„IK ZAG BOMEN EN BALKEN aanrijding i qqor DE LUCHT VLIEGEN" atEESÜ F ranse tornado7 doden OOSTMALLE een onbeschrijfelijke chaos Café in Chaam ruïne na windhoos In Ulicoten voor tonnen schade aan fokbedrijven Rook'm óók zwaarder is er niet Witte bal DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 JUNI 1967 ito-onderdelen gestolen na EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen Omver /an een onzer verjlaggevw(> -JANSTEEN Terwijl list G- van E. uit het eren zaterdagavond met .ï- :hudding naar het Hulster .kt1' werd gebracht hebben <2?' en krtnk onder de in een sW>T t auto geplaatst en er de vow" •anaf gesloopt. Naast de swïï®" uardbeienveldje, waarvan ze en het net van tien bij tiS bn meegenomen. Van de <S ■eekt tot nu toe elk spoor: heer Van E. was met ziin de Verlengde Hogeweg uit a* t gevlogen en in een sloot i? In dezelfde nacht hebbed In Hulst een bromfiets eestëu oidhet water van de IDEN Aan de universiteit en slaagde voor het doctoraal U» in de biologie mevrouw A Scha' -Dellaert, vroeger woonachtij h rdijke, thans woonachtig in Dq ■IEGEN Blinden Instituut H»» i, typediploma: Willie v. d wX loschkapeUe. We gen, dinsdag 27 junit Hanswem: en 18.43 uur; Terneuzen: 6 00 en i uur: Vlissingen: 5.27 en 17 41 Wemeldinge: 7.15 en 19.36 uur' 20 uur barge van de Blauwe Brigade. Mi ELBURÖ 20 uur vliegt eruit, a.l. atuur Walcheren geopend van uur shal: 1017 uur Tentoonstelltol delburg, stad in de Delta" uwburg 14 uur Benelux-dag Zei- 1967 Ned.-Belgische vereniginj and 5UZËN ïulaan 34 1417 uur Expositie 'tse Huizen Fototentoonstelling itzaai van Lier: 1017 uur ken van H. Bieling Centrum 20 uur knotsgekke kerels in hun vliegende ten, a.l. NSTEEN ar Weduwe 19.30 uur Bal e Bruin 14.30 uur Kermisschiettog Sport 15.30 uur Kermisschiettog kaas 19 uur Dansen oleghem 19 uur Dansen ttjes 19 uur Dansen Het Kuipke 15 uur Schieting 14.30 uur Wegwedstrijd yoor :eurs DPLAAT Paauw 15 uur Kermisschietfflg LLEBRUG 't Kuipke Kermisschiettog EUZEN or 20 uur mbrigade Auzio, 14 j. r coopgebouw 20 uur nagecentrum Marakesh, 14 J. KENS eentehuis 19.30 uur Raadsverg. 1ND-BATH eentehuis 19.30 uur Raadsverg. .BENDIJKE leentehuis 19 uur Raadsvergadering ad 20 uur De charge van de ïwe Brigade 14 jaar ELBURG ïro 19.30 uur Paniek in Tokio 1» j. atuur Walcheren: Geopend van t uur. shal 1017 uur [delburg, stad in de Delta ENBURG eentehuis 19.30 uur Raadsverg- EUZEN julaan 34: 14—17 uur isitie Mielen .1 ir 20 uur Strombrigade Auzio 1' tse Huizen: Fototentoonstelling itzaal Van Lier 1017 uur een van H. Bieling kNSTEEN 'raas 19 uur Dansen sr Weduwe 19.30 uur Bal e Bruin 14.30 uur KermisschietUH 'ttjes 19 uur Dansen - Het Kuipke 15 uur Schiettof Hendrikstraat 17 uur VolkS*» LLEBRUG ..n4 't Kuipke Kermisschiettog tURG il Theater 20 uur rier geweldenaars 14 jaar 'ACHT e Schepper 14 uur iting voor bejaarden 'AN GENT oaadsverg- eentehuis 19.30 uur Ra*dsv nijnheer Pond, *?,W' r het Koninklijk -P® ^oen petje", antwoordde 009^ ge- de buurt van de ba springei Ik zag kans overboord Aha, ik te&W aan, .emmen met de schoenen - idaan zijn. Va"?.aa'L.'pond- vervolgde Sl^ern grail ifnat kwam ik bu ^lotoï*8, en. Hij leende id-ie op het moment m (Van onze verslaggevers) CHAAM/ULICOTEN Half vijf gistermiddag. Van de ene minuut op de andere is het café Klein Amerika aan de Baarleseweg in Chaam totaal verwoest. Van de Belgische grens was de windhoos komen aanzetten en trok „zijn eerste verwoestende sporen in Chaam. Min stens twee doden en een enorme materiële schade waren het ogen blikkelijke gevolg. Eigenaar A. de Jong, 40 jaar, van café Klein Amerika: vlak voordat de wind hoos over mjjn café trok, waren er ongeveer twintig mensen in de zaak. Enkelen van hen waren aan het biljarten. Een van degenen, die aan het biljarten waren riep: „Daar