49 ARIE DON BLIJFT BIJ NAC T our-kar avaan verwacht nieuwe „coup HAD GELUK VAN DER VLEUTEN KELEN innaressen e veel om e winkelruiten. I ok yter. in*67. Laat Pingeon zo maar doorgaan...." „zuchten' vermoeid lange dag aimar Echte Tour veteraan 8 89 c. ente p Zoom TOMATEN Anquetil Gevangen Snelheid Bijnaam Reserve Leider Dringen monadesiroop. In iverse smaken. Heer- ik verfrissende ver- /ennerij voor Uw kin eren [ers van Bergen op Zoom [n het bepaalde in artikel nbare kennis, dat met in- •ende drie maanden op de ing III, voor eenieder ter le Staten van Noord-Bra- juni 1967, G. nrs. 99.917/ Raadsbesluit van 28 april an de Bouwverordening; le Staten van Noord-Bra- l van het' bepaalde sub I. Raadsbesluit van 28 april ïlling van de .Verordening de Bouwverordening". zijn in aldruk tegen beta- i verkrijgbaar. '0/ 39 .5' 298 De G rvyter SAP nes Jjij. Sr O c S- g 3 ES t Rémillyv^^Morhange CufÜn^ ^.STRAATS- Sarrebour^ F BURG A SchirmecR^^ Champ du Messin Obernai iChampdu irMessin- 500 m Herman van Springel had in de sprint geen enkele moeite met de vele meters moest geven. jonge Duitser Boelke, die dan ook (Van onze speciale verslaggever) METZ De Nederlandse ploeg heeft de zesde etappe onder een ge lukkig gesternte gereden en dat niet alleen omdat Gerben Karstens de groene trui terugkreeg van Riotte. Jos van der Vleuten, dinsdag de best geplaatste Nederlander, had woensdag het geluk dat het tempo heel lang zeer laag is gebleven. De blonde renner uit Mierlohout had namelijk erge last van z\jn maag liet daarvoor zelfs een keer de hulp van dokter Dumas in roepen. Hij slaagde er slechts met moeite in de pedalen rond te krijgen. Hoe dat kwam? Jos van der Vleuten vertelde na de rit: ,,'s Morgens voor de start heb ik iets gedronken dat waarschijnlijk te koud was en daar door moet ik last van mijn maag heb ben gekregen. Dat ik slecht reed kwam waarschijnlijk door de inspan ningen van de vorige dag. De nacht daarna heb ik slecht geslapen. Dat ge beurt me wel vaker wanneer ik echt doodmoe ben geweest. Toen de groep tegen een helling opging kon ik wer kelijk niet meer, maar in de afdaling ben ik weer bijgekomen. Daarna had ik het geluk dat er langs de weg een paar Luxemburgers stonden, die mij nog uit mijn amateurtijd kenden. Ze gaven me een bidon met ijskoud water en ik was nu wel zo verstandig er niet uit te drinken. Ik heb hem helemaal over mijn hoofd uitgegoten en na de koude douche leek het wel alsof ik weer vooruit vloog. Maar ik heb het rustig aan gedaan, de kleine versnel ing gereden en dat kon gemakkelijk imdat het tempo vrij laag lag. Tegen liet einde toen er echt gekoerst werd, was ik weer in het ritme en kon ik -emakkelyk bijblijven." De hele ploeg heeft slechts één lek ke band gehad en daardoor behoefde ntiecaniciën Jo Hulshoff geen beroep te doen op extra materiaal, dat men dins dag in Jambes had ontvangen. Vijf paar wielen, 25 banden, een paar ver snellingsapparaten en andere onder delen maakten de voorraad weer wat groter. Deze bevoorrading was af komstig van Televizler. GERBEN KARSTENS TERUG IN GROENE TRUI (Van onze speciale verslaggever) METZ Gerben Karstens was allang, van de Boulevard Poincare in Metz verdwenen, toen de rekenmeesters had. den uitgedokterd, dat onze landgenoot de groene trui, die hij een dag tevoren in Jambes aan de Franse nationaal Riotte