Air te ITEIT ROME WIL JERUZALEM INTERNA TIONALISEREN Vaticaan speelt rol in M.-Oosten Weer 100 miljoen bestrijding van werkloosheid? voor „17 Zuidkoreanen gingen vrijwillig5' I )e>reiyd DE ONTHULLENDE MINI-MODE VAN EEN OUDE PARTIJ Stewardessen voor Mars BINNENHOF Scherpe controle in Bonn Zweed Gussing onderzoekt lot slachtoffers in M.-Oosten ontheffing van omzetbelasting valiteiten IREDA de moderne ;verfrisser iele W.C. Verdrijft, snste geuren. On- superhygiënisch.' iet nratis trekauto- jezin en gasten ^Notities '\E\ ROND M HET BEIDE KAMPEN I ZOEKEN STEUN BIJ PAULUS VI DALING ARBEIDSRESERVE IN JUNI BEPALEND BESLISSING RELATIEF NIET AKKOORD Boerenopstand in Indiase provincie SPIONAGE K.N.Y.T.O. wil Getuige Garrison vrijgelaten Classificeerder stikt in roet eel 7 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 JULI 1967 (Van onze parlementaire redactie) A mm T~)EN HAAG Daar staat dan sinds maandag de goeie, ouwe Chris telijk Historische Unie in haar nieu we mini-jurkje te kijk. Mode-ont werper mr. Y. Scholten, oud-staats secretaris van onderwijs, oud-minis ter van justitie, heeft de schaar fors gehanteerd. Van het lange historische kleed is niets meer overgebleven, misschien hier en daar wat franje. Het nieuwe mini-jurkje onthult al les, tenminste bijna alles. Van vitaal belang echter is altijd nog wat ver huld gebleven is uaw deze Christe lijk Historische Unie, die in het rap port Scholten, dat maandag ver scheen, nogal ruw ontkleed is. Het is wel geen orgie geworden, deze onttakeling van de christelijke historie. Want iedereen wist lang zamerhand wel, wat achter het fraaie gewaad van de C.H.U. verborgen zat. Maar het vernieuwingsrapport lezend vraagt men zich toch wel af waarom de onthulling zich beperkt heeft tot een niet eens zo bijster kort mini- jurkje. Waarom bijvoorbeeld de ont takeling van een bijna zeventigjarige unie niet helemaal doorgezet? Waar om niet alles overboord gegooid wat met de C.H.U. te maken gehad heeft? De christelijk-historische jongeren- voorzitter de Delftenaar Jac. Huijsen heeft het proberen uit te leggen. Hij is jong, zijn ogen branden van voor- uitstrevendheia en zijn hoofd ver toont de bijna nieuwe haarstijl. Maar hij is nog lang niet toe aan het aller nieuwste: het koppie a la Lincoln. En zijn taal en beeldspraak zijn bijna vertalingen in het Nieuw-Nederlands van de taal, die Lohman van de echte oude en onvervalste C.H.U. van zo'n rijftig jaar geleden al gebruikte. In de trant van: mannenbroeders, zo kan het niet langer. Zelfs de pad- viniers houden geen rekening meer met de zondagsheiliging. En de lieve, o zo lieve freule Wit- tewaal van Stoetwegen blijft teder glimlachen. „Er staat niets nieuws in dit rapport. Dat wilden we jaren geleden ook al". Niemand zal het de freule kwalijk nemen, dat zij niets voelt voor het mini-jurkje-C.H.U. anno 1967, ook al biedt deze C-H.U. het haar zelf aan. Maar sinds zij met het kleine duiveltje stoeide, dat mini- duiveltje van het anti-papisme en o foei, nog wel voor de t.v. is de lieve freule toch weer iets minder lief geworden, haars ondanks mis schien wel. Maar met of zonder freule: Mr. Y. Scholten heeft de schaar toch maar fors gehanteerd. De C.H.U. staat sinds maandag nog al bloot te kijk met haar oude begin selen, haar niet aangepaste organv satiestructuur, haar on-medezeggen schap, haar beginselloos programma en haar erfopvolging in uniebesturen en in kamerfracties. De nieuwe mo de, die mr. Scholten en zijn club ont worpen hebben zal heel wat oude C.H.U.-ers afschrikken. Maar dan kunnen ze altijd bescherming zoeken bij de V.V.D., tegen wie ze naar eigen herhaaldelijk zeggen toch al een beetje aanleunen. De nieuwe C.H.U. wil na 70 jaren dan toch eindelijk een nieuwe partij worden, in een tijd, dat het waar schijnlijk al te laat geworden is voor deze vernieuwing. Tenzij ook de C.H.U. weer na het uithuilen sinds maandag opnieuw van onder af beginnen wil. Maar willen al die goeie, getrouwe C.H.U.