goed! tampen Els Veentjer moest verstek laten gaan Peter Post favoriet in Ulvenhout NAAR HET STADION-TILBURG i LANDEN om de GOUDEN HELM 1967 De „Witte'' kan drinken en toch nog winnen rken sedt uw ntie- ZWAAR" AMATEURVELD Sterke speedway-rijders in Tilburgs sportpark Samardjic vandaag nog niet in Feijenoord )T DIE TIJD PEN Morgen grote ruiterdag in Ouclenboscli NEDERLANDSE OVERWINNING IN ZWITSERLAND Zes paarden met kans op Gouden Zweep Nationale motor cross in Made 12 iotel en jken :hines jkmachines 13 ■kast Bungert Uitslagen m Indrukwekkend tv. Noyon Chateauroux voor tafel STAAL tos kijken naar onze utomatische ^machines utomatische tafwas- U gaarne gratis s en verder alle i lichtingen. TEL. 429 13 OAGBLAt) t)K STEM VAM ZAttTtOAG 1 J13U 196? winter aardbeien >ZEN Itr en 1 Itr. n. ring 1,75. i Tel. 01148-387. DEN HAAG (ANP) De Zuidsla. vische voetballer „Paja" Samardjic zal vandaag niet uitkomen voor de eredivh fileclub Feijenoord in de intertotoXved- stryd tegen Straatsburg. Dat is het re. sultaat van een kort geding voor de Haagse rechtbank dat een hele dag in beslag nam. Feyenoord had dit kort geding aan- gespannen omdat de KNVB de transfer van „Paja" van FC Twente naar Feije noord niet heeft willen goedkeuren. Na ui-en van pleidooien, beraadsla gingen en getuigenverhoren kon de pre sident van de Haagse rechtbank van avond om kwart voor zeven niet meer mededelen dan dat volgende wede vrij dag de uitspraak in dit koi*t geding zal zijn. De pogingen van Feijenoord om Samardjic vandaag nog opgesteld te krijgen zijn dus mislukt. FC Twente heeft voor de rechtbank steeds gesteld daarin ondersteund door de raadsman van de KNVB dat met Samardjic een mondelinge overeen komst was gesloten, die alleen nog maar schriftelijk bevestigd behoefde te wor den. Volgens Feijenoord heeft een mon delinge afspraak geen rechtskracht. Titelhoudster Billie-Jean King (Amerika) in actie op Wimbledon. WIMBLEDON (AP/ANP) De laatste Nederlandse vertegenwoor digster in het enkelspel. Els Veentjer-Spruyt, die via een vrije ronde en een walk-over in de derde ronde was gekomen, verscheen voor haar wedstrijd tegen titelhoudster Billy Jean King op medisch advies niet in de baan, Zij werd daardoor uitgeschakeld zonder een bal gespeeld te hebben. In het gemengd dubbelspel liet Els Veentjer-Spruyt nu met haar Chileense partner Pinto Bravo, opnieuw verstek gaan. Billy Jean King en de Australiër Owen Davidson kwamen daardoor zonder te spelen weer een ronde verder. In het dames enkelspel zorgde de Australische Jane O'Neill voor een ver rassing. In twee sets versloeg zij de als vierde geplaatste Frangoise Dürr. De setstanden waren 4-6 en 7-9, Betty Sto ve en Bob Howe plaatsten zich in het gemengd dubbelspel in de derde ronde door een 6-4, 6-2 overwinning op Mc. Donate (Nieuw Zeeland) en Rita Bent- ley (Engelanid). In de derde ronde ont moeten Stöve en Howe het sterke dub bel Billy Jean King-Owen Davidson. De 23-jarige Berlijner Poltz, voor de eerste maal op Wimbledon spelend, leek in de eerste set een gemakkelijke prooi voor de vuurkracht van de Aus- straliër Ken Fletcher te worden. In de tweede set herwon de Duitser echter zijn zelfvertrouwen en kwam hij zo sterk terug dat 't publiek op 't zonover goten court no. 3 zich begon af te vra gen of hier de zoveelste verrassing van dit toernooi in de maak was. De Australiër raakte door dit onverwach te verlies geenszins in paniek. Zowel de derde als de vierde set waren voor hem. Poltz kreeg in de laatste sets geen voet aan de grond, alle games waren voor Fletcher. ELS VEENTJER (Van onze sportcorrespondent) OUDENBOSCH Van 