G.S. blij met doorbreken van oude bouwpatronen STIJLVOL, OOK OP HET WATER Z.L.M. in '68 125 jaar Muziekfeest te Heinkenszand goed geslaagd WISSELEND PROGRAMMA VOOR THOOLSE DAGEN A. KAL AND IN ZUIDDORPE: Deze week zijn aardbeien goedkoop J. Boonman DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 JUNI 1967 Kerkkoren uit Knokke en Sluis werken samen Del'Seen" z"terd"g en zondag 'eubedrijf Want °P het boe- Bredanaars gewond op Zeeuwseweg Jeugdland-actie in Middelburg Tentoonstelling in Burgerweeshuis te Zieriksee Waardering voor gezamenlijke woningbouw Aanpassen Efficiënt Goede aanvoer rode bessen Internationale boilerswedstrijd In raad Axel: Pleidooi voor een verhoging der wethouderswedde Zierikzeese wethouder boos op schoolbestuur Mr. M. v. d. Werk (Zilveren Schor) onderscheiden Ditmaal in Scherpen is se Muziek Binterconcours DEN HAAG (ANP) In alle be langrijke Nederlandse teeltcentra Is het op het ogenblik druk met de aard- beienpluk. Het rijpingsproces verloopt vlug en deze week zal het hoogtepunt van de plukperiode wel worden bereikt. Duizenden kilo's aardbeien worden da gelijks aangevoerd op de fruitveilingen en wel voornamelijk in Brabant en Limburg, want dat zjjn de voornaamste teeltcentra. Een groot deel van de aanvoer gaat naar de binnenlandse markt voor verse consumptie. Dat zijn de aardbeien die met dop worden aangevoerd. Deze ko men voornamelijk van de Brabantse veilingen, die dit produkt aanbieden los in de krat met een inhoud van twee kilogram netto per krat. De goede kwaliteiten deden in het begin van deze week rond f 1,30 per kilogram op de veilingen. Sommige veilingen bieden de aardbeien ook aan in doosjes met een inhoud van 250 gram. Dat gebeurt voornamelijk op de veiling in Zaltbom- md. De prijs is dan vrijwel gelijk aan die van de niet verpakte aardbeien. Aardbeien voor de industrie worden thans ook in grote hoeveelheden aan gevoerd. Deze worden zonder 'dop ge leverd. Kopers zijn binnenlandse con- servenfabrieken en conservenfabrieken In West-Duitsland. De pri}s van de in dustrie-aardbeien ligt, afhankelijk van het ras, tussen f 1,- en f 1,30 per kilo gram. Het meest gevraagd voor de industrie is het ras ,,Sengana". Vooral bij de veiling in Grubbenvorst (Venlo) worden hiervan dagelijks zeer grote hoeveelheden aangeboden. De consument zal nog wel geduren de verscheidene weken in de gelegen heid zijn verse Nederlandse aardbeien te kopen. Wel moet worden aangeno men dat ze deze week het goedkoopst lullen zijn, want volgende week zal het aanbod van goede consumptie-aard beien reeds minder worden en normaal is dat de prijs dan oploopt. (Van onze correspondent) SLUIS Op 30 juli a.s. zullen de j samenwerkende kerkkoren uit Knokke en Sluis de gezangen verzorgen tijdens een uitzending van de eucharistievie- ring voor de Belgische t.v. Het dames- en herenkoor uit Sluis staat onder leiding van pater Marteijn, het heren- en knapenkoor uit Knokke wordt door de heer J- Baert geleid. Bij elkaar telt dit koor ruim tachtig leden. Naast kerkgezang wil men zich in de toekomst ook bezighouden met profane muziek- Het ligt in de bedoe ld bng in september een uitzending te verzorgen in het Casino in Knokke. (Van een onzer3* verslaggeefsters) GOES De Zeeuwse Landbouw Maatschappij bestaat volgend jaar 125 jaar. Ter gelegenheid hiervan organi seert de ZLM een grote provinciale land- en tuinbouwtentoonstelling in de Wilhelminapolder. Verder zijn er plan nen voor een culturele expositie. De herdenking en de tentoonstelling zullen van 17 tot en met 22 juni 1968 worden gehouden. Alleen al voor het opstellen van de land- en tuinbouwwerktuigen is een oppervlakte van minstens 