Heikant ;n zonen 5 imma 1967 Windhoos pakte me twee keer op' Doden en gewonden in Chaam en Tricht Besprekingen zijn nuttig geweest US JAMIN! Bliksem doodt drie mensen Minstens 14 doden in verkeer 4 Surinamers in arrest na steekpartij vóór 1 juli 1967 1114111 een DIEPVRIES uw TIENER or uw auto. ERGER DAN RORCUEO is de juiste aliteit voor de >te plaats d in de mooiste >eurs 3293 St.-Jansteen f en Reisbureau Geradbraakt 4$ Storm Het weer ir\ Europa RERMPH Ruim 60.000 gulden uit woonhuis gestolen JOHNSON EN KOSYGIN: Wachten BEELD VAN VAN GOGH BESMEURD VAKANTIE IN ENKELE SECONDEN VERANDERD IN DRAMA PODGORNY TERUG Russische wapens voor Egypte met inspraak :d, staand of aan de TRISCHE APPARATEN s: Tel. 01140-2491 ANSTEEN 3465 menauel 13,— P P' iche 12,50 p.p. 12,50 p.p. ƒ15,—PP' 15,- P P' erstreet f 11,50 P P- 13,50 p.p. cl. entree) f 13- PP' entree) 18,25 P-p. 11.- P P' 15,- P-P' 13,50 P-P- 15 - P'P' 14,50 P.P- pties f P.53 P'P' k Efte,in® 8,00 P-P- Een dag te Ant. v. d. dierentuin f 5,00 P-P' lerkt aantal plaatsen. wordt uitgevoerd met l"*8 iwerking met: SSENS CONTACT OP /RAAG FOLDER- 'elefoon 01140-2743. efoon 01142-396. aanderen: Art. srkje; Telefoon O1170-2'63 pt. JAARGANG No. 25540 Ui,gave: N.V. Uitg. Mi[. Neerlandia I oireeteur: Dr. W. A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: JM. A. C. v. Dongen - J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. I rrir. H. M. L. de Rechter, P. V. M. ■/ercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 lal, 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland HAANPAO 26 JUNI 1967 Abonnementsprijs: m.i.v. 1 juli 1967 f 12,65 per kwartaal (excl. incassokos ten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse nummers f 0,20. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van bui tenlandse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Van een onzer verslaggevers) ULICOTEN Met zyn hand In het verband staat de achttienjarige Ton Jespers uit IJlicoten wat we zenloos te kijken naar de mannen die hard bezig zijn de enorme ra vage in de woning en het bedrijf van zijn vader wat op te ruimen. Veel is er niet aan te doen, want het grote varkensopfokbedrijf aan de Maaykant ligt totaal in elkaar. Ton Jespers was alleen thuis. Hij stond voor de varkensstallen toen hij omstreeks half vijf de wervel storm op zich af zag komen. ,,Een enorme zwarte wolk", zo omschrijft Ton Jespers het gevaar, „volgestopt met rondvliegende planken, stenen, takken en hooi- plukken. Ik kon hem niet meer ont lopen. Voor ik kon schuilen had de storm mij al opgepakt en enkele meters verder op werd ik tegen een muurtje gesmakt. Ik probeer de op te staan en weg te lopen, maar toen pakte hij me opnieuw. Ik stak mijn hoofd tussen mijn be nen en voelde dat de storm me als een bal hoven de grond voor zich uitrolde. Het gebeurde zo snel dat ik gewoon niet denken kon. Twin tig meter verder smakte ik weer tegen een muurtje". „Ik voelde me totaal gerad braakt, mijn pink bloedde en aan mijn been liep ik schaafwonden op. Daarna is hij naar huis gestrom peld, waar hij zag dat alles in elk aar lag. Bij buren heeft hij zijn ouders opgebeld, die zich op dat moment nog in Terheijden bevon den. V f* Dcz-> tekening geeft de baan aan, waarin de windhoos over West-Europa trok. De hoos trok mee met een onweers storing, die zich het eerst boven Frankrijk voordeed. WINDHOOS TEISTERT W.