I Ajax tegen Real Madrid Voetbal op Malta op hoger peil Van Katwijk bleef het gevaar voor PETER POST: STERKE WINNAAR VAN EEN BOEIENDE STRIJD e^relU are Bungert en Newcomb in eindstrijd heetman Ontsnappingen Uitslag ERELDHULP" ZOEKT INDMOLENS OOR PATER 11 Plaatsing Regels Uitverkocht Schobert toch niet naar Aken RINIWAGTMANS NET TE LAAT Cees Priem won bij nieuwelingen I» een onzer verslaggevers) iEGEN By ontwikke- lp is het beslist niet nood- onmiddellijk aan grote ;n te denken. Vaak kun- pnsehijnlijk kleine hulpver- een uitkomst zijn voor in nood. Dit blijkt onder- ïit het verslag dat het Co- Wereldhulp" in Nijmegen ver de in 1965 gestarte ac- ereldhulp". Het comité spe rde zich op kleine projec- neden de f 10.000, die aan ticulier initiatief zijn over- onden reeds in 1965 zes en verwezenlijkt worden n Egypte, India, Chili, Indonesië en Tansania. Ie overzichten van 1966 en ijkt dat zij vooral veel mis- rs uit de nood geholpen Zo gingen er schoolban- tafels naar pater Coolen awi. Het comité werkte mee schoppenactie voor Nieuw- Pater Maas in Tansania 5 kisten kleding. Pater r Pol in Malawi werd ge- aan dieselolie zodat hij jn boot kon blijven varen. 967 hielpen zij pater Johan ers in Mali aan een omhei- >m zijn groentetuin in zijn nederzetting, om de tuin opdringende dieren te be ten. Naar pater Bakker in •ta werden 51 naaimachines en. Naar Ruhengeri gingen uizen voor het sociaal een- Het comité heeft voor dit og 'n groot aantal projecten /erking. Zo bestudeert pater s in Wageningen de moge- d om zijn bouwland in met windmolens te be- Het comité probeert de aan een kleine windmolen f 1000) te helpen. Het Ka- •spitaal in India vraagt om g, naaimachines maar om baby-voeding, melkpoe- rijst. ;taan zeer veel projecten op ogramma van het comité uitvoering wachten. Zij doorgaan met hun acties, mummer is 1.093.200 in Nij- li DAGBLAD DE StEM VAN DONDERDAG 6 JULI 1967 •JAAP VAN PRAAG GUSTAV WIEDERKEHR N.A.C. NAAR MALTA (Van onze sportredactie) GENEVE Tevreden NAC-gezichten, iets somberder kijkende Ajacieden gisteren in Genève, waar de loting van de beide Europa Cup-toernooien werd gehouden. De Nederlandse landskampioen had als tegenstander Real Madrid gekregen (trainer Michels sprak van een interessante krachtmeting), terwijl het Bredase NAC in het toer nooi om de Europese beker voor bekerwinnaars Hibernians Malta ont moet in de eerste ronde. Deze loting ontlokte aan NAC-secretaris Speekenbrink reeds een „felicitatie aan zijn jongens wegens het be halen van de tweede ronde". Wat voorbarig misschien, maar Hiber nians Malta staat in ieder geval niet bekend als een zeer sterke club. De eerste wedstrijd zal op Malta worden gespeeld. Ajax en Real Ma drid spelen eerst in Amsterdam. De UEFA heeft alle deelnemers ver zocht de wedstrijden op 20 september on 4 oktober te spelen. De clubs zijn dit seizoen echter nog niet verplicht zich san dit verzoek te houden. De wedstrij den uit de eerste ronde van de beide toernooien moeten vóór 15 oktober zijn gespeeld. De loting voor de tweede ron de zal 20 oktober in Madrid worden ge houden. Voor de Nederlandse deelne mers zou 4 oktober overigens bijzon der ongunstig zijn, omdat die dag in Kopenhagen het Nederlands elftal voor het toernooi om het Europese kam pioenschap tegen Denemarken speelt. Bij. de loting in Genève werden