AFÜEZANT VAN OE THANT NAAR M-OOSTEN? Zweden werkt aan compromis Amerika verwacht zwaar offensief PARADE Jarige M.L.D. paradeerde sportsman-*1"*™ PA pakt favoriet! LIK NAAR BUITEN BREZJNEV HEKELT „WREEDHEDEN" Israëlische agressors de grootste bandieten Opschorten bombardementen Regering vraagt opheldering over KLM-personeel in Guinee caiR6ra's Weer terreur aan grens van Zuid-Korea Het nationaal geschenk voor gehandicapte jongeren WEER BLOEDBAD KONGO? REVOLVERS INLEVEREN A.U.B. \7 Onderzoek Den Uyl naar Israël TERUGMARS UITWEG TWEE DODEN KATWIJKS SCHIP GEZONKEN Braziliaans parlement een schiettent DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 JULI 1967 BREZJNEV 5? MOSKOU (AFP/Reuter). De secretaris-generaal van de Sovjet russische communistische partij, Leonid Brezjnev, heeft woensdag de „Israëlische agressie" scherp ver oordeeld en daarbij gezegd dat de Sovjet-Unie tijdens de vijandelijk heden in het Midden-Oosten „cor rect heeft gehandeld". Rusland zal geen militaire actie overwegen ter ondersteuning van de Arabische lan den. Brezjnev sprak op de traditionele receptie in het Kremlin ter ere van geslaagden van de militaire acade mie. „De Israëlische agressors, die Arabische landen bezet hebben, ge dragen zich als de grootste bandie ten. Het lijkt alsof zij met hun wreedheden tegen de Arabische be volking de misdaden willen nadoen die de veroveraars van Hitier heb ben bedreven," zei hij. „De Sovjet russische strijdkrachten zijn met voldoende wapens uitgerust om de onschendbaarheid van de grenzen en de nationale belangen van de Sovjet-Unie te verzekeren en om aan het Sovjetvolk te garanderen dat het in rust het communisme kan op bouwen." „Onze tegenstanders van het im perialistische kamp moeten rekening houden met de vernietigende kracht van ons land. De pogingen van de imperialistische propaganda om de Israëlische agressie voor te stellen als louter gevolg van een nationale tegenstelling tussen Israël en de Arabische landen moet de ware oor zaken van deze gebeurtenissen ver bergen. De diepere oorzaak van de crisis in het Midden-Oosten is de strijd tussen de imperialistische krachten en degenen die werken voor nationale onafhankelijkheid, democratie en sociale vooruitgang." Over de reis van president Pod- gorny naar Arabische landen zei Brezjnev: „De gesprekken die hij met de leiders van Egypte, Syrië en Irak heeft gevoerd maken de ver sterking van onze wederzijdse be trekkingen gemakkelijker, evenals verwerkelijking van gezamenlijk op treden in de politieke strijd voor de verdediging van de rechten en be langen van Egypte, Syrië en andere Arabische landen." Nasser en andere Arabische lei ders hebben de Sovjetrussische lei ders de verzekering' gegeven dat hun volken de steur van de Sovjet-Unie waarderen en dat de Arabieren on der alle omstandigheden de Ara bischSovjetrussische vriendschap willen bewaren. Nu de vijandelijk heden zijn opgehouden komt het er op de eerste plaats op aan dat de agressor zijn troepen uit de bezette gebieden terugtrekt. Men kan niet toestaan dat de agressor profijt trekt van zijn verraderlijke aanval en dat agressie ongestraft blijft, al dus Brezjnev. Brezjnev heeft met zijn rede laten blijken dat het Kremlin de onmid dellijke mogelijkheid van militair geweld om Israël te dwingen tot te rugtrekken uit de bezette gebieden uitsluit. Hij sprak niet rechtstreeks over de militaire uitrusting die de Sovjet-Unie volgens berichten bezig is naar Egypte te zenden. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/MOSKOU/WASHINGTON Amerikaanse militaire kringen houden rekening met de mogelijkheid, dat aan de gedemili tariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam een groot Noordviet- namees offensief zal worden ingezet. Zij maken dit op uit de grote activiteit van geregelde Noordvietnamese troepen de afgelopen dagen. In Moskou doen intussen geruchten de ronde, dat president Johnson tijdens de recente besprekingen met premier Kosygin zou hebben toegezegd nog een maal de bombardementen op Noord- Vietnam te zullen stopzetten. Beide partijen in Vietnam zouden volgens deze berichten niets liever willen dan de vij andelijkheden beëindigen. Sedert zondag is de strijd in de buf ferzone tussen Noord- en Zuid-Vietnam, zoals wij de afgelopen dagen berichtten, sterk toegenomen. Tn het totaal kwamen bij gevechten 93 Amerikanen en 148 Noordvietnamezen om. Het was de eer ste grote krachtmeting sinds de Ameri kanen in mei het zuidelijk deel van de zone zuiverden. Noordvietnamese artil lerie bestookte gisteren opnieuw stel lingen van Amerikaanse mariniers bij Con Thien. De Amerikanen verloren op nieuw tientallen soldaten. Op een gege ven ogenblik kwam het zelfs tot ver woede gevechten van man tegen man. fce Amerikaanse minister van defensie Robert McNamara, vertrok gisteravond naar Vietnam om een uitgebreid onder zoek in te stellen naar alle aspecten van de oorlog, aldus een bekendmaking in Washington. McNamara zou vorige maand al vertrokken zijn, maar moest zijn reis toen uitstellen in verband met de Amerikaans-Russische topconferen tie in Glassboro. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG De Nederlandse rege ring verzamelt nog steeds inlichtingen over het huisarrest van vier Neder landse KLM-employés in Guinee. Tot nu toe werd officieel geen enkel bericht over deze zaak ontvangen. In Den Haag wordt deze zaak hoog opgenomen. De diplomatieke vertegenwoordiger van Guinee voor Nederland woont in Bonn. Hij is naar Den Haag ontboden. De afgelopen dagen zijn pogingen om deze diplomaat te bereiken op niets uit gelopen. Als de telefoon in Bonn eens werd opgenomen had men daar steeds een verhaal klaar, dat de vertegenwoor diger net een les volgde of juist op reis was gegaan. De Nederlandse regering heeft zich ook telefonisch tot de regering van Gui nee gewend, maar ook hierop is geen reactie binnengekomen. Over de be handeling van de Nederlanders H. van Dijck, J. Hoffenaar, H. Oostveen en H. Setje is niets bekend. Wel is gebleken, dat brieven en telegrammen van de vier Nederlanders, die gericht waren aan het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag in Conakry wel werden ge accepteerd, maar niet zijn verzonden. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK - JERUZALEM - De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties is gisteravond acht uur Nederlandse tijd opnieuw bijeengekomen om de situatie in het Midden-Oosten te bespreken. Nu de resoluties van de Sovjet-premier Kosygin, de niet-gebonden landen en de Latijns-Amerikaanse landen in de zitting van dins dagavond zijn verworpen, zoals wij gisteren meldden, komen uit Helsinki berichten, dat Zweden en Finland een compromis-resolutie aan het voorbereiden zijn. ESJKOL: gezond verstand AMSTERDAM (ANP) De heer J. M. den Uyl, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Ar beid, is van Schiphol vertrokken voor een bezoek aan Israël. De heer Den Uyl is voor dit bezoek uitgenodigd door het Israëlische vakver bond „Histadrut" en de Israëlische so cialistische partij „Mapai". Het bezoek zal tien dagen duren. SEOEL (AP) Bij een bloedige aan val, die voor zonsopgang werd uitge voerd op een wachtpost, een kilometer ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, zijn woensdag zijn woensdag één Zuidkoreaanse soldaat om het leven ge komen en 12 gewónd. De aanvallers, manschappen van Noord- koreaanse geregelde troepen, bestookten de wachtpost met handgranaten en au tomatische wapens. De aanval was de tweede die deze maand werd uitgevoerd. Het V.N.