[GRATIS gratis gratis dames- of heren- Ter lenka regenjas I of tegen extra verlaagde prijzen 69.- 85. 94.- enz DE kleding bokser Outcast van C.P.N., maar communist pur sang bezorg Klokken Schwenningen zijn ijkdom roem en ri Boodschap van hoop pE BIJNA VOLMAAKTE IDEALIST DAAN Jaarproduktie van 8 miljoen Specialist in betere dames- en heren- konfektie terneuzen HULST t30 Zeeuwen Moskou Verbluffend Vergoed Bezweken BASIS zachte. Coopvaert is de geurige. Coopvaert is de zachte geurige pijptabak van Douwe Egberts. Voor één vijfentwintig weet u hóe zacht en hóe geurig. WIJZERPLATEN eren. DAGBLAD PE STEM VAN ZATERDAG 24 JUjVI 1967 en nog eens waardevolle Bij aankoop I van een DAMES ZOMERMANTEL I MANTELPAKJE Waaronder vele merkgoederen I Zuiver Scheerwo iTrevira enz. enz. GOES Wijngaardstraat Nieuwstraat 6 Bierkaaistraat 3U (Van een onzer redacteuren) Op 10 september 1965 -wordt de 64-jarige timmerman Daniel Gou looze getroffen door een hartaanval in een Amsterdamse straat. Een weinig opvallende gebeurtenis. Buiten de communistische partij zullen weinigen zijn naam gekend hebben. Toch was hij de bijna volmaakte idealist, die zijn gehele leven gestreden had voor de sociale rechtvaar digheid en de verheffing van hef proletariaat. De historicus dr. Ger Harsem heeft Gouloze van zeer nabij gekend en het portret, dat hij van Goulooze in zijn zojuist verschenen boek „Daan Goulooze, uit het leven van een communist" getekend heeft is meer dan de moeite waard om er kennis van te nemen. Dr. Harmsen heeft zich niet beperkt tot het leven van Goulooze. Goulooze was een boeiende exponent van de geschiedenis van de Nederlandse en Europese vakbeweging. Twee aspecten uit die geschiedenis heeft Harmsen uitvoerig belicht: de ontwikkeling van anarchist tot communist, die een aantal revolu tionairen na de eerste wereldoorlog doormaakten en de interne werking van de Communistische Internationale. Goulooze was geen gemakkelijk mens, niet voor zichzelf, ook niet voor anderen. Zijn strikt rechtsvaardigheidsgevoel bracht hem bij herhaling in conflict met de leiding van de CPN. Bij de geruchtmakende heroprichting van de CPN na de oorlog voegde Daan Goulooze amper teruggekeerd uit het kamp Sachsenhauzen, zich bij de oppositie omdat hij meende vast te moeten houden aan de noodzakelijkheid van een hechte organisatie op basis van de communistische beginselen als uitgangspunt voor het creëren van een brede progressieve beweging. Hij tekende daarmede zijn eigen yonnis. Op 17 juni 1948 kreeg hij de schriftelijke mededeling dat hij als lid van de partij was geschorst. De man, die in de moeilijke oorlogsjaren al zijn doen en laten in dienst van het verzet had gesteld de commu nisten gaven om een voorbeeld te noemen het sein tot de historische fe bruaristaking m Amsterdam (1941) - stierf als een outcast van de CPN. Jfet slot van het boek benadrukt in mkele korte zinnen de grootheid van deze Amsterdammer: „Hoe hecht en .uitgebreid de kring van degenen, die bleven geloven in zijn morele inte griteit, wel was, bleek bij de crematie in Westerveld. Van heinde en yerre waren zij gekomen, arbeiders, kun stenaars en intellectuelen uit binnen- m buitenland. De aula bleek te klein..." De Gouloozes stammen af van een oude Zeeuwse familie. De landbouw crisis die van 1878 tot 1895 niet alleen Nederland maar een groot deel van Europa teisterde, trof Zeeland wel bijzonder zwaar. Immers, aan de wel vaart die deze provincie vele jaren dankte aan het bereiden van verf- I stof uit meekrap, na tarwe het be langrijkste landbouwprodukt, kwam door de ontdekking van de aniline- bereiding een abrupt einde. De werk loosheid dwong velen hun geluk el ders te beproeven. Een aantal zocht bet in Amerika, maar door opleving van handel en nijverheid, na een lan- I ge periode van economische stagnatie en achteruitgang in Nederland, groei de de vraag naar werkkrachten ook m de opkomende industriële centra van ons eigen land. Vanuit Zeeland wok men meestal naar Rotterdam, waar bij de stadsuitbreiding en in de naven veel werk kwam voor onge schoolden. grootvader van Daan Goulooze waj grondwerker. Eerst vestigde hij no? Vhssingen, waar de vader van oaan geboren werd en daarna in ■1 £?,Ais in 18911895 het Merwede- riarn D- Vet tegenwoordige Amster- mK5,jn^anaal wordt aangelegd, is Pr» rS°! aan grondwerkers groot u°°k de oude Piet Goulooze vindt W De vader van Daan Gou" 4 ®veneens Daan heette, was wdV^lntlg ^aar- HiJ trouwde met dam «,les en ging in Amster- SJïJï vader van Daan Gou- hardo u?e m materieel opzicht het ■waartno0?