KOSYGIN onverw acht naar Cuba Vorsten naar rampgebieden P. v.d. A. wil Roemers als burgemeester van Vlissimen Honden in Tricht hebben ramp zien aankomen us JAMIN! 4 bedrijven ontslaan 335 man 1114111 vóór 1 juli 1967 BANG VOOR KRITIEK CASTRO? Benzine weer duurder DRS. WESTERHOUT: „MET BESCHIKBAAR" Verdeeldheid in Indonesië over toetreding EEG STRAALJAGER OP 6 KM HOOGTE TEGEN VOGEL CHINA schiet Amerikaans vliegtuig neer DAGBLAD VOOR ZEELAND Steun Weer Parijs Buiig Het weer in Europa UITGESTELD Getorpedeerd :ZE BLIJVEN ZICH VERSTOPPEN....." Onwezenlijk Afgewimpeld Gewoon Benauwende momenten voor piloten Afgedwaald Arbeiders vallen van brug 107# JAARGANG Ne. 25541 uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerland!# Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen - j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINID A 6 27 JUNI 1967 Abonnementsprijs: m.i.v. 1 juli 1967 f 12,65 per kwartaal (excl. incassokos ten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse nummers f 0,20. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van bui tenlandse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Premier Alexei Ko sygin is gisteravond in de Cubaanse hoofdstad Havanna aangekomen voor besprekingen met de Cubaanse premier Fidel Castro. Over het doel van de on verwachte reis zyn geen mededelingen gedaan. Kosygin is de eerste vooraan staande Russische regeringsleider die Cuba bezoekt sinds jaren. Mikojan, plaatsvervangend premier van Rusland heeft Cuba in 1960 bezocht. Vóór zijn vertrek zei Kosygin, dat hij tijdens zijn verblijf in de V.S. slechts éèn doel had gehad: verlichting van internationale spanning. Hij drong er bij de pers op aan, alles te doen om een beter begrip tot stand te brengen tus sen alle landen. Volgende maand wordt in de Cubaan se hoofdstad een Latijns-Amerikaanse solidariteitsconferentie gehouden waar op naar verwacht wordt scherpe kritiek zal worden uitgeoefend op de Sovjet- Russische politiek in dit gebied. Waar nemers in Latijnis-Amerika menen dat premier Kosygin naar Cuba gaat om te trachten deze kritiek te voorkomen, maar zij die het weten kunnen zeggen dat ook premier Castro iets tegen het Kremlin heeft, dat zijns inziens Cuba niet op de juiste wijze zou helpen. Cuba zou zijn industrie willen ontwikkelen, ondanks gebrek aan natuurlijke hulp bronnen, terwijl de Sovjet-Unie er bij Havanna juist op zou aandringen zich op de opbouw van zijn suikerindustrie te concentreren. Kosygin zou voorts Ca-stro van be sliste steun willen verzekeren, ondanks de ideologische geschillen, nu Havan na in Latijns-Amerika scherp wocrdt aangevallen. De ideologische geschillen tussen beide landen werden steeds duidelijker na het bezoek van de Sov jet-Russische minister van buitenland se zaken in oktober 1965- Cuba neemt in bijna alle vraagstukken een radicale houding in, terwijl de Sovjet-Unie wat verzoenender tegenover de V-V. staat. Premier Castro gaf onlangs af op de Sovjet-Russische pogingen tot het aan gaan van economische en culturele ban den met Venezuela, Columbia en an dere „oligarchische" Latijns-Ameri kaanse regeringen, die de guerrillabewe gingen bestrijden waar Castro juist ach ter staat. De Sovjet-Unie is naar Cas tro's mening ook te slap ten aanzien van Noord-Vietnam en de Vietcong, hij is het evenmin eens met het denk beeld van vreedzaam naast elkaar be staan- De Cubaanse regering vond het „beschamend" dat de Sovjet-Unie de oproep van de Veiligheidsraad had ge steund tot staken van het vuren in het Midden-Oosten, „zonder de agressor te veroordelen". De kans ls groot dat Kosygin op zijn terugweg naar Moskou opnieuw Parijs aandoet om een gesprek te