ONZE PUZZEL MARVA'S NOG ALTIJD PARMANTIG IN VOETSPOREN VAN JANTJES M m THEEDOEK???? DROOGT *MMELO Europa leent Tsjaad dertig miljoen voor katoencomplex y Invoerrecht! Meerderheid huisartsen tegen wettel toestaan van abortm L 6 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 JUU 1967 BRI KOKET //POF' KAPSEL WERVING GAAT NAAR WENS LOL AVONTUUR FRISDRANK DE DOEK DIE DIRECT OPINIE-ONDER/ Jonge ai de snelle VROUWEN OP EEN OORLOGSSCHIP - Een Marva bezig met de verrekijker, „leder heeft haar eigen verantwoor delijkheid Commandant M. C. Massizzo, voor het schip waar zij de scepter zwaait, Hr. /\/\s. ,,De Schorpioen". (Van één onzer verslaggevers) DEN HELDER. In oktober 1966 betekende de commando-overdracht van het oud-oorlogsschip Hr. Ms. De Schorpioen landelijk nieuws. Voor het eerst in de geschiedenis van de Koninklijke Marine nam een vrouw op een marineschip het heft in handen. Officier-Marva van de tweede klasse, oudste categorie M. C. Massizzo (42) is er nu niet meer van ondersteboven. Ge zeten in een salonstoel in haar gezellige kamer in de kop van het loge mentschip: „Ik moest er wel even aan wennen, maar ik heb het altijd graag gewild, commandant te worden te Den Helder. Het is een fijne stad en de burgers accepteren je. Dat was niet overal het geval". Mej. Massizzo is Marva, reeds 29 jaar lang, onderworpen aan de krijgs tucht zoals die bij de Koninklijke Ma rine geldt. Marva zijn betekent op genomen worden in een militaristi sche wereld, zich houden aan bepaal de wetten en gebruiken, volgens een gegeven stramien de taken uitvoeren die worden opgelegd. Het grijs geverfde schip, ontdaan van alles wat aan een oorlogsschip herin- inert, wordt bewoond door meisjes van 17, 18 en 19 jaar. De jonge vrouwen draaien stoer en zonder mokken de wachtdiensten, zoals die staan vermeld op het dienstrooster in het inwendige van De Schorpioen, voor een ieder duidelijk zichtbaar opgehangen. Via de verveloze loopplank betreedt men het schip en wordt men direct geconfron teerd met de discipline die aan boord heerst. De dienstdoende wachtcom mandant brengt plichtmatig de groet aan voorlichtingsofficier, luitenant ter zee eerste klasse J. W. Lugard. Een ander meisje gaat koket maar stevig in de pas, voor naar de kamer van de commandant. Via een stelsel van lage, kleine gan gen verlicht door aan het plafond ge schroefde lampen, bereiken we com mandant mej. Massizzo. Ze neemt juist afscheid van haar chef uit Den Haag. Samen zijn ze naar Texel ge gaan. Mej. Massizzo glipt snel een kamertje in. „Even mijn haar in orde brengen". personeelswërvingskreet van de Mari ne „Bekijk met de Marine de we reld" waar gemaakt. Zij: ,,lk ben in Engeland, Indië en Frankrijk geweest. Ken Den Haag op mijn duimpje en misschien ga ik nog eens naar Wash ington"? „Bij de NAVO. Ook daar heeft men Marva's op de departemen ten nodig. Maar ik heb nog maar acht jaar te dienen." Ze neemt haar taak als comman dant serieus op, zoals ze altijd plichts getrouw door het leven is gegaan. Na haar HBS-tijd wilde ze al bij de Ma rine. Ze zegt: „Ik had het gevoel iets positiefs te willen doen, niet op kan toor maar in een baan die mij lag en waar ik een grote mate van ver antwoordelijkheid zou bezitten". De frisse zeewind heeft danig huis fehouden in het kapsel van de vrouw ie als een moeder waakt over haar dochters, jonge Marva's, van telexistes, telefonistes, tandartsassis- ten tot secretaressen. Taken die de Marva's van de marinemannen hebben overgenomen om de Jannen de gele- genehid te geven zich meer met be roepen te bemoeien die voor de mari ne belangrijk zijn in dit wereldje van schepen. Mej. Massizzo zegt: „De Engelsen richtten in de oorlog een Marine Vrou wen Afdeling op om de jongens gele genheid te geven zich