-commando is van de jongste Noo'rdkoreaanse aanval op de hoogte ge bracht. De schermutselingen in het grensge bied nemen sinds oktober 1966 toe. Tn totaal zijn sindsdien 80 Zuidkoreaanse en 8 Amerikaanse soldaten gesneuveld. Bovendien v/ordt Zuid-Korea de laatste vier weken geplaagd door Noordkore- aanse terreur en guerrilla-aanvallend De regering heeft gewaarschuwd, dat Noord-Korea overschakelt van spiona ge op guerrillastrijd teneinde te pogen een soert Vietcong-oorlog te ontketenen. DE EERSTE bul van de baccalaure aatsopleiding scheikunde aan de uni versiteit van Amsterdam is uitgereikt aan de 26-jarige student L. van der Heiden uit Vlijmen (NB). (ADVERTENTIE) 10.85 per liter De Zachte Hollandse KONJAK In de vergadering van dinsdag werden twee resoluties wel aangeno men. Dat was een Pakistaanse, waar in Israël werd aangespoord alle wij zigingen in de status van Jeruzalem ongedaan te maken, en een Zweedse van humanitaire aard. Israël toonde zich gisteren over het algemeen voldaan over het feit, dat de Algemene Vergadering geen resoluties heeft aangenomen, die niet zouden bij dragen tot herstel van de vrede in het Midden-Oosten. Premier Esjkol noemde de uitslag van de stemmingen „een overwinning van logica en het gezond verstand". Radio Syrië reageerde scherp op de „onmacht van de Verenigde Na ties". Het Egyptische blad „El Achraam" schreef, dat „de wereldvrede in gevaar j is gebracht en dat de volkerenorganisa- tie op een dood spoor is gekomen". Het blad wijdt dit aan Amerikaanse druk. In Frankrijk blijft men erg bezorgd over de toestand in het Midden-Oosten. De minister van voorlichting in Parijs, George Gorge, sprak als zijn mening uit, dat een soort van ondergrondse oorlogsvoering zal voortduren en dat verwacht moet worden, dat de interna tionale spanning hevig zal blijven. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties liep dinsdagnacht vast op de kwestie van de terugtrekking van de Israëlische troepen uit het bezet te Arabische gebied. Alle voorstellen inzake een terugmars, ook waar die ge. paard moest gaan met beëindiging door de Arabische landen van oorlog met Israël, werden verworpen. Daartoe be hoorde de ontwerpresolutie van de Rus sische premier Kosygin, die tevens de „Israëlische agressie" fel veroordeelde. Amerika trok een motie in, die directe Israëlisch-Arabische onderhandelingen bepleitte met zo nodig hulp van een derde partij. vertrekt om zich voor te bereiden op de komende Arabische topconferentie, waarop een nieuw beleid van het Ara bische blok als eenheid naar buiten uit gepresenteerd zal moeten worden. De Israëlische stafchef generaal Yit zhak Rabin heeft in een vraaggesprek gezegd, dat bij de Russische wapenzen dingen naar Egypte sinds de oorlog in het Midden-Oosten ook artillerieraket ten zijn. Er waren aanwijzingen, dat deze raketten Egypte reeds bereikt had den. Zij hadden een betrekkelijk korte actieradius. Hoewel de omvang van het Russische luchttransport indrukwek kend was zal'het volgens de Israëlische generaal nog maanden of zelfs jaren duren voordat Egypte is bekomen yan zijn militaire nederlaag. In New York verwacht men nu alge meen, dat secretaris-generaal Oe Thant een persoonlijke afgezant zal benoemen, die contact zal moeten opnemen met beide partijen in het conflict om het zoeken naar een uitweg te vergemak kelijken. Israël heeft gisteren opnieuw aange kondigd, dat Jeruzalem niet opnieuw in twee delen kan worden gesplitst. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei: „Het is de poli tiek van Israël om de bescherming van de heilige plaatsen onder de jurisdictie van de drie grote godsdiensten te bren gen, de godsdiensten waarbij deze plaat sen betrokken zijn. De stad zelf kan niet meer worden gesplitst". In V.N.-kringen merkte men gister avond op, dat de Russische diplomatie de zwaarste nederlaag heeft geleden sinds de Cubaanse crisis. Volgens velen is de zaak rond de resoluties al zo in gewikkeld geworden, dat ze zal moeten worden overgedragen aan de Veilig heidsraad. De Sovjet-Unie daarentegen ziet de stemmingen in de Algemene Vergadering juist als een „ernstige mo rele en politieke nederlaag" voor Israël en zijn aanhangers. Ook het front in Israël bracht giste ren nog wat nieuws. Twee hoge officie ren, van wie een luitenant-kolonel, zou den in de Sinai bij de uitoefening van hun plicht gedood ztfn. Bijzonderheden worden niet vermeld. Op diplomatiek vlak was er gisteren