Vandaag eerste etappe Roosendaal-Zundert v.v. DENMIS Apostolaat betekent: het voldoen aan zijn plichten Eerste Kamer sprak over Zeeuwse problemen SCHEMA ETAPPE Benoemingen bisdom Breda LAATSTE NIEUWS JEUGDRONDE VAN WEST-BRABANT, Even uitblazen mevrouw Karavaan met 375 renners en 75 volgwagens Regering garant voor verlies N.S. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 JULI 1967 Mgr. J. Bluyssen in Politiek Expositie Piet Bulthuis Auto tegen boom Op een kameel door de hete woestijn Hartig slokje'' kan geen kwaad Doelschieten te Zierikzee Prinselijk paar aanwezig Feestelijkheden rond opening mosselseizoen in Yerseke West-Zeeuwsch- Vlaamse Vogelwacht „Spaar De Plaat" Vogelwacht waarschuwt voor DOW-plan In 1967 130 miljoen 99 De Roosendaalse Flapper-ploeg tij dens de uitreiking van de rugnum mers. Dit team behaalde vorig jaar na Engeland de tweede plaats in het ploegenklassement. (Van een onzer verslaggeefsters) ZIERIKZEE Donderdagmiddag 6 juli om 5 uur zal in het 's-Gravensteen te Zierikzee een tentoonstelling van de Middelburgse kunstschilder piet Bult huis worden geopend. Dit gebeurt door loco-burgemeester van Zierikzee, mr. K-A. Keuning. Het is een expositie van werkstuk ken uit de Zierikzeese periode (1946- 1954) van Bulthuis. Tentoongesteld wor den o-a. stadsbeelden van Zierikzee, landschappen van Schouwen-Duiveland en werken van de ramp in 1953. De tentoonstelling is geopend van 7 juli tot en met 19 augustus, dage lijks van 14 tot 17 uur en de donder dagavonden van 20 tot 22 uur- 's Zon dags zijn de deuren van de expositie zaal dicht- (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Vandaag is het zover. Om half elf wordt op het Roosendaalse St.-Jansplein het startschot gelost van de elfde internationale Jeugd- rond van West-Brabant. Vijfentwintig ploegen van vijftien renners (leeftijd 11 tot en met 15 jaar) be stijgen hun sport-, race- of gewone fiets. Tot en met zondag trekt de enorme karavaan, onder begeleiding van rijks- en gemeentepolitie, over de Westbrabant se wegen. De Jeugdronde is een wielerspektakelstuk geworden, met een grote bekendheid in vele landen. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE Precies op de zelfde plaats als twee maanden geleden, reed eeai Axelse auto op de hoofdweg Noord van Zuiddorpe vlak bij de vroegere weegbrug van de Z-V.T.M. tegen een boom en kwam in de sloot terecht- De bestuurder bleef ongedeerd doch de auto wa«s totaal vernield. Vele mensen, die toch heus niet af kerig zijn van een biertje, een borrel of een glaasje wijn, vragen zich af hoeveel alcoholische drank zij mogen gebruiken zonder dat hun gezondheid er onder zal gaan lijden. In de Bonds republiek is men na uitgebreide waar nemingen tot de conclusie gekomen, dat men 80 gram alcohol per dag kan gebruiken zonder daarvan nadeel voor de gezondheid te ondervinden. Dat is de hoeveelheid alcohol, die in een fles goede wijn zit. Bier is weliswaar een van de onschuldigste alcoholhoudende dranken, doch heeft weer het bezwaar dat een flesje 600 calorieën bevat en het consumeren ervan niet bevorderlijk is voor de slanke lijn. Wat het drinken van gedistilleerd betreft, dit heeft vaak een meer indirecte uitwerking. Wie daar veel van gebruikt, werkt eraan mee dat gijn organen te weinig eiwit, vetten en vitamine krijgen. Bovendien worden gifstoffen uit het maag- en darmkanaal onder invloed van alcohol gemakkelijker door het lichaam opge nomen. Het gaat er hier niet om alle mensen geheelonthouder te maken, maar wèl <>m hun de grens aan te geven binnen welke zij, zonder er later berouw van te krijgen, een „hartig slokje" kunnen genieten. Schoonheidshuizen gaan