komt een windhoos. Is hier een kelder?" Opgeschrikt vluchtten alle twintig bezoekers van het café in een hoek van een vertrek. Onmiddellijk daarna maaide de windhoos nagenoeg het hele café met belendende schuur en speeltuin in puin. de Alphensebaan in Chaam. wiens zaak volledig in een ruïne veranderde, zei: Wonder boven wonder werd ondanks de vele glasscherven niemand noe menswaardig gewond. Wel waren er enkele auto's van de parkeerplaats af. Een .van de auto's werd op ruim hon derd meter afstand in een weiland te ruggevonden. De inzittenden werden ernstig gewond. Zij zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Breda. De windhoos is ook over het voetbal terrein gegaan van de voetbalvereni ging Chaam. Een van de goals werd uit de grond getrokken. Bomen rond het terrein werden met wortel en al uit de grond gerukt. De schade in café Klein Amerika wordt ruwweg geschat op 150.000. Het moment van de ramp is vrij nauwkeurig na te gaan. De elektrische klok van café „Klein Amerika-' aan de Baarleseweg in Chaafti stond stil om drie minuten over half vijf. Een van de vele gezinnen die dit weekeinde onbezorgd kampeerden op de camping „Klein Paradijsje" te Chaam. Onbezorgd, totdat de windhoos kwam. Deze mensen hebben alle bezittingen die zij konden redden, hier bij zich..... De windhoos raasde van café Klein Amerika verder naar de Schansstraat in Chaam waar bij de boerderij Van den Ende de camping ..Klein Paradijsje" stond met enkele tientallen tenten en caravans. Van deze camping was na het voorbijtrekken van de windhoos niets meer te bespeuren. Onder de gaster van de camping zijn minstens twee diden te betreuren. Bovendien zijn zeer vtel kampeerders gewond. Hun aantal is niet' bekend. Ongeveer een kwartier nadat de windhoos was voorbijgetrokken begon nen brandweerlieden en vrijwilligers uit Chaam de weg van Chaam naar Alphen. die versperd was door bomen, vrij te maken. Plet verkeer werd zo goed als dit mogelijk was. omgeleid- via Ulicoten. Bulldozers en draglines zijn bezig om de landwegen weer berijd baar te maken en de gevallen omge waaide bomen van de wegen te schui ven. De heer J. de Feij, exploitant van de fonkelnieuwe herberg „Albertville" aen ..De lucht 'werd plotseling inktzwart. Eerst zag ik bomen voorbij waaien, toen vloog het dak van mijn zaak. Het hele gebouw stortte in. De schade schat ik op ongeveer ƒ200.000". A.s. woensdag zou burgemeester Schram van Chaam zijn zaak Albertville hebben geopend. De herberg is nu een grote puinhoop. Op de alarmkreten van de heer Feij vluchtten de bezoekers, die hij in huis had, in de toiletten. Zelf zocht hij een toevlucht in de telefooncel. Dit was hun redding. Drie auto's die bij de herberg geparkeerd stonden (waaronder die van de exploitant) werden totaal vernield. Zestig nieuwe terrasstoelen, meubilair en dekens waren tot op honderden me ters afstand in de weilanden verspreid. Drie auto's met caravans, die kenne lijk op weg waren naar camping „De Flaasbloem", werden van de weg ge vaagd, opgetild en tientallen meters verder tegen de grond gesmakt. Ver scheidene inzittenden werden ernstig gewond. Zij werden met ambulances naar ziekenhuizen vervoerd. Het café Klein Amerika, aan de Baarleseweg, Chaam, na de windhoos. (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS Tijdens het afgelopen weekeinde hebben niet minder dan drie tornado's Frankrijk gete'isterd. Een in het Pas de Calais en het de partement Het Noorden. De tweede bij Saint Omer en de derde in het depar tement van de Seine Maritime. Maar het is vooral de eerste tornado die de meeste slachtoffers en de grootste schade heeft aangericht. In het Pas de Calais vielen zeven doden en 40 gewonden, terwijl daar de schade voorlopig wordt geraamd op vele honderden miljoenen frank. In het Pas de