Bloks Computers komen politie versterken DENNIS Newcombe enige geplaatste speler in halve finale I le^elFd Drie clubs degraderen uit ere-divisie -papier voor uw L-pen Igster izorgster INGEN tor elk doel nfe villa Even uitblazen mevrouw Mildenberger tegen „Ringo" Bonavena iint-Leonardus onr. goed. IN STRIJD TEGEN MISDAAD IN HAMBURG Motoragent Wijdingen te Breda en Tilburg Miniatuur saunaatje Geen één achtste flesjes Slagroom in Breda Vissen met cyaankali in Rusland Première van toneelstuk Vughtenaar W. Hoffman Mysterie van verdwenen Zuidkoreanen baart opzien in Duitsland A Koers in Westdorpe Evenaring van wereldrecord op 100 m Saris (NAC) en Deijkers (Baronie) op de „lijst Taylor Nieuwe seizoen Dertig Tilburgse studenten en vier hoogleraren naar Rusland u Puskas naar Amerika W'Hem II verkocht doelman Schobert Ontwikkelingshulp Het Midden-Oosten Bisschopsbeker voor Velsen Overste Chappin ridder in orde H. Gregorius Irstraat 72 JEN BOSCH Irden gevraagd een rigerend-geneesheer Reling icieringskantoor I - 6348 bergen op Zoom en grote tuin, voorzien J >ren en c.v„ mo'derne J deling. \NVAARDEN. (011000) 6965. irma Gijzen thans gevestigd cademiesingel 34a, Spoor- ;raat 32 bieden u onder on- bekende service te koop aan .W. Valliant 1600 1966, Opel, adett 1966, Opel Caravan 966, en 1964, Vauxhall Viva 965, Austin Glider 1965 en 964; Taunus 12 M 1965 en 1961 ikaldia 1966. Wartburg 1987; 'aunus 17 M 1964; Dauphin» 965; Simca 1500 en 1964; Opel loupé 1964; Opel 1700 1965; tenault Major 1965; Mercedes iesel 1965; DKW F 102 1695 "iat 1100 165; Fiat 1500 1965; 'iat 1300 1964; Skoda 1000 MB lenault L 4 1964 en 1965 'iat 850 1964; Simca 1000 1985; maal BMW LS 700 1964: 'iat 600 1963; V.W Valliant 963; Fiat 500 1964; Anglla 964; Taunus Station 12 M 965; V.W. 1200 1964; Jalta 967, Chevrolet 1961, V.W.-bUS 966, Opel Blitz '63 open bak. '.W. Pick-up. Ford Taunus 17 1 Super 1966, stationwagen, ISU Prinz 1965. Fiat 600 1963; )it is n kleine greep uit onzt oorraad. Al deze wagens wor« en in onze eigen werkplaats etest en van nieuwe onderde en voorzien Op al deze wagens 0.000 km garantie op onderde en en arbeidsloon. Financ. mo- felijk, ook inruil. Adres: Aca demiesingel 34a, recht tegen over cle KMA ingang langs de ooort Spoorstraat 32, vlak bt] iet station. Geopend van 9 uur tot 9 uur, zondags van 1 tot 7 uur. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 JULI 1967 De Trabants zijn ver op. Nog enkele zijn er over. Haast u, zo goedkoop koopt u nergens een auto. Verder nog in voor raad Simca 1500 GLS 1968, Simca 1500 GLS 1965, Simca 1300 GL 1965, Simca 1000 1967 Simca 1000 1966, Simca 1000 1965, Simca 1000 1964, Fiat 1300 L965 Fiat 1100 1965, NSU Prinz 1964 Renault R10 Major 1966 slechts 19 000 km gelopen. Taunus 12 M 1965. Ford Taunus 17 M 1965 Ford Taunus 17 M. 1964, Ford Taunus 17M 1963, Ford Taunus 12 M 1965 Fora Taunus 12 M 165. Ford Taunua 12 M 1964, Ford Taunus 12 M 1963. Ford Corsair 1965. Ford Consul 315 1963, Glas 1004 cou pé 1964. Austin Glyder 1964, Opel Rekord 1966 Opel Rekord 1965 Opel Rekord 1964, Opel Rekord 1963. Opel Kadett 1963 Opel Kadett 1964. Opel Kadett coupé 1964, Citroën Ami 6 64 Daffodil 1964. Daf combi 1963 en zo voort. Voor een betrouw bare gebruikte auto naar een betrouwbaar adres. Het 3"r®3 met de grootste voorraad, de grootste omzet en met de aller grootste service. Belcrum rage. Min. Kanstraat 16—20, Breda, tel. 01600-39900. Tilburg Korte Schijfstraat 39, Tel. 04250-33636. Showrooms geo pend van 8 u. v.m. tot 10 n.m. Zondags van 1 tot 5 uur. Caravans. Sensationele korting op eindvoorraad Kip-cava liercaravans. Caravanbedrijf De Westhoek, Onderstraat 7, Lage ZwaJuwe Tel. 01684-500. Geopend s maandags D.e.m. zaterdags Zondags gesloten. Zaterdag 8 juli rijden wij uaat het Eifelgebergte in Duitsland- Prijs f 14,- p.p. Inlichtingen boekingen- „Reburo" n.v. be rengracht 5. Temeuzen. Tei. 01150-4051. 2-daagse tocht naar Luxem burg. Vertrekdatum 11 juli Prijs, inclusief alle maaltijd® f 59,50. Inlichtingen en boe*» gen: „REBURO" n.v., Heren gracht 5 Terneuzen, tel. 01150-4051 Te koop: jonge dwergpinefc®' grootgebracht met Puppy ®.0o- zo. Sprundelsebaan 12, Ett^J T.k. nestje zw. dwergpoef^1' t.ies, vader Engelse import Mevr. Clemens Bredaseweg k 602, Tilburg, café DongeWiP tel. 72475 Vakantieschieting woensd. bij P. de Caluwé, GraaüW. 