Veel geld MORGEN LAATSTE DAG Cyclo-cross vergde veel van Jeugdronde-renners SCHADE VAN WINDHOOS VALT MEE DENNIS Skütjesilen in Friesland werving gaat Kar wens H. D. J. Meijer Twee weken anders Urnscherven gevonden in Nieuw-Ginneken Overijssel Lichtspel Draaiorgels Kunstgalerij Volkskunst N.O. polder papier voor uw L-pen Even uitblazen mevrouw Buitenlanders in opmars iilk i e tit ie indeling [erdagvoetbal ld. Zeeland afwezig voor uw gebruikte meubelen ïngeman VLISSINGEN in in algemene iienst joenarbeider iraatveger/ enladers Toestand zeer ernstig Bredanaar ademde giftig gas in Feeststemming Geen formulieren mm Openbaar onderwijs V ihef-marva. hoofdofficier 2e klasse mej. Kortenraad mening dat het met de van jonge meisjes voor -'ties bij de Marva „heel iat". „Het is dit jaar zelfs •nd verlopen ten opzichte dere jaren." Zij wijt dit aan het geïntensiveerde oek en aan een vermeerde- n het aantal in allerlei bla- plaatste advertenties, toekomstige Marva tekent ntract van 2 jaar en 3 >n. Na die tijd kan het stilzwijgend, door beide onbepaald worden ver- itdat de leeftijd van 50 jaar [ebroken. Want dan is het afscheid te nemen van de en Marine. „Het is logisch, meisjes na 2 jaar en drie en weer iets anders willen ;j. Kortenraad, die vertelde t aantal meisjes dat be- Marva-untform langer aan den. groter is dan de ca- die na de eerste periode al te zwaaien". DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 JULI 1967 ategorie C. M. Massizzo zegt ar ervaring: „En ik ben nog d en top vrouw gebleven. Met iriseerd. Een echt vrouwelijk br we van bord gaan salueert streng. pLBURG De definitieve van de zaterdagcompetitie afdeling Zeeland K.N.V.B. Isse: Arnemuiden 2, Beren 1, fiers 1, 's-H. Arendskerke 1, iKats 1, Kloetinge 1, Meeuwen 1, Middelburg 5, V.C.K. 1, 1' 2e klasse A: Brouwers- Bruse Boys 1. Colijnspl. Boys bland 1. Kloetinge 3, Middel- Nieuwdorp 2, Oostkapelle 1, Ju-ke 1. S.K.N.W.K. 1, Veere 1, 2e klasse B: Borssele 1, Hein- li 1, Kapelle 2, Kloetinge 2, fdijke 2. Nieuwdorp 1, Rillandia [l SV.D. 1, Terneuzense Boys Jké 2, Zeeland Sport 6: 3e klasse uwershaven 2, Brouwershaven Boys 2, Bruse Boys 3, D.F.S. 4 Duiveland 2, Mevo 2, Mevo fWK. 2, W.I.K. 2, Z.S.C. 1.: 3e B- Bevelanders 2, Bevelanders ïspl. Bovs 2, Colijnspl. Boys 3, 2. S.S.V. 2, Wissenkerke 3, ltsdijk 2, Wolfaartsdijk 3; 3e 1C: Arnemuiden 3, G.P.C. 2, In 3, Nieuwland 2, Oostkapelle Iskerke 2, Serooskerke 3, V.C.K. I 3 Veere 2, Vlissingen 6. Vlis- Tj 3e klasse D: Beren 2, Bors- I GP.C. 1, 's-Gravenpolder 1, Inpolder 2. 's-H. Arendskerke 2, tszand 2. Nieuwdorp 3, Nieuw- fSSV 1, S.V.D. 2, Wissenkerke llasse E: Kapelle 3, Kapelle 4, ■ge 5, Krabbendijke 3, Krumin- -tillandia 3, Waarde 1, Waarde 2, liinge 2: 3e klasse F: A.Z.V.V.2, T. 3, Hoek 2, Oostburg 3, Sluist, J. Spui 2, Terneuzense Boys 3, liense Boys 4, Zaamslag 2. 12 LONGARTS TERNEUZEN van 10 juli t.m. 6 aug. BIJ AANKOOP NIEUWE Rechtstreeks van fabriek aan particulier met volle dige fabrieksgarantie Betaling in 6 - 12 of 18 mnd Vraagt vrijbl. catalogus Postbus 538 - Den Haag KATOLIEKE SCHOOL - INTERNAAT HANDEL-KONFEKTIE Verbroederingstraat 11. Brussel-Noord Nederlandse meisjes kunnen vanaf 12 jaar grondig Frans leren schrijven en leren spreken. Tel. 02/17.95.52. pdienst geboden ■0 - 25 jaar. |ks verdienste f 60,— direkt af te reizen l, van 11 tot 12 uur in Idem, Grote Markt, Breda len. Paas Sen en de gemeentelijke pen worden geplaatst: |leeftijd en ouder f 661,39 pe** ligen is aangesloten bij bet et Verhuiskostenbesluit van I duidelijke vermelding naar I gesolliciteerd, binnen 8 d8' m van dit blad te richten aan ^thouders, p/a afdeling on- Iszaken, Stadhuisplein 2." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De heer G. van de Ven uit Breda, werkzaam bü het che mische bedrijf Vondelingenplaat in Bot terdam, is in de nacht van woensdag op donderdag in zeer ernstige toe stand naar het Havenziekenhuis in Rot terdam vervoerd, nadat hij een hoe veelheid zwavelwaterstof had inge ademd. Het zeer giftige gas ontsnapte door een te snelle toevoeging op de produk- tieafdeling en verspreidde zich door enkele afdelingen yan het gebouw. Een collega yan de heer Van de Ven de Rotterdammer C. Luthart, werd ernstig gewond. Twee andere arbeiders die eveneens bedwelmd werden zijn gisteren uit het ziekenhuis ontslagen. Na het ongeluk werd direct alarm gegeven ln het chemische bedrijf. Ge wapend tegen de zwavelwaterstof met persluchtmaskers dienden aanwezige arbeidskrachten de slachtoffers zuur stof toe. Twee weken lang zullen wij de huis sleutel en de koffiepot onaange roerd laten om elders enthousiast te demonstreren, dat „Oost West- Thuis Best", slechts vijftig weken per jaar opgeld doet. Dat veertiendaagse hup pelpasje op de recht-toe recht-aan snelweg van het kalenderjaar is wet telijk toegestaan, mits men de short en de zonnebril, de bikini en de pa pieren bekertjes, het adressenlijstje van gegadigden voor een vakantie groet en een paar veiligheidsspelden voor je-weet-nooit in de bagage mee voert. Deze simpele voorstelling van za ken doet onrecht aan de kunst van het inpakken, die dagen van voor bereiding vergt. De tandpasta moeten we niet vergeten, o ja, en Jan's slaappoeders en de oploskoffie en het potje pindakaas van het geliefde merk en hebben jullie al plastic zak jes gekocht voor de boterhammen op het strand of de natte washandjes voor kleefhanden onderweg? Zodra echter de voordeur dichtslaat achter vakantiegangers plus koffers, week end-tassen, foto- en filmapparatuur zonnehoeden, bergstokken, badtassen, plattegronden en duizend-en-een plannen in 't hoofd, staan daar an dere mensen. 'pandpasta vergeten? Wat dondert dat, ginds hebben de mensen ook tanden, dus verkopen ze tandpasta. Jongers, wie weet wat tandpasta is in het Frans? Dat Lies die plastic re genjas toch nog aan de kapstok liet hangen, betekent evenmin een ramp. Kopen we lekker in een Londense bcatshop een hip regenmanteltje voor je, meid, za'je de hele trap zien kij ken, over veertien dagen zijn ai die buurvrouwen spuug-jaloers omdat jij in de mode bent, ha, ha. Er zijn za ken, die bewust achtergelaten wor den. De afgetrapte pantoffels, Richard Kimble, de melkpan met de koud greep-steel die altijd brandend heet wordt, het met Japanse vouwvaardig- heid geplooide gezicht van Frits van der Poel en de krant. Of niet? Die krant valt te bezien. De helft van het vakantievolk wil resoluut alles acht- terlaten, helemaal anders leven twee weken lang, geen krant lezen der halve. Anderen echter zijn tijdens de vrije weken begeriger naar het nieuws dan ooit. Eindelijk hèb je eens to.vaal tijd om die krant van a tot z nit te spellen. Die struisvogelpolitiek van wat niet weet, wat niet deert, gaat niet op, vinden zij. Z'ï hebben gelijk. Dagblad of geen dagblad, het Midden-Oosten gaat mee op vakantie, evenais de encycliek van de Paus, de pil-discussies - wor' je er nu oud van of niet - de weer berichten en de files. Want de files, de wegverleggingen en de verkeers opstoppingen horen bij de vakantie- Seriode als amandelkransjes bij Kerstmis. Daar waar 't klokje anders hkt dan thuis, hebben ze ook een Oudenrijn, reken maar, alleen ver- Pakken ze zo'n obstakel in een naam die Hollandse tongen doet slippen. Zouden we eigenlijk wel op vakan tie gaan? Er is zo veel, zo bitter veel dat precies