had moeten afstaan, weer in zijn bezit had gekregen. Zeker niet onverschillig, maar verlangend naar een verkwikkend bad had de Leidenaar na de aankomst, waarin hij, in het grote peloton de achtste plaats opeiste, besloten niet langer te wach. ten en naar zijn hotel te gaan. Tevergeefs zochten de organisa. tors dus naar de Nederlander, nadat was gebleken, dat Kar stens met slechts één punt verschil (44—43) op Guido Rey. broeck - zesde in de etappe weer leider in het punten, klassement was geworden. omzoomd waren door duizenden Neder landse vakantiegangers. Zij hadden zo hun best gedaan op spandoêken en dergelijke, maar moeten teleurgesteld aan de Tour terugdenken. Want wat zij zagen was een koutende, drinkende en etende, kalm voortsukkelende meute, die zelfs geen aandacht had voor het natuurschoon in deze streken. ,,Als het zo Is hoor ik het vanavond toch wel", had Karstens nog gezegd voor hij wegreed. „Mjjn benen doen pijn na die slechte wegen van de laat ste twee dagen en zo lang staan is daar zeker niet goed vohr". Daarom nam Ab Geldermans, die nu als chauf feur van Wagtmans nog net zo goed in de „handtekeningenmarkt" ligt als vroe ger, het helkleurige maillot maar in ont vangst. Voor de Nederlanders was het dus weer geen slechte dag, ook al misten zij tegen het einde de beslissende ont snapping, waaruit de 23-jarige Herman van Springel naar de vierde Belgische etappezege in deze Tour snelde. Be langrijker was dat Jan Janssen de te leurstelling van de rit naar Jambes mentaal weer te boven was. Voor de start zorgde hij al voor de nodige hilari teit door een Belgische verkoper diens buikkacheltje" met warme worst te ontnemen en zelf „hotdogs" te gaan verkopen- Na de rit spraken we even met Janssen, die evenals Karstens klaagde over zij benen, maar die de toe komst toch niet somber inziet. „Ook in de Ronde van Spanje is me hetzelfde overkomen. Toen reed ik de eerste week net zo slecht als hier. Maar daarnaenfin, je weet zelf wel hoe dat afgelopen is". Over het feit, dat Pingeon in het begm van de rit naar Metz herhaal delijk zelf naar voren was gegaan om vluchters terug te halen was Janssen ook tevreden. „Laat die lange zo maar doorgaan. Hij rijdt op het ogenolik enorm sterk, maar dat kan niet lang meer duren op deze manier. Neen, ik heb de hoop helemaal met opgegeven". Janssen was overigens zeer vermoeid over de finish gekomen en had weer enkele minuten nodig gehad om op adem te komen. Maar dat „recupereren" zoals de renners het noemen, gaat zo verschrikkelijk vlug bij de Óssendrech- ter, die in de spurt van het veld een elfde plaats had bemachtigd. Minder te spreken was Jo de Roo, ne Zeeuw vierde gisteren zjjn verjaar- «a? en had zijn zinnen gezet op een Jtappezege net als het vorige Jaar. toen h\j op de vijfde juli de veertiende rit JP zijn naam schreef. Met De Roo wil het echter niet lukken. Hij draait nog steeds niet goed en kwam er in deze etappe, die grotendeels over het par koers Luik-Bastenaken-Luik voerde, Wet aan te pas. Tekenend was zijn ne genenzeventigste plaats. Het werd een bijzonder lange dag waarin de coureurs in deze op viei na langste etappe van de hele Torn de tijd namen om van de vermoeie nissen van de laatste twee dagen uit Je rusten- Zoals altijd waren er wel 111 het begin enkele ontsnappingen, dïe echter geen resultaat opleverden. Op