ACHTER DE SCHERMEN WORDT HARD GEWERKT BRUG NAAR „NERGENS" Okker en Hajer uit de strijd evelU Vertrouwen in afloop van pastoraal concilie Kerk in IIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIM Protestanten in Spanje willen meer vrijheden Gronings duo pleegde 44 inbraken Postbussen Kerkbeeld Ad Steijlen favoriet voor 25 km-titel Irina Press komt terug De Ridder naar PSY Ad Brouwers (Baronie) op transferlij st 16250 TWEE BANK OVERVALLEN MISLUKT 11 kans op vrede tussen voetbal bonden in V.S. ZEILEN Yictoire" boekte dubbel succes Damploeg vrijwel zeker tweede ALLEEN TRUDY GROENMAN WON Uitslagen Wereldrecord voor Pollock Dit is de SPORTSMAN electric CR Er zijn er acht, vanaf 825Q ILF0RD SPORTSMAN camera's sterk favoriet! 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 JUNI 1967 lïiiiiiHiimim bcw i n MADRID (KNP). Verscheidene protestantse kerkgenootschappen in Spanje zullen niet voldoen aan de eis van de staat om zich in het register van het ministerie van justitie te laten Inschrijven als godsdienstige vereni ging, ten einde daardoor verlof te krij gen hun eigen activiteiten te mogen ontplooien en deze van staatswege ge garandeerd te zien. Dit blijkt uit een schrijven, dat de Evangelische Kerk, die het meest oecu menisch ingesteld is, namens verschei dene Spaanse protestantse kerkgenoot schappen aan de minister van justitie gericht heeft. Het protest betekent volgens deze. kerken, dat zij in de toekomst liever als illegale organisaties beschouwd blij ven. Zij verkiezen deze status met al zijn gevolgen boven het prijsgeven van hun beginsel, dat zij in de ware zin van het woord kerk zijn en dat zij als zodanig geen discriminatie met de Katholieke Kerk wensen te aanvaar den. Het schrijven van de protestantse kerken protesteert tegen het feit, dat artikel 13 van de wet op de gods dienstvrijheid de protestantse kerken niet als kerken erkent en daarmede ontrouw is aan de beslissingen van het Vaticaanse Concilie. Bovendien druist deze hele wet in tegen de begin selen van vrijheid, die door de Ver. Naties erkend zijn en die ook door de Wereldraad van Kerken als basis wor den aangenomen. De protestantse kerken wensen niet te aanvaarden, dat zij door zich wet telijk als godsdienstige organisaties te laten inschrijven, onderworpen zijn aan staatscontrole. Deze staatscontrole is uitvoerig omschreven in artikel 15, dat onder andere vergt een complete opgave van bestuursleden, leden, bezit tingen en het overleggen van statuten. Volgens insiders kan dit harde stand- unt van de protestantse kerken in ipanje, die ongeveer 30.000 leden tellen, tot nieuwe conflicten met de staat lei den. Maar in vele katholieke kringen blijft men optimistisch, aangezien in Spanje nooit in de geschiedenis de vrij heid van godsdienst zo principieel is vastgelegd. pui opt GRONINGEN (ANP). Met de ar testatie van de 23-.jarige kok A. F., [ie 20-,jarige arbeidscontractant H. K., beiden uit Groningen, zijn de twee ..gaatjesboorders" gepakt die sinds fe bruari van dit jaar in de stad Gronin gen en in allerlei plaatsen in Groningen en Drenthe tientallen inbraken hebben tepleegd. De Groninger recherche is er enkele weken intensief mee bezig geweest om ie op te sporen Elke nacht gingen er extra patrouilles op stap en dat leidde rot de wetenschap dat het tweetal op i!n br<™fiets opereerde, hoofdzakelijk tussen 12 en 3 uur 's nachts. Zij boor- uen gaatjes nabij de spanjoletsluiting