Geen breuk in leger vandaag* Eindelijk vakantie... m* JA hamolweer VLIEGENDE SCHOTEL? Vliegramp bij Hongkong zeker 6 doden SUIKER EN BENZINE VANDAAG DUURDER Pyromaan sticht 2 branden TILBURGERS MIS HANDELEN INVALIDE MAN Turk schiet landgenoot in de borst BESCHULDIGD BOMBARDEMENT Wraakoefening na getuigenis in rechtszaak 15,5 MILJOEN EXTRA VOOR RIJKSWEGEN VAKANTIES BEGONNEN Opvallende rust op wegen DAGBLAD VOOR ZEELAND Weekeinde volop zomerl Het weer in Europa 2S Mr. Bot naar de NAVO STAAF IJZER REVOLVER Valenteshow verstoorde zondagsrust Ruim vijf miljoen voor Brabant Nog enkele weken goedkope sigaret RUZIE IN RIJEN 107e JAARGANG Ne. 25545 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 1 A T E R D AG 1 JULI 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van» buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. KY TREKT ZICH NU TERUG (Van onze redactie buitenland) SAIGON/MOSKOU/WASHINGTON De Zuidvietname. se generaal Knoeyen Cao Ky, heeft zich teruggetrokken als presidentskandidaat. Hij; heeft besloten aan de verkiezingen van 3 september mee te doen als kandidaat voor het vice.pre. sidentseliap. Hij zal op dezelfde lijst uitkomen als het huidige staatshoofd, generaal Ngoeven Van Tbieu, die zich kandidaat voor liet presidentschap stelt. Ook Autruoug Thanh, oud-uii. nister van economische zaken heeft zich kandidaat gesteld. Volgens een regeringswoordvoerder in Saigon is het besluit gis teren genomen op een bijeenkomst van de raad voor de strijdkrachten. j gezond bruin met: hamol ultra (Van onze weerkundige medewerker) De nu achter ons liggende zo mermaand heeft ons toch teleurge steld, ondanks het kleine aantal regendagen. In het grootste deel van Brabant werd nog geen 50 mm neerslag bereikt. Overdag re gende het slechts op enkele dagen maar de temperatuur stelde wel teleur, want slechts op twee da gen haalde het kwik met moeite de 25 graden. Daar wil juli vanaf vandaag ver andering in brengen. Een hoge- drnkgebied is boven West-Europa aangekomen en verplaatst zich langzaam naar het oosten. Met een zwakke zuidelijke wind stroomt belangrijk warmere lucht binnen, waarin vandaag en ook zondag het kwik bij ons tot 24 a 26 graden, later wellicht nog iets hoger kan stijgen. Een volop zonnig en zo mers begin van de julimaand. Het zou ons niet verwonderen wan neer, juli dit jaar wel een groot aantal warme dagen brengt, te meer daar juli in de laatste zeven jaar steeds te koel, onbestendig en regenrijk is geweest. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Home Barcelona Madrid Maiiorca Lissabon max. weer temp onbewolkt 19 licht bew. 20 onbewolkt 20 zwaar bew. 19 zwaar bew. 18 onbewolkt 23 onbewolkt 19 licht bew. 23 onbewolkt 26 onbewolkt 23 onbewolkt 31 licht bew. 30 onbewolkt 28 licht bew. 22 licht bew. 27 onbewolkt 26 onbewolkt 27 onbewolkt 27 onbewolkt 29 onbewolkt 29 onbewolkt 28 half bew. 30 onbewolkt 32 zwaar bew. 29 onbewolkt 28 onbewolkt 36 onbewolkt onbewolkt 30 De bekendmaking kwam na een week van speculaties en geruchten als gevolg van de vrijwel voortduren de vergaderingen van de raad van de strijdkrachten. De wedijver tussen Ky en Thieu had een hoogtepunt be reikt en daarmee de kans op een scheuring onder de militairen. Uit welingelichte bron is nog verno men dat de militaire leiders overwegen in de weken voor de verkiezingen een zakenkabinet het land te laten besturen, Zowel Ky als Thieu hebben aangeboden ten gunste van zo'n kabinet af te treden Inmiddels heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie gisteren verklaard dat mogelijk een Russisch schip donder dag getroffen is bij een aanval van twee Amerikaanse vliegtuigen op luchtaf- weerstellingen bij de Noordvietnamese haven Haiphong. De verklaring volgde op een scherp Russisch protest bij Wash ington. In het protest werden „afdoen de waarborgen" tegen herhaling en „strenge bestraffing van de verantwoor delijken" geëist. Het Sovjet-schip Mikhail Frunze, dat in de haven van Haiphong gemeerd lag, zou bij de aanval zijn beschadigd. Sr werd geen melding gemaakt van doden of gewonden onder de