Haalt het Antwerpse kanaalplan een streep door wetsontwerp? C.B.T.B. had graag „schone industrie Man bedreigde zijn vrouw met sabel: eis zes maanden Zeeland onderdeel van Gouden Delta Eeuw geleden eerste steen „St-Pieter" in Oudenbosch Expansie naar oost en west Kanaalzone in drieën Middelburg se bioscoop gaat dicht Meer mogelijkheden met nieuwe kunsthand p*lXc£. *V(UJXSuzs c WATER DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 JULI 1967 aandag nieuws uit en streek g. 3 en 5 TERNEUZEN: AXEL EN SAS: Strijd gestaakt Auto vloog uit bocht ANDERS BEZWAAR TEGEN KANALEN EXPANSIE Zo verdeelt wetsontwerp Zeeuwsch- Vlaanderen RADICAAL Verdachte herinnert zich niets Raad Ovezande verhoogt zelf presentiegeld Weer rassenrellen in Buffalo Stichting vaste oeververbinding Westerschelde van start Breed Landelijk Carillonspel te Veere Aandacht ERTENTIE) elegante vrouw r12 Bergen op Zoom ig 2 juli: Hansweert 10.SS 'erneuzen 10.23 en. 22.4C 9.54 en 22.17 uur, Wer en 23.42 uur. lli: Hansweert 11.49 eg euzen 11.19 en 23.43 uur, en 23.14 uur, Wemeldin. 0 uur. 10—17 uur piling 14, 16.30 en 20 utur jaar v 14.30 uur as Lied der Südsee Hoe steel ik 'n miljoen 20 uur O.S.S. 117, furl# ir HE uur ide wip s 19.30 uur Kermisbal ïwen: Kermisbal ur ichietüjg 15 uur Schieting :r 15 uur Schieting i uur Schieting ,E uur Schieting Dansen Schieting het kanten broekje 8.1 Icheren: Geopend yaa 7 uur Expositie tad in de Delta" Thunderball 14 Jaar uis 19.3022.30 uu» latelica 14—17 uur en Thunderball 14 Jaar i: Fototentoonstelling DE uur ide wip 19.30 uur Kermisbal al-Baart 15 uur s 1017 uur elling .Schieting lansen 20 uur 4 Jaar 15 uur Schieting uur schieting uur Vakantieschieting w 20 uur i miljoen a.1. 1D: nd-film is wederom een ig van verbazingweb bmpelende stunts, staal ur, brutaal geweld en Het misdaadsyndicaat ee atoombommen en ivo een enorm bedrag ve onder bedreiging au* steden te bombarderen mengt uiteraard allei ne. .■aarin spionage bedre rordt verliefd op eet .vreemd" doet. 'resleij) wordt verliefd veel drama's komt rde tussen die twee. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een van de twee bioscopen van Middelburg, Electro, zal met ingang van 1 september wor den gesloten. Het bioscoopje (220 zit plaatsen) heeft de strijd tegen de tele visie, bars, vermakelijkheidsbelasting, bogere filmhuren en hogere exploita tiekosten moeten staken. Een aan zienlijke huurverhoging van het pand, waarin Electro gevestigd is, heeft de deur dicht gedaan. Electro staat in Middelburg bekend als de pijpela. In het begin van de eeuw was deze ruimte in gebruik als kegel baan van de sociëteit De Vergenoeging. Later maakte de sociëteit er een film zaal van. Electro beleefde in de veertiger jaren een gouden tijd. Er waren toen elke dag twee voorstellingen. Op het ogen blik worden nog maar zes voorstel lingen per week gegeven. Wanneer er tijdens die zes voorstellingen 500 toe schouwers komen dan is het veel. In Electro werden de. laatste jaren geen „goede" films meer vertoond. Die ble ven gereserveerd voor City (capaciteit var.- 500 toeschouwers), dat onder de zelfde directie staat. City zal in september el'ke avond een voorstelling gaan geven. Op het ogen blik is City alleen van vrijdag tot en met maandag open. Om te voorkomen dat City het voor beeld van Electro zal moeten volgen zullen de toegangsprijzen per rang met 50 tot 75 cent worden verhoogd. De toegangsprijzen zijn in Middelburg relatief gezien laag. In Electro zit men voor f 2,— loge. De directie van City Is van plan var.af september een ge varieerd programma te gaan brengen. Dat betekend twee avonden per week een goede wild-west, een culturele a- vond en voor de overige avonden een normale speelfilm. Bestaat er kans dat ook City binnen niet al te lange tijd