tan ramen en openden op deze manier oe ramen en klommen naar binnen hun diefstallen te plegen. zondagnacht werden zij gesignaleerd, rat tweetal kreeg echter argwaan en ,,'de geparkeerde bromfiets in de e? verdween. De recherche wist snnr ..hoofdkwartier" op te I gestolen ariiKeien rndo a!smede een logboek in alle verrichtingen netjes rit!ré!i;,.len'?'eerd- 0ok v/erd een le- een a!?,? van de b.v.d. gevonden, taart heren zelf vervaardigde wml tJv,ar.'n agent D 2 gemachtigd zeil rnraï ver"chten van huiszoekin- vnn voorafgaande toestemming ™k al, anUrderd bew°ner of eigenaar braak o? geschiedde door middel van bawnoo?. v? sleutel en de huurder, dit stuk eigenaar thuis zou zijn. In konLr v°' taaU°uten - stond dat de toKtem'Pereren zonder voorafgaan- tetffie g van de officier van Pato'JS?'3' bad intussen met een in senomoo rvgeatolen auto de vlucht «Slant in ^n.sdaBn?lddag werden ze drongen in -1'- waren binnenge- «n daar u, meisjesinternaat en la- stad en mm- hebben zich in the schuldio es Groningen en Dren- 'bhrakei? lof f,®!"?315* aan zeker 44 'an eelrtbn? Vs r,UIm 220° gulden vele artikolmfnge^ en voorts zÜn liuishoudeUik? rastolen' variërend van "•machine en radfo" '0t ee" sten" .7 VVa,sh' «ion, heeft A*S0' 'Ghervattén Er^'s Jen besprokine fj!" ,"nenkort te hou- 'ouden ra! «Srden tussen heide In de gesloten. liehben d® p»LuVan. de N.S.P.L. "iet 2-2 gellik ^gh Pbantoms" B« de rust had? te!en Baltimo- 2-0 de "eiding de Pbantoms (Door pater dr. Alfred van de Weijer) ROTTERDAM Het pastoraal concilie zal in zijn eerste plenaire ver gadering, te houden in november van dit jaar, kunnen beginnen met de bespreking van het onderwerp „gezagbeleving in deze tijd". De commissie, die met het opstellen van een rapport over deze kwestie werd belast, is inmiddels met haar werkzaamheden zo goed als gereed gekomen. De de finitieve redactie mag binnen enkele maanden tegemoet worden gezien, zo vernemen wij in kringen van het pastoraal instituut van de Nederlandse kerkprovincie. voor de besprekingen in de plenaire vergadering het nodige materiaal aan te dragen. In het komend najaar zullen minstens twee stukken gereed komen voor openbare discussie: een over de gezagsbeleving in onze tijd en een over het probleem van de vrede. Dat deze reeds zover gevorderd zijn is mede te danken aan het feit, dat zij langer be-, staan dan de meeste andere commissies. Vlak na het zomerreces zal de plenai re vergadering definitief worden samen- gesteld. Zoals bekend zullen per dio cees 10 a 15 mensen worden aangewe zen door de diocesane pastorale raden uit hun eigen midden. Van deze dioce sane raden staan momenteel alleen die van Rotterdam en Breda op poten; in Haarlem komt hij binnen enkele weken tot stand. De andere diocesen zullen op korte terbijn moeten volgen. Hoe de plenaire vergadering er uit zal zien, kan men nu nog niet zeggen. De bedoeling is dat er plusminus 70 leken, 20 pries ters en 10 religieuzen in zullen zitten, en bovendien de bisschoppen en de centrale commissie. Het blijft een vraag, of men er in zal slagen ook het element van de „gewone man" voldoende vertegenwoordigd te krygen. De vrees bestaat dat ondanks alle andersgerichte pogingen de ple naire vergadering toch een wat eenzij dig elite-stempel zal krijgen. Ook op andere fronten is het concilie achter de schermen volop actief. De ge spreksgroepen proberen per diocees tot een rapportage van hun bevindingen