3.35. Ter. 2.50 f 50,- Beg. 3 uur. Vakantieschieting dinsd. 4 J bij Th. v. Driessche, Lam»- waarde. Beg. 3 uur. (Van onze correspondent HAMBURG De commissaris van politie slaakt een diepe zucht en legt de hoorn op de haak. Hij heeft zojuist de laatste melding van een patrouillewagen in de binnenstad van Hamburg genoteerd. In de Martinstrasse is om vijf mi nuten voor drie (2.55 uur in verbalisantenverhaal) een personenauto openge broken. De commissaris brengt het geval onder bij de vele, vele andere over tredingen en misdrijven die dag en nacht begaan, ontdekt en gemeld worden in de grote stad. Er zijn autodiefstallen, ruitentikkerijen, automatenplunde- ringetjes, roofovervallen en wat ai niet meer bij. 7n 1966 kreeg de Hamburgse po litie gemiddeld 350 misdrijven per dag te behandelen. Over het hele jaar gerekend waren het er meer dan 100.000 en minder dan de helft kon worden opgehelderd. „Daar moet verandering in komen", zei Ruhnau, de nieuwe minister van binnenlandse zaken van de stadstaat die Hamburg al sedert de middeleeu wen is. Hij begon nog geen jaar ge leden alvast met elektronische ap paratuur op het terrein dat hij be heert: bevolkingsregister en politie kregen zo gauw mogelijk en zo veel mogelijk hulp van de snelheid die al leen de elektronika kan bieden. De Hamburgse politie is de eerste in de Bondsrepubliek die de beschikking heeft over een elektronisch geheugen dat gebruik maakt van de meest re- cente ontwikkelingen in de weten schap. Het staat in het bureau voor de statistiek en krijgt per motoragent de lijst waarop de commissaris zojuist de opengebroken auto als laat ste wandaad heeft genoteerd. Om 9.45 uur beginnen de ponsters de ponskaar ten klaar te maken. De aldus in kaart gebrachte misdaad gaat in de appara tuur om op tapes te worden „opge slagen". Niet meer dan 45 minuten later is de computer in staat om alle statistische gegevens van het laatste kwartaal te produceren, met inbegrip van de zojuist binnengekomen meldin gen. te pakken. In minder dan twee uur is men de boosdoeners al op het spoor in een van de 500 bij 500 meter grote vierkanten waarin de stad, alweer met behulp van de computer is ingedeeld, opdat deze kan aangeven in welk vier kant men met de meeste kans op zoek kan gaan. Omdat bij deze me thode ook de onopgehelderde geval len statistisch gebruikt worden, neemt de kans op opheldering aanzienlijk toe. De apparatuur wordt nog lang niet volledig gebruikt, het elektronische geheugen is bij lange na no gniet .vol' Zo ontbreken nog de ponskaarten van alle veroordeelden, waarop hun stijl van „werken", d.w.z. de manier waar op zij hun delicten in de regel begaan, is geregistreerd. Het is de bedoeling dat voor de hele Bondsrepubliek een dergelijke verzameling aangelegd wordt en ondergebracht bij de federale re cherche in Wiesbaden. Men hoopt bin nen enige jaren de volledige beschik king hierover te kunnen hebben. Het spreekt vanzelf dat ook de Hamburg se statistiek ingericht is op uitbreiding. Zeer binnenkort zullen ea ook de bui tenwijken van deze wereldstad, met bij na 1.900.000 inwoners de op een na grootste stad van geheel Duitsland, in worden opgenomen. Dat kunnen zowel de cijfers inzake autodiefstallen zijn als de die be trekking hebben op diefstallen uit automaten. De computer kan in een handomdraai laten zien waar de laat ste drie maanden dit soort overtre dingen werden begaan. Zonder compu*, ter hadden de met dergelijk onder zoek belaste rechercheurs hiervoor dik wijls dagen nodig. Bovendien levert de computer er meteen een overzicht bij van het soort delict, bijvoorbeeld ol de auto met een vals sleuteltje of met geweld, door opensnijden van het schuif dak of op nog andere wijze geopend .is, of de automaat slag-, stoot- of vijlsgewijze gekraakt is en nog heel veel meer. Deze uit opge helderde delicten verkregen gegevens worden dan gecombineerd met de ge gevens betreffende de plaats van de misdaden en hieruit zijn vrijwel altijd zeer veel sneller doorslaggevende ge volgtrekkingen te maken dan bij de conventionele