Voorzieningen ten behoeve van badgasten WEGENNET IN EN OM CADZAND UITGEBREID EN VERBETERD Aantal gewonden in verkeer minder Middelburg had dit jaar record-aanvoer van winterbloemkool Na Frankrijk en Zweden nn ook in Duitsland Zomerscholen de laatste kans voor zit Schoudertas geen koopje ït Minimumprijs voor bramen Hoechst en provincie praten over vuile lucht J. A. Tholens Hongersnood op M.-Java Nigeria vraagt Amerika hulp DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 11 JULI 1967 HOOGWATER Vandaag Morgen VVV-inf ormatrice uit Bergen op Zoom verongelukt Parachutespringen bij auto-cross in Koudekerke KAMI-STUDENTEN Corruptie leeft op in Indonesië" Zwinweg Gemakkelijker EERSTE HALFJAAR IN TERNEUZEN Russisch schip vastgehouden Aan gevolgen ongeluk overleden Door Bredase politie Grootscheepse achtervolging autodieven - - MISERE SCHADUWZIJDE Zuidafrikaan die eens Churchill gevangen overleden nam Burm. Hulst. R. Manmens, Xoq. URG- Katholieke Hoge-sohöoi lal economische wetenschappen ls, Tilburg, B- v. d- Geest, j, »r, F. Sips, allen Tilburg, q. rs, Breda, L. van Lier, Loon d, J. Knudde, Tilburg, F. van n, Graauw, H. Tijnagel, Breda. >raal sociale wetenschappen: under, Middelburg, G. Kolster A. Vermeulen, Tilburg, j' ezel, Huybergen, J. Zom. 2*. gen. idaats rechten: A. van Amels. Tilburg, mej. M. Beks, Tilburg, van Boven, Breda. J- Bruins' reda, mej. H. de Keijzer, TU. N. Leclercq, Bergen op Zoom, rster, Gilze, J. Taks, Breda, lidaats sociologie: C. Biackx, Nis, Dierckxens, Roosendaal, c. Ginneken, M. Horrevoets, Ma- Hors ford, Tilburg, mej. D. Hor- cum lande), Tilburg, mej. j. Fijnaart, H. de Jonge, Bre- ;j. H. Schouwenaars, Zevenber- nej. A. Vermeulen, Tilburg, h_ ing, Breda, J. Aben, Tilburg, pt' erkel, Tilburg, P. Bruyninckx', daal, G. Hartman, Zevenbergen, m Iersel, Tilburg, C. Knip'. Oosterhout. A. Krijnen, Ooster- W. Speekenbrink. Ulvenhout, P. ak, Tilburg. ECHT Rijksuniversiteit. Doe. geneeskunde mej. E. W. Teut- Goes. ECHT Voor het doctoraal exa. :andheelkunde aan de rijksuni- it te Utrecht slaagde G. J. van Middelburg. JENINGEN Landbouwhoig'e- propaedeutisch: L. Adriaansen, Th. Beneder, Middelburg, c! Doinigen, A- van Hellemond, Uü- W. Marcelis, Waalwijk, mej. M, erts, Tilburg, Th. Snoeren, Don- r. Voskens, Tilburg, P. van We* I, Kloosterzande. G. Wülemse. te hout. jen woensdag 12 juni: Hansweert n 18.26 uur, Terneuzen 5.35 en uur, Vlissingen 5.03 en 17.23 uur, Jdinge 6.49 en 19.09 uur. en se huizen Fototentoonstelling. LBURG tuur Walcheren, geopend van 9- ir. ha! 13.30 - 17 uur tentoonstel- „Middelburg, stad in de Delta". 14.30 en 20 uur The Sound of i.l. ro 15.30 en 19.30 uur De ge* igent met de stalen vuisten, 14 J. NGEN uis: 10-17 uur Tentoonstelling «/se beeldende kunstenaars, nbra 15 en 20 uur The Sound of a.l. I 20 uur Callgirls van Kopenhagen ;r Weeshuisplein: Kunstmarkt IZEE erweeshuis 10-17 uur kunstten- itelling. r ihuis Expositie Jac. de Jonge 1UZEN r 20 uur West Side Stoiy 14 J. IURG Theater 20 uur Kogels voor Mr 14 J- 3STRAAT itheus 15.30 uur Vakantiegaaibol- rVLIET 'entehuis 19 uur Raadsvergadering. TJGGE d 15 uur Strandparade. 5E schouwburg 20 uur Elf-juli evo- (Feest der Gulden sporen), t 21.45 uur Fakkeloptocht i.v.m. der Gulden-sporen en hulde aan aonument Jan Breijdel en Pieter >ninck. tse huizen Fototentoonstelling. >te dag.) INGEN luis: 10-17 uur Tentoonstelling wse beeldende kunstenaars, mbra 20 uur The Sound of Mu- 1. 