Sl zes Son ja Gaskellhumor in ernstig nationaal ballet Rangoon is zwaar vernielde stad LANGE WEG NAAR BRITSE TOETREDING Euratom in nood Ivk DANSERS LOPEN OP STELTEN «sjisFar" Kamer stemt toe in aankoop 105 Canadese straaljagers RAKETTEN DEFENSIE Regering deed geen mirakels y\/\ Oude man door dekenbroeder mishandeld? WESTERHOUT KANDIDAAT DEN HELDER Te zijner tijd Brandt DAGBLAD BE STEM VAN DONDERDAG 29 JEM 196? ly, fEMALEN UM VERPAK-» Ziek Stijl Knipoog iwH., keuken-komfort 't keukencentrum Justitie zwijgt Na volksrel tegen Chinezen: Slachtoffers Ambassade GEVECHT VAN ARTSEN VOOR LEVEN VAN BABI MET ZELDZAME BLOEDGROEP ItaliëEngeland moet snel in EEG Frankrijk: Yertragingscampagne Bus op landmijn in Z. Vietnam: veertig doden P.v.dA: SLECHTS 80 Uitstel Mgr. Felici naar Nederland miniatuur autorenbanen) Speciaal voor exploitatie in HORECA BEDRIJVEN, CAMPINGS, JACHTHAVENS, VERENIGINGEN EN KANTINES.Vier-en achtsporige banen met een totale rijlengte van 15 tot 50 mtr. Een geweldige klantenbinder in uw zaak, dat hebben al vele ervaren. Financiering is mogelijk^^^^Jitstekende service. Komt U kijken op onze'/jPSl. Show bij: Bowling Centrum Breda Begroting '67 nog niet goedgekeurd I andenboeynants BREDA OOSTERHOUT stoel, isfra- voe- l met met ;uwl- is of Damesshort in een mooie kwaliteit „HE- LANCA" of badstof. Ideaal voor de va kantie. Kies uit vele kleuren. Maten 36-50 5.- 8.90 Wo, 'e*de °°Of 2 do voor zichzelf moet werken, riet voor mij. Ik wil, dat ze zich zelf verleiden met hun eigen mogelijkheden. Laat ze maar rustig een keer vallen. Het is beeldschoon, om een klassieke danser te zien vallen. We moeten over de grenzen van de technische perfectie heen". Mevrouw Gaskell onderbreekt hem: „Mijn dansers en danseressen hebben zich groen en blauw gewerkt. Ze zijn ziek geweest van inspanning. Maai- het is gelukt en dat is een van de grote winspunten in de ontwikkeling van het Nationaal Ballet. Het is een kwes tie van rijping geweest, geloof ik. Jonge mensen kunnen de spanning en onrust van hun eigen tijd moeilijk aanvaarden. Ze moeten het leren. Dat proces is nu voorbij". Behalve met het werk van Koert Stuyf gaan nog zes balletten tijdens het Holland Festival in première. Het idee, dat aan het programma ten grondslag ligt, is een confrontatie tus sen oost en west. Het oosten is vertegenwoordigd door de Polen Tomaszewsy (met „Laby rinth", „De Droom" en „Pit en Bol ster") en Drzetwicki met „Variation 4:4'. Sonja Gaskell zegt van het laatste werk: „Het is ongelofelijk wat deze man presteert. Hij heeft een stijl, die geheel gebaseerd is op zijn fenomenale kennis van het menselijk lichaam. Hij gebruikt bewegingen, waarvan wij geloofden, dat ze niet konden be staan' Het westerse deel van het program ma wordt verzorgd door de Fransman Descomby met het ballet „Symphony concertante", de Argentijn Araiz met „(Aureool" en natuurlijk onze eigen Koert Stuyf (in Breda bekend om zijn futuristische studio), die hiermee ein delijk een grote kans krijgt. SONJA GASKELL wtf waren veel te ernstig (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Bij het Nationaal Ballet heeft een enorme oramekeër plaats gevonden. Tot nu toe wilden mijn dansers en danseressen nauwelijks meewerken aan een modern stuk. Nu willen ze het bijna allemaal". Aldus mevrouw Sonja Gaskell tijdens een persconferentie in Amsterdam, waarop zy de plannen van haar ensemble voor het komende seizoen Onthulde. Symptomatisch voor deze onverwachte nieuwe geest in het vaak duffe wereldje van de Nederlandse balletkunst is het feit, dat mevrouw Gaskell „Visibility by chance" van de avantgardistische choreograaf Koert Stuyf op het repertoire heeft gezet. De première vindt plaats in het ka der van het.Holland Festival. „Het is een