ANTWERPEN ROTTERDAM 8 I 11 mt'M Rustig Overleg Rondvaart centrum voor speelse vakantie Rotterdam Antwerpen Eten Kunst Trekjes Plekj es Vakante® let gezin Een staf VAKANTIE JUM 1967 DAGBLAD DE STEM r vr\ Uruj^:'- - ra J ,.r~~ '■i, - ,r.v i' "'-• *4- iWMpHÉ^&»yt Y ai. sis 4, (Van een onzer verslaggevers) In Rotterdam werken alle mensen hard. Ze lopen ook harder dan ergens anders, de tranis rijden sneller en de auto's grommen er bege riger. Er is geen stad te vin den. waar meer gebouwd wordt, waar de heimachi nes harder bonken, waar de gebouwen hoger in de wol ken steken, waar de schepen driftiger bassen. Als ie met de auto Rotterdam bin nenrijdt moet je het niet wagen te gaan free-wheelen. Geïrriteerde clax ons schrikken je op uit je rustige vrije vakantiegevoel en duwen je ver der, sneller naar het hart van de itad. En ook daar kun je niet even naar buiten leunen om te kijken naar dat enorme kantoorgebouw, naar het viaduct van de metro. Je moet Rot- I terdam te voet bekijken... en als je L dat doet, dan kun je je hart ophalen. Als de auto op het parkeerplein bij de schouwburg staat daar is nog een kansje om hem kwijt te raken dan wil je na een uur, anderhalf uur rijden, best de benen strekken. Waar kan dat beter dan op de Lijnbaan. .Het is er nog rustig, het is nog vroeg. Even tijd nemen om Marijke een plas je te laten doen naast de auto. de auto goed afsluiten, veiligheid voor alles, nietwaar. Het :s mooi weer, maar op de Lijn baan tocht het altijd. Morgen zul je I misschien een beetje hoesten en zal Gerritje z'n neusje meer dan anders Taqphaleu, maar alla, wie heeft dat niet l over om een half uur rond te dolen Mussen de etalages. Niks kopen, na- tuurlijk, maar gewoon maar om idee tjes op te doen of je alleen maar te verlustigen in de dingen, die je bij ons maar zelden ziet, om te genieten van de lichtjes van verlangen in de ogen van je vrouw, wanneer ze die hele exclusieve schoentjes ziet, of die gekke hoed en van de meisjes, die hier nog iets meer mini zijn en nog fellere kleuren dragen en van die ge weldige hengels en die buksen en die fotocamera's. Gerritje en Marijke zijn niet weg te slaan bij de etalage, waar in een treintje voortdurend zijn rond jes draait door tunnels en langs sta tion etj es. Marijke heeft terzijde een ongelofelijk lief poezebeest ont dekt, dat ze per se wil hebben. De vage belofte voor haar verjaardag, doet ze tenslotte besluiten om toch maar mee te gaan. Langer dan een half uur, drie kwartier moet het niet duren; de dag is nog vers en je moet je krachten verdelen. Daarom: koffie drinken. Bij de Ru- teck's, waar de koffie 55 cent kost of bij de Bijenkorf, met een gebakje, dat een paar kwartjes kost. Rotterdams haven, de grootste ter wereld. heid. zowel voor de kinderen als voor de ouders. Maar het is wel vermoei end. Want in een dierentuin blijken met name de kinderen te beschikken over 'n ijzeren en ijzingwekkend uit houdingsvermogen. Onvermoeibaar drentelen ze van beest naar beest, van kleur naar kleur; pas na de olifanten vertraagt hun pas. Onder de koffie wordt er over legd over het volgende evenement. Nou ja, overlegdAls goede heer des huizes heb je natuurlijk toch al iets van een programma in het hoofd. Behalve voor verschillende andere zaken is het goed voor het zelfrespect de kreten van instem ming wanneer je zo losjes het woord Blijdorp laat vallen, doen het immer ijdele vaderhart goed. Ga met de tram: zo dikwijls zit je er niet in