II Rede van Brown peen document Straat rood van aardbeien Raadselachtige para-acties" in Oost-Kongo JAMIN niet duur wel heerlijk Zfe OlIZe Vakantie aanbiedingen elders hamoUeer vandaag' PARIJS ZIET AF VAN VLIEGTUIG- PROJECT KOMPLOT PRO-TSJOMBE? N.A.C. vol hoop naar Malta Kabinet richt aandacht op Veronica Elü Recordwinst voor K.L.M. in dit blad Strook van Gaza hoort bij Israël Onafhankelijkheidsramp Jordaanse verliezen DAGBLAD VOOR ZEELAND FRANKRIJK: O Politiek Stilstand Hogere temperaturen Het weer in Europa Verwarring over uitspraak Dayan: NAZARETH Kroningsmaal doelwit van vliegenzwerm ASIEL VOOR BIDAULT IN BELGIË ANDAAG IN „HUURLINGEN" VOLKSLIED KOMPLOT Bisschoppen eisen persoonlijk excuus van theologanten NA VAKANTIE: Verduistering van elf miljoen Mark mmÊ Bang Eikedag vóór wagen- Primatour PRIMATOUR A 107e JAARGANG No. 2554* Uitgave: N.V. Uiig. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Wal D O N D E RDAG 6 JULI 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand( f 0,93 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraaf 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3. telefoon 2601^^OOSTBURG^Nieuwstraat^41^^tele oo DEN HAAG (A.N.P.) In de woens dag in Den Haag beëindigde bijeen komst van de W.E.U.-ministerraad, heeft de Franse staatssecretaris A. Betten- cóurt, zich afgevraagd of de verklaring dinsdag afgelegd door de Britse minis ter van buitenlandse zaken Brown over de aanvraag van Engeland om toetre ding tot de Europese gemeenschappe lijke markt, wel als een officieel docu ment door de „zes" kan worden be schouwd. Minister Luns, die dit woensdagmid dag op een na de bijeenkomst gehou den persconferentie meedeelde, was als voorzitter van de ministersconferentie van mening, dat Browns verklaring door de overhandiging ervan aan de voorzitter van de Europese commissie en de voorzitter van de E.E.G.-minister- raad, een officieel document is gewor den voor de E.E.G. De verklaring, zo herhaalde minister Luns. zal dan ook gebruikt kunnen worden door de Europese commissie in het rapport dat zij in september a.s. zal uitbrengen aan de raad van ministers van de E.E.G. In de zitting van vandaag zijn verder een aantal politieke kwesties bespro ken. zoals de oost-westrelatie en de kwestie van het Midden-Oosten. De af gevaardigden waren op de hoogte van de stemmingen in de Algemene Verga dering van gisteren. Over de feiten aan gaande het Midden-Oosten had men niet beraadslaagd. Wel heeft Nederland nog maals herhaald een bijdrage te willen leveren aan een eventuele V.N.-vredes macht voor dit gebied. Minister Luns meende dat Engeland een dergelijke ontwikkeling zou verwelkomen. De Fransen hebben hun zienswijze niet naar voren gebracht. Ook een eventueel non-proliferatieverdrag was ter sprake gekomen, zo vervolgde minister Luns. Het artikel betreffende de controle speelt daarbij een rol en de houding van sommige landen, waarbij de mi nister met name West-Duitsland noem de. is zeer belangrijk. Hij had een goede reden aan te nemen dat de Russen be reid zijn over de non-proliferatie tot overeenstemming te komen. Ook het jaar stilstand, waarover in Browns verklaring wordt gesproken, kwam nogmaals ter sprake in verband met de vraag of de Britten gedurende dit jaar geen stemrecht zullen hebben. Dit punt is nog niet besproken, aldus minister Luns. daaraan toevoegend dat dit uiteraard nog moet geschieden. Be langrijk voor de zes landen van de ge meenschap is dat zij nu precies de Brit se doelstellingen kennen en de minister herhaalde dat een „hearing" nu niet meer nodig za! zijn. De afgevaardigden hebben tenslotte besloten in de eerste helft van oktober wederom bijeen te komen en wel in Londen. De weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., i geldig tot van avond: Droog en overdag in het algemeen zonnig weer. Zwakke wind en vooral in het