te komen. Daarmee hopen ze nog voor de vakantie gereed te zijn. Het blijkt uiter mate moeilijk de veelheid van binnen gekomen materiaal te verwerken. De rapporten zullen aan de commissies ter hand worden gesteld, die ze kunnen ge bruiken als back-ground-informatie bij hun besprekingen. De werkzaamheden van de meeste commissies verkeren nog in het eerste stadium. Het ligt in haar bedoeling met zeer begrijpelijke en operationele stuk ken voor de dag te komen, waarin wordt ingegaan op de concrete vragen van onze tijd. Aan de hand van voorlo pige nota's en „praatpapieren" probe ren zij zich in de stof te oriënteren. Dit geldt voor de commissies, die zich be zighouden met de zin van het geloofsle ven in een geseculariseerde wereld, de inhoud en beleving van het geloofsle ven van de moderne mens, de zedelijke levenshouding van de christen in de wereld, de problemen van huwelijk en gezin, de problemen rond de jeugd, de problemen van kerk en missie en het ontwikkelingswerk. De commissie voor liturgie is bezig met de inventarisatie van de liturgische activiteiten in onze kerkprovincie, met name in de experimentele groepen. Zij verzamelt materiaal dat links en rechts in de liturgische vieringen gebruikt wordt, waaronder een hele reeks canon teksten. Hetzelfde kan gezegd worden van de commissie voor catechese: ook hier vooral inventarisatie van de ca- techetische activiteiten, die in alle mo gelijke kringen worden ontplooid en die doorgaans zo goed als geheel langs elkander heen lopen. De commissie voor het leven van de religieuzen tracht een balans op te ma ken van de situatie, zoals die momen teel in de verschillende orden en con gregaties is. Te vermelden valt dat ei vanuit de drie stichtingen voor priester religieuzen. broeders en zusters een eigen werkgroep is gevormd, die het plan heeft, bij alle commissies een stuk in te dienen, dat de daar behandelde problematiek vanuit de hoek der reli gieuzen beziet. Zij heeft reeds haar visie gegeven op de veranderingen in het re ligieuze leven, op de plaats van het re ligieuze leven in een geseculariseerde wereld en op de rol van de religieuzen in het missiewerk. Gezegd mag worden, dat de religieuzen zeer actief aan het pastoraal concilie deelnemen, niet alleen aan de top maar ook aan de basis. Zo neemt in het bisdom Haarlem 95 pet. van alle vrouwelijke religieuzen deel aan het werk van de gespreksgroepen. Dit geeft de garantie dat niet alleen de oversten maar ook de gewone leden in vloed op de gang van zaken zullen hebben. Zeer actief is ook de commissie voor oecumenische vragen. Zij heeft zich opgedeeld in twee secties, waarvan de eerste vooral de vragen bestudeert die er liggen tussen de rooms-katholieke kerk en de andere kerken of geloofs gemeenschappen; de tweede behandelt samen met gelovige en niet gelovige deskundigen de vraagstukken van de Nederlandse samenleving. De eerste sectie heeft zich onderverdeeld in de volgende subcommissies: oecufnene en gemeente-opbouw, intercommunie, ge mengd huwelijk, kerk en Israël, evan gelisatie en gemeenschappelijke bouw of gebruik van kerken. Opvallend is dat in deze secties zeer veel niet-katholieke deskundigen werden opgenomen. Op merkelijk is ook, dat zij doorgaans tot de topfiguren uit de niet-katholieke we reld behoren. De commissie, die de vragen omtrent het kerkelyk praktiseren bestudeert, buigt zich over de vraag, uit welk kerk beeld wij leven en welke