meer met het oorlogswerk te bemoeien. Marva's werden ondergebracht in afdelingen, waar reparaties moesten worden ver richt, in de gevechtsinformatiediensten, in de keukens enz. Na de oorlog is de dienst blijven bestaan en ging men inzien dat de vrouw toch ook wel bij de Marine kon blijven, al was het vre destijd. Enige jaren na de oorlog is in Ne derland de Marva pas goed op gang gekomen. Ik meen me te herinneren dat toen 60.000 meisjes solliciteerden naar een functie als Marva bij de marine. Er kon slechts één procent worden geplaatst!" Hoe staat het met de Marva's hier op het schip? „Ieder heeft haar eigen verantwoor delijkheid. Ze z|jn onderworpen aan de krijgstucht, moeten zich houden aan bepaalde gedragsregels, net zoals thuis bij hun ouders. Gaat dat niet dan laat ik ze op het matje komen en geef ze een „pof" (straf)." Ze nestelt zich behaaglijk in de stoel en zwijgt. Mej. Massizzo bezit een grote krijgstuchtelijke belangstelling, maar zwaait daarnaast rechtvaardig de scepter op De Schorpioen. Wel eens moeilijkheden ondervonden? „Welnee, je moet met de meisjes om kunnen gaan. Trouwens wanneer je weet wat voor vlees je in de kuip hebt is het niet moeilijk. Zeker, er moet tucht zijn. Maar de buitenstaan der moet niet denken dat wel als een boeman achter de Marva's aanlopen om te zien wat ze uitspoken!" Het schip aan de Zuidstraat te Den Helder is voor menig Jantje het doel wit om voor een avond of langere tijd in prettig gezelschap te vertoeven. De chef-marva, hoofdofficier marva 2e klasse mej. Kortenraad is van mening dat het met de werving van jonge meisjes voor de functies bij de Marva „heel goed gaat". „Het is dit jaar zelfs uitstekend verlopen ten opzichte van andere jaren." Zij wijt dit vooral aan het geïntensiveerde huisbezoek en aan een vermeerde ring van het aantal in allerlei bla den geplaatste advertenties. Een toekomstige Marva tekent een contract van 2 jaar en 3 maanden. Na die tijd kan het 'contract stilzwijgend, door beide partijen, onbepaald worden ver lengd totdat de leeftijd van 50 jaar is aangebroken. Want dan is het tijd om afscheid te nemen van de Marva en Marine. „Het is logisch, dat de meisjes na 2 jaar en drie maanden weer iets anders willen" zegt mej. Kortenraad, die vertelde dat het aantal meisjes dat be sluit 't Marva-unlform langer aan te houden. groter is dan de ca tegorie, die na de eerste periode besluit af te zwaaien". ten van een meerdere. „Wij vormen een. hechte eenheid en het groeten schept een sterke mate van vertrou wen. Een verbond zou ik het willen noemen. Ik vind het de normaalste voym van beleefdheid wanneer er wordt gegroet". Ook iemand die je niet kent? „Iedereen is een. Het zou wrij ving betekenen wanneer de ene wel moet groten en de andere niet. Het is een traditie diie je in stand moet houden. Ik zou het betreuren wanneer men het los zou laten". In het inwendige van het marine- Wanneer de warme hap naar binnen is gewerkt gaat menige gang naar het oud-oorlogsschip. Mej, Massizzo: „Je merkt aan de jongens die hier komen welke groep van de marine in is bij de meisjes. Er zwermen altijd wel een stel matrozen rond de boot. Ja, wat wil je. Een marineman is bij de Marva altijd nog gewild. Trouwens, wie weet beter dan de Marva wat het betekent geruime tijd van huis te zijn, als de man op de wereldzeeën zwerft". Ongehuwde mej. Massizzo vertelt dat het logementschip een gastenver blijf kent, waar de jongens en meisjes elkaar kunnen ontmoeten. „Er is tele visie en zo..". Buiten dreunt het ge weld van de'marinewerf. De comman dant laat nog een frisdrank vloeien. Een saluerende Marva dient zich aan en overhandigt een pakje. vrouwenschip gonst het van bedrij vigheid. Er moet worden gegeten. De Marva's bézitten een gezamenlijke