IEDERE DAG VAKANTIE HT OP .IPS-TV DE VIS WORDT NIET ZO DUUR GEHAALD TELEVISIE DORDEL1G mmg- in ovens geisers ncombinaties Agenda DAGBLAD DE STEM U o.m. >5)—625 Polders Water 155-530 Aanslag Brabant DAGBLAD DE STElf i AKANTIE JUNI 1967 Ga toch iedere dag op va kantie. Ook na de twee weken Spanje of Oostenrijk is er volop te genieten. Iédere vrije dag kan een vakantiedag zijn. O, moeten er per se mensen in de nabijheid zijn Er zijn ter reinen, waarop nogal veel men sen komen. Op andere weer min der. Maar gezellige drukte heerst echt niet alleen langs de autoweg. Ook wat van de weg af kan het lollig zijn. Neem de Loonse en Drunense Dui nen in de nabijheid van Kaatsheuvel als voorbeeld. Aan de randen van dat natuurgebied komen bosjes men sen. Zij maken het elkaar gezellig. De draagbare radio ontbreekt niet. Toch niet zo gezellig? Wat verder in het gebied is het rustiger. Daar ontdekt men, dat het westelijk deel is bebost en het oostelijk deel be staat uit indrukwekkende stuifzand duinen. Vanaf de duinen is het uit zicht ver. De echte natuur-snuffe- laar vindt er een merkwaardige 0 De Haagse Beemden open begroeiing met pijpestrootje, welke grassoort men er niet zou verwachten. Het complex is verder van belang als vindplaats van mi- crolithen. De „Drunense Duinen", zoals het gebied in de volksmond heet, biedt dus voor ieder wat. Met een opper vlakte van 1366 ha kan dat ook. Van geringer omvang is de Oude Buissche Heide (199 ha). Dit brokje land bestaat uit typisch Brabantse heide, vennen, dennen- en loofbos sen. Landschappelijk is het gebied aantrekkelijk. Het is misschien leuk te weten, dat Henriëtte Roland Holst eigenaresse van de Buissche Heide is geweest. Zo zijn er meer aantrekkelijke stukken land. „Het Oudeland" (20 ha) bij Steenbergen, de Staartsche Heide" (141 ha) bij Huijbergen en Woensdrecht, de „Stoppelbergen" (141 ha) in de buurt van Ossen- drecht en Putte, boswachterij „Lies bosch" (225 ha) bekend om de eikebomen in de gemeenten Bre da en Prinsenbeek, boswachterij ,,]\4astbosch" (502 ha) ook al in de omgeving van Breda, het Ulven- houtsche Bosch (862 ha), boswach terij Chaam (1156 ha), boswachterij Dorst (1052 ha) en „Kamp van Rij en" (134 ha). Het is zo gek nog niet om in West-Brabant te wonen. De natuur gebieden liggen als het ware aan de rand van stad en dorp. Waarom zou men hiervoor naar het buiten land trekken? Het is wellicht moei lijk om de schoonheid van de eigen streek te ontdekken. Maar als men wil zien, is er ruimschoots voldoende. De binding met de natuur hoeft echt niet af te hangen van een na tuurreservaat, een boswachterij. West- en Midden-Brabant staan ook bekend om de slingerweggetjes, 1 vvaarvan er door de ruilverkavelin gen jammer genoeg niet zo veel meer zijn, en de erfbeplantingen rond boerderijen. Een race van het ene naar het andere natuurgebied kan dus achterwege blijven. Met een ANWB-routekaart is zonder enig ri sico zo'n rit door het land te ma ken. Spannender blijft het zoe~ ken. Tijdens een rq toertje per fiets, brommer of auto blijkt al snel, dat de polders niet ver van de bossen liggen. Ook de polder heeft aan trekkelijkheden. En om daar achter te komen is een fikse wandeling no dig. De eerste keer misschien arge loos in de wandelschoenen. Met een beetje geluk blijven de voeten droog, maar zo vlak na een bui regen wor den de benen geheid nat. De wande laar komt er al spoedig achter, dat voor een wandeling in de polder een paar kaplaarzen nodig zijn. De nattigheid begint al bij Zun- dert. Daar liggen „De Matjens" (30 ha) met rietmoeras en „De Lange Goren en Krochten" (40 ha)Laatst genoemd monument heeft vijf afzon derlijk gelegen moerasgebiedjes. Er zijn broekbosjes, heideperceeltjes en rietvelden. „De Goudberg" (21 