consequenties dit heeft voor het beoordelen van iemands kerkelijke praktijk. Kan men iemand die niet naar de kerk gaat een niet-praktiserende katholiek noemen? Of is hij een christen die leeft met een ander kerkbeeld dan de wel praktise rende? Zeer ver gevorderd is de commissie die de verantwoordelijkheid van de christen voor de vrede bestudeert. De kans is groot, dat ook deze commissie in het najaar een afgerond stuk op de tafel van de plenaire vergadering de poneert. Het stuk zal een evocatief ka rakter krijgen, het zal duidelijk stellen dat de wereldvrede geen liefhebberij en geen ideaal is maar de enige werke lijkheid, waarin wij kunnen leven. Uit alles blijkt, dat de commissies achter de schermen hard werken, om (Van onze atletiekmedewerker) ROOSENDAAL In verband met de feestelijkheden rond het veertigja rig bestaan, organiseert de Roosen- daalse atletiekvereniging THOR op zon dag 2 juli het nationale 25 kilometer kampioenschap. Een zestigtal atleten heeft reeds voor deze wedstrijd inge schreven. Onder hen bevindt zich de nieuwe recordhouder op deze afstand en favoriet voor de overwinning Ad Steylen. Onder de deelnemers zijn verder be kende namen als Dirk de Bruyn (AVR) Rudi Mol (GAC); Jack Smits (AV Hol land); H. Coumans (AV Unitas); Wim Hol (Sliedrecht Sport) en Harm Hen driks (Metro). Zij zullen waarschijn lijk niet ir. staat zijn de uitstekende vorm, waarin Steylen momenteel ver keert, te weerstaan. Door de deelna me van enkele Belgen, waaronder de bekende crosser Frans van de Hoeven (VHerzel-e Sportief) zal deze wedstrijd pen internationaal tintje krijgen. West brabantse deelname is er van: H Kruf (Spado). J. DAetvorst (id), C. v.' Blerck (Sprint). Ha Weusten (id.), A. v.d. Maas (THOR), R. Hermans (id) F. v.d. Broek (id) en P. Kolmeyer (id). Het parcours is gelegen in de Philips- wijk. Start en finish zijn in de Park laan. De wedstrijd vangt aan om 14.00 Het materiaal dat via de postbussen ls binnengekomen wordt momenteel doorgelicht door een kleine werkgroep deskundigen, om te zien, welke waarde men aan dit materiaal kan toekennen en welke functie het in het totale be raad kan vervullen. Vormen de postbus sen alleen maar een uitlaat, waardoor men urgente persoonlijke nood kan spui en, of leveren zij een bijdrage tot diep gaande pastorale bezinning? De organisaties en verenigingen, die aan hef concilie deelnemen, hebben eveneens een flinke activiteit ontplooid, met name door de amendering van de nieuwe statuten. Daardoor hebben zij weten te bereiken dat hun deskundig heid even hoog zal worden aangeslagen als die van de vakmensen, welke in de commissie zitting hebben. Met hun ei genlijke werkzaamheden moeten zij nog zo goed als beginnen. Alles bijeengenomen kan men consta teren, dat er achter de schermen op alle fronten hard wordt gewerkt, om het concilie op gang te krijgen. De indruk, die naar buiten wel eens werd gewekt, dat er een grote machine rie is opgebouwd, waaruit tenslotte niets te voorschijn zal komen, blijkt niet juist te zijn. Er is reden genoeg om de gang van zaken in het komende jaar met een ze ker vertrouwen tegemoet te zien. Dr. ALFRED VAN DE WEIJER Toen deze brug gebouwd werd, noemden de critici haar al „de brug naar nergens" en het lijkt erop dat ze gelijk hebben gekregen. De planologen kregen echter ook ge lijk: sinds de openstelling van deze brug, in Astoria. Oregon (VS), is het verkeer naar de overkant verdrievoudigd, ver geleken met het verkeer vroeger per veerboot. 