Totale schade in Tricht en Cliaam5 a 6 miljoen gulden BEKNELD IN AUTO Met oude Putven zien onze kleinkinderen pas weer terug Aansluiting nieuwe beambtenbond bij N.K.Y. niet zeker US JAMIN? niet-verzekerde inboedel wordt ook vergoed mertens wil radicalere politiek prins bernhard morgen 56 1114111 Vrijdag begin Tour spektakel vóór 1 juli 1967 Rampenfonds coördineert hulpverlening ^ARTIKELEN achterafdé oplost Warmer Het weer in Europa ULICOTEN EN CHAAM ANDAAG EN Westerterp (KVP) stelt vraag over E-10 Op slag dood Niet gebroken 4 doden bij vliegramp OPEN VLAKTE GEEN TIJD N.K.V.-VOORZITTER MERTENS: autorenbanen 50 mtr. Een geweldige klantenbinder in uw zaak, ,07e JAARGANG Ne. 25542 Voor God, Koningin en Vaderland Neerlandia Harkx M. gitgave: N.V. Uitg. Mij. Directeur: Dr. W. A. J. Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 fs|. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 W0INSDA6 28 JUNI 1967 Abonnementsprij»: m.i.v. 1 juli 1967 f 12,65 per kwartaal (excl. incassokos ten), f 4,25 per maand, f 0,98 per .week. Losse nummers f 0,20. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van bui tenlandse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage i 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden Mej. KESSEL FIEVEZ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG He regering hoopt nog deze week de regelingen hekend te maken voor de vergoeding in de ramp gebieden Tricht en Cliaam, die 5 tot 6 miljoen gulden seliade geleden hebben. De regering wil ook de niet-verzekerde huis raad bij de vergoedingen betrekken. Zij heeft grote bewondering voor het optreden van de gemeente besturen in de rampgebieden, voor de hulpdiensten van de Bescher ming Bevolking en voor de vele vrijwilligers, die onmiddellijk na de ramp zijn opgetreden. Bijzondere waardering heeft de regering voor de spontaniteit, waarmee vrijwillige brandweer en B.B.'ers in Chaam op eigen initiatief de hulpverlening georganiseerd hebben, aldus de ministers Schut en Beernink. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De heer P. J. J. Mei- tens, de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, heeft zich giste ren op de verbondsraadsvergadering van het NKV uitgesproken voor een radica le, sociaal vooruitstrevende, christelijk geïnspireerde politiek. Na de verkiezin gen is er terecht een roep om partij vernieuwing ontstaan. „Wij zijn er niet gerust op", aldus de heer Mertens, „of men van die roep naar vernieuwing wel voldoende door drongen is op die plaatsen en bij die personen, die daarvoor het meest zou den moeten openstaan: de leiding van de politieke partijen zélf". De heer Mer tens zei dat het NKV de pogingen om tot vernieuwing te komen met belang stelling volgt, omdat hier voor de werk nemers grote belangen op het spel staan. De werknemers zouden zelf door een grotere politieke activiteit aan de ver nieuwingen hun bijdrage moeten leve ren. „Wij blijven overigens ook in het politieke handelen en beleid de waarde van de christelijke inspiratie ten volle erkennen", aldus de heer Mertens. De heer Jde Groot van de katholie ke noutbewerkersbond noemde in in to kg,iVan de gering t.a.v. de werk loosheid te economisch, te budgettair n te weinig vervuld van christelijke ewogenheid. De bedragen, die voor wiC,?Ppen .van werkgelegenheid ter te laag Zljn gesteld' VOnd hiJ' veel En liet iaat U v<Oworden erM nciers of kennV!?,?£kelijk v£Ul terugbetaling; aan ;n. Vraag inlichting^* het' K w w ?rkht; meeSedeeId door WI«rl™J Eeldlg tot vanavond: w T?lk' met Plaatselijk uit vpló tot matige wind horere mwj ïi.ke richtingen. Iets gere nuddagtemperaturen. Mor?png: ZOn onder 2104 uur- morgen; zon op 4.22 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon waar licht bew. half bew. licht bew. regen zwaar bew. zwaar bew. geheel bew, zwaar bew. onweer regenbui licht bew. half bew. licht bew. zwaar bew half bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. onweer onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt max. temp. 20 20 21 19 18 20 21 19 17 19 21 24 23 23 18 22 18 22 23 33 28 23 26 24 „Het kringhoofd B.B. van Breda bood later verdere hulp aan met mo biele verbinding en dergelijke, maai de