-311 van de arbeidersjeugd TOartoe hij maatschappelijk bèhoor- hpm j opzicht moet men door JS e bevoorrechten rekenen vader ml, van thuis meekreeg. Zijn lessen k j601 nian om 2ic'1 neer te onder h. te-Smstandigheden waar ken In arbelders toen moesten wer- slakino etl' Vanwege zijn rol bij hij vertnk-nn demonslraties verloor kins 7^ w .e kererl zijn betrek- huis uit raakt oe jonge Goulooze van Sn 1 TU;0uwd met acüeJ verzet toestond bestaande maatschappelijke I Seh ou'„«etkde Proletarische sbli- het Op SDel 7ett r0ldheid t0t 011 met 4aans?pwi, van de eigen be- het gezinlce' Die offers heeft '°oze sStor11^00:'8 gebracht Gou- thisant ,rtader' sympa- wegipp "i ,,de hieSole waarheidsbe- werd e ™.df Tweede Wereldoorlog, zeventig Sar ofa -Ên overleed in 1943 I tamp. m een concentralie- Paul de Groot: elkaar nog". „Wy spreken aan: „Het was niet mijn wil maar die van de inspecteur Met zijn specifieke gaven kon het niet uitblijven dat Daan Goulooze een topfunctionaris werd in de toen malige CPH, lid van het partijbe stuur-, organisatiesecretaris, belast met de bescherming van de commu nistische beweging tegen infiltratie pogingen van de politie. Hitier komt in Duitsland aan de macht, de vervolging der joden be gint al met de afkondiging van de Neurenberger rassenwetten in 1935, - zij wordt een onoverzichtelijke lij densweg met de pogroms in de be ruchte „Kristallnacht" november 1938. Scherp wordt in het boek de houding van de toenmalige Nederlandse re gering met minister-president dr. J. Colijn gehekeld. De om ras en poli tieke overtuiging gevluchten werden in Nederland allerminst met open armen ontvangen. Als eind 1938 dui zenden wanhopige joden de Neder landse grens pogen te passeren krijgt de grensbewaking de harde en verre van christelijke opdracht „ervoor te zorgen dat geen .vreemdeling de grens overkomt," De Nieuwe Rotterdamse Courant concludeert in een hoofdartikel: „In het gezicht van wat hun een hemel lijkt, moeten zij terug, niet alleen naar het land waar hun het leven onmo gelijk werd, maar terug in handen van een staatspolitie, die op hen wacht met het grijnzende masker van de wraak Het motief van de re gering luidt: vrees voor groei van het antisemitisme in ons land en vrees voor toename van de werkloosheid. Communisten liepen daarbij nog meer gevaar uitgewezen te worden dan de andere politieke vluchtelingen. u°tiloozeVaem°nss at aan '°onde Daan Save Zo ?en °Pmerkelijke leiders- C.J.B.-afdeling het geval 'een de laugdbewpeiöf: 'communistische «4 wUdeg ^L-ïan Haarlem een optocht De nnut' ,met een korte !la? op te roVn m! a-ttejechter de tamso buurt ?r ln de Amster- f.n werden imSkoIf6 de vlag weer hederen swnp# Is socialistische 2i» sabel en TA Sen agent tier Lubbe ^RinS?'en?'ar Marinus de houw kót E l and> weer' poulooze sprak 2X. lnd at Daan voordat er de aSent en ï'd hij de man °P Werd higehakt hetooetrant ,2verreed met rus- de «ent01 meer bood "3 21]n verontschuldiging De illegale arbeia van Daan Gou looze begon al in 1933 met de op komst van het Hitler-facisme. Hij maakte reizen naar Moskou en Praag en had in Berlijn kort na de Rijks dagbrand een onderhoud met de lei der van de Bulgaarse communisten, een vooraanstaand bestuurslid van de Comintern, George Dimitrof. Zijn werk voor cte Comintern, dat zijn bureau en bestuurlijke activitei ten in Berlijn na 1933 moest evacue ren, werd dermate veeleisend, dat de partij Goulooze van zijn functies ont hief. De naam was in 1935 gewijzigd van CPH in C.P.N. om het nationale karakter meer te accentueren. Gou looze, die zelt geen weet had van techniek, bouwde een eigen zendin- stallatie op met behulp van een jonge elektricien Frans. De stille man kreeg