55 VLISSINGEN (ANP) In de afge lopen dagen zijn op de Ooster-Schèlde wedstrijden voor zeewaardige jachten gehouden. Daaraan werd deelgenomen door schepen in de Rorc-handicapklas- se (I t.m. 5) en ronde- en platbodem- jachten in klasse zes. De wisselprijs „Zierikzee" voor het snelste jacht op de laatste zeildag in klasse 1 t.m. 4 ging naar de „Victorie" met stuurvrouwe M. Rus-Vader van de Hoornse zeilvereni ging. De heer J. Paauw van de K.N.Z.R.V. won met' „De Blinkert" de Atlanta-prijs voor het jacht met de snelste tijd in de klasse 1 t.m. 3. „De Mondragon"-wissel- beker voor het snelste jacht in klasse vier ging eveneens naar de „Victoire", Voor de derde maal, en nu definitief won de heer N. Kikke van de water sportvereniging „De Vecht" de wissel- prijs voor de ronde- en platbodem jach ten in de klasse zes, „De Zilveren Boeier". Rini Huijbrechts heeft een nieuwe overwining aan zijn erelijst toegevoegd De Ettense renner schreef het crite rium van het Belgische Turnhout op zijn naam en bracht hiermee het aan tal geboekte zeges in dit seizoen op zeven. In Turnhout betwistten de dertien vluchters de overwinning. Huybrechts bleek de sterkste van het gézelschap en won voor de Belgen Van Beers en Bruymans. Pellenaars en Gé van de Winden die ook deel uitmaakten van de kopgroep werden respectievelijk 11e en 12e. Voor Riny Huybrechts werd een tijd afgedrukt van 2.51.13 uur over 110 kilometer. moskoe (ANP) De Russische Olympische kampioene Irena Press, die sinds 25 september van het vorige jaar niet meer aan wedstryden deel nam als gevolg van een voetblessure, heeft haar rentree op de sintelbanen gemaakt. Een maand gelden hervatte zij weer haar training. Haar eerste optreden was op de Spartakiade. die thans in net Dynamostadion in Moskou wordt gehouden. Zij liep de 80 meter horden F} seconden en stootte de kogel v, meter ver. De komende weken zal de stevig gebouwde Russische aan verscheidene wedstrijden deelnemen. BOLZANO (ANP) De Nederland se damploeg heeft in de zesde en voor laatste ronde van het toernooi om het Europese kampioenschap voor landen ploegen met 4-2 gezegevierd over Frankrijk. Ton Snybrands won zyn partij van Mostovoy en Harm Wiersma en Jan van Leeuwen kwamen in remise over een met respectievelijk Delhom en Ba- jolle. In de laatste ronde spelen de Ne derlanders tegen Zwitserland. Een de ling in de punten zal reeds voldoende zyn om de tweede plaats achter Rus land veilig te stellen. De uitslagen van de. zesde ronde lui den: Nederland-Frankrijk 4-2; Italie- Zwitserland 3-3; Tsjecho Slowakije- België 0-6; De stand luidt: 1. Rusland 10 pnt. uit 5; 2. Nederland 8 uit 5; 3. Frankrijk 8 uit 6; 4. België 4 uit 5; 5-6. Italië en Zwitserland, elk 3 uit 5; 7. Tsjecho Slowakije 0 uit 5. (Van onze sportredactie) BREDA Ad Brouwers» de talent volle linksbuiten van de Bredase twee de divisieclub Baronie heeft het be stuur van zyn vereniging verzocht hem opv de transferlijst te zetten. Naar verluidt heeft NAC belangstelling voor Ad Brouwers. Eerder deze maand zet te Baronie Matthy Brouwers» een broer van Ad op de „lijst". LEEN DE RIDDER, de internatio nal-linksbuiten van de amateurclub Vlissingen zal volgend jaar uitkomen voor het Eindhovense PSV. Dinsdag avond laat ondertekende De Ridder het contract dat PSV hem voorhield. Een tweede aanwinst voor de Eindihovense ere-divisieclub is Sparta-doelman