GRENSROUTE DOOR 3 VLAANDERENS NATUURTOCHT DOOR DE BRABANDEN Onbegrensde mogelijkheden tussen Hulst en Brugge Grenzeloze genoegens Agenda Zeeland Wisselend land Woeste streep Kronkelwegen Tuinen ,Oude weg" VAKANTIE JUNI 1967 DAGBLAD DE STEM (Van een onzer verslaggevers) TEKNEUZEN Er is eigenlijk geen beginnen aan. Waarom zouden we niet de hele dag in Hulst doorbrengen? Het is er gezellig op de terrasjes aan de markt en wie kent de beroemde basiliek eigenlijk goed of het raadhuis of de „refugieën" (vluchthuizen) van de kloosters Ter Duinen en Baudelo? Zo'n dag moet worden afgesloten met een wandeling over de wallen: een route apart. Maar de Braakman is er ook. Iets hel anders, iets van 1967. Met water om te zwemmen en te zeilen of ge woon maar lekker lui bij te zitten, al of niet turend naar een dobber. De bossen zijn er om in te wandelen, de Schelde raakt er bijna aan. En scheep vaart om niet genoeg vap te krijgen geeft waar aan Terneuzen zijn spe cialiteit. Het meest zuidwestelijke grensge bied van Nederland biedt mogelijkhe den voor vele vakantietoohten. On begrensde mogelijkheden, want voor de toerist betekent de Belgische grens nauwelijks een oponthoud. Gent ligt 36 km van Terneuzen vandaan, Brug ge 23 km van Sluis, Antwerpen 36 km van Hulst. We kiezen Hulst als uitgangspunt voor onze tocht door de drie Vlaande- rens: Oost- en West- en Zeeuwsch- Vlaanderen. In Hulst is de koffie goed en voor wie het niet te vroeg vindt: het Belgische bier is er best. Eigenlijk moest de tocht nu even over de bijna overal geasfalteerde polderwe gen leiden door een stukje van „het heilige land", Oost- Zeeuwsch-Vlaan- deren-Oost, nog door geen toerist ont dekt. Maar we willen naar de kust en kiezen de weg naar Axel zoals de bor den die wijzen over wat terecht „een van de mooiste wegen van Zeeuwsch- Vlaanderen" wordt genoemd. De kortste weg voert over de brug in Sluiskil. Maar onze route maakt de bocht naar Terneuzen een van de weinige steden ter we reld, waar je grote zeeschepen van zo dichtbij kunt zien langs varen. Een wandeling langs de Schelde- dijk biedt de rust van het water, warbij het kalme beweeg van de grote schepen zorgen voor een steeds wisselend beeld. Op de watertoren aan de Schelde (je mag er gratis op) kost de koffie en de limonade niets meer dan over al- en nergens vind je een fraaier uit zicht. Wie op het water wil kan voor een rijksdaalder (kinderen half geld) een rondtocht maken op het kanaal Gent-Terneuzen. Duur 75 minuten. Vertrek: Westkolkstraat bij de Rib- bensbrug. De weg door de Braakman is nog geen vijftien jaar oud. Een jaar voor de watersppod is de Braakmandijk gereedgekomen, die Zeeuwsch-Vlaan- deren voor de ramp heeft gespaard. Wie deze weg kiest naar de kust, ziet Zeeuwsch-Vlaanderen op z'n weidst maar mist de specialiteit van het zuidelijker gelegen Philippine. Vanaf half juli ongeveer kunt u daar weer voor vier gulden per man een heerlijke mo&selmaaltijd verorberen (en moezelwijn smaakt er zo heerlijk bij). We rijden op de Braakman weg en dan mogen we Willem Beukelszoon's Biervliet toch niet overslaan. In de oude hervormde kerk vindt u de eer ste haringkaker op een van de mooie gebrandschilderde glazen (onder in het derde raam. Hij zit daar al sinds 1661. Even na IJzendijke (een leuk markt plein met een kerk uit 1612) slaan we links af om via Waterlandkerkje naar Oostburg te rijden. De weg is bochtig maar toeristisch heel - mooi met zijn hoge bomen langszij en telkens het water van een