DATUM 1 JULI IS MIJLPAAL VOOR E.E.G. Podgorny naar sy ne DRUKTE OM ROLLING STONES Mr. van Hall meest openhartig hij afscheid in raad !l Lekasin STRUIKELEND NAAR NIEUWE POLITIEK Encycliek over celibaat lost problemen niet op" Kappersacademie Invoerrechten Déér knap je van op! limonade Meerderheid huisartsen tegen wettelijk toestaan van abortus In Best ontslag voor 40 man Conflict binnen Duits kabinet Theoloog dr. Hans Küng DAGBLAD DES STEW VAN ZATERDAG JUI I 1967 [Vrije markt voor deel een feit OPINIE-ONDERZOEK Jonge arisen Eerste raming: ongeveer 5000 Egyptenaren gesneuveld Kosyg in de snelle en zekere pijnverdrijver Verschuivingen in Romeinse curie Kritiek Westerterp over Franse schending EEG-verdrag Plein 1813 Nofifies—— 'NotiUi ROND HET BINNENHOF Vinnig Perskritiek 7 (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Ook in het Europa van de zes is 1 juli 1967 een datum waarop nogal wat verandert. Op de eerste plaats komt er deze maand één Europese commissie. Dit nieuwe bestuur van de Europese ge meenschappen treedt in de plaats van de EEG-commissie, de Euratom- commissie en de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De Hoge Autoriteit heeft bestaan sinds 1952, de EEG-commissie en de Euratom-commissie werden gevormd in 1958. Nu de drie bestuursorganen een geheeel worden van 14 leden, onder voorzitterschap van de Belg Jean Rey kan over enkele jaren de samen smelting volgen van de drie Euro pese gemeenschappen tot één gemeen schap. De samensmelting aan de top vormt het stuitstuk van een reeks moeizame onderhandelingen. Het voorstel tot de „fusie" kwam 6 jaar geleden op 27 juni 1961 van de kant van Neder land. Op 1 juli 1967 worden de invoer rechten op industrieprodukten m de handel tussen de zes EEG-landen weer met 5 pet- verlaagd. Van de invoer rechten die tien jaar geleden bestonden, is dan nog maar 15 pet. over. Deze laatste 15 pet. verdwijnt op 1 juli 1968. Op dez« laatste datum op 1 juli één gemeenschappelijk invoerrecht aan de buitengrens van de Europese ge meenschap van kracht. Voor zover op landbouwprodukten nog gewone invoerrechten worden ge heven, worden die in het handelsver keer tussen de zes EEG-landen even eens afgeschaft. Maar over het alg«- men wordt voor landbouwprodukten een eigen systeem van kracht, dat voorziet in complete vrijmaking van de handel. Deze waarlijk gemeenschappe lijke landbouwmarkt is op 1 juli van dit jaar een feit voor granen, varkens vlees, eieren, gevogelte en vetten. An dere produkten volgen laten. Op 1 juli 1968 zullen in de Europtse gemeenschap de interne douanerechten geheel zijn afgeschaft. En voor de voor naamste landbouwprodukten zullen Europese marktorganisaties tot stand zijn gebracht. In de periode van 1958 tot 1966 is het goederenverkeer tussen de zes EEG- landen van 6,8 miljard dollar gegroeid tot 22-9 miljard dollar, dus met meer dan het drievoudige. Toch kan men nog niet spreken van «en werkelijk gemeens chappelijke markt, ook niet als alle invoerrechten zijn afgeschaft. Leveranties aan firma's in andere EEG-landen blijven nog on derworpen aan beperkingen die het goederenverkeer belemmeren. Nog steeds is er oponthoud en con trole aan de grens, de handel tussen de zes is nog geen werkelijke bin nenlandse handel. Naast de grenzen op het gebied van de douanetarieven en de kwantitatieve beperkingen, die op 1 juli 1968 voor industrieprodukten en voor de meeste landbouwprodukten worden geheven, bestaan er nog andere grenzen, en wel op het gebied van be lastingen, octrooien, monopolies en douanewetgeving. Het wegnemen van die grenzen vormt een van de voor naamste taken voor de komende ja ren. Intussen is het vrije verkeer van werknemers in feite al in de hele ge meenschap tot stand gebracht. Een de finitieve regeling wordt op 1 juli 1968 van kracht. Op het gebied van het recht van vestiging is een programma in uit voering, maar hier wacht nog langduri ge arbeid, met name op het gebied van het vennootschapsrecht en in de vrije beroepen. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM In brede kring heeft de televisieuitzending van Achter het nieuws" over abortus provocatus sterk de aandacht getrokken. Naar aanleiding daarvan heeft de VARA onder de Ne derlandse artsen een opinieonderzoek laten instellen over hun standpunt ten aanzien van onderbreking van de zwan gerschap. Het aantal artsen, dat het bureau Into- mart interviewde kan representatief wor den geacht voor het geheel van de Ne derlandse huisartsen. Gisteravond deelde Koos Postuma in „Achter het nieuws" mede dat op de vraag: „Vindt u dat de wet abortus provocatus moet toestaan?" door 43 procent positief en 57 procept negatief werd beantwoord. Daarentegen vond 91 procent van de dokters dat medische indicatie voldpende reden was tot onder breking van een zwangerschap, bijvoor beeld als het leven van de vrouw in ge vaar is. Voorts kon 71 procent het begrip „es- p existentiële nood" aanvaarden als re den tot abortus, terwijl 29 procent hier van niets wilde weten. Van 71 proeent der ondervraagde artsen vond men een maatschappelijke noodsituatie een onvoldoende reden tot deze ingreep. Ën 98 procent zou beslist weigeren als een vrouw de vraag zou stellen: „dokter wilt u mij van mijn zwangerschap afhelpen", zonder opgave van redenen. Uit het onderzoek bleek voorts, dat jonge artsen onder de 45 jaar progres siever tegenover deze problematiek staan dan de oudere medici. Opvallend was de principiële houding van de katholieke artsen. Slechts 28 procent vindt dat abortus bij de wet moet worden geregeld. Abortus op grond van sociale indicaties werd door de "vergrote meerderheid vam hen afge wezen. DAMASCUS/SYRIë Sovjet-presl dent Nikolai V. Podgorny wordt van- ochtend in de Syrische hoofdstad ver^- wacht voor topbesprekingen die klaar blijkelijk ten doel hebben het Sovjet- prestige in de Arabische wereld te ver sterken. Van Sovjet-zijde werd meegedeeld dat Podgorny Russische militaire hulp zal aanbieden in het bijzonder straaljagers, om de gehavende luchtmacht van Syrië weer op peil te brengen. Het is niet bekend hoe groot het aan bod is dat hij zal don. Arabische deskundigen in het aan grenzende Libanon zinspelen er op dat de hulp hetzij beperkt zal blijven tot symbolische zendingen of op voorwaar de zal zijn dat de Syriërs Sovjet tech nische supervisie aanvaarden. Syrië is de meest linkse van de Ara bische socialistische landen en Rusland's trouwste bondgenoot in het Midden oosten. Het heeft de Sovjet-Unie ge durende de gehele crisis in het Midden- Oosten verdedigd, zelfs toen de andere Arabische staten zich tegen de Russen keerden en kritiek op hen leverden, om dat zij nagelaten hadden hen te hulp te schieten tijdens de recente Arabisch- Israëlische oorlog. Premier Kosygto van de Sovjet-Unie Is uit Havana vertrokken naar Parijs, waar hij, zoals gemeld, vanochtend op nieuw een onderhoud zal hebben met president De Gaulle. In tegenstelling tot de tamelijk koele ontvangst van maan dag deed premier Fidel Castro van Cu ba hem vrijdag zeer hartelijk uitgeleide. Ongeveer 5000 Egyptenaren zyn om gekomen tijdens de vierdaagse oorlog in het Midden-Oosten, zo heeft hoofdredac teur Hassanein Haikal in een hoofdar tikel in het gezaghebbende blad Al Ahram geschreven. Haikal, die goed bevriend is met pre sident Nasser, schreef dat Egypte bereid moet zijn tot nog grotere offers „als wij opnieuw naar