binnenland hogere temperaturen. Zon op 4.27 uur. Zon onder 21.01 uur. Maan op 2.35 uur. Maan on der 20.47 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Maliorca Lissabon max. weer temp licht bew. 20 half bew. 20 zwaar bew. 21 onbewolkt 19 zwaar bew. 23 zwaar bew. 20 licht bew. 21 zwaar bew. 24 onbewolkt 22 onbewolkt 22 onbewolkt 28 onbewolkt 27 licht bew. 26 half bew. 20 half bew. 23 onbewolkt 23 onbewolkt 23 onbewolkt 24 licht bew. 27 onbewolkt 23 half bew. 26 25 onweer onbewolkt 32 licht bew. 28 onbewolkt 26 onbewolkt 32 onbewolkt 29 onbewolkt 26 155 TEL AVIV (AFP/Rtr.) De Israëli- sche minister van defensie Mosje Dayan heeft gisteren in Gaza verklaard dat projecten zullen worden uitgevoerd ter verbetering van de levensstandaard der bevolking van de strook. Een eerder aan hem toegeschreven verklaring, dat de strook van Gaza tot Israël behoort en in dat land opgenomen zal worden, werd later weggelaten door de nieuwsdienst van radio-Jeruzalem. Regeringsfunctionarissen noemden het een verkeerde interpretatie van Dayans antwoord op een vraag. „De strook van Gaza hoort bij Israël", zo had hij gezegd en op een vraag van journalisten of dit betekende'dat Gaza een geïntegreerd deel van Israël zou worden, had de generaal volgens de persbureaus AP, Reuter en AFP be vestigend geantwoord. Voorts verklaarde Dayan dat de in woners van de strook binnenkort toe stemming krijgen om met speciale goed keuring naar Israël te gaan en reizen in het buitenland te maken. Deze verklaring van Dayan viel te meer op omdat enige tijd geleden de Israëlische premier zijn ministers ver bood uitlatingen te doen over de toe komstige status van de bezette gebie den. Dit verbod kwam er, omdat aller lei verklaringen van Israëlische minis ters met name bijvoorbeeld die aan de toen juist bevrijde Klaagmuur in Jeruzalem niet alleen verwarring wekten maar ook Israels „image" te genover vriendelijk gezinde landen zou kunnen schaden. Minister Dayan antwoordde tijdens een persconferentie in Gaza op vragen of de verschillende economische, transport- en sociale maatregelen, die nu voorbereid worden door de Israëli sche regering, betekenen dat de strook op het punt staat ingelijfd te worden door Israël. „Juist", aldu3 Dayan, ..ik zie geen verschil meer tussen Gaza en Naza reth". Gaza, dat de afgelopen 19 jaar be stuurd werd door Egypte, werd de vorige maand door de Israëli's bezet. De stad Nazareth, met een overweldigende meerderheid aan Arabieren, werd in 1948 in de staat Israël opgenomen en de bewoners ervan zijn nu Israëli's. Op een vraag of zijn verklaring over Gaza ook van toepassing is op de wes telijke oever van de Jordaan-rivier, aarzelde Dayan een ogenblik, ant woordde toen: „De westelijke oever en Gaza hebben dezelfde status. Ik zie geen verschil". WOENSDAGMORGEN was het 6-jarige jongetje J. de Jong uit Geleen, in zijn woonplaats vrijwel op slag dood, toen hij met zijn autoped plotseling de rij baan opreed en door een juist passe rende personenauto werd gegrepen. (ADVERTENTIE) gezond bruin met: hamol ultra NUKUALOFA, Tonga (AP) - Meer dan 2500 gasten waren giste ren in het Pangai-park verzameld voor de feestelijkheden rond de kroning van koning Taufa-Ahau Tupou IV. Op grote bladeren van de kokos palm werd een enorme hoeveel heid eten opgediend, bedekt door groene bananebladeren tegen de vliegen. Schoolmeisjes met varens waren opgesteld om de vliegen te verjagen. Toen de koning was begonnen te eten werden de bananebladeren weggehaald en eronder kwam een ware overvloed van heerlijke ge rechten te voorschijn geroosterde biggetjes, kippen, kreeften, allerlei soorten vis, jams en watermeloenen. Meer dan 3000 biggetjes werden geslacht voor deze grote feestmaal tijd. Na het maal keken de koning en zijn echtgenote Halaevalu Mata' Aho, vergezeld van hun gasten, on der wie de hertog en de hertogin van Kent