burgemeester van Chaam heeft toen al kunnen meedelen, dat deze hulp niet meer nodig was, dank zij de spontane actie van zijn gemeentena ren", aldus mr. Beernink. Het nationaal rampenfonds onder voorzitterschap van dr. L. Beel gaat de hulpverlening coördineren. Amb tenaren van de departementen, die bij hulpverlening en herstelwerk zaamheden betrokken zijn, geven daarbij alle bijstand. Een en ander verklaarde minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening gisteren in de Tweede Kamer op vragen van het KVP-Tweede- Kamerlid de heer F. Fievez. Minister Schut heeft op mondelinge vragen van mej. A. Kessel (KVP) toe gezegd. dat ook bijzondere voorzienin gen getroffen zullen worden voor de genen, wier bedrijf ernstig getroffen is door de storm. Minister Schut liet de kamer verder weten, dat in Tricht onmiddellijk 10 woningwetwoningen gereedgemaakt worden voor tijdelijke bewoning door rampslachtoffers. Twaalf andere wo ningwetwoningen worden in ijltempo afgebouwd. Deze huizen kunnen zeer waarschijnlijk nog deze maand betrok ken worden. Verder komen 24 woning wetwoningen versneld in aanbouw. Mocht de gemeente Chaam, Buurmal- sen en Baurle-Nassau door de ramp in financiële moeilijkheden komen, dan zal de regering hiervoor speciale maat regelen treffen. De agrarische schade in de rampge bieden is eveneens bijzonder groot. De minister raamde deze op 2 miljoen gul den, onder meer in 42 ha boomgaard. De Tweede Kamer ontvangt nog deze week een nota over de door de regering getroffen maatregelen. Daaronder val len ook de vergoedingen voor geleden bedrijfsschade. Gisteren is door de burgemeesters van Chaam en Baarle-Nassau de scha de, aan de hand van de bevindingen van de taxateurs, vastgesteld op ln totaal ƒ1.130.000,Hierbij zijn niet inbegrepen: vernielde auto's, bedrijfs schade, schade aan meubilair en de verloren kampeergoederen van de toeristen. Staatsbosbeheer noemt als zeer voorlopige schatting van de schade aan de bossen tussen Chaam en Gilze een cijfer van in totaal 2 tot 2,5 ton. Ulicoten haalt het hoogste cijfer yjonivS. eft schade aan gebouwen: f boU.UOO, ƒ450 000 haam 1U'dt h6t °ijfer Chaam telt twaalf daklozen, dat wil zeggen: mensen die niet in hun eigen huis kunnen slapen. Het zijn de gezinnen De Jong van „Klein Ame- e1 De Fey van „Albertville". Alle anderen wonen in hun proviso risch herstelde huizen. In Ulicoten is het gezin van de weduwe Meeuwese dakloos. Inmiddels heeft de Stichting Mensen in Nood (Katholiek Nationale Stichting voor bijzondere noden en vluchtelingen zorg) te Den Bosch in samenwerking met het Nationaal Kampenfonds haar rampengironummer 11 1122 2 openge steld voor de getroffenen van de storm- ramp te Chaam en Tricht. De besteding van de binnenkomende gelden zal in overleg met desbetreffende instanties plaatsvinden. Prins viert morgen zijn 56e verjaardag, (foto Max Koot) i IPc Stem Wat de gevolgen zijn van een windhoos is nu wel bekend. Maar wat is nu precies een windhoos? Pagina 9. Twente dient zich aan voor de achtste medische faculteit. Pa gina De Twiggy-look Is (voor dames) de charme van nu. Het geheim daarvan vindt u op pagina 11. Deze week zijn de aardbeien goedkoop. Pagina 3. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het KVF-Tweede-Ka- mertid drs. Th. E. Westerterp heeft mi nister Bakker van Verkeer en Water staat de volgende vraag gesteld over de snelweg E-10 tussen Breda en Antwer pen: Is de minister bereid in overleg te treden met zijn Belgische collega om - nu de Europese Investeringsbank een lening van ruim 50 miljoen gulden ter beschikking heeft gesteld voor de auto weg Brussel - Parijs - na te gaan of de Europese Investeringsbank bereid zou zijn ook mede te werken aan de finan ciering van de autosnelweg Antwerpen - Breda (E-10), opdat deze uiterlijk in .1971 in dienst kan worden gesteld? (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE Een frontale botsing met een truck met oplegger heeft gistermorgen het leven gekost aan de 19-jarige ongehuwde koopman Alex van der Veeken uit Stoppeldijk. Zijn volkswagen werd verpletterd onder de met 25 ton cenment geladen op legger, waarvan de bestuurder, de 36- jarige F. Willemsen uit Kerkrade een zware