methode met agenten en rechercheurs mogelijk was. Zodra het statistische bureau over de uitgewerkte gegevens beschikt, worden deze opnieuw per speciale motoragent naar het bureau gebracht waar de po litie de te nemen maatregelen be spreekt. Het is nu mogelijk de opspo rine van de daders doeltreffend aan BREDA (KNP) Op zaterdag 8 juli zal mgr dr. H. Mekkelholt SCJ in de parochiekerk van de H. Joannes de Do per te Breda (IJpelaar) de priesterwij ding toedienen aan: Th. Pieterse, J. Koe nis, H. van Lierop, C. van Gorp, W. Rig- ters en H. Hermans van de priesters van het H. Hart, en de subdiakenwijding aan G. Bakker, P. Albers, B. Uiter- mark, J. de Rooy en F. van der Hof yan dezelfde congregatie. Op zondag 9 juli zal de Bossche bis schop in de Kapucijnenkerk te Tilburg de volgende wijdingen toedienen: Priesterschap aan de fraters Ceclius Ei bers, Wunibald Broekhijsen, Bavo West geest en Alwin Scheffers van de Min derbroeders Kapucijnen. Subliakonaat aan de fraters Paeifi- cus Boelaars, Manuel Jansen, Ronald Diemen en Kenneth van de Veer van de minderbroeders Kapucijnen; F. Ove- res van de Dominicanen; Chr. Theunis- sen van de benedictijnerabdii te Trini dad. Tonsuur en Mindere orden aan de fra ters Salvator de Vet, Egon Jongerius en Siegwar Houtepen yan de Minderbroe ders Kapucijnen. Op de jaarlijkse Trevira Studio In ternational Modeshow te Amsterdam zijn verrassende progressieve vondsten voor de mode van 1968 getoond. De Studio ontwerpt of laat ontwerpen al leen om mode-tendensen aan te geven, daarmee de confectie-fabrikant onder steunend in zijn bepalen van lijnen en vormen voor het volgende seizoen. Ont werpers waren onder anderen: Angelo Litrico te Rome; Liegle uit Wenen en Nardini uit Florence. Van de laatste is dit avondensemble van trevira 2000. Het is van lichtende kleuren en ziet er jong en vrolijk uit. Ook geklede en sportieve kostuums voor heren werden geshowd. Alweer brengt Estée Lauder ons in verbazing met iets nieuws. Heet van de naald is haar „gelaatssauna". Vol gens het Finse saunaprincipe: verhitten waardoor de poriën zich openen, af koelen waardoor zij zich sluiten, biedt zij ons een miniatuur saunaatje aan in een doos met: a) het potje grijze crème Pack (medicinaal luchtje) die het te voren gereinigde gezicht 5 tot 10 minu ten prikkelend verwarmt; b) het potje roze Wonderfirm- Crème Plasüque (fris, nauwelijks geurend) die, nadat de grijze pasta verwijderd is, gedurende 3 minuten wordt ingeklopt, de huid af koelt en verstevigt, en de poriën samen trekt; c) een flesje Skin Lotion om de roze crème te verwijderen en het ge laat klaar te maken voor volmaakte make-up. Facial Sauna eens in de week? Elke dag? Het mag, maar het is zeker aan te bevelen voor het avondje uit, zegt Estée. De Bredase afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen vindt het evenals vele anderen bijzon der jammer, dat in de Baroniestad geen één achtste flesjes slagroom meer ge leverd worden. De vereniging heeft van alleenstaanden en kleine gezinnen her haaldelijk klachten hierover ontvangen. Een jaar geleden heeft de afgevaar digde van de vereniging in de vertrou wenscommissie de fabrikanten dringend verzocht weer één achtste flesjes slag room te leveren. Men heeft toen de suggestie gedaari: indien dit voor de Bredase melkfabrieken niet mogelijk zou zijn, de flesjes te laten leveren door een andere fabriek. In eeri brief aan het hoofd van de vertrouwenscommis sie schrijven de huisvrouwen het te betreuren, dat er nog geen enkele reac tie is verschenen op hun dringend ver zoek. Zij spreken de hoop uit, dat het hoofd van de vertrouwenscommissie het verzoek onder de aandacht zal brengen van de desbetreffende fabri kanten. Zelf deel uitmakend van een klein gezin hopen wy ook van harte dat de kleine flesjes slagroom er weer komen, want zo'n cén kwart fles is toch wel erg overdadig wanneer je maar alleen of met zijn tweeën bent. Het weerhoudt je er zelfs van om geregeld slagroom te kopen, omdat te veel van dit zoete goed gaat tegenstaan. MOSKOU (AP). Een groep inwoners van het bergland van de Sowjet-republiek Georgie heeft een nieuwe manier van vissen ont dekt. De Georgiers gooiden dertig kg cyaankali