hetzelfde zal zijn ais thuis. Een man in stofjas achter het loket °P het postkantoor, de voordelige aanbiedingen in de zelfbedieningszaak de eindeloze hoeveelheid koppen kof jie en glazen limonade, die de gezins leden van hun huisvrouw vorderen en do plasjes van de kinderen op de meest ongelegen ogenblikken. En let op! Na de vakantie zitten we allemaal met Het Grote Probleem: wat te doen met de waardezegeltjes ligg WlnkelS' l"e vijftig weken ver CÖKS VAN EYSDEN (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Het stuivertje wisselen in de West brabantse Jeugdronde blijft bezig. De strijd is nog lang niet gestreden en zal, zoals het er nu naar uit ziet, eerst zondag tijdens de laatste tijdrit worden beslist. De Roo sendaler S. Aarts (Coca Cola) kon vrijdagmiddag nog in het oranje leiderstricot van start gaan voor de etappe naar Bergen op Zoom. Maar in feite hing de trui al om de schouders van de Vughtenaar Kees Elderman (Heymans-ploeg) die 's morgens in de cyclo-cross vol doende punten had ingehaald. Evenzo gold dat voor de eerste plaats van de Deense nationale ploeg. Het Engelse nationale A-team, vorig jaar heer en meester in de ronde, had de leiding overgenomen. De cyclo-cross in het Roosendaalse Coenenpark vergde alles van de ren ners. Het parcours bevatte bochtige, smalle paden, verscheidene hekken en trappen. De meeste deelnemers, vooral die op tere racefietsen, schrokken er van terug om op de 25 traptreden in het zadel te blijven. Nu hadden de dur- vers op de gewone fiets het voordeel aan hun kant. O.m. de 15-jarige P. van Merriënboer uit Zevenbergschenhoek liet zich als een steen naar beneden vallen. De cross leverde een overwin ning op voor de Roosendaler D. Heij- nen uit de Flapperploeg. Met gering verschil liet hij de Zaandamse Peugeot- man Jankiewilz achter zich. Met Noël Walker en Barry Elson bij de eerste vijf toonde de Engelse nationale ploeg over vaardige renners te beschikken. Het dagploegenklassement was voor de Roosendaalse Flapperploeg. In het algemene individuele klasse ment rukte H. Go vers (Dekkersploeg Roosendaal) op van de achtste naar de vierde plaats. De Bredanaar J. Wösten verspeelde enig terrein en zakt naar de achtste plaats. De zwarte trui voor de grootste pech vogel ging naar R. Hooks van de En gelse B-ploeg. De man uit Seacroft verspeelde tijdens de cross zijn voor wiel. Nauwelijks waren de renners beko men van de vermoeienissen of de vlag daalde voor een etappe van vijftig ki lometer richting Bergen op Zoom. De karavaan verkeerde in een feeststem ming. Toermiss Helen vierde met alle 375 renners en de volgers haar acht tiende verjaardag. Bloemen en geschen ken en de nodige kusjes kwamen er aan te pas. Tijdens de avondshow wer den de miss en de eveneens jarige Duit ser Rolph Kehl betrokken in een groot verjaardagsfeest. De renners gingen van start onder een betrokken hemel, die de tempera tuur draaglijker maakte dan de dag tevoren. Na amper vier kilometer maak ten de kinderkopjes nabij de Brem- berg de eerste slachtoffers. Zij konden nog juist op tijd zich bij de meute ver voegen om de enorme natuurrijkdom van de Wouwsche Plantage „en grou- pe" te bewonderen. De bevolking van de Plantage was uitgelopen om de karavaan een harte lijk welkom toe te roepen. Het land schap bleef magnifiek. Over brede bos- lanen koersten de renners naar Bergen op Zoom, waar geravitailleerd werd. Bergenaren en honderden toeristen maakten het Ronde-spektakel van nabij mee. Terwijl renners en volgers zich laafden, werd in de bezem wagen hard gewerkt om alle lekke banden tijdig gerepareerd te krijgen. O.m. de Roo sendalers L. van Dongen (Flapper), Frans Haast (Wit