tandpasta 'de bedrag int krijgen. dfjjjamen Trein in brand na botsing met tankauto: 79 doden V-raad bespreekt Kongolese klacht hamol v/eer Amerikanen naar huis als ook Hanoi ophoudt JAMIN VADER „KIEPT" NOG BEST vandaag. |<positie litgang' »n OVERWEG OPEN; SPOORMAN IN ARREST Demka vraagt weer mensen Mr. Pieler v. Vollenhoven legt vliegexamen af Benzineprijs onder druk Jongen steekt tehuis twee keer in brand Kinderen verdronken FRANKRIJK KOOPT 12 FOKKERS S.TA DAGBLAD VOOR ZEELAND MOBOETOE: ALGEHELE MOBILISATIE Huurlingen Bewolkt Het weer in Europa CELIBAAT Mgr. Zwartkruis probeerde encycliek tegen te houden Persoonlijk Giften voor het rampenfonds stromen binnen VERKLARING Plaats voor 60 man DEAN RUSK IN CHICAGO: NAAR HUIS VRIJE KEUZE 4NDAAG IN - SUflbUa pc Jfaw>| Voor posterijen Ovatie voor Soekarno volle maantjes ^oo*)6 débé meubelen 18 fcstaurant rrondgang ten in het moderne. lzelfbedienings- I. Dranken, broodjes pen. lijden bn is het gehete jaar Dagelijks van 10 tot kzondagen van |ur. bgsprijs is f J.» pn. Kinderen beneden welkom, indien bide van een he. j toegankelijk Ion is gemakkelijk j aan de rondweg in Pn, vlak bij de 13 naar Tilburg. irkeren I het gebouw vindt U I lots - gratis - 1 elegenheid. lagen van 13-18 uur. 107e JAARGANG No. 25550 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningiy en Vaderland VRIJDAG 7 JUll 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num. mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Sfeenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). VIEW YORK KISANGANI (ASP-AP- .ieuter) Gisteravond laat is de Vei- igheidsraad, op verzoek van de Kon golese president Joseph Moboetoe in poedzitting bijeengekomen. Moboetoe roeg om deze bijeenkomst „om de vesterse landen tot de orde te roe* )en wier huurlingen naar Kongo ge- :onden zijn om onlusten te veroor- taken". Desondanks en ondanks de maatre gelen die gisteren in Kongo werden ge- ïomen, zoals een algemene mobilisa- ie, staat men zeer gereserveerd tegen- iver de beweerde inval van buiten- andse huurlingen. Het nieuws over de gevechten die in Boekavoe en Kisangani zouden plaats hebben blijken verward en vaag. Bo vendien wordt uit beide plaatsen her haaldelijk bericht dat het er „rus tig" is. Men denkt dan ook eerder aan een politieke manoeuvre, bijvoorbeeld om het Algerije gemakkelijker te ma ken de ten dode opgeschreven Tsjombe uit te leveren, dan aan een werke lijk gevaarlijke rebellie. Gisteren kondigde de Kongolese re gering de algemene mobilisatie af. Man nen en vrouwen tussen 18 en 25 jaar werden opgeroepen. De overige bevol king werd gevraagd „verdachten en verraders" aan te brengen en zich te weren, „niet alleen met geweren maar ook met messen, speren en pijl en boog". Dit alles voor het behoud van de „onafhankelijkheid van het land", De regetlng heeft ook meegedeeld, dat gezagsgetrouwe Kongolese troepen in een strijd zijn gewikkeld met Ka- tangese militairen en buitenlandse huurlingen in de straten van Kisangani (het voormalige Stanleystad) en Boe kavoe, in de provincie Kivoe. Radio-Kinsjasa meldt, dat een groep van 200 man buitenlandse vrijwilligers, onder wie Fransen, Belgen, Britten, Italianen en Spanjaarden, die in Kisan gani bij het Kongolese leger dienen, ge mene zaak heeft gemaakt met bui tenlandse parachutisten, die volgens de Kongolese regering woensdag in twee Riet-geïdentificeerde vliegtuigen in Ki sangani zijn geland. Radio-Kinsjasa meldt verder, dat buitenlandse huur lingen samenwerken met troepen uit de provincie Katanga bij felle gevech ten in Boekavoe. De Amerikaanse regering heeft de p acties van de door huurlingen ge leide opstandige troepen in Kongo ver oordeeld en steun aan de Kongolese regering toegezegd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat 48 Amerikanen uit Boekavoe zijn geevacueerd Volgens de woordvoerder van dit ministerie is de situatie nog verward, maar zijn de opstandige troe pen onder