steeds ver der met hun research. In de laborato ria van Jeanne Gatineau, is ontdekt dat, naarmate de huid beter gereinigd is, de ultraviolette stralen meer uitwerking hebben en het huidje sneller en dieper een bronzen tint krijgt. De volgende stap van het Huis Gatineau was de mid delen creëren om ons bruin te laten worden in twee fases: ten eerste met de Lotion Présolaire die de huid rei nigt op het ogenblik dat 't zonnebaden aanvangt. Ten tweede de eigenlijke zonnecrème die ons bruin maakt zon der de huid te verbranden. De zonne crème kan al naar gelang de toestand van de huid, de Crème Solaire Bleu zijn (gevoelige huid) of de Fidral Lait (normale, droge of zelfs vochtarme huid). Al deze zonneprodukten bevat ten een insekten afwerend middel, zodat de zonaanbidster door geen vlieg of mug gestoord zal worden. De combinatie van de twee preparaten die de brónzer. tint geven in 2 fases, heet: prêt a bronzer. Wanneer u in de woestijn uit wandelen gaat of uit rij den op een kameel en daarbij de woestijnkleding verwisselt voor een hemdje van plastic plaatjes, waarin de Bask Pa co Rabane excelleert, komt ze zeker van pas. Nationale wielerbonden in Engeland, Duitsland en Denemarken hebben offi ciële pupillenteams afgevaardigd. De jongens hebben een begeleiding en uit rusting meegekregen alsof de Jeugdron de een klassieker voor profrenners is. In de betrokken landen blijken de wie lerbonden een grote activiteit aan de dag te leggen in het coachen van kna pen, die furore willen maken in de wie lersport. O.m. de Engelse ploeg is uit gerust met dure racefietsen, compleet met derailleur. In diverse ploegen zijn renners opge nomen uit België, Italië en Oostenrijk. Zeeland en Brabant zijn in de renners karavaan goed vertegenwoordigd. De Loozaploeg bestaat geheel uit Zeeuwen. Enkele namen: H. Fassaert uit Lams- waarde, A. Schout uit Heikant, T. Her man uit Walsoorden en R. Roels uit Hulst. J. Wijffels uit Aardenburg zit met nog vier Zeeuwen in de Juweel brood-ploeg, terwijl de Hulstenaren N. Fassaert en R. Zaman in de V.W.-for- matie rijden. Behoudens de A-teams van Engeland en Duitsland rijden alle ploegen met reclame op de shirts. De sponsors zijn afkomstig- uit geheel Nederland. De jeugdige renners rijden reclame voor o.m. automerken, fabrieken van fris dranken, bier en aperitiefs, dagbladen, aannemersbedrijven, fotozaken, kauw gum, broodfabrieken en sigaremerken. Ook de Jeugdronde kan zonder de in komsten uit de reclame niet draaien. Het schema van de ronde vertoont een wedstrijd- en een gezelligheids element. Er zijn etappen van zo'n 50 tot 60 kilometer, die in een rustig tem po worden gereden. De gehele kara vaan, twee km lang, blijft aaneengeslo ten. Politie-ordonnansen leiden de meu te over de weg. In diverse gemeenten in West-Brabant krijgen de renners snelheids- en vaardigheidsproeven voor geschoteld. Het programma vermeldt o.m. een ploegen- en een individuele tijdrit, een militaire sprint, een ver- keersdoolhof, behendigheidsrit en een cyclo-cross. Leeftijdsverschillen en het voordeel van race- of sportfiets worden „gehonoreerd" met strafseconden. Vandaag gaan de renners voor een rit van 51 km van Roosendaal, via Bel gië, naar Zundert. De doortochten zijn: Roosendaal 10.30 uur, Nispen 11.05, Es sen 11.10, Achtmaal 11.50, Zundert- sportpark 12.10. Na een korte rust, be gint om 12.30 op de wielerbaan de tijd rit per ploeg. Om 3 uur vertrekt de karavaan richting Klein-Zundert 15.10, Schijf 15.50, Rucphen 16.15, Roosen daal 16.40. 's Avonds om 7 uur begint in de Philipslaan te Roosendaal een mi litaire sprint over 250 meter. De win naar krijgt de groene trui uit handen van de commandant van het korps Commandotroepen, lt.