Zwemtocht van vijf kilometer SCHELDEBEKERWEDSTRIJD Groede was helihaven OP WALCHEREN BUS MINDER IN TREK C A. van Prooijen: jaar muziekschool in Terneuz Th. C. Ferwerda Zomertijd gunstig voor busvervoer Groot verschil tussen vroeger en nu DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 JULI 1967* AMENS 'andaag Worgen r nieuws uit I en streek )ag. 3 en 5 Amazones van Negri TILBURG DRAAGT GESCHENK AAN HOGESCHOOL OVER Bromfietser verongelukt T. Fransen, Terneuzen inspecteur belastingen Pater Janssen wil in Chili radio-onderwijs Jubilarissen bij De Schelde SPRINGTIJ WILHELMUS Antwerpen-Breda (E 10) in 1971 klaar Eerste jaren nog geen vaste oeververbinding Westerschelde Jac. de jonge exposeert in stadhuis Hulst PLANNEN VAN VEELZIJDIG MAN Verder I V.U. Voor het doc- wiskunde slaagde J.M. I's-Heer Arendskerke, lidaatsexamen scheikun- j. bij de Vaate, Krab- r het eerste gedeelte nen tandheelkunde is Tamrainga, Goes. \H. Voor het propadeu- werktuigkundig ingeni- H. Janse, Arnemuiden. Aan de r.-k. land- rhool behaalden het. ge- de Primaire Opleiding: he, M. v. d. Bunder, L. Wijlfels, G. Faes, M. lasschaert, M. Vermeu- jndijke, J. Buijsse, M. ersluys. alien Biervliet, M. de Poorter, J. de Steijaert, L. de Waele, at, W. de Poorter, V, idijke, T. v. Eek, A. :ens, allen Oostburg, C. Groede, M. Verheije, je, H. van 't Westeinde, las A: A. Bals, T. Tho- laat, M. de Clerck, M. et, J. de Fouw, Terneu- jger, Groede, J. de Loo- s, C. de Smit, allen IJ- dartens, W. v. d. Veire, Pijcke, Breskens, E. 51uis, T. Thomaes, Hoofd- las N: R. de Baere, R. Waes, IJzendijke. M. ienburg, M. Patijn, Bier- iteenberghe, Oostburg en Sluis. sistente Unas): J. Bliek Haverbeke, IJzendijke, J. den Decker, G. van ie, J. de Dijcker, J. Ver- -an Gent, A. v. Duijven- ■emans, M. Locht. M. nits, Terneuzem, J. Bee- re, T. de Putter, Schoon- Broecke, Eede. A. Brug- we, Breskens, M. de Feij- rg, J. Naeije, Axel, E. surg, M, Tieleman, Wa ts: A. Buijsse, Aarden- ens, H. v. d. Plasse, te Hamerïinck, Terneuzen, ■s, Ch. Wijffels, IJzemdij- it, Biervliet. - Rijksuniversiteit. Voor examen geschiedenis is H. Kolff, Vlissingen. JKE Rijks Middelbare Dol. B-richting P. Bastings it, J. Becu. Groede, E. stburg, D. Dieleman te van Hoeve, Zaamslag, Axel, J. de Jonge, Hoek, Zuidzande, J. Minder- pelle. J. Murre, Terneu- ik, Kloosterzande, J. de ag, J. Riemens, Hoek, J. Philippine, G. van Waes, J. Gielleit, Biervliet, J. IJzendijke. R. de Jonge, J. Risseeuw, Groede, G. tetranchement, C. van 't roede. - Rijksuniversiteit. Voor examen klassieke lette- ïevrouw C.M. van Raalte- )urg. zen: Fototentoonstelling r 17 uur. ddelburg, stad in de Delta" alcheren geopend van 10— 4: 14—17 uur ielen uis 1017 uur stelling INDE ssen: Grote vakantieschle- er: 15 uur: Batman 66, a.l. 'ijlder: 15 uur Vakantie- 19.30 uur: Showboot- zen: Fototentoonstelling 20 uur The Alvin Alley ter uit New York. Valcheren: Geopend van -17 en 19—21 u. Expositie stad in de Delta" ïuis 10—17 uur nstelling ter 20 uur Kogels voor j- [IG Schieting 15 uur Vakantieschieting. 19.30 uur Schieting. ard neersuizen, waarmee ie >ediende. „Eén twéé. st. „Door deze klap zljt g® ize orde!" ,,Een pracht»ge ie aanwezigen. „Beide koP' dat dit boeiende tafereeltJ d gesmeten door de bekw«" ;e rubriek „Achter het bran- dat spreekt wel haast vak* (Van een onzer verslaggevers) GROEDE Het Groedese hotel „Het Vlaemsche Duyn" is gisteren voor één dag „aerorestaurant" ge weest. Om klokslag kwart voor ne gen vertrok vanaf een geteisterd grasveldje naast het parkeerterrein van het hotel een wentelwiek van de Marine Luchtvaart Dienst met bestemming Doorn. En in het begin van de middag zette de in kleurig oranje gestoken piloot zijn toestel na het retour vluchtje weer op precies dezelfde plaats aan de grond. Passagier was zowel héén als terug generaal-ma- joor A. M. Luijk van het korps ma riniers. Hij