Toxop eus: „Geen vooropgezette mening over een herindeling' Kee naar Stad Veere' bij eerste vaart overgedragen RAIFFEISENBANK Burgemeester Huber is teleurgesteld over subsidiebeleid G.S. ■W; VAN lOi Wat SMIDJE VERHOLEN Kamercommissie hoort IVest-Z.- Vlaanderen Kapelaan in Breda treedt uit amb t VOLVO 2 Afscheid onderwijzer A. B. Holster Hangaar afgebrand Sfeer Rondvaarten over het Veerse Meer Dagblad De Stem MIDDELBURG VLISSINGEN Gemeenteraad akkoord met benoemingen Oostburg wint kampioenschap van boilers Sleuteloverdracht laatste woningen in Pauwenburg bij elke gulden een dubbeltje cadeau! spaarbank en alle bankzaken Bij opening kunstmarkt Goes Schilderij enexposilie in Zierikzee geopend Burgemeester geïnstalleerd Raad herdacht H. J. Jansen ANDEREN TERNEUZEN Vandaag Morgen en de Knap Mutator k Zwaar Nieuw DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 3 JULI 1967 Hansweert HANSWEERT De heer A. B. Holster heeft als onderwijzer afscheid genomen van de openbare lagere school waaraan hij vele jaren verbonden is geweest. In een bijeenkomst van leer lingen en oudercommissie bood de voorzitter van deze commissie, de heer C Slabbekoorn namens de ouders de scheidende onderwijzer een draagbare radio aan- Het noofd van school, de heer J- Boon, overhandigde hem een groepsfoto van de leerlingen. Daarna volgde in het dorpshuis Kay Munck een druk bezochte receptie, waarna aansluitend een koffiemaaltijd. 's Avonds had het officiële afscheid plaats. Hier werd o.a. het woord ge voerd door burgemeester A. Schipper die de heer Holster een platenbon aan bood. Tijdens dit officiële afscheid bracht de koninklijke harmonie Schel- degalm een serenade. Kapetle Kettingbotsingen Bij een tweetal kettingbotsingen op rijksweg 58 onder de gemeente Kapelle zijn in totaal zes auto's zwaar beschadigd maar de per soonlijke ongelukken vielen mee. Wel moest een 13-jarige jongen uit Arnhem naar het ziekenhuis „Bergzicht" wor den gebracht. Zijn toestand is echter bevredigend. De botsingen waren ter hoogte van de Eversdijkseweg in Ka pelle. Concert Op de tent aan de van der Biltlaan werd een concert gegeven door het jeugdkorps „Jong Genoegen" en het fanfarekorps „Ons Genoegen". Het gebodene van beide verenigingen stond op hoog peil maar de belangstel ling was bijzonder klein. Openluchtbal De instuifcommissie voor het jeugdwerk van de Hervormde Kerk organiseerde een openluchtbal op het terrein bij de timmerfabriek Bierens. Vooral dank zij het prachtige weer werd dit voor de organisatoren een groot succes. De belangstelling was groot. Kruiningert Te Krüiningen is een hangaar, beho rende bij de boerderij van de heer E. van Hootegem, geheel uitgebrand. Het zich daarin bevindende vlas en enkele bandenwagens gingen verloren. Een trekker kon op het nippertje worden gered. Het was voor de brandweer een onmogelijke taak de laaiende hangaar plus inhoud te redden. De brand was ontstaan doordat vier kinderen zich in de hangaar hadden verschanst om een sigaretje te roken. 's-Gravenpolder Afscheid jeugdverkeersbrigadiers De leerlingen van de hoogste klas van de beid' lagere scholen hebben in hun hoedanigheid van jeugdverkeersbriga- dier afscheid genomen. Burgemeester jhr. mr. L. I. Quarles van Ufford bracht de brigadiers dank voor de wijze waarop zij elke school dag opnieuw vier maal de kleuters over de drukke Dorpsstraat hebben ge leid op weg van en naar de kleuter school. De burgemeester wees hen op de grote verantwoordelijkheid, die zij bij het uitoefenen van deze taak hebben gedragen, en sprak de hoop uit, dat zij die ook in het gewone leven ver der in het verkeer zullen bewust blij ven. Als blijk van waardering reikte hij ieder een getuigschrift uit. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS-OOSTBURG „Wist de staatssecretaris, die verantwoordelijk is voor het opstellen van het wetsontwerp, dat wy per jaar ongeveer 60 miljoen gulden aan toeristische deviezen opbrengen, terwyl het landelijke cijfer, volgens het jaar verslag 1966 van de ANVV 995 miljoen is en dat in Zeeland de totaal-inkomsten uit het toerisme in 1966 zyn gesteld op 100 miljoen gulden?" aldus een trotse bur gemeester P. F. van Hootegem over zyn welvarende gemeente. Sluis heef| van het bezoek dat de vaste Kamercommissie van binnenlandse zaken aan West-Zeeuwsch- Vlaanderen bracht trouwens een hele happening gemaakt. De (onbewuste) demon stranten waren de duizenden Belgische kopers. Voor de (provocerende) spandoe ken had de Sluise bevolking zelf gezorgd. Eerst gehoord, dan vermoord", „Komt u Sluis wéér verwoesten?". Langs deze en dergelijke leuzen wer den de vijftien Kamérleden met een glimlach naar het prachtige Belfort ge leid waar West-Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten gehoord werden over het wets ontwerp m.b.t. de herindeling. 's Morgens hadden de Haagse he ren al een vriendelijk briefje onder de deur van hun hotelkamer zien door schuiven. Daarop: Hebt u goed ge slapen? Wij niet". En tegenover hun hotel konden ze op een levensgroot spandoek zien staan: Welkom heren maar potdomme aan ons moe u nie komme." Een vloed van argumenten tegen de herindeling (een nota van 31 kernachtige punten) kreeg elk van de kamerleden nog mee naar huis. De no ta diende tevens als verpakkingsmate riaal voor een heerlijke cramique (het speciale Sluise krenentbrood) een van die dingen waarmee Sluis aan zes pro cent van de gehele vaderlandse de viezen-ontvangst komt. Zoals ook het P. v.d. A.-raadslid J. P.J. Wage tegenover de commissie be toogde: het inwonertal (3000) geeft een scheef beeld van Sluis waar een op elke twintig inwoners een eigen be drijf heeft. Samenvoeging met andere gemeenten (die geheel andere belan gen hebben) acht men daarom nog steeds gevaarlijk. Temeer zoals men zei omdat het belangrijkste argument voor herindeling slechts is: Samen voegen omwille van het samenvoegen' Zeer pijnlijk getroffen was men in deze gemeente over de memorie van toelichting bij het wetsontwerp. Prak tisch met geen woord wordt hierin ge rept over de bezwaren tegen herinde ling. „Zijn deze bezwaren welbewust niet vermeld omdat niets de totstand koming van dit wetsontwerp in de weg mocht staan?" aldus een scherpe op merking in de Sluise nota. op het goede voorzieningenpeil. „Aar denburg heeft zijn tijd begrepen," zei hij. Zuidzande kwam niet opdagen bij de hearing. De gemeenteraad had niets toe te voegen aan de argumenten die pleiten voor één nieuwe gemeente, met Nieuw vliet, Oostburg, Cadzand, Retran- chement, Waterlandkerkje en Zuidzan de. Burgemeester J.A. Leenhouts van Cadzand en Retranchement hield een pleidooi voor samenvoeging van de strandgemeenten Nieuwvliet, Groede, een deel van Breskens en. zijn tweè ge meenten. Het wetsontwerp, dat zijn ge meente bij het nieuwe Oostburg voegt, noemde hij „slechts het minst onaan vaardbare" van de tot nu toe voorge stelde samenvoegingen. Samengaan met Sluis en Aardenburg achtte hij on aanvaardbaar vooral vanwege de ge heel andere vorm van toerisme (dag- toerisme) van Sluis. Vrijdagavond kwamen vertegenwoor digers van vier West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten naar het Oostburgse raad huis. Hier was het vooral burgemees ter J.J.M. Fick, die een bewogen plei dooi hield voor de zelfstandigheid van zijn gemeente. De verschillende herin delingsplannen hebben steeds „gewug- geld" met IJzendijke, zei hij met een Zeeuwsch-Vlaamse woord voor „heen en weer schuiven". Hij zei: „Men weet geen weg met onze gemeente, maar omdat er per se moet worden samen gevoegd, deelt men ons maar ergens bij in. We worden het rode achterlicht van een grote bietenwagen. Laat ons toch zelfstandig", betoogde hij. En als het dan „absoluut niet anders kan", is IJzendijke ernstig geporteerd voor aansluiting bij