-kol. J. C. van Woerden. Voorafgaande aan de uitrei king der dagprijzen en -truien, vin den op de Roosendaalse Markt om 20.30 uur judo-demonstraties plaats. Donderdag gaat de tweede etappe (59 km) van Roosendaal naar Etten en Ze venbergen v.v De doortochten zijn Roosendaal start 10.30 uur, Zegge 10.55, Oudenbosch 11.20, Standdaarbuiten 11.40, Zevenbergen 12.10 (ravitaillering op de Markt), vertrek 13.00, Leur 13.45, Etten 13.45 (ravitaillering in winkel centrum), vertrek 14.45, Sprundel 15.05, St.-Willebrord 15.15, Rucphen 15.35, Roosendaal 15.55. Om 19.00 uur begint in Roosendaal in de Philipslaan een be hendigheidsrit. De prijsuitreiking wordt om 20.30 uur voorafgegaan door een demonstratie karate. DEN HAAG (KNP) „Met de er kenning van de eigenheid van het aardse bestel heeft de kerk een stuk van haar eeuwenoude image prijsge geven. De wereld is nu voor de kerk niet louter meer een kersteningsob- ject". Dit schrijft de bisschop van Den Bosch, mgr. drs. J. Bluyssen in „Po litiek", een maanduitgave van de K. V.P. Zijn bijdrage is een onderdeel van de serie beschouwingen, gewijd aan het Vaticaanse concilie en de we reldordening. Aan de hand van de conciliedecreten over kerk en wereld en over het le- kenapostolaat stelt de bisschop een aantal belangrijke posities vast, die van nu at aan de leken in het open bare leven hebben in te nemen. Hij analyseert daarbij nauwkeurig, welke plaats daarbij de kerk en de christe lijke opvattingen hebben in te nemen. De bisschop komt in zijn beschouwin gen tot enkele zeer opmerkelijke con clusies. Apostolaat noemt hij o.m. het voldoen aan zijn plichten van be roep sdeskundigheid, gezinsgeest, bur gerzin en het beoefenen van de sociale deugden. Charitas is niet meer aposto laat bij uitnemendheid. De vraag die menig katholiek vroeger stelde als hem een collectebus werd voorgehouden „of dit voor de katholieken was" is voor taan illegaal. Over de ethiek in de wereld zegt de bisschop: „De kerk stelt duidelijk dat ze geen boodschap heeft over de eigen wetmatigheden van de wereld. Ze moet b.v. helemaal buiten het re geringssysteem in Nederland blijven maar ze heeft wel iets te zeggen tot die Nederlanders, die na 25 jaar nog schelden op de Duitsers, of sympathi seren met de N.P.D. in Duitsland. Dan spreekt de bisschop over het geen het concilie gezegd heeft over de politiek. „Het is m.i. niet het sterk ste hoofdstuk, omdat de docerende ab stracte toon nogal overheerst. De kerk beziet de politiek nog te veel als een zaak van utiliteit, te weinig als ars. En toch is politiek een alleredelste kunst en allermoeilijkst." Tenslotte wijdt mgr. Bluyssen nog enkele woorden aan zijn befaamd in terview met de P.S.P.: „Ik meen, nog steeds, dat het rumoer meer kwaad ge daan heeft dan het interview zelf, om dat ik me onthouden heb van prak tische (partij)politiek". Maar de bis schop meent, dat men hem ook mei goed begrepen heeft. „Want als ik de conciliepapieren goed begrepen heb, kan ik wel concluderen tot bestaansrecht van een confessione le partij en kan ik een katholiek wij zen op zijn gewetensplicht een verant woorde keuze te maken. Maar concre te plicht aanwijzen van zo en zo aan politiek te doen kan ik niet". (Van onze correspondent) ZIERIKZEE De handboogvereni ging „Huis van Nassau" hield haar schieting op de doelen, ook deze schie ting was geldig voor de korps en klas se. De uitslag is als volgt: 1ste prijs met 241 punten C. D- Raas van St- Sebastiaan te Ovezande. 