humoristisch ballet", zegt me vrouw Gaskell ervan. „Dat element was ons tot nu toe helemaal vreemd. Wij waren veel te ernstig". Koer Stuyf vult aan: „Ik laat bij voorbeeld dansers op stelten lopen. Niemand weet van te voreh welke muziek zal worden gespeeld. Er zal veel geïmproviseerd moeten worden. Ik ga er van uit, dat de danser Met een knipoog naar het grote pu- blik heeft het Nationaal Baliet nog een avondvullend romantisch ballet in zijn repertoire voor het komende seizoen opgenomen, en wel „De Scho ne Slaapster'. Sonja Gaskell: „Ik weet, dat veel critici zich hiertegen verzetten, maar mijn mening is, dat dit romantisch repertoire een groot, vooral jeugdig publiek trekt. Door middel van dit genre wordt de artistieke horizon van onze bevolking verbreed. Mlen zal op den duur vanzelf wel van eigentijds ballet gaan houden". De belangstelling blijft groeien, zo bleek tijdens de persconferentie. Het afgelopen seizoen zijn 164 voorstellin gen gegeven. Behalve in Breda, stroomde het pu bliek williger dan ooit toe, met name in Den Haag. Het gevolg is geweest, dat de recettte 28 pet. hoger lag dan in het vorige seizoen. - Met het oog hierop is besloten, dit jaar in Den Haag drie abonnement series te geven, in Utrecht een en in Tilburg een. Een abonnement bestaat uit drie pre mières en een reprise van een klas sieke bestseller. (ADVERTENTIES) GUN MODERN van (de enige échte speciaalzaak)' Baroniefaan 5?.Breda Tel! 01600 30967 (Bèl óf schrijf even of'vraag bezoek van onze adviseur) GRONINGEN.. De Groninger re cherche is bezig met een onderzoek naar mogelijkhe mishandeling, gepleegd aoor een jeugdige ziekenbroeder, ver- honden aan het Diakonessenhuis te woningen, op een op 18 juni j.l. over- ïeaen en aldaar verpleegde patiënt. Er zyn op dit moment aanwijzingen dat van mishandeling sprake is, maar miciS §e?n enkel verband tussen de mishandeling en de doodsoorzaak. Het MmS? 1S §aande op grond van iKP j van familieleden van de pa- 1 ft r, u «Harige Th. Steen Redeker h.t in J Kr is sectie verricht op i.TctiV; riaar over de uitslag wenst de 7inheit mets mee te delen. Justitie en eit rectie onthouden zich van har] j°mm,ectaar, Volgens de familie rlmj t enkele dagen voor zijn ernvL. 15tegenover zijn echtgenote handeld dat bd zou z»in mis" nfleld door de ziekenbroeder, voor familiiJw26er bang was 0ok zou de it j ,wf Plekken en nagelafdruk- rernmtt6 I s„van de patiënt hebben raffioajj vriend ven de fa- MliH.T„nn ,d,a?ï°P een klacht in bij de MM Groningen 0626 doorstuurde (Van onze parlementaire redactie) thani'T!i?„jGJ~ Oud-staatssecretaris en hout vIn de P;Harnerlid drs' Th' Wester- didaat voor het ij Van dc Arbeid is kan" "en Helder burSemeesterschap van v»w mT0Reho^M?hbnlbk de °Pvolger aan het T^ed?l^W?tdt,nu Sedacht mers, oud-vooraitte- ri»d drs. D. Roe- voorzitter van het NVV. RANGOON (AP) In Rangoon is gisteren de rust weergekeerd, nadat dinsdag de volkswoede zich had ont laden op de woningen en winkels van Chinezen, waarbij vrijwel elke Chine se winkel en een groot deel van de huizen der Chinezen systematisch werd vernield. Van dinsdagavond tot gistermorgen gold een totaal uitgaansverbod, maar gisteren gingen de winkels weer nor maal open, en ook het openbaar vervoer functioneerde als altijd. De mensen gingen gewoon naar hun werk. Ook de Chinezen konden weer vrijelijk over straat en men zag zelfs dat Birmezen hun Chinese stadsgenoten hielpen bij het opruimen van de ravage die in hun woningen en winkels was aangericht. Rangoon lijkt nu op een stad die een zwaar bombardement te verduren heeft gehad. Overal langs de trottoirs staan wrakken van uitgebrande auto's, en de straten liggen vol met uit de win kels en huizen gegooide goederen en huisraad. Er zouden slechts een gering aantal