8 ha be schikbaar. Eenzelfde oppervlakte is ge reserveerd als parkeerruimte. Verder zal er ruimte zijn voor de verschillen de takken van bedrijvigheid. Aan de tentoonstelling kan die werktuigenhan- del uit heel Nederland meedoen. Nog voor de inschrijving voor standruimte is opengesteld, zijn al verzoeken om reservering ingediend door dealers «n handelaren. JE moet een dosis geluk erbij hebben, ttant anders bereik je niets. De ene keer lukt het spelenderwijs en de andere keer bereik je met veel moei te heel weinig." De heer J. Boonman uit Borssele heeft waarschijnlijk veel Seluk gehad toen hij .zaterdag op de mmpioenschieting van de Provinciale Zeeuwse Schuttersbond alle keizers «ti koningen versloeg. Maar de heer Boonman vertelt daarbij: „Als 10- lange jongen ben ik al begonnen met boogschieten", h/b zelf een kleine wip getim- m«ra, en zo heb ik het geleerd, met ««n miniatuurboogje. Natuurlijk koele je af van de oudere mensen. ui 'S J nogal wat belangstelling oor de boogschutterij. Ik denk dat Lsp?rt K overgewaaid uit België. "'gingen op de staande wip vind alleen maar in Zeeland. Zaterdag ius provinciaal kampioen ge- .f1' maa'' dat is dan eigenlijk h aan nationaal kampioen. Ik Mlii eens meer aatl k<wipioens- toegedaan. Dit is de eerste t ik het zo ver heb gebracht rxj B, °M?U5tUs gaan we naar de Euro- V!lpioenschaPPen in het Bel ter,ftenefce. De bond zal 12 schut. Uit 1 ?eellwsch-Vlaanderen en 12 nee m aanwijzen die daaraan hmn,Nen Maar als nationaal uoorhiii™ zu]l?n z« ie toch niet Dills weR' I,c ben ook al dik~ iiConemvi!-® gew,eest von de sociëteit Dun °P ket dorp. De sociëteit heft ~"eerenhoek ja, want Borssele "n topjaar"™ is,Wel een beetie laP]aar voor me. ükwijls naaXC°tUrS' 'k ga ianr wel "«ertiiet°,e\.ma?.r k™ ook zo'n schietivn 5 zijn' ^!s ie aan '«Seliilt v. meedoet oefen je ook Cueree°h?T k°m\ anders Wje er nu niet zoveel vermoeiende T™ P bovendien levuarlijkc u„,i bezigheid en een b'or dat er vrii regelmatig Maar er nrXen, nngeluk gebeurt. er ook altijd een E H.B.O.- ster op het veld. Ik heb ook wel eens een pijl op mijn hoofd gehad." „ER komen ook wel eens toeristen kijken naar de schietingen, maar ze durven niet zo dicht binnen het be reik van de pijlen te komen. De be langstelling van de jongeren voor de boogschutterij neemt wel geleidelijk af. Er komen wel regelmatig jonge ren bij. Maar vroeger was het zo dat de mensen op het eigen dorp bleven. - Tegenwoordig hebben ze allemaal een vervoermiddel en gaan ze eens wat verder kijken Gedeputeerde A. J. Kaïand over handigde gistermiddag aan het echtpaar Heynsdtfk in Zuiddorpe de sleutel van de eerste bejaarden- woning van de 380 die zestien Oost- Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten in samenwerking gaan bouwen. (V%n onze correspondent* RILLAND BATH Een inhaalma noeuvre vlak voor een dijkovergang op rijksweg 58 onder Rilland Bath heeft gistermorgen omstreeks tien uur een verkeersongeluk veroorzaakt dat nog tamelijk goed is afgelopen. Vier Breda- naars, allen inzittenden van de auto die aan het inhalen was, werden ge wond. Deze auto werd bestuurd door de 68-jarige H. J;$De man haalde een vrachtauto met aanhangwagen in. Van de andere kant naderde, onzichtbaar door de dijkovergang, een auto, die bestuurd werd door W. van D. uit Ril land Bath. Op het moment dat Van D. over de dijkovergang wipte was J. nog steeds op het linker deel van de rijksweg. Van D. stuurde zijn wagen naar rechts de berm in maar hij kon toch niet voorkomen dat zijn auto die van J. in de flank raakte. J. raakte de macht over het stuur kwijt. De auto schoof vlak voor de vrachtauto de noordelijke wegberm in. Daar sloeg de wagen over de kop. Behalve H. J. werden zijn vrouw en de dames Van K. en Van L. gewond. Zij werden in het ziekenhuis in Bergen op Zoom opgeno men. De auto van J. werd vernield. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De Stichting Jeugd Vakantie Vreugd in Middelburg organiseert donderdagavond 29 juni |en huis - aan - huis - collecte in de stad. De opbrengst daarvan is bestemd voor een tent van 10 bij 24 meter. Deze tent zal van de zomer onderdak moeten bieden aan de bezoekertjes van Jeugdland. Zoals bekend gaat Jeugdland-Mid delburg 17 juli beginnen. In en om de Dunenburchschool in de Griffioenstra^t zullen de kinderen een maand lang vertier vinden. Jeugdland is van maan dag tot en met vrijdag open van 's mor gens 9 tot 's middags 4 uur. Het pro gramma vermeldt een reeks activitei ten. Nieuw zijn de zelfbedieningswinkel en de grote autorace-baan. Vorig jaar bezochten 7000 jongens en meisjes jeugdland. De Dunenburch school is niet op een dergelijk aantal berekend. Vandaar dat e$, als er ten minste genoeg geld wordt opgehaald, een tent zal worden aangeschaft. Deze collecte zou oorspronkelijk op 9 en 10 juni worden gehouden, maar is in verband met de Israël-actie uit gesteld tot a.s. donderdag. (Van een onzer verslaggeefsters» ZIERIKZEE Burgemeester D. W Kastelein van Zierikzee zal vrijdag 30 juni 's middags om 5 uur in het Bur gerweeshuis een tentoonstelling van een 6-tal kunstenaars openen. Het zijn Cora van Citters. Jan Jongschaap, G. H. Breetvelt, Frangois van den Etide en Ad en Tessa Braat die er van l juli tot 2 september hun werken zullen ex poseren. De tentoonstelling is dagelijks van 10 tot 17 uur geopend. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE/AXEL „Wat op het gebied van de volkshuis vesting in Oost-Zeeuwscli-Vlaan deren gebeurt, heeft tenminste de grote sympathie van het college van Gedeputeerde Staten" aldus gistermiddag de heer A. J. Ka- land, Gedeputeerde van Zeeland, die o.a. de sleutel overhandigde aan de eerste bewoner van de 380 bejaardenwoningen, die in zestien Oost-Zeeuwsch-Vlaamse gemeen - ten gebouwd zullen worden. Dat was in Zuiddorpe, waar de eerste van de twaalf hier te bouwen be jaardenwoningen, in gebruik kon worden genomen. In Axel zou later op demiddag de hoofdingenieur-directeur van Ze elands, bouw- en woningtoezicht, ir. L. D. Huis man, de eerste paal in de grond slaan voor de 48 etagebouw bejaardenwonin gen, die in deze gemeente zullen ver- rij zijn. Van de 380 woningen, die in een bouw- stroom tot stand zullen komen, zijn er 316 in laagbouw ontworpen. De wo ningen bestaan uit een ruime huiska mer met erachter een keuken, een slaapkamer, douchegelegenheid en een bergruimte. De zolder en de berg ruimte kunnen tevens worden ingericht voor logeergelegenheid. De 48 Axelse etagebouw-woningen worden drie hoog. Er komt een lift in. Te Sint-Jansteen worden zestien twee hoge woningen gebouwd. De huizen hebben centrale verwarming en kos ten (inclusief verwarming) 20 tot 25 gulden per week. De prijs is afhanke lijk van de grondprijs e.d. De bewoners krijgen tevens van Rijk en gemeente 200 gulden subsidie per jaar. Architect van de woningen is de heer P. Roelands uit Hazerswoude, uitvoerder de firma Gebroeders Lam bert uit Stoppeldijk en de opdrachtge vers de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging, waarin zestien gemeenten samenwerken. De heer W. Bartz, voorzitter van de bouwvereniging, opende de bijeen komst (in café Het Gemeentehuis te Zuiddorpe) met lof toe te zwaaien aan zyn bestuur, „waarvan sommige leden al twintig jaar lang geheel belangeloos hun werk voor de gemeenschap ver richten". Hij vertelde dat