gesloten zal moeten worden? Bedrijfsleider H. Vermeule: „Nee, dat niet. Middelburg zonder bioscoop dat kan natuurlijk niet". (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In de nacht van donderdag op vrijdag, omstreeks half drie is A. B. ui Hoek met zijn auto uit de bocht gevlogen op Rijksweg 61 bij het gebouw van de PZEM te Sas van Gent Niet ernstig gewond werd hij naar het Elizabethziekenhuis in Sluis kil overgebracht- Het slachtoffer verklaarde dat hij, rijdend in de richting Terneuzen. door een passerende auto gesneden was- Hij moest hierdoor naar rechts uitwij ken- (Van een onzer verslaggevers) HULST/TERNEUZEN Blijk baar was zelfs een groot deel van de vaste Tweede Kamercommis sie van Binnenlandse Zaken ver rast over de argumenten, die bur gemeester P. J. G. Molthoff van Vogelwaarde naar voren bracht, In het stadhuis van Hulst hoorden de vijftien kamerleden (voorzit ter mr. E. Toxopeus) van het Antwerpse plan om een kanaal te graven door Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. De gemeente Vogel waarde bracht dit punt (en de daarmee samenhangende indu striële ontwikkeling van het noor delijke deel van dit gebied) als sterkste argument naar voren om van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen één gemeente te maken. Dit in te genstelling tot het wetsontwerp, dat van twee gemeenten spreekt, Hulst en Hontenisse. De gemeente Vogelwaarde heeft steeds gepleitvoor die ene gemeente. Althans (volgens burgemeester C. van Hootegem van Hontenisse). sinds de burgemeester van Vogelwaarde ook burgemeester van Hulst werd. Het wetsontwerp ziet Hontenisse en Vogel waarde als een eenheid, vanwege het „landschappelijk agrarische karakter" van beide gemeenten. Burgemeester Molthoff zegt ervan: „Stellen we dat dit in juni 1966 nog te accepteren was, nu, een jaar later, zal nauwelijks iemand dit nog durven te onderschrijven". Ook Gedeputeerde Staten doen dit niet, aldus de argumen tatie van Vogelwaarde. En daarbij wordt verwezen naar de ontwikke- "lingsschets 1967 van de provincie Zee land, die juist dezer dagen aan de ge meenten werd aangeboden. Hierin wordt, gesproken over de oeverstrook in dit gebied, die „gun stige perspectieven biedt voor de aan leg van enkele havens. Een industrie gebied aldaar zou in beginsel gunstig gelegen zijn ten opzichte van Terneu zen en Axel". De Zeeuwse schets spreekt ook nadrukkelijk over het plan van Antwerpen voor een kanaal, dat waarschijnlijk zou uitmonden tussen Griete en Zeedorp. Zo zou er „een band van industriegebieden ontstaan van Antwerpen tot Terneuzen. Op die wijze benaderd, ligt derhalve in het noord oostelijke .deel van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen een potentieel industrie gebied", aldus Gedeputeerde Staten. Daarop antwoordt Vogelwaarde: „Als we van die plannen en die mogelijk heden weten, dan dient de herindeling in dit gebied bepaald anders te worden bezien dan zulks in het wetsontwerp geschiedt. Dan spreken we over een toekomstige kanaalgemeente en (zien we de ontwikkelingen in Antwerpen) dan kan die toekomst niet ver meer van ons af liggen". De gemeenten Clinge, Graauw en Langendam, Hontenisse en Sint-Jan steen waren het daarmee beslist niet eens. Niet alleen omdat ze eigenlijk zelfstandig willen blijven. Telkens als tot hun verrassing het (hun overigens wel bekende) Antwerpse kanaalplan werd voorgelegd door voorzitter Toxo peus. gaven zij ten antwoord dat deze ontwikkeling nog al te ver weg ligt om irt er vervolgens HU daar zet-ie koning An- iets voor Verholen. Of mis, Knolle", zei toen d mot er nou eindelijk brandt mien al daag'o jullie mij nou 'es aö je? Eelco Eelkema- de Geheimzinnig6 ng'n van Antoniuf Op N werk. begriep jsï" Leurde Eelco's wangen, vaarheid had verteld.." (Van