Calais begon de ramp zaterdagavond^ om acht uur, terwijl de mensen rustig naar de te levisie zaten te kijken of aan tafel waren voor het avondeten. Alles speel de zich binnen drie minuten af. De inktzwarte lucht daalde tot aan de begane grond, bliksemstralen waren niet van de hemel en de gehele om geving stonk naar zwavel. Van het dorpje Palluel is zo goed als niets meer over. Bomen van 20 en 30 jaar oild hadden geen tak of blad meer over, en waren hun toppen kwijt. De land huizen en boerderijen waren als kar- 'tonnen dozen in elkaar gedrukt. Een ijzeren schip werd van de palen los gerukt en vloog door de lucht 300 meter verder en kwam in een wei land terecht. Van een café werd het gehele dak afgerukt, binnen zaten 5 gasten, die ongedeerd bleven. Zij zagen boven hun hoofden een auto door de lucht vliegen, later konden zij zich nauwelijks voorstellen dat men het zelf had gezien. Het is erger dan een bombardement, zei een inspecteur van de gendarme rie. Behalve de 7 doden en 40 gewon den zijn er 700 daklozen die tijdelijk zijn ondergebracht in schoollokalen Ingericht tot slaapzalen. Zondagmid dag, toen de ramp voorbij was, zag men overal mensen bezig met het re pareren van hun vernielde daken, maar plotseling stak om 4 uur de storm opnieuw op. Overal vielen weer stenen uit de half ingestorte muren en de wervelstormen met zand werden zo hevig, dat niemand meer een hand voor ogen kon zien. De schuur van boerderij Ansems, Alphensebaan 15, werd eveneens een ruïne. De woning zelf kwam er vrij goed af. De werktuigen die in de schuur stonden, werden vefpletterd. De heer Ansems: „Ik zag bomen en balken wer kelijk een kerktoren hoog door de lucht vliegen. De mensen die de windhoos za gen aankomen lieten zich plat op de grond vallen". Volgens enkele boeren en boerinnen, die juist de koeien zaten te melken, cirkelde in de donkere lucht een „klei ne witte bal" rond, die alsmaar groter werd, alles opzoog en een spoor van vernieling achterliet. Het hooigras op de weilanden was platgeslagen alsof er een reuzenwals overheen gereden was. Alles speelde zich in enkele ogen blikken af. De schade die ongetwijfeld miljoenen guldens bedraagt is niet bij benadering te schatten. (Van een onzer verslaggevers) ULICOTEN Het grensdorp Ulicoten, vijf kilometer ten zui den van Chaam, maakte gister avond de indruk, alsof het in het frontgebied van een korte hevige oorlog had gelegen. De ergste schade hebben de bewoners opge lopen aan de Maaykant en de Dorpsstraat. Van de Dorpsstraat af trok de windhoos zuid-noord een drie kilometer lange alles vernietigde baan over het land. Boerderijen, bedrijven, woningen, schuren, stallen en bomen, kort om alles wat zich binnen dit rampzalige spoor bevond werd met enorme kracht losgerukt en verwoest. De schade in Ulicoten loopt dan ook in de tonnen. En zijn vooral veel kippen en veel jong fokvee omgekomen. Bij het kippenfokbeclrijf van Janus Adams aan de Dorpsstraat dook de windhoos op het platteland rond Uli coten al Mevrouw Adams was alleen In Tricht werd van een blok van zven woningen de complete voor gevel weggeslagen. Toen de wind hoos voorbij was konden de bewo ners tussen deze puinhopen de resten van hun huisraad bij elkaar gaan zoeken. (ADVERTENTIE) (Van onze Brusselse correspondent) OOSTMALLE Oostmalle, het dorp in de Belgische Kempen, op nauwelijks veertig kilometer van Breda, is onherkenbaar verminkt. Nauwelijks twee mi nuten heeft een windhoos het dorp in zijn macht gehad. In die korte tyd werd het plaatsje tot een onbeschrijfelijke chaos- De zondagmiddagrust werd wreed verstoord om kwart over vier. Niemand in Oostmalle kan precies navertellen hoe het gebeurd is- Uit de inktzwarte lucht, die af en toe werd doorkliefd door bliksemschichten, kwam een geruis als van een straaljager. Twee