shock opliep. Deze kon pas na ruim twee uur intensieve hulpver lening uit zijn hachelijke positie wor den bevrijd. De cementauto kwam uit de richting Hulst. Door onbekende oorzaak reed hij in de flauwe bocht tussen Rustwat en Terhole, bij het gehucht Ossenbroek, recht door. Uit de richting Terhole kwam de personenauto, die frontaal met de truck in botsing kwam. Beide wa gens belandden in de sloot, waarbij de vrachtwagen een boom ontwortelde. De Volkswagezi, waarvan de onderdelen in een wijde omgeving terechtkwamen, was toen al geheel vernield. De chauffeur van een vrachtauto raakte na een frontale botsing met zijn linkerbeen zo ernstig bekneld in de cabine, dat hij pas na ruim twee uur bevrijd kon worden. Een medisch team uit Hulst was aanwezig om de pijn van de man wat te verlichten. EEN" HELIKOPTER van de Westduitse strijdkrachten is gisteren op een weide bij Krumbach in Schwaben neergestort. De drie inzittende militairen verloren het leven. Het slachtofferdat op slag dood moet zijn geweest, kwam eveneens in de sloot terecht, gedeeltelijk onder de uit zijn auto geslingerde motor. De bestuurder van de trailer trof men, met een be knelde linkervoet, ruggelings op de motorkap van de truck aan. Eerst na twee uur gelukte het de man te be vrijden. Intussen hadden artsen voeht- transfusie op hem toegediend, terwijl een chirurg van het Hulster ziekenhuis klaar stond eventueel ter plaatse de beknelde voet te amputeren. Toen dit slachtoffer was bevrijd bleek dat de voet zelfs niet gebroken was. Hij werd naar het Sint-Liduina- ziekenhuis overgebracht om te herstel len van de shock die hij had opgelo pen. Vandaag zal men de autowrakken bergen en het cement wegzuigen. Een zware kraan van een Goese firma kon het wrak niet wegslepen. Het was be stemd voor een Terneuzense firma. De burgemeesters van Hontenisse en Hulst, de heren C. van Hootegem en P. J. Molthoff, waren bij de reddingspo gingen aanwezig. (Van onze sportredactie) ANGERS Vrijdag start de Tour de France weer. Voor Nederland hoopvol, omdat Jan Janssen - die zich gesteund weet door een sterke landenploeg - tot een van de grootste kanshebbers be hoort. Dagblad De Stem zal in de komende weken iedere dag uitvoerig aandacht be steden aan de verrichtingen van de Ne derlandse ploeg in dit grote wielerspek takel, dat aan zijn 54e editie toe is. Van daag op de sportpagina de eerste (voor beschouwing van onze speciale verslag gever in de Tour de France. Hij sprak o.a. met Jan Janssen, die vol goede moed is. De Ossendrechtenaar moet echter op passen voor de Italiaan Felice Gimondi, die de Tour in 1965 won. Ook Lucien Aimar behoort tot de sterkere renners. Al met al belooft het een boeiende Ron de van Frankrijk te worden. (Zie verder onze sportpagina) BREMEN (DPA) Vier mensen zijn gisteren op het Westduitse Noordzee- èiland Norderney om het leven geko men doordat een eenmotorig sportvlieg- tuig neerstortte kort na de start. Onder de omgekomenen is de burge meester van het eiland Borkum, Fritz Klennert (68). (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggevers) CHAAM De gepensioneerden van Chaam, Gilze en Alphen staan ongelovig te kijken naar wat er is overgebleven van de plekjes waarheen ze op mooie dagen graag eens heen fietsten: het Putven in de Chaamse bossen. Triest, luguber eigenlijk, steken honderden kale stammen en versplinterde toppen boven de onvoorstelbaar jungle-achtige wirwar van takken en omgewaaide bomen uit. Bij Putven ligt een grote oppervlakte bos plat. Maar de windhoos heeft zijn spoor veel verder getrokken. Hele maal tot voorbij de bosrand aan de kant van Gilze. Houtvester lr. Ten Bruggcncate schat dat 75 hectare bos tegen de vlakte ligt. De directe schade schat hij op zo'n 130.000. Maar daar komt minstens nog eens anderhalve ton bij. Wandelroutes en misschien ook ande re grote paden zullen opnieuw moe ten worden aangelegd. Picknickban- ken en -tafels zijn vernield. Het ge weldige, langgerekte gat. dat de windhoos in de bossen geslagen heeft, brengt de nieuw ontstane en kwets bare bosranden in gevaar als straks de novemberstormen gaan woeden. Voor de honderdduizenden die jaar lijks Putven met zijn gele strand, de zonneweide en