5LBURG shal 10-17 uur Tentoonstelling delburg, stad in de Delta", atuui Walcheren geopend van 9- ur. 20 uur The Sound of Music, iZEE ershuis 10-17 uur Kunsttentoon- ng. r huis Expositie Jac. de Jonge DE Igebouw „Franse kerk" 19.30 uur, oorstelling a.l. f*URG Tvyrv ;1 Theater 20 uur Kogels voor Mi- 14 j. WAARDE Hon. Claessens: 15 uur, vakantie* ting. UW tide wippen, 15 uur, vakantiescnie- ip zich even later bij hem voeg ms", glimlachte de kolonel en in zijn ogen. „E stevige du° iargemaakt door onze onvolpr® uf, alias geheim agente j" ke schepsels vandaan, kolone: :r zijn hand. ,,Een geweldig 1 (Ven onze correspondent) Op de Nederlandse veilingen is een minimumprijsregeling in werking ge treden voor bramen. Deze gaat uit van bet Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. Beneden 70 cent per kg zul len dit jaar geen bramen op de veilin gen verkocht mogen worden. Bij eventuele doordraai krijgt de te ler voor de kwaliteiten 1 en II een vergoeding die gelijk is aan de ophoud- prjjs namelijk 70 cent per kg. Zuid-Beveland en vooral Kapelle en omgeving is een belangrijk produktie- centrum van bramen. Ongeveer een derde van de totale Nederlandse bra- menoogst groeit in dit gebied. De stand van het gewas is op het ogenblik gunstig en de telecs rekenen bij normale weersomstandigheden op een goede oogst. Het areaal is de laat ste jaren wat ingekrompen maar on der normale omstandigheden kunnen er in Kapelle en omgeving toch nog wel 300 ton bramen groeien. Dit produkt gaat meestal voor een klein deel naar de binnenlandse markt voor verse consumptie en voor het grootste deel naar de conservenfabrie ken in binnen- en buitenland. Vooral Zwitserland kan een goede atnemer zijn van dit Nederlandse produkt. De oogst begint meestal in de twee de helft van juli. De aanvoeren zijn dikwijls het grootst in de maand au gustus. (Van onze correspondent) BRUINISSE Nabij Bruinisse Is de 19-jarige mej. Maria van Broekhoven üit Halsteren bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Zy verleende geen voorrang aan een personenauto bestuurd door F. v. G. uit Emmeloord die zich met een auto op de voorrangs- weg bevond en reed van Zierikzee naar de Grevelingendam. Deze bestuurder moest met verwon dingen aan het hoofd per ambulance naar het ziekenhuis te Zierikzee wor den vervoerd. Mej- van Broekhoven overleed na oa- een kwartier ter plaat se. Zij was werkzaam als VW-informa- trice in Bergen op Zoom. (Van onze correspondent) KOUDEKERKE Zaterdag zal te Koudekerke op het circuit aan de Bree- weg een autocross worden gehouden, waaraan crossers uit België, Duits land, Frankrijk, Holland en Amerika zullen deelnemen. Als een bijzondere attractie zullen in de pauze parachutisten van een hoogte van 3000 meter worden gedropt. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND. ,,We zijn een stuk beter geoutilleerd het seizoen inge gaan", constateert burgemeester J. A. Leenhouts. Met dat „we" be doelt hij inderdaad een meervoud: zowel Cadzand als Retranchement, tezamen het ambtsgebied van de heer Leenhouts vormend, hebben zich in het afgelopen jaar grondiger dan ooit geprepareerd op het toeristenseizoen, dat het inwonertal van beide plaatsjes minstens pleegt te vertienvoudigen. Zijn aan de ene kant verbeteringen en uitbreidingen aangebracht aan de verblijfsaccommodaties, hotels, restaurants, campings