in Moskou een opleiding voor marco nist en keerde in 1937 naar Amster dam terug. In 1939 waren er al twee zenders in bedrijf, die met de Co- Daan Goulooze: Ideaal". mintern een nauw contact onderhiel den. Nog enkele medewerkers wer den door Goulooze naar Moskou ge stuurd yoor een opleiding. Op de duur waren er yijf zenders, waarover Gou looze de beschikking had. Het is noodzakelijk erop te wijzen, dat Am sterdam een belangrijk contactpunt was geworden sinds de KPD in Duits land was verboden. Dat contact was een levensvoorwaarde voor de in Duitsland ondergronds werkende communistische partij. Alles voor het x Daan Goulooze, uit het leven van een communist. Van dr. Ger Harmsen, Uitgeverij Ambo N.V.,r Utrecht. In augustus 1940, na de overrompe ling van ons land door de Duitsers, werd al naar Daan Goulooze door de SD .gezocht. Dit maande hem wel tot de nodige voorzichtigheid, al nam hij wel eens risico's in een soort over schat zelfvertrouwen, welke fataal hadden kunnen zijn voor het illegale werk van hem en zijn vele mede werkers. Verbluffend is toch, dat hij met een aantal zenders jarenlang hèeft gewerkt zonder dat er ooit één is uitgepeild. Totdat in 1943 de zaak stuk liep. Via het doorgangskamp Vught kwam Goulooze in Sachsenhausen, vanwaar hij in de zomer 1945 naar Amsterdam terugkeerde. Sindsdien werd zijn le ven een naargeestige aaneenschake ling van lastercampagnes en ver dachtmakingen. Waarom werd hij niet ter dood gebracht? Had hij soms zijn diensten aan de Duitsers aan geboden voor een soort „Russland- spiel"? Zou het waar zijn geweest? Waar zijn dan de slachtoffers van zijn „verraad" gebleven? Bovendien wist Moskou van zijn arrestatie en. zou 't nooit in de „Judasrol" van Gou looze zijn getrapt. Verklaarbaarder is, dat de Gestapo veel meer uit Gou looze dacht te kunnen loskrijgen en hem daarom spaarde. De belangrijke man van de KPD in West-Europa was de mijnwerker Wil helm Knöchel. Hij was belast met het instrueren van de illegale KPD, waar van hij in Amsterdam de leiding kreeg. Op 30 januari 1943 valt hij in handen van de Gestapo en bezwijkt hij onder de gruwelijke verhoormethoden van de Gestapo. Door zijn beulen liet hij zich gebruiken yoor het oprollen van zijn contacten. Hoe koortsachtig er echter naar Goulooze werd ge speurd, men kreeg hem vqprlopig niet te pakken. Wel vele anderen, waarvan verscheidenen werden ge fusilleerd. Goulooze slaagde er nog in via de laatste zender, Moskou van de ramp op de hoogte te stellen. Het was het laatste wat hij kon doen. Op 11 november 1943 werd hij in Utrecht gepakt, met zijn medewerkers Postma en 'Schalker. De laatste twee werden gefusilleerd, Goulooze bleef in leven. Dat heeft aanleiding gegeven tot ge ruchten, laster en beschuldigingen. De verdachtmakingen hebben de laatste twintig jaren van zijn leven vergald. Hoezeer Paul de Groot op deze harde en hardwerkende verzets man was gebeten, bleek tijdens de juli-conferentie van de CPN in 1945, waar De Groot hem in het gezicht slingerde: „Een overigens spreken wij elkaar nog wel voor de politieke con trolecommissie." Goulooze heeft er et telijke keren op aangedrongen. Het gesprek is nooit gekomen. In 1951 werd hij door een hartinfarct getrof fen en in 1954 verklaarden de artsen hem voor honderd procent invalide. De door hem opgerichte uitgeverij „Republiek der Letteren" leed schip breuk, drie jaren na de hartaanval. Zijn laatste levensjaren waren moei lijk, maar tot zijn levenseinde bleef hij de politieke ontwikkeling volgen. De uitvoerige biografie van deze Daan Goulooze (x) toont een man, die alles opzij kon zetten en offeren van het ideaal, dat hij had meege kregen van zijn vader. De auteur dr. Ger Harmsen brengt hem met dit boek een meer dan verdiende pos- thume hulde. Toevallig zocht Daan Goulooze zijn ideaal in het commu nisme. Het werd voor hem alles. In een ander vlak zou hij een even groot idealist en strijder zijn geweest. (Bijzondere correspondentie) SCHWENNINGEN Wie uit het station van het Württemberg- se stadje Schwenningen stapt, ziet al direct een klokkenfabriek. In de ongeveer 24 minuten die men nodig heeft