lommerrijke oevers bezochten, is de ramp, als ze er nog niets van gezien hebben, onvoorstel baar. Putven moet voor generaties worden afgeschreven. Hoewel: „Water blijft water en het trekt altijd", zegt de houtvester, „maar het oude Put ven zien onze kleinkinderen pas weer terug. Voor lange tijd zal het een plas water zijn in een open vlakte". Dit verlies van een der mooiste gebie den voor dagrecreatie in Noord-Bra bant is niet in cijfers uit te drukken. „Ge kunt het niet geloven, als ge het niet zelf gezien hebt", zegt een Chaamse tegen haar man, terwijl ze de chaos in ogenschouw nemen. „On begrijpelijk dat hier nog mensen uit gekomen zijn. zonder schrammen nog wel", vult de man aan. Zonder schrammen is het niet helemaal ge gaan. maar de mannen van Staats bosbeheer haalden zondagavond tientallen mensen en hun verkreukel de auto's uit het neergemaaide bos. Hulp konden ze daarbij niet krijgen, want de telefoonleidingen waren ge blokkeerd. De Chaamse brandweer en de politie hadden de handen vol aan ingestorte gebouwen en versperde wegen. Wiè in Chaam dacht er eigen lijk aan Putven? Bosbouwkundig ambtenaar J. Moelands vertelt: „Van uit mijn huis aan de Gilze weg had ik honderden auto's zien vertrekken vanwege het dreigende weer. Maar iedereen was er nog niet uit toen de wervelstorm door het bos sneed". Op alle mogelijke manieren pro* beerde men de boswerkers bij elkaar te krijgen. Ambtenaar W. Peeters, speciaal belast met de recreatieve taak in de boswachterij Chaam, drong al vast de wildernis in en vond daar de eerste auto's. Acht mensen, sa mengepropt in een kleine Citroen, hadden het slechts seconden durende, maar oorverdovende en beangstigende tumult over zich heen laten gaan. Tijd om bang te worden hadden ze niet. Voor ze wisten wat er gebeurde stond er geen boom meer overeind, lagen ze bedolven onder takken en modder en was het dak finaal van de auto gescheurd. (ZIE VERVOLG PAGINA 9) UTRECHT (ANP) Het NKV is voor een moeilijk probleem geplaatst, nu twee van de aangesloten beamb- tenorganisaties, de A.C.I. en St.-Ber- nulphus, een fusie zijn aangegaan en de nieuwe bond als grondslag „chris telijke beginselen" hebben meegegeven en niet meer het predikaat „katho liek", terwyl geen bisschoppelijke goedkeuring op de statuten zal worden aangevraagd. Dit deelde de NKV-voor- zitter, de heer P. J, J. Mertens deelde tijdens de gisteren gehouden vergade ring van de verbondsraad. De nieuwe bond wil lid blijven van het NKV. De heer Mertens deelde mee, dat de belieidscolleges van het verbond zullen bezien, of handhaving van de aansluiting mogelijk is. Het is vanzelfsprekend, dat in deze tijd over de vraag van de grondslag wordt gediscussieerd, zo zei hij, maar we moeten voorkomen dat ieder voor zich en incidenteel daaraan conclusies en praktische consequenties gaat verbin den. „Wij blijven overtuigd van de gro te waarde en betekenis van een op ons katholiek geloof gebaseerde inspiratie voor het sociaal-economisch en maat schappelijk handelen van de mens als individu", aldus de heer Mertens. Volgens hem moet die inspiratie ook tot gelding kunnen 'komen in beleid en handelen van de vakbeweging. Speciaal voor exploitatie in HORECA BEDRIJVEN, CAMPINGS. JACHTHAVENS, VERENIGINGEN EN KANTINES. Vier- en achtsporige banen met een r miniatuur tota,e rij|engte van 15 tot dat hebben al vele ervaren. Financiering is mogelijk. Uitstekende service. Komt U kijken op onze show bij: BOWLING CENTRUM BREDA op donderdag 29 en vrijdag 30 juni van 10 tot 22 uur. Alleenverkoop voor de Benelux: Trias N.V. St. Wtliibrordusdwarsstraat 6, Amsterdam, TeL (020) 716437 DE SOVJET kosmonaut AJexei A. Leo- nov. de eerste man die een ruimtewan deling maakte, is 15 juni vader gewor den van een tweede dochter. Het kindje weegt 6 pond 3 ons. CEVDET SUNAY president van Tur kije is gisteren in Parijs aangekomen voor een officieel bezoek van vier dagen, op uitnodiging van president De Gaulle. Dit is het eerste bezoek sinds honderd jaar van een Turks staatshoofd aan Frankrijk. (ADVERTENTIES) Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 3e kwar taal 1967 over op onze post rekening DAGBLAD DE STEM afd. administratie.

de Stem | 1967 | | pagina 1