leiding van buitenlandse muirhngen blijkbaar in het bezit van Kisangani en Boekavoe. De weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Vrjj warm en aanvankelijk zonnig. Later toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Morgen: zon op 4.28 uur. Zon on der 21.01 uur. Maan op 3.26 uur. Maan onder 21.39 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp half bew. 19 zwaar bew. 22 zwaar bew. 21 licht bew. 20 zwaar bew. 19 zwaar bew. 23 licht bew. 23 niet ontvangen onbewolkt 25 zwaar bew. 25 onweer 23 zwaar bew. 29 half bew. 27 onbewolkt 23 licht bew. 26 onbewolkt 24 licht bew. 25 geheel bew. 28 zwaar bew. 26 onbewolkt 24 onweer 26 licht bew. 24 zwaar bew. 33 licht bew. 28 zwaar bew. 27 licht bew. 32 licht bew. 27 onbewolkt 24 MOBOETOE ...met speren en messen... (Van onze correspondent) HAARLEM Begin juni is mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, naar Rome gereisd, om in een gesprek met de hoogste Romeinse instanties, moge lijk met de paus zelf, te proberen het verschijnen van de encycliek over het priestercelibaat in deze vorm te voor komen. Hij gebruikte zijn jaarlijkse va kantie als een welkome gelegenheid om zijn interventie onopvallend te kunnen verrichten. Het is niet bekend op welk doel de interventie van mgr. Zwartkruis pre cies gericht is geweest. Er zijn twee mogelijkheden: hij probeerde de publi- katie van de encycliek tot na de bis schoppensynode verdaagd te krijgen of hij trachtte iets aan de vorm ervan veranderd te krijgen. De geheimhou ding, die rond de interventie van mgr. Zwartkruis werd bewaard, had ten doel in Nederland geen verwachtingen te wekken die mogelijk niet gereali seerd zouden kunnen worden. Dit bericht mag gezien worden als een teken dat men in kringen van het Nederlandse episcopaat geenszins ge lukkig is met het verschijnen van de encycliek in deze vorm op dit moment. Mgr. Zwartkruis, door ons om com mentaar gevraagd, stelde uitdrukkelijk dat het hier ging om een persoonlijke interventie. „Ik heb er met verschillen de mensen over gesproken, maar ik rea liseerde mij al gauw dat het te laat was om nog iets te bereiken. De encycliek was al helemaal klaar en men was al met het drukken begonnen", aldus mgr. Zwartkruis. DEN HAAG (ANP) Op gironum mer 9575 van het Nationaal Rampen fonds zijn gisteren 1253 nieuwe giften binnengekomen voor hulpverlening aan de slachtoffers van de windhoos van zondag 25 juni. Het totaal aan bin nengekomen giften bedraagt thans f 135.t90.24. Zowel de koningin als prins Bernliard hebben aan het rampenfonds een be drag geschonken. (ADVERTENTIE) gezond Lruin met: hamol ultra (Van onze redactie buitenland) OOST BERLIJN Min. stens 79 mensen, waaronder veel kinderen, zijn omgeko men in vier brandende wa gons van een trein die in de buurt van Maagdenburg op een met benzine geladen tank- aulo was gebotst. Meer dan vijftig gewonden wer den in ziekenhuizen in Maagden burg en omgeving opgenomen. Hét persbureau ADN meldde gis teravond dat gevreesd wordt dat het uiteindelijke dodencijfer ®og hoger zal zijn. Een overweg zou niet gesloten zijn geweest. De be trokken baanwachter is gearres teerd. De ramp voltrok zich gistermorgen rond acht uur, maar werd eerst vele uren later buiten Oost-Duitsland be kend. Een tankauto van de staats-oJie- maatschappij reed een onvoldoende ge sloten overweg op. De wagen was gela den met 15.000 liter benzine. Voorzover bekend botste de wagen tegen een passagierswagon. Drie ande re wagons, het station van Langenwed- dingen (15 km van Maagdenburg) en het perron vlogen in brand. Hoewel de snel ingrijpende brandweer uitbreiding van de brand wist te voorkomen, brand den de treinwagons en het stationsge bouw geheel uit. Volgens de Oostduitse radio werd de baanwachter op de plaats van de ramp aangehouden. Volgens de radio had de benzineauto aanvankelijk gestopt bij de overweg naast het station. De bomen waren slechts voor een derde deel ge sloten. De