-ers inderdaad allemaal met mr. Scholten en de zij nen 90 graden stuurboord uit naar een nieuwe koers? Er is volop twijfel over. Politiek Den Haag heeft er de laat ste dagen nogal over gepraat. On danks de politici van de interparle mentaire Beneluxraad, die de poli tieke vakantie op het Binnenhof kwamen opvullen en die ook allemaal iets nieuws willen: zoiets als een to taal nieuwe Beneluxlook, hoe die er ook moge uitzien. Ondanks ook de aanwezigheid in Den Haag van maar liefst zes ministers en twee staats secretarissen uit zeven West-Europe- se landen, die het ook al over aller lei vernieuwingen in de West-Euro- pese politiek hadden. Maar bij voor zitter mr. Luns bieef alles bij het oude. Hij was weer de enige, die op het Binnenhof door scharen manne lijke en vrouwelijke fans met ap plaus begroet werd. „The show must go on", hoe de wereld er ook uitziet, met of zonder C.H.U.. met of zonder grondige politieke vernieuwingen. Maar wat wil men: als zelfs Willy Brandt, wiens partij gezworen had nooit met de C.D.U. samen te wer ken, overstag gaat en hand in hand met de C.D.U-er Kiesinger West- Duitsland regeert. Als de Italiaan Eanfani zijn politieke carrière breekt door de al te genante salon-babbel tjes van Signora Eanfani en daarna toch weer in zelfs de Europese poli tieke arena terugkeert, mag dan een C.H.U. van Lohman, De Geer, Beer- nink en freule Wittewaal van Stoet wegen het ook weer eens proberen? Al is het dan in een niet eens zo bijster kort mini-jurkje. Zullen dergelijke stewardessen u komen verzorgen aan boord van een ruimteschip naar Mars...? Deze in turquoise uniform met minirok geklede ste wardessen van de toekomst werden onlangs in Tokio gepresenteerd op een receptie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Canadian Pacific Air Lines. Rechts ter vergelijking een hedendaagse stewardess. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werkloosheidscij fers van eind juni, woensdag gepubli ceerd, zyn minder ongunstig dan men op het ministerie van sociale zaken had verwacht. De trend naar toene mende werkloosheid is afgenomen. Niettemin is er geen duidelijke keer ten goede ingetreden, reden waarom minister Roolvink in een commentaar heeft gezegd, dat de reeds klaar liggen de 100 miljoen gulden ter verdere ver betering van de werkgelegenheid waar schijnlijk nog wel ten dele nodig zal zijn voor het geven van een nieuwe injectie- Woensdag maakte het ministerie be kend, dat het aantal ingeschreven werklozen daalde van 63.842 tot 60,656 van eind mei tot eind juni en het aan tal openstaande aanvragen bij de ar beidsbureaus toenam van 45-948 tot 51.847 in dezelfde periode. Wanneer men de seizoeninvloeden evenwel in calculeert moet echter nog van een toename van de werkloosheid worden gesproken, zij het in mindere mate clan in vorige maanden. Tijdens het jongste kamerdebat in de Tweede Kamer heeft minister Rool vink gesteld, dat de cijfers over de maand juni bepalend zullen zijn voor de vraag, of de regering na de reeds beschikbaar gestelde 300 miljoen gul den ten behoeve van de stimulering van de werkgelegenheid nog een vier de keer 100 miljoen beschikbaar zal moeten stellen- De plannen voor de be steding van die 100 miljoen liggen klaar- Ze zullen, zo deelde de minister mede, voornamelijk betrekking hebben op bouwprojecten, omdat, in de bouwe rij de werkloosheid het grootst is. Het bedrag zou weer beschikbaar komen is er geen duidelijke keer ten goede zou zijn. Aangezien er wel een keer punt schijnt te zijn bereikt, is volgens de minister in zijn commentaar