X Arabieren worden het niet eens Prins Claus neemt rijles P 1.95 18.90 Voor roofoverval in Duivendrecht eis van vijf jaar Nieuwe haven bij Maassluis kost ruim 170 miljoen GROEIEND PROTEST TEGEN INLIJVING OUD-JERUZALEM Stapvoets in de duinen, in galop over strand Noodplan voor olietekort in Europa I fettrtTa? kVT onmid- Leken mogen communie uitreiken Negeroproer in Buffalo m\ c. JJ&S keus van de sportieve man BROEKHUIS C. M BROEKHOVEN A. v. MIL - VELDHOVEN J AC. VAN HAAREN PIET VAN AART F :a. 1 1 LUIJCKX F a. HOOGLAND J PLASSCHE FA, WASSEN S KATOEN 0 JERSEY omerkwaliteit ns klimaat reed 7.95 OP ZOOM Geen incidenten door boycot binnenschippers Russen Handel vrij Beroep ONGELUK CHAGRIN Bisschoppen in brief Rus beroofde zich van het leven op Rode Plein Vlieger voor half jaar bevoegdheid kwijt Paus roept jaar van het geloof uit Rolling Stones veroordeeld V. V. d. Opzienbarend Rotterdams plan In fasen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 30 JUNI 1967 '17 veiligheid rijgenoegen chöppen van Uw worden verbeterd moderne banden, aarste eisen vol- duur irend (ADVERTENTIE) s voor modinette bij rdien meteen! Vraag Je ie vak mag leren... daar lezier van. Bij de N.v. fordt je als leerlinge van fsschool (Vakopleiding binnen het bedrijf OP" ]crpcr?r hg, die onder Rijkstoe- bmbinatie met lessen op blaats vindt, wordt reecis [ris betaald. Bovendien I als leerlinge volledig sociale voorzieningen. misschien wil een van J ten) of vraag inhchting onze afdeling P 1-277600 of vul onder pRINS Claus heeft dezer dagen in de Wassenaarse duinen en op het 'strand een rit per paard gemaakt ■De prins is druk bezig met het leren lyaarftrn&en. Gefturende de algelopen twee maanden heeft hij regelmatig les gehad in de manege van de Ko ninklijke Stallen in Den Haag, ter wijl hij ongeveer vier tot vijf ritten buiten heeft gemaakt. De prins arri veerde in een auto bij de stal van de theetuin Meyendell, waar een paard, de bruin-grijze Lightfeet, al gereed stond. De prins, die was gekleed in een lichte rijbroek, een groen sport hemd en een blauwe trui, besteeg dl. reet het paard in gezelschap van de eerste stalmeester W. F. K. Bisschoff van Heemskerck en zijn vroegere se cretaris mr. C. J. van Schelle. Op het ruiterpad in de duinen werd stap voets gereden, maar op het strand ging men in galop. Vermoedelijk zal prins Claus geen springruiter wor den. Hij zal zich hoofdzakelijk bepa len tot het plezier-rijden. Foto's Simon E. Smit NEW YORK/CAÏRO/TEL AVIV (RTR/AFP/ANP/AP) Drie punten beheersen momenteel het nog steeds drukke diplomatieke overleg rond de kwestie van het Midden-Oosten. Op de eerste plaahs dreigt er van een Arabische topconferentie niets te komen. De minis ters van buitenlandse zaken van de Arabische landen zijn het noch in Koeweit noch in New York hierover eens geworden. Er heerst verschil van mening over het al of niet voortzetten van de oorlog. Syrië en Algerië willen b.v. een guerrilla-oorlog. Ook over de olie-boycot is geen eenstemmigheid. regelen te nemen voor de terugkeer van Jordaanse vluchtelingen naar hun huizen. Gisteren zijn buitenlandse consulaten in Port Said gesloten en de diplomaten naar Cairo gegaan op verzoek van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken, aldus deelt het agentschap voor het Midden-Oosten mee. Het zijn de consulaten van Nederland, communistisch China, de Sovjet-Unie, Italië, Griekenland, Spanje, Polen en enkele Sfcandir.avisohe landen. ROTTERDAM (ANP) De boycot van de zeven Nederlandse graan- en veevoederbedrijven, waartoe de stich ting algemeen verband van^ binnen schippers woensdagavond tijdens de nogal emotionele vergadering besloot, heeft gisteren op de Rotterdamse schip- persbeurs niet tot moeilijkheden geleid. Dat het