tankauto ging toen, volgens berichten, plotseling weer rijden. Gisteravond kon de Oostduitse radio nog steeds geen volledige lezing geven over de toedracht van het ongeluk. Wel schijnt vast te staan, dat zich in de trein veel schoolkinderen bevonden. Verschil lende gewonden verkeren nog in le vensgevaar. De Oostduitse radio wijzigde alle pro gramma's en zond nog slechts ersntige muziek uit. Het centrale comité van de commu nistische partij gaf een door partijleider Walter Ulbricht ondertekende verkla ring van deelneming uit. In deze ver klaring wordt beloofd dat de partij al het menselijk mogelijke zal doen om het verdriet te verzachten. (Van onze correspondent) UTRECHT De Koninklijke Demka Staalfabrieken N.V. in Utrecht, een dochteronderneming van de Hoogovens, die eind vorig jaar meer dan de helft (circa 1150 man) van het 2000 man tel lende personeel wegens interne sane ring heeft ontslagen, gaat weer perso neel werven. De huidige marktsituatie en de or derpositie zijn zodanig, dat tot het ein de van het jaar beide walserijen meer dan volbezet zijn. De vooruitzichten op langere termijn wettigen de verwach ting dat dit geen tijdelijke zaak be treft. De directie heeft daarom besloten de Demka-walserij weer met een derde ploeg te bezetten. Het gaat daarbij om een uitbreiding van de werkgelegen heid voor ongeveer 60 man. De ondernemingsraad van Demka is gisteren van een en ander op dè hoog te gesteld. Later op de middag werd ook op de aanplakborden in het be drijf bekendgemaakt dat Demka weer een beroep zal gaan doen op de ar beidsmarkt. Met de vakorganisaties en het gewestelijk arbeidsbureau is reeds overleg gaande Nadat de Demka vorig jaar oktober reeds saneringsmaatregelen had aan gekondigd, volgde begin november het ontslag voor 1150 van de 2000 perso neelsleden. Als oorzaak werd onder meer genoemd de slechte bedrijfsresul taten van de laatste jaren. Over 1966 werd een exploitatieverlies na belas- ting genoteerd van 6,8 miljoen gulden en daarenboven een waardedaling van de activa van 13,2 miljoen. De massale ontslagen bij Demka, die enkele maanden na de ontslagen bij Werkspoor volgden, veroorzaakten veel beroering. De vakbonden bereikten na langdurig overleg een redelijke afvloei ingsregeling. Van de gelegenheid om over te stappen naar de Hoogovens in IJmuiden hebben slechts weinig ontsla gen Demka-arbeiders gebruik gemaakt. De meesten hebben inmiddels evenwel weer werk gevonden. 444 Viscounts 442 Friendships WASHINGTON/SAIGON (AP/AFP/Reuter) Terwijl Amerika's minister van defensie McNamara in Zuid-Vietnam besprekingen voert over verder te nemen maatregelen met het oog op de oorlog daar, heeft zijn collega van buitenlandse zaken Dean Rusk in Chicago verklaard dat de V.S.-troepen zich uit Vietnam zouden kunnen terugtrekken indien Hanoi ook zijn geregelde eenheden en de guerrilla-strijdkrachten uit het zuiden zou terugroepen. Intussen circuleren in Moskou geruch ten als zou tussen president Johnson en premier Kosygin in Glassboro zijn af gesproken dat de V.S. nog eenmaal door middel van een bombardementspauze •'.oü trachten de Noordvietnamezen aan de conferentietafel te krijgen. In Japan verklaarde Mario Aoki, Ja pans ambassadeur bij de Internationale Organisaties in Genève dat er in deze Zwitserse conferentiestad toenemende tekenen zijn dat deze herfst vredeson derhandelingen zullen wor.den gevoerd. Volgens Aoki is een „derde land" dat contacten heeft met Hanoi met een nieuwe vredespoging begonnen. Minister Dean Rusk zei in Chicago tijdens een redevoering voor Lions In ternational Club: „Als er geen agressie van Noord-Vietnam geweest was, zou den er geen Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam geweest zijn. Als ie dereen die uit het noorden is gekomen naar huis zou terugkeren, zouden deze troepen naar huis gaan". Wat betreft escalatie merkte de minis ter op dat de communisten al bijna een Jaar mijnen leggen in de haven van