opvarenden. Volgens de Russische nota zou het schip getroffen zijn door een „knikkerbom" (fragmentatiebom) die bij de explosie kleine kogeltjes in ale richtingen zendt. Het was het tweede Haiphong-incident binnen een maand. Op 2 juni zouden Amerikaanse vliegtuigen het Russische koopvaardijschip Turkestan hebben aangevallen. In Saigon werd gisteren bekend ge maakt dat vanaf het begin van de oor log tot 29 juni de Amerikaanse lucht macht in Vietnam 2.329 vliegtuigen en helikopters heeft verloren. Bij gevechten in de Zuidvietnamese provincie waar de Amerikanen de ope ratie „Pershing" uitvoeren, zijn 62 Vietcongleden en zeven Amerikanen ge sneuveld. Drieëndertig Amerikaanse mi litairen werden gewond. Ten zuiden van de gedemilitariseerde zone in Vietnam doodden de Amerika nen zeventien Noordvietnamese mili tairen en verloren zelf vier man aan doden en 24 aan gewonden. Amerikaanse jachtbommenwerpers voerden donderdag aanvallen uit op een brandstofopslagplaats drie kilometer van Haiphong en op twee luchtafweer- stellingen. Ook spoorwegen bij Than Htoa en het vliegveld van Hoa Lac wer den bestookt. rg f M' ;;V' HONGKONG (ÊTR) Een varavelle straalvliegtuig van de Thailandse lucht vaartmaatschappij is gisteren in de ha ven van Hongkong neergestort toen het op het punt stond te landen. In het toestel, dat van Tokio op weg was naar Hongkong, zaten 82 mensen. Voor zo ver tot nu toe bekend zijn er 56 over levenden. Zes lijken z(jn geborgen en 20 mensen worden nog steeds vermist. De romp van het toestel ligt vlak onder water. Men hoopt daar nog men sen levend aan te treffen. Vele overle- vendien droegen reddingsvesten, wat er op duidt dat er al moeilijkheden waren voor de Caravelle neerstortte. De voornaamste landingsbaan van het vliegveld Kai Tak strekt zich bijna an derhalve km in de Kowloon zaai uit, een deel van de haven van Hongkong. Aangenomen wordt dat in de dichte mist de piloot het begin van de lan dingsbaan heeft gemist en in de baai is gestort. De kapitein van het toestel was een Deen andere bemanningsleden Thailan- ders. De overlevenden zijn in het Queen Elisabeth ziekenhuis in Hongkong opge nomen. Op het moment dat Gabriel Kazora uit het Engelse New Castle een paar plaatjes van zijn zoontje aan het schieten was, kwam dit voorwerp overvliegen. De heer Kazora maakte toen deze foto. Volgens Kazora was het voorwerp twin tig meter lang. Het was ongeveer 15 seconden zichtbaar. Zouden er dan toch vliegende schotels bestaan? (Van onze correspondenten) DEN HAAG/BRUSSEL Vandaag gaan de prijzen van aardolie voor de tweede maal binnen tien dagen omhoog. De autobenzine (super en normaal) gaat met 0,3 cent per liter omhoog vanwege een verhoging van de omzetbelasting per 1 juli. De andere prijsverhogingen die uit de verhoging van de omzetbelasting voort vloeien, betreffen: B petroleum voor verlichtirigs- en ver warmingsdoeleinden voor niet-particu- lier verbruik: 10 cent per100 liter; b tractorpetroleum: 10 cent per 100 liter; b autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, dunne stookolie en huisbrandolie 1 en 2: 10 cent per 100 liter; b stookolie 4-400 sec.: 55 cent per 1000 liter; b stookolie -f 800 sec.: 55 cent per 1000 kilo en b stookolie 3500 sec.: 50 cent per 1000 kilo. Vanwege de verhoging van de omzet belasting worden vandaag ook suiker (3 cent per kilo) en vanillevla (een cent per. halve liter en twee cent peri héle liter) duurder. (Vai. een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Een ongeveer 25- jarige pyromaan heeft in de vroege ochtenduren van vrijdag in de Maas trichtse wijk Pottenberg achtereenvol gens de (particuliere) Volkswagen van een hoofdagent van politie in brand ge stoken en onmiddellijk daarna de feest tent die naast de kerk was opgetrokken. De tent brandde in enkele minuten tot de grond toe af. In de naburige wijk Carberg was een dag eerder ook omstreeks 4 uur in de morgen bij de school een poging tot brandstichting ontdekt. De twee branden 'zijn zeker opzettelijk gesticht. Vage verklaringen van om wonenden wijzen op een ongeveer 28- jarige man, die „verdacht had