Blanke huurlingen vechten in Nigeria De boskabouter die geen beukenootjes meer lustte EURATOM „Natuurlijke" charme uit impasse 1 In zware slag 300 rebellen gesneuveld Even uitblazen mevrouw Tour de France De grote reus Naar zee Waar is wipneus Onverwachte regenbui 5 SLAG Zomer. Salade Gekoeld i's te koud Aangebrande koek OLIE V.S.-senator: Nato moet op zijn hoede blijven Militaire boksschool van Leiden naar Haarlem Vos Weg Rune Op de boerderij DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 JULI 1967 Student, zoekt per 1 augustug een gestoffeerde kamer, dicht bij centrum. Brieven met prijsopgave aan no. SK 94249 Breda. Huur nieuwe televisie met alle programma's voor een gering bedrag per maand, geen voor uitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij u thuis. Geen servicekos. ten. Bel op (ook 's avonds,; Middelburg 01180-3973, Goes 01100-5397 Oostburg 01170-2759 Autogarages f 350,- schuurtjes f 185,- vakantiehuisjes f 950. Vraagt gratis prospectus bij Houtbouw Ubachs Kerkrade. Nieuwbouw m. aardgasverw. Ginneken, eind 1967 gereed, f 42000,- Mak. Kant. Beekers Wilhelminapark 18, Breda, tel. 34273. T. k. goed onderh. 5 kamerwo. ning 1 febr. '68, leeg te aan vaarden. V:'. Prijs f 22000,- t.b.v. 2e Markstr. 19, Breda. IJpelaar. Mooie nieuwbouw m. stadsverwarming. Luxe afw. Woonk. 773 x 352, 3 slaapka mers, badk., zolder f 39.950,-, Makelaars i.o.g. v. d. Berg Co., Nwe. Ginnekenstr. 43, Bre da, tel. 01600-24421. Te koop. uit verschillende In aanbouw zijnde en diverse bouwplannen woningen te koon vanaf 36.000,- tot 57.000,- k.k. Bouwbedrijf C. Havermans Liesboslaan 22. Breda, tel, 33572. Te koop omgeving Roosendaal riante landelijk gelegen bun- galow met prachige tuin met veel terras. Prijs f 75.000. Brieven onder no. SK 94244, Huis t.k. of t.h. eventueel als zomerhuisje te gebruiken. Koewacht, 't Zand 44. In!.: Fr. van Vlierberghe, Hazela- renstr. 45, Koewacht. Hoekhuis met grote garage rit F berging, zij- en achtertuin, ge- IL legen op zeer mooie stand te Etten. Prijs nader overeen te komen. Brieven aan postbus 60, Etten, N-B. Goed gelegen café tegen wo ning te ruil. omg. Breda, Br, ond. no. SK 94175. Firma Gijzen, thans gevestigd Academiesingel 34a, Spoorstr, 32, Breda, bieden u onder onze bekende service te koop aan: Mercedes Diesel 1965, Opel Caravan 1966, Opel Caravan 1964, Taunus 12 M 1965, Tau- nus 12 M 1964 Fiat 850 1966, Fiat 850 1964, Fiat 600 1695, Fiat 600 164 en 1963, Wartburg 1967, Scaldia 1966, NSU Prinz 1965, Simca GtLS 1965, en 1964, BMW 700 LS 1964, Ford Tau nus 17 M 1964, Ford Taunus 12 M 1964, Vauxhall Vlva 1964, Austin Glider 1964, 2 maal Opel Rekord 1965, Opel Kadett 1966, Renault L 4 1964, 2 maal Ford Anglia Kadett 1963, Ze phyr 1963, V.W 1200 1962, Sim- ca's 1000 1965 en 1964, VW. Vaillant 1966, Opel Blitz kort chassis 1961, Opel Blitz 1963, lang chassis, V.W. Pickup 1963 VW bus 1966. Dit is een kleine greep uit onze voorraad. Al de ze wagers worden in onze ei gen werkplaats getest en van nieuwe onderdelen voorzien. Op al deze wagens 10.000 km garantie op onderdelen en ar beidsloon Financiering moge lijk. Ook inruil. Adres: Aca demiesingel 34a, recht tegen over KMA, ingang langs de poort, Spoorstraat 32, bij het station. Geopend 8 uur tot 9 uur. Zondags van 1 uur tot 6 uur. it line nd. yar int- 'rtt- oel- n.v. 2310 tien Se- ;en- faat en laar Wij >er- ich- dik eed U be- 10 ons ra- ;ci- us- llel- Belcrum-garage heeft weer iets aparts BMW 1600 (1967), een gloednieuwe auto, die nog nooit tweedehands is verkocht. Door bijzondere omstandighe den hebbeh wij beslag weten te leggen op deze zeldzame auto. Wij hebben nog