IERLAND! lil Federale soldaten rukken rebellerend Biafra binnen Egypte voorspelt in V-raad nog meer grensinciden ten JAMIN Negen doden bij rellen in Hongkong MOORDENAAR VAN RIA FLORIJN GEARRESTEERD Tyfoon treft Japan minstens 200 doden VIER AFRIKAANSE PRESIDENTEN DOEN BEROEP OP GOWON -i: ft» Buskaartje leidt naar dader Soekarno ziek Veel doden Twee kinderen uit Etten-Leur omgekomen EINDAGS-SÏRIJD MEI LUCHTGEVECHT PIJPLEIDING ROTTERDAM- ANTWERPEN SOVJET SWING-WING R.-k. studenten wijzen verklaring af tor uw onnen *n land 1ft DAGBLAD VOOR ZEELAND Droog Het weer in Europa ,ZO MAAR' ONDERZOEK OPMERKELIJKE PRESTATIE VAN JOS VAN DER VLEUTEN Geschut Encycliek celibaat Het betrouwbaarste hart van een aardgas centrale verwarming is toch een HISPANO SUIZA gasketel EÊSty festival zuurtjes If Camping „De Mule", Mule- weg, St.-Maartensdijk, Tholen, Zeeland. Direct aan de Oos terscheid e. Ideaal voor water sportliefhebbers en vissers. Eigen kinderzwembad en -speeltuin. Inl.: Bakker, Boe zemsingel 94, H'dam, tel. 010- 142068. Te k. 2 mooie kampeerwagens 4-pers. en 5-pers. Kan gefi nancierd worden. Spotprijs, L. van Boxtel, Fntseweg 13, Os- sendrecht, tel. 488. Naar Antwerpen per lijndienst rechtstreeks. Vertrek van Station N.S. minstens ie der uur v.v. voor bezoek Die rentuin, Vogeltjesmarkt of ge zellig winkelen. Reisgenoten naar Sochefjord Jongem. biedt 2 pers. lift naar Noorwegen. Kosten retour f 100 (ine. verz.) Reisduur 15 juli 5 aug. of 22 juli - 12 aug (n.o.t.k.). Inl. Krahe Beukstraat 10 Breda (uitsl. za. en zo.) Zaterdag; 15 juli rijden wij naar Den Haag en Scheveningen. Prijs f 11,00 p. p. Inlichtingen en boekingen: „Reburo" n.v. Herengracht 5. Terneuzen, tel. 01150 - 4051 Donderdag 13 juli rijden wij naar het Ourthe- en Amblève- dal. Prijs f 13.00 p. p. Inlich tingen en hoekingen: „Reburo" buro" Herengracht 5, Terneu. zen. Tel. 01159 - 4051. Dinsdag 11 juli rijden wij naar Antwerpen. Prijs f 5,- p.p., kin deren tm. 12 jaar f 4,00. In lichtingen en boekingen ,iRe- buro" Herengrocht 5. Terneu zen, Tel. 01156 - 4051. ANWB Bonds Autorijschool D. C. de Jager, Bylocquestraat 19, Axel, tel. 01155-665. '64 ld en lord Kor- '64, '64 M lon- l:ge- |euw Glas |uw, lord '63 |Ka '63 hvia luxe 150 fedes lens «sen ring Istel ■651- Voor uw rijlessen naaj» autorij school .Contact", L. M. Brood Lariksstr. 42, tel. 01150-4010, (b.g.g. 2630) Terneuzen en Wilhelminastr. 68, Axel. Huwelijken Weduwnaar met eigen bedrijf zoekt serieuze kennismaking met weduwe of alleenstaande dame plm. 55-62 jaar. Br. ond. no. SK 93924. Weduwnaar r.-k. zoekt kennis making met weduwe of dame om huwelijk aan te gaan, of als hun huishoudster het leven aangenaam te maken. Heb eigen huis en auto omg. B. op Zoom. Brieven onder no. 015263 K 4 Geheimhouding verzekerd. Heer r.k. 57 jaar uit midden stand niet onbemiddeld zoekt serieuze kennismaking met dame of weduwe, zonder kin deren. Alleen brieven met foto worden beantwoord. Brieven onder no. 5624 K 4. De in ■niet In- Heer, 65 jaar, weduwnaar, zoekt weduwe of alleenstaande dame, 55 tot 65 jaar om tot een huwelijk te komen. Br. ond. no. 15270-K4. Een rode portcmonnaie met inhoud. Verloren tussen St.- Willebrord en Breda, tegen bel, terug te bezorgen. A. v.d. Broek, Moervenstr. 2, Rucphen lts looij, -gen uikte C. if 64, ivans te 559. aanpl naf irs, pers. ca- 11140- juli aug. 18, 19. c.v. leug- 14443- A. 95, aaK- zat.- str. zee per van arstr. Dau- -Ge- oofd. Korth. en langh. dwergtekkel- tjes en oranje dwergkeesje te koop. Kennel Lunettenhof, Lu- netstr. 56. Breda, tel. 47040. ]07e JAARGANG Ne. 35552 T.k.a. lakzwarte dwergpoedel- tjes, langhaar teckeltjes, pin» chertje, pekingeesje. Laagveld- sestr. 