Pim Doesburg. Nadat de onderhandelingen tussen PSV en Sparta een paar da gen waren onderbroken, is men toch tot overeenstemming gekomen. Sparta heeft nog een bijzonder talentvolle doel man achter de hand: de jonge Jan van Be ver en. Daarom was men in Rot terdam wat sneller geneigd Doesburg te laten gaan. International Miel Pijs en linksbuiten Lambert Verdonk zullen volgend seizoen op de gelederen van Sparta versterken- De twee PSV-spe- lers stonden op eigen verzoek op de transferlijst. HEINZ STUY, de doelman van Tel star, is gecontracteerd door Ajax. Gert Bals blijft voorlopig de keeper van het eerste elftal. Stuy wordt achter de hand gehouden- Kees de Wolf, de man die voor Ajax het eerste doelpunt scoorde in de Europa Cup-wedstrijd te gen Liverpool, zal volgend jaar voor Haarlem uitkomen. DE FUSIE tussen de eerste divisie clubs Alkmaar '54 en FC Zaanstreek ls een feit. Enkele uren nadat de le den- en aandeelhouders van Alkmaar zich unaniem achter het voorstel van het bestuur hadden geschaard maakte voorzitter Van de Ben het volgende communiqué bekend: Alkmaar en FC Zaanstreek hebben besloten tot een fusie. Van de zijde van Zaanstreek wordt nog voorbehoud gemaakt voor enkele grote financiers. Wanneer de Zaamse voetbalstichting met hen tot een accoord komt, zal niets de fusie in de weg staan" De nieuwe combinatie zal onder de naam Alkmaar-Zaanstreek aan de com petitie gaan deelnemen. Trainer van de nieuwe combinatie wordt Lesley Talbot. Het is de bedoeling dat men achttien spelers een A-contract zal aan bieden. De club zal gaan spelen in de kleuren rood-wit. HET SECTIE-BESTUUR betaald voetbal van de KNVB heeft besloten dat een arbitrage-commissie uit spraak zal moeten doen in het geschil tussen Feijenoord en FC Twente over de Zuidslavische speler Paya Samar- agic. Omdat de samenstelling van dit scheidsgerecht nog nifet bekend is FC Twente en Feijenoord moeten een arbi ter voorstellen, terwijl het KNVB-be- stuur een president benoemt ls een beslissing pas in de loop van volgende week te verwachten. FC Twente heeft de AD O-voorzitter N. den Doelder ver zocht in de commissie zitting te nemen- WIMBLEDON (ANP) Trudy Groen man zorgde gisteren op de tennisbanen van Wimbledon voor het enige licht puntje in èen „zwarte dag" voor de Ne derlandse afvaardiging. Alleen Trudy Groenman kon tegen de Amerikaanse Alice Tym tot winst komen. Verder werden in het heren enkelspel Tom Okker en Jan Hajer en in het dames enkelspel Ada Bakker voor verdere deelname aan dit officieuse wereldkam pioenschap uitgeschakeld. Jan Hajer zorgde voor de eerste te genslag. Na een hoopvol begin tegen de Indiër Mukerjea de eerste twee sets werden met 36 68 door de Ne derlander gewonnen gaf Hajer de overwinning in de volgende, set's uit handen. In de derde set kwam de Indiër onhoudbaar opzetten en bracht de stand met een 60 overwinning op 2—1. Hajer was volledig van slag en verloor ook de vierde en vijfde set, zodat Mukerjea als nog met de eer ging strijken. Onze grote favoriet in het heren en kelspel Tom Okker kwam ook niet ver der dan de tweede ronde. De Braziliaan Mandarino had vijf sets (61 06 64 46 64) nodig om Okker uit te scha kelen. Na een verloren opening kwam Okker in de tweede set goed t'erug. De hoop op een overwinning in de Neder landse kolonie was echter ongegrond. In de vijfde set velde Mandarino de Ne derlandse kampioen definitief. Trudy Groenman plaatste zich door eën ruime 62 63 overwinning op de Amerikaanse Alice Tym voor de derde ronde. Ada Bakker viel dat geluk niet ten deel. Zij moest het met dezelfde cij fers (6—3 6—2) afleggen tegen de Fran- gaise Durr. 6—4 64 6—4, Emerson (Austr.) - Cur tis (GB) 75 6—3 64, Mukerjea (Ind.) - Jan Hajer (Ned.) 36 68 86 60 6—1 6—3, Graebner (V.S.) - Bengston (Zweden) 61 64 63, Ruffels (Aust - Budmg (W.