en voor de kinderen is het toch een belevenisje. Hij stopt voor Blijdorp. Kaartjes kopen (f 2.50 voor volwassenen, f 1,25. voor kinderen vanaf vier jaar), pinda's voor de apen en de olifanten, een paar bananen voor onderweg. Het is bijna niet voor te stellen, dat, er midden in deze gonzende, bezige rusteloze stad een plaats te vinden is, die een zo andere sfeer ademt. Na een paar passen is bet autogeronk niet meer te horen. Dan zijn het an dere klanken, die de lucht vullen: de rauwe schreeuw van de flamingo,'het hoge krijsen van de apen, het snüi- vénd toeteren van de zeehond, het trompetgeschal van een speelse oli fant. Elke dierentuin is een heerlijk- Het is hoog tijd zich een plaatsje te zoeken op het terras van het restau rant. Te kunt natuurlijk nog even doorbijten en naar de Euromast gaan maar je loopt het risico lang te moe ten wachten, voordat er boven plaats is en bovendien is het nogal prijzig. Het is natuurlijk wel een enorme er varing om zo hoog boven de haven een uitsmijter te eten of een cotelet. Waar dan ook het middagmaal wordt gebruikt, neem er rustig de tijd voor. Iedereen is moe, Marijke zeurt langer dan anders om een ijsje, dat ze pas na het eten krijgt en Gerritje vindt het nodig om met de vermicelli in de soep te spelen alsof het kauwgom is, net zo lang totdat er natuurlijk een sloot soep over de rand gulpt. Dan is het zaak een volwassen zelfbeheer sing te tonen en niet een hevige ti rade over het hoofd van het jong uit te storten. Het zijn maar inciden ten. ,Als iedereen is uitgerust rest er nog één fijn avontuur: een rondvaart met de Spido-boot. (f 3,- voor volw., f 1,50 voor de kinderen. Weesverstandig en haal de auto op. Want als je van de boot komt dan is het alleen maar fijn om in de auto te stappen en naar huis te rijden. Het is vooral voor de ou ders, deze tocht. t)e kinderen komen nog niet zo onder de indruk van al die bo-ten, van de droogdokken,' van- het zilveren spel van de golven, van- de koele wind, die de geur meedraagt van de zee, van de onleesbare namen op de schepen, waarvan je dan maar l ZmZ't k"*k<eristle- Ueve \rouw« Toren. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Nergens had het Antwerpse centraal station beter gebouwd kunnen worden, dan daar waar het Ihans'hoog oprijzend en'impo sant de lucht klieft en het om ringende stadsdeel beheerst. Nergens had het beter kunnen staan: de tienduizenden trein reizigers die dagelijks dit voor- geborgte van de stad verlaten, bevinden zich ineens in het hartje van de stad. En in het hartje van de stad wil zeggen, dat alles dichtbij iswinkels, bioscopen, café-terrassen, res taurants, taxi's, trams, bussen, bankgebouwen, kantoren. Dit alles is vanuit de hoofdingang (uitgang) in één blik te van gen. Het drukke stadsgewoel van de Antwerpse city ligt als een branding onmiddellijk te gen de hoge duin van het cen traal station aan. Voor de treintoerist, die een dagje naar Antwerpen gekomen is, is het centraal station dan ook niet alleen een gedwongen, maar ook een zeer geschikt uitgangspunt voor een tocht door de stad. Dit mag ook voor de autobezitter een tip zijn. Het ligt haast voor de hand om dan maar .meteen de stad in te lopen, de beroemde brede De Keyserlei op met zijn vele winkels, en gezellige terras jes. Men vergeet dan, dat een van de bekendste bezienswaardigheden van Antwerpen zich meteen naast en ach ter het centraal station bevindt. Dat is de Zoo, de internationaal befaamde