voor het eerst tien clubs „geplaatst", waarmee is vermeden dat de meeste bekende clubs reeds in de eerste ronden tegen elkaar zouden uitkomen. Onder de ge plaatste" clubs waren ook, uit politieke overwegingen, de kampioenen (en be kerhouders) van Griekenland, Turkije, Cyprus en Albanië. In het toernooi voor landskampioe nen kwam voor bekerhouder Celtic Glasgow bij de door Gustav Wiederkehr geleide loting de Russische kampioen Dinamo Kiev uit de bus. De Schotten hebben twee jaar geleden in de kwart finales van de strijd voor bekerwinnaars Dinamo uitgeschakeld (1—1 03). Ajax ontmoet in de eerste ronde Real Madrid. Van 1956, toen het toernooi voor d« eerste maal werd gehouden, tot 1960 legden de Spanjaarden vijfmaal beslag op de beker. In 1966 veroverde Real, dat in 1962 door Benfica en in 1964 door Internazionale in de finale werd ver slagen, de cup voor de zesde maal. De titelhouder uit het bekerhouders- toernooi, het Westduitse Bayem Mün- chen, ontmoet in de eerste ronde de winnaar van de Griekse voetbalbeker. Voor beide toernooien gelden het ko mende seizoen enkele nieuwe regels. Zo zullen er in de eerste twee ronden geen beslissingswedstrijden worden gespeeld. Mochten twee clubs toch gelijk eindigen, dan zullen de doelpunten, in een uit wedstrijd gescoord dubbel tellen. Mocht ook deze methode geen winnaar aanwij zen, dan wordt de strijd met een half uur verlengd, waarna, wanneer nog steeds geen beslissing is gevallen, het lot zal beslissen. Ajax was niet direct geschokt door de loting tegen Real Madrid. Trainer Mi chels zei: „Als ik zelf had moeten loten, had ik wel een eenvoudiger tegenstan der geweten, maar ik zie het niet zo pes simistisch in. Het is jammer dat de Spanjaarden in het verleden wel eens middelen hebben gebruikt, die voor ons onbekend zijn. Ik hoop dat zij daar nu geen gebruik meer van zullen maken". Voorzitter Jaap van Praag dacht on middellijk aan zijn penningmeester: ,,lk zie het bordje uitverkocht al. Maar ik ben overigens niet geschrokken." Het resultaat van <le loting was: Eu ropese beker voor landskampioenen: eerste ronde: zestiende finales: Skeid Oslo (Noorwegen) - Sparta Praag (Tsj. SI.) Besiktas Instanbul (Turkije) - Rapid Wenen (Oostenrijk), Manchester United (Engeland) - Floriana (Malta) Gornik Zabrze (Polen) - Djurgaarden Stockholm (Zweden), Ajax Amster dam (Ned.) - Real Madrid (Spanje), Olympiakos (Cyprus) - Sarajevo (Zuid-Slavië). Glentoran Belfast (Noord-Ierland) Benfica Lissabon (Portugal), Eintracht Braunschweig (W.-Duitsland) Dinamo Tirana (Al banië). Vasas Boedapest (Hongarije)- Dundalk (Ierland), Botec Plovdiv (Bulgarije) - Rapid Boekarest (Roe menië), Valur Reijkjavik (IJsland) Winnaars Europese beker voor be- Jeunesse d'Esch (Luxemburg), Celtic Glasgow (Schotland) Dinamo Kiev (Rusland), Karl Marx Stadt (O. Duitsland) - Anderlecht Brussel (Bel gië), FC Basel (Zwitserland) - Hvi- dovre Kopenhagen (Denem-), Olym piakos Piraeus (Griekenland) Juven tus Turijn (Italië). St-Etienne (Frank rijk) - Kuopio Palloseura (Finland)- Winnaars Europese beker voor be kerwinnaars- Eerste remde: zestiende finales: Portugese bekerwinnaar - Fre- derikstad (Noorwegen) (Noorwe gen), Aberdeen (Schotland) - Kr- Reij kjavik (IJsland), Altay Izmir (Tur kije) - Standaard Luik (België), Va- sas Gyoer (Hongarij) Limassol (Cy prus), FC Valencia (Spanje) Crusa ders Belfast (Noord-Ierland), Sham rock Rovers (Ierland) - Cardiff City (Wales), Poolse bekerwinnaar - HJK Helsinki (Finl.), AC Milaan (It.) - Bul gaarse bekerwinnaar, Torpedo Mos kou (Rusl.) - Motor Zwickau (O.