IN TOERISTISCH ZEELAND NIEUW! TIP „Het wordt hier steeds duurder OPVALLEND GERINGE DRUKTE Philips in Oosterhout breidt uit Nieuw vliet nu spoedig zonder burgemeester ONTSLAGEN BIJ ZEEUWSE C.H.V. Agrarische dagen van Walcheren bieden méér dan keuringen —1 MiMi» ÉliiiÉiliiiÉI MEESTE HOTELS NOG NIET VOOR DE HELFT VOL Middelburg verwacht topdrukte voor jaarlijkse ringrijderij Ontmoeting tussen pretendenten Cora Hofman Vier miljoen frisdrankjes per dag Radiopiraten zoeken heil in Nederland Oud-werknemers Volt kunnen terugkomen Personeel Zes gewonden bij botsing LEEG DAGTOERISME COST A BRA VA U/knyqfcttH. fóilf'VZtiL-Wy. ian janssen Minister de Block: Fabriek kon niet voor Helmond worden behouden Nog geen ojficiële verklaring Contact Raadsvergadering n nieuwe stijl van roken eik sigaartje zijn eigen mondstuk DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 JULI 1967 (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Verwacht wordt, dat hoofdindustriegroep Elektrische Akoestische Apparaten van Philips N.V. (E.L.A.) de produktie in Oosterhout na 1 Januari a.s. zal gaan uitbreiden. Te vens zal dan aan oud-werknemers van Volt n.v. te Oosterhout de gelegenheid worden geboden weer in deze stad te komen werken. VORIG jaar besloot Volt n.v. een volle dochteronderneming van Philips de produktie in Oosterhout stofte zetten. Deze werd voornamelijk geconcentreerd in het moederbedrijf te Tilburg. Volt nv. fabriceert spoelen voor radio- en televisietoestellen. Voor de Oosterhout- se personeelsleden werden de volgende oplossingen gevonden. ONGEVEER driehonderd personeelsleden wei-den tewerkgesteld bij Volt in Til burg, een vijftiental werknemers ging naar de hoofdindustriegroep E.L.A. in Breda en ruim honderd man bleef in Oosterhout werken in het voormalige complex van Volt, waar de E.L.A. vanuit Breda een nevenvestiging heeft geslicht. Nu de E.L.A. haar produktie in Oosterhout verder kan gaan uitbrei den kunnen daar over enige tijd ook weer personeelsleden gaan werken, die tijdelijk emplooi hebben gevonden bij Volt n.v. In Tilburg. VOLT n.v. heeft destijds besloten de pro- duktle-afdelmg in Oosterhout op te hef fen wegens verzadiging van de televisie markt en uitbreiding van de mechani satie. Ook heeft de vestiging van de dochteronderneming van Volt n.v. in Oosterhout altijd enigszins teleurgesteld wat betreft de personeelsvoorziening. Veel (vrouwelijke) personeelsleden moesten namelijk betrokken worden uit andere plaatsen, vooral ook uit België. Bij de Oosterhoutse industrieën is nog steeds een overvloed aan vrouwe lijke arbeidsplaatsen. (Van onze correspondent) HAiNSWEERT Op de provinciale weg Renesse-Haamstede zijn twee per sonenauto's frontaal met eikaar in hot ting gekomen, waarbij zes personen werden gewond. De personenauto waar in vier jeugdige vakantiegangers uit Rotterdam zaten, raakte van de weg De bestuurder raakte de piacht over het stuur kwijt waardoor de wagen begon te slingeren en zo op een andere perso nenauto botste, waarin een gezan met twee kinderen zat. De moeder van dit gezin en een inzittende van de andere auto moesten per ambulance naar het ziekenhuis te Zierikzee worden overge bracht. De andere gewonden konden na behandeling terugkeren naar hun cam ping. De auto's werden geheel ver nield. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Na een reeks van vette jaren ziet het er nu naar uit dat toeristisch Zeeland aan het begin van de magere ja ren staat. Alles duidt erop, dat het vakantieseizoen van dit jaar beduidend minder zal worden dan vorig jaar. De opvallend geringe drukte in de Zeeuwse recreatie gebieden werd aanvankelijk nog geweten aan de overweging „dat het toch slecht weer wordt". Maar nu is men na een aantal weken stralende zon tot de ontdekking gekomen, dat er ook andere re denen moeten bestaan. Vooral in de kustgebieden van West- Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren ziet het er naar uit, dat de toeristen- indiistrie aan een slecht jaar bezig is. Dat geldt echter niet