Roosken) en M. Ver- gunst (VW), en de Fijnaarter P. Kan- nekens (Boerenleenbankploeg), reden plat. Na de verzorging gmg de kara vaan via Heerle en Wouw terug naar Roosendaal. Bijzonderheden deden zich niet meer voor. Vandaag om 8 uur treden de renners al aan voor de verkeersdoolhof in het Roosendaalse Van Loonpark. Voor van middag staat de vierde etappe over 49 De Roosendaler C. Valentijn in actie tijdens de cyclo-cross. km naar Steenbergen op het program ma. Morgen wordt de elfde internatio nale Jeugdronde van West-Brabant be ëindigd. In het openluchttheater te Roosendaal wordt 's morgens een ren nersmis opgedragen, 's Middags om 2 uur komen de renners voor het laatst tussen de wielen voor een individuele tijdrit over 1 kilometer op het par cours Mondriaanstraat. Zondagavond om 8 uur heeft op de Markt het grote slotfestijn plaats. De uitslagen van vrijdag waren: CYCLO-CROSS INDIVIDUEEL 1 D. Heijnen, Roosendaal, Flapper, 30 pnt.; 2 Jankiewitz, Peugeot, Zaandam, 29 pnt.; 3 N. Walker, Engeland, 28 pnt.; 4 B. Elson, Engeland, 27 pnt.; 5 K. El derman, Heymans, Vught; 6 R. Kehl, Duitsland, 25 pnt.: 7 S. Sieben, Roosen daal, Flapper: 8 H. Govers, Roosehdaal, Dekkers; 9 R. Zaman, Hulst, VW; 10 K. Hanson, Engeland, 21 pnt. CYCLO-CROSS PLOEGEN 1 Flapper 3107; 2 Peugeot 3186; 3 En- geland B 3222; 4 Engeland A 3239; 5 Heymans 3353 6 Denemarken 3353. ALGEMEEN PLOEGEN- KLA-SSEMENT 1 Engelahd A 7010; 2 Flapper 7048; 3 Denemarken 7071; 4 Engeland B 7102; 5 Heymans 7104; 6 Duitsland 7219. INDIVIDUEEL KLASSEMENT 1 Elderman, Vught, 2255; 2 S. Aarts, Roosendaal, 2282; 3 R. Kehl, Duitsland, 2298; 4 H. Govers, Roosendaal, 2323; 5 Hanson, Engeland, 2340; 6 Elson, En geland, 2350; 7 De Bock, Roermond, 2383; 8 Wösten. Breda, 2415: 9 Sieben, Roosendaal, 2431; 10 Kajberg, Dene marken, 2432. PUNTENKLASSEMENT 1 Elderman 76; 2 Govers 63; 3 Kehl 52; 4 Aarts, Roosendaal, 49; 5 Wood, Engeland, 42. (Van een onzer verslaggevers) CHAAM/'ULICOTEN Langzamerhand begint het duidelijk te worden hoe groot de schade is, die werd aangericht door de windhoos, die enige weken geleden over Ulicofen en Chaam heeft gewoed. De materiële schade blijkt in Chaam mee te vallen, ook al kunnen er dan nog geen precieze be dragen worden genoemd. Vaststaat wèl dat de Verzekeringsmaatschappij van de N.C.B., waarbij de meeste agrariërs in Ulicofen en Chaam zijn aangesloten, rond de 130.000 gulden zal uitkeren in Ulicofen en slechts 26.000 gulden in Chaam. Ondertussen zijn enige ambtenaren van de Inspectie van Volkshuisvesting uit Den Bosch hard aan het werk met het taxeren van de schade, die buiten deze verzekering valt en die vergoed zou worden door het Rampenfonds. Men is hiermee in Tricht al verder gevorderd, maar dat komt, omdat de Brabantse ambtenaren eerst enige tijd in Tricht hebben vertoefd om te zien, hoe de gang van zaken daar was: men wilde namelijk zo uniform moge lijk te werk gaan. Aanvankelijk verwachtte men, aldus burgemeester Schram van Chaam, dat reeds deze week de schaderap- potrten ook voor het Rampenfonds ge reed zouden komen en dat dan een precies beeld van de omvang van de schade kon worden gegeven. Men is daar niet in geslaagd. Daar komt nog bij, dat de formulieren voor het in vullen van de landbouwschade nog niet zijn gearriveerd en dat vergoeding van schade aan auto's, tenten en caravans nog een punt van bespreking vormt. Men is inmiddels tot de conclusie gekomen, dat die schade in Ulicoten aanzienlijk groter is dan in Chaam. Men heeft in Ulicoten ongeveer dertig schadegevallen en in Chaam maar tien- De landbouwers hebben overigens nog steeds last van de schade, die bij de storm is aangericht. Nog maar enige dagen