7, R'daal, tel. 6712. Ook zondags. Te k. zwarte dwergpoedeltjes, dwergpinchertjes, goud cocker- spaniels, hele mooie huishond jes. L. van Boxtel, Putseweg 13, Ossendrecht, tel. 488. Ziekenhuisverzekering, onge acht kwalen. Voor leeftijd tot honderd jaar. Assurantiekan toor G. H. Vijgeoom, Cadzand tel. (01179) - 268. Schieting zat. 8 juli bij C. de Kind, Kapellebrug. Soc, Graauwse Poort bij G, Lijbaert. Hulst. Zon. 9 juli grote schieting op 2 wippen. Vooruit 50,- per wip. Tevens schieting om het kampioen schap van Hulst en omgeving. Voor winnaar beker en trui. Inl. 2,75 per wip. Beg. 3 uur. Het Bestuur. Schieting zon. 9 juli bij P. Lee- raert, Zandberg op 2 wippen. Inl. 2,75 p.w. terug 2,-. Beg. 3 uur. Bij slecht weer op 1 wip binnen. Grote schieting op maandag 10 juli bij J. D. Vogel, Schut tershof, Hulst. (v.h. J. de Nijs) op 2 wippen. Inl. 2,75 per wip- Jonge gehuwde vrouw zoekt thuiswerk i.b.v. schrijfmachine en kantoorervaring. Br. ond. no. 30156 HK, bijk. Hulst Zaterdag 8 juli grote vakantie^ schieting op 2 wippen bij P Leeraert-Nijs, Hulst. Beg. 3 uur. Voorlopig bericht. Vaka.ntie- schieting op woensd. 12 juli bij H. Claessens, Lamswaarde. Schieting op zon. 9 juli hij Bogaert, Heikant. Beg. 3 uur- IS KAMPEERPLAATS „DE BOS- 44. Ideale kampeerplaats voor ge- zijn rust en orde. Mooi gelegen rvaat „SAVELSBOS". Beschut te en natuurlijke heuvelruggen (uitl. ein met 3 onderlinge hoogtever- liek in Nederland Goede en zin- eningen, met o.a. warme douches, jes of wandelingen, geen mooier van Maastricht, 10 km van Val- Luik (B.) Eign. Gebr. Nelissen. MPENDORP ENTER IN MOOI wordt de klomp nog met de hand stop bij Café Rest. DREIJERINK te i de speciale Twentse koffietafel Billijke prijzen. Ruime parkeer- schappen s.v.p. tijdig reserveren. idvoort", de camping welke com- gen zwembad en midgetgolfbaan. Merdijk 200, Enschede. Tel 05424- erzame zeilvakantie. Een gezonde 5Us incl. voll. pens. 150,P-P-P* ri ,,Trye Hüs"-Grouw. Tel. 05662- en De Nieuwe Limburger, to- 'lit. Tel 030-15905 (toestel 20). Uitgave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlandie Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MaP MAANDAG 10 JUU 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (exel. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,Prijs van buiten- landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). GOWON BURGEROORLOG IN NIGERIA p-: -• 'u, -/ JvwV. Wm (Van een onzer correspondenten) DOETINCHEM. De moord op de 19-jarige Ria Florijn uit Ruurloo, die maandagmiddag met afgesneden hals achter een boerderij in de Kruisberg werd aangetroffen, is opgehelderd. De moordenaar is de 19-jarige ter beschikking gestelde H. B., een verpleegde in het psycho- patenasiel De Kruisberg. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. he politie van Doetinchem deelde gisteravond mee, dat men door een bus kaartje op het goede spoor Is gekomen. Aanvankelijk was men op een dwaalspoor gebracht door zg. „getuigen", die het meisje omstreeks een uur die middag zouden hebben zien lopen. in dat geval kon de moordenaar nooit Yen>leegde van het gesticht zijn. ornaat daar om die tijd wordt gegeten. de zak van Ria's mantel, die is op gestuurd naar het gerechtelijk labora- v.iïï?1 Den HaaS. is later een bus- Kaartje aangetroffen. Uit de daarop meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: r™?f weer met tegen de middag geleidelijk toenemende bewolking. wind krimpend naar west tot zuidwest. Iets warmer. M„aag; zon onder 20.58 uur. Morgen: zon op 4.32 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zurich Genève Lpcarno Wenen Jhnsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Gtssabon max. weer