nieuw toonde Wim Schepers zich daar bij zeer actief en lieten ook Bas Malie paard en Huub Zilverberg de neuzen zien. Maar na dertig kilometer luwde net stormpje en trok de karavaan ge zapig als een fietsclub langs de brede wegen van Belgisch-Luxemburg, die Toch gebeurde er wel het een en an der, zij het in de achterhoede. Daar raakte de oude Henri Anglade, eens gevreesd tegenstander, op een hellink- je los en stapte ontluisterd in de brok- kenwagen. Toen ook had Jos van der Vleuten met maagklachten al dokter Dumas geconsulteerd. Hij bleef echter gelukkig in de koers, ook al raakte de Brabander tegen de Cote du Pont Misèèrèe vrij vertaald voor hem zeker een „brug der zuchten'* weer in moeilijkheden. Hij trof het niet, want intussen had een zevental renners, bij wie Jimenez en de attente Kees Haast, een korte revolutie ontketend, die onder leiding van Pmgeon hoogst persoonlijk werd onderdrukt. Het veld was onder deze actie in stukken uiteen gevallen en achterin kwamen velen in moeilijkheden. Het viel echter mee toen de meute op de smalle weggetjes van het Groot hertogdom Luxemburg met een sukkel- §angetje verder ging en alle achter lijvers weer bij konden komen. Een nieuwe aanval na 157 km, op touw ge zet door Kees Haast, die tenslotte 22 vluchtmakkers om zich had verzameld, was ook spoedig ten einde. Pingeon werd opnieuw actief toen Huub Zilver berg aan de aandacht trachtte te ont snappen. Daarna had de drager van de gele trui voorlopig genoeg arbeid verricht. Toen na 192 km Gimondi, Huysmans, Aranzabal en Karstens als bewaker op pad gingen was het niet Pingeon, die de jacht inzette, maar Lucien Aimar, de winnaar van 1966. Nu bleek, dat Pin geon, althans voorlopig van deze zij- de, geen gevaar behoeft te vrezen. Want wat Aimar hier volbracht was puur knechtenwerk. Na nog een paar aanvallen kregen tenslotte Van Springel en de Duitser Boelke de gelegenheid om bijna een minuut weg te lopen. In de laatste vijf kilometer gingen ook de Zwitser Ruegg, Cadiou, Aranzabal en Vanden- berghe voor de hoofdmacht uit, waar door het voor Karstens wat eenvoudiger werd om Reybroeck in het puntenklas sement juist voor te blijven. Hij had daarbij het fortuin op zijn hand, want ln de laatste bocht naar de finish ging Riotte onderuit en kwam daardoor aan de staart van het peloton. (Van onze speciale verslaggever) METZ. ln de Tourkaravaan is een opmerkelijk stukje historie gesignaleerd door de aanwezigheid van Viktor Sdez. De heer Sdez was in een vrij ver verleden een van Frankrijks beste voetbalscheids rechters. Hij tuas bovendien con troleur in de Tour de France en dat wilde monsieur Viktor nog wel eens laten weten. Hij vertoonde zich bij de aankomst met een gele armband met het opschrift „Tour de France 1927". Voorts stond er op „L'Auto Controleur". Het was dus uit de tijd dat het organise rende blad L'Equipe zo heette. Het was ook uit de tijd dat de renners nog etappen maakten die nu voor onmogelijk worden gehouden. Veertig jaar geleden immers ging de etappe van Metz naar Duin kerken over een afstand van 420 km. Vandaagop weg naar Straatsburg, behoeft de heel wat beter geoutilleerde meute minder dan de helft van dat aantal kilo meters af te leggen. Gele-truidrager Roger Pingeon (links) samen met etappewinnaar Herman van Springel in Metz. (Van onze sportredactie) BREDA