Sluis* Aardenbürg en Waterlandkerkje. Dit gebied vormt een statisch-a gr arisch geheel, vond hit. Burgemeester J.L. van Leeuwen en zijn Oostburgse raad zagen liever één gemeente West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Omwille echter van de gewenste spoed, wilde men zich neerleggen bij hetv wets ontwerp dat dit gebied in twee ge meenten indeelt. Vanwege een weg naar de Belgische grens, zag men we) graag een stuk van Sint-Margriet (Aar denburg) aan het nieuwe Oostburg toe gevoegd. Eén gemeente in dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen achtte ook bur gemeester J.A. Eekhout van Breskens het meest tegemoet komen aan alle be langen. Hij zei dit tevens namens Hoofdplaat. In een interview met mr. E. Toxo- peus, voorzitter van de commissie, be nadrukte hij na afloop van de hearing, dat de kamerleden beslist niet met een vooropgezeette mening naar Zeeuwsch- Vlaanderen zijn gekomen. „En het is ook stellig niet zo, dat we alles al wis ten wat hier werd gezegd. Het grote voordeel van zo'n hearing is echter, dat je ineens de mensen ziet om wie het allemaal gaat. Je voélt welke sfeer er achter de woorden zit Veel meer dan wanneer je het allemaal al leen maar leest in een rapport." „Opvallend is bijvoorbeeld," aldus de heer Toxopeus, „dat je ineens merkt, wat een verschil er is tus sen Aardenburg bijvoorbeeld en Sluis. Het ene is een agrarische gemeente, het andere typisch een gemeente van zakenlui. Maar voordat we aan oorde len toe zijn, zal de commissie nog heel wat moeten bestuderen. Juist om dat we nieuwe indrukken hebben opge daan en ook inderdaad nieuwe argu menten hebben gehoord. Niet alleen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook in het westen was er nieuws." Burgemeester M.G.M. van Berckel van Aardenburg betoogde namens de raad, dat zijn gemeente alleen daarom met het wetsontwerp had ingestemd omdat er zo weinig bleek te zijn in te brengen tegen de wensen van de hoge re bestuurscolleges. Maar ook Aarden burg wenste uiteindelijk niets anders dan zelfstandigheid. Wethouder E.J.F. Lansu wees daarbij op de gezonde fi nanciële situatie van de gemeente en UagDJac voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst. Voor Walcheren en Zuld-Beveiand: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur voor Zeeland: Exploitatie F DE LIGT inspectie Zeeland. L. K. M. DE JONG teL 6252, Goes tel. 01150—4281, privé 7300. Goes Terneuzen. Redacteur voor de Kanaalzone: 3. HüSKEN, Breitnerstraat 81. Terneuzen, TeL 01150-3296. Redacteur voor Oost-Zeeuwsen- Vlaanderen: J. ROBESIN, Kijkuit "18-20, Axel. tel 01140-2005. Redacteur voor West-Zeeuwsch-V laanderen: N. OPDAM, v. Ostadestraat 41, Oost burg, tel 01170-2991. Redactrice voor Zuid-Beveland en Walcheren: Mej. S. MAASKANT, Westwal 91, Goes. tel. 01100-6489. Rayonbeheerdevoor Zuid-Beveland en Walcheren-, K. MENT), tel 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,20 per mm J mm Ingezonden mededelingen 2tó mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1.- elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bi) plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1.75 en f 0,65. Bi) 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen da derde plaatsing tegen half geld. (Van een onzer verslaggevers) VEERE Zaterdag heeft vanuit Zierikzee het nieuwe motorpassagiers schip „Stad Veere55 van de N.V. Streek vervoer Walcheren en de N.V. Rotter damse Tramweg Maatschappij zijn eerste vaart gemaakt. Met dit schip zullen tot en met 31 augustus op vast gestelde tijden rondvaarten over het Veerse Meer worden gehouden. De thuishaven is Veere. Het schip is ge bouwd door Peters' Scheepsbouw N.V. te Dedemsvaart. De bouw heeft een maand vertraging opgelopen. Ook de voorgenomen vertrektijd van de officiële eerste vaart werd niet ge haald. Dit was een gevolg van de grote drukte op de wegen, waardoor ver schillende