zozeer voor de campings als wel voor de hotels. De meeste hotels zitten nog niet voor de helft vol. Ook op de campings is mui der drukte te constateren, maar de schade valt hier over het algemeen nogal mee. Een campinghouder in Cad- zand: „Mijn terrein is goed bezet. Wel wat minder dan vorig jaar, maar zo heb ik toch ook niet te klagen". Een ontboezeming, waarin hij door de mees te van zijn collega's in Zeeland wordt gevolgd. Ook met de verhuur van appartemen ten en zomerwoningen gaat het niet zoals algemeen werd gehoopt en ver wacht. Vooral in de hogere prijsklas sen staan er nog veel bungalows en zomerhuisjes leeg. Een hotelier in Groede, die vorig jaar bijna drie keer zoveel gasten had als nu, is van oor deel, dat de slechte economische ont wikkelingen van het afgelopen jaar het toeristenbezoek ongunstig beïnvloeden. „De mensen hebben geen geld meer", meent hij. „Dat verklaart ook het feit dat de duurdere vakantieverblijven, waartoe toch ook de hotels te rekenen zijn, een slechte tijd doormaken, terwijl hei bij de campings allemaal nog wel meevalt". Over het dagtoerisme hoort men overigens nagenoeg geen klachten. In tegendeel zelfs, vrijwel overal wordt in deze sector in vergelijking met vorig jaar een soms meer dan normale toena me geconstateerd. Ook in het voor overig Nederland nog moeilijk te be reiken Zeeuwsch-Vlaanderen, waar langs de kust de dagtoeristen het ont breken van logeergasten in de hotels en restaurant voor een zij het ge ring deel compenseren. Het gaat erop lijken dat de klacht van de heer J. P. de Regt, directeur van de provinciale V.V.V., dat Zeeland voor de toeristen te duur aan het wor den is, realiteit is geworden. Een bad gast in Zoutelande merkte gisteren op: „Het wordt hier met het jaar duurder. Nog even, en ik kan voor hetzelfde geld naar de Costa Brava". Een uitlating, die ongetwijfeld nog mank gaat aan over drijving, maar desondanks een somber beeld geeft van de situatie in Zeeland. (ADVERTENTIE) HAAR vader laat in het plakboek de diploma's zien: een, twee, drie ne gen Zeeuwse records, vier kampioen schappenDaar zijn zondag nog twee nationale kampioenschappen bij ge komen. In het Pim Muilier-sportpark in Haarlem behaalde de veertien-ja- nge Cora Hofman uit Terneuzen het kampioenschap verspringen en het kampioenschap op de tachtig meter. 2e behoort tot de b-junioren. OPGEWEKTE Cora Hofman legt het jet; uit, „Kijk", zegt ze, „ik hoor bij de meisjes b, omdat ik dit jaar vijf tien wordtNee, (ze lacht), een dame oen ik nog niet, want dan moet je negentien zijn. En die records? Nou ik V^nd na^uur^jk wel leuk. ik heb in Haarlem met verspringen rouweris mijn eigen Zeeuwse record nog gebroken Ze sprong 5.71 meter. het begin was ik doodzenuw achtig, maar later eigenlijk helemaal niet meer. We waren met 31 meisjes voor verspringen. Bij hardlopen zat ik m ?e achtste en laatste serie. In de sene deed ik er 10,7 seconde over, in jq finale 10,3 en in de finale 10,1. Het weer werd namelijl$ steeds iif- I' Het re9ende niet meer en dé wina was gedraaidwant dat scheelt den heleboel biÜ?' dat keb *k maar wat n i gevonden. Ik heb de oranje band genaaid. De jeugdvakantieweken in erneuzen heb ik ook drie keer ge- Z°Ilnen^ de twee keer dat er wiel- or>blln-!?lJ N0* voor meisies, was ik inoi li keren kampioen. O, dat is leukmaar als ze nu zeiden, dat zrmT1 V<1?r Weken zou worden uitge- nu „2' ik het toch niet- lk 3a en il I jf f.er^e huuo op het lyseum dan rin/u heoer een 8 voor Engels t ik een tiende seconde vlug- Prins Juan Carlos begroet prinses Irene tijdens een receptie op de Nuntiatuur in Madrid. Links op de voorgrond prin Carel-Hugo, rechts prinses Sofia. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het warme zomer weer van de laatste dagen heeft in de frisdrankenindustrie de omzet aanzienlijk omhoog doen gaan. Mo menteel kan meü de grote vraag naar limonade en andere dranken nog verwerken. „Als dit weer ech ter een dag of tien blyft aanhou den, zouden er wel eens moeilyk- heden kunnen komen met dé be voorrading", aldus een woordvoer der van een der industrieën. Met name de grote gezinsflessen blijken bijzonder in trek te zyn. By een der industrieën schatte men de huidige omzet op ongeveer 4 tot 4,5 miljoen consumpties per dag. Dat is ongeveer vijftig pro cent meer dan onder normale om standigheden. Men zei dan ook „alle zeilen te moeten byzetten". Overigens merkte men in het al gemeen op dat de voorraden voor lopig nog wel voldoende zullen zyn. DEN HAAG (ANP) De schroefbou tenfabriek Everts en van der Weyden die van Helmond zal Worden ver plaatst naa de mijnstreek, kon niet voor Helmond worden behouden, zo deelt minister De Block (economische zaken) mede in antwoord op schriftelij ke vragen van het Tweede-kamerlid de heer Willems (PvdA) Een belangrijke rol bij het nemen van de beslissing van de overplaatsing speelde de omstandigheid, dat bij de vestiging in Zuid-Limburg tevens de mogelijkheid 'van een samenwerking met een der mijnbedrijven aanwezig was, reden waarom de minister het ver antwoord heeft geacht aan de vestiging in de mijnstreek mede te werken. Minister De Block zijn geen feiten bekend, waaruit zou zijn af te leiden, dat een instantie regelmatig pogingen in het werk zou stellen bedrijven vanuit Helmond te bewegen zich in Limburg te vestigen. (Van een onzer verslaggevers) GROEDE-NIEUWVLIET Burge meester J. C- Everaers van de West- Zeeuwsch-Vlaamse kustgemeenten Groede en Nieuwvliet heeft gister avond in de raadzaal van Nieuwvliet een gesprek gevoerd met de Zeeuwse commissaris van de koningin, mr. J. vain Aartsen. Het gesprek vond plaats naar aanleiding van het verzoek van de heer Everaers om ontslag uit het ambt van waarnemend burgemeester van Nieuwvliet. De nu 67-jarige bur gervader, die sinds 1946 leiding geeft aan de gemeentebesturen van beide plaatsen, gaf gisteren nog geen com mentaar op ezyn ontslagaanvrage Hy verwees naar het gesprek met de heer Van Aartsen, dat hy als een soort onderzoek kenmerkte. Inmiddels geeft o.m. het tot nu toe uitblijven van een officiële verklaring voedsel aan allerlei geruchten. Zo zou onenigheid in het college van B. en W. van Nieuwvliet aanleiding zijn geweest tot het verzoek van de heer Everaers, die twee jaar geleden met pensioen ging, maar op hetzelfde tijdstip in func tie trad als waarnemend burgemees ter in zowel Groede als Nieuwvliet, in afwachting van de op stapel staande gemeentelijke herindeling. Dit zou dan een voortzetting kunnen zijn van de moeilijkheden, die zich ruim vier jaiar geleden hebben voor gedaan binnen hèt gemeentebestuur van Nieuwvliet. Destijds werd door be middeling van de toenmalige commis saris vam de koningin," jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het conflict bijgelegd. Dat dit nu weer is opgelaaid, is, zo wordit verondersteld, een gevolg van het feit, dat Groede en Nieuwvliet in de loop der jaren steeds nauwer met el kaar in contact zijn gebracht, het geen bij de wethouders kwaad bloed zou worden gehouden. Een van de rust echter niet op concrete gegevens, verstrekt door de wethouders of de burgemeester. Dat blijkt o.m. uit het commentaar van wethouder A. J. Pro voost, die zei te menen dat het de laatste tijd vrij behoorlijk ging. Het gesprek tussen burgemeester Everaers en de commissaris, waarbij ook de beide wethouders en de raads leden aanwezig waren, kwam in de plaats voor de cpenbare raadsverga dering die gisteravond in Nieuwvliet zou worden' gehouden. Een van ed agendapunten voor deze naar latere datum verschove vergadering bevat te al en aanwijzing in de richting, die de heer Everaers met zijn ont slagaanvrage is ingeslagen: de raad zou moeten hebben beslissen over een voorstel van B. en W. tot verlening van eervol ontslag aan de heer Eve raers als waarnemend secretaris en ambtenaar van de burgerlijke stnd. (Van een onzer verslaggevers) HULST Bij de coöperatieve han delsvereniging (C.H.V.) van de N.C.B. zyn in Zeeland in de afgelopen maand veertien werknemers ontslagen. Op het bijkantoor Hulst, waar 