e.d., aan de andere kant hebben beide gemeen tebesturen een aantal openbare voorzieningen getroffen, die voor een goede gang van zaken bij de verwerking van de seizoendrukte nood zakelijk zijn. Opvallend in dit opzicht zijn de werk zaamheden diie het afgelopen jaar zijn verricht aan de wegen. In de bebouw de kom van Cadzand is zo ongeveer alles gereconstrueerd, terwijl langs de kust alle duinpaden van een nieuwe slijtlaag zijn voorzien. De meest op zienbarende verbetering is de gloed nieuwe verbinding tussen Cadzend- dorp en Retranchement een nog niet geheel afgewerkte tweebaansweg dwars door de polder, die de bezwaren diie toch vorig jaar aan een ritje tussen beide dorpen kleefden, in een klap van de kaart veegt. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Morgen, woensdag zullen deskundigen van Hoechst Vlis singen N.V. en vertegenwoordigers van de provincie Zeeland een bespreking hebben over het vraagstuk van de lucht verontreiniging. Deze interne bijeen komst begint 's morgens om 10 uur en zal 's middags worden voortgezet. De deskundigen, die namens de pro vincie zullen optreden zijn drs. F. Har- togensis, inspecteur van de volksge zondheid in algemene dienst, mejuf frouw J. W. E. Laanbroek, regionaal in- spectrice van de volksgezondheid op het gebied van de hygiëne van het milieu, dr. J. Tesink, direkteur van de stichting gezondheidsdienst voor dieren in Zee land, ir. L. J. Brasser, hoofd van de af deling buitendienst van het instituut TNO en ir. A. van Raay, fysioloog bij het instituut van plantkundig onder zoek. De vertegenwoordigers van Hoechst zijn dr. Krobisch en dr. Zahn. De be sprekingen zullen worden gehouden in het provinciehuis. 55 DJAKARTA (ANP) Tweedui zend Indonesische studenten hebben een resolutie ondersteund van het Ka- mi-actiefront van studenten in Dja karta, waarin de Indonesische rege ring verzocht wordt krachtige maat regelen te nemen tegen corruptie en om te verhinderen, dat de voormalige president Soekarno terugkeert. De leiding van de Kami vindt, dat de corruptie toeneemt, zowel in de Indonesische hoofdstad als in de bui tengewesten. Het Indonesische leger heeft be kendgemaakt, dat bij Bandoeng een communist is gearresteerd, die gepro beerd zou hebben een nieuwe com munistische partij in West-Java op te richten. De man heet Morgolang. »en tot geheim agente te meteen, in paniek weg, aüeeo HIJ gaat ons voor de steile ladders op tot aan de grote molenstenen. „Pas op, hoor", roept hij, „Je wordt hier wit" Boven wijst hij ons hoe al les werkt ,,'t ls een heel apart vak", z*St hij. „maar 't ij prachtig geweest. Op mijn vijftiende stond ik alleen op ie molen. Maar dat is allemaal voor- oy. Je zet maar eer. motor aan en de stenen draaien. Zo wordt een mens oijna een, hoe noem je dat, een ro bot'. VIJFTIG jaar lang is de heer J. A. "nolens in dienst geweest bij de fa- ritlie De Feyter. een molenaarsfami- he die al vanaf vijftienhonderd zoveel ie muldertekens in het wapen voert, graanhandelaars zijn het nu, want tegen de fabrieken valt toch niet te concurreren. „Maar er wordt nog wel gemalen", zegt meesterknecht Tho- je>ts, „maar de meeste tijd breng ik tegenwoordig toch door in het pak huis Dat magazijn werd gebouwd hond de molen, een stenen boven- ru\er uit de vorige eeuw, die het sil- °fet van het dorp Hoek beheerst JK was twaalf jaar toen ik bij de uie De Feyter in