kreek, het water, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen eigenlijk ner gens ontbi eekt. De oorlog heeft een woeste streep door Zeeuwsch-Vlaanderen getrokken. Stadjes als Oostburg, Breskens en Schoondijke zijn zo nieuw als Rotter dam. Sluis heeft het oude Belfort (het stadhuis) zien vallen. Maar nu steekt het weer glarzend nieuw uit boven de wirwar van winkelende zuiderbu ren in de smalle straten. Op onze tocb laten we Sluis (en zelfs Aardenbu.gj met zijn prachtige Sint-Bavo, het enige Nederlandse stuk je zuivere Scheldegothiek) letterlijk links liggen. We kiezen de weg naar het Zwin een prachtig natuurreservaat en een heerlijk recreatiegebied. Vanaf Oostburg leidt er een prima weg naar toe via Retranchement. Voorbij de grens echter begint Knokke en het stadsbestuur voelde er tot nu toe voel baar weinig voor om het Belgische deel van de weg te veraangenamen voor wie vanuit zijn Nederlandse bad plaats eens vlug over de grens wil wippen. In Knokke kun je aan de boulevard al vanaf 85 frank (opgeveer 6 gulden, niet inclusief) een vrij redelijke maal tijd krijgen. Een „filter" kost een frank of twaalf en een Brusselse wa fel met boter en room (17 fr) smaakt er uitstekend bij. En verder is Knokke een ruim opgezette vakantiestad, waar de boulevard, de winkels en de ver maakgelegenheden aantrekkelijker zijn dan de zee. Want die vindt je pas ,,echt" (en zoveel goedkoper) aan de stille Zeeuwsch Vlaamse kust en na tuurlijk in het bosrijke Zwin. Van Knokke naar Brugge is een tripje van 22 km. Iets langer voor wie even in het kleine Damme wil rond kijken. Daarvoor moet je de grote weg verlaten om na Damme een prachtige „groene" weg te vinden langs het ka naal naar het oude Brugge met zijn Belfort en zijn Minnewater, zijn mu sea en zijn (in de morgen- en avond uren) stille „reien". Op de markt vindt u de dienst voor toerisme, waar u gratis een gemakkelijk routegidsje van de stad kunt krijgen met alle bij zonderheden over bezienswaardighe den, openingstijden en prijzen. De duurste toegangsprijs is tien frank (70 cent) voor de verschillende mu sea. De gotische zaal van het stad huis, het Brugsche Vrije (het ge rechtshof) e.d. kosten maar 5 fr. en tree. Van Brugge uit leidt een kaarsrechte autobaan naar Gent, de stoere Oost- vlaamse tegenhanger van de West- vlaamse kunststad. Maar de autoweg haalt het niet by de oude wegen die. er dwars overheen kronkelen, van Oostkamp naar Waardamme van Hertsberge naar St. Joris en Knesse- lare en (voor wie het vinden kan) dan nog eens de autoweg overstekend naar Deinze en het schildersdorp St.- Martens Latem in het land van de Leie. Het is laat genoeg om toch maar snel fle grote weg te nemen vanaf Gent over Sint-Niklaas naar Antwer pen. En wie in de Sinjorenstad zijn avond niet weet door te brengen, die' moet dan maar thuis blijven. (Van een onzer verslaggevers) Temidden van het ontel baar aantal folders, waar over VW's in Brabant beschikken, is er één, die bijzonder de aandacht vraagt: Dat is de folder Voor buren geen gren zen. Dat is niet, omdat er zo geweldig veel bij. londere toehten in staan, of zoveel evenementen in beschreven zijn. Het is één van de weinige fol. ders, die zich van de landsgrenzen helemaal niets aantrekt en een route voorschrijft die dwars door Belgisch en Nederlands Brabant voert. In dit vakantie, nmnmer was er voldoen, de aanleiding om dit ook te doen. B«6en op ziomMarkieMnhof Zowel een Zeeuwsch- Vlaamse als 'n Brabants. Vlaamse grenstocht vindt