de vereni ging in 1960 700 woningen in bezit had en dat dit er in 1968 drieduizend zullen zijn. Dat men nu ook premiewoningen gaat bouwen, achtte hij een gelukkige verbreding van de basis. De heer Kaland haakte in op de lo vende woorden van de voorzitter en herinnerde eraan, dat in dit gebied de grote stoot gegeven is voor het bou wen van woningen in een bouwstroom. Men begon in 1964 met 900 woningwet woningen. „Dat betekende een bijdra ge", aldus de heer Kaland, „tot de nieuwe opzet van de woningbouw io geheel Zeeland: bouwen in samenwer king van verschillende gemeenten". De liberalisatie van de woningbouw heeft tot nu voor Zeeland gunstig ge- werkt, deelde de Gedeputeerde mee De bouwmarkt is niet verstoord en de prijzen zijn niet abnormaal gestegen ,,A1S deze negatieve factoren niet wec ken", zei hij, „dan is het vanzelfspre kend dat de bouwmarkt vrij is". De heer Kaland achtte het gelukkig dat ook in Zeeland het gebruikelijke bouwpatroon doorbroken wordt. Het was steeds de gewoonte, dat bejaarden bleven wonen in hun oude huis totdat ze naar een bejaardencentrum gingen. Gewoonte was het ook om voor elke groep (bejaardeii, alleenstaanden en gezinnen) dezelfde huizen te bouwen. „Gelukkig gaan we nu de huisvesting aanpassen aan de behoeften van be paalde groepen", zei hij. ,,We hebben tot nu toe teveel een heidsworst gebakken", vond de Gede puteerde. In geheel Zeeland zijn de laatste vijf jaar nog slechts 436 bejaar denwoningen gebouwd. In aanbouw en ln gereed gekomen planning zijn 1508 van dergelijke woningen. Te weinig aandacht echter wordt besteed aan de huisvesting van de zieke bejaarde, was de mening van de heer Kaland. ,.Ik hoop dat voor de langdurig lichamelijk zowel als voor de geestelijk zieke be jaarde binnen niet al te J.ange tijd een oplossing gevonden wordt" zei hij. Sinds de oorlog heb ik niet meer zulke efficiënt ingerichte huizen gezien", luidde het compliment van burgemees ter Kesbeke van Zuiddorpe. Hij ging zijn vele gasten, onder wie burgemees ters en wethouders van de zestien ge meenten, voor naar de nieuwe bejaar- denwoningen, waar de heer Kaland de sleutel uitreikte aan het uit Axel af komstige echtpaar J. Heynsdijk- de Blaey (74 en 71 jaar), de eerste bewo ners van de 380 woningen. De heer Lambert bood vervolgens namens alle aannemers aan de direc teur van de woningbouwvereniging de heer Th. de Rooij. een ruime buiten- bank aan. die gebouwd werd tussen de twaalf bejaardenwoningen. De heer Kaland onthulde vervolgens een ge denksteen. die in de bank is ingemet seld. Het drukke programma bracht hei gezelschap hierna naar Axel, waar ir. Huisman op het terrein tegenover het nieuwe winkelcentrum de eerste paal in de grond heide voor de 48 etagewo ningen. In hotel Zomerlust gebruikte men de maaltijd, waar o.a. nog door ir. Huisman het woord werd gevoerd. (Van onze correspondent) GOES -- Nadat op 22 juni de heei P. Eversdijk te 's-Heer Arendskerke de eerste rode bessen van de koude grond veilde voor 93 cent per doos van 250 gram, liepen deze op tot 99 cent pei doos op maandag. Dinsdag 27 juni nam de aanvoer al toe, er werden rond 4.000 dozen geveild. Door het toenemende aanbod in het zuidelijke deel van ons land, trad er toen al een beduidende prijsdaling in. In april werd door de optredende he vige nachtvorsten beduidende schade berokkend aan de in bloei staande rode bessen. Later viel de zetting toch mee omdat door de onregelmatige bloei de later opengaande bloemen voor een redelijke zetting konden zorgen, omdat toen de weersomstandigheden aanmer kelijk gunstiger waren. Bij een oogstraming van 60 a 70 pro cent, worden in de V.V.Z.B. te Goes rond 200.000 