temp regenbui 24 half bew. 23 zwaar bew. 25 zwaar bew. 18 zwaar bew. 21 onbewolkt 22 zwaar bew. 17 half bew. 20 zwaar bew. 18 licht bew. 21 onbewolkt 24 licht bew. 23 onbewolkt 27 zwaar bew. 18 zwaar bew. 19 geheel bew. 17 zwaar bew. 17 onbewolkt 21 onbewolkt 27 geheel bew 17 regenbui 17 regen 27 onbewolkt 30 licht bew. 28 onbewolkt 25 onbewolkt 37 30 onbewolkt vermelde vertrektijd uit Ruurlo bleek, dat zij onmogelijk om één uur in Doe tinchem kon zijn aangekomen. Dit moest twee uur zijn. Hierna gingen de gedach ten weer uit naar het psychopatenasiel, dat helemaal is uitgekamd. Men kwam op B. terecht, die toen hij aan de tand werd gevoeld, onmiddellijk door de mand is gevallen. Hij gat toe het meisje „zo maar" te hebben vermoord, want hij had „zin om iemand te vermoorden". Midden op de weg heeft hij het kind vastgegrepen, de keel dichtgedrukt, achter de boerderij gesleept en daar ver moord. De boerderij staat een eind van het gesticht af. De boerderij behoort bij het gesticht en is van de openbare weg te bereiken. B. kon hierdoor ook op de openbare weg komen. Er zal worden onderzocht hoe het mogelijk is dat ter beschikking gestelden vrijelijk kunnen rondlopen. De minister van justitie heeft de plaatsvervangend voorzitter van de vas te commissie van justitie van de Tweede Kamer op de hoogte gesteld van de ar restatie en toegezegd in de loop van de week nadere mededelingen te doen. HONGKONG Bij onlusten in Hong kong en omgeving zijn in het weekein de negen mensen om het leven geko men. Vijf politiemannen uit Hongkong werden zaterdag doodgeschoten door een sluipschutter, die vuurde vanaf Chinees grondgebied bij het grensdorp Sja Tace Kok. Na het incident rukten Britse pantserwagens op naar de grens tussen Hongkong en communistisch China (zie foto). In de stad. Hongkong zelf kwamen gisteren een politieman en twee Chi nese burgers om het leven bij een vechtpartij tussen de politie en een groep van 150 Chinezen, die pamfletten uitdeelden. Gisteravond schoot de politie een Chinees doold, die deel uitmaakte van een groep van waaruit met stenen en flessen naar de politie was gegooid. Zowel Engeland als China hebben el kaar de schuld gegeven van het uit lokken van incidenten en hebben bei den protesten ingediend. DJAKARTA (Reuter) -President Soekarno van Indonesië, die destijds de uitvoerende macht overdroeg aan gene raal Soeharto, is ziek. Naar minister van gezondheid dr. Siwabessy meedeelde heeft Soekarno een nieraandoening. Van onze sportredactie) BREDA Roger Pingeon blijkt zyn gele trui in de Tour de France toch meer waard te zijn, dan velen gedacht hadden. In de (saaie) rit van gisteren greep de Fransman zjjn kans en ging in de laatste kilo meters met een groepje mee, dat 22 seconden voorsprong veroverde op het peloton, waarin alle favorieten. Opmerkelijk was opnieuw de pres tatie van Jos van der Vleuten, die ook met het kopgroepje mee ging. Wimbledon 1967 is ook weer voorbij. Zaterdagmiddag veroverde Billy Jean King-Moffitt maar liefst drie titels: die in het enkelspel, da mes-dubbel en gemengd-dubbel. Het laatste kampioenschap kwam terecht bij de Zuidafrikanen Bob Hewitt en Frew McMillan, die in de finale van deze uiterst verras send verlopen Wimbledon-strijd de Australiërs Roy Emerson en Ken Fletcher versloegen. Zwitserland won de atletiek- interland tussen Nederland-België en Zwitserland in Amsterdam. De Helveten toonden zich op vele nummers superieur. De beste Ne derlandse prestatie leverde Servee Wijsen, die zijn eigen Nederlandse record polstokspringen evenaarde. Meer sportnieuws, zoals zwem en atletiekwereldrecords op onze sportpagina's. VIVIEN LEIGH is zaterdag dood in haar flat in