gasten vertraging hadden- Een bus met genodigden uit Rotterdam b.v. verspeelde bij de Barendrechtse brug niet minder dan veertig minuten. Zelfs toen de „Stad Veere" in de ha ven van Zierikzee reeds had losge maakt arriveerde per auto nog een van de commissarissen van de R.T.M., die met luid getoeter en veel armge zwaai op het nippertje de aandacht van de opvarenden op zich wist te ves tigen- De tocht ging via Colijnsplaat en on der de Zeelandbrug door naar het Veerse Meer. Vlak voordat Veere werd bereikt had de overdracht van 't schip plaats. Op de kade stond Veere's Ge noegen gereed om de „Stad Veere" een muzikaal welkom to te roepen. Onder de genodigden bevonden zich o.a. ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur directeur van rijkswaterstaat in Zee land, de heer M- de Jonge als verte genwoordiger van het provinciaal be stuur, de heer J. de Regt, directeur van de Zeeuwse V-V.V- en mr. J. Nieuwenhuis, directeur van de Provin ciale Stoomboot Diensten in Zeeland. Het schip heeft een capaciteit van 150 toeristen. Er worden per dag drie (zaterdag), vier (zondag), vijf (maan dag, dinsdag, woensdag, vrijdag) of zes (donderdag) tochten van telkens 75 minuten gemaakt. De tocht gaat van Veere naar het Zilveren Schor en vandaar om de Haringvreter heen naar de Veerse Gatdarn en terug naar Veere. Mogelijk zal volgend jaar op de Haringvreter worden aangelegd. Buiten de diensturen kan de „Stad Veere" worden afgehuurd voor ont vangsten en partijen van besloten ge zelschappen. Er ls buffet aan boord. Ringryden De Vereniging Han delsbelang houdt in samenwerking met WV Stichting Nieuw Walcheren en de Zeeuwse Ringrijders-Vereniging op 20 juli een ringrijderij in nationaal kos tuum, met versierde tweewielige wa gentjes, op het Molenwater. (Van een onzer verslaggevers) Zoals de raad over het algemeen vry vlot akkoord ging met het verlenen van kredieten, zoals wij al eerder schreven zo ging de Vlissingse raad ook akkoord met enkele benoemingen en het verle nen van eervolle ontslagen in de onder wijs- en maatschappelijke sector. Aan de heer B. P. Hiollestein werd op voorstel van b. en w. eervol ontslag ver leend als onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school voor uit gebreid lager onderwijs en aan de heer J. H. Bakker als leraar in de lichame lijke opvoeding in vaste dienst aan de school voor huishoud- en nijverheids onderwijs. Tot leraar in tijdelijke dienst aan de gemeentelijke technische Mr. Ir. M. Gooteschool voor vaktekenen en vaktheoirie werd benoemd de heer W. A. Kooyman, tot leraar in va9te dienst aan de gemeentelijke uitgebreid technische school de heer W. D. Endeman en tot vertegenwoordiger in het bestuur van de stichting federatie van de sociale werkplaatsen in Zeeland, de her G. Jan sen, wethouder van sociale zaken te vii> singen. Voorstellen tot aankoop van panden en grond en onder andere een voorstel om de voetbalclub Vlissingen recht van opstal te verlenen op een terrein bij de sportvelden aan de Irislaan, waar de voetbalclub een clubhuis wil bouwen, ontmoetten geen bezwaar. Ook Sou burg was men terwille. De raad ver leende een krediet van f 35,000.voor de 'bouw van een houten kieedgebouw op het sportveldencomplex aldaar. De heer Verheul (P.v.d.A.) en de heer Bik ker (C.H.U.) hadden esthetische bezwa ren om een gedeelte van de Kelder mansstraat en de verbindingweg tussen de Keldermansstraat en de Cruquius- straat aan het openbaai- verkeer te ont trekken, omdat de firma De Vlieger daar emballage-ruimte wil vinden. De wethouder van openbare werken, de heer Smit wilde een groeiend bedrijf graag ter wille zijn. De heer Verheul handhaafde zijn bezwaren. De overige leden aanvaardden de verdediging van de wethouder. Zonder bezwaar ging de raad ak koord met een voorgenomen wijziging (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Negentig boilers van de zeven Nederlandse