naar de dansen die door groepen van soms wel honderd dansers werden uitgevoerd. PARIJS (A.F.P.) Frankrijk ziet af van het Brits-Franse project voor de bouw van een vliegtuig met verstelbare vleugels („Swingwing"), zo is gisteren officieel in Parijs meegedeeld. Dit be tekent niet dat de andere gezamenlijke vliegtuigbouwprojecten (Concorde) van beide landen worden afgelast, zo werd gezegd. Waarnemers zien de ontwikkeling niet als een verrassing omdat er in brede kring reeds gissingen waren om trent het terugtrekken van Frankrijk in verband met de omhoogvliegende kosten van het project van 200 tot 300 miljoen pond sterling (tot 3 miljard gulden) en het feit dat de Franse maatschappij Marcel Dassault reeds .een Frans straalvliegtuig met verstelbare vleugels aan het ontwerpen is. De Franse minister van defensie, Messmer, heeft zijn Britse ambtgenoot Healey enige dagen geleden doen we ten dat de Franse regering genood zaakt is een aantal bezuinigingen op de begroting toe te passen. Het besluit inzake het onderhavige Brits-Franse vliegtuigproject berust op louter finan ciële redenen, aldus een officiële Frans- Britse mededeling. De Britse minister van defensie, Hea ley, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de Britse regering met „groot leedwe zen" het Franse besluit heeft ontvan gen. NEW YORK (RTR) Tijdens de afgelopen vier dagen waarin de on afhankelijkheid van de VS gevierd is zijn 678 mensen bij verkeersongeluk ken om het leven gekomen, minder dan verwacht werd. De Amerikaanse raad voor de veiligheid had 700 a 800 doden geschat. Ongelukken, met boten eisten nog eens 46 mensenlevens, 175 personen zijn verdronken. (Van onze correspondent) ETTEN-LEUR Het gedeelte van het wegdek van de Bisschopsmolen straat ter hoogte van de Bisschopsmo len ging gisteravond schuil onder een dikke laag aardbeien, nadat de lading van een Belgische vrachtwagen was gaan schuiven. De vrachtauto, die was geladen met 6,5 ton aardbeien kwam van een veiling iti België en was op weg naar een Ettense vruchtenconser- venfabriek. Ongeveer 1600 kg aard beien kwamen terecht op de weg. De schade wordt geschat op ongeveer f 1000.-. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. BRUSSEL (ANP) Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Belgische regering heeft besloten politiek asiel te verlenen aan de voormalige Franse politicus Georges Bidault. Bidault, die in Brazilië in balling schap leeft, zal zich in België van elke politieke activiteit moeten onthou den een regel die voor alle poli' tieke vluchtelingen geldt. Bidault wordt eind of begin augustus in België ver wacht. fjaflMa? Bc Stem Jean Rey liep haastig weg var: Hallsteins afscheidsrecptie. Por tret van de nieuwe Mr. Europa op pagina 5. Weer een bloedbad in Kongo? Achtergronden in de Blik naar Buiten. Pagina 7. Na een monsterfusie komen verf, zout en de pil van één be drijf. Pagina 13. Karstens weer in Tour op pagina 9. het groen. KINS JAS A-ALGIERS - Wordt oostelijk Kongo opnieuw het toneel van een bloedige broederstrijd? Dit vraagt de wereld zich af sinds gisteren vanuit Kongo alarm werd geslagen omdat mysterieuze „buitenlandse parachutis ten" zouden zijn geland in Kinsangani (vroeger Stan- leystad en Boekavoe. President Moboetoe kondigde de de noodtoestand af en deed vervolgens een beroep op de V-N. en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. De Kongolese regering heeft voorts alle grenzen laten sluiten. Buitenlanders mogen Kongo niet verlaten en zich tus sen 6 uur 's avonds en 6 uur 's morgens niet op strgat bevinden. Ook moeten zij hun wapens inleveren. De meest gehoorde opvatting, zowel in Kinsjasa als in Algiers, waar de Katangees Moise Tsjombe, de ter dood veroordeelde oud-premier van Kongo, gevangen zit, luidt dat de acties in Kinsjasa en Boekavoe deel uit zouden maken van een groot komplot om