Londen aangetroffen. Mevrouw Leigh, die 53 jaar is geworden, was al enige tijd bedlegerig. Zij leed aan tuber culose. Vivien Leigh was de vroegere echtgenote van sir Laurence Olivier. Zij speelde o.m. een hoofdrol in de Ameri kaanse film „Gone with the wind". (Van onze redactie buitenland) COTONÖE/LAGOS Stammentegenstellingen, politieke conflic ten en jarenlange moordpartijen hebben zich in Nigeria, Afrika's dichtst bevolkte staat, ontladen in een burgeroorlog. De directe aanleiding: het algemene offensief van het federale Nigeriaanse leger tegen Oost-Nigeria, dat zich op 30 mei van de federatie afscheidde en de onafhankelijke republiek Biafra uitriep. Het militaire staatshoofd van Nigeria, generaal Gowon, gaf zaterdagmorgen zijn troepen het bevel Biafra binnen te rukken en de leider daar, luitenant-kolonel Ojoekwoe, „en zijn opstandelingenbende" gevangen te nemen. Een woordvoerder van de federale regering maakte gisteravond bekend, dat de federale troepen de universiteitstad Nsoekka, 65 km ten noorden van Enoegoe, hebben omsingeld. De troepen zouden op weg zijn naar Enoegoe, de hoofdstad van Biafra. In die stad zou de rebellenleider Ojoekwoe zich bevinden. Het is niet geheel duidelijk hoe de strijd tussen de federale troepen en re bellen zich ontwikkelt. Beide partijen deelden gisteren mee de ander zware verliezen te hebben toegebracht in het heuvelachtige grensgebied tussen Biafra en Nigeria. Volgens een woordvoerder van de federale regering worden de re geringstroepen door de bevolking in de bezette gebieden met open armen ont vangen, Radio-Biafra daarentegen meldde, dat Nigeriaanse en Biafraanse troepen elkaar aan het front van Ogoja, in het noordoosten van Biafra, nog steeds be schieten (volgens een communiqué van Lagos zou deze stad al door de federale troepen bezet zijn). Het legerbericht van Biafra zei ver der, dat de stad Oboedoe vast in handen van de troepen van Biafra is en dat op het front van Nosoeka, in het noord westen van Biafra, de federale troepen tot in Noord-Nigeria zijn teruggeslagen. De officiële Nigeriaanse zender meldde echter, dat Nosoeka en Oboedoe ver overd waren door de troepen van Go won. Nigeria zegt 500 rebellen van Ojoekwoe gevangen genomen te hebben. Radio- Biafra zei, dat in bloedige gevechten meer dan 200 soldaten van het Nige riaanse leger gedood zouden zijn. Het federale leger zegt de tegenstan ders zware verliezen te hebben toege bracht. Vier Afrikaanse presidenten, Jo- mo Kenjatta van Kenia, Kenneth Ka- oenda van Zambia, Milton Obote van Oeganda en Julius Nyerere van Tanza nia hebben zaterdag in Nairobi een be roep op Nigeria gedaan de gevechten on middellijk te staken en te gaan praten over een vreedzame oplossing. George Thomas, de Britse minister voor het Gemenebest, heeft generaal Go- won in Lagos voorgesteld de blokkade van het oostelijke deel Biafra te ver zachten, aldus werd in Lagos gezegd. (Van onze redactie binnenland) BREDA Bij verkeersongelukken Zijn het afgelopen weekeind minstens 20 mensen om het leven gekomen en een even groot aantal ernstig gewond geraakt. In het Belgische plaatje Veld- wezel botste zondagmorgen een station car, bestuurd door J. Christiaenen uit Etten-Leur, tegen een Belgische per sonenauto. Twee kinderen van de fami lie Cristiaenen, elf en twaalf jaar wer den uit de auto geslingerd en waren vrijwel op slag dood. Gistermorgen is op de Rijsbergseweg in Breda een auto in de berm geraakt en over de kop geslagen. De 28-jarige Bredanaar M. Damen werd hierbij op slag gedood. De 17-jarige Bergenaar F. Mathijsen is zondag om het leven geko men toen hij per bromfiets de rijksweg bij het kruispunt Korteven wilde over steken en daarbij