2 met 223 punten Th- v. d. List van Huis van Nassau te Zierikzee- 3 met 222 punten L. de Koeyer van St- Sebastiaan te Yerseke- 4 met 216 punten A- Klink van Huis van Nassau te Zierikzee, deze rozen, van St. achten a Nassau C. Koop- e. Meeste St- Sebas- vijven P- schutter had ook de Meeste negens: L. de Sebastiaan te Y« Th- v. d- List a te Zierikzee. man van St. Jan te zessen: A- de Koey tiaan te Yerseke. de Koeyer van St. Sebastiaan te Yer seke- Meeste vieren: A. Córnelisse van St. Sebastiaan te Yerseke. Meeste drie ën P- C- Boogerd van Huis van Nassau te Zierikzee. Meeste tweeën: P. Daal- man van Juliana te Kwadendamme. Meeste enen: J- v. Stee van St. Se bastiaan te Yerseke. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In de Eerste Kamer heeft de heer Van Eeten (AR) bjj mi nister Bakker (Verkeer en Waterstaat) aangedrongen op meer spoed bij de al gehele verbetering van de verkeersweg over de Sloedam. Op deze twee-baans- weg wordt het verkeer steeds inten siever (thans 10.800 auto's per dag) en neemt het aantal ongevallen met dode lijke of minder ernstige afloop steeds toe. Volgens rijkswaterstaat zouden de eerst omstreeks 1975 voltooid zijn. „Dat duurt veel te lang," aldus de heer Van Eeten. De heer Van Eeten drong voorts aan op spoed bij de havenverbetering van Terneuzen. Hij vroeg ook om spoedige indiening van de ontwerpregelingen voor schade vergoeding aan gedupeerden krachtens artikel 8 van de Deltawet. Hij noemde het zeer teleurstellend, dat de ont- werp-bijidragewet inzake de deltawer ken nog niet door het parlement behan deld is. Het totstandbrengen van de noodzakelijke dijkverhogingen is een levensbelang. De huidige voorschot regeling inzake de rijksbijdragen is on voldoende. De waterschappen kunnen de hoge lasten niet meer opbrengen. De heer Delprat (WD) steunde die op vatting, evenals de heer Kranenburg (CHU). De heer Delprat (WD) vroeg in wel ke richting de BelgischNederlandse beraadslagingen over de zeehavenont wikkeling in Zuidwest-Nederland zich ontwikkelen. Hij vroeg meer openheid aan dit overleg te geven. De heer Kranenburg (CHU) bepleitte de totstandkoming van een vaste oever verbinding over de Westerschelde. Er zijn studies over het meest gewenste tracé gaande. De heer Kranenburg vroeg die studie te bespoedigen om bij een besluit tot aanleg van deze oever verbinding zo snel mogelijk met de werkzaamheden te kunnen starten. Hij vroeg voort? of het de bedoeling is de tarieven bij de drie veren over de Wes terschelde te verhogen. YERSEKE By de opening van het nieuwe mosselseizoen op vrijdag 7 juli a.s. is door het comité „Zeeland pre senteert" het volgende programma op gesteld. In de vroege morgen pavoi- seren van de vissersvloot. Half tien rondgang van Mozart". 9.45 uur kin derprogramma op de Paardenmarkt met o.m. een goochelaar, poppenkast, muzikale clown en acrobaten. Om 10.45 uur presentatie van de Rijkspoli- tiekapel, Concordia uit Tholen en Mo zart uit Yerseke. Om 11.00 uur ont vangst van de genodigden in gebouw „De Haven", om 11.30 aankomst van Prinses Beatrix en prins Claus waarna lunch in een tent by „De Haven". Om 13.30 uur inschepen voor de vloot- schouw. Om 13.45 uur wandelen de prinses en de prins via de N. Zand straat en Kaaistraat naar de haven om zich in te schepen op de „Groene Draeck". Hierna volgt de vlootschouw met als vlaggeschip „De Groene Draeck" en meer dan 100 versierde vissersschepen uit Yerseke, Bruinisse Tholen en Zierikzee. Te 16 uur zal de naamgeving plaats vinden van de vis sershaven en de recreatiehaven. Na het vertrek van het prinselijk paar is er aan de haven gelegenheid om mosselen te eten, worden er ko mische waterspelen gehouden en een „Dobbertje -duik" wedstrijd in de oude haven. Te 19.00 uur concert door „Concordia' op de Paardenmarkt en muzikale rondgang door