het slagveld terugkeren". Dit is de eerste raming over het aan tal Egyptische doden welke werd gepu bliceerd in dit land, waar de vierdaagse oorlog gewoonlijk door de regering „de eerste ronde" wordt genoemd. ,,Als we naar het slagveld opnieuw terugkeren dan vragen wij de heldhaf tige mannen van wie er 5000 zijn ge sneuveld, meer voor hun land te willen offeren in de hoop de overwinning tot stand te kunnen bregen. Op die manier kunnen wij zekerheid hebben dat geen duimbreed Arabische grond verloren zal gaan en geen van ons aan de onderhan delingstafel met Israël zal gaan zitten, zelfs als alle raketten van de Ameri kaanse zesde vloot rechtstreeks op ons gericht waren". (Van onze Londense correspondent) LONDEN De langharige Rolling Stones" Mick J agger en Keith Ri chards, die eergisteren langdurige ge vangenisstraffen kregen, omdat zij ver dovende middelen in hun bezit hebben gehad, werden gisteren zoals elders in dit blad vermeld, alweer op vrije voe ten gesteld. Jagger en Richard hebben schrifte lijk de belofte afgelegd dat ze zich or delijk zullen gedragen en dat ze zich ter beschikking van de justitie zullen houden. Elk van de twee beat-zangers betaalde bijna f 50.000,- borg waarbij voor ieder van hen door „twee uiterst respectavele personen" nog bijna f 20.000,- gevoegd werd. De plotselinge vrijlating van het duo is een voorbeeld te meer van de gekke bokkesprongen die in de Britse recht spraak mogelijk zijn. Het openbaar mi nisterie had „rechtstreekse instructies gekregen zich niet tegen vrijlating on der borgtocht te verzetten". Tvegen de strenge uitspraken Richard 12, Jagger 3 maanden, gingen onmid dellijke scherpe protesten op, in de eerste plaats van tieners, die hun ido len als martelaars beschouwen. Hon derden pop-fans1' pleegden gisteroch tend een invasie in de krantenstraat Fleet Street in Londen en zetten te genover het gebouw van het zondags blad „The News of the World" (op lage zes miljoen exemplaren) een pro testactie op touw. De „fans" jon gens in oude militaire uniformen en meisjes in mikrominirokjes, gilden: „wij willen Mick Jagger vrij" en „ver ander de wet". In de Londense avondkrant The Eve ning Standard" publiceerde „the who" popgroep een advertentie van een hal-1 ve pagina, waarin zij de mening uit sprak dat Mick Jagger en Keith Ri chards als zondebokken voor het nar- cotikaprobleem behandeld werden. De vrijlating volgde later op de dag. Er begint een omvangrijke protest beweging in Engeland op gang te ko men. De eerste openbare verklaring in verband met deze zaak zal naar ver luidt een advertentie van een volledige pagina in „The Times" zijn me teen verklaring, ondertekend door psycho logen, dokters, enkele parlementsleden en ten minste een van de Beatles. Zij zullen een oproep doen tot wijziging van de wetten inzake het gebruik van ma rihuana, die volgens hen op het ogen blik „in principe immoreel en onuit voerbaar in de praktijk" zijn. De ondertekenaars van de verklaring zijn tevens van oordeel dat door de strenge veroordeling van de „Rolling Stones" de persoonlijke vrijheid van de Britten in gevaar gebracht werd. Over de ernst van het narcoticaprobleem in Groot-Brittannië schijnen zij zich wei nig zorgen te maken. Het is in elk geval onmogelijk voor de Britse regering het gebruik van marihuana wettelijk toe te staan. Groot-Brittannië heeft mede een in ternationaal akkoord ondertekend dat dit verdovende middel verbiedt. Deze overeenkomst werd gesloten op aan vraag van Egypte wegens het grote aantal geesteszieken, veroorzaakt door marihuana. Bop-zangeres Marianne Faithfull verlaat hier de gevangenis, nadat zij afscheid heeft genomen van haar vriend Jagger, die tot 3 maan den