bolverenigingen (allemaal in Zeeuwsch-Vlaanderen) de den mee aan de Nederlandse club kampioenschappen in Oostburg. De or ganiserende vereniging, het Grote Gat uit Oostburg, was tevens eerste prijs winnaar. Waarnemend burgemeester A.P. Mod- de reikte de winnenüe ploeg in de eer ste plaats de VW-wisselbeker uit, die vorig jaar gewonnen werd door Eede. Er kwam nog een beker aan te pas en een medaille. Het drietal dat de club- prijs veroverde ontving de bolderspen ning. De Grensbolders van Eede ontvingen de tweede prijs, derde werd de Herle ving uit Zandstraat (gem. Sas van Gent, in welke gemeente nog drie clubs zijn). Bekers en medailles van WV en gemeente Oostburg alsmede de geld prijzen werden door wethouder Modde en de heer M.A. Aalbregtse aan de winnaars uitgereikt. van de wethouderssalarissen, wijziging van het Algemeen Ambtenarenregle ment en de arbeidsovereenkomsten ver ordening der gemeente. Het bestuur van de woningbouwver eniging St.-Willebrord in Vlissingen kon aan acht gelukkige gezinnen de sleutel van hun nieuwe etagewoning aan de Troelstraweg aanbieden. Het gezin J. de Rijcke, dat de laatste woning van het complex zal gaan be trekken, kreeg de sleutel uit handen van wethouder G. Janse, die de bewo ners namens het gemeentebestuur van Vlissingen zijn gelukwensen aanbood. De nieuwe etagewoningen, behorende tot een complex van 168 woningen, staan in het plan Pauwenburg. Zij be vatten drie of vier slaapkamers, waar voor de nieuwe bewoners respectieve lijk f 26,60 en f 29,80 per week zullen gaan betalen, waarbij glasverzekering, geiser of boiler, huistelefoon en cen trale antenne zijn inbegrepen in de huur. Bij de woningen zijn garages ge bouwd, die f 25,— per maand gaan kos ten. De voorzitter van „St.-Willebrord", de heer F. Schets, maakte bekend, dat er plannen zijn voor de bouw van wo ningen in Souburg. Dit project zou driekwart miljoen gaan kosten. De plannen zijn vrijdagochtend bij b. en w. ingediend. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Kapelaan G. Matthijsse, sinds één jaar kapelaan in de Bredase St. Michaelparochie, heeft de kapittel vicaris mgr. H. Ernst ontslag gevraagd uit zijn functie als kapelaan in die pa rochie. Deze is hem verleend. Boven dien zal kapelaan Matthijsse bij de paus ontslag aanvragen uit zijn pries terlijk ambt. Vam deze beslissing is za terdagavond en zondagochtend in alle missen door de pastoor van de St Michaelparochie mededeling gedaan aan de parochianen- Over de motieven die tot deze ont slagname hebben geleid zijn geen me dedelingen gedaan. De kapelaan is inmiddels uit de parochie vertrokken en heeft zijn intrek genomen bij vrien den buiten de stad. Het ontslag is op 1 juli ingegaan. Kapelaan Matthijsse geboren in Lepelstraat bij Halsteren, werd in 1948 tot priester gewijd en was voor zijn benoeming een jaar geleden in Breda, vele jaren werk zaam als kapelaan in de Onze Lieve Vrouw van Lourdes parochie te Ber gen op Zoom. Pastoor W. L- A. Beuken vroeg in zijn boodschap aan de parochianen be grip te hebben voor de beslissing van kapelaan Matthijsse en niet voorbarig te oordelen. (ADVERTENTIE) dit is geen sprookje, maar werkelijkheid, aan jonge mensen van 15 tot en met 20 jaar die sparen geeft de overheid name lijk 10 "!o premie over het gespaarde bedrag èn de rente, dat is de Zilvervloot, dé manier om straks een leuk kapitaaltje te hebben, inlichtingen? kom eens bij ons praten! Kantoren te: Axel - Biervliet - Boschkapelle Breskens - Clinge - Graauw - Heikant - Hengstdijk - Hoofdplaat - Hulst - Kloosterzande - Koewacht - Lamswaarde - Ossenisse - Overslag - St. Jansteen - Stoppeldijk - Terneuzen - Zuiddorpe. (Van een onzer verslaggevers) GOES Burgemeester mr. F. Huber heeft zaterdagochtend op het pleintje van het voormalig weeshuis te Goes de kunstmarkt officieel geopend. Het is voor het derde achtereenvolgende jaar dat deze kunstmarkt