-EUROPA (Van onze verslaggevers en correspondenten) CHAAM/TRICHT/OOSTMALLE PARIJS/DEN HAAG. - Windhozen, onweer en slagregens hebben zaterdag en zondag tientallen levens geëist en enorme materiële scha de aangericht op verschillende plaatsen in ons land, in België en Frankrijk. De balans van gisteravond: Twee doden en tientallen gewonden in de omgeving van Chaam. Het restaurant Albertville aan de Alphensebaan in Chaam, café Klein Amerika, boerderijen, schuren en loodsen werden vernield. Ook een camping werd totaal verwoest. Vier doden en tientallen gewonden in Tricht, gemeente Buurmal- sen bij Geldermalsen. Vijftig huizen stortten in. Op de roronde in de rijksweg Utrecht - Den Bosch bij Deil ontstond een enorme verkeerschaos. Zeven boerderijen, schuren en loodsen verwoest in Ulicoten (tus sen Chaam en Baarle-Nassau). Een achttienjarige jongen werd ge- 1 wond. Zeker drie doden en minstens honderd gewonden in Oostmalle, 2ti kilometer ten oosten van Antwerpen. De middenbeuk van de dorpskerk stortte in. Tientallen huizen werden volledig vernield. Grote materiële schade in de buurtschap Schoonbron onder de gemeente Wylré in Zuid-Limburg. Tientallen huizen werden be schadigd. Zeven doden, 40 gewonden en zevenhonderd daklozen in het Franse Pas de Calais, dat zaterdagavond door een tornado werd getroffen. Vijf tornado's raasden in het weekeinde over Frankrijk. Rijssel werd gisterenmiddag getroffen. Tachtig boten sloegen in De Braakman te Zeeland om tijdens een hevig onweer, dat gepaard ging met hevige winden en slagregens. sgsss Mmsmm v.- Een auto werd door d$ wind opgenomen en boven op, e en andere auto gesmakt. ÜMÉ In ons land werden Chaam en Tricht het ernstigst getroffen. De twee per sonen, die te Chaam om het leven kwa men, bevonden zich op het kampeer terrein „Klein Paradijs" langs de weg van Chaam naar Alphen. Tientallen tenten en caravans, die daar stonden, waren na het wegtrekken van de wind hoos totaal van het terrein weggevaagd. Ook een groot aantal boerderijen in ae omgeving werd vernield of bescha digd. Het café Klein Amerika, waar 20 Wensen bijeen waren, werd door de windhoos met de grond gelijk gemaakt. Er werd echter niemand ernstig ge wond. Op een parkeerplaats werden 3 auto's met caravans en al door de windhoos opgenomen en vele meters weggeslin gerd. Hierbij werden tien personen ernstig gewond. Zij werden opgenomen m ziekenhuizen in Breda en Tilburg. Uok is vernield het onlangs in gebruik genomen restaurant Albertville, waar- van de bezoekers zich hebben kunnen ledden door in de toiletten te vluchten, ue schade wordt hier geraamd op twee yon. Een schuur met landbouwwerktui gen werd totaal verpletterd. De totale j het get)ied van Chaam moet m ae miljoenen lopen. w?eïsY,el:wachting. meegedeeld Jwtat K.N.M.I., geldig tot van- avond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige fpi«n?n f ?Ust drachtige zuidwes- ♦o*S Koeler weer dan gis- waaüc i" j d'strietcn geldt een u2 ^,ng voor zuidwestelyke Wind, windkracht zeven. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Maliorca Lissabon weer zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. licht bew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. onweer onweer licht bew. licht bew. licht bew. onweer onweer onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. max. temp. 21 22 19 19 17 18 23 27 29 26 22 34 24 29 33 34 30 30 29 32 34 31 30 25 27 28 23 Een kwartier, nadat de windhoos voor bij was getrokken, waren brandweer mannen en vrijwilligers in dit gebied al in actie. Bulldozers en draglines waren gisteravond nog bezig de landwegen rond Chaam vrij te maken van ontwor telde bomen. Inmiddels het het Nationaal Rampen fonds besloten iets te gaan doen voor de slachtoffers van de ramp. Een ooggetuige, die destijds het ramp gebied van Borculo heeft gezien, ver klaarde, dat dQ verwoestingen die gis teren in Tricht zijn aangericht zwaar der zijn. De windhoos, die een breedte van ongeveer honderd meter had, heeft het ergst huisgehouden in de nieuw bouwwijk Rooijenburg, waar 100 ge meentewoningen en 25 particuliere hui zen min of meer ernstig werden be schadigd, Sommige huizen zijn totaal in eengestort. In één daarvan, aldus de ooggetuige, bleef op een tafel een schaal met 20 eieren onbeschadigd staan. De situatie in Tricht was gisteravond zeer verward. De juiste schade, die in de miljoenen moet lopen, is niet te schatten; over het aantal doden en ge