van woensdag niet zeker, of de volle 100 miljoen nodig zal zijn dan wel een deel ervan- Zijn opvatting tendeerde naar het laatste. Te verwachten is, dat vrijdag in de ministerra-ad op dit punt een beslissing zal worden genomen. Niet te zeggen (ADVERTENTIE) %rZ0X-fZ,5D~ 1 fauUir! ian janssen valt, of de afzwakking van de toene mende werkloosheid een gevolg is van de reeds eerder door de overheid be schikbaar bestelde bedragen dan wel van een gunstiger situatie voor het be drijfsleven wegens opleving van de conjunctuur. Ook dit zal nog nader ge analyseerd moeten worden, temeer omdat het effect van de eerste 300 miljoen thans pas zichtbaar gaat wor den. Uit officiële cijfers blijkt dat in juni het aantal werkloze bouwvakarbeiders verminderde van 17.100 tot 14.900 en dat er in overige beroepsgroepen werk lozen bij kwamen. De daling bij de bouwvakkers is betrekkelijk groot voor de maand juni, zo tekent het ministerie van Sociale Zaken hierbij aan. Regionaal gezien blijkt dat de rela tief gunstige ontwikkeling in juni voor een deel moet worden toegeschreven aan de vrij sterke daling van de voor het seizoen gecorrigeerde werkloosheid in Gelderland. Met uitzondering van Drenthe en Utrecht heeft zich in alle andere provincies een stijging van de werkloosheid voorgedaan. De toetre ding van (jeugdige) schoolverlaters tot de arbeidsmarkt, die deze maanden haar top bereikt, leidde in juni tot een stij ging van de werkloosheid van jonge ren. Bij de mannen jonger dan 19 jaar steeg de werkloosheid van 4100 tot 4800, bij de vrouwen jonger dan 19 jaar van 1000 naar 1400. Gegeven de ontwikkeling in voorgaande jaren is deze stijging volgens het ministerie niet uitzonderlijk. Uitgedrukt in procenten van de af hankelijke mannelijke beroepsbevolking bedroeg de geregistreerde arbeidsreser ve per eind mei resp, eind juni 1967: Overijsel Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg 3,0 3,0 1.2 1,1 0,9 0,8 0,9 0,9 1,9 1,8 3.3 3,1 4,3 4,3 Per beroepsgroep bekeken blijkt dat er in Noord-Brabant eind juni 4492 bouwvakarbeiders tot de geregistreerde arbeidsreserve behoorden en in Lim burg 2872. Voor metaalbewerkers belie pen deze cijfers 1121 voor Brabant en 1120 voor Limburg. Voor de losse ar beiders bedroegen de cijfers resp. 1016 en 1087. In totaal liep het aantal werklozen in Brabant in een maand terug van 13.239 tot 12.263. VATICAANSTAD (KNP) Diplomaten, zelfs staats hoofden, lopen momenteel de deuren van het Vaticaan plat, om de medewerking van de paus te krijgen, waar het gaat 0111 de toekomstige status van Jeruzalem. Woens dag antwoordde president Nasser na een maand lang boodschappen van paus Paulus onbeantwoord te hebben gelalen en gisteren kwam koning Hoessein zijn belangen bepleiten. Maar paus Faulus heeft zijn stand punt bepaald: hij wenst neutraal te blij ven in politiek opzicht, hij wenst oor logsslachtoffers te helpen volgens de wetten v. d. naastenliefde, los van na tionaliteit of ras en hij wenst de eeu wenoude ruzie om Jeruzalem voorgoed uit de wereld te helpen. Het Vaticaan heeft als zijn stand punt bepaald: internationalisering van Jeruzalem- En dan geen internationaal toezicht, maar een echte internatio nale regering over een eigen onafhan kelijkheid, dat men als corpus sepa ratum" heeft betiteld. De Verenigde Naties hebben deze stelling van de H. Stoel aanvaard, eerst op 29 december en daarna nog eens bevestigd op 9 de cember 1949. Maar de beslissingen zijn nooit uitgevoerd, omdat men nooit tot andere politieke oplossingen is krui ken komen dan een gewapende vrede en handhaving van de status quo. Het ziet ernaar uit, dat Israëli's op dit ogenblik niet akkoord gaan met de wens van het Vaticaan. Weliswaar heb ben zij Jeruzalem en de heilige plaat sen nu alle onder eigen