-Did Hibennian la Valetta (Malta) - NAC (Breda (Ned.), Oostenrijkse bekerwin naar - Steaua Boekarest (Roemenië), Hamburger SV (W.-Dld-) - Randers Freja (Denem.), Bayern Muenchen (W. Did.) - Griekse bekerwinnaar, A- ris Bonneweg (Lux.) - Olympique Ly on (Fr.), Hajduk Split (Z-Slavië) - Tottenham Hotspur (Engeland), Lau sanne Sports (Zwits - Spartak Trna- va (Tsj- SI.). Alle eerstgenoemde clubs spelen de eerste wedstrijd thuis- MONTREAL (ANP) De Deen Jensen won op het St.-Louismeer de tweede race voor het wereldkampioen schap van de ok-jollen. Zijn landgenoot Anderson werd eers+e in de derde ra ce. Door twee tweede plaatsen in de wedstrijden van dinsdag en zijn zege in de openingsrace, heeft de Zweed Amesson ruimschoots de leiding. BREDA. Afgezien van 't feit, dat de zon op het eiland Malta zelden verstek laat gaan, mag de eerste wedstrijd van NAC tegen bekerwinnaar Hibernians niet overdreven zonnig worden voorge steld. Het Maltezer voetbal is er de laatste jaren, mede door de komst van een aantal Hongaarse trainers en enkele succesvolle buitenlandse trips, beslist op vooruitgegaan. Malta, in oppervlakte zelfs nog kleiner dan de N.O.-polder, heeft a meer ploeger gehad die aan het toernooi om de Europa Cup deel namen. Erg ver hebben zij het in deze competitie nooit gebracht en naar alle waarschijnlijkheid zal dat in de eerstkomende jaren ook niet gebeuren. Toch zou het bij zonder onvoorzichtig zijn al te ge ringschattend over de voetbal prestaties van Malta's ploegen te oordelen. Men zou op dit eiland onmiddellijk als ongewenste vreemdeling op de boot gezet worden. Want Malta is bezeten van voetbal, misschien om de doodeenvoudige reden dat er maar weinig andere recreatiemogelijk heden zijn. Het eiland in de Middellandse Zee telt slechts 325.000 bewoners, dat is zo ongeveer driemaal het aantal ingezetenen van Breda. En toch beschikt Malta over een ere divisie, een eerste divisie en twee tweede divisies, in totaal 32 ver enigingen. De meest bekende zijn: Hiberni ans, Floriana, Sliema Wanderers, Hamrun Spartans, Valetta F.C., St. George's Marsa, St. Patrick en Birkakara. De grasloze velden op Malta bie den vele voordelen, althans voor de thuisclubs. Tal van vooraan staande Europese clubs, o.a. Atle- tico Madrid, Ipswich Town en het Zwitserse Servette, konden op Malta maar moeilijk overeind blij ven. De vele voetbalclubs op het eiland beseffen best, dat het spel peil ondanks de vele competitie wedstrijden wel voor verbetering vatbaar is. Vandaar dat men het gehele jaar bezig is om de aller beste elftallen ter wereld naar Malta te lokken voor het spelen van vriendschappelijke wedstrij den. Na Sparta zal nu ook NAC de strijd met een Maltezer ploeg moe ten aanbinden, in dit geval Hi bernians. Het taam bestaat uit de volgende spelers-, Mizzil; Privitee- ra MaliaAttard; Gatt, Caruana, Delia; Bukcle (Mifsud), Scerri, Cassar, Theobald (E.) en Young. Eindsprint tussen Kees Lute, Henk Nijdam en Jules van der Flaes. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) BREDA. Gert Schobert, doel man in liet eerste elftal van Wil lem II, zal niet overgaan naar de Duitse voetbalclub Allemania Achen. De voorzitter van Allemania Achen deelde ons gisteren mee dat het bestuur van zijn vereniging van de aankoop afzag, omdat men aan de twee doelverdedigers, die de vereniging reeds heeft aange trokken, ruim voldoende denkt te hebben. Voor Willem U-trainer Jaap van der Leek kwam het bericht dat de transfer niet door zou gaan als een volkomen verrassing. Hij had namelijk met de voorzitter van Al lemania Achen afgesproken dat, wanneer er voor afgelopen zater dagmiddag geen telefoontje uit Duitsland zou komen, de transfer automatisch zou doorgaan. (Van onze sportredactie) ULVENHOUT Jan van Katwijk voelde de dreiging in zijn rug. Schich tig keek de man die ook geselecteerd is voor de Ronde van de Toekomst eens achterom om te zien wie zijn achtervolger was, voor wie men hem waarschuwde. Veilig leek de voor sprong van dertig seconden, die hij samen met Piet Barendrecht en Vree burg had opgebouwd. Dat was ook zo, tot Rini Wagtmans zich serieus met de zaken ging bemoeien. Toen slechts zes ronden voor het einde, toonde de man uit St.-Willebrord wat hij kan. In minder dan acht km kwam hij tot op tien meter van Van Kat- wijks kopgroepje. Op dat moment ging Jan van Katwijk echter net als win naar over de finish in Ulvenhout. De jacht van Rini Wagtmans was L0ÜPEZUIVER IS EEN WOORD DAT WIJ VOORZICHTIG HANTEREN PIbwIm» I nwjiwst vsi i i i i _L _L _L J Absoluut zuivere brillanten zijn nu een maal zeldzaam. De meeste hebben kleine insluitsels, die de schittering niet beïn vloeden, maar wèl een veel aantrekke lijker prijs mogelijk maken. Elke brillant wordt bij ons met de modernste appa ratuur genadeloos op zijn zuiverheid onderzocht. De resultaten van dit on derzoek worden vastgelegd in een wetenschappelijk-objectief Certificaat - kompleet met diagram en microfoto - dat u bij aankoop van een steen ontvangt. Dit voor Nederland unieke Certificaat geeft u volstrekte zekerheid omtrent de waarde van uyv brillant. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. Rotterdam lijnbaan 92 telefoon 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157 telefoon 12 23 44 het boeiendste gedeelte van deze snelle koers in Ulvenhout. De Wille border, die aanvankelijk alleen maar wat „gespeeld" had, trok in het laat ste stuk nog oud-Nederlands sprint kampioen Bram Breur mee, die ach ter van Katwijk en Barendrecht derde werd. Rini Wagtmans werd vijfde achter Vreeburg. De beslissende ontsnapping viel on geveer halfkoers, toen na een grote reeks ontvluchtingspogingen militair Jan van Katwijk één van drie fiet- seftde broers uit Oploo Piet Baren drecht en de volkomen onbekende Vreeburg uit Veghel de rol van vluchters op zich namen. Van Kat wijk (20), zeer wilskrachtig, was dui delijk de grote animator in dit groep je. Achter hem vochten vooral Frits Hoogerheide, Tonnie Barten en de weer herstelde Leen Poortvliet voor aansluiting. Het lukte echter niet. Ook Kees Zoontjens bemoeide zich af en toe met het kopwerk. Maar hij miste toch de kracht die Rini Wagt mans later zo dicht bij het kopgroep- je bracht. Kees Rentmeester even als de strijdlustige Hoogerheide veel vuldig in de kop van het peloton te vinden kon de aansluiting even eens niet tot stand brengen. Jan van Katwijk, die zijn keuze voor Frankrijk voornamelijk te dan ken heeft aan zijn uitstekende rijden in de Ronde van Oost-Zwitserland had nadat zijn vlucht succesvol ge bleken was zijn zinnen op de over winning gezet. In de sprint bleef hij Barendrecht gemakkelijk voor. De uitslag luidt: AMATEURS: 1 J. van Katwijk, Oploo 120 km in 2.54.13. 