geleden werden grote hoeveel heden rommel glas, ijzer, stukken van auto's, flarden van tenten, dak pannen in de weilanden rond Uli coten en Chaam gevonden. Vooral bij het hooien levert dat grote problemen op. (Van een onzer verslaggeefsters) NIEUW-GINNEKEN Drs. J. Ver hagen uit Tilburg heeft wegens ont gronding van een oeverwal langs de Mark een aantal onderzoekingen ver richt in verband met eventuele bodem vondsten. In de oeverwal, genaamd „De Donk" of „Het Bergske" in Heerstaaien (gemeente Nieuw-Ginneken), vond .hij een pas gegraven bietenkuil, in het pro fiel waarvan hij een dikke humuslaag aantrof op zestig centimeter onder het maaiveld. Bij het afschaven van het pro fiel kwamen ongeveer zestig urnscher ven, stukken verbrand hutteleem, veel ijzerslakken en houtskool aan het licht. Ongetwijfeld betreft het hier een neder zetting uit de Ijzertijd waar waarschijn lijk een ijzersmelterij aan verbonden was. en persoonlijk geef ik de voorkeur aan zimrt.wit" Bovendien kunnen ive geen kleuren televisie betalen!" De Friese meren en het IJssel- meer staan de eerste helft van de maand weer in het teken van het grandioze schouwspel met die moeilijke naam: skütjesilen. Er wordt gëzeild met beurt- en vrachtschepen van circa vijftig ton. De twaalf deelnemende sche pen zijn bemand met rasechte schippers, die hun vakantie beste den om te gaan varen en om met lappen zeil van meer dan honderd vierkante meter om het kam pioenschap te strijden. Vandaag starten de zeilers bij Langweer, maandag 10 juli op het IJsselmeer bij Staveren, woensdag 12 juli op de Fluessen, donderdag 13 juli op het IJsselmeer bij Lemmer en vrijdag 14 juli op het Sneeker- meer bij Sneek. Overal gaat men om half twee of twee uur van start. Het in korte tijd zo bekend gewor den watersportcentrum aan de Blau we Hand in de gemeente Wanneper- veen (Overijssel) heeft wederom een uitbreiding ondergaan. Naast de lig plaats voor boten en alles wat daar in de meest ruime zin van het woord mee samen valt, is thans het recrea tiecentrum De Beulaeke als onderdeel van het hele complex geopend. Het Is een café restaurant met groot ter ras en de nodige voorzieningen, die de jeugd aanspreken zoals een speelweide een speelvijver, een tennisbaan en voor de kleintjes een zandbak. SKÜTJESILEN stellen. Ere demonstraties vinden plaats van half tien tot half zes met een on derbreking tijdens het middaguur. Van tien tot en met 14 juli kan men kijken naar spinnen, weven, plantaardig ver ven, pottendraaien, klompen maken en Voor de tiende maal wordt dit jaar in de slotruimte in Wijk bij Duurste de het bekende klank- en lichtspel ge geven. Het programma is vrijwel gelijk aan dat van verleden jaar. Opnieuw zullen onder de titel Vedel en Veldge schut episoden uit het leven van bis schop David van Bourgondië worden gebracht, waarbij een zo groot mogelij ke eenheid tussen klank en licht wordt gemaakt. De tekst, afgewisseld met muziek, bestaat uit romantische proza gesproken op de band door leden van de hoorspelkern van de NRU. Ook de kasteelgeest zal zijn zegje zeggen. Het spel wordt iedere avond om tien uur vertoond tot 14 juli, om half tien tot 15 augustus en tot 15 september om 9 uuf. kan men Roemeense dansen zien op 13 juli, brengt The Diamond Five op 14 juli een fijn stukje moderne jazz. Ria Valk, Jacco van RenesseThe Fighting Cats en de Luck Berries zorgen 15 juli voor de muzikale om lijsting terwijl het Zigeunerorkest Tata Mirando geboektheeft vöor 19, 20 en 21 juli. aardappelmanden vlechten, van 17 tot en met 21 juli naar kralen maken, we ven, tapijt knopen, Zeeuwse meshef ten snijden en bijenkorven vlechten. Van 24 tot en met 28 juli kan