ha) bij Ulvenhout bevat heide en ven nen. Tijdens de weekeinden kuieren op dat stukje grond vele Randstede lingen. Zo'n bekendheid heeft het terreintje al gekregen. West-Brabant heelt wel meer van dit schoons. Bij Made en Drimme- len ligt „De Worp". Hier groeien moerasplanten. Verscheidene moe ras- en bosvogels vinden er een broedplaats. Tussen Breda en Etten- Leur ligt ook een bekend gebied: De Haagsche Beemden. In deze polder treft men nog blauwgrasland aan. Wat weinigen zullen weten; blauw- gras is voedzamer dan gewoon wei- degras. Vandaar dat blauwgras veel al wordt verkocht aan k.i.-stations Bij Terheijden ligt Kooibosje Ter- heyde (7 ha) met een vervallen eendenkooi. Wat meer naar het'1 oos ten prijkt Oosterhout met Linie van den Hout en Linie van den Munni- kenhof. Twee oude, met hakhout be groeide vestingwallen. Naast de wal len groeien in de voormalige grach ten water- en moerasplanten. Be geerlijke plekjes voor vogels, die in parklandschappen broeden. Geer- truidemberg bezit „De Hillen" (5 ha). Een land met griend en riet. Griend, riet, vogels en meer fraais vindt men ook in „De Hooibroeken" (55 ha) tussen Heusden en Vlijmen. De streek rond Vlijmen staat ver der bekend om „De Sompen en Zooislagen" (35 ha), „Bossche Broek" (65 ha), „De Duiver", „De Moerputten" (104 ha). De opsom ming is geen vrijbrief voor de wan delaar. Hij kan niet zomaar ieder natuurreservaat binnenstappen. Daarvoor zijn de gebieden, die te vergelijken zijn met een museum vol kunstschatten, te belangrijk voor de wetenschap. Het is aan te beve len via de VW eerst toestemming te vragen aan de eigenaar. In vele gevallen zal Staatsbosbeheer de ei genaar zijn. De parel in het Noordbrabantse landschap is De Biesbosch (800 ha). Een prachtig, byna ontoegankelijk gebied. Om er te komen is beslist een degelijk motorbootje nodig. De Biesbosch is rijk aan water, j*iet, griend en een overweldigende rust. Talrijke vogels voelen zich hier thuis. Laat een vogelkenner eens over De Biesbosch praten. Hij noemt zoveel vogelsoorten, dat het begint te dui zelen. Van de waterrijke Biesbosch is de stap naar Zeeland maar klein. Het hoeft geen vertoog, dat in deze pro vincie veel schoons aan of in het water ligt. Het gemakkelijkst is te volstaan met: heel Zeeland is de moeite van het bekijken waard. Een aanduiding van de mooie plekjes is op zich al een litanie. Lees maar. „Vroongronden Schouwen" (50 ha) in de gemeente Renesse, „Zouten Haard" f 16 ha) bij Renesse, „De Meipacht" (1 ha) bij Westerschou- wen. „Schelphoek" (60 ha) onder Seróoskerke, „Het Stinkgat" (8 ha) onder de gemeente Oud-Vossemeer, „De Pluimpot" (37 ha) op Tholen, „Westhove" (43 ha) onder Oostka- pelle, „Ambachtsheer en dijk" (2 ha) een in de zak van Zuid-Beveland ge legen dijk, „Den Inkel" (22 ha) bij Kruiningen, „Tonio boschje" (1 ha) in de gemeente Aardenburg, „Het t De Moerputten Blikken Weitje" (2 ha) onder Hoek, „De Groote Putting" (6 ha) en „Het Koegat" (4 ha) bij Vogelwaarde, ten noorden van Clinge, „De Vlaam- sche Kreek" (het begin van een 22 ha groot natuurreservaat). Het lezen nog even volhouden, want nu komen nog: „Het Zwin" (33 ha) in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, 1400 hectaren „Veeregat-Zandkreek", tVesteindsche Weel (4 ha) ten oosten van Porssele, „Landlust" (4 ha) bij Heinkenszand, aan de weg Oostburg- Waterlandkerkje 36 ha „Groote Gat", „De Kaloot" in de gemeente 's- Heer Arendskerke, de zes vliedber gen te Koudekerke, het duingebied bij Haamstede en natuurreservaat „De Westgeul" bij de Braakman- polder. Tot zover voorlopig. Indien de in dicatie niet voldoende is; genoemde gebieden herbergen veel wild, veel vogels en een uitgebreide verschei denheid aan planten. Fauna en flo ra staan goed