niet tot door velen verwachte incidenten kwam, is vooral te danken aan het feit dat geen van deze zeven bedrijven donderdag met-een lading aan bod op de beurs kwam. De boycot, waartoe woensdagavond werd besloten, had tot doel eventuele door deze zeven bedrijven op de beurs aangebrachte lading niet te accepteren. De actie van de beursschippers moet gelden als een protest tegen het systeem van de zogenaamde relatievaart, en met name tegen de fabrieken die contracten met de relatieschippers voor het ver voer van lading hebben afgesloten. De beursschippers zijn van oordeel dat alle vracht via de beurs moet worden aan geboden en dat niet een beperkt aantal schippers door hun vaste relatie met fabrieken miljoenen tonnen vracht per jaar buiten de deur houden. Het Amerikaanse State Department heeft reeds verklaard de eenzijdige ac tie van Israël inzake Jeruzalem niet te zullen erkennen. Koning Hoessein van Jordanië heeft in een verklaring in New York een beroep op de wereld gedaan „een standvastige houding aar.- te ne men"' ten aanzien van „een eigenmach tig optreden' van Israël. Ook Frankrijk zou de inlijving niet willen erkennen. Een derde belangrijke ontwikkeling: De Sovjet-Unie schijnt te zijn afgestapt van de eis dat de Verenigde Naties m een relrlutie Israël moeten veroordelen wegens agressie. De Russen zouden be reid zijn genoegen te nemen met een compromis-resolutie waarin alleen om terugtrekking van de Israëlische troe pen wordt gevraagd. Dit wordt gesug gereerd in een bericht in de Russische regering» krant Izwestia van de corres pondent bij de VN. Het aantal vluchtelingen dat van de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan naar het oosten is overge stoken, heeft de 200.000 bereikt, zo deel de de Jordaanse regering gisteren mee. Premier Saad Joema'a,heeft, naar voorts bekend is gemaakt, de commissaris-ge neraal van de VN hulporganisatie UNRWA, Laurence Michelmore. duide lijk te verstaan gegeven dat Jordanië „De door de Israëli's uit hun woon steden verjaagde vluchtelingen op tijde lijke basis alle mogelijke hulp zal bie den, maar dat Jordanië in geen geval akkoord kan gaan met de permanente vestiging van deze vluchtelingen op de oostelijke oever van de Jordaan' De Verenigde Naties zouden maatregelen moeten nemen om de betrokkenen naar hun woonplaats en kampen op de weste lijke oever terug te doen keren. Intussen zijn gisteren omstreeks het middaguur in het herenigde Jeruzalem alle versperringen tussen de oude Jor daanse stad en de Israëlische sector opgeheven. Bewoners van beide kanten bezochten over en weer de stadsdelen, waarvan zij twintig jaar gescheiden heb ben geleefd. Ook de handel tussen de stadsdelen is vrij verklaard. De Israëlische autori teiten hebben de koers van de Jordaan se dinar gesteld op zeveneneenhalf Isra ëlische pond. De dinars kunnen op spe ciale kantoren ingewisseld worden. Van zaterdag af is in de gemeente Jeruzalem alleen Israëlisch geld wettig betaalmid del. De Israëli's zijn van plan naast de mandelbaumpoort meer verbindingen tussen de twee stadsdelen aan te leg gen. Het bestuur v.an „Groot-.Jeruzalem" heeft donderdag de 400 gemeente-ambte naren van de vroegere Jordaanse sec tot officeel aangesteld. Christelijke religieuze leiders in Am man hebben een beroep gedaan op paus Paulus, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, de aarts bisschop van Canterbury en patriarch Athenagoras van Istanboel snelle maat- (ADVERTENTIE) WREOUJ UtfJTËü AA* poTsmi A.ft lMO door velen ontdekt in hun Irish Coffee! 