rond gescharreld. Eindelijk is het zover. De angst voor een slecht rapport is verdwenen. Wat wordt de beloning voor goede cijfers? Nu is het belangrijkste: Êen onafzien bare tjjd vrij van school jJnfiMaï» DcMcro Vandaag, 1 juli, is een belang rijke mijlpaal in de geschiedenis van de sociale wetgeving. Bij zonderheden op pagina 14. Saskia Noordhoek-Hegf, studen te aan de Maastrichtse toneel academie heeft een studiebeurs van twee jaar voor Amerika ge kregen. Hoe blij ze er mee is leest u op pagina 9. Kreeg Roosendaal een cultureel visitekaartje met twee nieuwe beelden in één week? Pag. 15. Een warenhuis is niet zo maar een grote winkel. Er komt heel wat kijken om zo'n zaak te run nen, zoals u kunt lezen op pa gina 10. Wie wil in Vietnam tegen de Amerikanen gaan vechten? Pa gina 17. Niet zachtzinnig zijn de com mentaren in binnen- en buiten land op de jongste encycliek Pagina 7. Behalve het verslag van de Tour de France (pagina 11) ook sport op pagina 13. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De oud-minister van On derwijs en van Ontwikkelingshulp mr. Th. Hl. Bot treedt binnenkort in diplo matieke dienst. Naar verluidt zal hij de nieuwe Ne derlandse permanente vertegenwoordi ger bij de NAVO worden, als opvolger van dr. H. N. Boon. (Van onze correspondent) TILBURG In de nacht van donderdag op vrijdag hebben de 28-jarige koopman J. van de W. en de 22-jarige zich eveneens koopman noemende J. S., beiden uit Tilburg, een aanslag gepleegd op de inva lide 35-jarige Tilburger F. Leppers, vlak voor diens woning in de Zwaluwstraat. De laatste liep ernstige verwondingen op aan de linkerarm en klaagde Over pijnen in de borststreek. Nog in de loop van gisterennacht werd Van de W. van zijn bed gelicht, al beweert deze dat hij niet in de Zwaluwstraat is geweest. J. S. is nog voortvluchtig. Beiden zal poging tot moord met voorbedachten rade worden ten laste gelegd, subsidiair bedreiging subsidiair geweldpleging met vereende krachten- De aanslag op L- kan gezien worden als een van te voren aangekondigde wraakoefening. Enige tijd geleden na melijk legde L. getuigenis af ten na dele van de thans gedetineerde en we gens antiekdiefstallen veroordeelde 28- jarige F. S., broer van J. S. Aan het einde van de zitting in het Bossche gerechtshof schreeuwde F.S. L. toe „Als ik vrij kom, maak ik je kapot", waarop vanaf de publieke tribune van de W. liet volgen: „Als jij het niet kan, doen wij het". Gisterennacht zou dan de rekening worden gepresenteerd. In een auto waarin ziioh ook de vader van de ge broeders S. bevond, gingen "Van de W. en J. S. naar de woning van L- in de Zwaluwstraat, die ze dicht bij zijn huis op straat aantroffen. Ogenblikkelijk stapte S. uit en begon hij L. met een staaf ijzer af te ranselen- Deze, die slecht ter been is, viel tijdens de mo lestatie op de grond en kreeg daarna nog trappen en slagen „voornamelijk in de borststreek. Toen op het tumult de vrouw en de twaalfjarige dochter van L. naar bui ten kwamen, sommeerde Van de W. terstond: ,,Ga opzij, ik schiet hem kapot". Volgens verklaringen van het' meisje zou Van de W. daarbij dreigend een revolver hebben gericht op haar vader- Opnieuw volgens haar eigen verkla ring zou het meisje toen kans hebben gezien de revolver bij Van de W. uit handen te slaan- Deze revolver is overigens tot dusverre niet gevonden. Bij aankomst van de politie waren de daders juist gevlucht. Het slachtoffer heeft zich onder medische behandeling moeten stellen en het' resultaat van röntgenfoto's moet worden afgewacht om de aard der kwetsuren te onder kennen. De vader van S- heeft zich tijdens de aanslag afzijdig gehouden. APELDOORN (ANP) De makers van de „Catharina Valente Show" krijgen van de Apeldoornse politie een proces-verbaal wegens verstoring van de zondags rust op 11 juni. De burgemeester van Apeldoorn deelde dit in de raadsvergadering mee. In de protestants-christelijke fracties waren bezwaren gemaakt tegen de op- namevan de ochtend van 11 juni. Terwijl vele Apcldoorners naar de kerk gingen, schalde op het kruispunt voor de Grote Kerk harde