een onzer verslaggevers) GOES Het hoofdbestuur van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond staat positief tegenover de industrialisa tie van Zeeland maar doet tegelijker tijd toch een beroep op het provinciale bestuur om bij het aantrekken van in dustrieën de schone" industrieën met veel arbeidskrachten zoveel mogelijk voorrang te verlenen De voor de ont wikkeling van Zeeland noodzakelijke zware en vuile chemische industrieën wil de CBTB, wanneer enigszins moge lijk. het liefst beperkt zien tot het Sloe- gebied en de kanaalzone in Zeeuwsch Vlaanderen. Hierdoor zou het leefkli maat voor mensen, vee en gewassen in een zo groot mogelijk deel van de pro vincie gezond gehouden kunnen worden. In dit gehele verband dient men er volgens de CBTB voor te waken dat de recreatie-mogelijkheden langs de kust en rond het Veerse Meer niet in ge vaar worden gebracht. Het hoofdbestuur heeft grote bezwaren tegen het graven van een kanaal vanuit het Zuid-Sloe haar het Veerse Meer. Bovendien ziet het hoofdbestuur van de CBTB veel liever een verruiming van het Kanaal door Zuid-Beveland dajn de aanleg var een nieuw kanaal bij Waarde. Een en ander is opgemerkt naar aan* leiding van de onlangs verschenen ont wikkelingsschets van Zeeland en de discussienota van de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap. Het hoofdbestuur is het volledig eens met wat in laatstgenoemde discussieno ta wordt gezegd over de indirecte bete kenis van de landbouw voor de werk gelegenheid. Volgens het hoofdbestuur gaat de ontwikkelingsschets ten onrechte uit van het aantal arbeidsplaatsen, dat de land- en tuinbouw zelf opleveren. Een nadere analyse zou volgens de CBTB wel eens kunnen aangeven dat de toelevering aan landbouwbedrijven van goederen en dienster: en dat de ver werking van landbouwprodukten aan een veeü groter deel van de diensten sector inkomen verschaft dan thans wordt aangenomen. Het hoofdbestuur was vervolgens van mening dat de streekplannen in de pro vincie minder in onderdelen moeten worden uitgewerkt zodat de gemeenten wat meer ruimte krijgen voor het op stellen van hun bestemmingsplannen. Tn verband met de beperkingen die van overheidszijde worden opgelegd had het hoofdbestuur van de CBTB gro te bezwaren tegen de gedachte dat vere- delingsbedrijven 'op industrieterreinen zouden moeten worden ondergebracht. De hogere aankoopprijs voor grond, wo ning en bedrijf maakt de lasten dan zo zwaar, dat een rendabele exploitatie uitgesloten is. Verder bleef bij het hoofdbestuur het onbehagelijke gevoel hangen, dat aan de wensen van een groot bedrijf vaak in alle opzichten tegemoet wordt ge komen terwijl de kleine ondernemers veelal allerlei beperkingen en verplaat singen ten dienste van het algemeen be lang dwingend krijgenopgelegd. er zo'n drastische herindeling uit te latten voortvloeien. Mr. dr. C. van Haren uit Wassenaar, woordvoerder voor Clinge, vond dat er voor herindeling nog tijd genoeg zou zijn als de industrialisatie werkelijk gaat gebeuren, En burgemeester mr. J. Heuser van Sint-Jansteen vond dat de groeiende samenwerking lp dit geblea ook wel voor de industrialisatie een bo- vengemeentelijkp opvang'vorm zou vin den. die herindeling overbodig zou ma ken. De gemeenten Zuiddorpe, Koewacht en Overslag willen niet „de blinde darm van Terneuzen" worden, aldus hun woordvoerder, mr. Van Haren, die van oordeel was dat het wetsontwerp voor deze gemeente „een prachtig ant woord geeft op de vraag: hoe schep ik achtergebleven gebieden Clinge, dat er financieel zeer gezond voorstaat, vond het vooral daarom erg om bij Hulst gevoegd te worden, om dat dan „de centen van Clinge op de straten van Hulst terechtkomen". Daar om pleitte men bij herindeling voor een dergelijke gang van zaken als bij de. waterscnappen. waarbij een soort «vei - rekening zal plaatsvinden.