bekend bij de natuur kenners. Verdere aanprijzingen zijn overbodig. Het gaat erom, dat men zelf ontdekt. En dan zal de een meer zien dan de ander. Daarom is het noemen van mooie plekjes in Noord-Brabant en Zeeland bij voorbaat een onvolledige bezig heid. Want in Roosendaal, Hoeven en Wolphaartsdijk kan men zich nu afvragen waarom het „Spuitendonks Bosch", „Hoevense Beemden" en „Middelplaten" niet zijn aangehaald. Sas van Gent voelt zich beslist ook achteruit gezet, want de Canisvlietse kreek kwam nog met in let stuk voor. Laten we maar ophouden. Het zal nu wel duidelijk zijn, dat de twee aangehaalde provincies bar stensvol mooie plekjes zitten. Men hoeft echt niet te volstaan met een bezoek aan het strand of de weg berm. Op zichzelf eerlijke ontspan ning, dat staat buiten kijf. Maar pro beer de provincies eens te ontdek ken. Deze bezigheid kost jaren. Zelfs met de vakantie van iedere dag. 1EMIE ruilbedrag van uw oude tv I uit! Tal van belangrijke iren binnenkort kunt u óók festival. Koop dagrom nu i lang plezier van. In Nederland loopt het aantal hengelaars snel van de 600.000 naar de 700.000. Dat betekent, de gezinsleden meegerekend, dat op vakantiedagen en vrije week einden, enkele miljoenen men sen bij de hengelsport betrok ken zijn. Enkele honderdduizen den sportvissers zijn bijna elke vrije dag aan de waterkant te vinden, velen gooien zo nu en dan maar een hengeltje uit. Er is trouwens ook een snelgroeiend aantal watersporters in West- Brabant en Zeeland, dat in de stille uurtjes tussen de vaar tochten even een dobbertje uit gooit. Zonder te willen zeggen, dat deze zeilbootbezitters of mo torboot-enthousiasten echte toe gewijde hengelaars zouden zijn. Geen wonder dus, dat in een vakantiekrant de hengelsport een eervol plaatsje krijgt inge ruimd. Er zijn op mooie dagen vaak meer hengelaars op of aan het water, dan voetbalenthou siasten op de voetbalvelden. En dat is nauwelijks hengelaars-la- tijn Wie in Brabant naar een goed stek kie zoekt, kan altijd in de Biesbosch terecht, een nationaal hengelaars-do rado, dat ook bij duizenden Belgen in trek is. Vanuit Drimmelen, Werken- Vissen, sport voor vele mannen dam en Hank zijn de mooiste vis- plekjes te bereiken. Er zijn boten verhuurders, die voor dag en dauw de koffie al klaar hebben. Ook de Amer voor Drimmelen is een visrijk water. Ook Geertruidenberg is een uitvalspoort voor Amer en Bergse Maas. Wie dit stromende water met eb en vloed bevist, kan de mooiste sport aan het „drijvend-vissen" be leven op grote voorn, winde, bra sem en bliek. Laat het lange onder lijntje met kleine haak als een wap perend vaantje onder de loodkorrels over de grond schuiven. Houdt aan het einde van „de drift even de dobber met de nylonopslag tegen. Het is vaak dit ogenblik, dat de vis op de grond soms door een paar voerballen gelokt, zich in wilde bijt- lust op het aasje stort. Ook de Maas is een vrij viswater voor één hengel. Wie lid is van een club, die stukken Maaswater heeft gepacht, kan vaak met meer'dan een hengel vissen of op „de snoek gaan". Een van de mooiste stekkies langs de Maas ligt tussen Lith en Oyen. In dit Maaspand, dat afgesloten wordt door de stuwen van Lith en Grave zit eer. vislift, die de vis uit de vrije benedenrivier, dus uit de visrijke Bergse Maas vrij laat opzwemmen naar boven. In dit stuk Maas zijn de laatste jaren seizoenvangsten van enkele duizenden kilo's witvis en pai ling gemaakt door enkele verwoede hengelsporters, die aan de rivier wo nen. Verder westelijk is het vooral in Heusden te doen, onder de rook van Den Bosch. In de erwtentijd is het afvoerpijpje achter de conservenfa- briek een unieke visplek, waar met grote maden aan de haak gevist moet worden. Dat laat zich raden, omdat het