-Dld.) 62 62 75, Maioli (It.) - Seixas (V.S.) 6—1 2—6 7—9 6—2 62, Tiriac (Roem.) - Watanabe (Ja 75 64 97, Riessen - Lechly (Den 16 63 36 61 6—4, Bowrey (Austr.) - Lejus (Rusland) 46 1311 62 62, Koch (Braz. - Gulyas (Hong.) 62 62 6—2, Crealy (Austr.) - Pietrangeli (It 8—6 6—3 6—4, Smith (V.S.) - Osuna (Mex.) 6—4 75 6—3, Darmon (Fr.) - Kalogeropoulos (Gr.) 75 62 57 63, Wilson (G.B.)-Carmichael (Austr.) 6—3 8—10 4—6 6—4 6—4, Taylor (G.B.) - Mulligan (Austr.) 61 62 64, Pa- sarell (V.S.) - Hewitt (Z.-Afr.) 63 '68 62 64, Mandarino (Braz.) - Tom Okker (Ned.) 61 06 64. Dames enkelspel: tweede ronde: Blake (V.S.) - Aubet (Sp.) 62 61, Durr (Fr.) - Ada Bakker (Ned.) 63 62, Jones (G.B.) - Graebner (V.S.) 46 63 64, Turner (Austr.) - Truman (G.B.) 61 75, O'neill (Austr.) - Bel- trame (It.) 63 63, Baksheeva (Rusl.) - Forbes (Z.-Afr.) 6—1 62, Buding (W.-Dld.) - Poynder (G.B.) 6—3 6—3, Richey (V.S.) - Williams (G.B.) 60 75, Krant'zcke (Austr.) - Lundquist (Zweden) 61 62, Trudy Groenman (Ned.) - Tym (V.S.) 62 63, Dmitrie- va (Rusland)-Gordigiani (It.) 6—2 6—2, Heren enkelspel: tweede ronde: Pilic (Z.-Sl. - Minotra (India) 6—3 6—2 6—1, Likhachev (Rusland) - Chanfreau (Fr.) 64 6—4 6—3, Drysdale (Z.-Afr.) - Stil- well (GB) 6—1 6—2 6—3, Fletcher (Austr.) - Davidson (Austr.) 7—5 62 6—1, Maud (Z.-Afr.) - Saul (Z.-Afr.) (advertentie) HELSINKI (ANP) De Australische Judy Polock heeft tydens atletiekwed strijden in Helsinki het wereldrecord op de 800 meter verbeterd. Zy noteerde een tijd van 2 minuten en 0,0 seeonde. Het oude record stond sinds de Olym pische Spelen in 1964 in Tokio op naam van de Britse Ann Packer met een tyd van 2.011-. Stf-ïïï-» met een „alles in één" sneltransport, lijnka- derzoeker, gekoppelde afstandsmeter, 2 flits- aansluitingen en een Color-lsconar 1 :2,8 objectief. Het „brain", de CdS belichtingsme ter, bepaalt feilloos de juiste belichtingstijd. Hier volgt een advertentie uit De Nieuwe Limburger: „Twanny neume veer us ierste zaönsje, dee Slivvenier us gesjonke heet." Zo meldt een trots echtpaar uit Mestreech. Als u het nog niet begrepen had: dit schijnt Lim burgs te zijn. Gerrit de Stotteraar is weer actief. De beruchtste inbreker en uitbreker van ons land, die momenteel 47 jaar is, werd dezer dagen door de Amster damse politie opgepakt, nadat hij honderd gulden gestolen had. „Dit is de 63e keer, dat wij Gerrit hebben", zei de recherche. „Nog nooit ben ik voor een wed strijd zo nerveus geweest als de laat ste weken voor de Tour de France." (Wielrenner Jan Janssen) De minirok blijft In het nieuws. Een fabrieksdirecteur uit Hereford in Engeland wil niet hebben, dat de meisjes, die bij hem op kantoor wer ken, geminirokt zijn, „Bedek je knie- en of je gaat er uit" heeft hij gezegd. De directeur vindt minirokken on zedelijk. Hij wil voorkomen, dat zijn zaak een „stripteasetent" wordt. „Ik ben er zeker van" aldus de directeur, „dat hoog op de dijen hangende rok ken niet voegzaam zijn als kledij in een kantoor." Voor de meisjes, die geen langere rokken willen dragen, stelt de