- Dan be hoeft het rijke Clinge niet de lasten van Hulst te dragen (door verhoging van belastingen e.d.). In de morgenuren ontving de com missie in hotel Rotterdam te Terneuzen de vertegenwoordigers van de midden gemeenten. Hierbij vroeg Terneuzen wijziging van het plan in verband met nieuwe industriële ontwikkelingen. Meer gebied in het oosten langs de Schelde en zo ook meer gebied in het westen. Daardoor zou gehéél Biervliet bij het nieuwe Terneuzen gaan beho ren. Wethouder H. de Vos, die wel uit breiding naar oost en west voorstond, hield zich overigens bij zijn minder heidsstandpunt: twee kanaalzo'nege- meenten, een noordelijke en een zui delijke. De gemeente Biervliet gaat akkoord met de Terneuzense wensen. TERNEUZEN De vaste twee dekamercommissie van binnenland se zaken hoorde gisteren en van daag de gemeenteraden van Zeeuwsch-Vlaaiideren over het wetsontwerp, dat op 24 juni 1966 werd ingediend. Dit wetsontwerp deelde Zceuwsch- Vlaanderen op in vyf gemeenten. Het zijn er nu dertig. De verde ling van de gemeenten zag er als volgt uit: Terneuzen (43.250 inwoners), sa mengesteld uit Axel, Hoek Bier vliet, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen, Westdorpe, Zaam- slag, Zuiddorpe. Oostburg (19.000 inwoners), sa mengesteld uit Breskens, Cadzand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Retranchement, Schoon- dijke, Waterlamdkerkje, IJzendy- ke, Zuidzande. Aardenburg (6400 inwoners), sa mengesteld uit Aardenburg, Sluis Hulst (17.000 inwoners), samen gesteld uit Clinge, Graauw en Lan gendam, Hulst, Koewacht, Sint-Jan steen. Hontenisse (8.350 inwoners), sa mengesteld uit Hontenisse en Vo gelwaarde. De gemeente Axel bleek gisteren het oude standpunt geheel verlaten te heb ben. Het radicaal gewijzigde standpunt komt vrijwel overeen met het geza menlijke voorstel van Sas van Gent. Westdorpe en Philippine, die drie ge meenten wensen in de kanaalzone, met als kernen Terneuzen, Axel en Sas van Gent. Axel beeft (bij de vroegere raadssamenstelling) gepleit voor sa menvoeging bij de ene kanaalgemeente Terneuzen. Het verschil tussen het voorstel van de drie zuidelijke kanaalgemeenten en dat van Axel is, dat de laatste ook graag Zaamslag wil opnemen. bij het nieuwe Axel. Het andere plan laat Zaamslag opgaan in het nieuwe Ter neuzen. Zaamslag zelf wil echter alleen maar: zelfstandig blijven. Tot na elf uur gisteravond ontving de commissie in het raadhuis van Oost burg de West-Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten. met uitzondering van Sluis, Zuidzande, Aardenburg, Cadzand en Retranchement, wier vertegenwoordi gers vandaag ontvangen worden in het Sluise raadhuis. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De Vlissingse chauf feur P. B. kon er zich gisteren, tijdens de zitting van de Middelburgse recht bank, niets meer van herinneren, dat hij op 30 april zijn vrouw met een sabel heeft bedreigd en haar heeft toege schreeuwd: „Ik vermoord je". De getui gen D. P. A. en H. C. v. d. H. waren er echter zeker van dat zich die avond vreemde tonelen hebben afgespeeld. De heer B. leeft gescheiden van vrouw en kinderen en is in de kost in Vlissin- gen. Huwelijksmoeilijkheden zijn hier van de oorzaak. Verschillende pogingen van B., om contact met zijn vrouw en kinderen te krijgen, mislukten. Op de 30e april waren de families A. en v. d. H. op bezoek bij mevrouw B. Opeens hoorde het gezelschap een paai harde klappen en glasgerinkel. De gor dijnen waaiden open en voor het ka potte raam zag men B. staan, zwaaiend met het steekwapen. Hij wilde naar bin nen klimmen, maar A. versperde hem de weg. Terwijl de beide mannen wor stelden bracht de heer v. d. H. de po litie van het gebeuren op de