slachtoffers gevallen zijn bij de onlus ten van dinsdag. Alleen waar de Chine zen, soms geholpen door Birmese vrien den, tegenstand boden is het tot bloe dige botsingen gekomen. Rond de Chinese ambassade is een stevige prikkeldraadversperring aange bracht en het gebouw wordt streng be waakt door militaire eenheden. Gisteren zijn voorlopig alle scholen, universiteiten en andere opleidingsin stituten gesloten. De regering heeft te-' vens een demonstratieverbod tot nader order afgekondigd, en de bevolking op geroepen zich te onthouden van ge welddaden. De ongeregeldheden zijn het gevolg van opzettelijke Chinese uitdagingen. Chinese studenten hebben openlijk het verbod van het dragen van Mao-Tse- Toeng speldjes en het roepen van pro- Malleuzen in de scholen overtreden. Zij demonstreerden tegen het verbod, mishandelden journalisten die de inci denten volgden, en gedroegen zich uiter mate onbehoorlijk tegenover vrouwelij ke leraren die tijdens de demonstraties in de scholen aanwezig waren. Vooral de houding, die de Chinese ambassade tegenover deze incidenten heeft aangenomen, heeft de woede opge wekt van de bevolking van Rangoon. Niet alleen moedigde zij de studenten aan in hun illegale betogingen, maar men heeft zelfs gezien dat personeel van de ambassade speldjes met Mao's af beelding en het „rode boekje" onder de scholieren verspreidde, terwijl foto grafen van het Chinese persbureau „Nieuw China" foto's maakten van de demonstraties. Volgens het officiële dagblad, „Het Werkende Volk", zouden 100 gewonde Chinezen en een tiental gewonde Bir- manen in het ziekenhuis van Rangoon zijn opgenomen. Er zijn enkele doden te betreuren, maar hun aantal is nog niet bekend. NEW YORK (AFP/Reuter/ANP) Artsen in het „Mount Sina'i" zie kenhuis, in New York vechten voor het leven van een dinsdag geboren baby met een zeer bijzondere bloedgroep, rhesus-nul. Er zijn be halve de moeder slechts vier men sen op de wereld hekend die de zelfde bloedgroep hebben. Het kind lijdt aan de vorming van anti-cellen die de bloedcellen vernietigen waardoor het nodig was het bloed te vervangen. De moeder en een vrouw uit Washing ton met dezelfde rhesusfactor heb ben reeds bloed afgestaan, maar de baby is nog zeer zwak en moge lijk zullen nieuwe transfusies no dig zijn. De andere personen die eventueel bloed zouden kunnen afstaan zijn een jongen in Tokio, een Australiër en iemand in Los Angeles. De bloedgroep is in 1961 bij toe val bij een inheemse vrouw in Australië ontdekt door de nu 44- jarige Gerard Vos, die bij de me dische dienst van de Nederlandse Marine heeft gewerkt. Vos, gebo ren op Java en in 1951 tot Austra liër genaturaliseerd, is nu als sero- Ioog werkzaam bij het pathologisch laboratorium van een vrouwenkli niek in de stad Perth. De vrouw die^rhesus-nul bleek te zijn, was de 40-jarige Elsie Nelson, levend in de woestijn op 900 km ten noordoos- en van Perth. Bij een onderzoek van haar bloed bleek, dat het van een onbekend type was, dat niet reageerde op de diverse reagentia. Monsters van het Nelson-bloed werden uitgezonden over de hele wereld voor verificatie. Mevrouw Nelson heeft sindsdien verscheide ne malen bloed afgestaan yoor haar weinige „lotgenoten". (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Italië en Engeland z(jn van mening dat de onderhan delingen over Engelands toetre ding tot de Europese Economische Gemeenschap zó spoedig mogelijk moeten beginnen. Dit staat in een communiqué woensdag in Londen uitgegeven, na twee dagen van overleg tus sen premier Aldo Moro van Ita lië en premier Wilson van Enge land. Italië heeft Engeland zijn volledige steun toegezegd by de pogingen om zo spoedig mogelijk lid van de E.E.G. te worden en zowel Moro als Wilson, aldus het communiqué, zijn