dierentuin. Ons voorstel is dan ook, om met de Zoo te beginnen, alvorens men de rechter tegenover het station gelegen De Keyserlei opwandelt- Wel kan men daar natuurlijk eerst even een kop koffie gaan drinken. Of iets anders natuurlijk- Wie koffie bestelt krijgt uitsluitend filterkoffie voorge zet, zoals bijna overal in de stad.. Een gewoon kopje koffie moet men in de meeste zaken apart bestellen- Wel even m de gaten houden dat die fil- Wie houdt van de geur van de zee, van zeekastelen en wolkenkrabbers, wie wil luisteren naar het kloppend hart van 's werelds grootste haven, die moet naar aanneemt, dat ze uit Rusland komen of uit China. Alleen als ze een heel klein sleepbootje zien, dat een zeekas teel voorttrekt, raken ze even in ver voering: „Een baby-boot, een baby- boot." Aan boord nog even een glas limo nade drinken en op de terugtocht na tuurlijk allemaal naar het toilet. Het loopt al tegen het eind van de middag als je in de auto stapt. Ieder een is moe, iedereen voelt zich vol daan: het was ook een heerlijke daig. Als je weer voor je huisdeur staat is Marijke in haar stoeltje in slaap gevallen. Met haar duimpje in haar Botticelli- mondje hangt ze een beetje scheef. Als ze haar oogjes lod derig even opendoet, wanneer ze naar binnen wordt gedragen zegt ze lispelend: „Krokodilsen kunnen heel hard bijten, hè..." Rotterdam, dynamisch omhoog strevend. terkoffie rond de twaalf frank kost. Tijdens onze eendaagse tocht dooi de stad zijn wij ook begonnen met de Zoo. Wij hebben ondervonden, dat men er het best 's morgens kan bin nen gaan, omdat het er dan minder druk is. De tuin is overigens de gehele dag geopend, van 's morgens half ne gen tot zonsondergang. De ingang vindt men rechts van het station. Wij betaalden zestig frank voor een kaar tje. Kinderen behoeven slechts half geld te betalen. Hoewel de tuin midden in. de stad is aangelegd, merkt men. eenmaal bin nen, van „de stad" niets meer. Om gekeerd merkt men trouwens vanuit „de stad" ook niets van de tuin. Die blijkt er ineens te zijn als men dooi de poort naar binnen gewandeld is. Men verbaast zich erover, dat zo'n groot groen eiland van rust zich hier kan bevinden. De Zoo is in de gehele wereld be roemd om de open terrassen en open vogelverblijven, waar de dieren schijn baar in vrijheid leven. Hij staat voor aan het streven naar esthetische en rationele vormgeving. Tus sen de ingenieus aangelegde parkge- deelten vindt men enorme rotspar tijen. Er zijn vele zeldzame dieren te bewonderen: de reusachtige witte neushoorn (het eerste paar dat ooit Afrika verliet, was bestemd voor de Antwerpse Zoo), okapi's, Europese bizons, bongo's en Kongo-pauwen. Een bezienwaardigheid op zich is het aquarium. Een sympathiek trekje van de Zoo-direetie is, dat er geen aparte entree voor wordt geheven (in Artis te Amsterdam is dat bijvoorbeeld wel het geval) Er is veel zorg besteed aan de on derkomens voor de mensapen. Men moet het moderne gebouw, waarin de dieren zijn ondergebracht, zeker niet voorbijlopen. In muurkasten wordt aan de hand van schedels en andere anatomische attributen, ta bellen en een grote hoeveelheid over zichtelijk aangebrachte gegevens, iet duidelijk gemaakt van alles wat met de ontwikkeling en levenswijzv Rotterdam en Antwerpen, de twee grote rivalen in Noordwest- Europa, zoeken elkaar steeds meer. Burgemeester en schepenen hebben regelmatig contacten met elkaar en de kring van hen omringende sup porters wordt