is dank zij haar terugkeer in het arbeidsproces, maar vooral dank zij de zorgen van schoon heidsspecialisten, kappers, dieet- apostelen, vibratoren, ochtend gymnastiek en meneer Cardin, be slist niet meer het oudje met de breikous. Om nu te denken dat zy met alle ge weld bergen wil beklimmen of in biki ni zonnen, nou nee, dat niet. De ver rukkelijke voorspiegelingen aan de vrye meisjes, passen niet zo best meer in haar wereld. Maar het geza pige reisje met de vriendin (oma's zyn zelden een vriend rijker en daar door, ook in het nette, van veel ver stoken) wUkt te weinig af van de da- geiykse deun om in de volle zin van het woord vakantie te heten. Ik besloot met mijn vijfjarige klein zoon naar Oostenrijk te gaan- Met de nachttrein. In een echte slaapwagen. Vlak voor het vertrek hing ik wel even in de zenuwen- Meer dan ooit zag ik hoe uitzonderlijk mooi en inne mend deze unieke kleinzoon is en de wereld leek mij vol kidnappers. Op het perron stikt het van de Turken die met verlof naar huig gaan en on middellijk onbegrijpelijke gesprekken aanknopen. Zie je wel! Er zit een Oostenrijkse op de bank te wachten. Ook zij lucht me haar ge moed. Ze opent een koffer die alleen maar etenswaren bevat, door haar fa milie in Amsterdam meegegeven. Ze hapt alvast in cake en koek, biedt van alles aan- Ik zal straks de kleinzoon nog eens extra instrueren op dit punt. De slaap wagen is voor het kind een groter eve nement dan een auto voor oma toen ze vijf was. Boven Je bed zijn vijf schakelaars, aan en uat voor een lichtje in je bed, een lichtje in het compartiment, een blauw nachtlichtje en een drukbel om de conducteur te roepen. Je kunt op het laddertje naar de eerste en naar de tweede verdieping en zelfs naar het bagagenet om er als ©en klein kaboutertje in te zitten en te roepen „ik kom er niet af!" De wastafel kan open en dicht gaan, ach ter de spiegel staat het drinkwater en de glazen. Onder de wastafel klapt een 6 Andrles Minderhout: compositie. GOES Op de kleine Goese kunstmarkt, die ook dit jaar weer op het pleintje achter het voormalige weeshuis werd ingericht, is de Middelburgse kunstenaar Andries Minderhout ook vertegenwoordigd met mooie kleurige bladen. Maar wil men geconfronteerd worden met zijn in volle bloei staande talent, dan dient men de trappen te bestijgen en de ruimten van het wees huis te bezoeken. Meer dan tachtig werken uit de laatste jaren zijn daar aanwezig en bewijzen met hun rijkdom van verfijnde kleuren en arabesken, in altijd boeiende technieken uitgevoerd, dat Minderhout van de geboren en getogen Zeeuwse kunstenaars de primus inter pares van de jongere generatie is. Deze expositie geeft niet alleen een overzicht van zijn werk maar tegelijker tijd ook inzicht daarin. Want duidelijk is hier te zien dat Minderhout, die over het algemeen een sterk abstraherend schilder is en ook het non- figuratieve niet schuwt, wel degelijk ook een sterke binding heeft met de hem omringende werkelijkheid; zie zijn in een sierlijk tekenschrift gedane reisschetsen uit Zuid-Frankrijk en Spanje. Tegelijkertijd is Minderhout een man van droombeelden, droomvormen en kleuren die resulteren in een picturale poëzie van hoog gehalte, omdat geest en techniek er op gelukkige wijze in samen gaan. In de schilderkunst en de grafiek heeft Minderhout zijn eigen onmiskenbare taal en uitdrukkingswijze gevonden, van zijn uit allerlei metalen afval aan en in elkaar gemonteerde plastieken kan men dat niet beweren. Ze doen te sterk denken aan dito werkstukken van Tinguely en leveren het bewijs, dat Minderhout zich goed op de hoogte houdt van wat er in de moderne kunstwereld gaande is. Hoewel op zichzelf minder belangrijk, vormen deze plastieken de uiting van een beweeglijk levend kunstenaarschap. Het boei endst en het gaafst blijkt dit echter uit zijn schilderijen en monotypes. Deze maken Minderhouts expositie tot een van de belangrijkste die men deze zomer in ons gewest kan gaan bekijken. WILLEM