2 P. Barendregt, Alblasserdam, 3 B Breur, N.-Tonge, 4 Vreeburg, Veg hel, 5 R. Wagtmans, St.-Willebrord 6 M. Pennings, N. Vennep, 7 J. Hesse, Arnhem, 8 K. de Graaf, Hilversum, 9 B Solaio, Den Bosch, 10 K. Rentmees ter, Ovezande, 11 J. van Veen, Wer kendam, 12 L. Poortvliet, Heringen, 13 T. Barten, Klundert, 14 P. Oomen, Breda, 15 K. Zoontjens, Tilburg, 16 p' van Doorn, Berlicum, 17 W. Bosschie- ter, Landsmeer, 18 J. Buys, Zwanen burg, 19 J. Verbeek, Poeldijk, 20 C. Groenewegen, Amsterdam, 21 K. van Dorst, Roosendaal. Peter Post, onweerstaanbaar in Ulvenhout. (Van onze sportredacteur) ULVENHOUT. Er stond weer eens geen maat op Peter Post. Zoals hij in de wintermaanden binnen de muren van sportpaleizen weergaloos over het houtwerk kan scheren, zo dreunde hij gistermiddag indrukwekkend sterk over de Ulvenhoutse keien. Raketten Peter voelde zich sterker dan sterkste en was het ook. Ontelbare keren had hij zijn lange rug krom gebogen voor hij het met werkelijk succes deed. Dat was vijf tien kilometer voor het einde van de uitermate boeiende koers in Ulvenhout waar Post diep onder in de beugel moest gaan om zich boven zijn rivalen te ver heffen. Hij had zijn uiterste best gedaan en vijftienduizend mensen klapten er dankbaar voor. Vanaf de eerste ontsnappingen was Peter Post erbij geweest, zoals trou wens veel van zijn Willem H-ploegge- noten van wie Van der Flaes, Ottenbros, Breure en Leyten de meest actieve wa ren. Jules van der Flaes zette het eerste offensief in, met Oudkerk en Jean Bap tist Claes. Een onnozele vlucht die na vijfendertig kilometer wedstrijd waar dig werd opgevolgd met een complete Willem Il-stormloop. Ottenbros, Post, Leyten, Stevens, De Wolf en Breure maakten deel uit van een kopgroep die verder bestond uit Schroder, Oudkerk, Nijdam, V.an Rijckeghem, Aerenhouts, Wouters en De Munster. Jan Hugens zocht en vond niet veel later aansluiting en daarmee was een sterke hoofdmacht geformeerd. Ondanks de werklust van vooral de Wil lem II'ers kwam er wonderlijk genoeg weinig terecht van deze poging en dat was vooral te wijten aan een moment van tempo-verval toen Henk Nijdam te ruggepakt werd na een korte tijd voor op gefietst te hebben. Precies vijfen twintig kilometer hielden Post en zijn maten het vol. De hergroepering bleek slechts een te verwaarlozen feit want PRIJSUITREIKING meteen sleurde Post weer naar voren. Nu met o.a. Leyten, Breure en Hugens aan zijn wiel. De inleiding voor een spel vol variaties. Om beurten sprongen coureurs in de vrije ruimte, telkens ook sloegen ze pure fietsdrift los in het pe loton dat er een niet te temmen werk ijver op na hield. Op die manier kreeg Ulvenhout, ondanks het gemis van Te- levizier. en Caballero-renners met wie geen financieel akkoord bereikt kon worden, een criterium dat ver boven de middelmaat uitstak. Op tachtig kilometer tenslotte begon de finale. Nico Lute, De Munster en Van der Flaes sloegen een gat dat eerst door Boons, Breure en Cees Lute gedicht werd, daarna door Post en Nijdam die een felle achtervolging