bestuur ge bracht en weliswaar hebben zij een ogenblik verklaard tot internationali sering bereid zijn, maar van nu af aan staat wel vast, dat zij Jeruzalem niet meer goedschiks zullen afstaan aan wie dan ook. Dat is bij wet besloten. Maar de Verenigde Naties accepteren dit standpunt niet. De Arabieren ffaan uiteraard niet ak koord met de joodse beslissing, al was het maar omdat Jordanië grondgebied verliest. Zij pogen nu bij de paus te berei ken, dat christenen en mohammeda nen samen een verbond sluiten, dat on der leiding van Rome het beheer over de heilige plaatsen weer aan de Ara> bieren wordt teruggegeven. In een telegram aan de paus heeft Abdel Rahman Aref van Irak erop ge wezen, dat de Arabieren eeuwenlang de heilige plaatsen beschermd hebben en de christenen vrij toegang hebben gegeven. Merkwaardig is, dat de Arabieren met geen woord melding maken van het feit, dat Jeruzalem voor de joden veel meer een heilige plaats is. Terwijl de buitenwereld en het Va ticaan duidelijk hebben laten blijken, dat noch het standpunt van de Israëli's noch dat van de Arabieren houdbaar is, maar dat integendeel de vertegenwoor digers v.d. gtrote wereldgodsdiensten gehoord dienen te worden, er recht gedaan moet worden aan alle groepen en de vrede voor de toekomst verze kerd dient te worden, oefenen diplo maten van alle Arabische landen en van Israël druk uit op de H. Stoel om zoveel mogelijk steun voor hun stand punt te krijgen. Vorige week vrijdag kwam een spe ciale gezant van Êsjkol, de heer Her zeg, bij kardinaal Dell'Acqua en woens dag ontving de paus weer de Israëli sche ambassadeur in Italië, Ehud Avriel. Een geheime boodschap van koning Hassan van Marokko werd maandag door minister van justitie van Marokko, Ali Benjelloun, aan de paus persoon lijk overhandigd. Het Vaticaan hiel'd dit bezoek evenals enkele andere vi sites geheim. Nasser zond woensdag een dringend verzoek aan de paus toch vooral het Arabische gelijk te erkennen en zich van het joodse vandalisme te distan tiëren. De president van Irak zond de paus bij zijn kroningsfeest een telegram met het voorstel de joden uit te schakelen bij het toekomstige bestuur van Jeru zalem en samen te gaan met de mos lims. Koning Hoessein heeft op rond reis door de wereld, zijn belangen, voor al de teruggave van het Jordaanse deel van Jeruzalem, bij de paus bepleit. Om zijn standpunt, internationalisatie in de ziii van het besluit van de Vere nigde Naties van 1947 en 1949, te for ceren, ontwikkelt de paus thans een zeer intens diplomatiek offensief. De nuntii en apostolische delegaten hebben overal opdracht gekregen het Vaticaanse standpunt bij de regeringen en overheidsinstanties te verbreiden Bij de Verenigde Naties heeft de per manente pauselijke vertegenwoordiger mgr. Giovanetti een nota laten ver spreiden, waarin de uitvoering van de vroegere beslissingen wordt gevraagd. Mgr. Fellcl van het staatssecretariaat NIEUW DELHI (AFP) De Indische regering is ernstig bezorgd over de toe stand in het district Naxalbari, ongeveer 450 km ten noorden van Calcutta, waar boeren in opstand zijn gekomen en pro- Chinese communisten nu de bevolking opwekken zich daarbij aan te sluiten. Naxalbari is een smalle, tussen Nepal en Oost-Pakistan ingeklemde strook en van strategisch belang. Volgens de laat ste berichten versterken de rebellen zich. Ze hebben wegen versperd, rijst- opslagplaat'sen geplunderd en wapens vergaard. De bezorgdheid van de rege ring in Nieuw Delhi wordt nog vergroot door oproepen van radio-Peking tot de bevolking van het district, tegen het centrale bewind op te staan. India heeft in een nota bij China tegen deze cam- pagneg eprotesteerd. MEJ. Maria Minten, 22, uit Eindhoven is bij een auto-ongeluk nabij Dijon ern stig gewond. de