minuten later, nog voordat iemand zich had kunnen realiseren wat er aan de gang w as, was het centrum van Oostmalle een puinhoop. De driehonderd jaar oude kerk leek door een welgeplaatste bom te zijn getroffen. De windhoos had het mid denschip volledig weggevaagd. Een deskundig sloper had het niet beter kunnen doen. Kort voordat het ge bouw instortte, was in de kerk de ze vende zoon uit een Oostmalle's gezin gedoopt. De kerk, die ..geklasseerd" was dus tot de beschermde Belgische mo numenten behoorde: zal. afgebroken moeten worden. In het nog overeind staande transent en in het torenpor taal zitten vuistdikke scheuren De windhoos heeft vooral huisge houden in het langgerekte centrum van het dorp. Op. een oppervlak van een 500 vierkante meter is de aan gerichte verwoesting onvoorstelbaar. Huizen werden door de wind, die een enorme snelheid gehad moet hebben, opgepakt en een honderd meter verder neergekwakt alsof ze uit bordkarton waren gebouwd. Auto's werden het is bijna onbeschrijfelijk over daken thuis met haar anderhalve maand oude baby. Zij bevond zich in de keuken, toen het plotseling aardedonker werd. Zij had nog juist tijd om de bay, die in de na bije woonkamer in een wagen lag te sla pen, naar binnen te trekken. Het was een kwestie van enkele seconden. Toen zij de deur van de huiskamer open deed zag zij dat de woning grotendeels en de stallen totaal verwoest waren.. Een der tig meter lange nieuwe loods lag vol komen tegen de grond. Alle schuren en bomen rond de boerderij werden totaal vernield en ontworteld. Van hieruit trok de windhoos naar de Maaykant, waar de boerderij van de weduwe Meeuwese het moest ontgelden De 25-jarige Sjaak Meeuwese stond achter ae schuur. Hij zag nog hoe het bedrijf van Janus Adams binnen en kele seconden tegen de vlakte ging, holde naar binnen en waarschuwde zijn moeder met de alarmkreet: „Moeder ons huis gaat omver". Meer kon hij niet doen, want op het zelfde momelit ra telde de storm de kippenhokken tegen de grond, de stallen werden volkomen ontwricht, alle pannen werden van het dak geslingerd en het woongedeelte stortte als een kaartenhuis in elkaar. Mevrouw Meeuwese kon nog juist op tijd uit de keuken vluchten. Op het erf bleken dikke muren volkomen verbrij zeld en tussen de stukken steen lagen overal dode kippen in het rond. Rayon-commandant van de Rijkspolitie van Ulicoten wachtmeester J. de Jong werd omstreeks vijf uur gealarmeerd. Samen met de brandweer van Baarle- Nassau en functionarissen van de PNEM werd de eerste hulp verleend. Al heel spoedig bleek dat de ergste schade was aangericht aan de Maaykant en de Dorpsstraat, waar drie boerderijen zo zwaar werden beschadigd, dat ze waarschijnlijk zullen moeten worden afgebroken. Vier andere boerderijen en woningen aan de Oude Baan en het Hondseind liepen herstelbare schade op Een beeld van het nagenoeg geheel verwoeste Noordfranse dorpje Ecourt, na de windhoos, die hier za terdag woedde. van huizen geblazen. Men vond ze vaak volledig verkreukeld, twee straten verder terug. De huizen, die niet rechtstreeks door de windhoos werden aangevallen, werden vernield door val lende knapen van bomen. Oostmalle is één grote chaos- Men hoort er de meest wilde, maar oncon troleerbare verhalen. Oncontroleerbaar omdat alles zo snel in zijn werk is ge gaan, dat niemand ook maar de tijd gehad heeft om de gebeurtenissen in zich op te nemen- Men vreest, dat de windhoos vele slachtoffers heeft ge maakt, maar anderen zeggen, dat het een wonder is. dat het aantal doden waarschijnlijk tot drie beperkt bleef. Zeker is, dat de eigenaar van de frites kraam, die voor de kerk stond, is om gekomen. De kraam werd achter de kerk, volledig uitgebrand teruggevon den. Het aantal gewonden bedraagt zeker een honderdtal. Maar in de chaotische