1 MX AMSTERDAM ive WASHINGTON AP) Het Amer,- nse ministerie van binnenlandse ra- ceft een noodplan goedgekeurd 1 Europa bjj te staan met olie. teeaumvoofle va", het het plan no« som? plannen mofiteI» festeld door de ««i"-6"' Het werd op" taanse oliemaarffh en 21 Amerl- 'uitonland werken 611 die in hpt 'aken, "^CordelfMon001 binnen'andse »»mmige Arabisohf j dat hoewel *tktie hervat hohv, ?en de oliepro- Bn verminderd zHn t"' oliezendln- 'akort aan tankseb Sevolge van een «anwege de siuiw"' zijn nndig «naai. "«tuig van het Suez- 1 aldus Moore He1e a£metin" I y?Pa zijn 30milS le.vemnties aan I ignore zei ve,!rt71m^er dan normaal". P n°roale dalL'rt" Libië Irak Iég°attezodueez1ijne'Van AMSTERDAM (ANP) Tegen de 23-jarige monteur Juan M. van E. en de 24-jarige op Curasao geboren las ser Stanley K. E. beiden uit de hoofd stad, die op 23 september vorig jaar de roofoverval op liet hulppostkantoor in Duivendrecht pleegden, heeft de officier van justitie bij de Amsterdam se rechtbank vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Van de buit van ruim 10.000 gulden is niets meer over. De verdachten, die volledig beken den, werden vorig jaar oktober bij de Duits-Zwitserse grens door de Duit se politie gearrestèerd wegens verbo den wapenbezit. In veertien dagen had den de mannen, nadat zij eerst hun vrouwen in Amsterdam geld hadden gegeven, de rest van de buit opge maakt. Op de idee voor de roofover val waren de jongemannen gekomén door hetgeen over overvallen in de krant en op de televisie werd gebracht. In Duitsland hadden zij voor 600 Mark pistolen gekocht, zo verklaar den zij, die ze naar Nederland hadden laten sturen. De wapens hadden ze echter niet in handen gekregen omdat de douane deze weigerde aan hén af te geven omdat de mannen geen wa penvergunning bezaten. Volgens de of ficier van justitie, mr. H. G. van Ever- dmgen, waren beide mannen ,,wat van plan geweest met deze wapens. Met een tevoren gestolen wagen reed het duo na de overval naar het Afrikanerplein te Amsterdam, waar de auto werd verwisseld voor een an dere waarmee ze naar Duitsland ver- en- Wonderlijk genoeg, zoals de omcier zei, is het tweetal na de over- voor bun aanhouding in oktober m Duitsland, nog in handen van de politie geweest. Toen zij namelijk de naar de douane in Amsterdam uit Duitsland gezonden wapens niet kre gen, probeerden ze deze door in het douanekantoor in te breken te bemach tigen. Dit was echter mislukt. Na hun aanhouding daarvoor werden ze, echter weer vrijgelaten. Een verkeersongeval nabij .de Duitse grens bij Bazel werd het duo echter noodlottig. Hun wagen kwam in de vangrail terecht en toen de politie de auto inspecteerde, wer den daar wapens en munitie aange troffen. De beide mannen werden ge arresteerd en aan Nederland uitgele verd. ,,Voor veertien dagen plaisir d'amour jaren van chagrin", zei rechtbankpre sident mr. W. C. Hassoldt: „Het is een verdomd brutale overval". Er ontstond enige hilariteit bij de verdachien toen de president uit een busje traangas van het model dat bij de overval was gebruikt een wolkje de zaal inspoot. „Het helpt niet", zei een der verdachten, „wij hebben het bij elkaar geprobeerd". De officier van justitie zei dat de mannen de over val hadden voorbereid. Zij hebben con tact gehad met soortgelijke lieden, die de overval op een bank in IJsselsteïn hebben gepleegd. Het hoofdmotief ls geld geweest bij deze overval, die om twaalf uur op het midden van de dag werd gepleegd aldus de officier. Hij zei zich nog te beraden of hij de vrou wen der verdachten die van het ge stolen geld bedragen hadden gekregen, vervolgen zal terzake van heling. „Het is misschien wat overdreven hen ook nog te vervolgen", zo voegde hij er aan- toe. De raadslieden pleitten clementie De advocaat van Stanley verzocht een psychiatrisch rapport over zijn cliënt te doen uitbrengen. In zijn laatste wiKvrd zei Stanley, die op 18 april tijdens zijn overbrenging naar Haarlem was ontvlucht