ervan over tuigd dat Engelands lidmaatschap een versterking zal betekenen van de po litieke en economische eenheid van Europa waardoor de Westeuropese lan den doeltreffender zullen kunnen stre ven naar handhaving van de vrede en verbetering van de betrekkingen tus sen oost en west. Bovendien heeft de ministerraad van de Europese Economische Ge meenschap deze week de eerste hin dernis genomen op de weg die moet leiden naar onderhandelingen met En geland. De nieuwe Europese commiS' sie, die binnen enkele dagen zal aan treden. heeft de opdracht gekregen een advies over de Britse toetreding uit te brengen. De „president elect" van de nieuwe commissie, de Belg Jean Rey, heeft die opdracht aanvaard. Men doet er goed aan te bedenken, dat men het nemen van deze eerste hin dernis de eventuele Britse toetreding nog geen stap dichterbij is gekomen. Het advies van de commissie zal on getwijfeld pgsitief uitvallen, zelfs al zouden de Franse commissieleden zich verzetten. Zij zullen .door de elf an dere leden gemakkelijk overstemd wor den. Tot onderhandelen zal het waar schijnlijk te zijner tijd ook wel komen. Te zijner tijd. Want zoals te ver wachten viel zijn de Fransen deze week al begonnen met de uitvoering van een vertragingscampagne. Ze wensen dat de zes zich eerst onderling zou den beraden over de problemen, die de eventuele toetreding van Engeland en mogelijk van andere landen met zich brengt. Couv-e de Murville heeft in een, door de Nederlandse staatsse cretaris De Koster gekenmerkt als „niet zeer boeiend" betoog nog eens alle Franse bezwaren ter tafel ge bracht. Neen, hij heeft niet uitgesproken dat Engeland niet tot de club van de zes mag toetreden. Hij heeft wel gezegd, dat de zes eerst onderling de finda- mentele consequenties van het uitbrei den van de elub onder ogen moeten zien. We weten precies hoe_ Engeland erover denkt, redeneert hij, „en we behoeven dus in dit stadium geen Brit se vertegenwoordiger in de raad^ te horen. Dat zou maar verwarring stich ten en de indruk wekken alsof de on derhandelingen reeds begonnen waren. Couve de Murville zei dus kortaf neen tegen het voorstel van de anderen om een hearing met Engeland te or ganiseren. De anderen hebben dit voor stel nochthans niet opgegeven, maar het lijkt wel duidelijk dat zij deze eer ste aanval op de Franse veste niet met succes bekroond zullen zien. Ten zij de Fransen, aan wie men tactisch inzicht niet kan ontzeggen, plotseling tot de conclusie zouden komen, dat een hearing toch wel zou passen in de verdragen. Opvallend feit tijdens de recente Brus selse raadszitting was de zeer positie ve houding van de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Brandt. Hij nam met zijn verklaring elke twijfel aan de welwillendheid van de Duitsers tegenover Engeland in dit stadium weg. Hij noemde het houden van een hearing een „noodzakelijke dialoog" en pleitte, o.m. minister president De Jong in Rome citerend, voor een snel le en snelle Britse toetreding. Deze Duitse houding kan van enor me betekenis zijn in de ongetwijfeld harde strijd die de vijf tegenover Frankrijk nog moeten leveren. De vijf zullen andere wegen dan een hearing moeten vinden om Engeland op een zo vroeg mogelijk tijdstip bij de be sprekingen te betrekken. Zij moeten daarbij uitgaan van het onomstotelijk gegeven, dat de Franse president er helemaal geen zin in heeft Engeland tot de gemeenschap toe te laten. Engeland zal zich ook moeten rea liseren dat het werk, dat Wilson met de steun van nagenoeg de hele SAIGON (AP) Door een krachtige communistische landmijn is dinsdag bij Saigon een volle autobus in de lucht gevlogen, 40 burgers kwamen om het leven en tien werden gewond. De bus werd in stukken gereten en de lijken lagen her en der