deskundige voor zaken van het Mid den-Oosten, vertoeft momentcel in Tel Aviv om de Israëli's over te halen tot het standpunt van Rome. De paus zelf laat zich van alle kan ten voorlichten en haalt.zijn deskundi gen naar Rome voor overleg. Mgr. ïor- nl, nuntius in Syrië sprak de afgelo pen week met de paus en staatssecre tariaat en deze week bracht ook de eni ge Arabische bisschop in Israël mgr. Hakim van Haifa zijn advies uit. De paus zelf is door de nieuwe be noemingen bij het staatssecretariaat er zeker van dat een grote teamgeest on der zijn persoonlijke leiding de beste garantie ls voor effectieve bemiddeling. De Osservatore, zowel het dagblad als het weekblad, steunen met hoofdar tikelen het Vaticaanse standpunt en vallen de tegenstanders met scherpe en zakelijke argumenten aan. HOESSEIN: hengelen in Rome (Van onze redactie buitenland) BONN/SEOEL De zaak van de verdwenen Zuidkoreanen houdt de ge moederen in West-Duitsland en in Seoel de hoofdstad van Zuid-Korea, gespan nen. Politiemannen in Bonn contro leren sinds woensdagavond de am bassade van Zuid-Korea. Dit om te voorkomen dat Zuidkoreanen worden ontvoerd of in het ambassadegebouw worden opgesloten. Een Zuidkoreaanse student heeft be kendgemaakt, dat hij telefonisch op de ambassade was ontboden en dat men hem onder dwang naar het vliegveld in Düsseldorf had gebracht, waar hij eek ter wist te ontsnappen. De Westduitse Rundfunk heeft meegedeeld, dat de Zuidkoreaanse componist Isang Yoeng is verdwenen. De ambassade in Bonn maakte giste ren bekend, dat zij 17 Zuidkoreanen heeft verzocht naar Korea terug te ke ren om zich te verantwoorden met be trekking tot beschuldigingen die tegen hen werden ingebracht wegens beweer de spionage voor communistisch Noord- Korea. De ambassade ontkent, dat de Koreanen tegen hun wil naar Zuid-Ko rea zijn gebracht. De Koreanen in kwestie verdwenen in de laatste week van juni en vrienden van hen uitten de beschuldiging, dat zij ontvoerd zouden zijn door agenten van de geheime dienst van Zuid-Korea. De Westduitse minister van binnenlandse zaken heeft een diepgaand onderzoek gelast. Volgens de Zuidkoreaanse ambassade hebben de 17 mannen spionageactivitei- NEW YORK (Reuter) De Zweed Nils-Goran Gussing zal als persoonlek vertegenwoordiger van secretaris-gene raal Thant van de V.N. een onderzoek instellen naar het lot van de oorlogs slachtoffers in het Mid den-Oosten. De Zweed is tot nu toe onder meer werk zaam geweest in Griekenland als ver tegenwoordiger van de hoge commissie van de V.N. voor de vluchtelingen. De Marokkaanse minister van voor lichting Abdel Majid Benjelloun heeft de boycot van de joodse gemeenschap in het land, die plaatsvindt onder lei ding van de oppositionele Istiqlal partij, misdadig en strijdig met het landsbe lang genoemd. Volgens Benjelloun was de boycot campagne georganiseerd door „buiten landse knechten, die zich verschuilen achter het Arabisme en Arabische leu zen, en de opzet hebben het land te be dreigen door de omvang van het eco nomisch potentieel te verzwakken". Leiders van de ruim 50.000 man sterke joodse gemeenschap in Marokko hebben vorige week geklaagd dat het joodse za kenleven sterk benadeeld wordt door de boycot. De Istiqlal had de moslim bevolking drie weken geleden opgeroe pen „zionistische" zaken niet te begun stigen. De Israëli's zijn gisteren begonnen met de bouw van een nieuwe en sterke voet brug over de Jórdaan, klaarblijkelijk voor de terugkeer van vluchtelingen naar de westelijke oever. De Israëli's hebben toegestaan dat vluchtelingen van de bezette westelijke oever vanaf 10 juli naar hun huizen terugkeren. Het aanbod geldt voor een maand voor de naar schatting 200.000 mensen die voor 4 juli vluchtten. De kleine stroom vluchtelingen naar het oosten