Tsjombe in Kongo opnieuw te paard te zetten. Inmiddels is in Algiers officieel be kendgemaakt dat in het vliegtuig waar in Tsjombe in Algerije aankwam, ver schillende schoten zijn gelost- Dit ge beurde kort nadat het was opgestegen van Ibiza met bestemming Maliorca Niemand werd gewond. Noch Tsjombe noch de 2 als lijfwaachten optredende Spaanse politiemannen boden weer stand. Het komplot zou zijn beraamd en uitgevoerd dooi- twee leden van Tsjombes eigen staf. Gistermorgen onderbrak radio-Kinsja- sa de uitzending met de mededeling dat „vreemde huurlingen de afgelopen nacht vanuit de lucht in Kinsangani en Boekavoe" waren geland- Volgens de radio is de toestand in het oosten van het land uiterst gespannen. In Kinsjasa was het overigens rustig. De meeste mensen zaten bij de radio te luisteren. De radio riep de bevolking voortdu rend op aan het toestel te blijven om de toespraak van president Moboetoe te horen. De president zei in een korte toe spraak dat twee ongeïndentificeerde vliegtuigen op het vliegveld van Ki sangani buitenlandse parachutisten had den afgezet. Het vliegveld was door hen bezet. Tegelijkertijd hadden „bui tenlandse kolonisten" in Boekavoe de daar gelegerde eenheden van het na tionale Kongolese leger aangevallen. De president kondigde voOr het ge hele land de noodtoestand af en zei dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties en de Organisatie voor Afrikaan se Eenheid over deze „buitenlandse agressie" zijn ingelicht. De generaal vroeg de bevolking het leger te steunen- Voor en na de toe spraak van Moboetoe werd het volks lied gespeeld. Van betrouwbare zijde is vernomen dat alle vliegtuigen die uit Kinsjasa naar Loeboembasji (het voormalige Eli- zabethstad), de hoofdstad van de pro vincie Katanga, zouden vertrekken aan de grond moeten blijven. De afgelopen dagen had radio-Kins- Jasa gemeld dat er een ,,plan Kerilis' bestond dat het veroorzaken van onge regeldheden beoogde, vooral in het oos ten, het zuiden en in Kinsjasa. Katanga was vroeger het bolwerk van ex-premier Molse Tsjombe. Dinsdag beweerde de Kongolese ra dio nog dat in Brussel 209 huurlingen klaar stonden om naar Kinsjasa te vlie gen om premier Tsjombe te bevrijden zo deze zou worden uitgeleverd door Algerië- Zij zouden ook president Mo boetoe vermoorden. Het Belgische ministerie van buiten landse zaken deelde gisteren echter mee, dat sedert enkele dagen alle Bel gische vliegvelden onder bijzonder toe zicht hebben gestaan en dat er geen vliegtuigen zijn vertrokken die beant woorden aan de door de Kongolese regering verstrekte gegevens. De Belgische zaakgelastigde in Kins jasa heeft uit Brussel instructies ge kregen om alle Belgen in Kongo er aan te herinneren, dat zij zich dienen te onthouden van deelneming aan bin nenlandse verwikkelingen in Kongo. AMMAN (AFP) Premier Joema'a van Jordanië heeft woensdag de lyst van Jordaanse verliezen tijdens de oor log met Israël gepubliceerd. Deze ziet er als volgt uit: 6094 doden en vermis ten, 122 gewonden en 63 krijgsgevan genen. (Van onze sportredactie) BREDA. „Het is wel leuk dat we deze tegenstander in de eerste ronde hebben gekregen. Nu kunnen we ons tegen Hibernians Malta fijn inspelen voor de volgende wedstrijden, want we zijn echt van plan om iets te bereiken in dit Europa-Cuptoernooi". Aldus NAC-voorzitter J. Raaymakers in zijn reactie op het bericht, dat NAC in de eerste ronde van het Europese be kertoernooi voor bekerwinnaars had geloot teg eneen club van het Middel- landse-Zee-eiland Malta. Trainer -Bob Janse zei: „Iedereen denkt dat wij niets zullen bereiken. Daarom zal het resultaat altijd meeval, len". NAC krijgt dus een wat gemakkelijker tegenstander; voor landskampioen Ajax liggen de kansen op het bereiken van de tweede ronde niet zo duidelijk. De Amsterdammers kregen namelijk als te genstander in de eerste ronde Real Ma drid