verspreid. B52 bommenwerpers van de Ameri kaanse luchtmacht hebben gisteren zwa re aanvallen uitgevoerd op communis tische stellingen in twee belangrijke provincies waar de vijand ook onder zware druk van Amerikaanse grond troepen gezet wordt. De B52 bommenwerpers hebben 81.600 kg bommen afgeworpen boven infiltra tiewegen in de provincie Guang Tri, ge legen langs de grens van de gedemili tariseerde zone, waar dinsdag door he vig raket- en mortiervuur van commu nistische artillerie negen Amerikanen werden gedood en 125 gewond. politieke wereld in het koninkrijk - begon, een werk is van lange adem. Een afmattingsslag, die de Fransen op den duur zullen .verliezen. Voor het zover is zullen twee, vermoedelijk drie jaar verlopen zijn. Maar daarvoor is dan wel nodig dat de vijf doorlopend eensgezind blijven in het belegeren van de Franse veste. Frankrijk wil de problemen niet op lossen. De Gaulle beschouwt zichzelf als de leider van Europa en wil dat blijven. Dat zou wel eens kunnen ver anderen als Wilson aan het hoofd van het Verenigd Koninkrijk Europa zou mogen binnentrekken. De Fransen zul len, ook wanneer het tot onderhande len komt, moeilijkheden blijven opwer pen, om een of meer partners aan het twijfelen te brengen. Daarom is een gesloten front van de vijf harde noodzaak. Slechts zo'n front kan er toe leiden, dat Frankrijk in de zes geïsoleerd komt te staan. En de vraag is of de Franse president zich dat nog kan permiteren. Want er is ook in Frankrijk wat ver anderd sinds het gaullistisch veto te gen Engeland in 1963. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Niet tachtig zoals de P.v.d.A. wilde, maar 105 nieuwe Cana dese Northrop F 5-vliegtuigen komen in aanmerking voor een Nederlandse or der in Canada. De Tweede Kamer heeft hierover gistermiddag langdurig ge sproken, omdat de socialistische fractie tegen het aantal van 105 toestellen uit financiële, uit militair-taktische en uit principiële overwegingen bezwaar had. Een amendement van de socialistische deskundige de oud-kolonel Wier da, die het aantal nieuwe toestellen ter ver vanging van onder meer de Thunder- streaks tot 80 wilde terugbrengen, werd met grote meerderheid verworpen. De nieuwe Canadese straaljagers gaan Nederland rond 600 miljoen gulden kos ten. Dit bedrag moet binnen enkele ja ren bijeengebracht worden, maar de minister had in de schriftelijke kamer stukken al gewezen op de mogelijkhe den. die ook een zuinige luchtmachtbe groting daarvoor opent. Hij deed dit, bijgestaan door staatssecretaris Duyn- stee gistermiddag in de Kamer opnieuw. De overgrote meerderheid van de ka merleden gaf beide bewindslieden hierin hun vertrouwen. De socialistische fractie kon niet zover komen, omdat 2ij eerst een duidelijk inzicht wilde hebben in de defensie-begroting 1968. Minister Den Toom wees deze fractie er echter op, dat uitstel van de beslissing alleen maar zal leiden tot prijsverhoging en op zijn minst .tot het betalen van een belangrijk optiebedrag. Bovendien, aldus de minister, is het gevaar levensgroot aanwezig, dat door uitstel belangrijke compensatie-orders voor het Nederland se bedrijfsleven tot minstens een bedrag van 100 miljoen gulden verloren gaan. Kiezen of delen dus, daar kwam het toen bij de Kamer op aan. Deze Neder landse bijdrage is bovendien geheel in gebouwd in de NAVO-strategie, aldus andere fracties en de beide bewindslie den. (ADVERTENTIES) |")e hoop op een overeenkomst tus- sen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten over een beperking van de bewapeningswedloop op het gebied van kernprojectielen schijnt nu definitief van de baan te zijn. Dit kan worden geweten aan sterke militaire invloed in het Kremlin en ten dele ook aan de Chinese waterstofbom. Het vervliegen van