meer zeldzame auto's z.a. Flat 850 sport coupé 1966, Simca 1500 GLS i966 met grondversnelling en radio, Austin Glider 1965, Simca 1000 1966, Fiat 600 1965 Ford Corsair 1965, Ford Tau nus 17 M 1965. Ford Taunus 12 M "Coupé 1964, Ford Taunus combi 1966, NSU Prinz 1964, BMW LS 700 1964, Ford Tau nus 17 M 1964, Opel Rekord 1965, Opel Rekord 1964, Opel Rekord 1963, Opel Kadet 1964, Opel Kadett Coupé 1964, Sim ca 1300 1965, Simca 1500 1965, Daffodil 1964, Daf-combi 1965, Trabant 1965 (de laatste). Ci- troën Ami 6, 1964 enzovoort enzovoort Voor een betrouw bare gebruikte auto naar een betrouwbaar adres. Het adres met de grootste omzet, de grootste voorraad en met de allergrootste service. Belcrum- garage. Min. Kanstraat 16—20 Breda, tel. 01600-39900; Tilburg Korte Schijfstraat 39, Tel. 04250-33636. Onze showrooms zijn dagelijks geopend van 8 u. v.m. tot 10 u. n.m. Zondags van 1 tot 5 uur. Belcrum-garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. 1963 te koop. Min. Kanstraat 16—20 Breda. tel. 01600-39900. Te koop gevraagd door parti" culier „Chevrolet" '62 of '63. (liefst automatisch). Br. ond. no. K 25197. T. k. agb. DKVV 1000 tegen elk aann. bod. weg. aanschaf nw. auto, tel. 01600-30170, Antwer- penstr. 492, Breda. T.k.a. Opel Rekord '59-'60, i.z.g.s., radio, schuif dak en prima banden. Alleen part. Te bevr. na 6 uur: Lange Noord straat 99, Zevenbergen. Caravans te huur te Zoutelande vrij na 12 aug. zeer voordel, prijzen Roose. B. Ballotstr. Kloetinge, tel. 01100-6717. Te huur aan zee, Wissenkerke» ruime 4- en 6-persoons caravan vrij na 12 aug. Inl. P. v. Row Dillenburgstr. 34a, Breda, tei. 01600-38554. Naar Antwerpen per lijndlenst rechtstreeks. Vertre van Station N.S. minstens ie der uur v.v voor bezoek v**' rentuin. Vogeltjesmarkt of SG zelllg winkelen Per B.B.A. Lijndienst naar Kaatsheuvel Ef teling. Vertre Breda, Emmastraat maan^a5,tf tm. vrijdag 8.35-9.40-11.50 terug 15.20- 17.35-19.35 T.k. nestje zw. dwerg poedeI tjes, "ader Engelse import Mevr. Clemens Bredaseweg 602. Tilburg, café DongeWU*- tel. 72475. Alle soorten jonge rashonden te koop gevraagd. Aanbiea i „Wasto' Kasteeldreef burg, Tel 04250-24795. Goed tehuis gezocht voot j. poesjes dol op Felixvie brokjes Petègenstraat 13, Breda. Vakantiesehieting op dag 13 juli bij V. de CalUW Graauw. Inl. 3,10, terug Beg. 3 uur. Vakantiesehieting op dag 13 juli bij A. Staper Boschkapelle. Beg. 3 uur. BRUSSEL (ANP) Het einde van de begrotingsimpasse waarin Euratom zich bevindt, is gisteren in zicht gekomen. Italië had tot op heden geweigerd te onderhandelen over de begroting voor Euratom voor dit jaar en de jaarlijkse aanpassing van de begroting van het onderzoeksprogram, aangezien de ande re partners zich niet wilden vastleg gen op financiële steun van Euratom voor een nieuw type snelle reactor (de PEC) dat Italië wil ontwikkelen. De Europese ministerraad heeft gisteren echter een door de Nederlandse com missaris Sassen ontworpen compromis gesloten, dat Euratom zal machtigen een associatiecontract met Italië te slui ten ter financiering van het door de Italianen gewenste onderzoek, doch dit contract zal geen verplichtingen mogen scheppen voor de bouw van nieuwe in stallaties. ZES MANNEN hebben de bemanning van een Panamees vrachtschip, op weg naar Guatamala, een uur lang onder schot gehouden en zijn na de radio van het schip te hebben vernield, in een reddingboot van boord gegaan. Men heeft de zes later aan de kust van Flo rida aan land zien gaan. LAGOS (Reuter/AFP/AP) Bij de gevechten van het afgelopen weekeinde in de buurt van de stad Nsoekka in Oost-Nigeria zijn drie honderd „rebellen" onder wie