37 werknemers in dienst zijn, werden er zes ontslagen, van wie vyf losse arbeidskrachten. Op het depot Sas van Gent, waar 30 men sen werken, werden acht werknemers ontslagen. Het Zeeuwse bijkantoor Hulst van de C.H.V. heeft, met de zes Zeeuwschvlaamse depots, in totaal 90 werknemers in dienst. De ontslagen zijn in hoofdzaak het gevolg van reorganisatie binnen het be drijf, al zijn ook hier in sommige depots de gevolgen van de economische terug gang merkbaar. Uitvoerig overleg vooraf met de vakbonden heeft geleid tot een zo gunstig mogelijke regeling voor degenen, die men ontslag moest aanzeggen. Niet alleen werd hun ruim gelegenheid geboden naar ander werk om te zien (waarin de meesten inmid dels ook zijn geslaagd), maar tevens werd de ontslagenen o.a. een half week loon per dienstjaar uitbetaald alsmede een gratificatie van 200 gulden. Er wer den regelingen getroffen voor degenen die 55 jaar en ouder zijn en 15 dienst jaren hebben, alsmede voor degenen die 60 jaar en ouder zijn en 3 dienstjaren hebben. Deze werknemers zullen niet worden ontslagen. De bedrijfsorganisatie maakt een nog verdere inkrimping van het aantal per soneelsleden gewenst. Deze afvloeiing zal echter geleidelijk gebeuren. Zo wor den dit jaar vier werknemers van het bijkantoor Hulst 65 jaar. Voor hen zul len geen nieuwe krachten in de plaats komen. (Van een onzer verslaggeefsters MIDDELBURG Donderdag 20 juli zal Middelburg naar alle waar schijnlijkheid een topdrukte beleven. De wekelijkse donderdagmarkt trekt nu al korden dagjesmensen, maar die donderdag zal de sjeesjesringrijdery op het Molenwater voor velen nog meer aanleiding zyn een uitstapje naar Middelburg te maken. De Middelburgse gemeentepolitie mag dan minder gelukkig zijn met die ringrijderij op donderdag, de leden van de folkloristische commissie ho pen dat het druk wordt. En dat de regen niet, zoals vorig jaar, spelbre ker zal zijn. Na alle moeilijkheden die de com missie heeft gehad bij het organise ren van de ringrijderij ziet het er naar uit, dat het evenement ook nu weer goed zal uitpakken. Zeker wat de ringrijderij en te paard betreft, omdat een keurkorps van ringrijders die dag in Middelburg aanwezig zal zijn. In totaal zullen er 2il ringrijders meedoen. Voor de ringrijderij met sjezen zijn tot nu toe zeven aanmeldingen bin nengekomen. Vorig jaar waren er veertien deelnemers. Dat er nu zoveel minder zijn komt omdat verschillende oude, trouwe deelnemers een punt achter de ringrijderij hebben gezet. Er zal in ieder geval nog worden gepro beerd om tenminste tien deelnemers bij elkaar te krijgen. De activiteiten beginnen 's morgens om tien uur en gaan de hele dag door. Van twaalf tot een uur wordt er op het Molenwater gepauzeerd. Ringrij- Zeeuwse tradities ringryden te paard ders zullen met sjezen en muziek in optocht door de stad trékken. De route voor deze tociht is zo kort mogelijk gehouden ooi al te veel drukteproblemen te voorkomen. De route is: Molenwater, Herengracht, Seisdam, Achter de Houttuinen, Lan ge Viele, Pottenmarkt, Markt, Noord zijde, Markt Oostzijde, Nieuwe Burgt, Groenmarkt, Balans. St-Pieterstraat, Korte Delft, Lange Delft, Markt Oostzijde, Lange Noordstraat, Na afloop hiervan zullen de ring- rijderijen op het Molenwater worden voortgezet. Derde onderdeel van het program ma is de prijsuitreiking. Deze vindt 's avonds om acht uur plaats in de foyer van de concertzaal. Voor de win naars in de afdeling ringrijderij met sjezen is er een beker van de ge meente Middelburg. Degene die de meeste ringen heeft gestoken, mag deze mee naar huis nemen. Voor de mooist versierde sjees heeft de heer A. Imanse een wisselbeker beschik baar gesteld. Nog een beker is er, van Brouwenaar en van de Kamer, voor de man en vrouw die het mooist gekleed gaan. Voor de ringrijderijen te paard zijn geeen speciale prijzen. De sjezenringrijderij wordt dit jaar voor de vijftiende maal gehouden. Nieuw is deze keer de bewegwijze ring van het stadscentrum naar het water. Nieuw is ook het „propaganda- geschriftje" dat gratis wordt uitge deeld aan de koper of koopster van een speldje- Door de speldjesverkoop hooipt men de financiële zorgen iets te verlichten. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Het zal druk zijli vrijdag 14 en zaterdag 15 juli op het terrein van de heer A. Jasperse aan de Vlissingsestraat in Vlissingen (voor heen Koudekerke). De eerste dag zal burgemeester mr. B. Kolff van Vlis singen daar 's morgens om half tien de agrarische dagen van Walcheren offi cieel openen. Eerst zaterdag tegen de avond is dit jaarlijkse evenement voor bij. Er staat heel wat op het programma voor beide dagen. Dank zij de mede werking, die het voorbereidend comité van allerlei kanten heeft gekregen zul len de keuringen van vee en paarden nog uitgebreider zijn dan in 1966. De keuringen worden „omlijst1" met tal van activiteiten op het gebied van de voor lichting met demonstratie, show en wedstrijden. Vrijdag voert de veeteelt de boven toon. De rundveefokkerij zal in ruime mate vertegenwoordigd zijn. „Iets wat voor de hand ligt", vindt ir. W. L. Harmsen uit Goes, voorzitter van het organiserend comité, daarbij wijzend op een steeds groter wordende veestapel in Walcheren van meer dan 16.000 stuks rundvee op 840 bedrijven. „De fokkerij vormt", aldus de heer Harmsen, „de ruggegraat van de melkveehouderij, die in groter wordende bedrijfseenheden voorkomt". (ADVERTENTIE) ger ben met hardlopen" CORA is lid van de Terneuzense at letiekvereniging Scheldesport, waar van haar vader penningmeester is. De vijf-jarige vereniging telt 125 leden, waarvan zo'n 80 junioren. „Het is een veelbelovende vereniging"zegt haar vader, die, net als de dochter, enthou siast is over de trainer, de heer J. Jo- hannesen, een SIOS-man en de Ter neuzense ambtenaar voor sportzaken. „Hij traint ons twee keer in de week", vertelt Cora. „Bij mij heeft ie er vooral op gehamerdj dat ik m'n hoofd niet schetf moest houden bij hardlopen. Maar dat is er nou een heel eind uit". AGIO junior TIP -12 ct. 1 AGIO TIP 19 ct AGIO De varkens komen, bedrijfsecono misch gezien, op Walcheren op de twee de plaats. De groeiende belangstelling voor de varkensfokker zal op de Wal- cherse fokveedag niet tot uiting komen. De georganiseerde varkensfokkers doen uitsluitend mee aan de provinciale kleinveetentoonstelling op 1 september in Goes. Naar de mening van de heer Harmsen zou een kringkeuring met een flinke deelname in Walcheren beslist zijn nut hebben bij de verdere ontwik keling van de varkenshouderijbedrij - ven. Wat het verdere programma betreft is er vrijdagmorgen een demonstratie machinaal melken. De keuringen voor rundvee, schapen, tuig- en trekpaarden worden gehouden van negen tot dertien uur. 's Middags zijn er de verschillende kampioenskeuringen en demonstraties van de prijswinnaars. Zaterdag komt de spectaculaire kant van deze agrarische dagen het meest naar voren. Op het programma staan o.a. een parade en concours met lan delijke ruiters. Verder zijn er de hele dag diverse wedstrijden voor de land bouw jonger en, een demonstratie met IJslandpony's en natuurlijk muziek. Doorlopend kan men ook terecht in de grote tentoonstellingstent, waar in stellingen, die direct betrokken zijn bij de landbouw en veehouderij in Wal cheren. present zullen zijn. Ook aan huishoudelijke voorlichting wordt aan dacht besteed. LONDEN (AP) De piratenzender, voor de Britse kust zullen met behulp van Nederland trachten de nieuwe wet ten die hun bestaan in gevaar brengen, te ontduiken. Half augustus zal de wet waarschijnlijk van kracht worden die Briten verbiedt, vöor piratenzenders te werken of hen te bevoorraden. De drié belangrijkste piraten, Radio Caroline, Radio London en Radio 277- 355, zullen kantoren openen ah Amster dam, Parijs en Canada. Hun belang rijkste bevoorrading hopen zij uit Ne derland te krijgen, terwijl een aantal disc jockeys er over denkt de Neder landse nationaliteit aan te nemen om de Britse justitie te slim af te zijn.

de Stem | 1967 | | pagina 3