Saigon en de toevoerkanalen. „Dat is blijkbaar geen escalatie, maar als wij diezelfde mijnen terugbrachten naar Haiphong geloof ik dat wij van vele zijden beschulidgd zouden wor den van uitbreiding van de oorlog", al dus Rusk. Rusli ze! verder „Wij staan klaar om met de andere partij te praten, zonder voorwaarden of over voorwaarden", zo zei hij, „wij zijn bereid te praten over de voorwaarden van een overeenkomst, en daarna de stappen uit te werken om deze te bereiken. Wij zijn bereid om elk onderdeel van bet probleem te be spreken zoals de territoriale on schendbaarheid van Cambodja of de de militarisering van de zogenaamde 'gede militariseerde zone. Wij zijn bereid om wederzijdse maatregelen te nemen voor de de-escalatie van 't conflict. Wij blij ven echter in Vietnam totdat het recht van het Zuidvietnamese volk om zelf zijn toekomst vast te stellen, onder een regering van zijn eigen vrije keuze ver zekerd is." De spoorburg over de Moerdijk is al honderd jaar. Pagina 3. Slachtoffers vallen niet alleen in de grote Tour. Ook in de jeugd- ronde van West-Brabant ontmoet men de man met de hamer. Pagina 5 Onze parlementaire redacteur over de mirvimode van een oude partij. Pagina 7. De katholieke werkgevers zien het jaarlijkse gevecht om hogere lonen opgewekt tegemoet. Pagina 13 BIJ DE horlogerie aan het Noordeinde in Den Haag zijn meer dan 100 horloges gestolen ter waarde van ongeveer f 80.000. Uit een kassa werd een tot nu toe onbekend bedrag aan' geld meege nomen. De etalages van de zaak, die beschermd worden door hangruiten en rolluiken, werden onberoerd gelaten. (Van onze correspondent) BOSSCHENHOOFD Volgende week vrijdag zal mr. Pieter van Vollenhoven op het vliegveld „Seppe" in Bosschen- hoofd examen doen voor het vliegbewijs A (sportbrevet). Het betreft hier het theoretische deel van het examen. De heer Van Vollenhoven neemt er aan deel tegelijk met nog een aantal kandi daten uit verschillende Nederlandse plaatsen. Hij kreeg zijn vliegopleiding op het vliegveld Hilversum. Na negen en veertig weken achter draaibank of bureau zullen we nu eens even laten zien dat we vroe ger geweldig konden „kiepen". En wat de warmte betreft straks een groot glas bier leve de vakantie 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De grote benzinemaat schappijen en het ministerie van Econo mische Zaken hebben dagelijks contact met elkaar over de kostenontwikkeling bij de aanvoer van aardolie. Die kosten vertonen een stijgende tendens. Daar door staan de consumentenprijzen voor de diverse aardolieprodukten op* het ogenblik onder een constante druk. Hoewel gisteren nog geen officieel verzoek van de grote benzinemaat schappijen bij de minister van Econo mische Zaken Is ingediend om de con sumentenprijzen opnieuw te mogen ver hogen, betekent dit niet dat zo'n ver zoek in de huidige labiele situatie ieder moment verwacht kan worden. De door een aantal* Arabische staten n.a.v. het conflict met Israël getroffen maatregelen verhinderen nog altijd dat de aanvoer van aardolie langs de nor male weg (Suezkanaal) en in de ge bruikelijke hoeveelheden geschiedt. Onzeker is voorts of de olieleveran ties vanuit Libië en Nigeria binnen kort weer op gang zullen komen. Voor lopig is men nog voor een deel aange wezen op leveranties uit Venezuela. Zoals bekend zijn de aardolieproduk ten op 20 juni j.l. om dè hierboven ge schetste redenen reeds in prijs ver hoogd (benzine super en normaal met een cent per liter). Per 1 juli j.l. kwam daar 0,3 cent per liter bovenop vanwege de verhoogde omzetbelasting. KONING BOUDEWIJN van België heeft de hoogste onderscheiding die België kent, de „Grand Cordon" in de orde van Leopold, toegekend aan pro fessor Walter Hallstein, die met ingang van 1 juli is afgetreden na 10 jaar in Brussel de Europese Economische Ge meenschap geleid te hebben. DELFT In verband met een begin van brand in het tehuis voor werkende jongens aan de Oude Delft, heeft