blanke huurlingen gesneuveld, zo is gisteren van officiële zijde in Lagos meegedeeld. Onder de fede rale troepen zouden slechts zes doden en twaalf gewonden zijn geval len. De federale autoriteiten zeggen voorts dat hun troepen zich hebben meester gemaakt van de plaats Okoeji en verscheidene andere dorpen. De tegenstand zou „zwak" zijn. Radio-Biafra meldt van zijn kant bloedige gevechten in en rond de stad Gakem na de bezetting van die plaats door de federalen. omsingeld. De datum van de slag, die vijf uur woedde, werd niet gegeven. De hoge officier die naar de federale regering zou zijn overgelopen is briga dier George Koeroebo, in Biafra offi' cier van logistiek. Hij was bevelhebber van de Nigeriaanse luchtmacht tot hij in augustus uit Lagos vluchtte na de opstand waarbij generaal Gowon aan de macht kwam. Uit welingelichte bron wordt vernomen dat Koeroebo in opdracht van Biafra door Europa heeft gereisd. De Verenigde Staten hebben een ver zoek var» Nigeria om militaire bijstand van de hand gewezen. Dit heeft de perschef van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, Robert J. McCloskey meegedeeld. Het verzoek is ongeveer een week geleden gedatn door de regering van kolonel Jakoeboe Gowon, hoofd van de Nigeriaanse fede rale regering, zei hij. De federale Nigeriaanse regering heeft gisteren echter in een officiële verklaring ontkend dat zij de Verenig de Staten om militaire steun heeft ver zocht om de „opstand in Biafra" neer te kunnen slaan. De Nigeriaanse rege ring, aldus de verklaring, heeft de Amerikaanse regering alleen gevraagd uitvoervergunningen te verstrekken om wapens op commerciële basis te kunnen kopen van Amerikaanse fabri kanten. Hiet ging hier om een zuiver commerciële transactie en niet om een verzoek om militaire hulp. Wij betalen voor alles wat wij kopen, zo zei een regeringswoordvoerder. Radio Kadoena in Noord-Nigeria had reeds eerder in een radiouitzending gezegd dat er blanke huurlingen vech ten aan de zijde van de Oostnigeriaan- se troepen van het afgescheiden Biafra. Federale troepen trekken volgens het radiostation nog steeds op in de richting van de hoofdstad van Oost-Nigeria. De troepen van Oost-Nigeria zouden in be paalde gebieden op de vlucht zijn ge slagen met achterlating van zwaar materieel. Radio-Nigeria heeft meegedeeld dat de federale regering de Britse stelling dat een blokkade tegen olietankers in strijd is met het internationale recht, van de hand heeft gewezen. De „Nieuwe Nigeriër", die verschijnt in Kadoena, de hoofdstad van de ge wezen noordelijke provincie, meldde dat de huurlingen werden gedood toen drie compagnieën Bdafranen vernieti gend werden verslagen in Adoera, 24 km van Nsoekkaa, dat volgens federale woordvoerders drie dagen geleden werd „Het is vreselijk ouderwets een schoonheid te willen zijn", zegt de Franse filmster Mireille Dare, die dan ook geen schoonheid maar wel buiten gewoon verleidelijk is. Zon en zomer zijn haar welgezind; zij heeft zich een „type" aangemeten dat hoort bij vakan tie en buitenlucht: een en al natuur, zij het ook door middel van kunstgrepen. „Je moet juist je onvolkomenheden aandikken", zegt het succesvolle meis je", dat staat echt vertederend. De man nen zijn er weg van!" Sedert zij over dekt met sproeten speelde in „Gallia". zijn sproeten in de mode. Geen Franse salon de beauté of men stelt de clien tèle voor, een paar sproetjes op neus of wangen te tekenen met roodbruin crayon. „Het kost maar een minuutje er een paar als fijne speldeknopjes en een paar als wat grotere kopspijkertjes over de neus te strooien en het staat ineens reuze natuurlijk. Ik draag de