kg rode bessen verwacht. Met de bolhoed vast op z'n hoofd vaart deze Londenaar op een Scooter ski, een nieuwtje van een firma in Not tingham, over de Theems. Het vaartuig dat een snelheid van ongevear 40 km kan bereiken, kost vijftienhonderd gul den. (Van onze correspondent) AARDENBURG Op het gemeen telijk sportterrein te Aardenburg zijn de internationale boilerswedstrijden ge houden. De besturen van de deelne mende verenigingen zijn door het col lege van b. en w. ontvangen op het gemeentehuis. Daarna gingen de deel nemers naar het wedstrijdterrein voor afgegaan door de koninklijke Aarden- burgse Fanfare. De wedstrijden, waar aan 303 boilers deelnamen, tellen mee voor de boilerscompetitie, de z.g.: tro fee van Meetjesland. Behalve de or ganiserende vereniging A.B.C. uit Aar- d,enburg namen verenigingen deel uit Eede, Sint Kruis, Oostburg, Sas van Gent en de Belgische gemeenten Ert- velde, Knesselaere, Oostkamp, Ade- gem, Zomergem, Eeklo, Rieme, Bas- selvelde, Sint Laureins, Shit Margrie- te, Maldegem, Ursel en Waarschoot. Gespeeld werd met de krulbol, in pe lotons van 3 man. Dankzij een perfec te organisatie konden de wedstrijden, ondanks een korte onderbreking door een onweersbui, vlot worden afgewerkt. 's Avonds werden in café „Centraal" op de Markt door burgemeester M.G. M. vna Berckel de winnende pelotons bekendgemaakt en de prijzen uitge reikt. De voorzitter van dé A.B.C.de heer E. Rijckaert, bracht dank aan het gemeentebestuur voor de onder vonden medewerking en sprak zijn vol doening uit over het grote aantal deel nemers van de sportieve wedstrijden. De heer V. de Craeye uit Adegem prees de gastvrije ontvangst en de goe de organisatie. De winnende pelotons waren: 1. W. Rogier, Adegem: M. de Lange, Maldegem en F. de Bruijne, Eede; 2. A. Maenhout, Eeklo; D. Claeijs, Knesselaere en L. Claeijs, Maldegem. 3. E. Rijckaert, Aarden burg; A. Dierkens. Oost Eeklo en E. Baecke, Oost Eeklo. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Dc raad van Axel ging met algemene stemmen akkoord met het initiatief-voorstel van het raadslid A. H. van der Lee (Gem. Belangen), aan Gedeputeerde Staten te verzoeken, de bezoldiging van de Axelse wethouders te verhogen van 5000 tot 7500 gulden. Burgmeester M. K. van Dyke, die een dergelijk initiatief zei op prijs te stellen, noemde de huidige bezoldiging „in geen verhouding tot het verantwoordelijke werk van de wethouders" te staan. „Zij dragen een bepaalde verantwoor delijkheid", aldus de voorzitter, „die ver uitgaat boven hetgeen door de be zoldiging wordt gehonoreerd". Hij stelde dat zij gemiddeld twee tot tweeëneen halve dag per week voor deze functie moeten uittrekken en meende,- dat een bezoldiging, gebaseerd op een gulden per inwoner, redelijker zou zijn. De heer Van der Lee wees er vooral op, dat Axel (vijfde in grootte van de Zeeuwse gemeenten) bijzonder veel tijd vraagt van zijn wethouders. En de bur gemeester betoogde, dat de 'dynamische steden in Zeeland niet te vergelijken zijn met een rustige plattelandsgemeen te elders. De heer D. J. Oggel (prot. chr.) vond, dat de raad wel wat snel een beslissing moest nemen. Hiij vroeg zich af, waar om hierover niet enig overleg was ge weest. De voorzitter wees er op, dat dit een zaak is van de fracties onderling. Het voorstel was immers niet van bur gemeester en wethouders afkomstig maar uit de raad zelf. ZIERIKZEE In de gisteravond ge houden vergadering van de gemeente raad laakte de wethouder van onderwas, mr. K. A. Keuning (PvdA), bü de be handeling van de benoeming van een hoofd van een der lagere scholen, het optreden van het dagelijks bestuur van de schoolraad. Langs normale