dienst kwam, als Koewachter aanvankelijk. ant vroeger waren ze niet alleen bm enaar' rnaar ook veeboer en land- i!p„U,er' nader was jong gestor- hit e'l m°e^r loon er best een centje en- Geboren ben ik in Ter van n"' fa.ar nP ftet diekje is, in een polrt r huisjes in de Vlooswijk- btmwd" n0U oI lan9 volge- m'Al* m0^ïl'. Hat was m'n lust en «onrM?6'1, ets 's levendig. Je moet toinrJ ?rend opletten wat gaat de draaide%n'u0mt er een aan" dp r.ii P me* He wind, je moest anders eii-.reven en telkens was het die 7n„f fnome wieken voor je, ten vh 2 vporbij je raam scho- 'rindrv sPnsatie, dat was het. We riet het la d" wieken, of liever een buunl j waarsobuwden we rman dat er controle op komst was. Dat kon je in de oorlog ook doen". BIJNA liefkozend legt de meester knecht een hand op een van de oude balken, ,,'t Is nou maar een dooie boel", zegt hij. „natuurlijk, zakelijk gezien kon het niet anders. Zo'n jaar of tien geleden begonnen ze met de graanhandel en drie jaar geleden werd de windmolen stil gelegd. Je gaat vandaag de dag ook niet meer voor de handet met een zeilschip va ren. Maar kijk, je hoeft in dat grote rad de vijf houten bouten er maar in te slaan, die we er uit gehaald heb ben, en de wind doet alles weer". Ook voor de bebouwde kom van Re tranchement bestaan plannen tot ver betering: Het architectenbureau Van Hasselt en de Koning is bezig met het opstellen van een ontwerp. In de Zwin sector hoopt men binnen niet al te lange tijd te kunnen beginnen met de aanleg vam een geheel nieuw stuk weg tussen de Haven van Cadzand-bad en liet reeds van een afvalplaats voorzie ne deel van de Kanaaldijk. Het is de bedoeling, dat hierbij het pittoreske onverharde weggedeelte van de Ka naaldijk in zijn huidige staat gehand haafd blijft en zal worden afgesneden door een weg dwars door de polder. Reeds geruime tijd is de verbetering van de weg ZuidzandeCadzand-dorp gereed. Het wegdek kreeg een nieuwe slijtlaag en werd verder enigermate verbreed. Het laatste deel van de Ma- riaweg is nog in uitvoering. Een en ander betekent, dat Cadzand voor de badgasten een stuk gemakke lijker te bereiken is dan vorig jaar. „Het is een logische zaak", aldus bur gemeester Leenhouts, „dat ook de ge meente alles in het werk stelt om zo veel mogelijk toeristen naar Cadzand en Retranchement te halen". Iets dat overigens ook door de Cadzandse VW is begrepen: Een half jaar geleden opende de VVV in Cadzand een nieuw informatiekantoor. Cadzand vormt nu met Breskens het duo dat als enige in West-Zeeuwsch-Vlaandl§ren over een eigen VW-kantoor beschikt. AI deze verbeteringen hebben echter nog geenszins tot resultaat dat nu alle wensen vervuld zijn. Burgemeester Leenhouts: „Ik ben een groot voorstan der van invoering van logeerbelasting". Hij vindt dat de toerist ook wel iets mag overhebben voor de gemeenten, die het hem mogelijk maken van zijn vakantie te genieten. „De openbare voorzieningen", stelt hij vast, „worden door de gemeente verzorgd en zij staan ook in hoofdzaak ten dienste van de toerist". Van het onderscheid dat in de bestaande plannen wordt gemaakt tus sen hotel- en campinggasten wil hij niets weten. „Het is naar mijn mening dwaasheid om de hotelgasten wel be lasting te laten betalen en de camping- bezoekers niet. Zij maken beiden ge bruik van de diensten van de gemeen te. Laat dan ook iedere gast logeerbelas ting betalen, dat is eerlijker, dacht ik". De heer Leenhouts h^eft het al uitge rekend: Indien de logeerbelasting er komt i*1 de vorm zoals hij dat wenst, betekent diit voor Cadzand een jaar lijkse stijging van de inkomsten met 70 mille. Voor Retranchement wordt diit ongeveer 10 mille. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de eerste helft van 1966 werden in Terneuzen 1114 mensen bekeurd wegens een verkeers overtreding. Het waren er in dezelfde periode van dit jaar 904. Vanwege het overtreden van de maximum snelheid werden 131 processen verbaal opge maakt, vorig jaar 123. Het totaal aantal opgemaakte processen verbaal bedraagt 1250 tegen 1409 in 1966. Voor openbare dronkenschap werden 20 (in 1966: 16) mensen bekeurd, voor het overtreden van gemeentelijke ver ordeningen 28 (vorig jaar 25), voor di versen (overtredingen) 170 (151), voor misdrijven 110 (78). Tegen dronken bestuurders werden 13 processen-verbaal opgemaakt, tegen 8 in het eerste half jaar van 1966. Daar naast werd aan 8 bestuurders van voer tuigen. die niet in staat geacht werden een voertuig naar behoren te kunnen besturen, een rijverbod opgelegd. Over dezelfde periode van 1966 bedroeg dat aantal 5. Tegen personen beneden de leeftijd van 18 jaar (strafrechtelijk minderjari gen) werden 10 processen-verbaal op gemaakt terzake misdrijf, terwijl het aantal verdachten 12 bedroeg. Vorige periode respectievelijk 8 en 8. Drie bestuurders van motorrijtuigen, die meermalen onder invloed van alco hol hun voertuig hadden bestuurd, wer den verplicht zich aan een medisch on derzoek te onderwerpen. Een ervan werd ongeschikt bevonden, een geschikt en van de derde is het resultaat nog niet bekend. Het teruglopen van het aantal gecon stateerde overtredingen is voor een deel terug te brengen op het verminderd aantal verkeersongevallen waarvan de politie proces-verbaal opmaakt. Het groter aantal (meer omslachtige) mis drijven dat is behandeld en mogelijk de verhoging der betaalde waarschu wingen, waardoor het publiek zich wel licht beter bedenkt alvorens bepaalde overtredingen te plegen, acht de politie enkele andere oorzaken. Het aantal aanrijdingen dat ter ken nis van de politie kwam over het eerste halfjaar 1967 was, in vergelijking met dezelfde periode van voorgaande jaren, gemiddeld lager. Dit jaar bedroeg dit aantal 129 (2 doden, 40 gewonden), in MANILLA (AF) De politie-autori- teiten van de Philippijnen hebben gis teren bevestigd dat ee<n Russisch schip en een sleepboot voor onderzoek in de haven worden vastgehouden. Zondag was er een bericht van de Philippijnse nieuwsdienst dat het Russi sche schip, de Pojeson USSR en een onbekende sleepboot in de Philippijnse wateren werden aangehouden. De woordvoerder zed niet andere be richten te kunnen bevestigen volgens welke men de Russen foto's had zien maken in het gebied van de Ingayen baai ongeveer 230 km ten noordwesten van Manilla terwijl de sleepboot gewa. pend was_ met een machinegeweer. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Nimmer tevoren zyn bij de veiling „Walcheren" te Middelburg de aanvoeren van winter bloemkool zo groot geweest als dit voorjaar. Dit blijkt uit een overzicht van deze veiling dat gewijd is aan de resultaten van de winterbloemkool teelt. De totale aanvoer bedroeg 568.896 stuks tegen het vorig jaar 195.124 stuks. De gemiddelde prijs van deze winterbloemkool was dit voorjaar f 55.32 per 100 stuks. De topaanvoer viel in de week van 8-13 mei, dat is vrywel gelijk met het vorig jaar. De afzet, aldus de directie van de Middelburgse veiling, is bijzonder vlot verlopen. Er was steeds een goede vraag uit heel Nederland en ook was er export naar Zweden. De verwerking van het grote aanbod was voor de veiling een krachtproef die goed is doorstaan, mede door het aantrekken van personeel van de vei ling in Kapelle. De demonstraties in het veiling- klaar maken van bloemkool blijken bij een nadere beschouwing een goed re sultaat te hebben opgeleverd. Er blijkt echter ook nog een grote groep van telers te zijn die er wel wat meer werk van had kunnen maken. Hoofd zakelijk kwam dit doordat zij niet wisten hoeveel werk er aan het oog sten van dit produkt vastzit. Zij krij gen van de veilingdirectie het advies het volgend jaar een wat kleinere op pervlakte te nemen. De gemiddelde prijzen tussen kwali teit I en II gaven een verschil te zien, van f 23.60 per 100 stuks terwijl het verschil tussen kwaliteit n en afwij kend f 16,65 bedroeg. Hieruit blijkt dat het meerdere werk aan sorteren en veilingklaar maken gauw betaald wordt. Gedurende de vier weken met de grootste aanvoer werd ook de winter- bloemkool van de veiling Krabbendijke in Middelburg geveild, terwijl ook van veiling Kapelle nog enige partijtjes werden meegeveild. In totaal bedroeg dit 72.000 stuks winterbloemkool. De kool was dit jaar overwegend zwaar van stuk. De gemiddelde prijs van de kwaliteit 1 was f 68,50; van kwaliteit II f 44,90 en van afwijkende kwaliteit f 28,25 alles per 100 stuks. DJAKARTA (AP) Op Midden-Ja va lyden meer dan 5000 mensen onder een ernstig tekort aan levensmidde len en een aantal van hen wordt met de hongerdood bedreigd, aldus heeft de directeur-generaal voor natuurrampen gisteren meegedeeld. M. Pasila zei in een vraaggesprek, dat voortdurende droogte en ernstige werkloosheid in het gebied om Kidoel tot het voedseltekort geleid hebben. Hij zei, dat 1700 mensen in het eerste stadium van verhongering verkeren. Hij zei, dat rijst naar het gebied gestuurd is maar dat do toestand nog slechter zal worden, tenzij het gaat regenen. Indonesië zit nu in de droge moes son. ,i 1966 bedroeg het aantal aanrijdingen 192 (1 dode, 48 gewonden) en in 1965 177 (1 dode, 62 gewonden). Het verbaliseer- beleid werd vanaf 1 januari danig gewij zigd. Vele kleinere aanrijdingen werden door betrokken partijen onderling gere geld zonder tussenkomst van de politie. Verheugend acht men de teruggang van het aantal gewonden, bij welke ge vallen de politie vrijwel steeds was en blijft betrokken. WASHINGTON/LAGOS (A.P.) De federale Nlgeriaanse regering heeft Amerikaanse hulp gevraagd voor het beëindigen van de afscheiding van oos telijk Nigeria. Woordvoerders in Washington wilden echter niet zeggen om welke vormen van hulp door de regering van kolonel Hakoeboe Gowon heeft verzocht. De regering-Gowon zou zich met eensluidende verzoeken om hulp tot een groot aantal landen, waaronder de Sovjet-Unie hebben gewend. Gisteren werden hevige gevechten ge meld uit de strategisch belangrijke universiteitsstad Nsukka, 23 km ten zui den van de grens van Nigeria en Biafra gelegen. De federale autoriteiten verklaarden dat Nigeriaanse troepen ver op het grondgebied van Biafra zijn doorge drongen. Nsukka, een knooppunt op de grote weg naar de hoofdstad van Biafra ge legen, wordt