hele zo- voor 4 personen 80 g (4 eetl.) Californische blauwe rozijnen 2 grote sinaasappelen 100 g worteltjes 200 g komkommer 4 eetl. slasaus het sap van 1 citroen 2 eetl.) Wel de rozijnen 5 minuten In neet water en Iaat ze daarna goed uitlekken. Snijd de sinaasappelen in kleine stukjes, rasp de worteltjes en de komkommer. Meng alle Ingrediënten door elkaar. Eventueel serveren op slablaad jes In (glazen) schaaltjes. mer door een glanzend bronzen make up. Al verdoe ik daarmee een uur voor de spiegel, tóch zie ik er ddn volkomen natuurlijk uit. De sproeten moeten met zorg getekend worden zodat ze in de maquillage doordringen. Vanzelfspre kend mag je daarna niet meer aan je gezicht raken, je kunt niet even aan je neus krabbelen en zelfs een vluchtig kusje maakt een smeerboel en dan is het weer al te duidelijk schilderwerk". Oogmake-up gebruikt MireiUe alleen bij avond, want in de zon maken die getekende ogen vreselijk oud. Als je wat ouder bent kun je veel veiliger je huid brons smeren, dan brons zonnen. Het zonnen droogt uit en ook dat maakt oud", is haar mening. „Mijn haren en wenkbrauwen zijn ge bleekt", betekent zij ruiterlijk, „dat staat zo gezond!" Met dat haar heeft zij veel te stellen want het kroest al in de btiürt van water. Daarom moet zij het elke avond met een ontkrullende shampoo wassen en in rollers zetten. Overdag houdt ze het weggestopt onder een marinepet. En dat alles om in de avonduren volslagen „natuurlijk", niet mooi, maar wel verleidelijk te zijn. Voor het bewaren van voedingsmid delen en dranken in een koelkast is de eerste eis, dat zij goed zijn verpakt en voorts dat zij niet te lang blijven lig gen. Dit laatste komt de hygiëne in de kast niet ten goede. Een koelkast is na melijk niet geschikt om er gedurende enige weken levensmiddelen e.d. in te bewaren en het vriesvak niet om deze in te vriezen, want daarvoor is een tem peratuur van 18 graden C. nodig. Het mag dan in de zomer heerlijk zijn iets kouds te nuttigen, goed is het be paald niet omdat onmiddellijk te doen nadat het uit de koelkast is gehaald. Beter is daarmede even te wachten tot de temperatuur ervan wat is gestegen. In het algemeen mogen spijzen en dranken vóór het consumeren niet kou der zijn dan 12 graden C. Is de bovenlaag van uw zelfgebakken koek wat te donker geworden, mis schien zelfs wat aangebrand? Dat hoeft geen ramp te zijn, want als u even tijd hebt, haalt u de harde of verbrande laag eraf en besmeert u de koek daarna met wat gesmolten suiker, geraspte chocolade of afwisselend met beide. Maak dan in de nieuw aangebrachte laag wat figuurtjes en succes is ver zekerd. Als u geen tijd meer hebt om dat uw gasten binnen een paar uur al komen, bedek de koek dan na verwij dering van de ongewenste bovenlaag met een laagje jam. Radio-Biafra meent voorts te weten, dat generaal Gowon Engeland om oor logsschepen en vliegtuigen had ver zocht.. Dit verzoek zou van de hand zijn gewezen. Een Nigeriaans blad be weerde, dat buitenlandse oliemaat schappijen, die uitgestrekte olievelden in Oost-Nigeria hebben. de regering van Biafra geld hebben beloofd. Britse en Nigeriaanse functionaris sen hebben inmiddels besprekingen ge voerd over de door de regering in La gos ingestelde blokkade, die het tan kers onmogelijk maakt olie uit de ha vens van Biafra te vervoeren. Eventue le resultaten daarvan zijn nog niet bekendgemaakt. WASHINGTON (AP). Men kan niet verwachten dat de Verenigde Sta ten hun troepensterkte in Europa op hetzelfde peil handhaven als andere westelijke landen hun troepensterkte voortdurend verminderen. Dit heeft de fractievoorzitter van de democraten in de Amerikaanse