de Rijkspo- litiekapel. Om 20.30 uur amusements programma. Na op de Paarden markt met o.m. een showorkest, con ferencier, Chinese acrobatiek enz. enz. gevolgd door een taptoe op het terrein van de brandweerkazerne door O.N.D.A. uit Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De Vogelbescher- mlngswacht West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in haar mededelingenblad „Het Duumpje", stelling genomen tegen de plannen voor een caravanterrein in de naaste omgeving van het natuurgebied De Plaat. Het project is inmiddels aan het college van b. en w. van Aarden burg ter goedkeuring voorgelegd en zal ook in de gemeenteraad worden hespro- ken aangezien hiervoor een wijziging in het bestemmingsplan noodzakelijk is. De camping zal worden geplaatst op een terrein van de heer Termote. „Het is ons bekend", aldus de redactie van het mededelingenblad, „dat er reeds verschillende bezwaarschriften zijn ingediend. Wij menen dat het toe staan van een dergelijke vergunning het toezicht op De Plaat zeer zal ver zwaren. Bordjes met verboden toegang zullen niet voldoende zijn, flora en fauna zullen ernstige schade lijden en brandgevaar op dit terrein is allerminst denkbeeldig". Verder constateert de Vogelbescher- mingswacht dat wanneer toestemming wordt verleend, de kosten voor bewa king van dit terrein door de wacht ge maakt, tevergeefs zijn geweest. De Plaat geldt in de kringen van natuurliefhebbers als een bijzonder in teressant gebied, voornamelijk vanwe ge het feit dat het wordt beschouwd als een van de rijkste orchideeënterrei- nen in ons land. (Van een onzer verslaggevers) BKEDA De kapittel-vicaris van het bisdom Breda, mgr. H. Ernst heef, dinsdag een groot aantal benoemin gen bekendgemaakt. Daarbij vindt men o.a. enkele waarnemend pastoors (in Steenbergen, in Standdaarbuiten en in Rijen), wier benoeming door de nieuw te benoemen bisschop nog be krachtigd zal moeten worden. Voorts is ook een aantal oud-professoren van het groot seminarie Hoeven in andere functies benoemd, enkele priesters hebben opdracht gekregen bun studies voort te zetten. In Steenbergen is tot pastoor be noemd moderator F. W. J. Bastiaen- sen te Breda, in Standdaarbuiten rec tor L. "W. de V/eert uit Etten en m Rijen, parochie Maria Magdalena ka pelaan C. Oomens uit Breda. De benoemingen van de oud-pro- fessoren van Hoeven luiden als volgt: Drs. J. C. Dekkers wordt stafmede werker van het vormingscentrum en volkshogeschool Bouvigne (voor dracht) en staflid van het Diocesaan Pastoraal Centrum. Hij zal ook werk zaam zijn aan de katholieke sociale academie „Markendaal" te Breda; drs. A. L. M. Wouters wordt staflid van het diocesaan instituut voor Huwe lijk en Gezin en van het Diocesaan Pastoraal Centrum; drs. J. M. P. Re- senk wordt literatuuronderzoeker, verbonden aan het secretariaat van het bisdom. Voorts is drs. L Aerden benoemd tot moderator godsdienstle raar aan de Maria kweekschool te Breda. Voorts zijn benoemd tot moderator en voorgedragen ter benoeming tot godsdienstleraar aan: het Onze Lieve Vrouwe Lyceum te Breda B. Kortman, thans kapelaan te Breda (H. Hart); de Thomas-More-college te Ouden bosch J. Adriaansen, thans kapelaan in Terneuzen; de St.-Gerardus Majella kweek school der broeders te Dongen W. v. Mierlo, thans moderator van de GTS te Breda; de Kennedy-HBS. te Dongen H Meijeren, die reeds als leraar daar werkzaam is; de lagere technische school Don Bosco en de uloschool der Broeders' van Liefde in Etten (tevens tot rec tor van de broeders) P. Boonman thans moderator van de Kennedy-hbs in Dongen; de Katholieke Levensschool te Bre da pater W. v. Pinxteren s.s.c.c.; de opleidingsschool voor kleuter leidsters te Breda pater G. Schunse- laar s.s.c.c Voor de pastorale zorg voor katho lieke leerlingen van het niet-katholie- ke V.H.M.O. te Breda is benoemd J. Galema, thans leraar aan de Maria- kweekschool te Bréda. De kapittel-vicaris heeft de volgen de kapelaans benoemd: kapelaan te Bergen op Zoom (H.