aangewezen. Real won reeds zes maal de Europa Cup en heeft een bui tengewoon grote routine gekregen in het spelen van bekerwedstrijden. Voor meer nieuws over deze loting zie ons extra-sportpagina. ROTTERDAM/HAARLEM (KNP) - De bisschoppen van Rotterdam en van Haarlem zijn blij over het feit dat 17 theologanten die zich in beledigende vorm over de paus hadden uitgelaten, naar aanleiding van diens encycliek over het celibaat, snel en eerlijk hun excuses hebben aangeboden. Het blijkt echter dat de vorm waarin dit gedaan is nl. in een gemeenschappe lijke verklaring, de bisschoppen onvol doende voorkomt. In een schrijven, dat de gemeenschappelijke verklaring door kruist heeft, hadden mgr. Jansen en mgr. Zwartkruis gevraagd, dat ieder der ondertekenaars zijn excuses persoon lijk zou aanbieden en het gezamenlijk ingezonden stuk persoonlijk zou her roepen. Wij vernemen dat de bischoppen ook na de verklaring op dit standpunt bly- ven staan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De KLM is haar moei lijkheden weer geheel te boven. Over het afgelopen boekjaar april '66 - maart "67 heeft de maatschappij een record winst geboekt van 81,5 miljoen gulden. Het laatste verliessaldo van 11.5 mil joen gulden kon geheel worden afge boekt. Dit snel Eerstel brengt tevens met zich mee dat dividenduitkeringen nu weer tot de mogelijkheden gaan oeho- ren. De belangstelling voor het lucht vervoer blijkt sterk toe te nemen. Als oorzaken hiervoor noemt het jaarver slag o.m. welvaartsstijging en tariefs verlagingen. In het kader van een uitbouw van.de service overweegt de KLM één dochter- hotelmaatschappij op te richten. (ZIE OOK PAGINA 13) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na de zomervakantie zal het kabinet zich zo snel mogelijk beraden over een reeds lang voorgeno men wijziging van de telegraaf- en t'ele- foonwet, waardoor optreden tegen radio Veronica mogelijk zal worden. Dit op treden wil men ongeveer samen laten vallen met het naderende doch nog niét exact bepaalde tijdstip waarop men in Hilversum met radio-reclame van start gaat. Omdat de noodzakelijke wijziging aan het parlement is voorgesteld, heeft Ne derland ook het verdrag van Straats burg inzake het optreden tegen illegale radiostations niet kunnen ratificeren. Nederland heeft dit internationale ver drag al wel ondertekend. De voorgeno men wijziging van de telegraaf- en tele- fodnwèt heeft niet de bedoeling een rechtstreekse aanval op dit radio-schip iiï de Noordzee mogelijk te maken, zo als dat bij het anti-REM-wet.je wel het geval was. Het is de bedoeling om radio Veroni ca op indirecte wijze het voortbestaan onmogelijk te maken. Daartoe zullen alle vormen van medewerking aan Ve ronica vanuit Nederland zelf strafbaar gemaakt worden. Dit betreft dus bijv. de proviandering vanuit Nederland, het aanbieden van reclame-opdrachten en het maken van ingeblikte programma's. HAMBURG (DPA1 In West-Duits land is de 40-jarige bouwondernemer Hans Dietrich Kessler uit Hittfeld bij Hamburg gearresteerd. Hij wordt ver dacht ian verduisteringen voor een be drag van elf miljoen mark. Hij zou meer dan honderd echtparen van hun spaar geld afgeholpen hebben, die zij als huur- voorschot voor een zogenaamd in aan bouw zijnde woning aan de onderne ming an Kessler hadden overgemaakt. Voor zijn arrestatie had de in heel West-Duitsland gezochte zakenman een nieuw schuttersuniform gekocht om daarmee in het weekeinde in het Ham- burgse voorstadje Lauenburg aan het schuttersfeest te kunnen deelnemen.... (ADVERTENTIES) IO°/o KORTING op al ons bontwerk Maar niet alleen om die IO°/o koopt U bij BREDA TILBURG DEN BOSCH Eihdstróal 14 Heuvelstraat 44 SCHAPENmarkt 17 Tel. 31086 Tel. 31620 Tel. 39125 VOOf het instappen en u hebt ZI0Kt0 r een fijne reis. tabletten tegen reisziekte werken snel èn langdurig tC F)

de Stem | 1967 | | pagina 1