1934 af orga niseerde de landelijke ruiterij- en con- eours-hippiquevereniging „The Coun try Rider" te Oudenbosch op 15 au gustus een ruiterdag. Daar dit geen officiële dag meer is, was het bestuur genoodzaakt uit te zien naar een an dere datum en na overleg met de Ne derlandse Hippisehe Sportbond en de N.K.B., alsmede de bond van lande lijke rijverenigingen van de NCB., werd besloten de nationale ruiterdag voortaan te doen plaatsvinden op de eerste zondag in juli. Zondag zal burgemeester drs. J. v. Casteren 's middags om 2 uur het hi- pisch feest op het terrein Bosschen- dijk officieel openen Een groot aantal landelijke rijverenigingen zal aan het concours-hippique deelnemen. Het pro gramma ziet er alg volgt uit: dressuur- wedstrijden voor achttallen, dressuur- wedstrijden voor viertallen, individuele dressuur, springconcours, concours voor eenspannen tuigpaarden Limietklasse, concours voor eenspannen tuigpaarden open klasse, en concours voor twee spannen tuigpaarden open klasse. De wedstrijden zijn opgesteld voor de N.H.S., N.K.B. en KN F. Reeds maanden te voren werd met de voor bereiding begonnen. Naast de gebrui kelijke verplichte dressuurwedstrijden zowel in afdelingsverband als indivi dueel zullen er dit jaar verschillende springconcoursen worden verreden. Voor de barragewedstrijd is een ex tra-zwaar parkoers gebouwd, waarbij de hoogte, omvang en samenstelling der hindernissen zijn aangepast ahn het huidige niveau van internationale con coursen. De aangespannen tuigpaarden wor den dit jaar voor het eerst onder aus piciën van de N.H.S. verreden- Een groot aantal deelnemers is reeds inge schreven voor dit ruiterevenement. Meer dan 400 ruiters en amazones zullen elk aar bekampen om de hoogste eer Het. 13 ha groot terrein \s uitermate ge schikt voor een concours-hippique. Er zullen zondag vele vooraanstaan de personen van de landelijke ruiter tje aanwezig zijn om te zien hoe de nieuwe dressuurnummers in de prak tijk zullen worden uitgevoerd. Ze zijn hi opdracht van de landelijke ruiter- hnie Nederland door de heer H. Balt- _zer opgezet. (ADVERTENTIE) De tweede Duitse speler Wilhelm Bungert voegde zich wel bij de laatste acht. In een tweeënhalf uur durende strijd versloeg hij de Brit Bobby Wilson met 1-6, 5-7, 6-1, 7-5 en 9-7. In de eerste dertien games deed Wilson zijn Duitse tegenstander door bijzonder goed spel op een beginneling lijken. Maar de gro te kracht Bungert is zijn grote uithou dingsvermogen en zijn volmaakte on- versoorbaarheid. Hoewel hij de eerste set verloor en in de tweede met 25 achter kwam bleef hij zichzelf meester en weigerde hij zich door 't schitterende netspel van Wilson in de war te laten brengen. In de derde set begon het echte beeld van de strijd zich af te tekenen. Wilson bleef nog snel over de baan be wegen en effectvol fore- hand slaan, maar Bungert werd steeds gevaarlijker. Na de vierde set was de stand gelijk: 22. Bungert begon in de vijfde set da delijk door te breken en pakte tenslot te de winst. Tom Okker en Trudy Groenman kwa men In het gemengd dubbelspel niet verder dan de eerste ronde. Bob Maud (Zuid-Afrika) en Virginia Wrde (Enge land) verwezen Okker en Groenman in twee sets (6-4, 6-4) naar de kleedka mers. Heren enkel (vierde ronde)John Newcombe, (Australië)—Clark Graeb- ner (V.S.) 17-15 6-3 6-4; Wilhelm Bun gert W-Duitsland)-Bobby Wilson (En geland) 1-6 5-7 6-1 7-5 9-7; Ken Fletcher (Australië)-Hans-Joachim Plotz, W. Duitsland) 6-1 3-6 6-3 6-0; John Cooper (Australië)-Sergei Likhatsjev (Rusland) 6-4 6-3 6-1. Dames enkelspel (3e ronde); Virginia Wade(G.B.)