door een personenwa gen werd aangereden. Onder Renesse is de 17-jarige M. W. de Feijter met zijn bromfiets tegen een voetganger opgereden. Hierdoor ver loor hij de macht over het stuur en vloog met zijn hoofd tegen een boom. Hij was vrijwel op slag dood. Zondagmiddag heeft zich op rijksweg 63 (Eindhoven-Tilburg) in de gemeente Oirschot een verkeersongeluk voorge daan, waarbij twee mensen het leven verloren. Een personenauto, waarvan de be stuurder na een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur verloor, sloeg over de kop. Van de vijf inzittenden werd het echtpaar J. Achten uit Eindhoven op slag gedood, hun dochter werd licht en het andere echtpaar de fam. Vlok- hoven uit Maastricht zwaar gewond. Elders in het land kwamen nog 13 mensen om het leven. (Van onze redactie buitenland) TOKIO Overstromingen en aard verschuivingen hebben in Zuidwest- Japan aan minstens 200 mensen het le ven gekost. 136 mensen worden vermist en 395 zijn gewond. In Kyushu, Hiroshi ma en Okayama staan duizenden hui zen onder water en is het weg- en spoorweg-verkeer lam gelegd. De ramp werd veroorzaakt door een tropische storm die er sinds zaterdag woedt, In 24 uur viel op sommige plaatsen meer dan 24 cm regen. Boven een groot deel van Japan hangt een dikke mist waardoor de binnenlandse luchtlijnen zijn gestaakt. De tropische storm verplaatst zich in oostelijke richting naar Osaka en Tokio, waar he vige regens verwacht worden. Gister middag bereikte „Billie", de codenaam voor de tyfoon het zuidelijke deel van het eiland Honsjioe. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/TEL AV1V/CAIRO Zolang de Israëlische troepen Arabisch gebied bezet houden, zullen er ongetwijfeld nog meer bestandsschendingen komen, heeft de Egyptische afgevaardigde in de Veiligheidsraad dit week einde gezegd tijdens een spoedzitting, die was belegd na de nieuwe gevech ten van zaterdag aan het Suezkanaal. De gevechten, waarbij voor het eerst sinds de wapenstilstand ook de luchtmachten waren betrokken, begonnen zaterdagochtend om 8 uur Ned. tijd en duurden tot Ln de late namiddag. Volgens de Israëlische lezing begon de Egyptische artillerie met de beschieting van Israëlische stellingen bij Quantara en Ras al Isj. De Israëli's hadden het vuur beantwoord en Israëlische vlieg tuigen hadden daarop de Egyptische bat terijen aangevallen. Bij een luchtge vecht boven de Sinaï is volgens de Is raëli's een Egyptische Mig-21 neerge schoten. Cairo beweert op zijn beurt dat de Israëli's probeerden op te rukken naar Port Foead, het enige Egyptische steun punt op de oostelijke oever van het Suez-kanaal. Israël heeft gemeld dat het bij de ge vechten van zaterdag vijf doden en 31 gewonden te betreuren bad. Waarne mers in Tel Aviv zijn van mening dat de Egyptenaren gebruik maken van ge schut dat pas uit de Sovjet-Unie is aan gekomen. In hetzelfde gebied vonden het vorige weekeinde ook incidenten plaats. Uit gezaghebbende Israëlische bron wordt vernomen dat Israël zou instem men met V.N.-toezicht op het bestand langs het Suez-kanaal. Thant onthulde dat hij vorige week Egypte en Israël heeft gevraagd of zij akkoord wilden gaan met het zenden van V.N.