was veroordeeld, maar een dag later weer op vrije voeten was. ROLLING STONES BEST (ANF) De directie van Pa tent Machine Bouw NV (PMB) te Best heeft, na een eerste informatie aan de ondernemingsraad, aan de vakbonden mededeling gedaan van een voorgeno men ontslag van een veertigtal van haar werknemers. Dit ontslag har.gt samen met een floor de verandere economische omstandig heden niet volledig gerealiseerde diver- sificatieprogramima, waarvoor de voor. bereidingen reeds in een eerder stadium waren getroffen. (ADVERTENTIE) VATICAANSTAD (KNP) De paus heeft gisteren enkele belangrijke ver schuivingen doorgevoerd in de Romein se curie, welke in welingelichte krin gen in Rome van grote betékenis worden geacht voor de hervorming van de curie. Deze hervorming, welke reeds lang geleidelijk op gang gekomen is, blijkt steeds meer te liggen in ver vanging van de personen, dan in ver andering van structuren. Thans heeft de pau® erkende deskun digen in de diplomatie zoals mgr. Ca- saroli (de expert voor Oosteuropese zaken) en mgr. Benelli (een diplo maat met internationale ervaring) op belangrijke posten benoemd. Mgr. Casaroli heeft als secretaris van buitengewone kerkelijke zaken een grote macht gekregen. Door de benoeming van Casaroli tot secretaris voor buitengewoon ker kelijke zaken verwachten waarnemers in Rome,- dat deze afdeling van het staatssecretariaat in de toekomst nog groter gewicht zal igeven aan de ver houding met landen onder communis tisch bewind. (Van onze redactie buitenland) BONN. Kanselier Kurt Georg Kiesinger van West-Duitsland heeft gisteren zijn voorgenomen bezoek aan dc Verenigde Staten afgezegd wegens wat een woordvoerder van de regering noemde „onenigheid binnen het kabinet ten aanzien van financiële vraagstuk ken." President Johnson was volgens de woordvoerder op de hoogte gesteld van het besluit van de Westduitse kanse lier. Kiesinger zou op 7 en 8 juli in Washington geweest zijn. Ook minister Brandt, vice-kanselier en minister van buitenlandse zaken heeft zijn reis naar Amerika afgezegd. Dit wijst er op dat de onenigheid binnen de Westduitse re gering grot© Kormeii heeft aangenomen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Gistermiddag heeft de Amsterdamse gemeenteraad offi cieel afscheid genomen van burge meester Van Hall. Tijdens de twee uur durende ceremonie op het Prinsenhof draaiden alle sprekers als katten om de hete brei van het ontslag heen. De heer Van Hall zelf (die vannacht om 12 uur ambteloos burger werd) was nog het meest openhartig- „Ik heb er geen behoefte aan", zei hij, oog in oog met onder meer zijn vrouw, zijn kinderen, de commissaris van de koningin in Noord-Holland en collega's uit buurtgemeenten, „om in te gaan op de achtergronden, die tot mijn ontslag hebben geleid. Wat diege nen betreft, die ertoe hebben meege werkt, in de laatste anderhalf jaar een speciale sfeer te scheppen, die hiertoe heeft geleid, houd ik mij liever aan de regel, dat het nog nooit tot iets goeds heeft geleid, wanneer de gal het werk van de hersenen overneemt". zien in wrok", zei hij, „want dat is altijd onvruchtbaar. Laat ons liever in dankbaarheid terugzien op wat de man Van Hall voor Amsterdam heeft ge daan". Het college van wethoudêrs bood de scheidende burgemeester de gouden legpenning van de hoofdstad aan met de inscriptie: „Gijsbert van Hall, een Amsterdammer bij uitstek" Mr. Van Hall reageerde als volgt op het cadeau: „Als ik een tinnen me daille uit Den Haag had gekregen, zou er ongetwijfeld op hebben gestaan: een lastige Amsterdammer bij uitstek" Van de gemeenteraad kreeg de schei dende burgemeester die meteen op watersportvakantie gaat een buiten boordmotor, hetgeen hem de