op het intieme pleintje wordt gehouden. De heer A. Kampman, voorzitter van de Goese Middenstands Centrale, stelde met genoegen vast dat de opening zich voor de derde keer onder dezelfde ideale weersomstandigheden afspeelde. Mr- Huber ontsloot het bovenzaaltje van het weeshuis waar de Middelburg se kunstenaar Andries Minderhout een schilderijententoonstelling heeft inge richt. Het Museum voor Noord- er Zuid-Beveland heeft dit bovenzaaltje gehuurd van het burgerlijk armbestuur. Het is de bedoeling om er een beschei den cultureel centrum van te maken, waar geregeld exposities gehouden zullen worden. Mr. Huber greep de gelegenheid aan o'm zijn teleurstel ling uit te spreken over de afwijzing door Gedeputeerde Staten van een sub sidieverzoek van het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland. De heer Hu ber betreurde het vooral dat het sub sidieverzoek zonder enige motivering werd afgewezen. De burgemeester zei dat het museum in grote financiële moeilijkheden zit- ,.Wij hebben de eu vele moed met een tekort te werken". Voor een verdergaande verbouwing van het bovenzaaltje van het voorma lig weeshuis is nog f 25.000,- ad f 30 000 nodig. Burgemeester mr- Huber sprak ove rigens zijn grote waardering uit voor het werk van de G.M.C. met aan het hoofd voorzitter A- Kampman. Het pleintje wordt ingenomen door De Witte Pul uit Ossendrecht, Joris An tiek (Goes), mejuffrouw Van Hemert uit Goes, leerlinge van de kunstnijver heidsschool te Breda, mevrouw Schre- gel, mej. Bakker (Schiedam) en J. de Coninck (Rotterdam). In het voorpor taal van het kunstzaaltje hangen nog enkele werken van mej. A. Bielem en C. Mol. De kunstmarkt is elke dinsdag en zaterdag tot het einde van de maand geopend. (Van onze correspondent) In het burgerweeshuis te Zierikzee werd door burgemeester Kastelein een tentoonstelling geopend van werken van kunstenaars van Schouwen-Duive- land. De expositie is dagelijks van 10.00 tot 17-00 uur geopend. De inzen dingen bestaan uit olieverfschilderijen, etsen, gouaches, aquarellen, pastelte keningen van de hand van Cora van Citters, Jan Jongschaap, G- H- Breed- veld, Francois van den Ende en Frans Hage. Van Tessa Braat zijn er kera mische produkten en plastieken zijn er van Ad. Braat. De opening werd o.m. bijgewoond door de heer M. W. Eisen, voorzitter van de vereniging van Zeeuwse beel dende kunstenaars. (ADVERTENTIE) PERSONENWAGENS (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Het was maar een bescheiden plechtigheid in het Schoondykse raadhuis. Daar werd bur gemeester J.J.M. Fick van IJzendijke geïnstalleerd tot waarnemend burge meester van Schoondyke, dat in mei van dit jaar de heer Hoftyzer zag ver trekken naar zyn nieuwe burgemees tersplaats Lienden. Na de hartelijke woorden van loco burgemeester, wethouder de Feyter, wekte de nieuwe waarnemer de raads leden op, vooral niet de handen in de schoot te leggen ook al ziet het er naar uit dat de heer Hoftijzer „de laatste echte" burgemeester van dit dorp is geweest, dat immers ook door herin deling bedreigd wordt. „We moeten doorwerken alsof er geen herindeling boven ons hoofd hangt, „aldus de heer Fick, „maar wel iets harder omdat ie wel boven ons hoofd hangt." CADZAND De gemeenteraad herdacht het over leden raadslid J. H. J. Jansen en nam enige ogenblikken stilte in acht. Zijn plaats zal worden ingenomen door K- F. Malcorps. Het bestemmingsplan West in het partieel bestemmingsplan Hede- nesse werd vastgesteld. Op een vraag kan de heer I. Basting antwoordde de voorzitter, diat nog niet bekend is wanneer de nieuwe weg Oadzand-Re- tranchement in gebruik zal worden ge steld. Over de aanleg van een rij wielpad op de Ringdijk Noord zou on derhandeld worden met het Water schap: „Het Vrije van Sluis". De no dige grondaankoop voor nog verdergaan de beveiliging van het kruispunt Pot jes wordt bestudeerd. WWmzimmfêsffMk Toekomstvisie