steeds groter. Twee havensteden, die elkaar bijna van zelfsprekend beconcurreerden, ko men steeds meer tot de ontdekking da' z-j 5k? :r uizondsr goed vullen. Wanneer dat op economisch gebied zo is. waarom zou dat dan niet zeker gelden voor de toerist. Inderdaad Rotterdam en Antwer pen vullen elkaar prachtig aan: bei de steden zijn een bezoek ten volle waard ze -zijn alle twee gemak kelijk te bereiken, zowel met de auto als met de trein en eigenlijk moet men ze ook alle twee bezoe ken. Rotterdam om zich te laten imponeren door de geweldige tech nische spektakelstukken, om te luisteren naar de symfonie van knarsende kranen, gillende sirenes, de paukeslagen van het heftig kloppend hart van de grootste ha- Ven ter wereld. Ook in Antwerpen bedrijvigheid, leven, grootse projecten; maar het is anders. Als in Rotterdam de sym fonie luid klinkt met zware ak koorden, dan speelt in Antwerpen een kamerorkest, even klankrijk, even schoon, maar intiemer. Rotterdam imponeert zijn bezoe ker als een Goliath. Antwerpen sluit hem in de armen. van mensapen samenhangt. Het toeval wil. dat onlangs een orang-oetan- echtpaar het leven heeft geschonken aan een gezonde baby. Het diertje leeft er in een apart „hok". Er zijn mensen, die daar uren naar kunnen, kijken, naar men ons verzekerde, Het aapje heet Ursula.' Men moet zich echter vergist hebben- Uit onze waarneming is gebleken* dat een mannelijke naamgeving juister was geweest. se Gasmaatschappij vier stenen beel den aangebracht, die op het eerste gezicht enkel de historische ontwik keling van de verschillende licht bronnen schijnen uit te beelden, maar die in werkelijkheid de toenmalige directeur en zijn familieleden voor stellen. Als de „dragers van het licht" staan ze er vereeuwigd: de een met een fakkel, de ander met een olie lamp, een derde met een kaarslan taarn en de laatste met een gas lamp. Men mag deze voorbeelden overi gens niet beschouwen alss een karak terschets van de Antwerpenaar. De Sinj oren zijn gemoedelijke en gast vrije mensen, die vreemdelingen bij zonder hartelijk tegemoet treden. Vol gens een folder van de Dienst voor Toerisme (de Belgische VVV) is de Antwerpenaar kunst en kunstzin aan geboren. Dit is slechts een greep uit een enorme keus op dit gebied. Wij heb ben tenslotte nog de kathedraal (O.L, Vrouwekerk> bezocht, waar drie beroemde schilderijen van Ru bens het interieur versieren: de kruis verheffing, de kruisafneming en de Maria Tenhemelopneming. We zijn vervolgens de stad inge gaan. Via de De Keyserlei naar de Leysstraat. Hier kan men een staaltje aanschouwen van een typisch Ant werps trekje (de kenner van de ge schiedenis van de stad zal u dat be vestigen). Aan de rechterzijde van de straat staat een huis, waarop de gebeeld houwde hoofden te zien zijn van de burgemeester en schepenen, die de straat rond 1900 hebben laten bouwen. Een speelse onbescheidenheid? Even verderop, op de Meir. is iets soortgelijks geschied. Aan de linker zijde zijn op de gevel van de Antwerp- Inderdaad is Antwerpen een kunst stad. Dat blijkt uit de veelheid van prachtige oude gebouwen, de museums de kunstacademies, het muziekconser vatorium. Er heerst hier 'n druk ge- tistiek leven. Bij een wandeling door de stad geraakt men daar ruim schoots van overtuigd. Wij zijn van de Meir naar het Ru benshuis gegaan. Dat bevindt zich uiteraard in de Rubensstraat. De be roemde schilder'leefde en werkte het grootste deel van zijn leven in Ant