in de rivier de Koera en haalden netten vol vis binnen. Het zwarte gif doodde alle leven in de rivier over een afstand van dertig km, meldde de Prawda gis teren. De daders zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van ander half tot vijf jaar. (Van onze correspondent) VUGHT Het Reizend Volksthea ter, een afdeling van het te Antwer pen gevestigde Nationaal Toneel van België, heeft de première gebracht van een nieuw toneelspel van de in Vught wonende toneelschrijver Wil lem Hoffman, dat getiteld is „De trou we rebel". Ook dit werk van Hoffman behan delt weer een historisch gegeven, n.l. het leven van Jan van Glymes, heer van Bergen op Zoom, die er aan ten onder ging, dat hij zowel aan het ka tholieke geloof als aan zijn vaderland (tegen Spanje) trouw wilde blijven. Willem Hoffman heeft in dit spel, dat zich afspeelt rond de aanbieding van het Smeekschrift der Edelen, echter aansluiting gezocht bij de hedendaag se ontwikkelingen, die met de door hem beschreven tijd in verschillende opzichten een parallel vertoont. Naar verwacht wordt zal „De trouwe re bel" binnenkort ook in ons land op voeringen beleven. (Van onze correspondent Jan Bouwer) WIESBADEN Een mysterieu ze affaire houdt de landelijke au toriteiten van de deelstaat Hessen bezig: de laatste dagen zijn niet minder dan vijf Zuidkoreaanse bur gers spoorloos verdwenen, onder hen een arts uit Giessen, een fy sicus met vrouw en kind uit de landshoofdstad Wiesbaden en een student uit Heidelberg. Nasporingen die inmiddels door de landelijke recherche in samen werking met de federale recherche in Wiesbaden zijn verricht, hebben aan het licht gebracht, dat uit het gebied der Bondsrepubliek in to taal twaalf Zuidkoreanen op de ze mysterieuze wijze zijn verdwe nen. Men heeft er nergens ook maar enig idee van wat er met de Zuid koreanen kan zijn gebeurd en waar ze zijn gebleven. Een der vernfis- ten is zelfs al sinds de 20ste juni j.l. zoek. De landsregering van Hessen in Wiesbaden heeft zich intussen gewend tot het federale ministerie van binnenlandse zaken in Bonn en dit heeft op zijn beurt het ministerie van buitenlandse zaken ingeschakeld, dat nu pro beert nadere inlichtingen te krij gen van de Zuidkoreaanse ambas sade. Daar beweren de diplomaten echter dat zij van de verdwijning van 12 hunner landgenoten niets afweten. Het is onder de gegeven om standigheden niet verwonderlijk dat er geruchten zijn opgedoken dat de Zuidkoreaanse geheime dienst wellicht de hand in het spel zou kunnen hebben, en zo mogelijk de Zuidkoreaanse burgers vanwege twijfel aan hun trouw jegens het regime in Seoel naar hun vader land heeft ontvoerd. Bevestigd zijn deze geruchten evenwel niet. Het landelijke ministerie van binnenlandse zaken in Wiesbaden neemt een houding van uiterste ge reserveerdheid en voorzichtigheid aan, sluit evenwel de mogelijkheid niet uit dat hier iets toch niet in de haak is, omdat het toch wel uit gesloten moet worden geacht, dat zo maar ineens 12 Zuidkoreanen spoorloos verdwijnen, zonder dat de een of andere instantie daar de hand in heeft gehad, ook wanneer zij niets anders hebben gedaan dan „zachte druk" op de Koreanen uit geoefend. (Van onze sportcorrespondent) WESTDORPE In Westdorpe wordt vandaag weer de kermiskoers voor nieuwelingen verreden, waarvoor zich liefst honderd deelnemers hadden aan gemeld. Op het „kleine parcours van 1500 meter konden echter maar 60 ren ners worden losgelaten"- Onder hen be vinden zich vele bekenden als De Smit, Klayessen, Stroosnijder, Schouwenaar, Joosse, van Opdorp, Coppens en Maas. De start en finish zijn weer in de Dorp straat. De afstand Is 70 km. BAD SODEN (ANP) De Westduit- se bokser Karl Mildenberger, Euro pees kampioen in het zwaargewicht, zal 16 september in Offenbach tegen de Argentijn Oscar ,,Ringo" Bonave- na uitkomen. Het gevecht is een van de partijen uit het toernooi dat de World Boxing Association organiseert om een opvolger voor Oassius Clay, de huidige wereldkampioen, te vinden- Clay, die wegens dienstweigering deze maand in Houston tot vijf jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, is nl. door de WBA van zijn titel vervallen ver klaard. SANTA BARBARA (ANP) Tijdens fie