ENZINCK pot uit die, teruggeklapt, zichzelf leegt. Meteen een plas doen en water drin ken, afwisselend met licht aan en licht uit, leidt zachtjes aan de slaap in- Grote jongens zijn klein als ze sla pen Deze kerel zuigt 's nachts op zijn duim en wrijft met de andere hand een watje onder zijn neus. Hij heeft zijn watje al en ligt in het onderste bed omdat je van daaruit een kleinere val maakt. Oma staat in haar corselet als een dringend kloppen op de deur haar met voorbijzien van alle welvoeglijkheid, dadelijk doet openen: Was ist los?? bijt de Schaffner- In het onderste bed ligt het manne ke nog steeds op de bel te drukken. ,,Hij is dan toch niet kapot," verklaart jij tevreden. Ik beklim de trap, leg mij op het middelste bed en houdt alleen het nachtlicht aan. Om de vijf minuten kijk ik over de rand. Hij is nog niet door de deur met twee sloten heen geroofd. Maar tot Keulen wil ik waikker blijven. Er zou daar nog iemand voor het derde bed kunnen komen opdagen. Wellicht ten gevolge van de goede fooi vooraf, wor den wij niet meer gestoord. Het is tegen één uur dat ik begin in te dom melen. „Oma! Ik schrik me wild, het klinkt ramp zalig. „Ik ben mijn watje kwijt." De watjes zittep daar beneden in de reistas, maar in de haildtas, aan mijn voeteneind heb ik er nog een- In het donker graaii ik de vlok eruit, reik hem over de bedrand naar beneden. „En nou slapen." Weer ga ik onder zeil. „Oma..! Hoeveel zou die Oostenrijkse mevrouw nou al uit haar koffer op hebben?" „Dat weet ik niet. Maar je moet nooit iets van vreemde mensen aan nemen-" „Er zaten geen appels in" „Appels?" ,,Ja. Die worden altijd vergiftigd. Nou maar niet proberen de invloed van Sneeuwwitje recht te zetten. „Slapen. Begrepen?" Ik kom 's morgens het eerst naai beneden en trap met mijn blote voet op iets hards. Het is mijn (echte) oor knop. Natuurlijk, die had ik 's avonds toen ik mijn hoofd op het kussen legde, af gedaan en in de vlok watten in mijn handtas gestopt. Hoe had ik dat des nachts kunnen vergeten! De tweede knop ligt niet op de grond, niet in de tas, niet in de bedden. Wat een geluk verzekerd te zijn Maar aan de conducteur die komt wekken geef ik toch al de mogelijke vergissing op- Ik kleed de jongen het laatst aan. „Er zit een steentje in mijn schoen." „Dat kan niet". ,,Er zit heus een steentje in." Natuurlijk is het de oorknop. Ik doe ze deze vakantie niet meer aan. Wij zitten ruim twee weken op een boerderij in de bergen. In het vervolg zal dit kind alle sprookjes genieten- Hij weet nu wat een echt bos is. Hoe on bereikbaar bergtoppen zijn en hëe be ken en watervallen ruisen. Hij heeft een reële voorstelling gekre gen van een stal met koeien en kalve ren, varkens en kippen. En hij weet wat werken op het land betekent. In een kleine overal mee op de trai tor. maaien, mesten, hout verslepen. Oma verdeelt haar tijd tussen kleren wassen, handen wassen, neuzen snui ten, schone broeken, boos zijn, prij zen, verhaaltjes vertellen en zitten aan het bed. Want natuurlijk verloopt alles niet zonder ongelukken. Hij valt niet van de tractor, dat niet. Maar hij krijgt wel waterpokken. Gelukkig nog tot grote troost de hoed van de jonge boer op het nachtkastje naast het bed liggen- En de eerste dag weer buiten, loopt hij trots als een pauw met de grote hoed op zijn kleine kop- Geen kind kan een heerlijker vakan^ tie hebben- Geen oma ook. Want het eigenlijke dagelijkse leven, dat haar dreigde te ontglippen, komt haar met zijn zorg en verantwoordelijkheden weer betrekken bij de kern. Op de terugreis moeten wij avond» overstappen in München. Wij zijn in tussen bereisde roeien geworden- Maar toch, tussen de menigte op liet halfduistere perron, houd ik zijn handje stevig vast. „Waarom knijp je me zo?" klaagt hij. „Ik ben bang je te verliezen, „pro beer ik uit te leggen. Wachtend op de aansluiting moet hij een plasje doen Het vooruitzicht van de opklapbare pot kan hem niet af- ADVERTENTIE) V Lekker, eten? Neem