Arie Don blijft by NAC Hoewel het in de bedoeling lag, dat de Bredase linksbuiten afkomstig van Fortuna VI. een contract zou tekenen met Holland Sport, zqn op het laatste moment bepaalde moeilijkheden uit de weg geruimd. Hierdoor werd het voor Arie Don, die zich in een zekere popu lariteit van de Bredase supporters mag verheugen, én NAC aantrekkelijker om weer tot een overeenkomst te komen. Dat is inmiddels gebeurd. Arie Don zal nu ook in Breda gaan werken. NAC was met Holland Sport ook al tot overeenstemming gekomen. Arie Don bij wie uiteraard de laatste be slissing lag heeft echter niet voor de Haagse club getekend. Behalve Nico Rijnders en Karei Ves ters, voor wie Blauw Wit belangstelling heeft, hebben alle NAC-spelers het hun voorgelegde A-, of B-contract getekend. Dat betekent, dat ook Peter van de Mer- we dus niet van club zal veranderen. ZESDE ETAPPE 1 Van Springel (Belg) 6.13,28 (met bonificatie 6.13,08); 2 Boelke (W.-Dld.) 6.13,29 (met bon. 6.13,19); 3 Vandgnber- ghe (Belg) 6.14,14 (met bon. 6.14,09); 4 Ruegg (Zwits.-Lux.) 6.14.14; 5 Aranza bal (Esperanza Sp.) zelfde tijd; 6 Rey broeck (Rode Duivels Belg) 6.14,25; 7 Planckaert (Belg); 8 Karstens (Ned.); 9 Godefroot (Rode Duivels Belg); 10 Grain (Coqs Fr.); 11 Janssen (Ned.); 12 Metcalfe (G.B.): 13 Saez (Sp.); 14 Jac- quemirt (Rode Duivels Belg); 15 Leme- teyer (Fr.); 16 Swerts (Rode Duivels Belg); 17 Michelotto (Primavera It.)! 18 Huysmans (Belg); 19 Glemse (W.- Dld.); 20 Van Looy (Belg); 29 Aimar (Fr.); 30 Spruyt (Belg); 36 Schepers (Ned.); 43 Riotte (Fr.); 59 Poulidor (Fr.); 71 Haast (Ned.); 79 De Roo (Ned.); 85 Harings (Ned.); 93 Zilver berg (Ned.); 96 Peffgen (W.-Dld.); 111 Van der Vleuten (Ned.); 113 Malie paard (Ned.), allen in 6.14,25. De Fransman Henry Anglade (Coqs) en de Italiaan Stefanoni (Primavera), hebben de strijd woensdag gestaakt. Moyenne van de winnaar: 38,236 km per uur. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Pingeon (Fr.) 30.06,17; 2 Polidori (Primavera It.) 30.06,53 op 36 sec.; 3 Riotte (Fr.) 30.07,03 op 46 sec.; 4 Le- tort (Bleuets Fr.) 30.08,52 op 2,35; 5 Van Looy (Belg) 30.09,25 op 3,08; 6 Peffgen (Wl.-Dld.) 30.09,33 op 3,16; 7 Van der Vleuten (Ned.) 30.09,46 op 3,29; 8 Spruyt (Belg) 30.10,23 op 4,06; 9 Man- zaneque (Esperanza Sp.) 30.10,24 op 4.07: 10 Garcia (Sp.) 30.10,33 op 4,16; 11 Van de Kerkhove (Rode Duivels Belg) 30.10,53 op 4,36; 12 Ignolin (Bleu ets Fr.) 30.10,58 op 4,41: 13 Schleck (Zwits.-Lux.) 30.11,07 op 4,50; 14 Theil- liere (Coqs Fr.) 30.11,09 op 4,52; 15 De- Jacques Anquetil die de Tour van zeer nabij volgt, heeft gezegd wie zijn favoriet is. „Jan Janssen. Hij is dat reeds gedurende verschillende weken. Hij is weliswaar in niet zo'n goede positie als bij de start, maar als hij het gevaar Jimenez tijdig on derkent, zal hij zeer geïnteresseerd zijn om een aanval te wagen. Zijn ploeg is solide genoeg, maar de tijd dringt". De renners zijn gisteren op het nippertje aan hevige dorst en honger ontsnapt. Toen de karavaan op het punt stond om te vertrekken, waren de mannen die verantwoordelijk zijn voor het eten van de renners nog niet op komen dagen, 's Nachts had den zij namelijk de etenszakjes van de renners gevuld in een schuur. De eigenaar was 's morgens echter zijn gasten vergeten, waardoor deze op gesloten zaten in de schuur. Geluk kig