hoogte. Mevrouw B. was gevlucht naar het tol let. „Ik herinner me er niets van", zei de verdachte voor de tweede maal. „U wilt toch niet. beweren dat er niets is voor gevallen?" vroeg de officier van justitie mr. P. Roskam Abbing. Waarop B. ver telde dat hij later van een verpleegster in het ziekenhuis vernam wat zich die avond allemaal heeft afgespeeld. „De mensen hebben toch geen geestverschij ning gezien?" wilde de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, weten. Getuige A. had weliswaar niets ge hoord van dreigementen van B. „Het was zo'n geharrewar", vertelde hij gis teren. De andere getuige verklaarde te hebben gehoord dat B. zijn vrouw met moord bedreigde. De officier van justi tie wees er in zijn requisitoir op dat B. volgens een rapport van een psychiater minder toerekeningsvatbaar moet wor den geacht. Hij veronderstelde, dat B. heel goed een moment aan geheugenstoornis kan hebben geleden. Aan de andere kant ge loofde hij toch ook dat misbruik van alcohol hier een van de problemen vorm de. Hij eiste een straf van 6 maanden gevangenis met aftrek van de preventie ve hechtenis met voorwardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Bo vendien een proeftijd van drie jaar. De raadsman van B., mr. P. C. Adri aanse, wees erop, dat B. aan alle kanten in de moeilijkheden zit en daardoor over zijn toeren is geraakt. Hij geloofde echter niet, dat deze man een gevaar is voor de maatschappij, zoals de officier van justitie stelde. De uitspraak is vrij' dag 14 juli. (Van onze correspondent) OVEZANDE Tijdens de jongste raadsvergadering te Ovezande zijn, be halve wethoudersvergoedinigen. ook de presentiegelden van de raadsleden ver hoogd. Het raadslid W. Reimijn vond het onbillijk, dat alleen de wethouders vergoedingen werden opgetrokken. Hij stelde voor het presentiegeld voor de raadsleden per 1 juli te brengen op f 25,voor raadsvergaderingen en f 20, voor commissievergaderingen. De raad kon zich, op de heer J. de Jonge na, met dit voorstel verenigen. De heer De Jonge was van mening, dat men op de eerste plaats op ideële gron den lid van de raad is. De raad was het hiermee eens. De verhoging moet, aldus de grote meerderheid van de raad, gezien worden in het kader van de nor male stijging van kosten en vergoedin gen. De raad besloot in beroep te gaan bij de Kroon tegen de beslissing van Ge deputeerde Staten om goedkeuring te onthouden aan het raadsbesluit om het Hollestellepad aan het openbaar verkeer te onttrekken. Het college van G.S. kan zich niet verenigen met het bedrag 750,—), dat is uitgetrokken voor het weer begaanbaar maken van dit pad. De raad voteerde een bedrag van 6000,— voor de aanleg van trottoirs in het uitbreidingsplan centrum. De raad ging akkoord met het voor stel om de buitenkant van de gemeen telijke werkplaats van een nieuw verf je te voorzien. Het werk is gegund aan de heer J. Uiterhoeve uit Ovezande voor een bedrag van f 1076, UTRECHT De wetenschappelijke groep ontwikkeling hulpmiddelen li chamelijk gebrekkigen van het medisch fisiscli instituut TNO te Utrecht heeft voor een wereldprimeur gezorgd, door de constructie van een moderne kunst hand een belangrijke stap dichterby te brengen. De groep, die onder leiding staat van natuurkundig ingenieur, ir. F. H. Germansen 'n orthopedisch chirurg, dr. T. w. Beeker, is er namelijk in geslaagd om vier stroomsignalen uit de geamputeerde onderarm, onafhan kelijk van elkaar te isoleren- Door deze vinding is er een geheel nieuw stuursysteem ontwikkeld, die gebruikt kan woeden voor de handpro these- Voor de praktijk betekent dit, dat een gehandicapte voortaan zijn hand prothese niet meer mechanisch, vanuit de schouders zal behoeven te bewegen maar dat hij gebruik kan maken van de „signalen afkomstig van het