stapte onmiddellijk na zijn ontbijt in en was nog vóór de lunch weer terug op zijn vakantie adres. Doel van de luchtreis was de be grafenis van de luitenant ter zee van administratie der eerste klasse T. Kentson, die bij het korps vart generaal (toen.nog kolonel; hij is Generaal Luijk stapt voor een korte onderbreking van zijn vakantie in Groede in de MLD- helikopter. op 7 februari Nederlands hoogste marinier geworden) Luijk heeft gediend. Generaal Luijk kon voor zijn trip van Doorn gebruik maken van. een MLD-helikopter, aangezien de reis Groede - Doorn gemakkelijk kon worden ingepast in het oefenpro gramma van de jubilerende lucht vaartdienst. De 54-jarige chef van de mari niers heeft aan het einde van de laatste wereldoorlog bekendheid gekregen als commandant van de E-compagnie der mariniers in het toenmalige Nederlands-Indië. In de jaren 1951 tot '53 heeft hij deel uit gemaakt van de Nederlandse mili taire missie, die geassisteerd heeft bij de opbouw van Soekamo's le ger. (Van onze correspondent) TILBURG De burgemeester van Tilburg, mr. C. Becht, heeft dinsdag morgen namens het college van b. en w. het geschenk van het gemeentebe stuur aan de Katholieke Hogeschool ter geiegenheid van de officiële ope ning van het nieuwe gebouw van de Hogeschool in 1962 over gedragen aan de president-curator, van de hogeschool, mr, B. v. Boven. Het betreft een beeldhouwwerk van de Italiaanse beeld houwer Mario Negri, voorstellende vijf amazones. Burgemeester Becht. zag in het monument een symbool van de ver bondenheid van de gemeente Tilburg met de Katholieke iiogeschool. Mr. van Boven dankte namens het cura torium en de academische senaat het gemeentebestuur voor het geschenk waarvan hij hoopte dat het spoedig het gebouw van een universiteit zal sieren. TILBURG Bij een verkeersonge val in Bergeyk is de 16-jarige banket bakker F. Reijven uit Tilburg om het leven gekomen. Hij werd met zijn bromfiets aangereden door een achter opkomende personenauto, toen hij plot seling naar links uitweek- Hij overleed ter plaatse- TERNEUZEN - Bij koninklijk be- sluit van 21 juni 1967 is de adjunct-in specteur van 's rijks belastingen, de heer T. Fransen te Rotterdam, (rijks belastingacademie) met ingang van 1 juli 1967 benoemd tot inspecteur van 's rijks belastingen in vaste dienst en toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der directe belastingen te Ter neuzen, alwaar hij reeds vanaf 2 januari 1967 werkzaam ls. „VL'FTIG jaar organist zijn is wel biizonder ja," zegt de 68-jarige musicus Th. C. Ferwerda uit Vlis singen. die morgen in Middelburg dit unieke jubileum viert. „Het zal wel feest worden. Maar natuurlijk word ik daar helemaal buitenge houden. De kerkvoogdij van de Nederlandse hervormde gemeente in Middelburg is heel wat aan het organiseren. Er ivorden allemaal heel officiële personen uitgeno digd, er is een comité uit oud leerlingen gevormd. Ze zijn dus heel wat van plan, maar precies weien doe ik het allemaal niet. Wel dat het feest in de wandel gangen van de Nieuwe Kerk wordt gehouden. Een bijzonder sfeervolle omgeving." „WAT ik allemaal heb gedaan in die 50 jaar, tja. Tien jaar ben ik or ganist geweest in Friesland, Leeu warden. In 1927 ben ik naar Mid delburg gekomen. Daar ben ik nu 40 jaar organist. Drie jaar geleden bij mijn pensionering ben ik opge houden met beiaardier zijn en ik heb ook afscheid genomen als le raar van de Zeeuwse muziek school. Ik heb ook privélessen ge geven. Orgil- en pianolessen en ook in de theoretische vakken." „En verder. Concerten gegeven in de Nieuwe Kerk. Maar als je met pen sioen gaat is het tijd om uit al dat officiële te stappen. Ik ben nu al leen nog organist van de Oost- kerk in Middelburg. Als organist kan je moeilijk je orgel missen. Op verzoek van de ouders geef ik ook nog les aan kinderen. Dat les geven doe ik maar om de andere week. Want anders