Bij het uitreiken der getuigschriften aan de U.T.S. gaf de voorzitter ir. V. J. J- B. Gena als zijn toekomstvisie dat vele bedrijfstak ken zullen komen te vervallen en voor velen dus omscholing nodig kan zijn. Ook zullen de eisen die het bedrijfle ven aan de jonge werkkrachten stelt steeds groter in aantal worden. Voor ongerustheid was echtêr z.i. geen spra ke. Hij vond herscholing een heel ge wone zaak en noemde als voorbeeld de cursusmeet- en regeltechniek waar aan vele werkende jongelui deelnamen. Directeur A. J. Vermeulen ztei o.a.: De kopers op de arbeidsmarkt worden de laatste tijd wat kieskeuriger en dat maakt een diploma tot een zaer be geerd document. „Hij adviseerde zijn pupillen het behaalde getuigschrift als een mijlpaal te beschouwen, doch niet als een eindpunt. C-B.T.B. „Wij hebben ons te hou den aan het tweede grote gebod Gods onze naaste lief te hebben als onszelve en al kost dit ons dan grond, dan is het zakelijk juist dat dit in goede mate wordt vergoed en betaald". Tot deze uitspraak kwam de heer Scheele te Terneuzen tijdens een inlei ding over het thema „Z. Vlaanderen" in worden", die hij hield op de jaar vergadering van de C.B.T.B. Oost- Zeeuwsch Vlaanderen in hotel Rot terdam. Voorzitter L. de Regt zei in zijn ope ningswoord dat het Centraal Planbu reau blijkens zijn rapport over de Ne derlandse economie in 1970 niet al te somber is: 5 procent produktiestijging per jaar en een gemiddelde stijging van de loonsom per werknemer met 6 procent per jaar, maar, zei de voor- zitter, deze verwachtingen zijn reeds achterhaald door uitlatingen van mi- nister Roolvink, die zei, dat er in onze economie maar zeer weinig ruimte is voor een reële loonstijging. De tweede nota over de ruimtelijke ordening noemde de heer de Regt even eens zeer belangwekkend. „Al deze nota's en publikaties over het scheppen van meer werk en produktiestijging eisen grote investeringen, een ruilver kaveling is een middel waarmee en kele problemen kunnen worden opge- lost, de agrarische produktie kan worden vergroot en de leefbaarheid op het platteland opgevoerd". MIDDELBURG City 20 uur De spign met het kanten broekje a.l. Miniatuur Walcheren: Geopend van 918 uur. Vleeshal 10—17 uur Expositie „Middelburg, stad in de Delta" GOES Grand 20 uur Thunderball 14 jaar VLISSINGEN Kantine Stadhuis 193022.30 uur Ruilavond Philateliea TERNEUZEN Greuulaan 34: 1417 uur Expositie Mielen Luxor 20 uur Thunderball 14 Jaar VEERE Schotse Huizen: Fototentoonstelling KLOOSTERZANDE Willem Teil 15 uur Schieting staande wip Het Witte Huis 19.30 uur Kermisbal Zaal J. de Waal-Baart 15 uur Kermisschieting ZIERIKZEE Burgerweeshuis 1017 uur Kunsttentoonstelling WESTDORPE St.-Sebastiaan Schieting A. Dehulster Dansen OOSTBURG Ledel Theater 20 uur Thunderball 14 Jaar KOEWACHT C. de Coninck 15 uur Schieting ABSDALE Cocqheijt 15.30 uur Kermis-binnenschieting HULST G. Lijbaart 15 uur Vakantieschieting Bioscoopgebouw 20 uur Hoe steel ik 'n miljoen a.l. MIDDELBURG Electro 19.30 uur Frankie en Johnny 18 j. Miniatuur Walcheren geopend van 10- j 18 uur. Vleeshal 1017 uur. Expositie „Middelburg, stad in de Delta" GOES Grand 20 uur Thunderball 14 j. Burger Weeshuisplein 1416 uur Tekenwedstrijd voor lagere scholen. TERNEUZEN Grenulaan 34: 1417 uur Expositie Mielen Luxor 20 uur Thunderball 14 jaar VEERE Schotse Huizen: Fototentoonstelling ZIERIKZEE Burgerweeshuis 1017 uur Kunsttentoonstelling WESTDORPE 15 uur Wielerwedstrijd A. Dehulster: Dansen M. Pluym: schieting liggende wip OOSTBURG Ledel Theater 20 uur Thunderball 14 jaar LAMSWAARDE Th. van Driessche 15 uur V akantieschieting 1182Toen Eelco eenmaal begonnen was, wist hij van geen ophouden meer. „A'k er nog an denk, wat ik alle- heb moet'n meemaak'n, mens'n, mens'n, mens'n, dan loop'n de kriebels mien over de rug", fantaseerde hij verder. „Weet'n jullie nog van die knokpartij'n, die hier hebb'n