besloten met de aansluiting. Binnen twintig kilometer werd het peloton gedubbeld door de hard sjouwende koplopers bij wie zich Nico Lute niet meer bevond want ma- teriaalpech wierp hem terug in de groep. Voor Henk Nijdam was het dubbelen van de achterblijvers in Ulvenhout geen vreemde zaak, want hij deed dat vorig jaar ook, toen alleen waarmee hij de overwinning veilig stelde. Tot vijf keer toe probeerde Peter Post nu alleen weg te komen, maar hij kreeg geen kans tot er nog vijftien kilometers te rijden wa ren. Ritter de Wolf, specialist in het afschermen, schoof zich op kop van het peloton, Post nam een tiental meters, voerde die op tot ruim honderd en wist dat hij eindelijk succes had. Zijn voor sprong liep op tot bijna een halve mi nuut en daarmee werd hij een winnaar die alle recht op de eerste plaats had. De uitslag: 1. Post 140 km in 3.19.40: 2. C. Lute; 3. Nijdam; 4. Van der Flaes: 5. Breure; 6. De Munster; 7. Boons; 8 op een ronde Paul; 9. De Wolf; 10. Hu gens; 11. Van Coningsloo; 12. Hooger- land; 13. Van Rijckeghem; 14. Schroder 15. Ottenbros; 16. Desmet; 17. Steevens 18. Wouters; 19. Van Seggelen; 20. Oud kerk. Van Katwijk gaat als winnaar over de eindstreep. (Van onze sportredactie) ULVENHOUT. In tegenstelling tot de amateurs en profs maakten de nieu welingen, die het grote dagprogramma om 9 uur openden, er een rustige koers van. Uitlooppogingen waren er nauwe lijks. De eerste serieuze aanval, van Cees Priem, slaagde meteen. Vier ron den voor het einde sprong de sterke zestienjarige Zeeuw weg, nam vierhon derd meter en dat bleek voldoende voor de overwinning. De uitslag: 1. Priem (Ovezande) 60 km in 1.32.14; 2. Gorter (Amsterdam); 3. Jansen (Nes a.d. Amstel); 4. Hulle- mans (Opmeer); 5. Van de Heyden (Eindhoven)6. Bruessing (Bovenkerk) 7. Van Bavel (Boxmeer); 8. Duit Warf- fum); 9. Koken (Grevenbricht)10. Sil- vius (Den Haag); 11. Deckers (Gutte- coven); 12. Koneman (Honselersdijk) 13. Roks (St. Willebrord)14. Vermaire (Oisterwijk); 15. Kemps (Sprundel). Op het kaïuuor van het Ouwehands dierenpark in Rhenen werd dezer da gen per post een pakje uit Peking be zorgd. De directie had hier al zeer lang naar uitgekeken, want zij schrijft elk jaar naar alle dierentuinen ter wereld om toezending van het nieuw ste dierentuinaffiche voor een expo sitie. China had nog nooit ge reageerd. tot voor enkele dagen. Maar tot zeer grote directio nele verbazing kwam er uit het pakje geen affiche, maai' het Ro de Boekje van Mao en een propagan- datijdschrift, alles in het Engels. In een begeleidende brief verontschul digde de directie van de Pekingse dierentuin zich wel dat men Ouwe hand niet aan een affiche kon helpen. Verotme krijgt Philips-allures. Het schuurtje, waar hij 20 jaar geleden de basis legde voor de reuzenonder- neming van nu, moet naar de werf op Rozenburg, waar het zal worden .ingericht als museum. Ook Philips is in zo'n schuurtje begonnen, dat nu nog in Eindhoven staat. Psycho logie, lezers! Kunt u nooit zeggen: die man is met een hoop geld be gonnen. Nee, in een schuurtje be ginnen, dat is de kunst. Een gerucht gaat door het bisdom „EEN NIEUWE BISSCHOP.... IS HET ERNST Op de telex gelezen: Een motor grasmaaier in het Londense Re- gents park verloor tijdens het repa reren van zijn machine de toppen van twefi vingers. Nadat hij in een