Grote drukte op wegen verwacht RIDDERS VAN HET Twee doden bij drie overvallen Leidse professor zaait onnodige onrust US JAMIN „NIEMAND KENDE DE ECHTE JAYNE N.V.S.H. BLIJFT DE PIL VERSTREKKEN vóór 1 jiiii 1967 f114111 BUIT IN BELGIE F 226.000 Degradatie na sluiting van huwelijk in rondvaartboot TIEN JAAR IN MOORDZAAK OOSTERHOUT MINSTENS EEN DODE BI] ONGELUK MET AUTOBUS DAGBLAD VOOR ZEELAND Drie miljoen er op uit Droog zon onder 21-04 uur- Het weer in Europa ONTSNAPT KALM Drie ton voor M.-Oosten Gracia in verwachting Weinig hinder Eigen land Filmactrice om het leven gekomen Expres Agressief débé meubelen )07e JAARGANG Ne. 25544 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia pireeteur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen r j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Jjles, mr. H. M. L. de Rechter, P V. AA. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 V R IJ D A G 30 JUNI 1967 Abonnementsprijs: m.i.v. 1 juli 1967 f 12,65 per kwartaal (excl. incassokos ten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse nummers f 0,20. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van bui tenlandse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 .per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). NEDERLAND OP VAKANTIE (Van onze correspondenten) LONDEN/BRUSSEL/HAMBURG Bij twee bankovervallen en een overval op een speelgoedwinkel zijn gisteren een man van 24 jaar en een politieagent neergeschoten. Vier personen werden gewond. t ier sewapende rovers overvielen gisteren in de buurt van de Belgische jMustnestad La Louvière een auto waarin lonen werden vervoerd. Zij maak ten een zak geld met ongeveer 226.000 gulden buit. Toen de auto over een brug reed ver sperden zij de weg. De chauffeur en de Kassier werden gedwongen uit te stap pen. Een derde inzittende van de auto werd door een schot van een automa- 5™ revolver gewond. De Nederlandse politie is ingeschakeld bij een groot- I ficheepse jacht op de overvallers, gisterenmiddag werd de eigenaar van w_sPeeIgoedwinkel in het centrum van hamburg overvallen. Zijn kreten wer- g?5?ord door voorbijgangers, die enh,?jltlePa^rouille van drie man waar- tïï De °vervaller schoot twee agenten neer, van wie er een in een hetKNMTrlcht,' ^gedeeld door ivkspiNn i,8 g tot vanavond: m Esti ?"voIkt met °P de tire win} ?n d™0® wcer. Ma- naar «S L"im,end van zuidwest Dezelfde temperaturen. lgen' zon op 4 24 uur. ziekenhuis aan zijn verwondingen is be zweken. De derde politieman wist de overvaller te overmeesteren. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam prussel leemburg Bordeaux Grenoble Nice Berlijn frankfort MÜnchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Helgrado Athene Rome Barcelona Madrid {toUorca weer lichte regen zwaar bew. licht bew. regen regenbui licht bew zwaar bew half bew. licht bew. zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt max. temp. 18 17 22 18 18 21 18 23 22 25 27 26 26 25 24 24 24 24 25 27 24 32 33 30 26 33 27 33 Een man van 24 Jaav, die een bank rover achtervolgde, werd gisteren in de Londense gemeente Chelsea doodge schoten. Twee bankbedienden liqpen schotwonden op. De gangster slaagde erin te ontsnappen De vermoorde man had de bandiet in een doodlopende straat gejaagd. Het drama gaf aanleiding tot een grootscheepse klopjacht op de dadel. De politie waarschuwde het publiek, „Deze man is zeer gevaarlijk. Hij zou opnieuw kunnen schieten". Een zegsman van de beroofde bank verklaarde: „H'iJ heeft slechts een handvol koperen pen ny's ontvreemd" Het was 11.30 uur toen de gangster zich in een filiaal van de National Pro vincial Bank begaf. Hij stapte noncha lant naar de kassier, schoof hem een briefje toe en zei rustig:: „Beweeg