-Kerry Melville (Australië) 7-5 6-2; Mary Ann Eisel (V.S.)-Cecilia Martinez (San Francisco) 3-6 6-1 6-0; Nancey Richey (V.S.)-Anna Dmitrieva (Rusland) 6-4 6-4; Jan O'Neill (Austra lië) -Frangoise Durr (Frankrijk) 6-4 9-7; Kathy Hartern (V.S.)-Edda Budding, (W.-Duitsland) 6-2 6-3; Lea Pericoli (Italië) -Maryana Godwin (Zuid-Afrika) 6-1 6-2; Jitka Vola^kova (Tsjecho-Slo- wakije)-Greta Delport (Z.-Afrika) 7-5 6-2. Dames dubbel (eerste ronde): Christi ne en Nell Truman (Engeland)-Heather Allen (Engeland)/Anita van Deventer (Zuid-Afrika) 6-2 6-3; Susan Behlmar/ Nancy Reed (V.S.)-Nikki Kalogeropou- los (Griekenland) /Patricio Rodriquez (Frankrijk) 6-2 3-6 6-2; Jean Knight en Valerie Roberts (G.B.)-Carol Sherriff (Australië) en Eva Terras (Frankrijk) 8-6 2-6 7-5; Helen Gourlay en Jan O'Neill (Australië)-Eva Ernest en Susan Map- pin (G.B.) 6-2 6-1. Donna Floyd Fales (V.S.)/Betty Rosen- quest Pratt, (V.S.)-I. de Lansalut (Frankrijk)/Dorothy Knode, (V.S.) 6-2 6-2; Ingrid Lofdahl (Zweden)/Monique Salfati (Frankrijk)-Sandra Cullen-Smith /Marjorie Tew (Engeland) 6-2 6-2; Ka thy Krantzcke en Kerry Melville (Aus tralië)-Annette van Zyl (Z.-Afrika) en Pat Walkden (Rhodesië) 6-2 11-13 6-1. POST SELS OTTENBROS (Van onze sportredactie) ULVENHOUT De organisatoren van de Ronde van Ulvenhout tra ditioneel op de eerste woensdag in de bouwvakantie stellen zich niet tevreden met een „gewone" koers. Ieder jaar wil men wat an ders brengen. Voor woensdag a.s. heeft het organisatie-comité opnieuw iets gevonden: voor de officiële start van de profs zal een sprint worden gehouden over één ronde tussen acht renners, waaronder Peter Post en Ward Seis. Ondanks het feit, dat de Tour de France draait, wilde het comité toch niet afzien van de eerste woensdag in de bouwvakvakantie. Het zwaar tepunt van deze wieier (woens) dag ligt natuurlijk op de profkpers, waar voor. een vijftigtal renners zijn ge contracteerd. Peter Post, George van Cooningsloo, Fritz Pfenniger, Palle Lykke, Nino de Lilo, Dieter Kemp- ner, Ron Baensch en Ward Seis rij den het eerste rondje (van 1700 m) en sprinten in de laatste 3 a 400 m voor een vette premie. Onmiddellijk daarna gaat de koers van start. De grote favoriet is Peter Post, de fu rieus rijdende Amsteivener, die bui- KOEKEN (Van onze sportredactie) TILBURG Juist nu speedwaywed strijdenorganisator N. van den Berg in de gelegenheid is *s werelds beste rijders voor zijn races te contracte ren, moet hij constateren dat het pu bliek dit jaar slechts op één Neder lander mag rekenen. Wanneer zondag middag om drie uur in het Tilburgse sportpark de eerste manche begin voor de traditionele race om „De Gouden Helm" zal alleen Nico van Gorcum, met zjjn drieënveertig jaren een vete raan, present zijn. O ja, om in ieder geval een vaderlands team te kunnen presenteren is ook Colin Pratt met het rood-wit-blauw gesierd. Het feit dat een buitenlander naast Nico van Gorcum opgesteld werd, wijst nog 'ns duidelijk in de richting van een be roerde tijd voor de Nederlandse speed wayliefhebbers, die er bij de wedstrij den van Van den Berg altijd by tiendui zenden blijken te zijn. „Op de grasba- nen verdienen de jongens meer. Ze be ginnen liever daar dan bij ons waar de carrière moeilijker opgebouwd wordt." Behalve het feit dat er dus dit jaar maar één Nederlander op de sintelba- nen komt, is er de mededeling dat Van den Berg nu geen vier maar twee wedstrijden brengt. Zondag (2 juli) in Tilburg en een dag later in het Am sterdamse Olympisch stadion. De ba nen van SI een en Hengelo wil hij niet meer aandoen omdat men daar ook onder de 'naam speedway oude auto's laat rijden en voor