FARMING NAUTA 11 Kabinet begint aan rij ksbegroting 1968 i f Hereniging van Jeruzalem onherroepelijk Strandgezicht op topartiesten met idschermen itbedden ipzakken Noorden or uw riEWONING tamoUeer vandaag- Sjelepin krijgt functie zonder macht OMHOOG POLITIE VINDT L.S.D. IN MIDDELBURG Mao kan Lioe nog niet aan Twee jongens verdronken London Bridge te koop E.E.G. bestudeert werkgelegenheid in textielsector VAKANTIE EINDIGT IN CEL Oostburg Eenhoorn plantsoen tel. 2129 ïtchers lar garantie DAGBLAD VOOR ZEELAND Warm Het weer in Europa Mar got Fonteyn gearresteerd Israël wijst Uno-resolutie af NEERGESCHOTEN OLIE Rilland-Bath cn Dongen Lol maken Juist TROS C-OiMROEP OPRUIMING KLASSIEKE S MEUBELEN 14 Erasmusstr. 8 Oestburg armings Installateur Breskens Tel. 01172-617 107s JAARSANG No. 25554 Uitgave: N.V. Uifg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen Z J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Jjles, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 12 JULI 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. lei. w* x' - bI^Tvoo' de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraal 14 - telefoon 2377 - (BijburëausT~TERNEUZEN, Potgieterstraat 3. telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2393). BEZUINIGING ÖP ALLE FRONTEN (Van een onzer verslaggevers) CCHEVEN1NGEN. „Oh nee, logeren doe ik hier niet. Tenslotte ligt Amsterdam maar een halt uurtje autoën van Scheveningen vandaan". Wim Son- neveltl bijna onherkenbaar door geruit petje en zonnebril zit met „blink" geklede partner Ina van Faassen om in stijl te blijven óók met petje op één van de Zwolsmanterrasjes te genieten van de namiddagzon. Enkele dagen na de Haagse première van zijn nieuwe show is Wim Sonneveld uitstekend te spreken over zijn publiek, dat overigens een forse week van tevo ren moet plaats bespreken. „Een heel verschil zo, met de eerste avond hier. Toen dacht ik op een gegeven moment: Ohjé, we gaan allebei de mist in Dat „allebei" slaat na tuurlijk op partner Ina van Faassen, die ronduit zegt het méér dan heerlijk te vinden, naast Wim Sonne veld op de planken te staan. „Een ervaring, die ik voor geen goud had willen missen". Sonneveld is echter niet te spreken over het weer, dat momenteel vele duizenden een prachtige vakantie bezorgt. „Man, als de zon zo'n hele dag op het Paviljoentheater heeft staan schijnen, is het 's avonds op het toneel bijna niet uit te houden. Ik zwem gewoon m'n kostuum uit". Sonneveld oppert de gedachte het dak van het theater wit te laten schilderen. „Dat kan hoogstens een paar honderd gulden kosten en het scheelt enorm". Ten gerieve van de fotograaf volgt een korte wande ling over boulevard en strand. En het is inderdaad opvallend hoe Sonnevelds vermomming blijkt te wer ken. Een blik van herkenning door een enkele pas sant; meer niet. Een in badpak gehulde fors buiten haar oevers getreden dame bekijkt met afgunstige blik de hippe, oranjegele uitmonstering van Ina van Faassen. Je hoort haar denken: „Das war bei mir cinmal I ADVERTENTIE gezond bruin met: hamol ultra Ss1 ^ffrtocricht, meegedeeld door zl i geldig tot vanavond: oounig en warm met later op de ,ka"s "P een lokale on- wind Zwakke veranderlijke Vandaag: zon onder 20.57 uur M ouder 25.33 uur. 1136een: Z0" 0£> 4,35 UUr' Maan op Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon Max. weer temp. onbewolkt 21 onbewolkt 23 licht bew. 22 half bew. 23 zwaar bew. 20 zwaar bew 28 onbewolkt 24 onbewolkt 28 onbewolkt 26 onbewolkt 28 onbewolkt 32 niet ontv. onbewolkt 27 onbewolkt 26 onbewolkt 28 onbewolkt 24 onbewolkt 23 onbewolkt 25 onbewolkt 27 onbewolkt 23 niet ontv. zwaar bew. 25 licht bew. 30 licht bew. 30 onbewolkt 26 half bew. 35 onbewolkt 30 onbewolkt 25 (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Alexander N. Sjelepin, een van de hoogste leiders van de Rus sische communistische party is gisteren benoemd tot hoofd van de vakbondsor