niet. Ik houd een revolver op u gericht. Geef me het geld". De kassier vatte de overval erg kalm op en trachtte tijd te winnen. Een .van de vrouwelijke bedienden besefte wat ei aan de hand was. trok een collega tegen de vloer en gilde; „een hold-up". De gangster keerde zich om en liep weg. Hij werd onmiddellijk achtervolgd door drie jonge mannelijke bankbedienden. Toen de gangster gewaar werd dat men hem op de hielen zat, haalde hij zijn revolver te voorschijn van onder zijn jasje, keerde zich al lopend om en vuur de tweemaal. Twee gewonde bankbe dienden gaven de achtervolging op. De bandiet rende voort. Hij zwaaide met de revolver boven het hoofd, tierde* „ga uit de weg" en gaf een straatvegei een forse duw. Men meent dat de man, die nadien doodgeschoten werd achter de gangstei bleef lopen. Hij volgde hem meer dan honderd meter in een straat en joeg hem^ vervolgens in een doodlopende In de nabijheid van imponerende flat gebouwen draaide de bankrover zich opnieuw om en schoot vanaf korte af stand op zijn achtervolger. De man werd in de buik getroffen. o Aan de vooravond van de Tour zijn enkele renners en officials opgenomen in de wijnorde van Anjou als „Ridders van het Wijnvat". V.l.n.r. Ferdi Kübler, naast Felix Levitan, assistent-directeur van de Tour; Christian Raymond en Lu- cien Aimar, Jacques Goddet, directeur van de Tour, Julio Jimenez en Tom Simpson. Rechts Felici Gimondi met een in fluweel gehuld lid van de Broeder schap. Zie verder onze sportpagina. Geen teach-in, maar een stevige, klassiek vergadering van de be jaard enin Bergen op Zoom. In bleed en geschrift op pagina 9. Weer verrassingen op Wimble don. Sportnieuws op pagina 9. Gekooid slapen is in het huis van bewaring in Middelburg nog een „normale" zaak. Pag. 3. Prins Claus zoekt het (een beetje) hoger op. Hij is ijverig aan het leren paardrijden. Zie pagina 7. DEN HAAG (ANP) Op het specia le gironummer 777 dat het Nederlandse Roode Kruis heeft opengesteld Voor de slachtoffers in het Midden-Oosten is tot op heden ongeveer drie ton binnengeko- (Van onze verslaggevers en correspondenten) MIDDELBURG/BREDA/DEN HAAG Zeker drie miljoen Neder landers gaan vandaag op vakantie: de helft van alle bouwvakkers, het grootste deel van de scholieren en een groot aantal ambtenaren. Vele vakantiegangers zullen zich reeds vanavond in de maalstroom van het verkeer begeven. De verkeerspolitie verwacht opstoppingen en ver tragingen in verschillende delen van ons land. De ANWB verwacht, dat de wegen in Zuid-Nederland het verkeer vrij behoorlyk zullen kunnen verwerken. De Spoorwegen hebben extra-treinen ingezet om de grote drukte te ver werken. ANWB, wegenwacht en ambulancediensten hebben alle nodige maat regelen getroffen om de drukte op de wegen in goede banen te leiden. Zowel vandaag als morgen zla een vliegtuig van de Rijkspolitie boven de Randstad Holland vliegen om de verkeerssituatie nauwlettend in de ga ten te houden. Een tweede vlieguig wordt startklaar gehouden voor het geval zich ergens ernstige moeilijkheden zullen voordoen. De Nederlandse Spoorwegen zullen ongeveer twintig extratreinen laten lo pen. Bovendien zullen veel treinen wor den verlengd met extrawagenstukken Zoals ieder jaar is het aan de kust weer erg druk Een aantal kampeerterreinen langs de kust, op de Waddeneilanden, in Zeeland en op de Veluwe is al voor de hele zomer vol. Andere zijn goed bezet. In Nederland gaan veel toeristen naar de drie noordelijke provincies. Meerdaagse tochten en dagtochten blij ken erg in trek te zijn. De situatie op de wegen is niet slecht. Er is voor gezorgd, dat het werk aan hinderlijke wegherstelwerkzaamheden, zoals op de Moerdijkbrug, tijdens de weekeinden wordt stopgezet. Op de Brabantse