opmerking ontlokte: „Buitenboordmotoren en bur gemeesters hebben iets gemeen. Ze sputteren allebei wel eens". De nestor van de Amsterdamse raad, de communist Leen Seegers, zinspeel de in zijn lovende afscheidsspeech nau welijks op de oorzaken, die tot de val van Amsterdams eerste burger heb ben geleid. Hij zei slechts: „Natuurlijk staat de raad niet zonder kritiek ten opzichte van het door u gevoerde be leid. Er is wel eens verschil van me ning geweest ten aanzien van uw be leid als voorzitter van deze raad. Ook het wel of niet afleggen van ver antwoording van uw politiebeleid heeft in het verleden aanleiding gegeven tot kritiek. Niettegenstaande deze kriti sche punten staan grote delen van de raad volledig afwijzend tegenover de manier, waarop de regering ten op zichte van u meende te moeten han delen". Loco-burgemeester Koets was nog meer summier: ,,Wij willen niet om- BRUSSEL (ANP) Over enkele beschikkingen van de Franse „Conseil d'état", waarin uitspraken werden ge daan over de uitleg van het EEG-ver- drag zonder dat het Europese hof in Luxemburg was geraadpleegd, heeft de Nederlandse afgevaardigde Th. Wester terp aan de EEG-commissie gevraagd, of ze wel verenigbaar zijn met de voor. schriften van het EEG-verdrag. Bij in terpretatieverschillen moet nl. eerst aan het Europese hof in Luxemburg een uitleg worden gevraagd, alvorens een uitspraak wordt gedaan door een natio nale instantie, waartegen geen hoger beroep meer mogelijk is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is me het par lementaire jaartje wel geweest. Drie kabinetten, een levensgrote kabinetscrisis, een aantal informa ties en formaties, verschillende re geringsverklaringen, kamerverkie zingen met minstens vijftig nieuwe gezichten, een splinternieuwe par tij, die in een klap maar liefst ze ven kamerzetels haalde, een burge meester door de regering ontsla gen. En dat alles in nog geen tien maanden Nederlandse politiek. De Tweede-Kamerleden zijn daarom deze week hijgend en uitgeput op vakantie gegaan, afgezien de der tig politici, die op speciale uitnodi ging van de K.L.M. al eerder in Amerika ronddartelen. Ze hebben dezer dagen elkaar en kamervoor zitter Van Thiel uitgebreid de ver moeide handen gedrukt, zichzelf nog eens over de leeg geprate hoof den gestreken, toen ijlings hun koffers, rugzakken, tenten en ca ravans gepakt en politiek Den Haag met een diepe zucht achter zich gelaten. Dat was het dan weer: het meest sensationele parlementaire jaar uit de Nederlandse politiek van de laat#te eeuw. En straks maar weer struikelend en wel op weg naar de nieuwe politiek. Kasten vol documenten, geheime rapporten, regeringsnota's, kamer stukken zijn nu de stille getuigen van wat er allemaal gebeurd is tus sen Prinsjesdag 1966 en het zomer reces van 29 juni 1967. Nog steeds kijkt iedere politicus buiten de ei gen partij boos naar drs. Norbert Schmelzer, die in oktober vorig jaar de euvele moed gehad heeft een kabinet van de nog wel sterke mannen van Cals te laten vallen. Men is nog steeds niet over de eer ste schrik van deze enorme val heen. Telkens weer klonken de laatste maanden de bittere verwij ten omhoog tegen deze kleine on bewogen K.V.P.'er, maar hier en daar hoort men toch ook fluisteren maar dan heel zachtjes dat er schijnbaar toch wel enkele redenen voor geweest zijn. Enfin, het kabinet-Cals is alweer verleden tijd, ook het tussenkabi- net-Zijlstra, dat op de brokken te rechtkwam. De verdwenen minis ters bewegen zich nog wat schuw door politiek Den Haag en begrij pen nog steeds niet helemaal, dat de ministeriële auto 's morgens hun deur voorbijrijdt, om bij die van de buurman-nieuwe-minister te stoppen. Politiek Den Haag