werpen. Het Rubenshuis is thans een museum, een reconstructie van het woon- en werkhuis van de schilder. Er zijn schilderijen van de meester en zijn tijdgenoten te zien. Voor vijf frank mag men erin. Wil men nog andere museums bezoeken, dan kan men een keuze maken uit het nationaal scheepvaartmuseum „Steen" of het Koninklijk museum voor Schone Kunsten. Entreeprijs steeds vijf frank. Het Steen in Antwerpen. De ochtend was toen wel ruim schoots om. Men krijgt neigingen in de richting van een goede, ty pisch Antwerpse eetgelegenheid. Wij zijn terechtgekomen in 't Kiekekot in de Breidelstraat, vlak bij het centraal station. Men serveert hier voor vijf tig frank een voortreffelijk eigen kippelevergerecht. Het is er beslist gezellig. Het restaurant bevindt zich op de eerste verdieping, en is oud in gericht, geruite kleedjes op de tafels. Hiet is er niet groot, maar wel intiem. Wie ook nog een kop soep erbij wil hebben, kan dat bestellen voor vijf tien frank. Tegen de avond zijn we een broodjeswinkel binnengestapt in de Statiestraat, waar er vele zijn. De broodjes kosten er evenveel als bij ons. Wil men een „betere" eetge legenheid dan zal men naar de De Keyserlei moeten, waar een warme maaltijd op 100 tot 125 frank komt. Langs de Schelde eet men warm voor de helft van deze prijs. Er zijn ook hier verschillende goede eetgelegen- heden. En dan zijn er natuurlijk orer al in de stad „fritten" te koop. Wil men een streekgerecht proberen (mosselen behoren hiertoe, maar die zijn er in de zomermaanden niet) dan moet men paling in 't groen gaan eten. Of watersooi. Dit gerecht bestaat uit kip in groente- en aardappelnat ge kookt, geserveerd mèt de groenten en aardappelen. Het woord „sooi" komt van zieden (koken). Heeft volstrekt niets te maken met het Noordneder landse woord „zooi". Op onze rondgang door de stad heb ben we enkele bij uitstek schilder achtige, verborgen plekjes ontmoet. We noemen er een, die men zeker ge zien moet hebben: de Vlaaikensgang. Het is een „zijstraatje" van de Oude Korenmarkt bij nummer 159. Een kronkelsteegje, nog volkomen zeven tiende eeuws. Hier wonen, zoals te verwachten was, een aantal kunste naars. Die ontmoet je trouwens over al in de stad Waar er altijd wel en kelen te vinden zijn: op de Grote Markt in café Den Engel, een café dat dag en nacht (beslist niet het enige in Antwerepen) geopend is. Gedurende de middaguren kan men ook een rondvaart maken. Een inte- ressante tocht, die door zijn duur (drie uur) voor kinderen minder ge schikt is. Kosten: zeventig frank. Men begrijpe goed dat al het bo- staande slechts een greep is uit de veelheid, die Antwerpen de dag- (of meerdaagse) toerist bieden kan. Wie meer wil weten, wende zich tot de Antwerpse Dienst voor Toerisme in de Pelikaanstraat, tegenover het cen traal station- Daar zal men alle in lichtingen verstrekken, die men nodig heeft, Men kan er U zelfs vertellen, dat het standbeeld van Rubens op de Groenplaats er een func tie bij gekregen heeft. Het is uit geroepen tot Antwerps lieverd je". De plaatselijke provo's komen er samen. is net zoiets als vastenavond: je kunt er ai maanden van tevoren mee bezig zijn. Er zijn mensen, die op de lange winteravonden oerge zellige gezinsbijeenkomsten houden om het doel van de vakantie te be spreken. En als iedereen het er over eens was dat het dit keer niet weer Oostenrijk werd, maar Italië of Spanje of Engeland of Tunesië misschien of Israël, dan werden ei- kaarten