senaat, Mike Mansfield, verklaard- Hij wees cp het Westduitse besluit om de troepen sterkte te verminderen en zei dat er geen enkele reden is, waarom ook de Verenigde Staten hun verplichtingen voor de verdediging van Europa onder de NATO niet verminderen- De democraat Henry M- Jackson voerde echter aan dat de Russische houding in het Midden-Oosten aantoont dat de westelijke wereld op haar hoede moet blijven- Hij drong er bij Bonn op aan de gevechtskracht van de con ventionele strijdkrachten niet te ver minderen- (Van onze pari- redactie) DEN HAAG Het i$ de bedoeling om te zijner tijd de militaire koksschool te Leiden over te plaatsen naar de Ripperda-kazerne te Haarlem. Dit vanwege de slechte staat waarin de Morspoort- en de Doelenkazerne in Leiden verkeren. Over de datum van de overplaatsing is nog geen beslissing gevallen- pr waren houthakkers in het bos. Ze hakten, zaagden en kloofden het hout; daarna rustten ze uit van het werk terwijl ze aten en dronken. De ene houthakker had een ei bij zich. „Eieren", zei hij tegen zijn kameraden, „daar houd ik van. En het liefst heb ik ze onge kookt, vers van de kip „Geef mij maar spek zei de tweede, terwijl hij in zijn dik be legde boterham hapte. „Een flink stuk spek uit de kelder, daar heb ik niet eens brood bij nodig De derde zette een kleine fles aan de lippen. „Ach mannen", zei hij, „eieren en spek heb je af en toe nodig. Maar als je me vraagt wat ik het lekkerst vind, dan is dat een slok brandewijn uit de fles van het wandkastje!" Hij- zuchtte van genoegen terwijl zijn hand op de fles klopte. ETEN kleine boskabouter zag de hout hakkers en hoorde hun gesprekken. Hoe is het mogelijk dat ik mijn hele leven tevreden ben geweest met eikels en beukenootjes, met wilde aardbeien en bramen, met jonge blaadjes en plan tenwortels! dacht de boskabouter. Waar om ben ik nooit naar de huizen van de mensen gegaan om er eieren en spek en brandewijn te gaan proeven. De arme boskaboutei was opeens niet gelukkig meer met zijn bestaan en op een nacht besloot hij naar het dal te gaan waar de mensen wonen. Hij kwam aan op een boerderij waar iedereen in diepe slaap verzonken lag. Voorzichtig sloop hij om het huis en belandde bij het kippenhok. „Verse eitjes, zo van de kip" had de eerste houthakker gezegd. De kaboufcei wilde het deurtje open maken, maar dt boerin had het met een hangslot afgesloten Hier moet -k ovei nadenken, vond de kabouter en hij keek om zich heen. Nu stond er op het erf van deze boerderij een open houtschuur. Daar lagen tak ken en het gehakte hout. waarmee de boerin het fornuis stookte en waarvan de hele lange, winter door de kachels brandden. Kan er een beter plekje zijn voor een boskabouter om na te denken, dan zo'n houtschuur? Het kaboutertje stapte er binnen, kroop tussen blokken en takken door en ging zitten met bet hoofd in de han den. Er viei een manestraal naar. bin nen. De straal gleed over het grillige hout en bescheen een klein glanzend wit ei. Nee maar! een kippeëi in de houtschuur! De boskabouter nam een spaander, sloeg een gaatje in het ei en slurpte de inhoud op. Wat een maaltijd voor zo'n klein ventje!! Toen hij er wat van bekomen was. stapte hij op en keerde terug naar het bos. wacht, halverwege tussen het huis en de schuur. Eenmaal deed hij de ronde, zoals de boerin bevolen had. Maar nog voor hij aan de tweede ronde toe was, viel hij in slaap Toen kwam de Kabouter. Hij sloop weer het buis binnen en zijn fijne neus wees hem de weg naar het wandkastje waarin de brandewijn stond. Het kastje was hiet op slot. Want de boer stond 's nachts, als hij niet slapen kon, wel eens op om een slokje