in Santa Barbara Californië) ge houden dames-atletiekkampioenschap- pen van de Verenigde Staten won Bar bara Farrell de 100 meter in 11,1 sec, Zij egaliseerde daarmee het wereldre cord dat sinds 1965 op naam staat van Eva Klohukowska, Irena Kirszensteiii (beiden Polen) en de Amerikaanse Qyoma Tyfus. De 400 meter leverde een overwin ning op voor de 19-jarige Charlotte Cook. Zij finishte in 52.5 sec. hetgeen een nieuw Amerikaans record beteken- de. Ook op de 800 meter werd het Ame rikaanse record gebroken. Madeleine Manning won in 2.03,8- De voornaam ste uitslagen luiden: 100 m: 1. Barba ra Farrell 11,1; 2. Diana Wilson 11,4. Verspringen: 1- Pat Winslow 6,32 m, Speerwerpen: 1- Renee Bair 59,82 m; 2. Barbara Friedrich 58,27 m.'200 me ter: 1- Diana Wilson 23,6; 2. Barbara Farreil 23,7. 400 meter: 1- Charlotte Cooke 52,5; 2. Kathy Hammond 52,6- 600 meter: 1. Madeleine Manning 2.03,6 2. Doris Brown 2-03,9- 1500 meter: 1. Nathalie Rocha 4,29; 2. Vickie Foltz 4-29,5; (Van onze sportredactie) BREDA Het Bredase NAC heeft ook de blonde voorhoede-speler Ger Saris enige jaren geleden overgeno men van Eindhoven op de transfer- lijst gezet. De laatste twee seizoenen kwam Saris slechts een enkele keer uit in het eerste elftal van d- Breda- naars. Bij de andere Bredase betaalde voet balvereniging blijkt behalve Ad Brouwers, voor wie NAC belangstel ling heeft ook Ger Deijkers op de transferlij st te staan. Hij is er op ei gen verzoek opgekomen. Bij RBC heeft De Haan verzocht op de transferlijst te worden geplaatst. Bij Baronie heeft overigens ook Kees Heijboer tot volle tevredenheid van iedereen en contract getekend. Vorig jaar speelde Heijboer als amateur in Baronie/s tweede elftal. Hij betekent 'n geduchte versterking voor het eerste team van de groen-witten. Bij het Dordtse DFC is oud-NAC- en oud-NOAD-speler Hein van Gastel op de lijst geplaatst, evenals keeper Chris Feijt. Blauw Wit plaatste daar Rudi Geestman op. Op eigen verzoek kwamen o.a- DOS- speler Johan Plageman en Bennie Aarts op de lijst- „Zie je die rare jongen, hij bleef tijdens het knippen steeds stil zitten WIMBLEDON (A.P.) De 23-jarige Australiër John Newcombe heeft zich gisteren in de kwartfinales van het he ren-enkelspel op Wimbledon kandidaat gesteld voor de titel. Newcombe storm de de halve finale binnen met een 64, 62, 64 overwonning op zijn als nummer zes geplaatste landgenoot Ken Fletcher. John Newcombe werd metf deze zege de enige geplaatste spe ler, die tot de halve eindstrijd door drong. Newcombe speelde scherp en vernie tigde Fletcher met een doeltreffend ver toon van de moderne services en vol ley's. Fletcher kwam er slechts zelden aan toe de service van zijn tegenstander te breken. Fletcher werd stukgespeeld en in de tweede set maakte hij de ene fout na de andere. Voordat Fletcher aan zijn spel was toegekomen had Newcom be er al 40 van gemaakt. Newcombe leek in de zesde game van de derde set zijn servicegame te gaan verliezen maar hij overleefde de moeilijkheden en speelde in de laatste fase van de strijd rustig naar een overwinning. 'Met Roger Taylor bereikte Engeland voor het eerst sinds 1961, toen Mike Sangster zo ver wist te komen, de hal ve finale. Door zijn overwinning op Ray Ruffels houdt Taylor de hoop bij de Britten levend dat zij voor de eerste keer sinds 1934 een Wimbledon-dubbel zullen behalen. Taylor toonde gisteren veel durf en een groot zelfvertrouwen. In de negende game van de eerste set brak hij door met een fraaie cross, wel ke de tienduizend toeschouwers van verrukking deed opspringen. In de laat ste set brak Taylor in de zevende game met behulp van een gelukkige netbal door en maakte de wedstrijd in de tien de game op eigen service uit op love. Zijn laatste slag was een ace. De Duitser Wilhelm Bungert plaatste zich als derde voor de halve-finales, waarin hij Roger Taylor zal ontmoeten. In de kwart-finale schakelde Bungert gisteren de Braziliaan Thomas Koch uit. De Joegoslaaf Nicole Pilic komt in de halve finale uit tegen Newcombe. Pilic kwam bij de laatste vier door een over winning op John Coopbr. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Volgend jaar zullen opnieuw clubs uit de ere-divisie moe ten degraderen, terwijl er uit de eer ste divisie slechts twee elftallen een overstapje naar de hoogste afdeling van het betaalde voetbal zullen kunnen maken. Dez© nieuwe promotie-degra datie-regeling heeft tot gevolg, dat in het seizoen 1968-1969 slechts zeventien clubs in de ere-divisie zullen uitkomen- Het is de bedoeling van de KNVB om dit aantal tot zestien terug te hren gen. Uit de eerste divisie zullen volgend jaar opnieuw drie elftallen moeten de graderen. Drie elftallen uit de tweede divisie zullen voor de aanvulling zor gen. De nieuw in te stellen competitie voor B-elftallen zal in het nieuwe sei zoen twee klassen beslaan, waarbij bij de indeling zoveel mogelijk is gelet op regionale belangen. De eerste klas B bestaat b-v. uit: NAC, FC Den Bosch Excelsior, Feijenoord, Fortuna 54 De Graafschap, MW, NEC, NOAD,' Sit- tardia, Sparta, SW, Vitesse, Wage- ningen, Willem II en Xerxes-DHC- Uit deze twee klassen zullen de twee laatste clubs moeten verdwijnen. De nummers een en twee van de tweede klassen promoveren naar de hoogste B-afideling. Ook bij de indeling van de tweede klassen is gelet op de regio nale belangen. In 2 B spelen: Baronie, DFC, DOS, Eindhoven, Fortpna VI. Hel mondia '55, Hermes DVS, Holland Sport, Limburgia, PSV, RBC, Roda JC en FC VW. (Van onze correspondent) TILBURG Dertig Tilburgse stu denten van de Katholieke Hogeschool zullen met vier hoogleraren van 25 augustus tot en met 5 september een bezoek brengen aan de Sovjet Unie. De vier hoogleraren, prof. H. Bosman, prof. J. Geertman, prof. M. Pattel en prof. jhr. dr: F. Alting van Geusau heb ben in de afgelopen weken extra colle ges gehouden waarbij de onderwerpen, die betrekking hebben op de politieke, economische en sociale aspecten van het Sovjet-communisme ter sprake zijn gekomen. De studenten zijn op de eerste plaats geïnteresseerd in de economische ontwikkeling in de Sovjet Unie. Dit blijkt o.m. uit het programma dat bezoeken vermeldt aan het economische instituut in Charkow, waar bekende Russische economen, prof. Leontjev en prof. Liberman waarschijnlijk een lezing zullen houden. Beide economen staan bekend als de grondleggers van de nieuwe stroming in de economische po litiek, waarbij meer ruimte wordt ge laten aan het winstprincipe. Voorts zal een bezoek worden ge bracht aan een staal- en autofabriek, terwijl bovendien ontmoetingen met Russische studentenfederaties en leiders van de vakbonden, op het programma staan. Met stijgende verbazing heb ik het bericht zitten lezen dat een tandarts in Delft een 16-jarige jongeman, die op halfjaarlijkse controle kwam, zijn spreekkamer uit stuurde. Hij weiger de hem te behandelen, omdat hij het lange haar van het jongmens te vies vond. Als de jongen nou zijn tanden niet gepoetst had, zou ik zeggen, vooruit, d'r uit. Maar dit? De schilder-beeldhouwer Juan Miro heeft aan de Franse Rivièra een twee meter hoog beeld, „Zee godin", gemaakt. Leuk, beeldhouw werken mag ik graag zien. Maar nu komt het beeld geheel onder water et staan, vlak voor de kust aan de Mid dellandse Zee. Waarom toch? Viel er voor de dames en heren in de streek weer eens niets te beleven? Prins Claus heeft zo ongemerkt een drukke agenda gekregen. Ruim telijke ordening deed hij allang, bin nenkort wordt hij lid van de Raad van State, dan moet hij zijn zoon op voeden en leert hij ook nog paard rijden. Als je nagaat dat hij een jaar geleden nog niets om handen had. In Israël is dezer dagen middenin de nationale benauwdheid doodleuk ,,miss Israël" gekozen. De vrouw weet toch te allen tijde de nodige aandacht te trekken. Maar de nieu we miss (19 jaar, brunette) werkte dan ook voor de sociale dienst van het leger. Postzegels kunnen boekdelen spre ken, mensen! In Egypte is vorige week een postzegel uitgekomen, waarop Nasser zegevierend uitrijst boven een massa juichende Arabie ren met naast hem een kaart van Israël, die in vlammen opgaat. Een Londense postzegelexpert zegt ervan in de Sunday Times, dat de zegel vóór de jongste oorlog in het Mid den-Oosten is gedrukt, want men heeft minstens twee maanden nodig voor het ontwerpen en drukken. Zó zeker bleek Nasser dus van zijn en de Arabische zaak te zijn geweest Postzegels