de hoop zal de Amerikaanse belastingbetaler 40 miljard (144 miljard gulden) kos ten voor een beveiligingssysteem door middel van raketten tegen ballistische projectielen, een z.g. ABM-systeem. dat een twijfelach tige bescherming biedt, maar dat de Russen ook gaan ontwikkelen. Tevens zal de kloof tussen de twee grootste mogendheden en de rest van de wereld daardoor groter wor den. De Sovjet-Unie en de Verenig de Staten zullen zwaargewapend achter hun rakettendefensie zitten, terwijl de rest va., de wereld het geld en de technologie mist om een ABM-systeem te bouwen, maar wel kwetsbaar blijft voor de raketten van de grote jongens. Het overlijdensbericht van de laatste hoop werd zondag in New York uitgesproken door premier Kosygin. De hoop is trouwens nooit groot geweest, ondanks de pogin gen van president Johnson om er leven in te blazen. Kosygin zei op zijn persconferen tie dat een verbod op ABM-syste- men, waarnaar Johnson heeft ge streefd, onderdeel uitmaakt van het hele scala van kwesties rond wapens en ontwapening. De Sov jet-Unie wil wel over het gehele complex spreken, maar wil er geen onderdeel uit losmaken. De kwestie van de ontwapening is sedert de tweede wereldoorlog nagenoeg con tinu besproken, maar is nog even zeer in een impasse als altijd. Het streven van Johnson was er op gericht de kwestie van de ABM- systemen uit het geheel te lichten als een onderwerp waarover over- eenste.mming mogelijk zou zijn. Kosygin heeft nu verklaard dat het niet uit het geheel los te maken is. Het Amerikaanse streven houdt verband met de uitlating van mi nister van defensie Robert S. Mc- Namara die heeft verklaard dat het ABM-systeem kan worden gepene treerd door een aanval op grote schaal zoals eventueel van de So vjet-Unie kan worden verwacht. Een volledig systeem zou 40 mil jard dollar kosten en geen volledi ge bescherming bieden, zei hij. Hij erkende echter dat als de Sovjet- Unie voortgaat met het ontwikke len van een eigen ABM-systeem men is reeds met de bouw begon nen de Verenigde Staten niet zullen kunnen achterblijven. Het denken in Russische militai re kringen is altijd sterker op de fensie gericht geweest dan hij de Amerikanen. Welingelichte zegs lieden in Moskou hebben reeds se dert het begin van de pogingen van Johnson ten aanzien van de ABM- systemen verklaard, dat de Russi sche denkwijze een overeenkomst in de weg zou staan. In Washington heeft men echter lange tijd gehoopt dat de kosten bewuste figuren uit de omgeving van Kosygin iets zouden zien in de denkwijze van McNamara en de militairen in toom zouden kunnen houden. Drie maanden geleden hebben de Verenigde Staten con crete voorstellen gedaan, maar sindsdien is er niets meer van ge hoord. De invloed van de militairen in het Kremlin werd in april nog eens aangetoond, toen een maarschalk minister van defensie werd, nadat er kennelijk strijd was gevoerd over het voornemen een burger als produktiviteits-expert op deze stoel te laten plaatsnemen. Twee weken geleden schreef een andere maarschalk dat „de militai re leer van de Sovjet-Unie" ook het gebruik van ABM-systemen omvat ter verdediging van het land. Een verbod van deze systemen past kennelijk niet in deze leer. Zowel het denken in het Kremlin als de openbare mening in de Ver enigde Staten zijn beïnvloed door China. De verrassende snelheid waarmee men daar is gekomen tot de ontwikkeling van een water stofbom, ver binnen het tijdschema dat men daarvoor in het Westen had opgesteld, heeft het denken over defensie een ernstige schok gegeven. Bij de huidige stand van de be trekkingen tussen Peking en Mos kou zou het voor een Sovjet-mili tair zeer ongewoon zijn om geen verdediging te wensen tegen een toekomstige Chinese dreiging van atoomraketten. Er is echter