fijnproevers in de speed way wereld schijnt dat iets onver teerbaars te zijn. In Tilburg komen zondag zestien speedwayduivels aan de start. In le ren pakken gestoken helden, die zich uitkuren tussen opspuitende sintels en in vette motordampen. Op de rechte stukken bereiken ze snelheden van 100 km per uur en een meting vorig jaar in Tilburg leerde dat het gemiddelde rond de zeventig lag. En dat mag, re kening houdend met vier lastige boch ten, een aardig moyenne heten. Inzet voor de jaarlijkse races is een „gou den helm", waarvoor in Tilburg de vól gende rijders gaan strijden: Kupczyn- ski, Polukard, beiden Polen, Peter sen. Beisen, Denemarken, Jüngling en Kater, Duitsland, Joseffson, Svensso®, Zweden, Routaneva, Laine, Finland, v. NICO VAN GORCUM a.s. Zondag 2 juli, 3 uur TOP SPEEDWAY COUREURS UIT POLEN, AUSTRALIë, DENEMARKEN, ZWEDEN, ENGE LAND, FINLAND, DUITSLAND EN NEDERLAND. Entree: van 2,- - 7,- Gorcum, Pratt Nederland,, Betts, Trigg Engeland, Mudge en Monk Australië. Dit programma, met verschillende internationals uit de landenploegen, die elkaar regelmatig in competities en op wereldkampioenschappen bekampen, is op papier een van de sterkste die de heer Van den Berg in ruim vijftien jaar samengestelde waarmee dan de pijn die het gebrek aan een rijke Ne derlandse vertegenwoordiging oplevert tot tevredenheid verzacht is. De wed strijden in Tilburg en Amsterdam wor den verreden onder auspiciën van KNMV en FIM. ten gewoon in vorm is. Met de am bitieuze Harm Ottenbros zal Post waarschijnlijk de meeste moeite heb ben. Ook Rik Wouters, Jan Hugens, Ka- rel Leyten en Henk Cornelissen zijn kanshebbers. De buitenlandse verte genwoordiging in deze Ronde van Ul venhout is groot. De sterkste man is ongetwijfeld Bordeaux-Parijs-winnaar George van Cooningsloo. Ward Seis is echter ook uit op een overwin ning, nu hij niet in de Tourploeg is gekomen. De andere renners, die nog een vinger in de pap hebben zijn: Palle Lykke, Jean Bantiste Claes, Ar- mand Desmet, Daniël van Rijkeghem Julien Steevens, Joh. van Tongerloo en Jules van der Flaes. Deze profs rijden vanaf 15.00 uur 140 km. Indrukwekkend Is de deelname on der de 100 amateurs. Alle sterke amateurs van dit ogenblik zullen om 11.00 uur aan de start komen. Daar onder zijn dan: grote favoriet Rini Wagtmans, Kees Zoontjes, de snel le Harrie Jansen uit Westzaan, die dit jaar twaalf maal als eerste over de streep kwam,, Rene Pijnen en Kees Koeken. Alleen deze renners zouden reeds voor een daverende koers kunnen zorgen. Maar er zijn nog anderen, zoals Fedor den Hertog en.Leen de Groot. Piet Oomen, Kees Rentmees ter, Johny Brouwer, Peter Kisner, Frits Hoogerheide, Frank Ouwerkerk Harrie van Pierre en Wim Braven- boer kunnen wel als voornaamste outsiders in dit zeer sterke veld wor den beschouwd. 's Morgens om 9.00 uur gaan de nieuwelingen reeds op weg. Zestig km staat er voor deze categorie ge noteerd. Het zal voornamelijk een strijd worden tussen de diverse itreekkenners als Leyten, Braspen ning, Roks, Van Hooydonk, Simons Oomen, Joosen cn Lambrechts. Gerda Biemans, miss-Platteland, miss-Brabant en miss-Beat zal fun geren als ronde-miss. .afe. JKl WAGTMANS FRAUENF.ELD (ANP) Dc tweede etappe van de wielerronde van Oost- Zwitserland voor amateurs heeft een dubbele Nederlandse overwinning opge leverd. Piet Tesselaar bracht de 212 km lange rit van Schwanden naar Frau- enfeld op zijn naam. De man uit Laag- Soeren toonde zich in de eindsprint de snelste van een groep van vijf renners. Jan van Katwijk ging met geringe achterstand als tweede over de streep. Uitslag: 1. Piet Tesselaar (Ned) de 212 