geeft die pen sionering nog niets." Maar je hoort wel. Ik ben nog helemaal in de running. Da's goed. Daar blijf je fit bij. Ik heb altijd in Middelburg gewoond, aan de Zuidsingel. Sinds 4 jaar zitten "tijn vrouiv en ik nu in Vlissingen in een prachtig huis op de Boule vard Bankert. Een riant uitzicht op de zee hebben we daar, mag ik wel zeggen." ALS ik les moet geven in Middel burg in een een huis op het hoekje van de Dam en de Korte Delft fiets ik altijd nog van Vlissingen naar Middelburg. En terug natuur lijk. Maar zo héb ik zeker wel ge noeg verteld. Ik heb het druk. Ik ben de hele dag bezet, morgen trouwens ook. En vrijdag zullen we maar afwachten wat er komt. Het is geen initiatief van mij geweest een feest te organiseren." PATER JAN JANSSEN TILBURG De kapucijner pater Jan Janssen lieeft zich vooral in het oosten van de provincie enige bekend heid verworven met zijn actie voor het radio-onderwijs in Chili. Deze actie heeft hij nu verder uitgebreid tot West- Brabant en Zeelana. Dezer dagen zijn honderdduizend brieven verzonden van uit het „Ontwikkelingswerk Radio San ta Clara" te Tilburg, waarin pater Janssen om een bijdrage vraagt voor het project, dat hü broodnodig acht- Samen met paiter Janssen werkt nog een tiental missionarissen in de pro vincie Osorno in Chili in een gebied dat zo groot is als de provincie Noord- Brabant. In dit gebied wonen 30-000 Indianen, die bijzonder moeilijk te be reiken zijn. Het radio-onderwijs kan hierin gewel dige diensten bewijzen, zoals bijv. in Columbia al is gebleken- Dat ziet ook de Chileense regering in, die inmid dels zendmachtiging en een golfleng te aan pater Janssen heeft verleend. Wat nu eerst van al nodig is, is een duizendtal batterij-radio's. Er is overi gens reeds een behoorlijk bedrag bijeen gehaald: honderdduizend gulden- Het is nog lang niet genoeg. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN In de maand juli viert de heer J.P. van Noorden (bouw en onderhoudsbureau) bij de "Konink lijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen het 50-jarig dienst jubileum. Veertig jaar in dienst zijn deze maand de heren P. de Vos (bedrijfsadministra tie), P. Kroonen (algemene reparatie werkplaats), P. Sijnke (cascobouw voor montage) en L- J. Izeboud (zware plaat werkerij). Het 25-jarig jubileum vieren de heren J. A- Jacobs (huishoudelijke dienst), J. Moison (weg- en railtransport), L. Hèndrikse (reparatie scheepsbouw aan boord) en G. Scheers (zware plaat werkerij). (Van een onzer verslaggeefster) MIDDELBURG Een invoering van zomertijd zou de N.V. Streekvervoer Walcheren ln Middelburg wellicht voordelen kunnen bieden blijkt uit het jaarverslag over 1966 van het be drijf. v Daarin staat dat de vakantiesprel- ding tot nu toe tot een beperking van de. toermogelijkheden leidde. Door het vervroegen van de vakanties gaat het toeristenvervoer op de lijndien sten samenvallen met een belangrijke toerperiode, waardoor meer toermate- rieel beschikbaar moet blijven voor de lijndiensten. De directie van het vervoersbedrijf is van mening dat de invoering van zomertijd zou kunnen leiden tot een spreiding van de ver voersvraag op de lijndiensten en bij het toerveroer. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/SLUIS Na drie jaar zal in september weer een Scheldebekerwedstrijd (een zwemtocht van ruim vijf kilome ter dwars over de Westerschelde, te beginnen in Breskens met als finish het Vlissingse strand) wor den gehouden. Dat wordt de voortzetting van een traditie, die in de jaren rond 1930 door de Vlis singse Zwemclub werd gevestigd en telkenjare een grote groep pro minente lange-afstandzwemmers naar Zeeland trok. Een groep, die echter vanwege de allengs stren ger wordende medische controle steeds selecter werd. In de beginjaren was dat anders. Daarover kunnen de Sluisse vijftigers J. Wage, H. F. Bogaard en R. H. J. Grahame