maar zich later weer had gemeld, „Ik ben teruggekomen om rcujn straf op mij te nemen". De rechtbank doet op 5 juli uitspraak, (Van een onzer redacteuren) BREDA „Waneer 'fc nodig is, kan vanaf lieden aan de plaatselijke bis schop verlof worden gevraagd om de communie te laten uitreiken door reli gieuzen of leken. Men kieze voor deze functie personen uit, die als degelijke christenen bekend staan en zorgen voor een goede instruc tie". Aldus de Nederlandse bisschoppen In een brief, die zij gisteren aan hun priesters hebben doen toekomen. Daarin worden een aantal mededelin gen gedaan, die betrekking hebben op de vernieuwingen in de liturgie, in het bijzonder de eucharistieviering. De bisschoppen presenteren een offi ciële vertaling van de tradionele Latijn se canon en kondigen aan, dat binnen kort drie andere teksten ter beschik king zullen worden gesteld. Zij rekenen er op, dat alle priesters zich voortaan aan een keuze uit de vier goedgekeurde teksten zullen houden. De bisschoppen zeggen te wensen, dat in de ritus van de eucharistie viering geen eigenmachtige veranderin gen worden aangebracht- De riten van enkele experimenteercentra zijn offi cieel erkend 'en wel voor de liturgie viering in die centra. Verder kondigen zij de uitgave aan van een missaal in aangepaste vorm om de gelovigen in staat te stellen de gebeden te volgen. In een inleiding op de instructies spreken zij met veel lof over de wijze ^waarop de gelovige zich achter de vernieuwing der liturgie heb ben geplaatst. Tenslotte verklaren de bisschoppen over de thans ingevoerde vernieuwing uitvoerig contact te hebben gehad, niet alleen met de liturgische raad, maar ook rechtstreeks met Paus Paulus, die zich persoonlijk heeft ingespannen bij 't zoeken naar nieuwe regelingen. MOSKOU, (AP) Een 67-jarige on geletterde Rus, die in de gevangenis heeft gezeten wegens het met een mes verwonden van zijn vrouw en zün zoon, heeft zichzelf woensdag door een ont ploffing om het leven gebracht op het Rode Plein in Moskou. Dit is de officiële versie van het ge beurde van woensdagavond, zoals die door het persbureau Tass is gepubli ceerd. Een Amerikaanse toerist die door li chaamsdelen en kleren van de man is getroffen, heeft verklaard dat er geen directe aanleiding was voor de ontplof fing. Tass geeft ook geen reden. Com munistische zegslieden hebben woens dag getracht verband te leggen tussen de ontploffing en de toestand in het Midden-Oosten. BUFFALO, (AP) In Buffalo (.V-S.) is liet woensdag voor de tweede achter eenvolgende avond onrustig geweest Grote groepen jonge negers trokken door de oostelijke wijken van de stad. Zij gingen zich te buiten aan het gooien van stenen, plunderen en ander vanda lisme. De politie trad streng op. Tenminste zeven personen, waarbij twee politie agenten, kregen schotwonden. Bij de overige vijf gewonden waren tieners en een vrouw. DEN HAAG (ANP) De raad voor de luchtvaart heeft de 41-jarige D. J. M. uit Amersfoort voor de duur van zes maanden de vliegbevoegdheid ontno men. De vlieger was op 9 november 1966 met twee passagiers van het vliegveld Hannover opgestegen met bestemming Rotterdam. Door een weersverslecht'e- ring bij Arnhem raakte hij de koers kwijt. Hij besloot naar Hilversum te vliegen. De vlieger was niet in het bezit van de bevoegdheid tot blindvliegen. De raad is van oordeel dat de vlieger zijn vlucht had moeten onderbreken' en had moeten uitwijken naar b.v. Twentbe. Hij vloog echter door en kwam zonder toestemming binnen het plaatselijk ver keersgebied van de vliegbasis Soester- berg. Zo handelende heeft hij grote ri sico's genomen, aldus de raad. Watersport voor zonnige dagen... Maar water is voor een horloge die dag-en-nacht doorwerkende, minuscule supermachine - een voortdurende bedreiging. Daarom is Prisma Dolphin zo'n technische prestatie. 