weg was door het col lege van b. en w. advies gevraagd aan deze schoolraad over de samen te stel len voordracht voor de gemeenteraad, inzake de benoeming van het school hoofd. In een commissie, waarin o.m. enkele leden van de schoolraad zitting hadden, was een voorbereidend gesprek geweest over de beste van de zich aan gemeld hebbende kandidaten. Nadat de schoolraad zijn advies, had uitgebracht, besloten b. en w. eenstemmig een voor dracht voor de raad op te maken, die afweek van het advies van de school raad. De voordracht had daarentegen wel de instemming van de inspectrice van het lager onderwijs in de Inspectie Goes. Het dagelijks bestuur van de schoolraad meende nu zijn misnoegen over het niet overnemen van zijn ad- j vies door b. en w. te moeten uiten door aan alle raadsleden een schrijven té zen den, daarmede het college van b. en w voorbijgaande. Vooral hiertegen meen de de wethouder zijn ontstemming te moeten laten blijken. Hij meende het dagelijks bestuur nog te kunnen excu seren. daar het de eerste keer is, dat de schoolraad om advies was gevraagd. Hij meende echter ook, dat een dergelijk op treden getuigde van weinig inzicht in de gang van zaken en de verhoudingen. Nadat de raad npg in besloten zitting was gegaan, benoemde hij, na herope ning van de vergadering, nummer 1 van de voordracht, de heer M. Vaarzon Mo rel te Amstelveen, die zeven van de twaalf stemmen kreeg. DEN HAAG (ANP) Bij K.B. is be noemd tot Commandeur in de Huis orde van Oranje mr. M. B. van de Werk. voorzitter van de raad van ad vies van de stichting ..Zilveren Jeugd centra". Deze stichting werd in 1962 door koningin Juliana en prins Bern- hard ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksfeest in het leven geroepen. Twee terreinen, Het Zilveren Schor in Zeeland en de Hunneschans in de Veluwe. een aanvangskapitaal, en het nationale geschenk werden hierbij ter beschikking gesteld van de Nederlandse jeugd. Op 23 juni 1962 (vijf jaar geleden) ..werden de leden van de raad van advies en van het bestuur door de ko ningin en prins op paleis Soestdijk ge? installeerd. GENERAAL NAVLET, inspecteur van de Franse luchtmacht, en vier an dere Franse militairen zijn gisteren om het leven gekomen bij een vliegtuigon geluk. Hun machine, een tweemotorige „Broussard", vloog tegen een helling van de Hornisgrinde in het Zwarte Woud. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND Het muziek feest, dat de jeugdfanfare „Jong Euter pe" te Heinkenszand heeft georgani seerd, is bijzonder geslaagd. Aan dit 'estival werd verder deelgenomen door Je jeugdorkesten uit Kapelle, Wemel- iinge en Kruiningen met 3 drumbands. Op de muziektent in de Kerklaan werd het festival geopend door de voor zitter van „Jong Euterpe", de heer H. Eversdijk. Hij legde er de nadruk op dat de fanfares niet meer zonder een jeugdafdeling kunnen werken. „Als de korpsen tenminste geen bloedarmoede willen krijgen", aldus de voorzitter. Het festival stond onder leiding van de heer J. F. Mannaert. Na het optreden van het laatste korps bood de voorzitter van de Zeeuwse muziekschool, mr. dr. A. J. J. M. Mes, de heer Mannaert een boeket bloemen aan. Aan het slot van de jeugdmuziekmid- dag werden waarderende woorden ge sproken door burgemeester N. W. Ei sen van Heinkenszand. De voorzitter van Euterpe reikte daarna herinnerings medailles uit aan de voorzitters van de deelnemende verenigingen. De bedoe ling is het jeugdmuziekfestival volgend jaar te herhalen, wellicht in een van. de andere plaatsen waar jeugdkorpsen zijn. (Van onze correspondent) SCHERPENISSE Op 7 en 8 juli worden te Scherpenisse voor de tiende maal de Thoolse dagen en voor de elf de maal de Fokveedag georganiseerd. Dit jaar heeft men de ijsbaan van Scherpenisse als terrein uitgekozen om dat het terrein te St.