wonden is men ook nog niet op de hoog te. Tot dusver zijn als omgekomen op gegeven H. van den Berg, de 41-jarige weduwe Hakwierks met 16-jarige doch ter-en het 6-jarige jongetje Versteeg. De getroffen wijk werd door het ge meentebestuur tot rampgebied verklaard en werd afgesloten voor het publiek. De hulpverlening wordt gecoördineerd door de B.B. Verder is het rampendepot van het Nederlandsche Roode Kruis in Buu- ren opengesteld. De ramp heeft zich plotseling vol trokken. Sommige mensen hebben zich kunnen redden door dekking te zoeken in de kelder. Een gezin, dat juist van vakantie terugkeerde, vond een totaal vernielde woning. Overal in de vernielde wijken stonden auto's, die als conservenblikjes in elkaar gedrukt zijn. Er waren auto's bij die honderden meters ver door de windhoos moeten zijn meegenomen en ergens tus sen het puin zijn neergesmakt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/SCHOORL/HERWIJNEN Drie mensen zijn tijendens het nood weer van gisteren door de bliksem ge troffen en op slag gedood. Het zijn de 30-jarige Turkse gastarbeider Sado Ozdemir uit Delft, de 26-jarige C. Kroes uit Schoorl en de 31-jarige kantoorbe diende T. de Jong uit Asperen. Sado Ozdemir fietste met een landge. noot langs rijksweg 13. Ter hoogte van de afsplitsing naar Delft werd hij door de bliksem getroffen. Zijn landgenoot bleef ongedeerd. De heer Kroes werd gedood toen hij naar een drumband concours keek. De heer De Jong vond de dood op de Lingedijk. De resten van café Klein Amerika te Chaam na de windhoos. Voor meer nieuws en oog getuigeverslagen over de windhozen zie pagina 3. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Twee geldkistjes met een totaaiinhoud van 60.500 gulden zjjn m het weekeinde uit een huis in Rotterdam gestolen. De inbrekers dron- gen het huis binnen toen de bewoners afwezig waren Van de daders ont breekt nog ieder spoor. GLASSBORO (A.P.) De tweede ronde van de topconferentie te Glass- boro is gisteravond laat, om 18.25 uur (plaatselijke tijd), geëindigd. President Johnson en premier Kosy- gln hebben in totaal bijna 10 uur ge sproken over belangrijke internationale kwesties. Het gesprek van zondagmiddag, waar bij alleen tolken aanwezig waren, duur de 4 uur en 35 minuten. De conferentie begon met hartelijk handschudden en eindigde op dezelfde wijze. Het gesprek van vrijdag duurde 5 uur en 20 minuten. De conferentie te Glassboro was een gevolg van de oorlogscrisis in het Mid den-Oosten. ICosygin was naar New York gekomen voor een spoedeisende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. President Johnson heeft verklaard van mening te zijn, dat de gesprekken te Glassboro bevorderlijk zijn geweest voor het wederzijdse begrip. »,Wij zijn dieper dan tevoren inge gaan op het grote aantal belangrijke kwesties tussen onze landen en in de wereld", zei hij. „Wij hebben tevens afgesproken in de toekomst nauw con tact met elkaar te onderhouden". Het contact tussen het Kremlin en Washington zal gehandhaafd worden door medewerkers, maar ook direct; al dus de president. „Ik geloof meer dan ooit dat deze be sprekingen zeer goed en nuttig zijn ge weest", voegde hij daaraan toe. Kosygin zei, dat beiden, evenals vrij dag, een aantal internationale kwesties hadden besproken. De conferentie bood een gelegenheid om te spreken over de toestand van de Russisch-Amerikaanse betrekkingen, en om de standpunten met betrekking tot belangrijke kwesties te vergelijken, zei hij. „Beide partijen geloven dat deze be sprekingen nuttig waren", zei Kosygin. De twee staatslieden vergaderden in een air-conditioned kamer, terwijl het publiek buiten in een vochtig-warme atmosfeer op het einde van het ge sprek stond te wachten. (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT Vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zondag het bron zen beeld van Vincent en Theo van Gogh in Zundert met zwarte en witte