en Zeeuwse wegen worden volgens rijkspolitie en ANWB geen extra hindernissen verwacht. (Van onze Amsterdamse correspondent) AMSTERDAM De Amster damse ambtenaar van de burger lijke stand, M. Trapman, is gede gradeerd omdat hij afgelopen dins dag een huwelijk heeft gesloten in een rondvaartboot. Hij is overge plaatst naar de afdeling geboorte van de burgerlijke stand. De achtergrond van deze curieu ze ambtelijke beslissing is de vol gende. Rond drie uur dinsdagmid dag arriveerde een bruidspaar (zo als in Amsterdam wel meer ge beurt), per rondvaartboot bij de hoofdingang van het stadhuis om daar in de echt te worden verbon den. De ingang kon echter niet worden gebruikt omdat er juist een afscheidsreceptie gaande was voor de scheidende burgemeester Van Hall. Weliswaar had de ge meente gezorgd voor een nood- ingang, teneinde bruidsparen als nog de trouwzaal binnen te lood sen, maar deze lag enkele honder den meters van de aanlegsteiger af. Het noodlot wilde nu dat uitge rekend op dit moment een nood weer boven Amsterdam losbarstte. De heer Trapman,, die het huwe lijk moest sluiten, had begrip voor de situatie. Liever dan het bruids toilet te laten verregenen, trotseer de hijzelf de onweersbui. Hij ging aan boord van c[e rondvaartboot en verrichtte daar de plechtigheid. Snel is hem achteraf duidelijk gemaakt dat hij daarmee zijn boek je ver te buiten is gegaan. Volgens de gemeentewet mag namelijk slechts getrouwd worden op het stadhuis of op andere plaatsen, die de gemeenteraad heeft aangewezen. Rondvaartboten zijn daar niet bij. Uitzonderingen kent men wel (in geval van ernstige ziekte bij voorbeeld), maar dan eist de wet zes getuigen in plaats van twee. Onnodig te zeggen dat de heer Trapman op de rondvaartboot geen zes getuigen heeft gehad. Hij moet deze nalatigheid boeten met zijn degradatie. Het gekke van dit alles is dat de geldigheid van het huwelijk, dat hij gesloten heeft, door geen en kele instantie in twijfel wordt ge trokken MONACO (A.P.) Prinses Gracia van Monaco is in verwachting van haar vierde kind. De geboorte wordt in ja nuari verwacht. Dit hebben functiona rissen van het prinselijk paleis mee gedeeld. Bij de Moerdijkbrug moet wel reke ning worden gehouden met maximale snelheid en inhaalverbod, maar beide rijbanen zijn open. De weg Breda - Goes is niet moeilijker begaanbaar dan nor maal. In de weg Breda - Eindhoven zijn ongeveer 15 «kilometer voor Eindhoven enkele rijbaanversmallingen, die het ver keer overigens weinig hinder zullen be zorgen. Op het traject Breda - Utrecht zorgt de tweebaansweg tussen. Meerkerk en Vianen steeds voor opstoppingen, zo dra het wat drukker wordt. Toeristen die naar België gaan of via België naar andere landen, doen er goed aan Antwerpen te vermijden. In de Sin jorenstad zijn talrijke wegomleggingen, die voor heel wat tijdverlies kunnen zor gen. De weg Antwerpen - Brussel is al tijd vol verrassingen. De rijkspolitie in Brabant en Zeeland heeft een extra-surveillance ingezet voor de komende dagen en weken. De beken de witte Porsches zullen alleen rijden op de wegen met vluchtstroken. De We genwacht heeft speciale .diensten inge zet en ook de gemeentelijke politiekorp sen zijn voorbereid op een grote drukte. De rijkspolitie in het district Breda bij voorbeeld houdt vandaag en morgen alle beschikbare surveillancewagens op de wegen. De groep Zundert van de rijkspolitie, die wel iets gewend is met opstoppingen en filevorming in de hoofdstraat door het dorp, zet geen ex tra-manschappen in. De ervaring heeft geleerd, dat in de files daar weinig on gelukken voorkomen en dat de files zich vanzelf oplossen. De komende maanden zullen zo'n twee miljoen Nederlandse gezinnen twee of meer dagen buiten hun woonplaats