- Hart) Magnus, thans kapelaan in Bre da, OLV Altijdd. Bijstand; kapelaan te Rijsbergen H. Bonte, thans kapelaan in Geertruidenberg; kapelaan te Breda (H. Hart) J. Ver vers, thans kapelaan in IJzendijke; kapelaan te Kruisland G. Wouters, thans kapelaan in Roosendaal (H. Jo zef); kapelaan in Oosterhout (Verrijze nis) pater Remaclus Hommen ofm cap.; kapelaan in Roosendaal (H. Hart) J. de Bruijn, thans kapelaan in Stand daarbuiten; Kapelaan C. Akkermans van Kruis land krijgt binnenkort een andere be noeming. assistent in de St. Michael parochie te Breda, H. Louws, die zondag in Rijen priester is gewijd. De vacature in de kapelaansplaats te IJzendijke en Breda, zal, zo moge lijk, nog worden aangevuld. Niet aan gevuld worden de kapelaansplaatsen in Geertruidenberg, Roosendaal (St.- Jozef), Standdaarbuiten en Terneu zen. Tot bedrijfsaalmoezenier zijn be noemd in Etten Leur, Oudenbosch e. o. J. Geerts, thans kapelaan in Roo sendaal (H. Hart), Rijen, Dongen pa ter Th. Fritschy msf, Bergen op Zoom (ass.-bedrijfsaalmoezenier) broeder Arnoldus Bosdriesz van de Broeders van Oudenbosch. Aan de volgende priesters is op dracht gegeven hun studie voort te zetten: A. C. M. Blommerde, thans kapelaan te Rijen, aan het Pauselijk Bijbelinsti tuut in Rome; drs. J. W. M. Ammerlaan (tot voor kort professor in Hoeven) aan de uni versiteit van Nijmegen, leervak psy chologie; P. M. Jacobs, thans kapelaan te Breda, Christus Koning aan de uni versiteit te Leiden, Nederlandse taal en letterkunde. Hij blijft assistent in Breda; P. B. Don, onlangs reeds belast met de zielzorg onder de priester-studen ten in Tilburg, aan de universiteit te Nijmegen, dogmatisch theologie. De kapittel-vicaris heeft voorgedra gen ter benoeming tot wetenschappe lijk medewerker voor kerkgeschiede- en regensneeuw of mist is nog niet zo erg als die Dennis in de Molenstraat!" nis aan de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit te Nijme gen drs. A. M. J. M. Goosen, priester van het bisdom Breda. Mgr. H. Ernst heeft benoemd tot staflid van het diocesaan Pastoraal Jentrum C. van Eyck, tot dusver ook kapelaan van de kathedraal te Breda, In het kader van de diocesane com missie voor Liturgie zullen werkzaam zijn: dr. J. van den Bosch, thans ka pelaan te Breda, H. Hart, Th. Klaus C.M. en C. Tuip C.M. De heren Klaus en Tuip zullen zich vestigen op de pastorie van de parochie St.- Jan te Breda (Ypelaar) en daar ook ten dele als kapelaan werkzaam zijn. Door bemiddeling van het Instituut voor Europese Priesterhulp te Maas tricht wordt kapelaan C. Emrechts te Bergen op Zoom, par. H. Hart, afge staan aan het aartsbisdom Bamberg om daar enige jaren te werken. Op voordracht van de provinciaal der Augustijnen is benoemd tot ad junct-directeur van het Opleidings centrum voor pastoraal werk Maar- tenhsof te Breda, dr. O. Albers OSA tot dusver rector van het Sint Tho mas-college in Venlo. De kapittel-vicaris heeft aan mgr. drs. M. M. de Bruyckere eervol ont slag verleend als rector van het In stituut St. Louis te Oudenbosch we gens opheffing van deze functie en hem benoemd tot rector van het rust huis St. Joseph te Oudenbosch. De pastorale zorg in het klooster en de internaten van de Congregatie der Broeders van de H. Aloysius van Gonzaga, die verbonden zijn aan de LTS, de HBS en de Hogere Pedago gische school te