te nemen. De kabouter had reusachtig veel moeite de fles schuin te houden en er uit te drinken. Hij knoeide dan ook zodat er een straaltje brandewijn uit het kastje over de grond liep. Maar hij kon een flinke slok nemen! Wat brandde het in zijn keel! Nu moest de kabouter van de inspanning langer uitrusten dan de vorige dagen. Hij zocht de houtschuur op om weer op verhaal te komen en sliep in f"NE volgende morgen liep de boerin naar de schuur Ze bukte zich om tussen het hout door te kijken. „Waar is ons kriel-eitje??" riep ze. Ach, de boerin had een krielkipje dat ieder jaar zeven eitjes legde in de houtschuur. Niemand mocht de eitjes aanraken, want als het zevende eitje gelegd was ging het kipje ze uitbroe den. „Gisteren heeft mijn krieltje haar eerste ei gelegd en nu is het weg!" jammerde de boerin. Diezelfde dag legde de krielkip haar tweede ei. Nu riep de boerin een knecht en beval: „Vannacht ga jij bij de schuur de wacht houden en zorg dat ik de dief in handen krijg." Het werd avond en de knecht betrok de wacht. Het werd nacht en de knecht viel in slaap. Nog voor de maan op kwam was het kaboutertje alweer bij de boerderij. Voor het spek moet je in de kelder zijn, wist hij van de hout hakkers. Maar het kippenhok was gis teren op slot, misschien zou ook de kelderdeur afgesloten zijn. Daarom had de kabouter zijn kleine zaag meege bracht. „VV/IE Is er aan de brandewijn ge- weest?" riep de boerin de vol gende morgen. „De vos!" fantaseerde de knecht. „Hij legde gewoon zijn poot op de deurklink, stapte naar binnen en haalde de fles uit het wandkastje, ik zag het door het raam." De boerin nam een bezem, gaf de knecht een paar flinke klappen op zijn broek en snauwde: „Als je geen vos kunt verjagen krijg je ook geen brandewijn meer op zaterdagavond!!" „Auwauwauw!" kermde de knecht en met zijn handen op de pijnlijke plek strompelde hij het huis uit en ging voorzichtig zitten op de drempel van de houtschuur om daar eens goed na te denken. Achterover leunenci staarde hij mis moedig in het houtdaar viel zijn blik op de slapende kabouter. „Zeg kleine rekel", fluisterde de knecht, „heb jij misschien al die stre ken uitgehaald??" De boskabouter schrok wakker en wilde zich uit de voeten maken Maar de knecht pakte hem vlug bij zijn baard. „Spreek op, deugniet, je ruikt naar brandewijn, wat heb je uitgevoerd?" „Nu bekende de kabouter wat hij had gedaan en de knecht vertelde wat hij de boerin op de mouw had willen spel den. „Laat ons elkaar helpen", stelde de kabouter voor „Ik ben dikke vrienden met de rat en de vos. Ik zal je van avond een snorhaar van de rat geven en een staarthaar van de vos. Die laat je als bewijsstukken aan de boerin zien." Het kaboutertje hield zich aan zijn woord. Toen het nacht werd ontmoette hij de knecht bij de houtschuur en gaf hem twee haren. VY/KER werd het morgen en nu was de boerin nog vroeger op dan an ders. „Is er weer wat weggehaald?" riep ze de knecht toe. „Nee", antwoordde hij, „de rat en de vos zijn allebei hier geweest, maar ik heb ze een flink pak slaag verkocht. Hun haren zitten nog aan de stok!" en hij liet het snorhaar van de rat en het staarthaar van de vos zien. „Ezel!" schold de boerin. „Dat witte stijve haar is van Molenaar Wittekop en dat rode is van Bakker Peenhaar. Het zijn me nette buren die wij in ons dorp hebben!" De boerin knoopte haar schort los om de buren te gaan beschuldigen en een fikse ruzie te maken. Toen nam de boer haar met zijn ene hand bij de pols vast. Met de andere hand nam hij de brandewijnfles en dronk een slok. „Ziezo", riep hij, na die hartversterking. „Het is allemaal begonnen door het eitje