nog wel enig verschil tussen een „ma ger" ABM-systeem om een paar Chinese raketten tegen te houden en het systeem van 40 miljoen dol lar voor conflicten tussen wereld machten. De Russen zijn echter al begon nen en als de wedloop eenmaal goed aan de gang is doordat ook de Verenigde Staten met een pro gramma zijn begonnen, zal de race waarschijnlijk worden voortgezet tot het breekpunt van de belasting betaler. ROME (KNP) Welingelichte krin gen in Rome noemen mgr. Angelo Felici (47), van het pauselijk staatssecretariaat, als kandidaat voor de vrijgekomen di plomatieke post van de H. Stoel in Ne derland. Mgr. Felici is ondersecretaris voor bui tengewoon kerkelijke zaken en de rech terhand van m'gr. Casaroli, de onderhan delaar van de H. Stoel in de Oost- europese landen. Mgr. Felici zou de opvolger worden van mgr. Beltrami, die zojuist tot kaï- dinaal is gecreëerd. Hij is op 26 juli 1919 in Segni, Midden- Italië, geboren. Hij is sinds april 1942 priester en volgde zijn opleiding in de diplomatie aan de pauselijke academie voor diplomaten. Mgr. Felici kwam op 1 juli 1945 in dienst van het staatssecretariaat, waar hij tot op heden onafgebroken gewerkt heeft. Nederland is zijn eerste buiten post. Zijn carrière aan het pauselijk staats secretariaat was veelbelovend. Vanwege zijn capaciteiten benoemde de paus hem in 1964 tot ondersecretaris voor buiten gewoon kerkelijke aangelegenheden. op donderdag 29 en vrijdag 30 juni van Alleenverkoop voor de Benelux: Trias N.V. St. Willibrordusdwarsstraat 6, Amsterdam, Tel. (020) 716437 BRUSSEL.(ANP) De afgevaardig den in de energiecommissie van het Europese parlement hebben besloten hun nationale regeringen te interpelleren over de ernstige toestand, waarin Eu ratom is geraakt. De Euratom-ministerraad is er n.l. nog steeds niet in geslaagd de begro ting voor onderzoek voor dit jaar goed te keuren. Deze week hebben de minis, ters opnieuw geen beslissing bereikt en verdere discussie naar een volgende ver gadering, medio juli, verschoven. Euratom moet zich intussen behelpen met maandelijkse voorschotten op ba sis van de begroting van vorig jaar, die gezien de gestegen kosten ontoerei kend is. Bovendien loopt het huidige vijfjarenprogramma eind van dit jaar af en moet de discussie over een nieuw werkprogram in feite nog beginnen. De Europese parlemenits-coimirniissle, die deze situatie in Brussel heeft be sproken, verklaarde geschokt te zijn en bevreesd voor de mogelijke praktische gevolgen van deze toestand, die men catastrofaal voor Europa" noemde. Men vreest namelijk dat de Europese onderzoekers bij gebrek aan voldoende emplooi naar andere landen en in het bijzonder naar de Verenigde Staten zul len afvloeien en dat de technologische achterstand van Europa nog groter zal worden, met alle gevolgen van dien op politiek, economisch en sociaal gebied. BRUSSEL (ANP) De Belgische minister-president, V andenboeynants, heeft woensdagavond voor de t.v. de Belgen op een optimistisch gestemd be toog over de economische toestand ver gast. Hij verklaarde, dat als de deskundi gen gelijk krijgen de tweede helft van het jaar beter zal zijn en er in 1968 een economische opleving kan komen. De regering beweert niet „mirakels" te hebben gedaan, zo zei hij, maar ze meent wel alles te hebben gedaan wat mogelijk en nodig was. Hy deelde mede, dat in minder dan een jaar en vooral als gevolg van de wet die de regering bijzondere vol machten heeft gegeven, beslist kon wor den over investeringen die een 13.000 nieuwe arbeidsplaatsen zullen scheppen. De begroting zal dit jaar heel waar schijnlijk, evenals in 1966, in evenwicht zijn of slechts een te verwaarlozen te kort aanwijzen (minder dan een pro cent), zo xoegde hij hieraan tot.

de Stem | 1967 | | pagina 7