plaatsgevond'n met die bietelknul die bij smidje Verhool'n in de leer was? Allemaal doorge- stook'n kaart mann'n Die bietelknul wais de beroem de geheimzinnige agent 009, beter bekend als Sjeems Bons Ik heb met die keer'l héél fijn kunn'n saam'n- werk'n trouwens." „En waarom heb je hem dan in de bajes gegooid vroeg boer Knolle. „Zukke ding'n kun je alleen maar snapp'n, als je een beetje thuus bent in de truc'n en kippekunst'n van de geheim zinnige dienst", antwoordde Eelco. „Allemaal afge- sprook'n werk, Knolle. Ik zeg nog teeg'n hem, Sjeems, zeg ik. Die boev'n uut Nikkemegonië die benn'n van plan om jou te liekemedeer'n, Da's een spionn'nwoord Vóór met geweld opruum'n, weet je. En toen zegt Sjeems: Eelco, zegt-ie. Gooi mij dan voorlopig maar onder de toor'n. Daar zit ik seef. Dat hê'k -gedaan, en toen ben'k een stevig woordje gaan praat'n met onze burgemeester en mei de sjef van de geheimzin nige dienst. Ene kolonel Plum. Die z'n vader heb noS een soort pudding uutgevond'n, de plum-pudding. E» toen hê'k teeg'n Plum gezegd: Stuur jij nou smidje Verhool'n naar Nikkemegonië om daar de koninl weer op de troon te zett'n. Geef hem meteen een val' duuz'nd blikk'n plumpudding mee, want de mens'n daarginds hebb'n honger. En hier krijg'n ze dat spul met de kerstdaag'n nauwelijk* door de keel. Zo do»B we nog een goeie daad óók..,." «i Kort na de start van de etappe werd o.a. gele tmi-dr; (Van onze speciale verslag AMIENS „We hebbe opzet Kees Haast naar vor schoven. Het kan straks in i gen van pas komen, want loof dat het een Tour word Gimondi, Poulidor, Aima Janssen nog niet hebben gi lien". Met deze woorden a; finish van de derde, etappe miens openbaartje Jan Janss tactiek van de Nederlande dit weekend, waarin Kees 1 er zondag inderdaad in sli niet de beslissende vlucht m gaan en dank zij een tijdwins 2 min. 13 sec. de sprong ve 105e naar de 8e plaats in hi gemeen klassement te make Natuurlijk is het belangrijk wa Haast, in tegenstelling tot het i jaar, toen hij in een der vlakke loopritten naar het hooggeberg slag miste en rriet minuten ai stand aan de cols moest beginne met een voorsprong bij de Alpt aankomen. Daarom was de K landse equipe dik tevreden toer! dag de winst van meer dan vijf ten van de kopgroep onderweg slotte op de Promenade de la I in een marge van twee minute 13 seconden resulteerde. Dat raakte Haast ongeveer anderhalv nuut voor op grote mannen als 1 dor, Gimondi, Airnar en uiteraar Jan Janssen. De kleine Brabander profiteerd het feit, dat in de kopgroep voc overige slechts onbelangrijke fi zaten, die het fiat van de azen k voor hun langdurige uittocht. A; andere kant was het gebrek aan een handicap zoals Haast later to( te. „Als ze elkaar hadden willen en nen verstaan hadden we zeker tie nuten gepakt".. Het klonk te optimi evenals zijn verhaal over de eind: die in een zege van de Italiaanse mavera" Mario Basso was geëindig pakte het wiel van de Franse nat Riotte, die naar mijn mening de si moest zijn, maar toen wij helemaal op de weg reden zag ik aan de a kant Basso vooruit gaan. Ik had Italiaan moeten blijven, dan had il schien ook nog wel de bonificatie nen meepikken." Die extra tijd ontging Haast nu, omdat hij Basso, Riotte en de Belg Spruyt vierde plaats eindigde. Seconden toch nog zo zwaar. Dat blijkt wel t feit dat de voorsprong van de leic het algemeen klassement (de It Polidori) op nummer laatst (de Lt burger Johnny Schleck) slechts vif buten en 16 sec. bedraagt. Vooraan In de klassering zijn de schillen uiteraard nog veel kl Daarom kon het gebeuren dat de trui tweemaal van eigenaar veru Qe. Zaterdag nam spurtwinnaar Spanjaard Errandonea, die intuss van Neste het leidersmaillot over v ccn val in het begin van de rit va Malo naar Caen uit de Tour is ge ^onuag moest de Belg het begeerd cot afstaan aan de „primavera" carlo Polidori. Met dè groene trui

de Stem | 1967 | | pagina 2