muziek, waarop Catharina Valente en een groep balletdansers een scène repeteerden. Dit gebeurde temidden van het publiek en het verkeer, ter wijl de politie toekeek. Dat toekijken van de politie was volgens de burgemeester een misverstand. Deze agenten wisten- uamelijk niet, dat het maken van muziek en show op straat in strijd waren met de afspraken die gemaakt waren. De Duitse TV en de AVRO hadden slechts om toestemming gevraagd de opname in rustig Apeldoorn te mogen maken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het kader van de werkloosheidsbestrijding heeft de rege ring de Tweede Kamer voorgesteld de uitgaven van het rijkswegenfonds met 15.440.000 gulden te verhogen voor de aanleg van wegen en kunstwerken in Oost- en Zuid-Nederland. Het geld zal worden gebruikt voor zeven projecten; aanleg aardebaan plus 3 kunstwerken, grondwerk, betonwerk (rijksweg 34. Coevorden-Zwinderen, ge meente Coevorden, .Dalen en Sleen) 1,73 miljoen; Aanleg vrijliggende rijwielpa den, grondwerk, verharding (rijksweg 34 (Oudleusen-Ommen), diverse ge meenten) 1,76 miljoen; Aanleg parallel weg en brug, grondwerk, verharding, betonwerk (rijksweg 44a (Rijssen-Wier- den), diverse gemeenten) 0,25 miljoen; Baanverdubbeling grondwerk (rijksweg 17 (Zevenbergen-Roosendaal), diverse gemeenten) 5,0 miljoen; Aanleg parallel wegen, grondwerk, verhardingen (rijks weg Princenhage-Zundert, diverse ge meenten) 1,1 miljoen; Aanleg E-3 grond werken, verhardingen (rijksweg 67 in Limburg (Helenaveen-Zevenwegen) di verse gemeenten) 4,5 miljoen; Aanleg vluchtstroken, grondwerk, verharding (rijksweg 76 (Neerbeek-Ter Linden) 6,5 km, diverse gemeenten) 1,1 miljoen. (V»n een onzer versla-ggevers) BREDA/BAARLE-HERTOG On danks de prijsverhoging van Belgische sigaretten, die vandaag ingaat, zullen in de eerste weken nog wel sigaretten te gen de oude prtis verkrijgbaar zjjn. De winkeliers aan de andere kant van de grens blijken over het algemeen nog be hooriijke voorraden te hebben, (Yan een onzer verslaggever») RIJEN De Turkse gastarbeiders A. B. (24) heeft eeii kogel afgevuurd op zijn landgenoot A. K, (26) en hem in de borst getroffen. A. B. heeft een vol* ledige bekentenis afgelegd. Hjj is gife teren ingesloten en voor de officier van justitie te Breda geleid. Het schot viel tijdens een ruzie tus sen de twee mannen achter hun pension aan de Rijksweg te Rijen. B. verklaarde aan de officier van justitie, dat hij uit angst heeft gehandeld. K. zou hem bij woordenwisselingen -in het verleden hebben gedreigd met een scheermes te bewerken. B. heeft toen, aldus zijn verklaring, in België een Mauserpistool gekocht om zich te beschermen. Kort na de aan schaf van hef wapen kregen de man nen weer ruzie, waarbij het schot viel. Het slachtoffer werd overgebracht naar 'iet St. Ignatiusziekenhuis in Bre da, waar de kogel operatief is verwij derd. De toestand van het slachtoffer is niet onbevredigend. In het pension te Rijen wonen tachtig Turken. Tijdens het onderzoek is komen vast te staan, dat de groepsleider van de Turken, die ruzietjes sust en bemidde lend optreedt, niets van de vete tussen genoemde twee heeft gemerkt. Beide mannen zijn getrouwd. Zij zijn werkzaam in een Rijens bedrijf. Volgens de officier van justitie bestaat de mogelijkheid, dat verdachte na het uitzitten van zijn straf wordt uitgewe zen. De beslissing hierover wordt door de minister van justitie genomen. (Van onze verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG/DEN HAAG In tegenstelling tot andere jaren was het gisteren bij het begin van de bouw vakvakanties opvallend rustig op de Nederlandse wegen. Het verkeer was niet drukker dan op andere vrijdagen. Ook bij de grensposten was het niet drukker dan op andere werkdagen. Zelfs Oude-Rijn kon het verkeer zon der moeilijkheden verwerken. Gister avond verwachtte men, dat veel men sen in de loop van de nacht zouden vertrekken, zodat ook vandaag geen overmatige drukte op de wegen wordt tegemoet gezien. (ADVERTENTIES) 10 °/o KORTING OP AL ONS BONTWERK Maar niet alleen om die lo koopt U bij t ys

de Stem | 1967 | | pagina 1