verzamelen, heren politi ci! Het volgende hoort eerder thuis in een vrouwenrubriek, maar ik ver tel het toch, want het kenmerkt de ze (en de toekomstige) tijd. In Lon den kan men papieren onderbroek jes kopen, twee gulden de zes. Je kunt ze nog vier keer wassen ook zegt de reclame. De vroede vaderen in den lande zijn niet meer te houden. Na Am sterdam en Vlissingen wil nu ook de gemeenteraad van Katwijk een vinger in de pap van de burgemees tersbenoeming. Er valt niet meer aan te ontkomen. Onze hooggeprezen de mocratie zal over een paar jaar wel weer haar zin krijgen en dan moeten we nog een keer extra naar de stem bus: burgemeester kiezen. En we gaan al zo graag. Ik heb in deze kolom al eens ge waagd van een onmiskenbaar Brits fenomeen: de hofdichter. De laatste is al meer dan een maand dood en er is nog steeds geen nieuwe be noemd. Maar wist u dat Engeland er ook een toneelcensor op na houdt? Momenteel is dat lord Cobold. Hij streept per jaar uit zo'n 850 toneel stukken alle schutting- en andere onvertogen woorden. Veel nieuwe stukken halen door zijn toedoen niet eens de première. En laten we eerlijk zijn, hoevelen in ons vrijmoedig land zouden niet graag ook zo'n censor willen hebben, die dan ook bijvoor beeld voor t.v. en bioscoop zou wer ken? Fijn geen beledigingen en geen kritiek meer! Maar gelukkig, ik zeg gelukkig, lijkt er een einde te komen aan deze toneeldictatuur in het Verenigd Ko ninkrijk, nu een parlementaire com missie unaniem tot het advies is'ge komen het ambt op te heffen Hier bij dient u te weten, dat lord Cob- bold helemaal geen artistieke kei is, maar van beroep opperkamerheer des konings en oud-gouverneur van de Bank van Engeland Een personeelsadvertentie gezien, die het vermelden waard is: „Onze afdeling staat op zijn kop om dat Ineke promotie maakt. Haar stoel staat leeg, haar schrijfmachine staat stil en de boekhoudmachine af en toe ook. Bel direct 67212, vraag naar Ineke en vraag haar hoe het bij ons is". Hoe het daar. is, zonder Ineke, weet ik zó wel: vervelend. MERIJN TILBURG (ANP) De Tilburgse eerste divisieclub Willem II heeft zijn Duitse doelman Gert Schobert verkocht aan de nieuwe Bundesligaclub Allema- nla Aken. Ferenc Puskas, de Hongaarse stervoet baller, die na de opstand in 1956 m Hongarije naar Spanje vluchtte en voor Real Madrid ging spelen, heeft een ver leidelijk aanbod gehad uit Amerika De i.e? Gate Club uit San Francisco bteat hem ruim 100.000 gulden per jaar, als Puskas erin toestemt een tweejarig contract te tekenen. De 40-jarige Pus kas, die in 1950 als de beste voorwaarts van de wereld doorging, heeft het aan bod nog met geaccepteerd. Gaarne maak ik gebruik van de gele genheid in „Papier voor uw Pen" ge boden, een idee te opperen om de inza meling van gelden, benodigd voor de zo noodzakelijke ontwikkelingshulp. Men is in Nederland nu eenmaal afkerig van gedwongen hulpverlening, men geeft liever vrijwillig een groter bedrag dan dat men een kleiner bedrag neemt. Zou de inning van gelden nu niet te combineren zijn met de actie Veilig Verkeer" Ik dacht in deze richting, als men veel gebruik maakt van de Ne derlandse wegen dan sta je echt nog dikwijls verbaasd dat er zovele duizen den zijn die domweg alle borden nege ren, die je wijzen op een max. snelheid inhalen verbieden etc, etc. De politie is niet bij machte al die overtreders te verbaliseren, wat het de overtreders erg gemakkelijk maakt om door te gaan met hun lugubere verrichtingen. Men zou op vele plaatsen in ons land teams de weg op moeten sturen die zou den bestaan uit b.v. momenteel vroeg tijdig gepensioneerde officieren en on der of icier en (55 jaar) van het leger. Deze teams noteren de registratienum mers van die auto's die zondigen tegen de zwarte zes. Via het bureau registra tie motervoertuigen krijgen de houders van deze voertuigen b.v. binnen 48 uur een stortingsformulier tot betalen van een boete. Deze gelden dienen mede be stemd te worden voor de ontwikkelings hulp. De voordelen zijn: niemand wordt ge dwongen (integendeel) bij te dragen aan de ontwikkelingshulp. De politie wordt ontlast en kan meer aandacht gaan be steden aan de wrakken op de weg en het verkeer zal beslist veiliger