kin in 5 uur 59 minuten 39 seconden; 2. Van Katwijk (Ned) zt; 3. Koecöi (Zwits) 5.59.40; 4. Regamey (Zwits) 5.59.41: 5. Riohner (Zwits) zt; 6. De Bie (Belg) 6.00.05; 10. Holst (Ned) 6.01.08; 13. Wagt mans (Ned) 6.01.15; 14. Hans Tesselaar (Ned); 15 Schepers (Ned) beiden in 6.01.15. Algemeen klassement: 1. Atzli (Zwits) 9.31.51; 2. Koechli 9.34.43; 3. Birrer (Zwits) 9.36.06; 4. Schepers 9.36.18; 5. Lier (Zwits) 9.36.50; 9. Piet Tesselaar 9.38.10; 10. Van Katwijk zt; 12. Wagtmans 9.38.13; 13. Hans Tesselaar zit. Hebf u gisfcêren ook dat berichtje in de krant gelezen over die ambte naar in Amsterdam? Die werd gede gradeerd, omdat hij ten onrechte een bruidspaar op een rondvaart boot heeft getrouwd. Het regende dat het goot en de ambtenaar vond het wreed om het stralende paar een paar honderd meter door de stro mende regen naar het stadhuis te 'laten lopen. Zijn chef redeneerde: er mag alleen op het stadhuis getrouwd worden. Als ik in Amsterdam woon de, zou ik een vereniging oprichten „tot rehabilitatie van ambtenaar Trapman". Een paar grapjes voor priesters, religieuzen en andere 'mensen, die Latijn kennen. De pauselijke ency cliek over het celibaat, die vorige week verschenen is, heet ten on rechte „Sacerdotalis Coelibatus". De brief had, volgens Romeinse kringen moeten heten„Pacem in Utero". En de komende encycliek over de pil zal, opnieuw volgens Romeinse kringen, „Populorum regressio" genoemd wor den". (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM Nog maar amper is de rook van de strijd om de „Gro te Prijs der Lage Landen" opgetrok ken, of een ander groots evenement dient zich aan. Zndagmiddag wordt op de Hilversumse drafpiste, de dra verij om de Gouden Zweep verreden. Een" bijzondere spectaculaire strijd mag verwacht worden omdat van de 21 deelnemers er zeker een half dozijn kanspaarden voor de overwinning van start gaan. Allereerst de winnaar van 1966 Carlos Pluto, die zondagmiddag jl. in het sprintersnummer over 1600 meter met een verrassende tijd van 1.19.9 zijn topvorm bewees. In de ,,Cold Cup" beweest Anton met 'n felle eindspurt van grote klasse te zijn. Ondanks diverse goede outsiders mag er een massale spurt worden ver wacht tussen Anton, C- Alkestis van E. Carlos Pluto en Cherie Spencer, waar van Cherie Spencer met 20 meter voor sprong op de grote craks itts gun stiger staat, maar zelf hard moet op passen voor o.a. Christiaan de Wet, Dominica, Barry Williams, Aureola en Bento Kitty de beste outsiders, die zich kunnen plaatsen in de eindstrijd. Overigens wordt het a.s. weekeinde wederom druk bezet met verschillende meetings. Vandaag draait Duindigt 10 nummers, waarvan twee rennen en vandaag en morgen komen de dravers in actie te Groningen. Vanmiddag wor den de series verreden van de Grote Jubileum-prijs, waarvan zondagmid dag de finale als hoofdschotel op het goed bezette programma staat- Van middag op Duindigt start André Haar- selhorst met verschillende kanspaarden. Met de vierjarige Esther H start hij in de openingsdraverij en zal hier E- ranthis Flinstone V en Earl Milkbottle moeten kloppen om de zege te behalen. Met Barones Julia H zal het „knok- %ken" geblazen worden tegen o-a. Es- meraud en Dóchter van Our Bonni- die beiden in goede vorm zijn getuige him recente overwinningen- In de Torre molinosprijs treffen drie vertegenwoor digers van Brabant, Dandy H met Haarselhorst, Cowboy Heny VS met Peemen van Oyen en Carel Bond W met Caron uit Oosteind de sterke te genstand van Enterprise Hollamdia de klassevolle zoon van de Franse mer rie Klingsor, die enige jaren geleden door de heer v. d. Hurk uit Breda