ganisatie. Dit is gisteren officieel be kendgemaakt. De nieuwe post biedt Sjelepin geen enkele macht. Sjelepin, lid van het 11 leden tellen de politbu'ro en partijsecretaris, ver vangt Viktor Grisjin, die eerste secre taris is geworden van het comité van de Moskouse partij. Sjelepin (48) is snel omhoog geklom men in de Kremlin hiërarchie. Hij be kleedde eerder functies als hoofd van de geheime politie en leider van de jeugdbeweging, Komsomol. De nieuwe functie van Sjelepin wordt beschouwd als een van de laagste die een lid van het politburo kan bekleden. Men ziet in de jongste verschuiving dan ook een verdere degradatie van Sjele pin, eens beschouwd als mogelijke opvolger van Leonid Brezjnev aan het hoofd van de partij, in de partijhiërar chie. DE LANCERING van de raket Europa 1" welke gisteren op de Australische basis Woomera zou plaatsvinden, is uitgesteld tot 38 juli omdat er techni sche moeilijkheden zijn en omdat het weer niet gunstig is. SAN FRANCISCO (AFP) De twee bekendste sterren van het Britse ko ninklijke ballet, de 49-jarige balletdan seres Margot Fonteyn en de 29-jarige Rudolf Noerejev, zijn gisteren in San Fransisco gearresteerd bij een overval door de politie op een woning waarin mariliuana-sigaretten werden aangetrof fen. Vijf uur later werden zij met zestien anderen vrijgelaten. Zij moesten 330 dol lar per man borg storten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het kabinet- De Jong is deze week definitief begonnen aan het opstellen van de rijksbegroting 1968. Druk overleg over de begrotingen van de onderscheidene departementen is al gaande. Naar verluidt zal een duidelijke accentverschuiving optreden in de uitgavensfeer. De fensie moet rigoureus bezuinigen, de ontwikkelingshulp moet aan zienlijk opgetrokken worden. Zeker is dat de begroting van de fensie voor, de drie krijgsmachton derdelen niet of nauwelijks mag uit komen boven de begroting van dit jaar. Dit betekent onder meer dat zeifs de normale groei van 5 proeent per begroting teruggedrongen moet worden. De landmacht moet het zoe ken in een grotere efficiency, meer automatiseringen en andere bespa ringen. De marine zal zeer waar schijnlijk de vlootvernieuwing moe ten opschorten en ook de luchtmacht zal zeer zuinig te werk moeten gaan. Bezuinigingen, vooral op de exploi tatierekening gelden voor alle departe menten, terwijl ook in de subsidiesfeer waarschijnlijk klappen moeten vallen Zeker is verder, dat de uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs zeer kritisch bekeken worden. Een verho ging van de collegegelden is naar men zegt al een bekeken kwestie. Men zal bij dit alles zeer vermoede lijk met' lastenverzwaringen in de indi recte belastingsfeer rekening dienen te houden. Het kabinet zal de komende weken gebruiken om iedere begroting nog eens aan een kritische bespreking te onder werpen. Voorop staat namelijk dat de ontwikkelingshulp aanzieti>k omhoog moet en dat de regering rekening moet houden met b.v. het begin van het mam moet-onderwijs en met mogelijke sti muleringsmaatregelen voor de werkge legenheid. Voorop staat ook dat het to taal der Nederlandse besparingen om hoog moet en dat van loonsverhogin gen in 1968 nauwelijks sprake kan zijn. (Van een onzer verslaggeefsters? MIDDELBURG De Middelburgse gemeentepolitie heeft in de woning van de 25-jarige J. B. in Middelburg een kleine hoeveelheid verdovende midde len, waaronder L.S.D., gevonden. Tegen B. is proces-verbaal opgemaakt. Hij is inmiddels voor de officier van justitie geleid en wacht in het huis van bewaring op berechting. Het politieonderzoek wordt voortge zet. Uitgezocht zal worden waar de ver dovende middelen vandaan komen en of er eventueel nog meer mensen bij deze zaak betrokken zijn. TOKIO (AP) Het officiële blad van de Chinese communistische partij heeft gisteren toegegeven dat de over winning van Mao op zijn grote tegen stander president Lioe wordt bedreigd door