ontdekte men tijdig de „gevan gen" fourageurs en kwam alles toch JACQUES ANQUETIL Aan de drie grote afwezigen in de Tour de France, Jacques Anquetil, Eddie Merckx en Bernard Guyot, is de vraag gesteld of zij geen spijt had den dat zij niet gestart waren. De drie renners antwoordden ANQUETIL: „Als ik 's morgens in bed lig en dan denk aan de renners die moeten starten, dan heb ik ab soluut geen spijt, 's Avonds des te meer MERCKX: „Voor mij is het volko men normaal om spijt te hebben. Wat ben je voor een coureur als je geen Tour wilt rijden? Ik sla nu nooit een etappe over op de televisie. En daar bereid ik me voor op volgend jaar". GUYOT: „Op het ene moment heb ik er spijt van en op het andere mo ment weer niet. Al maak ik alleen 'n slecht kwartiertje door als ik de rit op de t.v. volg. Dan wil ik mezelf zien op het scherm Julio Jimenez, de man voor wie plotseling alle azen bank zijn gewor den, omdat de Spanjaard in de eerste vlakke ritten niet op minuten is gere den, is toch ook wel ergens bang voor. De reeds kalende Spanjaard zei: Som mige renners hebben last van hun maag, andere zijn geblesseerd, maar ik heb toch weer iets anders. Ik heb namelijk last van het verschrikkelijke hoge tempo." Daarom „roept" hij ie dere morgen voor de start zijn be schermheilige, Sint Therese aan om steun. Misschien is het beter dat de andere favorieten vandaag voor het vertrek ook zoiets doen, want van daag gaan zij immers de bergen in, waar verwacht wordt, dat Jimenez vele minuten voorsprong zal nemen. Velen zijn bijzonder verbaasd over de terughoudendheid, die de Brit Tom Simpson aan de dag legt. Simpson die altijd in de voorste gelederen te vin den was, heeft zich nu nog maar nau welijks laten zien. Hij heeft hiervoor een verklaring (zegt hij): „Ieder jaar verdwijn ik uit de ronde omdat ik te veel van voren wil zitten. Dit jaar doe ik het wat voorzichtiger. Als ik nu eruit moetl komt dat omdat juist de anderen zoveel aangevallen heb ben De Italiaan Polidori, reeds enkele malen bij de eersten geëindigd; zelfs één dag drager van de gele trui heeft in zijn geboortedorp onmiddellijk een bijnaam gekregen. In Sassoferrato, dicht bij Ancona, noemt men hem „Svelto e bene". En dat betekent „Snel en goed". Polidori doet zijn bij naam nu wel eer aan. Waldemaro Bartolozzi, ziek tijdens de start van de Tour de France, heeft zich inmiddels bij Luciano Pez- zi en de Italiaanse ploeg gevoegd. Bij zijn aankomst zei hij tegen Raphael Geminiani: „De Italiaanse equipe heeft geen twee directeurs sportif no dig, maar gewoon twee leiders lisle (Coqs Fr.) 30.11,19 op 5,02; 16 To- sello (Primavera It.) 30.11,23 op 5,06; 17 Basso (Primavera It.) 30.11,26 op 5,09; 18 Van Springel (Belg) 30.11,36 op 5,19; 19 Poulidor (Fr.) 30.12,23 op 6,06: 20 Harings (Nederl.) 30.12,26 op 6,09; 21 Grain (Coqs Fr.) en Haast (Ned.) beiden 30.12,34 op 6,17; 29 Jans sen (Ned.) en Van Neste (Belg) 30.12,43 op 6,26: 31 Simpson (G.B.) 30.12,46 op 6,29; 32 Karstens (Ned.) 30.12,51 op 6,34; 34 Schepers (Ned.) 30.12,56 op 6,39; 36 Bodrero (Primavera It.) en Aimar (Fr.) 30.07.05 op 6.48. 