uit Frankrijk werd geïmporteerd. BREDA Op de nationale Cliateau- roux, gegeven te Bergen op Zoom, heb ben 3231 duiven gevlogen. Heel wat minder, naar u ziet, dan op St. Vincent maar ze hebben het er beter afgebracht. Het is de gevreesde Jan van Gys te Groede, eigen neef van wijlen Bram, die ze allemaal te glad af is. Zelfs Re- né Verstraeten te Oostburg, zy het in dit speciale geval, met een ferme koei- dikte. Had René, toen hij zyn duif zag vallen, niet nog gauw iets moeten weg slikken van ontroering (vermoedelijk pruimpje tabak den Br.) en waren de buren niet juist bezig geweest met het zetten van een t.v.-mast, rats neven het duivekot, waardoor de wakkere luchtreiziger verschoot en seffens op de wieken ging (voor een groot kwartier?) dan had ik het nog niet geweten. Maai1 ja, dat zijn van die tragedies, waar alleman voor bloot staat. Jan is er mee weg en de centen komen te recht bij een groot kampioen; hij speelt het ganse jaar alreeds dat de rook eraf vliegt. Ziehier de vijfentwintiv eersten: 1 Jan van Gijs te Groede, 2 Re né Verstraeten (de Groten) te Oostburg, 3 M. van Hout te Oirschot, 4 Gebr. Borg- mans te Reusel, 5 J. van Haren te Ven- ray, 6 F. Verschelden te Axel, 7 Th. Snepvangers te Zundert (de Snep zoge- zeed)8 A. Goris te Kruisland, 9 P. Roo sendaal te Lepelstraat, 10 H. Smulders te Dongen, die in zijn woonplaats al waar toch geen kraaien zitten, maar liefst zesentwintip minuten los vooruit speelt, 11 A. Verbiest te Bergen op Zoom, 12 M. Brocatus te Steenbergen, 13 G. Palings te Woensdrecht 14 Gebr. Elegeert te Koewacht, deze koeiwach- ters spelen ook jaar in jaar uit straf, 15 F. Verstraeten te Axel, 16 M. Buuron te Bergen op Zoom, 17 C. J. Clement te Krabbendijke, ook geen krabber, 18 en 23 J. van Oorschot te Put, 19 Chr. Ja cobs te Uilekoten 20 Ch. Dieleman te Axel, 21 A. Dhondt te Hulst, 22 de ge vreesde Jan de Weerd te Steenbergen, 24 C. Blommaert te Kloosterzande, 25 A. de Putter te Cadzand enz. Vervolgens het afdelingsconcours van Noyon, door de zaterdagvliegers: 1 F. Petit te Oosterhout met een doffer die dit jaar reeds tien prijzen won, waar onder twee eersten, een tweede, een vijfde en twee zesden, is dat even een kampioen, 2 M. Remie te Breda, 3 M Machielsen te Fijnaart, 4 W. van Ham te Heiningen, 5 G. de Vos te Roosendaal, 6 W. Vermeulen idem, 7 W. Bol te Klundert, 8 J. Bram te Willemstad, 9 Jac. van Ham te Fijnaart en 10 Ant. Roks idem. De meeste duiven schrijft „De Duif" te Antwerpen ontsnappen op het nippertje aan onweders en wervel stormen. Wie er zich niet van aange trokken heeft, is Jos Schelfaut van De Klinge. Hij speelt even hard als Desmet- Mathijs te Nokere, zo nu weer de eer ste in de Union van Corbeil. De meest /indrukwekkende prestatie echter, wordt geleverd door Ward Van de Sande te Berendrecht, kampioen van grote fond 1966 in de provincie Antwerpen. Lange tyd heeft het er naar uitge zien dat hy los vooruit de eerste ere prijs .nationaal Cahors zou winnen, te gen 4178 duiven. Met een overvlucht van honderd kilometer op de Franse grens achter Charleroi. Ter elfder ure echter kwam er nog een duif opdagen uit het Hag^land, van pen zekere Goet- huys te Lubbeek, die er nipt mee weg is. De morele overwinnaar blijft Van de Sande. Ziehier wat konfrater Gérard Adriaenssens er over schrijft: „Eduard met zijn vlasblonde kop beter gekend als de Witte stond naar zijn jonge duiven uit te zien die onder weg waren van St. Denis. Hier werd het zoetjes aan processie of ^beganke nis" van vrienden, die van wanten wis ten: De „Witte" zijn duif heeft de eer ste nationaalWelke kleur heeft die duif Wel het is