worden. RIJEN G.B. (Wat ons betreft: liever niet. Alleen psychologisch al zou zo'n maatregel naar twee kanten verkeerd uitwerken. Hulp moet con amore gegeven wor den. Red.) Als men de bladen leest over de oor log in het Midden-Oosten, dan is niets dan leedvermaak omdat de Arabische landen zo'n veeg uit de pan hebben ge had van dat klein Israël. Dat Nasser 11 jaar geleden met de Suez-crisis zijn nederlaag in een politieke overwinning om wist te zetten, zit ze nog altijd dwars. Of nu deze nederlaag ook nog een poli tieke is, is nog te bezien. Maar wie voor deze toestand ook mede-schuldig zijn is in het derde programma van de B.B.C. door Keith Kyde naar voren gebracht. Hij heeft de Engelsen er aan herinnerd hoe gemeen zij, en Frankrijk de Arabische bondgenoten hebben be handeld, ze hebben het overwegend Arabische Palestina weggegeven aan de zionisten. Voor deze gebieden Lawrence met zijn Arabische bondgenoten gevoch ten om onder de Turkse hak uit te ko men. Alle mooie beloften waren verge ten. Het Midden-Oosten werd verdeeld tussen de twee geallieerden. Als ik nu de woorden van Kyde goed begrepen heb, dan bedoelde hij, dat Palestina een Arabisch land was en dat de Arabieren het recht aan hun kant hebben. Toen in 1947 de V.N. Palestina aan de joden ga ven voor het vestigen van de staat Is raël, werd de strijd tussen te Arabieren en de joden een oorlog. De vluchtelin gen zitten nu bijna 20 jaar in de kam pen waarschijnlijk tussen de 3 4000. En hoeveel zijn er nu weer bij gekomen. En nu hebben de" joden er de Jordaanse helft van Jeruzalem weer bij genomen. Wie het nu, na dit alles weer goed kan maken, moet wel een bijzonder iemand zijn, maar ik twijfel er aan. BREDA J. Jaspers Het staat zo duidelijk in het meest gelezen dagblad van deze streken: „de Stem" De redactie plaatste er zelfs een mooie actiefoto bij. Wij zijn daar echt blij mee omdat hieruit is gebleken dat de pers aandacht besteedt aan sporteve nementen op het platteland. Wij zouden echter gaarne iets meer in de openbaarheid brengen en mogelijk mag dit in deze rubriek tot zijn recht komen. Aan dlit toernooi werkten velen achter de schermen. Het gemeentebe stuur van Raamsdonksveer, dat de deelnemers fraaie herinneringsvaantjes schonk die door wethouder Vissers wer den uitgereikt. De dienst openbare wer ken die er voor zorgde dat al die hoge vlaggenmasten er op tijd waren. De pas toor die op zo treffende wijze de mis opdroeg in de openlucht. De bestuursleden die in de vroege morgen van die stralende zondag hon derden lunchpaketten gereed maakten. Enige inwoners van onze gemeente, die hun zondag gaven en als begeleiders en gastheren optraden voor de bezoe kende verenigingen. De met vakantie zijnde terreinkecht die de hele zodag in de weer was; de vele grensrechters die zich spontaan aanboden. Het personeel dat de hele dag vrijwillig in het club huis in de weer was. Good luck dat ons materiaal ter beschikking stelde. De EHBO die de gehele dag aanwezig was. Hiet bestuur van Veerse Boys dankt hen, langs deze weg, zeer hartelijk. RAAMSDONKSVEER W. Rademacher (Van onze correspondent) VUGHT De vele waardering die overste A. Chappin bij zijn afscheid ais commandant van het garnizoen Den Bosch-Vught heeft mogen ondervinden, vond nog een waardig verlengstuk toen hem door de vicaris-generaal mgr. L. Rooljackers mededeling werd gedaan van zijn benoeming tot ridder in ae orde van de H. Gregorius militaire klasse. De vicaris-generaal deed hein deze mededeling in zijn woning te Vught, in het bijzijn van de gedepu- teerde Fvan den Eerenbeemt, burge- meester R. Lambooy van Den Bosch, deken J Brouwers van Den Bosch en deken A. de Bekker van Vught, alsme de van de huidige garnizoenscomman dant overste E. van der Leur. De bur gemeester van Vught kwam later op de dag zijn gelukwensen aanbieden. De vicaris-generaal wees erop, dat er ook van kerkelijke zijde grote waardering bestaat voor de man die zoveel vriend schap onder de mensen bracht en die ook bij anderen van alle gezindten en confessies de vriendschap bevorderde door zijn bindende kracht. Hierna speldde mevrouw Chappin haar man de bij zijn benoeming behorende ver sierselen op.

de Stem | 1967 | | pagina 5