Oudenbosch is in teamverband toevertrouwd aan de moderator J. A. A. M. Adriaansen, A. S. Auwens en R. J. C. Jansen. Tot geestelijk adviseur van de dio cesane Katholieke Middenstandsbond en van de Katholieke Middenstands bond in de stad Breda is benoemd ka pelaan J. Videier in Breda. tot geestelijk adviseur van de dio cesane Katholieke Jonge Midden stand is benoemd moderator A. Hack. Deze functies werden tevoren ver vuld door pastoor P. Oomen te Breda, die het adviseurschap behoudt van de middenstandsvakbonden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „We kunnen alleen nog maar hopen dat de wyze mannen, die hierover moeten beslissen, ook aan iets anders denken dan aan geldelijke belangen. Wat aan terreinen voor de vogels daar verloren dreigt te gaan, kan in de toekomst niet meer terugge wonnen worden". Met deze woorden protesteert de re dactie van „Het Duumpje", het mede delingenblad van de Vogelbescher- mingswacht West-Zeeuwsch-Vlaande ren, nogmaals tegen de expansieve plannen van de DOW-Chemical te Ter neuzen. Er is reeds geruime tijd sprake van de mogelijkheid dat deze chemi sche industrie wil uitbreiden tot (in) de Braakman. Enkele weken geleden heeft er een briefwisseling plaatsgehad tus sen de gemeentebesturen van Terneuzen en Biervliet omtrent een eventuele DOW-uitbreiding op een stuk Biervliets grondgebied, dat bij de gemeentelijke herindeling niet zal worden toegewezen aan „Groot-Terneuzen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het tekort van de Ne derlandse Spoorwegen (over 1966 79 miljoen gulden) zal voor 1967 zeker 130 a 140 miljoen bedragen. De regering wil deze financiële problemen te lijf gaan door indiening van een wetsontwerp inzake financiële garanties voor de N.S. Hierin zal ook het toekomstige spoor- wegbeleid van de regering worden uit gestippeld. Aan de reeds aangekondigde sluiting van een aantal onrendabele lijnen bij de N.S. zal intussen niet te ontkomen zijn, zo deelde minister Bakker (Ver- keei en Waterstaat) gisteravond in de Eerste Kamer mede. De Amerikaanse televisie-organisatie CBS heeft, op haar beurt, een uitge breid onderzoek ingesteld naar de vtra- gen die onbeantwoord bleven na de pu- blikatie van het Warren Rapport be treffende de moord op president Kenne dy. Het resultaat van de werkzaam heden van e enklein legertje reporters verdeelde men over een viertal docu mentaires dat kort geleden op de scher men in de Verenigde Staten vertoond werd. De VARA had er de hand op weten te leggen, laste de vier uitzen dingen aan elkaar adapteerde ze aan het Nederlandse publiek. En zo was gisteravond, het duo Ame rikaanse presentatoren dat van achter gebinde lessenaars de toelichtingen pleegt te verzorgen bij de achtergrond- projectie, weggedrukt en was hun plaats ingenomen door Koos Postema en Her man Wigbold. eDze Varajongens deden hun uiterste best zich zo goed mogelijk van hun taak te kwijten. Op een bepaald ogen blik toonde Wigbold zelfs een levens groot geweer en hanteerde hij het ding met het manuaal van de geboren scherp schutter. Postema verscheen een paar maal in beeld on) met een aanwijsstok de cruciale punten aan te wijzen op het plein Dallas, dat men door middel van uitgeknipte en in elkaar geplakte bouw platen in de studio geconstrueerd had. De geïnterviewde experts en leken vertelden wat van hen verwacht werd. Sommigen waren het eens met de be vindingen van de Warrencommissie, an deren niet, zodat geconcludeerd ipag worden dat na de zit van dik twee en een half uur, die de uitzending van dinsdagavond vergde, de speculaties rond de dood van Kennedy wel niet de wereld uït zullen zijn. N. R.

de Stem | 1967 | | pagina 5