situatie, waarin Oostmalle gisteravond verkeerde elektriciteit uitgeschakeld, telefoon verbindingen verbroken, kort om een macaber m duisternis gehuld dorp kon men nog geen enkele de finitieve inlichting over het juiste aan tal gewonden en de ernst van hun si tuatie krijgen. In het dorp steken opengereten da ken, de torenresten van het stadhuis, flauw af tegen de avondlucht. Alle inwoners en velen hit de omgeving staan, niets begrijpend van de2« geweldige natuurkracht wat ver weesd naar hun dorp te kijken. Men is begonnen aan het ruimen van het eer ste puin, men heeft bomen en zware takken zo goed mogelijk aan de kant van de weg getrokken- Maar de duis ternis remt de werkzaamheden. Het verkeer op de weg Turnhout—Antwer pen en Oostmalle-Lier zit volledig in de knoop. Oostmalle is 'n zwaargewond dorp. Zo'n zondag heeft men nog nooit beleefd in dit rustige Kempendorp. Bij de varkensfokker Fons Jespers had de windhoos huisgehouden als een wroetend wild zwijn. De woning, de stallen en het complete opfokbedrijf waren door de enorme windkracht to taal verwoest. Het aan de overkant op enige meters gelegen kuikenfokbedrijf van Jespers liep hoegenaamd geen scha de op. De zeventienjarige André van Sas zat voor het raam van zijn woning aan de Maaykant te studeren. „Het werd inééns aardedonker" vertelt hij „en overal rond het huis was er plotseling een enorm geknetter, een donkere wolk draaide naar binnen. Enkele seconden later lagen alle pannen van het dak, de varkensstallen waren volkomen ver nield het was een leven als een oordeel, want de meeste van de zeshonderd jon ge varkens liepen gillend en krijsend over het weiland". Tot gisteravond laat zijn de Ulicote- naren in de weer geweest om hun ge troffen dorpsgenoten te helpen bij het herstellen van de "schade. De ramen werden dichtgemaakt met zwart plas tic. De meeste getroffen bewoners van Ulicoten voelden er weinig voor om de nacht in hun eigen woning door te brengen. Zij werden over het algemeen onder-gebracht bij buren of kennissen. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Het noodweer tjjdens het afgelopen weekeinde heeft veel plezier boten in moeilijkheden gebracht. Zij sloegen om of dreven af. Persoonlijke ongelukken deden zich voor zover he kend niet voor. De schade bleef be perkt. Op het Veerse Meer sloeg een tiental jachten om. Een motorboot, die een van de jachten te hulp ging. kreeg een sleeptros in de schroef en moest met behulp van een boot van de rijkspoli tie te water naar de kant worden ge bracht. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen verschillende noodkreten bin nen bij de rijkspolitie te water in We meldinge. Ter hoogte van Rilland Bath in de Pietermans Kreek liep een bootje met vier Belgische vissers vast. In moeilijkheden kwamen ook twee Belgische vissers, die gisternacht van uit de haven van Yerseke vertrokken. Het scheepje liep vast op een vissers perceel in de buurt van Stavenisse. Over de slikken baanden de vissers zich een weg naar de bewoonde wereld. Met een taxi belanddenze tenslotte weer heelhuids in Yerseke. Via radio Scheveningen meldden op varenden van het jacht Antigone nabij St.-Annaland zondagmiddag dat het kleine zeiljcht „Tonneke" met. aan boord vier kinderen werd vermist. De kinderen waren rond een uur van uit de haven van St.-Annaland vertrok ken. Om half acht gisteravond kwam het bericht dat het jachtje met de vier kinderen terecht was. Het bootje was op eigen kracht de haven binnengelo pen. Op de Westerschelde kwamen geen schepen in moeilijkheden. Verder zorg den vrij onverwachte regenbuien voor paniek op de campings. Op veel ter reinen was er wateroverlast. Op de fruitkwekerijen in Walcheren en Beve land werd gisteren nauwelijks hagel- schade aangericht.

de Stem | 1967 | | pagina 3