wat het blad noemt „de ondermij nende effecten" van burgerlijke ideeën en het verlangen naar hetere levensom standigheden. Het volksdagblad beschuldigt Lioe, Mao's grootste vijand en een fel tegen stander van de revolutionaire culturele revolutie, ervan dat hij het moreel van de Maoïstische kaders probeert te onder mijnen. In opdracht van een bank heeft de Duitse munt in München gouden en zilve ren penningen geslagen ter gelegenheid van de Israëlcampagne tegen de Arabische landen. De penning draagt een afbeelding van Mosje Da jan, de Israëlische minister van defensie, die als „de held" van de oorlog wordt beschouwd. Op de keerzijde van de penning staat een kaart, waarop de veldtocht is uitgetekend. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/TEL AVIV/CAIRO/DAMASCUS. -- Israël heeft giste ren de secretaris-generaal van de Verenigde Naties laten weten, dat de hereniging van Jeruzalem onherroepelijk is. Dit betekent dat Israël de resolutie van de UNO, die zich verzet tegen inlijving van de oude stad bij Israël, naast zich neerlegt. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban is gisteren naar New York gereisd, om het standpunt van de Isralische regering vandaag in de algemene vergadering te verdedigen. De Arabische leiders blijven inmiddels doorgaan met een drukke ronde van onderlinge bezoeken om de balans op te maken van de strijd tegen Israël. Premier Boumedienne van Algerië is gisteren in Damascus aangekomen na besprekingen met president Nasser en koning Hoessein van Jordanië in Cairo. Op het vliegveld van de Syri sche hoofdstad zei Boumedienne, dat de Arabieren gekozen hebben voor voortzetting van de strijd tegen Israël. „De Arabieren dienen bereid te zijn geen opoffering uit de weg te gaan", aldus Boumedienne. President Arif van Irak is gisteren in Cairo aangekomen voor overleg met president Nasser. De Russische vice-minister van buitenr landse zaken, Jacob Mail, is gistermor gen in Cairo aangekomen voor een bezoek van twee dagen. Hij reist op het ogenblik de Arabische hoofdsteden af, zo is in Moskou bekendgemaakt. Zoals verwacht heeft ook Israël inge stemd met de stationering van V.N.- waarnemers in het gebied van het Suez- kanaal. Egypte had maandagavond al ingestemd. In de Sinaï-woestijn is gisteren een Egyptische gevechtsbommenwerper neer geschoten. De piloot zou zijn omgeko men. Een woordvoerder in Tel Aviv zei, dat het toestel met nog een ander vlieg tuig boven de door Israëlische troepen bezette oostelijke oever van het Suez- kanaal had gevlogen en dat daarmee het bestand was geschonden. Zondag schoten de Israëli's in het noorden van Sinaï een Egyptische Mig-21 neer. De Amerikaanse regering heeft gister avond gezegd zich zorgen te maken over de Russische leveranties van wapens en militaire vliegtuigen aan de Arabische landen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft opnieuw aan de Sovjet-Unie verzocht zich hierin te matigen om een nieuwe bewapeningswedloop in het Mid den-Oosten te voorkomen. Uit Rome verluidt, dat de Israëli's binnen enkele dagen de oliewinningsin stallaties in de Sinaï-woestijn, welke eigendom zijn van de Egyptisch-Italiaan- se maatschappij COPE, weer in bedrijf stellen. Israël gaat hiertoe eigenmachtig over. De produktie van deze velden, in de omgeving van Al Belayin en Ras Soeder, wordt geraamd op circa 4,7 mil joen ton per jaar. Be Stem I Is Zeeland, economisch gezien, over zijn toeristisch hoogtepunt heen? Pagina 3. In Duitsland worden de (Duits- Frans-ltaliaanse) handen ineen geslagen tegen de Amerikaanse oliemaatschappijen. Pagina 15. De Europese bisschoppen in Noordwijkerhout zijn het oneens over hoe men moet gehoorza men. Pagina 7. De Amsterdamse „vlooien" zijn in verzet gekomen tegen ge biedsuitbreiding van de „goud kevers". Pagina 7. (Van onze verslaggevers) RILLAND-BATH/DONGEN Gis terenmorgen is bij afgaand water in de Westerschelde in een polder te Rilland Bath