hebben met president De Gaulle. De Franse presi dent had tien dagen geleden ook al een ontmoeting met De Gaulle, voordat hij Haar New York reisde. In New York is gisteren van diplo matieke zijde vernomen, dat de minis ters van buitenlandse zaken van Rus land en Amerika, Gromyko en Rusk, vanavond een topconferentie houden! aar verluidt zullen de besprekingen -?ncSntreren °P het voorgestelde Aflieri ans-Russische ontwerp voor kernwapen® verspreidinS van hrt Se,rlcht,' meegedeeld door K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met plaat- se'ljk een bui. Zwakke tot matige wind uit veranderlijke richtingen. e nig verandering in tempera turen. 20n onder 21-04 uur. Morgen: zon op 4.21 uur. Helsinki Stockholm Oslo kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn frankfort Munchen Zurich Genève Lpcarno Wenen Innsbruck °elgrado ^thene Rome Madrid Mallorca Lissabon weer zwaar bew. zwaar bew. half bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. regenbuf half bew. zwaar bew. zwaar bew. regen half bew. zwaar bew. half bew. onweer zwaar bew. half bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. regenbui zwaar bew. zwaar bew. max. temp. 21 24 19 22 16 19 19 23 21 21 20 28 25 24 25 28 25 27 28 33 31 32 31 28 23 25 25 21 DEN HAAG Er zijn op het ogen blik geen onderhandelingen gaande tussen het ministerie van Economische Zaken en de oliemaatschappijen over een verdergaande verhoging van de benzineprijzen. Een verdere verhoging is echter niet uitgesloten. Dit verklaarde ons desgevraagd een woordvoerder van een der grote olie maatschappijen. Dit weekeinde werd door drie grote Westduitse oliemaatschappijen de ben zineprijs vanwege de crisis in het Mid den-Oosten opnieuw verhoogd. Dat be tekende voor West-Duitsland de tweedé prijsverhoging binnen twee weken. De verhoging bedraagt wederom een pfen nig. De Westduitse Shell en Esso zou den zeer waarschijnlijk een dezer da ggen het voorbeeld van de drie andere maatschappijen volgen. Koning Boudewijn en koniugin Ju liana brachten gisteren een bezoek aan de rampgebieden in hun land. Koning Boudewijn sprak met de ouders, die voor de doop van hun ze vende kind die traditioneel de naam Boudewijn krijgt de kerk nog maar juist verlaten konden, toen de tornado de kerk gedeeltelijk ver woestte. (Foto hoven) Koningin Juliana bezocht gistermid dag het Betuwse dorpke Tricht, waar zij met getroffen bewoners sprak en zich op de hoogte liet stellen van de schade. (Foto rechts). (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Partij van de Arbeid wil drs. D. Roemers, oud voorzitter van het N.V.V., graag als burgemeester van Vlissingen. Deze post komt per 1 oktober a.s. vacant. Dan gaat mr. B. Kolff met pensioen. Zoals vorige week vrijdag bericht hebben het Vlissingse senioren convent en de wethouders van Vlissingen zich unaniem uitgesproken voor drs. Th. Westerhout uit Middelburg, oud-staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Drs. Westerhout heeft de heer E. de Priester, fractievoorzitter van de P.v.d. A. in de Vlissingse raad, het afgelopen weekeinde echter telefonisch laten we ten dat hij geen kandidaat is voor het burgemeesterschap van Zeelands groot ste gmeente. „Ik ben voor Vlissingen niet beschikbaar", zo heeft hij letterlijk gezegd- Uit een en ander mag worden afgeleid dat drs- Westerhout zijn am bities voor de vrijkomende post in Vlis singen uit collegiale en partij-politieke overwegingen heeft opgegeven. Een gevolg van dit telefoontje is ge weest dat het onderhoud dat de fractievoorzitters en wethouders van Vlissingen gistermiddag met de com missaris van de koningin zouden heb ben, is uitgesteld. Het verzoek daartoe