100% waterdicht door drievoudige extra afdichting: bodem met extra o-ring, kroon met rubber-pakking, glas met extra condens-ring. Zelfs het kleinste waterdeeltje komt daar niet door! Daarom is Prisma Dolphin de keus van de sportieve man. ROME (K.N.P.) Paus Paulus heeft op de avond van de feestdag van de apostelen Petrus en Paulns, 29 juni, een „jaar van het geloof" uitgeroepen voor de hele Katholieke Kerk. Dit gebeurde naar aanleiding van het 19e eeuwfeest van de sterfdag der beide apostelen-martelaren, op welke dag te vens het openbaar consistorie gehouden werd bij gelegenheid van de creatie van 27 nieuwe kardinalen. Samen met 24 van hen concelebreerde hij de mis op het voorbordes van de Sint-Pieter. CHICHESTER (Reuter) Twee le den van de Britse „pop-groep" de „Rol ling Stones" zijn gisteren door een En gelse rechtbank veroordeeld. De leider van de groep, Mick Jagger, is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het in bezit hebben van stimu lerende pillen. Zijn gitarist Keith Ri chard heeft een jaar gekregen, omdat hij zijn huis zou hebben verhuurd aan gebruikers van hasjiesj. Grote Kerkstraat 42, Steenbergen Goud - Zilver - Optiek Tel. 01670 - 3385 Kortemeestraat 33, Bergen op Zoom Goud - Zilver Tel. 01640 - 5607 Wouwsestraat 18, Bergen op Zoom Goud - Zilver Tel. 01640 - 5207 Juweliersbedrijf N.V. Brabantplein 15, Breda HAAGWEG 27 - Mie nieuwste modellen in voorraad - BREDA TEL. 33654 Leysenhoek 14, Oosterhout, Tel. 4015 Stationsstraat 22, Bijen, tel. 2240 Hoek van Coothplein Nieuwe Ginneken- straat 2. Breda, Tel. 46500 Juwelier - Horloger Burgem. Erasmusstraat - Oostburg Markt 21 Roosendaal Telefoon 3025 GOUD ZILVER OPTIEK ROTTERDAM Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben bij de gemeenteraad een groot plan ingediend voor de aan leg van een havenproject tussen Hoek van Holland en Maassluis De nieuwe haven, die de naam „Rijnpoort" zal krijgen, gaat een investering van f 172 min. vergen en zal, als de verwachting van burgemeester en wethouders be waarheid wordt, in 1976 geheel zijn voltooid. Het plan van Rotterdam voor de aanleg van Rijnpoort" is, zo zeggen b. en w. in de toelichting, gebaseerd op een aantal aanvragen voor nieuwe terreinen op de rechter Maasoever in de nabijheid van de zee. Grote be langstelling voor vestiging in het nieu we havengebied heeft op de eerste plaats de maatschappij Zeeland, die met de Britse spoorwegen een veer dienst onderhoudt tussen Hoek van Hol land en Harwich. Verder heeft de ge meente Rotterdam van verschillende zijden aanvragen ontvangen voor ter reinen bij de „Rijnpoort" in verband met de behandeling van container schepen. Het is dan ook de bedoeling dat «1e nieuwe haven tussen de Hoek en Maassluis in belangrijke mate zal zijn afgesteld op het containervervoer. Tenslotte heeft een aantal maatschap- pije belangstelling getoond voor pas sagiersaccommodatie in het nieuwe ha vengebied ten behoeve van cruise- en lijnschepen welke Rotterdam regelma tig aanlopen en thans verspreid ovre de hele haven ligplaats kiezen. ..Rijnpoort' zal een oppervlakte van ongeveer 460 ha. beslaan, waarvan on geveer 260 ha. haventerrein zal over blijven. Burgemeester en wethouders van Rotterdam zijn van mening dat het havenproject waar in de toekomst naar schatting 20 min. ton stukgoed zal kunnen worden verwacht, in. fasen zal kunnen worden uitgevoerd. Voor wat de aansluitende verbindingen be treft acht men het in Rotterdam mo gelijk de nieuwe haven op betrekkelijk eenvoudige wijze aan te slsiten op Rijksweg E-36. Voor een spooraan- sluiting zal de lijn Rotterdam Hoek van Holland ter plaatse moeten wor den omgelegd.

de Stem | 1967 | | pagina 7