eet- en slaapzaal en een dagverblijf. Zich opsluiten in een. intiem, naar eigen karakter ingerichte kamer is er niet bij. Zegt de commandante: „Dat is ook niiet mogelijk. Het is een logement schip. Elke ruimte moet worden benut. Privacy kent men hier bijna niet". Ze heeft dit zelf ook ondervonden. „Gemis? Nou, 's avonds had je in je kooi veel meer lol dan als je alleen in een kamertje onder de wol lag. Wij lagen met z'n zestienen in een zaal." Op het dek van de Schorpioen klik ken de hakken van de Marva's die na een dagtaak in een van de marine gebouwen huiswaarts keren. Na een avond plezier, studeren, lezen, sport of klinkt het signaal Voor appèl. Een nieuwe dag wacht. Tweeën twintig jaar na de oorlog is de taak van dit jongste onderdeel van de Ko ninklijke Marine mog steeds dezelfde gebleven: nauw verbonden met het avontuurlijke van de zee en zeevaart een dienende taak op zich te nemen. De statistieken hebben uitgewezen dat een Marva gemiddeld drie jaar bij de marine blijft. Officier, Marva der tweede klasse oudste categorie C. M. Massizzo zegt na 20 jaar ervaring: „En ik ben nog steeds op en top vrouw gebleven. Niet vermalitariseerdEen echt vrouwelijk beroep". Wanneer we van bord gaan salueert de wacht streng. DE TROEFUITKOMST Een van de moeilijkste onderdelen van het bridgespel ls de handeling die elke speler in gemiddeld 25% van het aantal spellen dat hij speelt moet verrichten: het uitkomen. In alle leerboeken kan men tabellen aantreffen, waarin aanbevolen uitkomsten staan aangegeven tegen SA contracten en tegen kleurcontracten, in dien de partner heeft geboden of indien men over een bepaalde combinatie van hoge kaarten beschikt. Maar als dat niet het geval is, zit men met de handen in het haar en het gebeurt niet zelden dat een contract door de leider gewonnen wordt dank zij een voor hem gunstige uitkomst. Deze rubriek leent zich niet voor uitge breide theoretische beschouwingen over aanvallende of passieve uitkomsten; veel hangt af van de bieding en veel wordt ook geëist van het inzicht van degene die moet uitkomen. Wel willen wij hier een« de aandacht vestigen op een uitkomst die de leider vaak voor moeilijke problemen stelt en die vooral door minder sterke spe lers slechte zelden wordt toegepast, n.l.J troef. Een békend Engels expert heeft eeng gezegd: „Als men niet weet waarmee uit te komen, start dan met troef". Wij zouden dat niet zo sterk willen zeggen. Veel spelers weten nooit waar ze mee uit moe ter komen en een troefstart is lang niet altijd goed. Er zijn twee gevallen waarin een troef - uitkomst in aanmerking komt: het eerste geval doet zich voor als de tegenpartij een laag contract speelt in een kleur die pas in laatste instantie geboden is, b.v. noord 1 V, zuid 1 A noord 2 A zuid 3 A. De kans dat de leider een paar slagen door introeven zal moeten maken is in dat geval niet denkbeeldig en bovendien ls er een goede kans dat de leider geen andere sluitende kleur heeft waaruit de slagen kunnen komen. Het tweede geval toont enige overeen komst met het vorige, en treedt op als men mag verwachten dat een door de tegenstander geboden kleur niet het aan tal slagen zal opleveren dat de bieder van de kleur verwacht. Dit laatste komt vaak voor in manchecontracten. Een. troefuitkomst is bepaald fout als beide tegenstanders eikaars kleuren heb ben gesteund. In dat geval is het zaak zo mogelijk de slagen in de overgebleven kleuren te maken. Een aardig voorbeeld van het succes dat een troefuitkomst kan opleveren kwam onlangs in een parenwedstrijd voorj Zuid gever. OW kwetsbaar. A A 7 6 O H 6 5 O B 9 7 3 2 A V 10 A B 10 5 2 <59 74 0 5 4 A A H B 6 A H V 4 C? A V B 8 2 O A 6 8 4 3 Het bieden: zuid 1 V - Noord 2 0 - «uld 2 - noord 3 - zuid 4 <9. West startte met