van een krielkip. Je bent er zo verschrikkelijk van gaan kakelen, dat je eerst maar eens tot jezelf moet ko men in het kippenhok". De boer sloot zijn vrouw in het hok op, nam nog een slokje brandewijn en ging in het hooi liggen slapen. Toen riep de vrouw haar knecht. „Laat me los", smeekte ze. „Ik zal je niet meer straffen Je hoeft ook niet meer op wacht te staan. Je krijgt eieren en spek en brandewijn. En ik zal ook nog een nieuw hemd voor je naaien. De knecht bevrijdde de boerin. En toen haar man wakker werd, deed hij maar alsof hij alles gedroomd had. Niemand sprak er meer over en het leven op de boerderij ging weer zijn gewone gang. Het krielkipje broedde dat jaar maar zes eitjes uit. En de boska bouter vond dat het gemakkelij ker was eikels en beukenootjes, wilde aardbeien en bramen, jon ge blaadjes en plantewortels te eten. AN MAC GILLAVRY Gerben in 't geel Poulidor's hart klopt in z'n keel. Gimondi er van door maar Karstens er nog voor. Zijn figts in 't grootste verzet; tegenstanders opgelet: want Karstens gaat winnen, en niemand kan er iets tegen beginnen. Behalve dan Jan Janssen, want ook hij heeft alle kansen. Er was iets .niet pluis en Henk Nijöarr, moest naar huls. Had hij maar niet zo geblunderd, dan zat hij nu niet in Zundert. Jimenez mag dan goed kunnen klim men, tegen Haast valt niets te beginnen. Al is Diaz aan 't dalen, Keesje kan hem klimmend inhalen! Maar opgepast in de Tour, want de vijand ligt op de loer. Zelf verzonnen Jan van Dongen, Kaakeindsekerkweg 4, Gilze (N.-Br.) 13 jaar. Reus Reuzemeier was een goede reus. Maar als hij niesde was het net of het onweerde. Als hij een stap deed kwa men er grote kuilen in de grond en dan mopperden de andere reuzen. Op een dag zeiden de andere reuzen.' „Jij hoort niet op het land. Jij hoort in de zee". Dan zal ik maar in de zee gaan wonen. En zo is reus Reuzemeier een zeereus geworden. Maar hij beleefde nog wat in zee. Op een dag liep hij weer in de zee en daar kwamen een paar scheepjes aan. Reus Reuzemeier merkte niet dat hij- steeds dichter Dij het land kwam en hij keek even in de zon en opeens begon hij te niezen, te niez.cn en te niezen en er gebeurde heel iets ergs. De scheepjes vielen om en hij hoorde alleen maar ge piep van de mensen, En de mensen die gilden maai door Maar reus Reuze meier had medelijden met de mensen en zette die weer in hun bootje. En de mensen vonden heir zo'n aardige reus en ze zeiden hoe heet u, grote reus? En hij zei, ik heet reus Reuzemeier en de mensen vonden dat hij een mooie naam had en ze zeiden dat hij een vuur toren moest worden. Dat vond de goede reus goed en nij lag overdag te slapen op het strand en 's nachts had hij een lantaarntje in de hand om de schepen de weg te wijzen. En zo werd reus Reuzemeier een vuurtoren en als de andere reuzen het wisten, waren ze heel. heel jaloers ge weest. Gaby van Ginneke (8 jaar), Bijltje 18, Breda. Als Ansje en Joost uit bed komen kleden ze zich vlug aan, want moeder heeft gisteren gezegd, dat ze vandaag naar de zee gaan. Ansje maakt na het eten de badtassen klaar. Ze stopt er ook boterhammen in. want ze blijven heel de dag daar. Als het negen uur is, ver trekken ze met de auto naar het strand. Ze rijden er wel twee uur over. En als ze er zijn, doen Ansje en Joost vlug hun badpakken aan. Dan rennen ze naar de zee. Ze spatten elkaar nat en hebben het grootste plezier. Als het eb is, gaan ze schelpen zoeken. Ansje heeft een heel grote gevonden. Joost heeft een doos meegenomen, daar doen ze de schelpen in. Als de doos helemaal vol ,is, gaan ze een zandkasteel maken. Het wordt prachtig. Vader en moeder ko- ook meehelpen