de dertienjarige Nico Janssens uit Hoogerheide verdronken. De jongen speelde met enkele andere kinderen op de slikken. De diepte van het water op de slikken, die op sommi ge plaatsen negen meter is, heeft de jongen verrast. De jongen kon niet zwemmen. De politie dregt nog steeds naar het stoffelijk overschot. In het Wilhelminakanaal te Dongen is de 16-jarige R. de Mey bij het zwem men verdronken. De rijkspolitie kon na langdurig dreggen het stoffelijk over schot bergen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN London Bridge, een van de beroemdste bouwwerken in de Brit se hoofdstad, zal wellicht spoedig te koop zijn. De brug, die 136 jaar gele den ruim vijf miljoen gulden kostte, moet plaats maken voor een nieuwe rivierovergang die in 1970 gereed moet zijn. Morgen zal het gemeentebestuur een voorstel behandelen om ten behoeve van kooplustigen tweeduizend geïllu streerde brochures te laten drukken waarin de geschiedenis van de brug uiteen wordt gezet. Een woordvoerder van het gemeente bestuur zei dat wellicht' Amerikaanse of Europese steden belangstelling zullen tonen voor de granieten brug, die steen voor steen zal worden afgebroken om elders weer te worden opgebouwd. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De Europese Commis sie zal een studie gaan maken van de ontwikkeling van de textielindustrie in de EEG-landen. Dit heeft de commissie geantwoord op een vraag van de Ne derlandse afgevaardigde ir. Vredeling over zorgelijke stand van de werkgele genheid in de textielsector. De Europese commissie wijst er in haar antwoord overigens op, dat net Europese sociale fonds bereid is de helft te vergoeden van de kosten, die de EEG-landen maken voor herscholing of verplaatsing van arbeiders die ge heel of gedeeltelijk werkloos zijn. LEEUWARDEN (ANP) „We moeten de sneeuw boven aan de berg tegenhouden, anders gaat het een lawine worden op die eilan den". Dit zei de politierechter, mr. C. J. Veder, gistermorgen toen hij te Leeuwarden twee jongens, die op Terschelling een vat bier, dat achter de dancing „Actania" te Midsland lag, hadden gestolen, veroordeelde tot respectievelijk twaalf en negen dagen gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Het was een geval van snel recht met een waarschuwende strekking. De diefstal vond donderdagavond plaats. Op vrijdag werd het twee tal door de rijkspolitie van het eiland gezet en voorgeleid aan de officier van justitie te Leeuwarden en gistermorgen diende de zaak voor de politierechter. „We hadden een hele mooie ploeg op Terschelling, acht man, een beet je lol maken en zo. Het was al een hele tijd bekend dat dat vat daar lag", zei de 20-jarige Tjitte Jan de W., machine-bankwerker te Joure, die de diefstal voor zijn rekening nam. Hij was het vorige jaar al eens veroordeeld wegens rijden onder in vloed en diefstal. Frank Fedde de V. (19), zonder beroep en wonende te Steggerda, had zijn vriend op het vat attent gemaakt en hem er op de brommer naartoe gereden. De offi cier van justitie, mr. H. W. Kuipers, achtte ten opzichte van De W. dief stal en ten opzichte van De V. me deplichtigheid aan diefstal bewezen. Mr. Kuipers vond het juist van de politie de jongens direct maar bij de justitie gebracht te hebben. Hij eiste drie weken gevangenis straf tegen De W. en twee weken tegen De V. met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Mr. A. van der Wef uit Sneek verdedigde De W. „Het is diefstal, het is ergerlijk, maar de bedoeling om te stelen zat er niet achter. Hij wilde tonen wat een kerel hij wel is". AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Televisie Radio Omroep Stich ting (TROS) heeft officieel bericht ont vangen van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk dat met ingang van 1 oktober aan de TROS zendtijd is toegewezen als omroeporgani satie-C. (ADVERTENTIES) niet duur wel heerlijk VAN COOTH PLEIN 12 BREDA

de Stem | 1967 | | pagina 1