de po litie de 15-jarige T. uit Rotterdam ge arresteerd, die in het tehuis was opge nomen. De jongen heeft verklaard dat hij het huis met opzet wilde benadelen en daarom woensdagmiddag een bran dende sigarettepeuk en enige brandende lucifers heeft gegooid in de matrassen- opslagplaats, die grenst aan de gemeen schappelijke slaapzaal op de zolder. De brand was, toen de brandweer met groot materieel arriveerde, reeds met eigen middelen geblust. Gistermiddag gooide T. eveneens een peukje van een bran dende sigaret en brandende lucifers op de vliering van dezelfde zolder, waar op ook matrassen waren opgeslagen. Ook nu kon de brand spoedig worden geblust. WADDINXVEEN.'BRUNSSUM (ANP) Twee kinderen zijn gisteren door ver drinking om het leven gekomen In Waddinxveen verdronk de bijna vier jarige Pieter van Beek in de Gouwe. Nadat het jongetje omstreeks twaalf uur vermist werd, ging men zoeken De rijkspolitie te water dregde aan het eind van de middag het lijkje van het jon getje op uit de Gouwe. In het zwembad „De Zeekoeien" in Brunssum verdronk gisteren de zeven jarige Joke Corbee uit Maastricht De politie heeft het vermoeden dat het meisje, toen het van een glijbaan af het water in ging, ergens tegenaan ig ee komen. (Van onze luchtvaartredacteur) SCHIPHOL Fokker staat op het punt het magische getal 441 te over schrijden, nu de fabriek een Franse order voor 12 Friendships in de wacht heeft gesleept. Het totaal verkochte aantal Friendships is hiermee op 442 toestellen gekomen. Het magische cijfer 444" heeft betrekking op het aantal Britse Viekers Viscount-viieg- tuigen. De Vis count was tot dusverre het meest succesvolle Europese ont werp. Het staat vast dat Fokker de 444 overschrijdt De fabriek verwacht zelfs dat nog na 1970 Friendships zullen wor den gefabriceerd. De twaalf Friend ships voor Frankrijk zijn bestemd voor de Franse posterijen. De order hing al geruime tijd in de lucht en het al of niet doorgaan ei-van was voor een deel ook een politieke kwestie. De bestel ling heeft de hoop versterkt dat nu ook een andere Franse gegadigde, een maat schappij die een binnenlands luchtnet onderhoudt, van de Franse regering over de brug mag komen. De maat schappij heeft belangstelling voor tien Friendships en de directeur ervan heeft onlangs verklaard dat zijn keuze al vaststond: de Fokker Friendship. Gisteren maakte Fokker ook nog de bestelling bekend van één Friendship door de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Aero Transport Italiani. De Italiaanse maatschappij gaat hiermee beschikken over in totaal 12 Friend ships. Van de thans 442 verkochte toestel len heeft de Amerikaanse licentiehou der Fairchild Hiller Corporation, er 178 aan de man gebracht. De door het Franse ministerie van posterijen en Telecommunicatie bestel de Friendships zijn van het type F-27- 500. een verlengde versie van het oor spronkelijke ontwerp. DJAKARTA (Reuter) Hon derden Indonesiërs hebben woens dag de gewezen president van In donesië, Soekarno, een ovatie ge bracht toen hij een onverwacht bezoek bracht aan een voorstad van Djakarta. Soekarno. die een sporthemd droeg en sandalen, reed in een auto van zijn zomerpaleis te Bogor naar Djakarta om de werkzaamheden aan een nieuw monument in ogenschouw te ne men. dat door de Indonesische luchtmacht wordt opgericht. Er werd geroepen „Lang leve Boeng Karno" toen een rij auto's bij het monument in aanbouw stopte en een grote verkeersopstopping ver oorzaakte. Soekarno bracht 40 mi nuten op de plaats van de werk zaamheden aan het monument door en sprak met arbeiders en omstanders. (ADVERTENTIES) niet duur we! heerlijk \e$e Test in onze 3000 m2 showroom gerust de kwaliteit van onze meubelen. Als u er moe van bent geworden zijn ze nog als nieuw en —rijgt u een kopje koffie om weer op verhaal te komen. Teteringsedijk 89bis, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u., zaterdag tot 17 u.

de Stem | 1967 | | pagina 1