in hun „vorige jeugd" ver woede lange afstandzwemmers uren lange herinneringen ophalen. Er was in die jaren (ongeveer 1930) ook wel een medische controle maar var: een selectie in de mate, zoals die nu wordt toegepast, was toen nog geen sprslis. „We hebben deelgenomen aan de tweede wedstrijd", weten ze, maar geen van drieën kunnen zich 't jaar tal nog voor de geest halen. Ook de medailles die zij aan die vreselijke tocht hebben overgehouden, bieden op dit punt geen houvast: er staan geen jaartallen of data op. Het ging er gemoedelijk aan toe. De deelne mers werden flink in het vet bij Nieu we Sluis (Breskens) te water gelaten met de mededeling, dat zij, achter de volgboten, die buiten de branding op de zwemmers lagen te wachten, naar de overkant moesten. Er stond een flinke wind op die be wuste dag in juni, met als logisch gevolg een forse deining. Dat gaf moeilijkheid nummer één: vanaf de Zeeuwsch-Vlaamse oever was de overkant nog wel te zien, maar toen de zwemmers eenmaal in het woelige Westerscheldewater lagen bleef hun horizon beperkt tot de top van de dichtstbijzijnde golf. „We zwommen toen maar op goed geluk verder," al dus de heer Wa^e. „Oriëntatiepunten hadden we niet meer." Moeilijkheid nummer twee bij de tweede Scheldebekerwedstrijd: bij de uitstippeling van de v-vormige zwem route (het eerste deel met de vloed- stroom mee en na dood tij met de eb- stroom mee terug in de richting van Vlissingen) was keurig rekening ge houden met de normale getij-uren en -stromingen. Maar niemand was het opgevallen, dat het precies op die dag springtij was. Die vergissing had fa tale gevolgen: alleen de later als zwemcoach beroemd geworden Jan Stender haalde heelhuids de overkant. Maar hij was er dan ook bij toeval achter gekomen, dat hij tegen een -'lest opboksen. „Hij trok zich niets aan van de aangegeven route", vertelt de heer Grahame. Van af het Breskense strand begon hij on middellijk schuin tegen de stroom te zwemmen. Dat leverde hem behalve een paar dagen flink spierpijn ook de overwinning qp. Dat laatste was niet zó bijzonder: Jan Stender was de enige naam, die in het hele klasse ment van die wedstrijd voorkwam. Even heeft het in Vlissingen sa mengedromde publiek nog wel ge dacht, dat ook de heer Bogaard het had geklaard. Zijn volgboot verscheen enkele uren na de start fier voor het Vlissingse strand. Het orkest, dat de wedstrijden muzikaal opluisterde, zette ogenblikkelijk het Wilhelmus in en de vader van de zwemmer werd van de „prestatie" van zijn sportieve zoon op de hoogte gesteld. Een illusie, die echter van korte duur was: zoon Bogaard, strandde, meer dan een uur na de start, met zijn twee Sluisse vrienden ergens in de buurt van Hoofdplaat. „We dreven allemaal een uur te ver door", ver klaren zij nu. „Dat heb je zo bij springtij De zwemmers van toen, nu al leen nog enthousiaste bestuursleden van de Sluisse zwemclub „Het Vrije". (Van onze parlementaire reactie) DEN HAAG Minister Bakker (Ver- keer en Waterstaat) heeft in de Eerste Kamer in antwoord op hem gestelde vragen het volgende medegedeeld over een aantal voor Zeeland belangrijke zaken Het is uitgesloten dat reeds bin nen enkele jaren begonnen zou kunnen worden met de aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Dit zou van het Rjjkswegenfonds te drastische financiële offers vragen en een te grote beperking van andere wer- wen met zich meebrengen. Planologi sche studies over deze oeverbinding worden echter voortgezet en nog dit jaar is een interimrapport te verwach ten, waarna nog verdere studies zul len moeten volgen. Aan een tariefsverhoging van de veren over de Westerschelde valt niet te ontkomen. Die verhogingen zijn ook niet onbillijk, gelet op diverse kosten stijgingen. Over de omvang van de ta riefsverhoging zal nog nader overleg met Gedeputeerde Staten van Zeeland plaatsvinden. De E 10 (Antwerpen-Breda) komt in 1971 gereed. Rijksweg 58 (Vlissin- gen-Kruiningen) moet uiterlijk in 1972 gereed zijn. Binnenkort zal over de instelling van een havenschap voor Terneuzen een wetsontwerp naar de hierbij betrok ken instanties ter beoordeling worden toegezonden. De regeling van de schadevergoe ding ex artikel 8 van de Deltawet door andere groepen dan de oesterkwekers is door kabinetswisselingen vertraagd. Over de grondslagen van de regeling is thans echter spoedig overeenstemming te verwachten, waarna een vooront werp van wet gemaakt kan worden. Over het probleem van de water- schapsfinanciën zal de minister op 10 juli a-s. een gesprek hebben met de Unie van Waterschapsbonden. Daarna zal de minister zijn definitieve stand punt over deze materie .,met vrij hoge urgentie" bepalen. Hetzelfde is het ge val t-a.v. de regelingen krachtens de bijdragenwet Deltawerken. HULST Zaterdag 8 juli om drie uur 's middags wordt in de burger zaal van het stadhuis te Hulst een ten toonstelling geopend van schilderijen, aquarellen en tekeningen door Jac. de Jonge uit Stoppeldijk. Er zal gespro ken worden door de heer J. Neete- son. De tentoonstelling duurt tot en met 17 juli. (Van een onzer verslaggeefster) MIDDELBURG. Het feit dat steeds meer mensen over een eigen vervoer middel gaan beschikken, speelt de N.V. Streekvervoer Walcheren te Middelburg parten. Dat blijkt uit het jaarverslag van het bedrijf ovei 1966. Tot en met juni van het verslagjaar bleef het aantal vervoerde reizigers on geveer gelijk aan vergelijkbare aantal en in 1965. Onder invloed echter van tariefverhogingen in juli en september laaide het aantal vervoerde reizigers in de tweede helft van 1966 met 6 procent, zodat over het gehele jaar genomen het aantal busreizigers bij streekvervoer Walcheren met 3 percent is gedaald. In het jaarverslag wordt er op gewe zen dat volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek op 1 maart in 1966 de bromfietsdichtheid in Nederland het grootst was in Zeeland. Van de 1000 Zeeuwen hadden er 154 een brommer, terwijl het landelijk gemidelde 128 was. De twee kort op elkaar volgende ta riefverhogingen waren, aldus het jaar verslag, vooral nodig om de sterke loon kostenstijgingen op te vangen. De ver hogingen waren onvoldoende om deze volledig te compenseren. De exploitatiekosten stegen met 12 percent terwijl de ontvangsten met ruim 6 percent toenamen. Toch kon het jaar nog met een geringe deelnemerswinst worden afgesloten. Het winstsaldo be droeg 18.514 gulden. Dit bedrag zal wor den verhoogd met 5293 gulden onver deelde winst van het jaar ervoor. Van dit bedrag is 22.500 gulden bestemd voor de uitkering van een dividend van 3 percent. De personeelsvereniging zal 1000 gulden worden geschonken. De res terende 307 gulden zal worden overge bracht naar de nieuwe rekening. In het jaarverslag wordt verder aan dacht besteed aan de uitbreiding van het lijnennet. In dit verband wordt aan gehaald dat op 14 april 1906 de eerste stroomtramlijn van de op 15 mei 1903 opgerichte N.V. Stoomtram Walcheren werd geopend. Zonder enig officieel ver toon vertrok die morgen om 6 minuten voor zes een locomotief met drie tram wagens vanuit Koudekerke. Na de twee de wereldoorlog zijn alle trams door autobussen vervangen. Het autobuspark bestaat uit 17 bussen met 45 tot 50 zit plaatsen en 16 bussen met 34 tot 40 zit plaatsen. Ook dit 60-jarig bestaan is In alle stilte voorbij gegaan. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het aantal leer lingen aan de Terneuzense muziek school loopt al naar de zeshonderd. Wie bedenkt dat Terneuzen 20.000 inwoners telt, zal toegeven dat de muziekschool haar bestaansrecht wel stevig bewijst. ,,En de kinderen hier blijken ook enorm ontvankelijk te zijn voor muziek, meer dan het kind uit de grote stad. Zelf muziek ma ken is iets nieuws voor hen, een avontuur". Directeur C. A. van Prooijen kan er over oordelen. Vo rig jaar gaf hij nog les in Rotter dam en inmiddels heeft hij zijn eer ste Terneuzense jaar achter de rug. In zijn huis in de Hobbemastraat heeft de jeugdige muziekschooldirec teur (hij is 27) zich omringd met kasten vol boeken, met prachtige exotische maskers en beelden en: met stenen. Die diept hij tijdens zijn vakanties op uit Duitse steengroe ven. Zijn interesse is bepaald niet in alleen-maar-muziek blijven steken. „Integendeel", zegt Hij, „ik vond het indertijd zelfs een moeilijke keuze: zou ik nou naar het conservatorium gaan of naai- de ac'ademie". Want hij schildert ook, al heeft hij er in Terneuzen nog geen tijd voor gevonden. De literatuur heeft trou wens ook zijn volle belangstelling en wie een wijsgerig gesprek op touw wil zetten, kan al evenzeel bij de heer Van Prooijen terecht Niet al leen omdat hij wijsbegeerte-colleges gevolgd heeft bij professor Van Peur- sen. Maar muziek studeerde hij aan het conservatorium van zijn geboorte stad, Rotterdam. De grote vleugel in zijn Terneuzense huiskamer maakt duidelijk, welke richting hij koos. Coir oositie en directie zijn hem trou wens ook niet vreemd. En eigenlijk is de heer Van Prooijen onderwijzer. Drie jaar gaf hij les op de experi- menteerschool in Rotterdam-Zuid: Engels en Nederlands, muziek, kunstgeschiedenis en maatschappij leer. Het was onderwijs aan jongelui tot 18 a 19 jaar. worden in september al werkelijk heid. Zo start de school in september met een nieuwe klas: compositie. Het is bestemd voor oudere leerlin gen die al een bepaalde vaardigheid hebben bereikt op een instrument. Men heeft trouwens al geëxperimen teerd met pianoleerlingen. „En er zijn al leuke stukjes uit de bus ge komen", aldus de directeur. Waar schijnlijk start men met een tiental leerlingen (piano, zang, klarinet) en het programma vermeldt: analyse, contrapunt en vormleer. Voor dege nen die willen doorgaan is dit al een soort voorbereidende vakopleiding. Er komt ook een koorklas bij voor kinderen van ongeveer 9 tot 13 jaar. Ook deze kinderen bespelen tevens een instrument. De heer Van Prooij en is van oordeel, dai ze door te le ren zingen beter zullen leren luiste ren en ademhalen, dat het stemge bruik vooruit zal gaan en dat het wellicht ook zal resulteren in een muzikaler taalgebruik. „Je moet Terneuzen al zien als een stad van 100.000 mensen, dan kun je verder werken". Hij vertelt erbij, dat hij die wüsheid nog van Terneuzens vroegere burgemeester Rijpstra heeft geleerd. De plannen die de heer Van Prooijen met de muziek school heeft, behoeven echter niet te wachten tot dat tijdstip. Sommige „Je kunt op onze school werkelijk alles doen", zegt directeur Van Prooijen, „zelfs slagwerk en sinds vorig jaai ook solozang. Eu er komt nog een nieuwe cursus: muziekbe grip. Dat is een verruiming van de muziekgeschiedenis. Het zijn drie vakken in één: muziek-, kunst- en cultuurgeschiedenis. Het is bedoeld voor leerlingen die de tweede graad bereikt hebben. Ze zijn dan 14 of 15 jaar en kunnen dan de muziek inte. greren in wat ze op school geleerd hebben". De school krijgt er ook een nieuw examen bij. een soort „prijs van uit nemendheid". („Ik vind het een be roerde benaming, maar er schiet me nog wel een andere te bmnen"). Leerlingen die de derde graad met lof gehaald hebben, kunnen door de examencommissie aangewezen wor den om die prijs in twee .iaar te be halen. „Het is ook echt alleen maar voor de zeer begaafden", aldus de heer Van Prooijen, „want dan be houdt zo'n getuigschrift zijn waar de Wat deze leerlingen te doen krijgen is heel zwaar. De stukken die ze moeten spelen halen het niveau van het derde jaar conservatorium. En waarom niet? Terneuzen krijgt wellicht nog eens zijn eigen Zeeuwsch-Vlaamse conservatori um. M-ar dan is de Scheldestad wel aan Zijn honderdduizend toe..

de Stem | 1967 | | pagina 3