nog het gesprek van de ambassadeur van Israël met de paus. Koning Hoes sein van Jordanië vertrok naar Rome waar hij vandaag gesprekken zal heb ben met de premier van Italië en met paus Paulus. Op een persconferentie zei hij nog, dat hij vrijdag naar Amman (Van onze redactie binnenland) LAGE VUURSCHE Prinses Bea trix en prins Claus hebben gisteren tijdens een bijeenkomst op de Lage Vuursche bekendgemaakt aan welke instellingen een deel van het bedrag, dat bij gelegenheid van hun huwelijk als nationaal geschenk werd aangeboden geschonken zal worden. Prins Claus motiveerde de keuze van de verschillende instellingen. Hlij zei, dat hij en prinses Beatrix hun aandacht spe ciaal hebben gericht op vakantiemoge lijkheden voor gehandicapte jongeren en op hun ontmoeting met niet gehandi capte leeftijdgenoten. Aan de vier lan delijke georganiseerde verenigingen, van ouders van gehandicapte kinderen werd advies gevraagd hoe het beschikbare be drag het best kon worden verdeeld. Prinses Beatrix reikte de cheques uit: viermaal 60.000 gulden aan de ouder verenigingen en 50.000 gulden aan het Rode Kruis en aan de stichting „Zilve ren Jeugdcentra". Het Rode Kruis zal het geld gebruiken om het hospitaal schip Henri Dunant ook te kunnen ge bruiken voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen. De stichting „Zilveren Jeugdcentra" gaat „De Hun nenschans" bouwtechnisch aanpassen, terwijl de bond ter bevordering van de belangen van spastici het vakantiewerk voor spastische en dubbel-gehandicapte kinderen gaat uitbreiden. „Helpt Elkander" gebruikt de 60.000 gulden voor de wederopbouw van. het door brand vernielde vakantiehuis .,Bos en Hei" in Uddel, de protestants-christe lijke oudervereniging „Philadelphia" voor de bouw van een nieuw vakantie huis en de rooms-katholieke oudeverein- ging „Voor het Zorgenkind" voor va kantiewerk in het algemeen. PETTEN (ANP) Gisteren om streeks twee uur is het Katwijkse vis sersvaartuig Helena, dat sinds maan dagmiddag vastzit op een strekdam ter hoogte van Petten, gezonken. De sleepboot Titan van Wijsmuller was bezig het schip vlot te trekken. Van de zes bemanningsleden van de Helena sprong er een overboord. De andere vijf wisten met een vlot de wal te bereiken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Voorafgaande aan de officiële vie ring van het vijftigjarige bestaan van de Marine Luchtvaartdienst (vandaag op het marine vliegkamp Valkenburg) is gisteren op de kampen De Kooy en Valkenburg „open huis" gehouden voor familieleden en kennissen van het personeel. Op Valkenburg was veel belang stelling voor de op het platform op gestelde typen vliegtuigen en helikop ters, de tentoonstelling In een der han gars en voor het voorvliegcn van en het demonstreren met verscheidene vliegtuig- en helikoptertypen. Ook de nieuwst# aanwinst, d« Westland „Wasp", ontbrak niet op dit appel. In de morgenuren hadden zes „Nep tunes" (foto) en vijftien „Trackers" een rondvlucht boven Noord- en Zuid- Holland en de provincie Utrecht ge maakt - U"isanga.ni en Boekavoe, waar ge huurde buitenlandse parachu tisten zouden zijn geland, zijn na- LOEMOEMBA dat Kongo in 1960 onafhankelijk heid had verkregen al het toneel geweest van tie wreedste en meest genadeloze gevechten. Kisangani (voorheen Stanley- stadwas de geboortestad van Pa trice Loemoemba, de eerste pre mier van Kongo, die in 1961 werd vermoord, en de haard van een langdurige opstand tegen de cen trale regering na diens dood. Pro- Loemoembisten vormden daar in 1964 een opstandige „Volksrepu bliek Kongo". De opstand werd eindelijk de kop ingedrukt nadat Belgische parachutisten en bui tenlandse huurtroepen op bevel van de toenmalige premier Moise Tsjombe, al vechtend waren opge trokken. Naar schatting werden tijdens en direct na de opstand on geveer 8.600 Kongolezen en 500 Europeanen, voor het merendeel missionarissen en nonnen, gedood. Tijdens de eerste jaren van onaf hankelijkheid van het land waren Kisangani en Boekavoe de haar den van