is uitgegaan van de heer E. de Priester, die namens het seniorenconvent en de wethouders heeft medegedeeld dat na der intern beraad noodzakelijk gewor den is. „In de huidige situatie vonden wij het niet opportuun de commissaris van de koningin lastig te vallen", aldus de heer De Priester. Het seniorenconvent en de wethou ders zullen op zeer korte termijn bijeen komen om te bespreken wat, na deze koude douche, nog verder kan worden gedaan. DJAKARTA (AP) De Indonesi sche minister van financiën, Frans Seda, heeft gisteren verklaard dat hi) persoonlijk geen voorstander is van Indonesiës toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap. Hij legde zijn verklaring af na een onderhoud met Generaal Soeharto. Soe- harto, die de macht uitoefent in In donesië, heeft besloten dat Indonesië in juli het associatie-lidmaatschap moet aanvragen. DRS. ROEMERS llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Drs. Th. Westerhout uit Middelburg zal geen burgemeester van Vlis singen- worden, hoewel de Vlissing se gemeenteraad unaniem zijn voorkeur voor hem heeft uitge sproken. De partij van <de'.heer Westerhout, de P.v.d.A., heeft n.l. zelf een voorkeur en wel voor drs. Roemers. Drs. Westerhout.slikt het. De partijdiscipline laat hem blijk baar geen andere keus. Ook de gemeenteraad (de volksvertegen woordiging) heeft het maar te ne men. De Partij van de Arbeid is de grootste fractie in de Vlissingse raad en na de duidelijke vinger wijzing aan de partij ziet het er niet naar uit, dat de raad in zijn geheel nog langer ten gunste van drs. Westerhout zal aandringen. Men is gewoon voor een voldon gen feit geplaatst. En wat blijft er in de huidige situatie voor de com missaris van de koningin nog te adviseren over? En kan de minis ter van Binnenlandse Zaken de so cialistische pressie nog wel nege ren, wanneer hi., advies moet uit brengen aan de Kroon? Het initiatief van de Vlissingse raad had het begin kunnen zijn van het op ruime schaal meedenken door de bevolking over een belangrijke zaak als de burgemeestersbenoe ming. De Partij van de Arbeid, al tijd vooraan wanneer om vernieu wing geroepen wordt, heeft dit opvallende en waardevolle initia tief door een eigen keuze echter zonder meer getorpedeerd. iiiiiiiiiiiiiiiiii hui in in iiuiiiiiiii mini urn in (foto Hans Chabot) Geen vreugde alom na de pau selijke encycliek over het celi baat. Dr. Alfred v. d. Weijer geeft er zijn mening over op pagina 9. De S.T.E.R.-boodschappen op uw beeldbuis gaan meer geld kos ten. Pagina 6. Terwijl de Amerikaanse defen sie schatten geld opslokt, ver kommert er het hoger onder wijs. Aldus onze „Blik naar bui ten" op pagina 9. Er moet wat gedaan worden aan de sporttoto, want de inzet loopt terug. Sport op pagina 8. Vakantie dicht bij huis kan even verrassend zijn als een reis naar Marokko of Tunis. In een extra nummer, vandaag bij uw krant, talrijke tips voor boeiende uit stapjes. DE V.S. hebben gisteren in Nevada een ondergrondse kernproef genomen. De ontploffing was van geringe kracht, ongeveer-gelijk aan-20.000 ton T.N.T. (Van onze verslaggevers; AMSTERDAM/HENGELO Vlet bedrijven in Nederland zullen 335 men sen ontslaan: de n.v. Hollandia Katenburg te Am sterdam 250 mensen; de n.v. Kon. Oldenzaalsche stoom weverij v/h J. Molkenboer 25 men sen; de kon. textielfabrieken Jördaan Ter Weeme n.v. te Haaksbergen 35 mensen en de n.v. J. Wellink n.v. te Oldenzaai 25 mensen. De ontslagen bij de n.v. Hollandia vai- len in verschillende delen van ons land. Het atelier te Grootebroek zal worden gesloten en bij twee Amsterdamse filialen zal het personeel met veertig procent worden ingekrompen. De om drijven te Volendam en Tilburg blij ven volledig gehandhaafd. De ontslagen zijn een gevolg van een ingrijpende wijziging van de bedrijfsstructuur. (Van een onzer verslaggevers) rpRICHT Niemand in het Betuwedorp, dat door de apocalyptische wind hoos van een bloeiende gemeenschap werd veranderd in een vuilnisbelt, twijfelt aan dit vreemde feit. 