ver blijven. Ruw geschat 1,2 miljoen gezin nen blijven in eigen land. Naar schat ting 700.000 families zoeken het buiten ■onze grenzen. Een kleine 5 miljoen men sen zal met de auto reizen. De rest doet het met treinen, vliegtuigen, bussen, bromfietsen of op de fi-ets. In totaal zullen de komende zomer zo'n 8,5 mil joen Nederlanders ergens vakantie gaan houden. Van diegenen, die naar het buitenland gaan, zoeken de meesten nog steeds de omringende landen Duitsland, België en Luxemburg op. Spanje en Italië blijken ook nog steeds in trek, evenals trou wens Zwitserland, Oostenrijk en Groot- Brittannië. De Balkanlanden behoren dit jaar tot de landen waarvoor de be langstelling het meest is gestegen. In die rij hoort ook Frankrijk voor het eerst sinds acht jaar weer thuis. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De stichting consultatiebureaus voor huwelijks- en geslachtsleven (NVSH) gaat gewoon door met het verstrekken van de pil. Zij meent dat er door de Leidse professor Defares onnodige en ongemoti veerde onrust is gezaaid. Dit werd door mevrouw Zeldenrust-Noordanus meegedeeld op een persconferentie, belegd naar aanleiding van de publiciteit die in Nederland ontstaan is rond het artikel van professor Defares in het tijdschrift voor geneeskunde. In bedoeld artikel werd gesteld dat gebruik van de pil in zeer veel gevallen zou leiden tot vroegtijdige verouderings verschijnselen bij de vrouw. 55 (Van onze redactie buitenland) NEW ORLEANS Jayne Mansfield, het 40-18-35 sekssymbool van de filmwereld, is gisteren om het leven gekomen bij een auto ongeluk even buiten New Orleans. Bij het ongeluk kwamen ook haar advocaat en een 20-jarige jongen om het leven. De auto, waarin de filmactrice en de andere slachtoffers zaten, schoot met grote vaart onder de aanhangwagen van een vrachtauto. Drie van de kinderen van de 34 jaar oude filmactrice, die achter in de grote grijze wagen lagen te slapen, werden gewond. Jayne Mansfield, die terugkeerde van een optreden in een nacht club, was op wög naar New Orleans voor een t.v.-opname rond het middaguur. Jayne Mansfield kwam herhaalde malen in het nieuws door schandalen en ruzies met drie echtgenoten, die haar vijf kinderen schonken. De ex-echtgenoot Mickey Hargitay zei gisteren: „Niemand heeft Jayne werkelijk begrepen. Niemand kende de echte Jayne". Mevrouw Zeldenrust-Noordanus vat te de bezwaren tegen het artikel van prof. Defares kort samen. Hij heeft een aantal constateerbare fei ten op een rij gezet, die zich inderdaad in een klein percentage van de gevallen hebben voorgedaan. Maar het is niet verantwoord deze fei ten te indentificeren met het veroude ringsverschijnsel. Deze sprong is niet verantwoord omdat de verschijnselen die zich bij pilgebruik- sters voordoen, bij ophouden van het gebruik weer even vlot verdwijnen als zij gekomen waren. Bovendien vond mevrouw Zeldenrust het jammer dat het artikel van prof. Defares, mede door de grote publiciteit er aan gegeven, een onrust heeft ge wekt, die niet kan worden gebaseerd op de feiten. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De Bredase rechtbank heeft gisteren de 49-jarige J. S. uit Oosterhout wegens doodslag veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Veertien dagen geleden, tij dens de behandeling van de zaak, achtte de officier van justitie, mr. J. Louët- Feisser, moord bewezen. Zijn eis was 15 jaar. Terbeschikkingstelling van dé regering van verdachte achtte hij niet nodig. Op 17 februari had S., die van zijn vrouw en kinderen gescheiden leefde, zijn vrouw in haar woning opgezocht. Al zijn pogingen om tot een verzoening te komen waren tot dan toe mislukt. De vrouw weigerde weer om bij hem terug te komen, In uiterste woede heeft hij haar toen bij de keel gegrepen en gewurgd. Verdachte was alcoholist en heeft in het verleden herhaaldelijk ge weld gepleegd tegen zijn vrouw en kin deren en ook bedreigingen geuit aan het adres van zijn vrouw. Raadsman mr. H. Kronenburg achtte uitsluitend het meer subsidiaire, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood ten ge volge hebbend, bewezen en drong aan op een veel kortere gevangenisstraf dan de officier had geëist, met terbeschik kingstelling van de regering. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een autobus van het reisbureau Lindberg Touringscars n.v. te Amsterdam is gisteren in Zuid- slavië in botsing gekomen met een vrachtauto. Volgens de eerste berich ten zouden bij dit ongeluk een persoon zijn gedood en vier gewond. De autobus, waarin zich behalve de bestuurder en de reisleider 21 passa giers bevonden, vertrok gistermorgen uit de Zuiidslavische kustplaats Rijeka op weg naar de Italiaanse stad Udine. Bij Novagorica, vlak bij de grens tus sen Zuidslavië en Italië had de bot sing plaats, volgens een ooggetuige die Lindbergh van het ongeval in kennis stelde door schuld van- d* vrachtauto bestuurder. Dr. F. Wibaut erkende dat gebruik van de pil inderdaad nog al wat bij verschijnselen oproept. Hij is die in zijn praktijk ook wel tegengekomen. „Men moet vooral niet denken, dat de pil alleen maar bewerkt, dat er geen kinderen meer komen. Zij heeft een grote invloed op het gehele organisme van de vrouw." Sprekend over de schadelijke bijver schijnselen die door Defares genoemd worden, zei hij dat het gaat om uit zonderingsgevallen. Ook zei hij het vreemd- te vinden, dat de autoriteiten, die Defares in zijn artikel citeert, zelf nooit aan de bel hebben getrokken, om hun onrust te uiten. Tenslotte wees hij er op dat het pil gebruik van zeer nabij wordt gecon troleerd door de Amerikaanse Food and Drug Administration en door de World Health Organisation. Dr. O. M. de Vaal, lid van de me dische raad der stichting, voegde aan deze bezwaren toe. dat prof. Defares alleen die feiten naar voren haalt wel ke zijn these kunnen staven en ver zuimd andere feiten te melden, die zijn these weer op losse schroeven zouden zetten. Op de vraag of Defares dit expres heeft gedaan, om onrust te wekken, wilde hij niet direct antwoorden. Wel liet hij duidelijk blijken, deze me ning te zijn toegedaan. Hij noemde de bijdrage van Defares „een alarmerend artikel, dat opvallend snel bij de pers is terechtgekomen." Mevrouw Zeldenrust deelde mede dat een vertaling van het artikel van prof. Defares wordt opgestuurd aan prof. Pincus in Amerika en aan prof. Fox in Engeland. Hen zal worden gevraagd hun visie op het artikel te geven. Ook in het tijd schrift voor geneeskunde zal door vak genoten van prof. Defares op korte termijn worden gereageerd. De persconferentie had een enigszins agressief karakter, vooral in het be toog van dr. De Vaal. Mevrouw Zeldenrust merkte op, dat deze agressiviteit bij de stichting zeker niet voor zit, omdat deze eigenlijk blij zou moeten zijn met de publicatie van het gewraakte artikel. Doelend op de daling van de verkoop bij technische anticonceptionele midde len, zei mevrouw Zeldenrust: „Dit ar tikel zou, indien het geloofd werd, ons van een faillisement kunnen redden." (ADVERTENTIES) Waarom wij iedere bezoeker een verfrissing aanbieden? Als troost, want al wordt u honderd dan zit u nog met hetzelfde ameublement. Wij hebben geen meubelen die het eerder begeven. Teteringsedijk 89bis, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u., zaterdag tot 17 u. Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 3e kwar taal 1967 over op onze post rekening DAGBLAD DE STEM afd. administratie.

de Stem | 1967 | | pagina 1