verf besmeurd. Het beeld werd vervaar digd door de beroemde Russisch-Franse beeldhouwer Ossip Zadkine. De dienst openbare werken van Zun dert heeft gisteren geprobeerd het beeld te reinigen, maar dat bleek een onmo gelijke opgave te zijn. De verf was te diep in de poriën van het brons ge- drogen. De sokkel is zo erg met verf ingesmeerd, dat men zich afvraagt of deze nog wel gereinigd zal kunnen worden. Vandaag zal een deskundige om advies worden gevraagd. De rijkspolitie te Zundert, die de zaak in onderzoek heeft, beschikt tot nu toe over zeer weinig aanwijzingen, In de directe omgeving van het beeld, dat tegenover de hervormde kerk staat, werden twee lege verfblikken gevon den. In totaal moet er ongeveer ander halve kilo witte en één kilo zwarte verf op het beeld gesmeerd zijn. De „ontheiliging" van het beeld heeft vele bewoners van Zundert diep ge schokt. Het monument is reeds vele malen het mikpunt van „practical jo kes" geweest, maar die vallen in het niet vergeleken bij dit zinloze vanda lisme. DRIE ITALIAANSE soldaten zijn gis teren om het leven gekomen en een vierde ernstig gewond door een land mijn. die te Cima Valloma bij de Oostenrijkse grens was gelegd. PERU zou met de Franse Dassault vliegtuigfabrieken een contract heb ben gesloten voor de aankoop van 12 supersone Mirage-straalvliegtuigen, (Vtn een onzer verslaggevers) CHAAM De ravage, die de windhoos in camping „Klein Para dijs" aan de Schansstraat in Chaam aanrichtte was in een woord af schuwelijk. Hier werden twee men sen door het natuurgeweld gedood. Het zyn de heer Van Ettikhoven en mevrouw Pillard, beiden uit Rot terdam. Voor het leven van een zoon van mevrouw Pillard wordt gevreesd. De slachtoffers werden overgebracht naar een ziekenhuis in Breda. Er waren verder zeker vijftien gewonden onder de ruim honderd kampeerders van de camping. De heer G. Ende (38 jaar), exploitant van de rampzalige camping ver telt: „Ik ben geheel geruïneerd. Van de windhoos heb ik zelf niets gezien. Ik zat op dat moment in de tent van een van mijn gasten koffie te drinken. Even heb ik geprobeerd de tent mee vast" te houden, maar ie vloog ons uit handen. Tien ca ravans en minstens vijftien tenten van mijn camping zijn spoorloos. Onder de caravans is er een met een gewicht van drie ton. De kam peerders zochten geheel overstuur vergeefs naar hun bezittingen. Ve len van hen maakten een droeve tocht naar een ziekenhuis. Hun va kantie was in enkele seconden ver anderd in een drama. Zes auto's die op het camping- terrein stonden zjjn total-loss. Di verse andere auto's zijn zwaar be schadigd. De garage van de heer Ende is er niet meer. De schuur op zün camping is verwoest. Van zijn woning werd het dak afgerukt en er bleef geen ruit meer heel. Er bestaat een ernstig vermoeden dat goederen van kampeerders door be langstellenden zijn geplunderd. CAIR0/MOSKOU (RTR/AFP/AP De Russische president Nikolai Podgor ny is gisteren teruggekeerd van zijn he. zoek aan president Nasser van Egypte, nadat hp onderweg nog besprekingen heeft gevoerd met president Tito van Joego-SIavië. Naar men algemeen aan neemt, heeft Podgorny Nasser nieuwe wapens beloofd,maar als voorwaarde gesteld dat het Kremlin wat te zeggen hrijgt in Egyptes militair en economisch beleid. Diplomaten achten de belangrijkste reden van Podgornys bezoek aan Egypte, dat de Russen wilden weten wat daar nog is overgebleven na de mi litaire mislukking, alsmede wat precies tot de Egyptische verliezen heeft geleid. Een Israëlische hoge officier heeft gisteren meegedeeld dat bij het onder zoek in de Strook van Gaza grote hoe veelheden Chinese wapens zijn gevon den, waaronder 7,62 mm machinegewe ren met lange loop, anti-tankmijnen en chemicaliën voor gasontsmetting. Ver moedelijk waren deze wapens bestemd voor het Palestijnse bevrijdingsleger. (Van onze redactie binnenland) MEPPEL/UTRECHT/MAASTRICHT Het verkeer in het afgelopen weekend