afvoerpijpje van de fa briek de wormstekige erwten met kleine wormpjes erin de plomp in spuit. Alle vis tot vele kilometers uit de omgeving aast dan in dit rivier- gedeelte. Wie een bootje wil huren in de erwtentijd moet vroeg uit bed. Ook vanuit Waalwijk is de Maas en het Zuiderafwateringskanaal te bevissen. Wie in de Oude Maasje tussen dijkpaal 54 en de uitwate ringssluis zijn geluk wil beproeven, moet bij de secretaris van de plaat selijke hengelsportvereniging terecht. Snoekvisjes zijn bij P. van Well in de Putstraat te koop. In Ammerzo- den weer verder oostelijk aan de Maas kan de veerman u de weg wijzen naar de mooie stekken, die vooral per voot meer kans op suc ces bieden. Wie zyn geluk op het zoute water wil beproeven komt op de Ooster- schelde by Bergen op Zoom of het Zeeuwse delta-rjjk terecht. In West- Brabant en Zeeland liggen prachtige visstekken voor geep, paling, bot, schar, tong en kabeljauw, al naar het jaargetijde. U doet er echter goed aan even te informeren, waar en hoe de vis het doet. Dat kan van week tot week verschillen. De ene dag trekken de botten op Tholen u de hengel uit de hand, de andere dag kruipt de paling bij wijze van spreken bij Stavenisse of Renesse de wal op. Ook voor het huren van een boot met een gezamenlijke club is het ver standig even naar een ingewijde te bellen, die ook adviezen over aas, loodgewicht en hengeluitrusting kan geven. Wat dat betreft kunt u rustig de Bergen op Zoomse hengelsport- specialist Nol Jurgers bellen op tele foon 3056. Hij kan u de weg naar het ideale stekkie wijzen of advise ren bij het huren van een kotter of andere visboot in het Krabbegat, Tholen, Sint-Annaland, Burghsluis, Yerseke, Stavenisse, Vlissingen, Zie- rikzee, Scharendijke en andere plaat sen. Er liggen van enkele uren voor laagwater tot drie uur vloeien van het water ideale vangkansen op de strandjes tussen Renesse en Scha rendijke. Er zwemt grote paling en tong bij Zonnemaire, waar ook de zeebaars over de strekdammen springt. Wie hier een bootje bemach tigt en enkele honderden meters uit 4e wal tegen de rand van de stroom- geul vist, zal een extragrote braad pan moeten aanschaffen om de vangst culinair te verwerken. Ook vanuit Bruinisse zijn beneden en boven de afsluitdam prachtige visstekken te bereiken. Voor de strek dammen van Kamperland bij de con sumptiekeet van Flipje zit zeebaars van een meter en langer. Bij laag water is hier zelfs met een lange zeehengel en zware lepel op te vis sen. Als er tenminste geen bootje al eerder voor anker is gaan liggen in dit stroomgebied. Dan riskeert u een moordaanslag op deze boothenge laars, die de met haken gepavoiseer- de visiepels soms om de oren vlie gen. Wie naar Tholen wil, moet de zeedijk van Scherpenisse eens pro beren, de wal van Annaland (met leu ke haven) of de stroomkoppen van Gorishoek. Wie grote avonturen wil beieven moet eens met een flinke boot langs de zandplaten tussen Noord-Beveland en de Schouwse wal vissen. Daar zwemt 's zomers volop ma kreel, de zee kookt er soms van. En met de jig (kunstaas) liefst met gele en witte pluim, kunt u hier ook kanjers van zeebaarzen verschal ken. Maar denk erom als u met een klein bootje bent, dat u by een naderend buitje weg bent, omdat de veilige stranden hier minstens 5 ki lometer weg liggen als u dit tripje over de deltawateren tussen deze voormalige eilanden waagt. Een vis- ryker plekje is er in heel Nederland echter niet op het zoute water te vinden. Waarvan akte by deze pret tige vakantie wensend... 