gekocht, er gingen brieven de deur uit naar de V.V.V. en naar de ambassade van het gekozen land en al dat materiaal werd doorgele zen en geschift en gerubriceerd. De heer des huizes zou zich wel eens even belasten niet het maken van een nieuwe kaart, waarop alle plaatsen, die bezocht moesten wor den, werden vermeld en alle be langrijke of mopie routes. De jong ste kinderen mochten hem in-kleu- ren. De oudste zoon trok zich met deze kaart terug in zijn werkka: mer en maakte van triplex en klei een hoogte-maquette, waarop de wegen waren aangebracht. En als dan eindelijk na vele maanden de auto met het gezin op de vakan tiebestemming arriveerde, kwam men in „bekend" gebied, dat weinig geheimen meer had. met vakantie gaan is bepaald veel avontuurlijker. Gewoon maar zeg gen: „We stappen in de auto en we zien wel waar we uitkomen". Je hebt er een beetje moed voor nodig en een goede auto, maar ver rassend is het wel, zeker als je niet zo goed in talen bent.' Tientallen andere mogelijkheden zijn er om op vakantie te gaan. Je kunt een maand aan zee gaan zitten, of op de Veluwe, of met een gezelschap meegaan. Je kunt ook thuisblijven en dan proberen de vakantieweken zo plezierig mogelijk te maken. Je kunt natuurlijk ook eerst op va kantie gaan en dan tot de ontdek king komen dat de kinderen nog een maand vakantie hebben. Voor deze laatste groepen mensen is deze vakantiekrant van Dagblad De Stem. „Vakantie in de Delta", be stemd. In deze vakantiebijlage vindt de thuisblijver een vloed van gegevens en tips om zichzelf de illusie te gevm dat hij toch ver weg is. Hii wordt langs onbekende wegen gevoerd naar prachtige of leuke plekjes. Hij wordt ook naar meer bekende toeristenoorden ge bracht, maar ook dan, nog is er naar gestreefd om deze plaatsen nu eens anders te laten zien dan men ze in folders leest of uit ver halen kent. moet aan zijn vakantietrekken ko men, is de leidende gedachte ge weest t.oen deze vakantiekrant werd samengesteld, gefotografeerd, getekend en geschreven. Voor de heer des huizes is er een beschrij ving van de vis-mogelijkheden en de favoriete „stekkies", voor de vrouw zijn er gegevens over het winkelen in Rotterdam en Ant werpen, Jantje kan lezen over de prachtige spelletjes, die hij in dé Beekse Bergen of het Zilvermeer waar Old Shatterhands schat ligt verborgen kan spelen en kleine José vindt in deze krant precies waar alle speeltuinen zijn. Men vindt in „Vakantie in de Del ta" beschrijvingen van een aantal toeristische routes, van natuurpart ken, van tochten, die men kan ma ken door de Delta en de Biesbosch, te land, te water en in de lucht. van redacteuren en medewerkers vail Dagblad De Stem is in de af gelopen weken bezig geweest met het verzamelen van al het mate riaal dat in deze krant bijeen staat. Al dit materiaal staat gerangschikt rond een unieke getekende kaart van het Delta-gebied. Uniek, omdat een dergelijke toeristische kaart niet bestaat, zeker niet in deze vorm. Onze tekenaar heeft er me nig inktdruppeltje aan besteed. Al deze mensen hebben met veel ge noegen aan de totstandkoming van deze krant gewerkt. Het is voor hen, maar vooral ook voor de le* zers, die enig nut van deze krant hebben, te hopen, dat de Neder landse zomer zich van zijn beste kant zal laten zien. Niet# zal fij ner zijn dan in de komende maan den alleen maar mensen te zien die zich met een hoedje van va kantiekrant-papier beschermen te gen de zon.

de Stem | 1967 | | pagina 19