heeft vele doden geëist. Ter hoogte van Waardenburg kwa men de heer en mevrouw Van Leer dam uit Rotterdam om het leven toen hun auto uit de bocht vloog en via de vangrail tegen een lichtmast botste. Hun drie kinderen werden met lichte verwondingen naar het ziekenhuis in Zaltbommel vervoerd. In Spfókenisse botste de heer C. Herweijer uit Geer vliet tijdens ten inhaalmanoeuvre met zijn auto frontaal tegen een autobus. Hip was op slag dood. De heer K. Wijnands uit Swalmen stak ter hoogte van Swalmen de rijks weg Venlo-Roermond over en werd daarbij door een personenauto gegre pen. Hij was op slag dood. In Weesp werd een personenauto op een beveiligde overweg door een trein gegrepen. Een van de twee inzittenden, de kraamverpleegster Elisabeth de Gij- sel uit Driemond overleed in het zie kenhuis in Bussum. Beide sporen wareö drie uur versperd. De heer J. M. uit Rijswijk botste op de Rijswijkseweg tegen een lichtmast. Hij en een tot nu toe nog niet ge- indentificeerde mede-inzittende kwa men om het leven. De 16- jarige J. Mulder uit Staphorst werd het slachtoffer van de drukte tij dens de T.T. in Assen. Hij werd in zijn woonplaats door een motorrijder aan gereden. De 7-jarige Tjeerd Bosklopper uit Nieuw-Weerdinge sloeg op zijn fiets plotseling linksaf en werd daarbij door een personenauto gegrepen. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De auto van de vertegenwoordiger R. Wille- brands werd tijdens het noodweer door een rukwind gegrepen en op de rijks weg Der Haag-Amhem tegen een via duct gesmakt. Zijn echtgenote, die naast hem zat overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. Een auto met vier inwoners van Maastricht kw^m in de Belgische plaats Opgrimbie frontaal in botsing met een Belgische personenauto. De he ren L. Simons en J. Hupkems waren op slag dood. De 16-jarige bromfietser L. Verhoog uit Monster overleed in het ziekenhuis aan de verwondingen opgelopen bij de botsing met een personenauto. De wiel rijder C Ekkelboom uit Losser werd toen hij samen met zijn echtgenote door zijn woonplaats fietste door èen achter opkomende auto geschept. De bestuur der reed door, maar kon later worden aangehouden. In Edam botste de 19-jarige T. Kras uit Volendam met zijn auto tégen een boom. Hij raakte bekneld tussen de wrakstukken en overleed ter plaatse. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft in het weekeinde vier in Su riname geboren mannen gearresteerd in verband met een steekpartij op Ka- tcndrecht in de Maasstad. Daarbij werd de 21-jarige Amerikaanse matroos A'- lan Warren Hopkins, opvarendé van bet Amerikaanse vliegdekschip „Essex'' ernstig gewond. De matroos werd zaterdagmorgen vroeg, bloedend uit een aantal wonden, gevonden op het trottoir van de Suma- traweg op De Kaap. Later bleek dat de matroos, wiens verwondingen met een mes waren toegebracht, ook beroofd was van een portefeuille met Ameri kaans en Nederlands geld. De porte feuille werd later teruggevonden In de zak van een op Katendrecht wonende Surinamer. De politie arresteerde deze man en kort daarop nog eens drie Su rinamers, van wie wordt vermoed dat ook dezen bij de steekpartij en de bero ving betrokken zijn geweest. Het onderzoek van de Rotterdamse politie kon nog niet geheel worden af gesloten omdat de matroos in verband met zijn ernstige toestand nog niet ge hoord kon worden. De Essex", het Amerikaanse marineschip, waarvan het slachtoffer afkomstig was, ligt op het ogenblik voor een officieel vlootbezoek in de Rotterdamse haven. (ADVERTENTIES) WEST-DUITSLAND zal de benzineprijs weer verhogen vanwege de crisis in het Midden-Oosten. Dit is de tweede prijsverhoging binnen twee weken. Indien U de incassokosten en 'het onnodig aanbieden van een kwitantie wilt voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 3e kwar taal 1967 over op onze post rekening DAGBLAD DE STEM afd. administratie.

de Stem | 1967 | | pagina 1