cen traal zenuwstelsel" waarmede men de gezonde hand beweegt. Voor de praktijk betekent dit ook dat men voortaan vier bewegingen met de handprothese kan maken inplaats van twee bewegingen, die men nu met de handprothese kan maken. In totaal heeft men in Utrecht vier jaar gewerkt aan dit nieuwe stuur systeem. (Binnenkort komen wij uit voerig op deze nieuwe vinding terug). (Van onze redactie buitenland) BUFFALO In de Amerikaanse stad Buffalo is hefrde afgelopen dagen weer tot ernstige botsingen gekomen tussen jonge negers en de politie. Zeker 18 personen werden gewond, van wie 12 door schoten uit hagelgewere*. Een 15-jarige negerjongen verklaarde een nekschot te heben opgelopen van blanken, die volgens hem niet tot d0 politie behoorden. De relletjes bleven niet beperkt tot de negerwijk Buffalo. De politie moest ge bruik maken van traangas om te voor komen dat betogers brand stichtten. Er werden 100 arrestaties verricht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELB LI KG „Vandaag zal de Stichting Vaste Oeververbinding Wes terschelde zich voorstellen aan Ne derland en ook aan de buitenlandse gewesten, die grenzen aan de provin cie Zeeland, waarin deze overver- binding eens zal worden gebouwd Dat zijn tevens de gewesten die van Calais tot Rotterdam een snelle eco nomische groei doormaken. Een vaste verbinding tussen het zuidelijk deel van dit gebied met het noordelijk deel via de Westerschelde is dringend ge wenst". Deze woorden sprak gister middag de heer J. Berdenis van Bei' lekom tijdens de constituerende ver gadering van de Stichting Vaste Oe ververbinding. Hij herinnerde aan de onlangs ver- schenen ontwikkelingsschets van de provincie Zeeland: „In deze schets geeft men de vaste verbinding in de omgeving van Terneuzen al de cen trale schakel: de kortste en de snel ste verbinding met de 1974 tot stand te komen tunnel naar Engeland. De afstand Rotterdam-Rijssel kan wor den teruggebracht tot 200 km". De oprichters van de stichting heb ben er naar gestreefd het bestuur een zo breed mogelijke samenstelling te geven, zo zette de voorzitter uiteen. De erkenning van het internationaal belang van een vaste oeververbinding over de Westerschelde vindt haar uit drukking in het lidmaatschap van de kamers van koophandel van Antwer pen en Gent, van het Vlaams econo misch verbond en de hoofdafdeling België van het Comité Benelux, „Wij willen deze all-round Belgische deel neming zien als een waardevolle ver tegenwoordiging van alle Belgische belangen en interessen". De erken ning dat Zeeland een onderdeel is of gaat worden van- de Gouden Delta, waarvan, met de Havens Antwerpen, Gent, de Rotterdamse haven de grote aanzet vormt, blijkt uit het lidmaat schap van twee Rotterdammers, die resp. door de Rotterdamse kamer van koophandel en het Departement Rot terdam van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel zijn aangewezen. De Stichting Vaste Oeververbin ding die gisteren in Middelburg haar constituerende vergadering heeft gehouden is als volgt sa mengesteld: de heer J. Berdenis van Beriekom (voorzitter), ir. Verheul uit Goes (directeur van de Waterleiding Mij Zuid-Beve land) (ondervoorzitter), drs. M. Verburg, directeur van het eco nomisch technologisch instituut voor Zeeland (secr. penningmees ter), G. de Kok (hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Cou rant) ir. C. Morraye (ondervoor zitter van de kamer van koop handel te Gent) drs. H. Verschaf- fel (voorzitter van de kring van werkgevers in de kanaalzone), dr. A. Brantenaar (adjunct-se cretaris van de kamer van koop handel te Rotterdam) en ir. J. Barkhof, chef van de verkeersaf- deling van de ANWB. In het da gelijks bestuur zullen drie sec ties worden gevormd nl. voor economische zaken, techniek en public