's Morgens wilden zij al niet eten en 's mid dags verdwenen ze, letterlijk met de staart tussen de benen, in de boom gaarden. Ze zijn nog steeds niet terug, de honden van Tricht. Ze blijven zich verstoppen, zacht jankend om de verschrikking van het visioen, dat hun profetisch instinct op de morgen van de ramp moet hebben bevangen. De bewoners van wat eens huizen van Tricht waren, zijn wel terug. Angst is hun vreemd verdriet ook, althans het soort verdriet, dat zich uit in h'andengewring en gejammer. Zij zien met droge ogen hoe koningin Ju liana haar witte pumps opoffert aan een rondgang door de onbeschrijfe lijke janboel van puin, stof, huisraad, ondergoed en afgebroken takken, die de straten van hun dorp geworden zijn. Zij zeggen, terwijl hun ogen de ko ningin en haar vertorouwens man prof, Beel volgen: „Het komt wel in orde. De Hollanders geven oo(k hulp aan het buitenland waarom zouden ze het dan niet doen aan ons?" De Hollandersalsof het oer- geweld van de windhoos hen in die enkele seconden niet alleen had weg gezogen uit hun huizen, maar ook uit de zekerheden van onze welvaarts staat. Alsof ze in die enkele seconden een ander ras waren geworden: naakt, hulpeloos, hun enige bezit het vertrou wen in Toean Besar, die zetelt in Den Haag. worpen politiecordons proberen te bre ken om zich maar zo snel mogelijk aan de ellende van Tricht te kunnen vergapen. Ouders die in de puinhoop graaien om de foto van hun geëmigreerd kind terug te vinden naast vertegenwoor- gers van zaken, die ruiken, dat er straks geld te verdienen valt in het ramp-dorp dat alles bestond giste ren in de Betuwe naast elkaar. Dat ontbreken van angst voor de toekomst, terwijl velen toch alles ver loren hebben, doet de buitenstaander onwezenlijk aan, maar men went snel aan het onwezenlijke, daar in Tricht. Stel u voor: honderd twintig huizen zijn doorgeblazen als eieren alles eruit, alles op straat, in de bomen, in de lantaarnpalen, tot in Culemborg toe, tien kilometer verderop. De complete, elke orde tartende chaos. Maar op de stoep van het stadhuis kloppen vrou welijke helpsters van de B.B. de mat ten, want de koningin komt op bezoek. Daar kijkt men in een ramp-dorp toch wel even van op, nietwaar? Zoals men opkijkt van het verhaal van metselaar Dirk Verbeek, die materieel gesproken althans een van de zwaarst getroffenen is. Dat zijn gloednieuwe t.v.-toestel vei- dwenen is, waarvoor hij zolang ge spaard heeft, verbaast hem niet. Al zijn huisraad is weg, dus wat wil je? Maar het geldkistje zit hem dwars. „Ik neb het zojuist teruggevonden in de tuin van mijn buurman", zegt hij, wij zend. op de rommelige mestvaalt naast ons, waarvan je je niet kunt voorstel len dat er gisteren nog rozen stonden en een kerseboompje. „Het was leeg. Dat wil zeggen: al het geld was eruit: driehonderd gulden maar het bewijs- briefje van de grafzerk van mijn schoonvader, dat zat er nog in. Kun je daarbij?" Nee, Dirk Versteeg, daar kan niemand bij. Of je zou moeten denken aan de drie plunderaars, die volgens de geruchten zijn gearresteerd. Maar dat verhaal gelooft toch nie mand in Tricht. Waarmee zich op nieuw zoiets onwezenlijks voordoet. Ik bedoel: de goedheid van de men sen in deze streek onder deze omstan digheden. Het Roode Kruis heeft alles gedaan om een aanbod aanvaard te krijgen voor hulp bijvoorbeeld in de vorm van provisorisch