directeur gratis fabrieks- overalls ter beschikking. De Amerikaanse soldaten in Viet nam doen nog wel eens wat anders dan vechten. Soms drinken ze ook. Ze drinken zelfs zoveel, dat een di visie van de winst uit frisdranken een olifant kon kopen. Ze willen die ca deau doen aan een bergstam in Viet nam, die altijd olifanten gebruikt heeft voor het zware werk in de bergen. Helaas zijn de kudden oli fanten door de oorlog uit dat gebied weggetrokken, zodat de stam het zware werk zelf moest opknappen. De olifant kostte 250 dollar. Engeland heeft weer iets nieuws. In Enfield hangt aan de gevel van een bank een apparaat, waaruit de klanten dag en nacht een bedrag van 10 pond (honderd gulden) kunnen opnemen. Niet iedereen kan er na tuurlijk geld uit halen, want je moet een codenummer kennen, voordat de biljetten eruit vallen. Geld opmaken wordt steeds gemakkelijker, ziet u wel. In Griekenland kunnen ze er ook wat van, van geld opmaken wel te verstaan. In nachtclubs 'in Athene kijken duizenden toeristen verbaasd naar echte Grieken, die zich eerst uitleven op de dansvloer en daarna tientallen borden kapotgooien. De Griekse politie wil aan dit vermaak een einde maken, maar de psycholo gen zeggen, dat dit de beste manier is om opgekropte emoties kwijt te raken, zonder iemand letsel te be rokkenen. Maar duur is het wel. De nachtclubs verdienden er een aardig centje aan- Miljonair en scheepsmag- naat Aristoteles Onassis en filmster Melinax („nopit op zondag") Mer- couri gooiden onlangs voor meer dan 3500 gulden aan borden kapot. Amsterdam viert vandaag een merkwaardig jubileum: het is tien jaar geleden, dat men warme maal tijden begon te verstrekken aan be jaarden en chronisch zieken. Dit werk, dat betiteld werd met de toe passelijke naam „tafeltje-dek-je", is in deze tien jaar hard gegroeid. In het begin kregen 49 bejaarden drie maal per week een warme maaltijd, nu zijn het er 850. Het eten wordt thuis gebracht door 230 vrijwilligers. De bejaarden en zieken betalen al leen de kostprijs. Er is er een grote wachtlijst van mensen, die allemaal geholpen zouden kunnen worden, als er meer vrijwilligers waren. ZEER KORT VERHAAL. Er was eens een schildpad die vond dat zijn ouders zo langzaam liepen. Op een zondag, toen het hele gezin ging wan delen, zette hij er stevig de pas in. Rustig aan" zei zijn vader, „als ik altijd zo hard gelopen had, was jij er niet geweest." MERIJN (Van onze verslaggevers) COEVORDEN/DEN HAAG Een on geveer 45-jarige vrouw heeft gistermor gen een „overval" gepleegd op de Nuts- spaarbank in Coevorden. De vrouw kwam voor het loket, gaf de caissière met een hamer een klap op het hoofd en nam een bedrag van een kleine twee honderd gulden mee. Toen zij de bank verliet, werd zij her kend door 'n stadsgenoot. Een klein uur later kon de politic haar aanhouden. De daderes, mevrouw W., bleek door geld gebrek deze wanhoopsoverval te heb ben gepleegd. De caissière is niet ernstig gewond. In het noodpostkantoor aan de Eras- musweg te Den Haag is gistermorgen, voordat het kantoor openging, een PTT- beambte die daar werkzaam was, door een onbekende jongeman neergeslagen. Het is met bekend wat de bedoeling van de binnendringer is geweest. Hij heeft niets gestolen of ontvreemd, want de vrouw, die vermoedelijk een klap met een rubber hamer kreeg, raak te niet buiten bewustzijn en sloeg aan het gillen. De man sloeg op de vlucht

de Stem | 1967 | | pagina 11