1 juli, zaterdag: BREDA: Havermarkt, 11.0017.00: Kunst- en Antiek- mar kt. De Beyerd, 10.00—17.00: Tentoonstelling Schilderijen Lies Jansens. Beatcentrum De Schuur, 20.00:The Nicols. DONGEN: Muziekfestival Midden-Brabant 10.00:Rondwandeling door Drumband Beatrix. Arodaveld, Goselinglaan, 14.00: Drumbandconcours. Entree f 1.00. Kinderen f 0.50. Tuin achter Vredeoord, 21.00: Tuinconcert door Harmonie Musis Sacrum. Vrij entree. RIJEN: KMT Julianastraat 35, 14.00: Start Lerenzool-Wandel- tocht. 2 juli, zondag BREDA: De Beyerd, 14.00-17.00: Tentoonstelling Schil derijen Lies Jansens. Beatcentrum „De Schuur", 20.00: Karei Kellenbach and the midnight packet. DONGEN: 14.00: Rondwandelingen door muziekverenigingen uit Dongen en Oisterwijk. Plein voor Huize St.-Elisabeth 15.00: Ballonwedstrijd Aurora, Kerkstraat 43, 19.00: Beatbal met „The Symptomes" Entree 1,50 Sportpark in de Biezen 20.30: Muzikale Drumbandshow Entree 1.00. Kinderen 0,50 ETTEN-LEUR: Kermis OUDENBOSCH: Terrein aan Provinciale weg Oudenbosch-Hoeven Concours Hippique 10.00: Dressuur 14.00: officiële opening ROOSENDAAL: Openlucht Theater Vrouwenhof 14.30: kindervoorstelling 3 juli, maandag BREDA: Verlaatbrug, Archimedesstraat en Acaciastraat, 10.00-16.00: Sportinstuif voor dt jeugd. Entree 0,75 Stadsschouwburg, 20.00: Brabants orkest, 2e zomerconcert, dir. Hein Jordans solist: Daniël Wayenberg - piona 4 juli, dinsdag BREDA: Verlaatbrug, Archimedesstraat en Acaciastraat, 10.00-16.00: Sportinstuif voor de jeugd. Entree: 0,75 Centre Culturel Frangais, Ginnekenstraat 14a, „Une promenade dans Amster dam". Causerie met dia's voor leden en franstalige toeristen. DORST: Ingang Zwembad Surae, 14.30: Start Bosrondwandeling o.l.v. SBB ROOSENDAAL: Int. Jeugdronde (Wielerwedstr.) Oriëntatiedag. ULVENHOUT: Gemeentehuis, 14.00: Start Bosrondwandeling o.l.v. SBB. 5 juli, woensdag BREDA: Verlaatbrug, Archimedesstraat en Acaciastraat, 10.00-16.00: Sportinstuif voor de jeugd. Sportvelden Doornbos, shotveld Baliëndijk, Blauwe Kei, shotveld Noutenhof, Heuvel wijk, shotveld Heuvelbrink, Tuinzigt en ghot- veld Kwakkelhutstraat, 19.00-21.00: Vrije Sportbeoefening voor de jeugd. 'gratis toegang. ULVENHOUT: 9.00-19.00: Wielerronde van Ulvenhout Entree 2,50. Kinderen en militairen 1,00. Vlaamse kermis op het Parcóurs. 6 juli, donderdag BREDA: Verlaatbrug, Archimedesstraat en Acaciastraat, 10.00-16.00: Sportinstuif voctf de jeugd. Entree 0,75 Houtwerf Boswachterij, Bouvignedreef 3, 14.00: Rondwandeling Mastboi o.l.v. SBB CHAAM: Jeugdherberg 't Putven, 14.00: start Bosrondwandeling o.l.v. SBB 7 juli, vrydag BREDA: Verlaatbrug, Archimedesstraat en Acaciastraat, 10.00-16.00: Sportinstuif voor de jeugd. Entree: 0,75. Centre Culturel Fr&ngais, 'Ginnekenstraat 14a. 20.30: „Une promenade dams Amsterdam". Causerie met dia's voor leden en frantalige toeristen. 8 juli, zaterdag BREDA: VW Verkeersbureau, 10.30: Start Stadsrondwandeling Havermarkt, 11.00-17.00: Kunst- en Antiekmarkt. Beatcentrum „De Schuur", 20.00: De jazzy group „Ekseption" Wilhelminavijver, 14.00-16.00: Hengelwedstrijden voor de jeugd. 9 juli, zondag BREDA: Renbaan „Ypelaar", Heusdenhoutseweg 12.00: Nationale windhonden- rennen. ROOSENDAAL: Openlucht Theater Vrouwenhof, 14.30: Kindervoorstelling, inl: 01650-4759. 10 juli, maandag BREDA: Sportcentrum, Claudius Prinsenlaan, 9.30-16.00: Sportinstuif voor de jeugd. Entree 0,75. Verlaatbrug, Archimedesstraat en Acacia^raat, 10.00-16.00: Sportinstuif voor de jeugd. Entree 0,75. 11 juli, dinsdag BREDA: Sportcentrum, Claudius Prinsenlaan, 9.30-16.00: Sportinstuif voor de jeugd. Entree 0,75. Verlaatbrug, Archimedesstraat en Acaciastraat. 10.00-16.00: Sportinstuif voor de jeugd. Entree 0,75. Café-Rest. „De Boschwachter" Nieuwedreef 4, 14.00: Start Rondwandeling Liesbos o.l.v. S.B.B. Centre Culturel Francais, Ginnekenstraat 14a, 20.30: „A travers la Holland# du Nord". Causerie met dia's voor leden en franstalige toeristen.

de Stem | 1967 | | pagina 25