kijkt nog wat onwezenlijk aan tegen het derde kabinet van dit parlementaire jaar, dat van de oud-marine-officier P. J. S. de Jong. En toch zitten ook in dit kabinet weer enkele onver- slijtbare gezichten, zoals het po- ker-face van minister mr. J. M. A. H. Luns, de meest-gedecoreerde, de meest-bereisde en ook de meest— besproken excellentie van deze eeuw. op het cineramadoek van de Ne derlandse politiek wordt het ge zicht van een kleine rustige excel lentie met een hip leesbrilletje op zijn neus, steeds duidelijker. Laat men zich in deze rustige man van iets meer dan middelbare leeftijd echter niet vergissen. Hij is rechts, hij is conservatief zegt men, maar hij vertelde de Tweede Kamer on langs in enkele keiharde zinnen toch maar precies waarachter deze regering in het Midden-Oosten conflict stond en staat. Hij ver scheen zelf in het parlement om het ontslag aan mr. Van Hall met zijn persoonlijke aanwezigheid te onderstrepen, hij stuurde zijn mi nister van Volkshuisvesting zelf naar de rampgebieden en liet ver der bijvoorbeeld duidelijk blijken, dat hulp aan Israël niet betekent, dat Nederland het Arabische vluchtelingenvraagstuk naast zich neerlegt. Integendeel. En zijn lan ge tegenpool mr. Luns ging naar de Verenigde Naties met in zijn diplo- matentas de opdracht van' de klei ne minister-president te bemidde len waar dit voor Nederland maar mogelijk is. De krachtproef van het kabinet- de Jong moet nog komen, straks in september met de miljarden nota 1968 en met de grote algeme ne beschouwingen in de Tweede KameA Het is nu gewoon afwach ten geblazen op de dingen, die ko men gaan. Struikelend naar een nieuwe politiek. „Ik lig er niet wakker van", zegt premier de Jong steevast, „ik kan wel wat geduld opbrengen. Maal ais het me te lang duurt dan grijp ik de koppen en dan moet er hoe dan ook wat uitkomen. (ADVERTENTIE) Vermoeiende dag? Last van de tempera tuur? Neem een glas lekkere Zó verkwikkend! Zó stimulerend! Zó fris! (Ook in royale gezinsflessen) Sinas-vruchtelimonade, citroen, frambo zen, champagnepils. Overal verkrijgbaar. Altijd even goed Het kabinet-de Jong heeft nog niet veel kans gekregen werkelijk te regeren. Er was sinds april van dit jaar altijd wel een Tweede-Ka merlid of een fractie, die de rege ring uitnodigde voor dit of voor dat in de kamer te verschijnen. En ministers als mr. De Block, de oud C.N.V.'er B. Roolvink, de altijd blo zende professor Witteveen van Fi nanciën, de stoicijnse oudgemeen tesecretaris van Rijswijk mr. Beer- nink en zelfs minister-president P. de Jong zaten meer in het gebouw aan het Binnenhof, dan op hun ei gen departement. Het toelatingsexamen is voor dit moeizaam samengestelde kabinet niet eenvoudig geweest. Maar de re sultaten zijn tot nu toe nie ttegen- gevallen. Zelfs de grootste tegen stander van deze regering moet ob jectief en sportief erkennen dat de club excellenties het nog niet zo kwaad gedaan hebben, onverdach te en frisse politici als die van D '66 geven zelfs toe, dat „De Jong en de zijnen het toch wel aardig doen". Het vertrouwde beeld van een vinnige mr. J. Cals verdwijnt lang zamerhand naar de achtergrond en Van Koetshuis naar Catshuis is niet zo'n grote, wel een moeilijke stap geweest voor deze oud-kapi tein ter zee van de Koninklijke Ma rine. De afstand van Plein 1813, waar hij zetelt, naar het Binnen hof van Eerste en Tweede Kamer is voor hem nog kleiner. Ook in de praktijk van zijn premierschap want „gemeen overleg met de ka mer" staat hoog genoteerd bij deze politicus, die het nooit had willen worden. Maar: (en daar troost hij zichzelf steeds maar mëe) jaren lang heeft hij de wereld bekeken door de periscoop van zijn onder zeeër. De dood