Rennies mee op reis! DIGESTIF m PASTILLES helpen direct tegen brandend maagzuur Hij valt niet van de tractor, dat niet. Maar hij krijgt wel waterpokken. brengen van de noodzaak: nu en on middellijk. Ik kan hem natuurlijk ge woon tegen een ijzeren paal zetten. Maar in de plaats daarvan strooi ik maar weer met fooien aan de Ge- packtrager die op de bagage blijft passen, ren met hem naar het restau rant dat hier geweldig luxueus is en uit vele zalen bestaat, diaal af in de ondergrondse toilettenafdeling. Geluk kig is hij niet zo onder de indruk dat de aandrang heeft opgehouden. Hij doet wat hij doen moet. animeert mij van hetzelfde geld te profiteren (reizen leert met geld omgaan)! en wij stap pen op tijd in de Hoek van Holland Expres. De slaapwagen I® wel weer leuk maai toch al gewoon. In Eindhoven stappen wij nog eens over. In ons land geen kruiers. Samen sle pen wij blijmoedig met de koffers. Al le kinderopsteRen over uitstapjes ein digen met „moe maar voldaian kwa- men wij thuis." Ik ben emorm voldaan maar wel r»<». Terwijl wij naar onze trein zeulen, loopt de jongen voorop, mij aan zijn hand meetrekkend- Hij herinnert zich opeens de vaderlandse voddenman en roept luidkeels over het perron; ,,Oude todden!De mensen kijken mij aan- Misschien denken ze: dat ls niet zo ver van die waarheid. Maar de voldoening heeft oma weer voor een jaar opgeknapt. Wacht maar als ze weer bij de kapper, schoonheids specialiste, masseur etc. is geweest, A. MAC GILLAVRV. (Van onz© correspondent) VUGHT Wie in de afgelopen Ja ren de pen hanteerde over de Interna tionale zomercursus voor vocalisten in Huize Bergen te Vught, was niet vol ledig als hy niet dc rivaliteit memo reerde tussen de nachtegalen in de oude bomen van dit onvolprezen land goed en de zangers en zangeressen d"* hier ter cursus waren. Toen wy er deze week waren hadden alle zangvo gels dus laat staan de nachtegalen het al lang laten afweten onder de zomerse hitte maar in de koele zalen van Bergen deden de 30 zangers en zangeressen hun best als moesten ze de volgende dag een uitvoering zingen waar hun hele verdere carrière van afhing. Dat is overigens bepaald niet waar, want hoewel de cursus besloten wordt met een concert, dat vrijdag in beslo ten kring in het Jeroen Bosch-huis te Den Bosch wordt gegeven, wordt er tijdens de cursus bepaald niet alleen maar of overwegend voor dat concert gestudeerd. Waar het hier om gaat, is de interpretatie, de uitdrukking, datge ne wat achter de partituur schuilt, in de vertolkingen van deze jonge kun stenaars tot leven te brengen. En als we hier Janine Micheau uit Parijs, Roy Henderson uit Londen en Her man Schey uit Amsterdam aan het werk zien, dan wordt het duidelijk dat het hier om verfijning en nuances gaat, die niet in de partituur zijn aan te geven, maar die bij de interpretatie door het ware kunstenaarschap moe ten worden ingegeven. Van weerszijden is men over de gang van zaken op deze cursus de zesde die door de Stichting 's-Herto- genbosch Muziekstad worm; georgani seerd weer bijzonder tevreden. Her man Schey verzekerde dat het deelne mersareaal dit jaar van een bijzonder plezierige veelzijdigheid is, en dat de deelnemers deze cursus waarderen blijkt wel uit het feit dat er twee zijn, die reeds voor de vierde maal deelne men, terwijl mej. Lorraine GorreH er zelfs speciaal voor uit Pennsylvania in de Verenigde Staten voor is overgeko- Bijzonder respect verdienen in deze dagen de dames en heren die al dit zingen op de acht piano's begeleiden (drie voor de lessen, drie voor repeti ties en twee om in te zingen). Dat zijn dit jaar Liesbeth Hoppen, Ina Over- kamp, Gérard van Blerk, Thom Bol len en Rudolf Jansen, die zich drie weken achtereen onvermoeid en met een enorme dosis muzikale energie door alle begeleidingen heenslaan die hun door de dertig deelnemers worden voorgezet, en dat nog op een manier die de vocale prestaties alleen maar kan stimuleren.

de Stem | 1967 | | pagina 3