ls overgebracht naar -andere oversteeknlaatsen terwijl de Israëli's aan <hr nieuw» brug werken. ten ontplooid, die werden geleid en ge financierd door de ambassade van Noord-Korea in Oost-Berlijn. Ongeveer 400 professoren en studenten van de universiteit van Bonn hebben gisteren geprotesteerd voor de Zuidko reaanse ambassade. De berichten -over de ontvoering van de Zuidkoreanen waren afkomstig van studenten van deze uni versiteit. Prof. Theo Mayer-Kukuck le verde na afloop felle kritiek op de West duitse regering, die niet in staat is ge bleken ontvoeringen te voorkomen. On der de vermiste Zuidkoreanen is een van zijn leerlingen, Kim Oeng, die voor zijn doctoraal kernfysica stond. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Koninklijke Ne. derlandse Vereniging van Transport ondernemingen heeft gisteren staatsse cretaris Keijzer een memorandum aan geboden over de situatie in het open baar wegvervoer. Als er niet snel iets gebeurt, aldus de K.N.V.T.O., voor het openbaar vervoer, zal er een ernstig gat ontstaan in- de bedrijfsrekening van de ze vervoerssector. Dit zal leiden tot ver hoging van tarieven en verslechtering van comfort. In het memorandum worden het ka binet maatregelen op tweeërlei terrein aangeboden. Ten eerste fiscale tegemoetkomingen bijvoorbeeld ontheffing van de omzet belasting, hetgeen de schatkist aan min dere inkomsten op 10 miljoen zou ko men te staan. Ten tweede het treffen van verkeers maatregelen om de doorstroming van het openbaar vervoer zo gunstig moge lijk te maken. De K.N.V.T.O. meent, dat men de huidige structuur van het openbare vervoer geen geweld moet aandoen. Dit houdt in dat de vereniging afwij zend staat tegenover een oplossing via een staatsingrijpen of een staatscontrole op het openbare vervoer. Als middelen om het openbare ver voer te bevorderen in het financiële vlak, bepleit de K.N.V.T.O. een directe verlaging van de belastingen welke op het openbare vervoer drukken. In het buitenland bestaan reeds der gelijke belastingfaciliteiten. Belasting technisch kunnen hiertegen weinig be zwaren bestaan en bovendien kan de maatregel ènel tot stand komen. Daarnaast vindt de K.N.V.T.O. dat op zeer korte termijn maatregelen ge troffen dienen te worden tot het verle nen van vergoedingen aan de onderne mingen voor activiteiten, die zij in het algemeen belang verrichten. DALLAS (AFP) Een rechter in Dallas heeft woensdag de onmiddellijke vrijlating bevolen van Sergio Acacha Smith, die twee maanden op verzoek van officier van justitie Jim Garrison uit New Orleans is vastgehouden als „belangrijke getuige" in het onderzoek naar de moord op Kennedy, Smith, die tijdens het Batistabewind ambassadeur van Cuba in India was, zegt door zijn arrestatie zijn baan bij een in. en uitvoerbedrijf te zijn kwijt geraakt en heeft een aanklacht tegen Garrison aangekondigd. Drie dagen ge leden is een andere getuige van Garri son, de voormalige nachtclubeigenaar Gordon Novel, in Columbus (Ohio) op vrije voeten gesteld. De nieuwbenoemde burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, vormt met zijn vrouw een zeer har monieus echtpaar. In een van de tal rijke kranten die ons land rijk is, las ik dat dr. Samkalden drie hobbies heeft: lezen, wandelen en schaken. Op dezelfde pagina vermeldt me vrouw Samkalden wat zij in haar vrije tijd het liefste doet: lezen, wan delen en borduren. Een ideale combi natie: samen uit (wandelen), samen thuis (lezen) en tussendoor kan ieder zijns-/haars-weegs gaan. Een Amsterdammer adverteert: Zoekgeraakt: tamme jonge kraai luisterend naar de naam „na-Flip". Wat een NAre NAam. De onrust aan de Utrechtse univer siteit die ontstond nadat een student niet „ciim lauae" mocht promoveren, omdat de rector niet tevoren schrif telijk op