was daarbij vijf jaar lang zijn dagelijkse gast, die hij ondanks zijn gastvrijheid toch tel kens weer met een vriendelijk maar dwingend gebaar de deur wees. Welnu ook voor deze man rechts, conservatief, rustig, door douwend, of wat ook is zelfs po litiek in het leven van de mens maar betrekkelijk. De weemoed, die men kan heb ben om politieke leiders als bij voorbeeld Drees, Lieftinck, Cals, Bogaers, Den Uyl, Zijlstra, moet ook weer niet een soort frustratie worden. Misschien kan het kabi net-de Jong bewijzen, dat politieke leiders ook op een andere golf lengte verstaanbaar kunnen blij ven. Het gemiddelde cijfer van het toelatingsexamen was niet slecht, individueel voor enkele bewinds lieden uit dit kabinet misschien wel. Deze regering heeft echter niet zo bar veel tijd om helemaal te slagen. De nieuwe politiek wacht immers niet tot in het oneindige. Maar dat is dan weer een zorg voor het nieuwe parlementaire jaar, waarin de politieke schokken wel aanwezig zullen zijn, maar ho pelijk niet zo hevig als tussen september 1966 en 1 juli 1967. TUEBINGEN (KNP) „Er zal in de katholieke kerk geen rust ko men, voor de aanvaarden van de ongehuwde staat weer als vroeger aan de vrije beslissing van iedere mens afzonderlijk is overgelaten. Paus Paulus heeft met zijn ency cliek over het celibaat wel op lof waardige wijze de moeilijkheden in de openbaarheid gebracht, maar hij heeft ze niet opgelost, maar eerder verscherpt". Dit verklaarde dr. Hans Küng, de be kende Zwitserse theoloog te Tübingen op een persconferentie, welke hij vrij dag gegeven heeft. „Ongehuwd zijn is een charisma, een vrije gave Gods en het is daarom in strijd daarmee het bij verplichting op te leggen. Boven dien dringt het in deze naconciliaire tijd steeds meer tot de priesters en leken door, dat deze diep in de persoonlijke rechten ingrijpende wettelijke bepaling indruist tegen de oorspronkelijke vrije ordening in de kerk, maar ook tegen de menselijke vrijheid, zoals men die te- genwoordig opvat". Küng stelde dat in deze tijd voor de kerk drie problemen op te lossen zijn: het steeds toenemend verlies van dik- wijls zeer hoog gekwalificeerde pries terkandidaten, vervolgens het ontzag gelijk toenemend aantal priesters dat met of zonder dispensatie het ambt verlaat en tenslotte het priestertekort èn vergrijzing van de clerus. Wat betreft het aantal van hen die het ambt neerleggen zei Küng dat wel iswaar volgens opgave van Rome 4000 aanvragen om dispensatie uit het ambt bij de curie ingediend zijn, maar dat alleen in Italië al het getal van dege nen, die zonder dispensatie het pries terschap hebben neergelegd, tussen de 6000 en 15.000 wordt geschat. Tpt de bladen in Nederland die zich kritisch opstellen tegenover de nieuwe encycliek behoort o.a. het Bossche Bis- domblad. Het schrijft o.a.: „Een stand punt, dat geen gril is, maar dat ingeno men wordt en omdat de nood dringt èn omdat onze kijk op de menselijke waar den grondig veranderd is, verlaat men niet op een encycliek, die in zijn opzet en argumentatie „van niets weet". Het blad klaagt voorts nog over „de bekende curie-taal, en wij achten die eenvoudigweg beledigend voor de ka tholieken ten onzent". In de Nieuwe Linie schrijft hoofd redacteur Gerard van den Boomen: „De kwestie van het celibaat is een toets steen geworden voor de hele ontwikke ling binnen de zich vernieuwende kerk". Hij vreest dat de paus met deze encycliek het pauselijk gezag onder mijnt door er zozeer de nadruk op te leggen. „Misschien", schrijft hij, ,,zal de gezagskwestie op den duur wel het belangrijkste aspect van deze celi- baatsencycliek blijken". (ADVERTENTIE) Aanv. nieuwe cursus Z oktober 1967

de Stem | 1967 | | pagina 7