men on derwezen' worden in het spinnen, we ven, kantklossen, matten weven en koekplank snijden. Vandaag laten tien grote draaiorgels hun klanken horen in de straten en op de pleinen van Nij megen. Voor de orgeldraaiers is dit een concours (hun prestaties worden be oordeeld door een deskundige jury), voor het publiek is hieraan een ple zierige luister wedstrijd verbonden. Van ochtend zijn de orgels op verschillende punten in de buitenwijken te beluis teren en 's middags in het stadscen trum, Het draaiorgelfeest wordt 's avonds op de Grote Markt besloten met een gezamelijk optreden, waarbij het publiek zijn kritische mening mag geven. In het openluchtmuseum te Arnhem worden in juli weer demonstraties van volkskunst en ambacht gehouden. In de boerderijen en woonhuizen van' het museum kunnen de bezoektrs kennis maken met vertegenwoordigers van ou de beroepen aan wie men w-agen kan De kunstgalerij Zwolle is weer ge opend en dit betekent dat tal van bekende en vooraanstaande kunste naars op de Potgietersingel hun cre aties zullen exposeren. De Singel ligt aan de rand, van Zwolle's bin nenstad en wordt omzoomd door lommerrijk geboomte. Mede daarom heejt het bestuur de mogelijkheid aangegrepen om eveneens het inte rieur van de Bethlehemkerk bij de kunstgalerij te betrekken. Vrijwel iedere avond zullen artiesten optre den. Zo speelt Tom Kelling op S juli, In het kader van de festiviteiten „Noordoostpolder, 25 jaar droog" wordt in Emmeloord tot en met 15 ju li een manifestatietentoonstelling (han del en nijverheid) gehouden. In het feestpaviljoen zullen iedere dag radio- en t.v.-artiesten optreden. De tentoon stelling, die op zondag gesloten is, be draagt ca. 7000 m2. Hoewel daarvan niets is gebleken, hoop ik oprecht dat ik niet de enige ben die teleurgesteld is over de kwa liteit van de helaas korte discussie over Openbaar Onderwijs in deze ko- l0m' U. Ll Dat pastoor Doens nog wat tobt met het liedje uit Sas van Gent en meent dat r.-k. ouders onbekwaam of onwillig zijn hun kinderen juist op te voeden, weshalve de school uitkomst moet bieden, zij hem vergeven. Op zienbarender is het relaas van de heer Smit, die door het vermplden van een ongekwalificeerde academische titel een deskundigheid suggereert. Even als bij het relaas van de heer Joosen uit Amsterdam, ontkom ik bij het be toog van hem niet aan de indruk, dat de heren dit moderne probleem hebben benaderd met een literatuur kennis, die niet verder reikt dan 1954, toen het inmiddels officieel verla ten Bisschoppelijk Mandement ver scheen. De heer Joosen ziet zelfs, blij kens zijn geschrift, het Mandement van 1868 als het laatste woord. Wat mij zo heeft verbaasd, is dat ken nelijk geen van de lezers van E>e Stem zich gedrongen heeft gevoeld in deze discussie erop te wijzen, dat derooms- katholieke onderwijsdeskundigen in Ne derland ook na 1954 hebben nagedacht en. gepubliceerd. Als niet-rooms - ka tholiek voel ik het als een plicht recht te geven aan deze vele eminente on derwij sspecialiisten. Ik heb daar voor gekozen het door de rooms-ka- tholieke organisaties samengestelde document „Welvaart, Welzijn en Ge luk", dat in 1963 vier jaar geleden verscheen. In het deel, waarin het onderwijs wordt behandeld heb ik de volgende passages gekozen; Op pagina 89 van dit document, overwegen de samenstellers dat de r.