relations. Bp een zo supra-regionale aange legenheid als een vaste verbinding, (Van onze correspondent) VEERE Het beiaardconcert dat vanavond op de raadhuistoren te Vee- re door de stadsbeiaardier Piet Broer- se wordt gegeven, bevat o.a. de vol gende originele bejaardcomposities: Thema con varia, van Staf Nees: Wiis- ,les voor beiaard, van Tideman-Wijers en Dansje, van Cath. van Rennes. Ver der ook een aantal bewerkingen van geestelijke liederen, waaronder het be roemde „Jesus, joy of man's desi ring" van J. S. Bach. Besloten wordt met de bekende Barcarole van Tsjal- kovski. Het conert duurt van 8 tot 9 uur. past eveneens een tijdige deelname van de landelijke verkeers- en ver voersorganisaties. Daarom nemen de A.N.W.B. en Verkeèrs- en Vervoers- federatie Centraal Overleg aan het werk van de Stichting deel. „De aan wezigheid van de twee Zeeuwse ka mers van koophandel en van de kring van werkgevers uit de Kanaalzone zal wel niemand verbazen, wetend hoezeer deze instellingen reeds lang ijveren voor en belanghebbend zijn bij verbetering van de verbindingen", aldus de voorzitter. Hij vervolgde: „Dat de Noord-Zuidverbinding, waar van de vaste oeververbinding een on derdeel is, een belangrijk planolo gisch element vormt, waarbij ook de landbouw betrokken is, heeft geleid tot de uitnodiging aan de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouw schap om in het stichtingsbestuur zit ting te nemen". Voorts stelde de voor zitter, dat de deelneming van de hoofdafdelingen van het comité Be nelux van grote betekenis is. Na een uiteenzetting van de werk wijze in de toekomst stelde ir. van Beriekom uitdrukkelijk vast, dat de stichting niet wil gaan zitten op de stoel van bestuursorganen of van technische diensten zoals Rijkswater staat. „Wel willen wij bij voortduring op allerlei wijze aandacht vragen voor het belang van de oeververbin ding en dat kan geschieden door pu blicatie, congressen, het doen verrich ten van subsidies en door contact met bestuursorganen en bedrijfsleven", al dus de heer van Beriekom. De voor zitter besloot met erop te wijzen dat het bij dit werk om veel meer gaat dan alleen een Zeeuws belang. Het gaat om een uitgestrekt economisch landschap in en om de delta van de Schelde. Evenals in vroeger eeuwen dwingt deze rivier ons, bewoners van de lage landen, bijeen voor een ge zamenlijk doel", aldus de heer Ber denis van Beriekom. (Van een onzer verslaggevers) OUDENBOSCH Morgen, zondag 2 juli, is het honderd jaar geleden dat mgr. Van Genk de eerste steen legde voor de basiliek van de H.H. Agatha en Barbara in Oudenbosch. De kerk is een getrouwe kopie van de Sint Pieter in Rome en trekt jaarlijks vele honderde, toeristen naar het Westhrabantse onderwijscentrum. Tien Jaar geleden is de grote restauratie van de basiliek begonnen. De werken die nog mmstens drie jaar zuilen du ren, hebben al meer dan 800.000 gul den gekost. Meit overheidssubsidies, maar vooral ook door de bemoeienissen van de Stichting Behoud Basiliek, wordt het herstel bekostigd. Hoeveel geld het al lemaal nog gaat kosten, is onbekend. Architect Gene uit Eindhoven, onder wiens leiding de restauratie wordt uit gevoerd, durft er geen slag naar te slaan. In de nu tienjarige restauratie periode is men maar al te vaak voor mmder prettige verrassringen komen te staan. De basiliek verkeerde in een zeer ernstige staat van verval. Het ge bruik van goedkope materialen bij de bouw is er debet aan. De voorgevel van de majestueuze kerk is recent uit de steigers geko men. Men werkt nu aan de epistelzij de van het bouwwerk, na welk kar wei het interieur opgeknapt gaat wor den. Met de verkoop van speldjes est een speciale wijn Chateau Les Basili- ques is de Stichting een nieua actie begonnen.

de Stem | 1967 | | pagina 3