reeds voor de derde dag belegerd, wat zou wijzen op heftig verzet van de rebellen, die in Nsukka bijna een bataljon sterk zijn. Ook de rebellen melden successen in de vijfde dag van hun strijd tegen de federale regering. Een uitzending van radio Enoegoe zei gisteren dat de rebellen alle Nigeriaan se strijdkrachten uit Biafra verdreven hebben, „behalve de doden en de ge vangen genomen militairen en enkele eenheden die in Bakem omsingeld zijn". OUDENBOSCH (A.N.P.) In het ziekenhuis in Oudenbosch is de 20-ja- rige N. Brood overleden: De man werd zondagavond ernstig gewond toen hij met zijn auto op de weg tussen Hoeven en Oudenbosch tegen een boom reed. BRUSSEL (A.N.P.) De Belgische regering heeft gisteren haar keuze laten vallen op Duitse Luipaard-tanks en niet op de Franse AMX-30 voor de heruit- rusting van het Belgische leger. Er zul len 334 Luipaard-tanks worden besteld, die per stuk ruim 800.000 gulden kos ten. (Van onze correspondent in Bonn) FRANKFURT Voor vele scholieren in de Westduitse deelstaat Hessen is de „grote vakantie", die in deze maand begint geen „grote vakantie". Zij krijgen n.l. de gelegenheid extra te „buffelen" om daar mede te verhinderen, dat zij blijven zitten. De uitvoering van het plan van de Hessische minister van onderwijs kunsten en wetenschappen prof. Schutte om „zomerscholen" in te richten, is mogelijk geworden omdat in alle Westduitse deelstaten - met uitzondering van Beieren - het nieuwe schooljaar op 1 september a.s. begint. De (socialistisch geregeerde) deel staat Hessen is de eerste, die dergelijke „zomerscholen", die men in Zweden en in - Frankrijk reeds lang kent, in voert. Het is een experiment. Als het lukt, zal het in Hessen een permanente instelling worden. De bedoeling er van is om adspirant- „zittenblijvers" de kans te geven hun (haar) doel de overgang naar de volgende klas toch nog te bereiken door een deel van him grote vakantie op te offeren en zich een beetje in te spannen. De regeling in Frankrijk en Zweden is zo, dat de leerling slechts voorlopig naar de volgende klas over gaat. In de herfst krijgt hij (zij) dan gelegenheid een tussenexamentje af te (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Gisternacht heeft zich op de weg van Breda naar Gilze-Ryen gen wildwest-tafereel afgespeeld, toert de Bredase politie een gestolen auto achtervolgde. De surveilh nee-dienst zag toevallig, dat een geparkeerde wagen ijlings weg reed, op het moment dat de politieauto in zicht kwam. De politie, die dit ver- dacht vond, zette daarop de achtervol ging. Onderweg trachtten de daders de po litiewagen te snijden. D>it lukte niet. In de buurt van het vliegveld Gilze-Rijen reed de gestolen auto in de sloot. De inzittenden verdwenen in het donker- De politie is daarop met een hond van de vliegbasis een speurtocht begonnen- Zij heeft de gevluchte mannen niet meer kunnen achterhalen. De auto bleek in Voorburg te zijn gestolen. Deze schoudertas werd deze week in Tokio getoond door de Japanse ontwerper Masao Mizuno. De naam van de creatie, die bezet is met 90 edelstenen, zoals saffieren, robijnen e.d., is „Star-dust". De prijs: 10.000,— leggen, waarvan het afhangt of de overgang permanent is of niet. Deze regeling gaat er van uit, dat vele leer lingen blijven „hangen", niet omdat zij over het algemeen niet in alle vakken kunnen meekomen, maar omdat zij voor bepaalde vakken minder