een hagelwitte, een smirrel met hier en daar een zwart plekske, doch niet het vernoemen waard. Dubbel wit dus, hoe bestaat het. De „Witte" is een fameuze vlieger, reeds met roem overladen. Hij had noch de klad noch de wind aan zyn kant en dan winnen met zulkdanige overvlucht, me dunkt dat de vlag mag wapperen op de toren van Berendrecht. Ge wit het schoonste van de historie nog niet. Eduard was niet thuis toen zijn witte triomfantelijk kwam aange vlogen. Er moest immers een volle constateur met kopduiven naar het lo kaal gedragen worden te Stabroek. En daar nog een weinig geklapt en een goei pint gepakt, vermits ze zo hard ge komen waren. Zodoende was het 's avonds acht uur geworden. Toen ging de telefoon voor Eduard en 't was zijn vrouw. Da's mijnen witten zei de Witte. En 't klopte. Hij spoedde zich naar huis en vond zijnen smirrel aan 't roepen en huilen alsof hij van het kot niet was weg geweest. Hij had een goei negenhonderd meter per minuut ge maakt over achthonderd en zoveel ki lometer, op de dag van de Eindhovense St. Vincent, 's morgens te vijven los en 's avonds acht uur terug thuis in Beren drecht op de 'ollandse grens. Is me dat een geweldenaar Men zegt wel eens en ik wil aanne men dat er waarheid in steekt, dat als wanneer een duif is gaan drinken, ze verloren is voor een vroege prijs. Wel nu de smirrel van de Witte had op zijn terribele luchtreis van de streek van Toulouse naar Berendrecht kenne lijk een paar pinten gepakt. Opgedroogd slik aan zijn poten bewees zulks on- omstootbaar. Laat andere er door ver slagen worden, niet de smirrel. Die kost nog gans de nationale klad er on der houden. Noel Descheemaecker die er aan 't filmen was toen uw dienaar Den Bruinen de smirrel ging bezien, meende dat deze wakkere luchtreiziger bij het overvliegen van de Frans-Belze grens in de late namiddag een half uur los vooruit moet hebben gezeten. Witten, gij bezit een wonderduif!" Chateauroux te Etten en Leur met 250 duiven: 1 en 3 Janus Martens, 2 en 7 Ant. Buys, 4 A. Tijs, 5 Dirk Rijken- barg, 6 A. Hendrikx, 7 J. van Kemena- de, 9 R. Lauwen, 10 R. van Sundert enz. Idem op Corbeil: 1 A. Buys, zes minu ten los vooruit, 2 C. Maas, 3 C. Dekkers, 4 en 5 A. de Rooij, 6 A. Hendrikx, 7 A. Martens, 8 Gebr. Huybrechts, 9 F. van vliet en 10 M, van den Beemd enz. Spe ciale vermelding de schitterende uit slag van Dirk Rijkenbarg op St. Vin cent: vijf van de zes, te beginnen za terdag niet te laat, 2 4 5 8 en 11 Pont St. Moxence in de Bredase Bond met 836 duiven: 1 M. Fasen, een kwartier los vooruit, 2 C. Jaspers, 3 A. Verwater, 4 C. Kwisthout, 5 P. van den Bliek, 6 J. W. Peters, 7 A. de Prenter, 8 Jac Horward, 9 A. de Kort, 10 P, de Kort enz. Inzake het nationaal concours van Dax, dat Breda dit jaar voor de 40e maal zal organiseren, verneem ik dat er een zilvervloot aan gratis prijzen is die de titen-duizend gulden te boven gaat! Ik weet niet of dit het wereldre cord is, maar het doet er wel lillek naar. Er zijn 40 merkhorloges, die gratis ver loot zullen worden onder de deelne mers, onverschillig of hun duif prijs dan wel los er onder door vliegt. Kijk, dan noem ik nu een fondconcours. Er op of er onder doch even veel kans op een ereprijs als eender wie. Jaren ge leden wonnen de gebroeders Claessens te Melsele het vet varken op een groot concours in de Antwerpse "Union, even eens door er los onder door te vliegen. Het is natuurlijk beter dat ge op dé lijst komt te staan, doch lukt dat niet, dan is er, naar u ziet, alleszins nog geen man over boord. Allemaal goeie, DEN BRUINEN Marlinus Nijhoff is een van cvnze grootste dichters