61 Zilverberg (Ned.) 30.13.51 op 7,34; 66 De Roo (Ned.) 30.14,02 op 7,45; 116 Maliepaard (Ned.) 30.22,26 op 16,09. PLOEGENKLASSEMENT 1 België (Van Springel, Vandenber- ghe en Planckaert) 18.42.07; 2 West- Duitsland 18.42,19: 3 Zwitserland- Luxemburg 18.43,04 58 pnt.; 4 Esperan za zelfde tijd 87 pnt.; 5 Rode Duivels 18.43,15 29 pnt.: 6 Nederland (Karstens, Janssen en Schepers) z.t. 55 pnt. ALGEMEEN PLOEGEN KLASSEMENT 1 Frankrijk 92.10,33: 2 Primavera 92.14,21: 3 Nederland 92.17,54; 4 België 92.19,52; 5 Rode Duivels 92.20,01. BERGPRIJS 1 Jacquemin (Rode Duivels) 8 pnt.; 2 Lebaube (Coqs) 5 pnt.; 3 Pingeon (Fr.) en Haast (Ned.) beiden 4 pnt.; 5 Diaz (Esperanza), Gimondi (It.) en Tosello (Primavera) allen 3 pnt. PUNTENKLASSEMENT 1 Karstens (Ned.) 44 pnt.; 2 Rey broeck (Belg) 43 pnt.; 3 Riotte (Fr.) 40 pnt.; 4 Janssen (Ned.) 34 pnt.; 5 Gode froot (Rode Duivels) 32 pnt.; 6 Aran zabal (Esperanza) 32 pnt.; 7 Basso (Pri- navera) 30 pnt.; 8 Polidori (Primavera) ;7 pnt. S? (Van onze speciale verslaggever) METZ De Tour-karavaan verwacht een nieuwe coup, nu Pingeon zich bij zonder happig heeft getoond op het be houd van" deg ele trui. Men zegt nu: Wat Pingeon heeft gedaan kan ook aan an deren gelukken. Tekenend voor wat be treft de Nederlanders is toch wel dat Jan Janssen gisteren in Metz mce- sprintte voor de zesde plaats. Hij zei later wel: „Er was een valpartij, ik vreesde er nog meer en daarom dacht ik, sprint maar mee. Dan zit je tenmin ste vooraan". Dit „excuus" werd niet door allen aanvaard. Men zei: Janssen heeft wel licht aangevoeld dat hij de Ronde niet kan winnen en nu heeft hij zijn tactiek veranderd. Nu wil hij de groene trui hebben. In hoeverre dat waar is? Men kon het in ieder geval niet van Jan Janssen zelf vernemen. Hij zei wel: ..Na de tiende dag gaat het bij mij altijd be ter. De Ronde is nu nog pas in zijn be ginstadium en er kan nog zoveel ge beuren Minder tevreden was Janssen over het feit, dat er geen Nederlanders bij de beslissende ontsnapping waren. „Ze zijn er wel in het begin steeds bij ge weest, maar tegen het einde, toen het er eigenlijk op aan kwam. waren ze er niet. Dat moet eigenlijk niet gebeuren". Vooral op deze dag had ik iets verwacht van Jo de Roo. Maar deze is echter niet op de voorgrond getreden Janssen heeft daar wel een verklaring voor: „Jo de Roo rijdt niet best. En dat is bijzonder jammer, want ik had toch zeer op hem gerekend." Het nieuws, dat Gerben Karstens op nieuw de groene trui veróverd had. GERBEN KARSTENS overstemde tenslotte in het Nederland se kamp al het andere. Karstens, die al bij de start gezegd had te hopen de gree- ne trui weer in zijn bezit te krijgen, was er niet zo gerust op dat hij de groene trui zou kunnen bewaren. „Ze staan geweldig achter me te driiigen. Rey broeck. die toch ook heel snel is, heeft maar één punt achterstand" Niettemin betekende dit succes toch weer finan ciële winst voor de Nederlandse ploeg, die dit zeer nodig heeft voor het mo reel. Zo lang er immers geld verdient wordt, blijft de stemming goed. Het zijn tenslotte beroepsrenners die deze Tour rijden. (ADVERTENTIE) Finilec plakt en pompt a la minuut Finilec is een rubberschuim in een spuitbus. Plakt uw band i pompt hem tegebjkertijd vp met één druk op de knop. Fietsbandbus (2 i 3 banden) f. 4,25 BromEetsbandbus (2 3 banden) 5,95 Autobandbus (1 band) f. 6,- Autobandbus (2 banden) f. 8,- Finilec, een produkt van Aerochemja N.V. Van Hallstraat 195-197, Amsterdam-W. Telefoon 162543 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 JULI 1967

de Stem | 1967 | | pagina 9