belangstelling hebben en die verwaarlozen. De „zo merscholen" geven de gelegenheid de achterstand in deze yakken in te halen. In de Bondsrepubliek waar in alle elf deelstaten het onderwijs anders is geregeld, omdat de landsregering op dit gebied „culturele soevereiniteit" bezit ten komt gemiddeld 50 procent der leerlingen niet tot het eindexamen H.B.S. of gymnasium zonder minstens eenmaal te zijn blijven zitten. Dit is niet ongunstiger dan in andere landen. Desondanks is het „blijven zitten" ook in de Bondsrepubliek een misère, die in vele gezinnen aanleiding geeft tot de grootste onaangenaamheden. Men zint ook in West-Duitsland al jaren op middelen om deze misère zoveel mo gelijk te verminderen. De minister van O.K.W. in Hessen, prof. Schutte heeft het nu tenslotte met het „zomerscholen-experiment" ge waagd. Het volgen van de cursussen op de „zomerscholen" is voor de leer lingen niet verplicht. Zij kunnen ze volgen of ze kunnen het laten. Het hangt helemaal van hen af. Volgen ze de cursussen niet, dan heeft geen overgang naar de volgende klas plaats. Door deelneming aan de cursussen krijgen zij de gelegenheid hun overgang toch nog te bereiken. De leraren-vergadering beslist, wie het bijwonen van de „zomerscholen" zal worden aanbevolen en voor welke vakken de leerling, die met behulp van de „zomerscholen" de overgang naar de volgende klas toch nog bereikt, heeft feitelijk een jaar yan zijn (haar) leven gewonnen. De schaduwzijde is ongetwijfeld, dat pedagogen, artsen en psychologen van mening zijn, dat de leerlingen gedurende de zomermaanden geruime tijd rust van het schoolbedrijf moeten hebben en dit geldt voor de onderwijzers en leraren evenzo. Vele Westduitse ministers van O.K.W. baseren hun tegenstand tegen het experiment op deze overwegingen. Ook de ouders zijn het er niet algemeen mee eens. De minister van O.K.W. van Noordrijnland-Westfalen, Holthoff, vindt het Schutte-plan een „goed idee" maar heeft zich nog niet willen vastleggen. Het is de bedoeling, dat de met „blij ven zitten" bedreigde scholier(e) drie tot vier van zijn (haar) zeven weken zomervakantie aan de „zomerschool" opoffert. KRUGERSDORP (Zuid-Afrika) - Adolf Johannes do la Rey, de man die de jonge Winston Churchill tij dens de Boerenoorlog van 1899- 1902 in Zuid-Afrika krijgsgevan gen maakte, is op 91-jarige leef tijd overleden- De la Rey overleed aan een be roerte op zijn boerderij ..Delarey- rus" waar hij op 17 dec. 1875 werd geboren- Over zijn gevangen neming van Churchill, die oorlogs correspondent was, vertelde hij eens: „Ik had mijn vinger aan de trekker en stond op het punt te schieten. Maar de Engelsman be greep dat hij in de val zat en stak zijn handen omhoog. Hij zei: ,,Ik oen Churchill". Ik wist niet wie hij was en het kon me ook niets schelen. Voor mij was hij gewoon een Engelsman- Ze wa ren onze vijanden en ik haatte ze allemaal". Churchill werd later in Engeland als held ingehaald na zijn drama tische ontsnapping uit het krijgs gevangenkamp van Pretoria naar Portugees Mozambique. De la Rey was een vriend van de Zuidafrikaanse generaal Smuts, die weer een groot vriend van Churchill werd en deze vooral tij dens de tweede wereldoorlog tot grote steun was. Zijn politieke loopbaan eindigde als senator van Smuts' Verenigde Partij, toen die in 1948 versla gen werd door de regerende na tionalistische partij.

de Stem | 1967 | | pagina 3