geweest, althans in mijn ogen, In Vrij Nederland van de ze week publiceert Bibeb een inter view met de schrijfster A. H. Nijhoff, die 34 jaar met hem getrouwd is ge weest. Ze zegt: „Ik heb hem nooit zijn stem horen verheffen, maar hij had een enorme artistieke bewogen heid. Velen zien hem meer als een briljante figuur, terwijl ik hem zie als een stille figuur. Anderen zien hem als een groot veroveraar. Ik zie hem als ingetogen. Hij had een zeer kleine kamer, daar zat hij te wer ken, geen mooie dingen om hem heen, stil, aan de ordelijke tafel, schrijvend in zijn ordelijke hand schrift. Rust". De „zes zwarte zusjes", de meisjes, die enkele maanden in het kader van de actie „Zivarte Zes" van het Veilig Verkeer door Nederland hebben rondgereden en aan automobilisten folders uitgedeeld hebben, zijn met hun actie gestopt. Een onthullende uitspraak van hen: „Je merkt, dat de Nederlander het prettig vindt, dat hij op iets gewezen wordt. Zij mogen dan nonchalante rijders ge noemd loorden, ik geloof, dat ze al leen gemakzuchtig zijn. Als ze re geltjes op een presenteerblaadje krij gen, willen ze die wel opvolgen, maar van die honderden automobilisten, die we hebben gesproken, had maar een heel klein percentage zich op eigen initiatief verdiept in de nieu we verkeersregels, die sinds 1 janua ri van kracht zijn". Dames en heren, weggebruikers weet u, dat er vandaag weer enkele dingen in het verkeer veranderen? Het gaat om de strepen op het weg dek. Stelt u zich in ieder geval op de hoogte. 1 juli is trouwens ook in ander opzicht een belangrijke datum. Van morgen zijn we met zijn allen aan de tweede helft van het jaar begon nen, allen even welgemoed, hoop ik, als die miljoenen landgenoten, die de tweede jaarhelft met vakantie be ginnen. Er is nog iets vandaag; weet u het nog? Vanaf vandaag is mr. Gijsbert 'van Hall, voormalig burge meester van Amsterdam, weer amb teloos b.urger. Een jeugdig Utrechts echtpaar heeft de politie een lastige middag bezorgd. Twee politieagenten wilden het echtpaar uit huis zetten, omdat het de deurwaarder niet wilde toe laten. De deur was gebarricadeerd en de man en vrouw van 18 en 17 jaar oud moesten er echt uit. Ze wilden niet en dreven de politieagenten met de tuinslang terug. Een commissa ris slaagde er later wel in, na uren praten. Als de Amsterdamse politie dat middel vorig jaar zélf eens toe gepast had „Ach, meneer", de kranten liegen zo, dat ze het zelf geloven". Deze uitspraak heeft u gisteren ook al in deze rubriek gelezen. De man, die dit zei, de burgemeester van Chaam, heeft ons een toelichting gegeven op deze ontboezeming. „Ach, ik zei het bij wijze van grapje", grapjaste hij. Ik lach ook, maar niet om het grap je. MERIJN Morgen zullen de cross-motoren weer over het Madese circuit denderen. (Van onze correspondent) MADe Zondag wordt er te Ma de een nationale motorcross gehouden op het circuit ,,Den Duin". Deze ra- jCS T»»ui^il^worden georganiseerd door de M.C.B.O. uit Oosterhout en de ba- ten komen ten goede aan de E H-B.O te Stuivezand. Op dit vrij zware terrein zullen vele ..groten de strijd aanbinden. In de i je zullen o.a. starten H.J. Vink uit Amsterdam en A. de Vries uit Slik kerveer. In de 250 cc zijn de favorie- ten: c. v. Dun, Breda. Peter Vos, Oss Jaap Levier, IJmuiden en Cor Vet té Dordrecht. De plaatselijke favoriet is t Yprwijmeren uit Geertruidenberg. In de §00 cc zullen o-m. aan de start verschijnen gebrs. P. H. Daniels, J. van de Schoot. Tilburg en J. Caron, Den Hout. Er zal door de plaatselijke deelnemers worden gestreden tegen een sterk team uit Nederland.

de Stem | 1967 | | pagina 13