onderdak en le vensmiddelen. Het werd afgewimpeld. Ze hebben een gezegde in de Betuwe, hetzelfde als in Twente en in de Ach terhoek. Het luidt: „Iedereen heeft 12 buren. Vier om hem te helpen en acht om hem te begraven". Ze doen alles onder elkaar, daar in Tricht. Geen slachtoffer van de ramp, dat niet van familieleden, vrienden of kennissen onderdak heeft gekregen, kleren en geld. Men weet dat dit maanden kan duren en men aanvaardt dit. Mevrouw Wlertos, die bij de ramp een schoonzus en een nioht verloren heeft en wier slagerszaak plat ligt, zegt het zo: ,.Dat is heel gewoon bij ons in het dorp. Als je vijfhonderd gulden vraagt, krijg je ze meteen". Ze heeft zojuist met koningin Juliana gepraat en daarbij even gehuild, maar nu is ze weer zichzelf. „Iedereen helpt je, hier in ons dorp", herhaalt ze. Tegenover dit beeld van gemeen schapszin een even onwezenlijk con trast. Toeristen, die elkaar verdringen op de smalle wegen van de Betuwe en die hardhandig door de ijlings opge- (Van een onzer verslaggevers) RAAMSDONKSVEER - 2 piloten hebben enkele benauwende ogenblikken gehad even buiten Raamsdonksveer toen de door hen bestuurde T-33 (een straaljager) op bijna zes kilometer hoogte in botsing kwam met een vogel. De piloten waren majoor J. Spiegelenberg, adjudant van staatssecretaris Duynstee van de luchtmacht en majoor M. Janssen, tot voor kort invlleger van de Starfighters. Het vliegtuig kwam op ongeveer 18.000 voet in botsing met de vogel, een eend of - een gans. Een stuk plexiglas van het achterste stuurhutdak, ter grootte yan een meter bij zeventig centimeter raakte daardoor los en verdween in de lucht. Majoor Janssen die de achterste bestuurdersplaats bezette kwam daardoor ineens in de ijle lucht. De basis Ypenburg werd gealarmeerd. Het vliegtuig kwam feilloos aan de grond. Van de yogel zijn.enkele delen yan ingewanden teruggevonden.... (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Chinese vliegtui gen hebben gistermorgen vroeg een Amerikaans jachtvliegtuig boven de Zuidchinese Zee neergeschoten. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren bekendgemaakt. De twee piloten van het Amerikaanse vliegtuig werden gered en hadden geen ernstige verwondingen opgejopen. Het neergeschoten vliegtuig was, aldus nog steeds de bekendmaking van het Ame rikaanse ministerie van defensie, een F-4C Phantom - het snelste operatio nele Amerikaanse toestel. Het Amerikaanse straaltoestel waa blijkbaar afgedwaald en in het Chinese luchtruim terechtgekomen wegens een defect aan de navigatie- en communica tie-uitrusting. Het stortte ongeveer 50 km ten zuiden van het eiland Hainan neer. Het toestel was op een vlucht van Clark Field op de Philippijnen naar Danang, in Zuid- Vietnam. Volgens China zijn in de periode van 24 april tot 1 mei van dit jaar vijf Ame rikaanse toestellen boven de provincie Kwangsi neergeschoten. Maar geen van deze gevallen zijn door Washington be vestigd. China heeft meer dan 400 waarschu wingen uitgegeven naar aanleiding van schendingen van het Chinese luchtruim en de territoriale wateren die dooi Amerikanen zouden zijn gepleegd. (Van onze redactie binnenland) OOSTVOORNE Gisteren zijn twee arbeiders, die werkzaamheden verricht ten aan de Spijkenisserbrug in Spijke- nisse over de Oude Maas, van vijftien meter hoogte omlaag gestort. De 43- jarige heer C. Ippel uit Werkendam kwam in het water terecht en is ver dronken. De heer C. Ruter uit Rotter dam viel op een pijler en werd zwaar gewond. (ADVERTENTIES) Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 3e kwar- taal 1967 over op onze post rekening DAGBLAD DE STEM afd. administratie.

de Stem | 1967 | | pagina 1