-Annaland niet be schikbaar was. Het terrein ligt centraal op het eiland Tholen en midden in het rundveegebied. Dit laatste is vooral van belang voor vrijdag 7 juli want dan vinden de ver schillende veekeuringen plaats. De voor zitter van de Commissie Thoolse dagen, de heer M. C. J. Kosten uit Tholen. zal vrijdagmorgen de opening verrichten. De officiële opening zal vrijdagmiddag geschieden door de heer D C Bouwen- se, burgemeester van Scherpenisse Vrij dagmiddag vinden de prijsuitreikingen plaats van de 's morgens gehouden keu ringen Het belangrijkste gedeelte van de keuringen vormt net rundvee, dat met 174 stuks vertegenwoordigd zal zijn. Verder wordt vrijdagmiddag ook de uitslag bekendgemaakt van de kalver- opfokwedstrijd. die vooral bedoeld is om de jongeren de liefde voor de dieren bij te brengen. Ook zullen niet minder dan 130 fokschapen van het Texelse ras ter keuring verschijnen. De Koninklijke Vereniging 't Nederlandsche Trekpaard houdt keuringen van alle categorieën paarden, waarbij er twaalf zullen ver schijnen. De bond van paardenfokkers, een Thoolse organisatie, zal zestien jon ge paarden keuren. Zaterdag 8 Juli zullen er verschillende evenementen plaatsvinden. Er is op deze dag slechts een keuring, n.l. die van de pony's. De ponyclub van de ruiterclub „Prins Auvergne" te Halsteren zal dan ook aanwezig zijn. Met moeite heeft de commissie nog voor muzikale afwisse ling kunnen zorgen. Vanwe*e de va kantie van de bouwvakkers konden de muziekkorpsen van het eiland en uit de omgeving geen medewerking verlenen. De drumband uit Halsteren bracht de organisators tenslotte uit de zorgen. Tumdemonstraties zullen er worden gegeven door leder van de Thoolse gym nastiekvereniging en de Zebra's, keur- turnsters en -turners uit Zeeland en West-Brabant. De Eendracht-ruiters, een fhoolse vereniging, zullen een spring concours in de klassen B. L en MZ ge ven "en een caroussel-nummer. Om half zes zaterdagmiddag start de Thoolse- dagen-rally. een puzzelrit op het eiland. 's Avonds worden de Thoolse dagen in het veilinggebouw van Tholen afge sloten met een Tiroler-avond Hierbij zal het Hummel-bummel-orkest spelen, dat altijd optreedt bij de Zesdaagse te Antwerpen Op deze avond worden ook de prijzen van de rally uitgereikt. Hier na is er nog gelegenheid tot dansen. Zolang de weersomstandigheden het toelaten wordt er zaterdag nog een rui- terconcours gehouden De landelijke rui ters in Zeeland hebben er reeds lang voor gevochten de provinciale kam pioenschapoen elk jaar in een andere plaats te doen plaatsvinden en niet tel kens in Koudekerke. De commissie van de Thoolse dagen heeft nog getracht de speciale kam- oioenschanpen van Zeeland tijdens deze Thoolse dagen te laten verrijden, maar dit stuitte op financiële moeilijkheden. Tijdens de wedstrijd van zaterdag wordt een soort examen gehouden waar door de ruiters toch in een andere klasse kunnen komen Op de Thoolse dagen zal dit jaar weer de gebruikelijke grote tent staan waarin een aantal midden standers van het eiland Tholen en uit Bergen op Zoom hun artikelen kunnen tentoonstellen Tevens zal de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen huis houdelijke voorlichting, de P.J.G. en het Astma-fonds een stand inrichten. In de stand worden ook de tekeningen van de prijswinnaars van de tekenwed strijd voor de lagere scholen tentoon gesteld De commissie heeft alle lagere scholen op het eiland in de gelegenheid gesteld aan deze wedstrijd deel te ne men.

de Stem | 1967 | | pagina 3