-k. onderwijskrachten zich bijna ab soluut buiten het openbaar onderwijs hebben gehouden. Zij concluderen: ,,Het systeem, gebaseerd op de split sing naar „richtingen" heeft, uiter aard mogen wij wel zeggen, ertoe ge leid dat aan het openbaar (en neu traal bijzonder) onderwijs in vergaan de mate de presentie onttrokken is van de kerk (en), presentie die er an ders zou kunnen zijn in de persoon van de onderwijzers en leraren én in de persoon van de leerlingen". Op pagina 92 vragen de samenstel lers van dit gezaghebbend rooms- katholiek geschrift zich af of de school wel een taak heeft als instituut voor godsdienstonderwijs. Zij menen: „Waar vanuit gezin en kerk een solide en in het leven werkelijk gewortelde gods dienstige overtuiging aanwezig is, doet de school daar niet veel meer aan toe of af waar dit niet het geval is, kan betwijfeld worden of de school in staat is hiier nog veel te compen seren". Op pagina 97 stellen zij zich de vraag of de r.-k. school wel de mees te zekerheid geeft dat het r.-k. kind tot volwaardige burger in de samen leving wordt opgeleid. Zij schrijven: „Deshalve huldigen wij de mening dat de idee van het beschermde milieu, een zwakke verdediging is van de con fessionele school, vooral als men er de gedachte bij betrekt dat de eigen lijke voedimgs- en krachtbronnen voor de godsdienstige overtuiging geheel ergens anders liggen dan op de school Wij vragen ons zelfs af of wij, door het instituut van de confessionele school zo innig te koesteren, niet op be denkelijke wijze de aandacht hebben afgetrokken van die bronnen en hun betekenis van de godsdienstige opvoe ding, nl. de kerkelijke gemeenschap en het gezin". Op pagina 99 concluderen de schrij vers: „Wij pleiten ook voor een her ziening van de mening dat een katho liek geen goed katholiek zou zijn als hij weloverdacht van oordeel is, zijn kind naar een niet-katholieke school te kunnen zenden". Dlit zijn slechts enkele grepen uit het indrukwekkend document dat Neder landse rooms-katholieken na lange studie vier jaar geleden publiceerden en dat over het algemeen met grote instemming is begroet in 1963. Miag men teleurgesteld zijn, als men in een belangrijke discussie slechts wordt geconfronteerd met de onge twijfeld respectabele meningen van rooms-katholieken, die zich kennelijk niet bewust zijn van gezaghebbende publikaties uit eigen kring, die vier jaar oud zijn? TERIHMJDEN LOUIS SINNER De komende dagen zal het zingen ge blazen zijn in Knokke. De zanghope der verschillende Europese vanderlan- den is neergestreken op de zonnige Belgische kunst en voordat de Hol landse ploeg gisteravond om half tien de strijd aanbond met de Duitse Mann- schaft zag de AVRO kans om tussen de zeilbedrijven en de flauwe kul van de Hogen Helden, door een opwarmer tje voor het festival te smokelen. Ome Willem Duys, himself, stond in Knokke op brandend stranzand en voor een ca mera en vertelde dat hij zelf natuur lijk de eerst aangekomene was want hij had toch zoveel aan zijn hoofd gehad met al die journalisten. Terwijl wij naar het gestoei van enkele van de sport- autogewijs naar het zuiden afgezakte Nederlandse talenten keken, babbelde Duys, praetvaar forever, over kunssen- gevechten die zijn meisjes en jongens 's avonds hielden, waaruit het thuis front dan -weer kon afleiden dat het met de befaamde stemming wel goed zat. In AVRO's Televizier werd inmiddels episcopaal getemperde storm in een glas (wij) water over het jongste pro- dulct van de Warmondige theologanten opnieuw aangewakerd door een gesprek naar aanleiding avn het perscommu niqué van de Unie van Katholieke Stu denten. Treffend kwam in deze discussie tus sen twee jongeren en professor Fort- mann het verschil in kerkopvatting tot uiting. Toch ziet het ernaar uit dat de gezagsgetrouwe wereld van de hoog leraar het op den duur zal afleggen tegen de meer flextibele geest van de jeugd, die zich niet door theologische spitsvondigheden van de wijs liet bren gen- n.R.

de Stem | 1967 | | pagina 5