Nu is het pas mooi. Moeder zegt: „Kom nu maar eten". Ze hebben veel trek in de boterhammen, na zo'n zwaar karweitje. Als het zes uur is gaan ze naai huis. Ze zijn gauw terug en als ze thuis zijn gaan ze naai bed. De doos me+ schelpen laten ze in de kast staan. Al gauw slapen Ansje en Joost. Ze dromen van de zee en van grote schelpen.Was ook zo'n heerlijke dag geweest. Ria v. Zon, 8 jaar Broekdijk 14, Hulten. Wipneus ging naar de drie eiken in het bos. Het had gesneeuwt die nacht. Dus Wipneus ging .net zijn sleetje naar de drie eiken in het allergrootste bos. In de drie eiken woonde vogeltjes. Die ging Wipneus heerlijk zacht brood ge ven. De vogeltjes kregen dat elke mor gen van Wipneus. De vogeltjes zaten altijd in de bomen ap Wipneus te wach ten. En als Wipneus kwam, vlogen ze naar hem toe. Dan kregen ze brood. Maar dat is niet zo mooi. Wipneus raak te zijn weg kwijt. Want hij hoorde een klein stemmetje dat riep: Wipneus. Hij zei dat is de stem van mijn vriendje Pim. Hij zei: Pim waar ben je. Maar toen zei Pim: Ik zal je op komen zoe ken. Blijf maar staan waar Je staat, Wipneus. Ik zal het doen zei Wipneus. En Pim vond zijn vriendje Wipneus. Hij zei: O Wipneus koning Goedhart is on gerust. Zullen we gauw naar huis gaan. Maar weet jij de weg nog. Ja want ik heb streepjes op de bomen gezet. En ze kwamen veilig thuis. En koning Goedhart zei: Ik ben ongerust geweest. Maar toen gingen ze feesten. En ze leefde lang en gelukkig. Uit. Ik wil graag corresponderen met een meisje van 8 of 9 jaar. Ellie v. Dongen, Broekstr. 4, Molenschot (Post Bijen). Tingelinggelmggelingggggg Twaalf uur, vakantie. Hiep Hoi Een groepje meisjes staat bij elkaar. Ik zal jullie de namen noemen: Ans, Petra, Corrie, Hanneke, Astrid. Ze zijn aan het bepraten wat ze gaan doen. Ans stelt voor „springen". „Nee" klinkt het in koor. Hanneke zegt: „wandelen". „Mmmm, daar kan ik wel inkomen" zegt Astrid. „Waar nan toe?" zegt Petra. Corrie zegt: „Naar de hei b.v". „Ja ja ja" zeiden ze alle vier. Ze bepraten om ho^ laat. Afgesproken 2 uui. Om 2 uur stonden ze allemaal bij elkaar Ans met een deken, Corrie met een mand waai wat snoep in zat. Astrid heeft voor ieder een appel en een lolly. Petra met een paar boter hammen. Hanneke met een twee-per soonstentje. Ze gingen zingend weg. Vakantie, vakantie, klinkt door heel *t land. We trekken door de bossen, door de hei en naar het strand. Fijn gewandeld komen ze aan de hei. Toen gingen ze fijn spelen. Waaaaaat is dat? De wind ging liggen. Het werd donker. De eerste donderslagen gingen door de lucht. Ze werden bang. Waar naar toe. waar naar toe? Daar kwam een auto, de bestuurder had hen ge zien. Hij stopte en kwam er uit. „Kijk, kijk" zei een vriendelijke stem, „wat doen jullie hier?" „We waren aan het spelen mijnheer" zei Astrid dapper. „Zo zo waar wonen jullie?" vroeg hij. „In de Markstraat" klonk het in koor. „Zal ik jullie thuisbrengen?" „Nee wij mogen niet met vreemden mee". „Maar kijk eens goed wie ik ben". „Oooohh, mijnheer Breuken de onder wijzer" zei Corrie. „Nou kom maar gauw en stap maar in". Thuis aangekomen was iedereen zo blij want ze dachten allemaal dat ze ver dwaald waren. Zelf verzonnen: Astrid v. d. Boogaard Maarten de Vriesstraat 37 Breda (ll jaar). Drie koeien stonden op een wei En de kippen zaten in het hok. En het paard ook in de wei. Maar de bokken waren niet in de wei. Waar waren ze dan? Ze waren in de stal. En de scha pen waren ook in de etal. Ze waren aan het eten En nu is het uit. Zelf verzonnen door Elly Bruyns, Oosterhoutseweg 37, Breda. 7 jaar Kitty d'Haen, Gravenstraat 85, Clinge (6 jaar)

de Stem | 1967 | | pagina 5