-waarne mers naar de Sinaï en de kanaalzone. Intussen neoben de ministers van bui tenlandse zaken der Arabische landen op een vergadering in New York „niet officieel" zaterdag 15 juli als beginda tum van een Arabische topconferentie vastgesteld. De bijeenkomst zal naar verluidt in de Soedanese hoofdstad Khartoem worden gehouden. De Algerijnse president Boemedienne is gisteren in Cairo, aangekomen om met president Nasser overleg te plegen Een belangrijk punt van bespreking zal de Arabische topconferentie zijn. Ook ko ning Hoessein van Jordanië en presi dent El Atassi van Syrië zijn vandaag in Caïro voor overleg. Volgens Amerikaanse deskundigen heeft Rusland nu al minstens de helft van de gevechtsvliegtuigen en een kwart van de tanks, die de Arabieren hebben verloren in de recente oorlog, vervangen. BRUSSEL (ANP) Drie oliemaat schappijen hebben de Nederlandse en de Belgische regering vergunning gevraagd voor de aanleg van een olielciding van Rotterdam naar Atwerpen. Dit meldt een Befeisch blad. Het bericht, afkomstig uit oliekringen, noemt als deelnemende maatschappijen: Esso, BP en Petrofina. De Esso bezit te Antwerpen een raffinaderij met een ca paciteit van vijf miljoen ton, de raffi naderij van BP en Petrofina te Antwer pen zal in 1968 een capaciteit hebben van 14 miljoen ton. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Rusland heeft gisteren op een luchtvaartshow boven het vliegveld Doraodevovo bij Moskou twee nieuwe vliegtuigtypen met hori zontaal verstelbare vleu gels getoond. De toestel len, die geen registratie nummer of naam kregen, stegen op met hun vleu gels uitgespreid in een hoek van 90 graden ten opzichte van de romp. (Zie foto). In de lucht werden de vleugels naar achteren ingetrokken om een hogere snelheid te ontwikkelen. Na een cir- kelvlucht landden de toe stellen weer met uitge spreide vleugels. De Rus sen zouden met de Swing-wing" voorliggen op de Amerikanen, die moeilijkheden hebben met hun F-lll. De vlieg tuigen werden omschre ven als een jachtvliegtuig en een lanc eerplatform voor projectielen. Beide zouden in staat zijn een snelheid van tweemaal het geluid te halen. Ook werd een straalja ger getoond die loodrecht kan opstijgen en landen. DEN HAAG (KNP) Een zeer groot aantal katholieke studentenorganisaties in Nederland heeft zich met nadruk ge distantieerd van de verklaring, waarin het bestuur van de Unie van Katholieke Studenten zich eind vorige week keerde tegen de encycliek van paus Paulus over het celibaat. De studentenorganisaties delen geza menlijk mee van mening te zijn dat „de bewoordingen van deze verklaring uitermate beledigend geacht moeten worden voor de paus in zijn functie van hoogste kerkelijke gezagdrager". Om dat de gewraakte verklaring, zoals wij reeds meldden, zonder voorafgaand overleg met de onderscheidene vereni gingen was uitgegeven, kan zij, volgens deze laatste nooit representatief zijn voor de Nederlandse studentenwereld. De zes studentenorganisaties (waar onder het Tilburgse studentencorps St. Olof) die zich van de verklaring distan tiëren, omvatten minstens 5400 leden van de rond 10.000 katholieke studenten die bij de Unie zijn aangesloten. Het be stuur van een van de zes organisaties, Sanctus Virgilius uit Delft, heeft n.a.v. deze kwestie haar lidmaatschap van de Unie opgezegd. In de Unie-verklaring stond o.m. dat paus Paulus zich opwindt over zaken die voor de studenten nauwelijks meer de moeite waard zijn. In de KRO-uitzending van Echo heeft mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haar lem, n.a.v. het ingezonden schrijven van 17 Warmondse theologanten zaterdag gezegd best te kunnen begrijpen dat verschillenden teleurgesteld zijn en een afwijkende visie op het celibaat hebben. Waar mgr. Jansen van Rotterdam en mgr. Zwartkruis zich echter positief te gen verzetten is vooral het feit dat de theologanten gesteld hebben, dat de paus van Rome geen encycliek zou kun nen richten tot de gelovigen in de kerk. „Waar ons protest tegen gaat is, dat de functie van de paus in de kerk wordt aangetast". (ADVERTENTIES) Inlichtingen Hispano Suiza Postbus 220 - BREDA niet duur wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1