de „veilige" A Heer en gaf daarmee het contract weg omdat de derde A kon worden getroefd voor de tiende slag. Hier deed zich een goedé gelegenheid "voor om met tróëf1 uit te komen, waarna zuid kansloos down gaat omdat de derde A verloren gaat. Uit de bieding kan west concluderen dat zuid een matig sterk spel heeft, dat noord een driekaart troefsteun heeft en geen „dichte" O-kaart, daar hij dan na 2 0? wel direct 4 C? geboden zou hebben. Daar noord nu praktisch zeker 8 rode kaarten heeft is de kans op een doubleton A zeker aanwezig en daar west deze kleur volledig beheerst, moet hij voorkomen dat een eventuele derde A van zuid kan worden afgetroefd. Dit kan slechts met een directe troefstart, daar west dan driemaal troef kari spelen (twee entrees). Eenverdediging om te onthou den l De Helder se vrouwelijke comman dant is geweldig gesteld op het groe- Marva zijn betekent ook vaak nationale gebeurtenissen van dichtbij meemaken. Zoals hier op Prinsjesdag. Ze schenkt ijverig frisdranken in en rookt behaaglijk Engelse sigaretten. Deze ietwat nerveuze vrouw heeft de (ADVERTENTIE) Het avontuur van de zee trekt altijd en aan boord van het schip kan een Marva zich ook nog bezighouden met vrouwelijke zaken alsde bestrijding van een ladder in de nylonkous met nagellak. BRUSSEL (ANP) De EEG-com- missie en de Europese Investeringsbank hebben met de republiek Tsjaad een overeenkomst ondertekend voor een le ning van 1,2 miljoen dollar, bestemd voor de gedeeltelijke financiering van een complex textielindustrieën te Fort Archambault aan de rand van het ka- toengebied va*n Tsjaad. Het project zal ongeveer acht mil joen meter katoenen stoffen per jaar produceren of bewerken, d.i. ongeveer 80 procent van het voorziene verbruik van katoenen weefsels in Tsjaad. Het merendeel van de produktie zal worden afgezet op de binnenlandse markt en de rest in Noord-Kameroen. De totale kosten van het project belo pen 7,3 miljoen dollar. De Europese le ning heeft een looptijd van dertig jaar (met een periode van vrijstelling van aflossing yan tien jaar) en een rentevoet van X procent per jaar. HORIZONTAAL: 2. stapel, 6. leed (Z.- N.), 10. rivier in Italië, 12. edelgesteen te. 14. ledger (afk.), 15. verstandig (Bar goens), 17. meisjesnaam, 18. hond, 19. eenjarig kalf, 21. bekoorlijk gelegen, 23. bereide dierehuid, 24. huisdieren, 26. bedrijf van een toneelstuk, 27. jonge raapstelen, 29. doornachtige plant, 31. eenjarige schermbloemige plant, 34. oude lengtemaat. 35. deel van de mast, 36. water in Friesland, 37. landbouw werktuig, 38. zijde van het voorhoofd, 41. kieskeurig. 44. verzekeringsbrief, 47. hoekpijler, 50. stuk hout, 51. stad in Duitsland, 53. bonekruid, 55. profeet, 56. eiland iri 't Z.O. v.d. Aegeïsche zee, 57. kweeksel, 60. sluiskolk. 61. voeg woord. 62. vermaning (Z.-N.) 64. mu zieknoot, 65. koon, 66. gebogen. VERTICAAL: 1. agio, 3. rund, 4. ka lief, veroverde Syrië, 5. smalle weg 6. laagvlakte, 7. rivier in Duitsland, 8. be kende afkorting, 9. plaats in Gelderland. 11. dorp in Gelderland, 13. voorschrift, 14. dorp in Gelderland, 16. punthoed, 18. pookijzer, 20. bijwoord. 22. geluid van een ezel, 24. tegenstelling van mager, 25. plechtige gelofte, 27. jongen, 28. wa ter in Limburg, 29. voegwoord, 30. vo gel, 32. water in Z.-H., 33. telwoord, 39. waterlelie, .40.-stronkje, 41. -kolenemmer, 42. eenmaal, 43. kwajongen, 45. plaatf aan de kust ten O. van Rembang, 46 mannelijk beroep. 48. scheik. element 49. oude lengtemaat, 51. munt in Neder land (afk.), 52. zonderling, 54. voedsel 55. gast, 58. arbeidseenheid. 