opstandelingen, tegen de regering gerichte elementen die soms min of meer in bedwang kon den worden gehouden en dan weer volledig onafhankelijk optraden. T"oen Tsjombe door president Jo sef Kasavoeboe in oktober 1965 werd gedwongen af te treden drie weken voordat generaal Jo seph Moboetoe en zijn hoge leger officieren en burgelijke regering wegveegden en in november 1965 de macht in handen namen waren er grote eenheden Katan- gaanse troepen in het oosten van Kongo. Voor een deel bleven deze Tsjombe trouw, in juli 1966 brak bij deze troepen in Ksangani mui terij uit. De stad bleef bezet tot dat zij in september 1966 door re- geringtroepen werd ingenomen. Een deel van de opstandelingen vluchtte naar het zuiden. ginds de onafhankelijkheid heb ben in het buitenland gehuur de troepen een belangrijke rol ge- KASAVOEBOE (ADVERTENTIE) MOBOETOE speeld. Toen Tsjombe president van het afgescheiden Katanga was, waren zijn grootste vechtersbazen huurlingen die bekend stonden als „Les affreux", de verschrikkelij- ken Deze gelukzoekers, meest Bei gen, Zuidafrikanen, Rhodesiërs, Fransen en Engelsen, kregen dui zend tot vijftienhonderd gulden per maand plus de kost. Nadat Tsjombe later premier van geheel Kongo was geworden vormde hij eenheden van huurlingen, die voor de Kongolese regering de opstan delingen in het oosten van het land onderwierpen. REUMATISCHE PIJN VERDWIJNT, WAT EEN GELUK Pijn verdwijnt snel met Togal. U voelt u weer vrij. Trouwens ook hoofdpijn, migraine, kou, griep, spit en ischias moeten wijken voor Togal. Wilt u ge lukkiger leven, neem dan Togal. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. BRASILIA (AP) Aan de leden van het Brazi liaanse congres is ver zocht, hun revolvers hij het betreden van het congresgebouw af te ge ven. Zo niet, dan worden zij eruit gezet. „Deze kamer moet niet nog eens het toneel van een schietpartij worden" zei de voorzitter van de kamer van afgevaardig den, Batista Ramos, tot zijn collega's. Maar velen van hen weigeren hun vuurwa pens af te geven en hou den staande, dat het recht tot het dragen van wapens tot hun privi leges als leden van het congres behoort. Er bestaat reeds lang een bepaling tegen het meebrengen van wapens in de vergaderingen van het congres, maar die is nooit toegepast. De leiding van het con gres is evenwel van oor deel, dat dit dient te ge beuren nu de vorige maand een verwoed re volvergevecht tussen twee afgevaardigden heeft plaatsgevonden, tengevol ge waarvan de afgevaar digde Souto Maior naar eei. ziekenhuis moest, omdat hij was getroffen door vijf kogels, afge vuurd door zijn collega, Nelson Carneiro, die twee schoten van Maior had weten te ontwijken. De hoogste ordebewaar der van de kamer, de afgevaardigde Getulio Moura, deelde mee, dat hij geprobeerd had bei den te overreden hun re volvers af te geven na dat een vorige ruzie van de heren -was uitgelopen op een vechtpartij, maar dat beiden hadden ge weigerd. Moura vertelde, dat zijn pogingen in deze richting trouwens altijd vergeefs zijn geweest „omdat men de afge vaardigden bezwaarlijk kan ontwapenen." Schietpartijen zijn niet ongebruikelijk in de ver gaderzalen van de Bra ziliaanse wetgevende macht en in sommige staten in het binnenland bijna alledaags. Het staatsparlernent van Alagoas b.v. is wel be schreven als „een schiet tent zonder het gerief van poppei. als doelwit." Ondanks de bedreiging met uitzetting blijven vele afgevaardigden erop staan, hun schietgerief bij zich te houden en een van hen, Flores Soa- res, heeft de juridische commissie uit de kamer verzocht om een uit spraak, waarbij het recht van de afgevaardigden, wapens te dragen, wordt gewaarborgd. Verscheidene afgevaar digden nemen nadrukke lijk het standpunt in, dat de kamer, als zij niet spoedig besluit Maior en Carneiro buiten te slui ten, niet zeer wel kan spreken over het buiten sluiten van anderen en kel en alleen omdat ïij wapens dragen. (ADVERTENTIE) U/knyqït-tUi- ian janssen

de Stem | 1967 | | pagina 7