ziekenhuis een pijnstillend middel had gekregen, ging hij samen met 15 politiemannen terug om de ver loren vingertoppen te zoeken. Na 20 minuten vond hij ze. Terug in het ziekenhuis werd hij geopereerd. Zijn vingers zijn nu weer normaal. De wetenschap staat voor niets, maar zo'n grasmaaier ook niet. Bij een gevaarlijke onbewaakte over weg ergens in Amerika ligt een groot autokerkhof met het opschrift: waag het erop, wij kopen het wrak. Maar de prijs 7 Twee Nijmeegse jongetjes van elf en tien jaar, zo berichtte een krant, hadden honderd gulden gestolen en prompt opgesnoept. Dezelfde dag kwamen de twee vaders hun zoon tjes op het politiebureau aangeven wegens diefstal. Het blaadje „Jij en Ik" voegt daar een behartens- waardige gedachte aan toe: Nu de scholen iets meer aan de ouders gaan overlaten, zoeken déze ouders een nieuwe autoriteit: de politie. Wij werken in Nederland veel har der dan nodig is, wist u dat Miss M. Plunkett, als arbeidsspecialiste vier en een half jaar lang werkzaam op de Amerikaanse ambassade, kan er van meepraten. Ze zegt in het NKV- blad Ruim Zicht: „In Nederland be staan alle organisaties in drie- of viervoud, zowel die van de werkge vers als die van de werknemers en zowel de centrales als de aangesloten bonden. En oh, dear wat kost dat een hoop tijd en energie I" Yes dear, you'r right Miss Plunkett vindt Nederland een vriendelijk land. maar ook: „het meest gecompliceerde maatschappe lijke bestel dat ik ooit ben tegen gekomen." In een pas verschenen boek „Schut tingwoordspelen" constateert een A- merikaanse psychiater een toenemen de populariteit van vieze moppen en schuttingwoorden. Hij schrijft: „De vieze mop behoort, althans in het le ven van volwassenen, bijna uitslui tend tot het terrein van de man. Ik geloof dat vrouwen zich over het al gemeen onthouden van het vertellen van vieze moppen, eenvoudig omdat zij daaraan niet dezelfde psychologi sche behoefte hebben als de mannen. Laten wij, mannen, onze vrouwen en ons geweten sussen met de weten schap dat het boek over Amerikanen gaat, MERIJN. WIMBLEDON (A.P.) De Westduit ser Wilhelm Bungert stelde zich giste ren als eerste zeker van een plaats in de finale van het heren-enkelspel. Bun gert, de eerste Duitser die sinds 1937 de finale in Wimbledon bereikte, scha kelde gisteren de Engelse „hope" Roger Taylor in vtff sets uit. Het was in dit toernooi de vierde keer dat Bungert in vijf sets won en de der de keer dat hij eerst achter kwam te staan. De match tegen Taylor was een wedstrijd met zowel middelmatig spel als schitterende slagen. Bungert ver deelde, zoals steeds, zijn krachten goed en hield energie in reserve. In de beslissende set was hij de minst ver moeide van de twee. De Australiër John Newcombe zal in de finale tegen Bungert in het striid- perk treden. De als derde geplaatste Newcombe versloeg in de halve finale de Joegoslaaf Nikki Pilic. De setstan den waren 9—7, 4—6, 6—3, 6—4. De 27-jarige Joegoslavische student in de rechten is er dus niet in geslaagd ge schiedenis te maken door als eerste Joegoslaaf het Wimbledonkampioen- schap te winnen. Newcombe zal als de grote favoriet aan de finale beginnen, maar zoals reeds in zovele wedstrijden tijdens dit toernooi gebeurde, kan ook de onberekenbare in de eindstrijd voor een verrassing zorgen.

de Stem | 1967 | | pagina 11