59. bosji haren 62. welaan, 63. ontkenning (Eng.l OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK Horizontaal: 1. ga, 3. hoeveel, 9. A.M 11. elk, 13. fries, 14. sla, 15. riem, 17. tam, 18. doel, 19. iets, 21. Sion, 23. si 25. na, 27. ns, 28. eg, 29. tel, 31. oom 33. Lea, 34. donor, 35. immer, 36. weg 37. kol, 39. esp, 41. ar, 42. pa, 44. hé, 46 To, 47. Maas, 49. goed, 51. poet, 53. pee 55. rode. 58. winst, 60. reu, 61. k.e., 62 poespas, 63. ns. Verticaal: 1. gerist, 2. Ali, 4. of, 5. ert 6. via, 7. Eems, 8. es, 9. ale, 10. malaga 12. kei, 14, Son, 16. men, 18. dos, 20. ta, 22. in, 24. ieder, 26. do, 28. eerst, 30. log. 31. ork, 32. mil, 33. Lee, 38. Waspik, 88. of, 40. poreus, 42. pat, 43. Aa, 44. ho, 46. eer, 47. mee, 48. spie, 49. gesp, 50. dor, 52 ode, 54,.Ens, 56..den,.58. w.q., 59. Ta. (Vat BRUSSEL Ook in waarop nogal wat verat één Europese commissi meenschappen treedt in commissie en de Hoge Kolen en Staal. De Hoge Autoriteit he< ginds 1952, de EEG-comm Euratom-commissie werdei ln 1958. Nu de drie bestuurs geheeel worden van 14 1 voorzitterschap van de Bel kan over enkele jaren smelting volgen van de pese gemeenschappen tot schap. De samensmelting aan de het stuitstuk van een reek: onderhandelingen. Het vooi „fusie" kwam 6 jaar geledi juni 1961 van de kant land. Op 1 juli 1967 worden rechten op industrieproduk handel tussen de zes EEG-1? met 5 pet. verlaagd. Van rechten die tien jaar geleden is dan nog maar 15 pet. o laatste 15 pet. verdwijnt 1968. Op dez« laatste datuir één gemeenschappelijk invot de buitengrens van de Eu meenschaip van kracht. Voor zover op landbouw nog gewone invoerrechten heven, worden die in het 1 keer tussen de zes EEG-lai eens afgeschaft. Maar over men wordt voor landbouv een eigen systeem van ki voorzaiet in complete vrij mak handel. Deze waarlijk geme lijke landbouwmarkt is op dit jaar een feit voor graner vlees, eieren, gevogelteen y dere produkten volgen laten Op 1 juli 1968 zullen in d< gemeenschap de interne dou^ geheel zijn afgeschaft. En voi naamste landbouwprodukte; Europese marktorganisaties zijn gebracht. In de periode van 1958 tot goederenverkeer tussen de landen van 6,8 miljard dollai tot 22-9 miljard dollar, dus dan het drievoudige. Toch kan men nog niet su «en werkelijk gemeens c markt, ook niet als alle inv< zijn afgeschaft. Leveranties a in ajndere EEG-lan den blij vei derworpen aan beperkingen goederenverkeer belemmeren Nog steeds ls er oponthou trole aan de grens, de hanc de zes is nog geen werke I nenlandse handel. Naast d& op het gebied van de douai (Van onze radio- en t.v.-rcd; HILVERSUM In brede kr de televisieuitzending van „Ac nieuws" over abortus provoca de aandacht getrokken. Naar a: daarvan heeft de VARA omdei derlandse artsen een opinieo laten instellen over him stand aanzien van onderbreking van gerschap. Het aantal artsen, dat het buri, mart interviewde kan represents den geacht voor het gëheel vai derlandse huisartsen. Gisteravond deelde Koos Po „Achter het nieuws" mede dn vraag: „Vindt u dat de wet provocatus moet toestaan?" procent positief en 57 procent I werd beantwoord. Daarentegen; procent van de dokters dat i indicatie voldpende reden was ti breking van een zwangerschap, beeld als het leven van de vrou vaar is. Voorts kon 71 procent het bej sexistentiële r.ood" aanvaarden den tot abortus, terwijl 29 proci van niets wilde weten. Van 71 procent der on.de: artser. vond men een maatscha noodsituatie een onvoldoende r> deze ingreep. En 98 procent zot weigeren als een vrouw de vr stellen: „dokter wilt u mij v zwangerschap afhelpen", zonde: van redenen. Uit het onderzoek bleek voc jonge artsen onder de 45 jaar siever tegenover deze problemati dan de oudere medici. Opvallend was de principiële van de katholieke artsen. Sle procent vindt dat abortus bij moet worden geregeld. Abortus c van sociale indicatie® werd "vergrote meerderheid van ht wezen.

de Stem | 1967 | | pagina 6