men op deze pagina be. schreven en men zal, wanneer men ze ook wer kelijk maakt, tot de ont. dekking komen, dat dit Zuidwestuederlandse en Noordwestbelgisclie land onlosmakelijk aan elkaar verbonden zijn. Er is zelfs menige plaats, waar men ongemerkt de grens overschrijdt. We laten de Brabants-Vlaamse tocht in Bergen op Zoom beginnen. Maar men kan overal elders de route be ginnen: De rondrit voert u toch weer terug naar de plaats van vertrek. Goed, weg van Bergen op Zoom, „het jubelstadje aan de Schelde", zo als het Klein Bestek nog steeds ver meldt, de stad van de Markiezen, het schitterende stadhuis, de verval len Grote Kerk, de stad waar de „zeewind door de bossen ruist", in zuidelijke richting, langs Huijbergen voert de rit naar Kalmhoutse hoek, waar men alleen aan de huizen ziet, dat men in België is. Van de Hoek voert een prachtige weg over de Kalmthoutse Heide, een geweldig na tuurreservaat, met duinen, strandjes, vennen, bospartijen, waar eindeloze wandelingen gemaakt kunnen wor den. Maar op deze tocht is daar geen tijd voor. Dóór dus naar Kalmthout en ver der haar Brecht en Westmalle. Daar wordt het tijd voor de café-filter, die tien of twaalf franken kost. Belgen zijn notoire snoepers en een van de heerlijke taartjes er bij te nemen is wel heel verlokkelijk. De route buigt nu naar het oosten, naar Oostmalle en vandaar terug naar het noorden. Het is in dit hele Belgische stuk een prachtige weg, waarlangs de grote zij het niet al tijd even fraaie villa's verscholen liggen achter prachtig aangelegde tui nen, waarin in het seizoen de rodo dendrons weerkaatsen in het wegdek. Terug naar het noorden, naar Hoog straten, weer door een heerlijke streek. Men moet nog even de ver leiding weerstaan om door te rijden naar Nederlands grondgebied, want als men rechts afslaat dan ligt de weg open naar Merksplas en vandaar naar Baarle-Nassau. Het volgende rustpunt. Deze Belgische enclave in Nederland is niet alleen een histo rische merkwaardigheid- Het is ook een attractie om soep te eten met een Brugge (hiernaast) en Hulst (bo ven), twee Vlaamse steden met een rijke historie. De Kalmthoutse Helde, grandioos natuurreservaat. lepel, die beurtelings in Nederland en in België is, zonder ook maar een cent „invoerrcehten" voor het tafel zilver te hoeven betalen. Je kunt er verrukkelijk eten in verschillende res taurants en de prijzen zijn betaalbaar. Vroeg in de middag is het al, wan neer de reis wordt voortgezet in de richting Ulicoten. Vandaar gaat het dwars door een van Nederlands fraaiste bosgebieden naar Chaam, naar Ulvenhout, naar de Galderse Hei, naar Breda. Als men eenmaal in deze stad is dan kan men twee dingen doen. Uitstappen en gaan winkelen en thee drinken in een heerlijke binnenstad. Maar men kan dat ook beperken en doorrijden naar bij voorbeeld Den Deyl, waar de koffie goed en vrij duur is en van waaruit prachtige wandelingen kunnen worden gemaakt door het befaamde Mastbos, Vandaar is de weg terug naar Ber gen op Zoom eenvoudig. Als ieder een moe is en de auto beu is neem dan de grote weg, het duurt dan niet lan ger dan een half uur. Heeft ieder een nog puf genoeg over neem dan v de „oude weg", via Rijsbergen en Rucphen, een stukje grote weg tot "voorbij Roosendaal en zwenk dan nog even af naar Wouwsche Plantage. Weer terug thuis komt men tot de Ontdekking, dat men heel wat kilome ters achter de rug heeft. Men is dan echter ook tot de ontdekking geko men, dat men een verrassende tocht heeft gemaakt. Niet, omdat