de hoogte toas gebracht, is. zo vernam ik uit doorgaans goed in gelichte kringen, nog hoger opgelaaid, nu bekend is geworden dat twee maanden geleden ook in Utrecht een student om dezelfde redenen het pre dicant „cum laudf." heeft gemist. Wat een zin, hè? Net een ambtelijk stuk. Precies zo ambtelijk als die rec tor in Utrecht. De VVDM, Vereniging Van Dienst plichtige Militairen, komt op voor de belangen van Jan Soldaat. En met succes, zo heb ik gelezen. Het koper- poetsen is afgeschaft. Maar. vraag ik mij af, ten kost» van wat? Want wat deed de VVDM na de zg. matro- zenrel in het Amsterdamse CS, vroeg een verslaggever op de persconferen tie deze week. „Nou, kijk eens hier", zei de voorzitter, „dat toas net in de periode dat we bezig waren met het afschaffen van het koperpoetsen. Dat was toen erg belangrijk. Daardoor hebben we aan die affaire in het sta tion niets kunnen doen. Een kenner horen zeggen: maakt geen Reale kans. Ajax Het plaatsje Rhenen staat op zijn kop. omdat de bewoners bang zijn dot het veertiende-eeuwse raadhuis te zijner tijd gaat verdwijnen. De ge meenteraad heeft zich namelijk tegen het plaatsen van het gebouw op de monumentenlijst verklaard. Nu ii dit alles op zich nog geen reden om Rhenen in deze kolom ten tonele te voeren. Waar het mij om gaat is een uitspraak van de verbolgen burge meester van Rhenen, mr. L. Bosch, ridder van Rosenthal, Hij zei: „Het was een heel dom, ik kan zelfs zeggen idioot raadsbesluit. Rhenen heeft al zoveel gesloopt". Hij zei het echt, de ridder van Rosenthal: „idioot". „Iemand met een baard is niet toon baar voor de passagiers", kreeg een 20-jarige scholier te horen bij zijn sollicitatie als vakantiehulp op Schip hol en hij werd niet aangenomen. Ja, u zegt het: ze leren het ook nooit. Wie? Nee, dan hei wijze Friesland.. Daar komt het spreekwoord „Veel ge schreeuw en weinig wol" vandaan. Ja ja, alleen, de oorspronkelijke ver sie is wat langer: „In bulte geraes en in bytsje wol, set de duvel en hy skearde de bargen". (Veel geschreeuw en weinig wol, zei de duivel en hij schoor het varken). Als volwaardige Europeanen drin ken we straks van Roodeschool tot diep in Sicilië onze Europapint. Voor de hele EEG is namelijk een model Euro-bierfles ontworpen, die nu ook in Nederland ingevoerd wordt. Krijg je in Trier, Nice en San Remo overal statiegeld voor terug. Proost. De boeren van het Noordlimburgse Horst-America willen geen kwaad woord meer horen over ons leger. In de buurt van het dorp staat deze week een militair veldhospitaal in verband met de herhalingsoefening Hartslag 3". Een militaire arts „op herhaling" hoorde van een boer dat diens varken zwaar ziek was en zei: „Breng dat beest morgen maar even". De boer deed het, het varken werd in de operatiezaal-te-velde gebracht en vakkundig geopereerd. Met succes. De volgende da.g stonden er verschil lende andere boeren met zieke var kens in het legerkamp en ook die werden geholpen. Een lofwaardig ini tiatief, voor „herhaling" vatbaar. Ik heb het zo eens een week aan gekeken, maar ik blijf erbij. Jan Janssen wint die Tour niet. Hij wil wel, ik ook wel, maar het gaaat niet MERIJN ROTTERDAM (ANP) De 24-jari- ge classificeerder J. Vlasboom uit Rot terdam is gisteren in een silo onder roet bedolven en gestikt. Zijn broer, de 20- jarige H. C. Vlasboom, die het slachtof fer uit zijn benarde positie wilde red den, raakte daarbij zelf in moeilijkhe den. Hij werd gered door de Rotterdam se brandweer, maar liep ernstige .ver wondingen op. Het slachtoffer zou de met roet be dekte wanden van de lege silo schoon maken. Als de silo leeg is, blijkt er nog circa tien ton roet aan de wanden te zit ten. Plotseling kwam de roetaanslag naar beneden en bedolf het slachtoffer.

de Stem | 1967 | | pagina 7