er zoveel stedeschoon is geweest, maar wel, omdat er onverwachte mooie plekjes zijn gezien en omdat men de sfeer heeft geproefd van het land, waarin weleer Fallieter gelukkig was. 1 juli GOES Antiek- en kunstmarkt op het bin nenplein van het Weeshuis, in gang Kerkplein; schilderijenten toonstelling (t/m 31 juli) oostburg 3e Krulboltoernooi Nederlands clubkampioenschap op de banen bij de oude tol, aanvang 2 uur. domburg Ringrijden te paard op de Markt. Aanvang 8 uur v.m. vlissingen Ringrijden met sjezen op de Ste nen Beer van 9.00 - 17.00 uur (ook 29 juli) vlissingen 5 juli Mggmgm Breda, stad van de Nassaus. De Schotjes, 17 ur rondgang door de stad, daarna show op Stad huisplein (ook 12 augustus). 6 juli middelburg Orgelconcert in Nieuwe Kerk, 19.45 uur (ook 13, 19, 25, 31 juli en 7 en 12 augustus) breskens Showboot, vertrek 19.15 uur, (ook 13 en 27 juli en 3 en 10 augustus) 7 jult domburg Demonstratie Landelijke Rijver- eniging „Oranjezon". Aanvang 19.00 ur. vlissingen Showboot, vertrek 19.15 uur, prijs p.p. 4,50 (ook 14, 28 juli, 4 en 11 augustus) cadzand Schorrenbloemrlt 8 Juli vlissingen Kindercircus Stadhuisplein (14.80 uur), (ook 5 augustus) 10 juli domburg Avondbadrit voor auto's, motoren en bromfietsen 12 juli domburg Voetbalwedstrijd Domburg-Bad gasten. Aanvang 19.00 uur (ook 19 juli, 8 en 16 augustus) vlissingen Puzzelrit, start Hotel Britannia, 19 uur (ook 26 juli) domburg Strandfeest (ook 22 juli, 5 augus' tus) BRUINISSE Mosselfeest 19 juli goes Grote toeristische avond in Prins van Oranje, 20 uur (verkiezing miss Toerist) 20 juli domburg Avondbadrit middelburg Ringrijden met sjezen op Molen water, 9 uur. 22 juli oostburg Tafeltennistoemooi in Kath. Kring, 14 uur. 24 juli domburg Fortenwedstrijd; Lampionoptocht (19.30 uur - Badhotel) 26 juli domburg Zomeravondeoncert Ned. Herv. Kerk, 20 uur 31 juli oostburg Toeristentennistoernooi (t/m 6 augustus) 2 augustus domburg Tennistoernooi. 5 augustus domburg Ringrijderij - Markt, 8 uur. 7 augustus oostburg Postzegelbeurs in Hotel Du Com merce, 20 uur. 8 augustus domburg Fortenwedstrijd op het strand. 9 augustus domburg Zomeravondconcert, Ned. Herv. Kerk, 20 uur. 12 augustus domburg Zaterdagmiddag-badrit. BRUINISSE Wielerronde voor nieuwelingen. 14 augustus domburg J eugdtennistoernooi. middelburg Orgelconcert Lutherse Kerk, 20 uur. 17 augustus domburg J eugdtennistoernooi. oostburg Propagandawedstrijd met de krulbol middenstand en ambtena ren met toeristen - banen Grote Gat - 19.30 uur. 18 augustus oostburg Toeristenbridgedrive - hotel De Eenhoorn - 20 uur. 19 augustus oostburg De Nederlandse Keizerbolling - banen Grote Gat, 14 uur. 24 augustus domburg Lampionoptocht, Badhotel, 19 30 uur. 26 augustus oostburg 3e St.-Bavo-Zuidwesterwandel- tocht. 27 augustus oostburg Concert Harmonie, Stadhuis. 19.30 uur. middelburg t'm aug.: iedere donderdag Folk loristische Markt op de Visch- markt. t/m 31 okt.: Miniatuur-Walcheren geopend van 1 juli - 31 augustus van 922 uur; van 1 sept. - 2 okt. van 9—18 uur. 1 juni t/m 1 sept.: Spel van Klank en licht iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond, aan vang 21.00 uur. 17 juli t/m 31 aug. Jeugdland in de Dunenburchschool, Griffioen Entree 1,25. Ouders half geld. goes juni/juli: Feestelijke verlichting van openbare gebouwen, bruggen, boomgroepen, bloemperken enz. enz. Versiering van vele gevels met bloemenmanden. 9 t/m 16 september FruitweeJL 16 september Fruitcorso.

de Stem | 1967 | | pagina 21