om er langs te lopen men kan hier niet precies ge noeg zijn met de tijd zijn er binnen weer honderd klokken klaargekomen. Zo gaat dat in Schwenningen. Het 33.000 inwoners tellende stadje ligt op een oostelijke helling van het Zwarte Woud en wordt dikwijls de grootste klokkenstad van de wereld ge noemd. Dag mag dan overdreven zijn, ze ker is dat er nauwelijks een tweede stad is met tegen de honderd bedrijven en bedrijfjes waar zovelen in de grote meer dan 1000 man personeel, in de kleine soms een enkel gezin zo veel klokken en onderdelen van klokken fabriceren. In totaal werken er 8.000 mensen. In sommige fabrieken be staat 75 procent van het personeel uit vrouwen. Wie denkt hier met ouder wets handwerk te maken te hebben, vergist zich. Zonder industrialisering, rationalisering en automatisering zou trouwens het jaarcijfer van 8 miljoen klokken nooit bereikt kunnen zijn. St.-Georgen en Furtwangen zijn de historische centra van de klokkenfa- briicage in het Zwarte Woud, maar Schwenningen is beide voorbijgestreefd. Een derde van de totale Westduitse klokkenprodukftie komt op rekening van Schwenninigen. Veertig procent van de Duitse Mokken wordt geëxporteerd. Bij dergelijke getallen is het niet vreemd dat de Bondsrepubliek als nr. twee op de ranglijst van de grootste klokken- producerende landen staat, direct na Zwitserland. Als derde komen de V.S. Japan en de Sovjet-Unie- zijn respec tievelijk vierde en vijfde. (ADVERTENTIE) Voor ons interessanter dan de cijfers over klokken uit Schwenningen is de vraag hoe ze er ocit gekomen zijn. Daarvoor moeten we teruggaan naar het jaar 1765, toen door een grote eco nomische crisis de landbouw het over bevolkte dorp geen werk en voedsel meer kon bieden. Het was dan ook met meer dan gewone belangstelling dat men de twee jonge handwerkslieden bekeek die zich toen in Schwenningen vestigden en de basis legden voor de klokkenindustrie. Toch was een nieuwe crisis ditmaal veroorzaakt door de komst van de stoommachine nog niet in staat het wantrouwen van de landelijke bevol king geheel weg te nemen. Het jubi leumboek ,,200 Jaar Schwenningen" vertelt hoe een meisje geen toestem ming van haar ouders kreeg met haar uitverkorene te trouwen, omdat hij klokkenmaker was. Zij zagen er geen blijvende boterham in. Hadden zij ja gezegd, dan waren hun nakomelingen nu wellicht rijke fabrikanten. „Want de klokkenmakers van Schwenningen hebben zowel de cri sis van de achttiende eeuw als de in dustriële revolutie van de negentiende glansrijk doorstaan. En iedereen in Schwenningen is ervan overtuigd ook de jongste bedreiging te kunnen over leven, namelijk de concurrentie van de goedkope Japanse produktie. Niet dat men blind is voor het voordeel van spreiding en specialisering. Menig be drijf is zich gaan toeleggen op instru mentmaken, meet- en regeltechniek en elektronica. Ook de verpakkingsindus trie in Schwenningen is van betekenis. Schwenningen is geen mooi, oud stad je, zoals bijvoorbeeld het naburige Rottweil en Ueberlingen. De boeren huizen in dit al zo lang uit zijn krach ten gegroeide dorp zijn vrijwel zon der uitzondering vervangen door werk plaatsen en fabrieksgebouwen. In een van de weinige historische huizen is het stadsmuseum ondergebracht. Het heeft de directeur veel moeite gekost het mooie oude huis te laten restaureren. Sinds het Maar en ingericht is, zijn de bewoners echter wel degelijk trots op hun museum dat toont hoe de Mokkemfabricage hun stadje gemaakt heeft tot wat het nu is. Wie nu klokken kopen blijkt uit de droge jaarverslagen van de grote en de met de hand bijgehouden boekhou ding van de hele kleine bedrijven. Maar wie kochten vroeger de Schwen- ninger klokken? Tweehonderd jaar geleden waren het vooral de kleine burgerij en boeren die, net als de welgestelden een chrono meter wilden hebben. Uit hout en ij- zerdraad was toen een klok wel in elk aar te zetten, zodat ze goedkoop kon dén zijn. Ten onrechte denken velen dat de rijkdom aan hout in het Zwar te Woud ten grondslag ligt aan de klokkenproduktie. In feite was het de sneeuw die de mensen maandenlang aan huis bond. Bij de tijd en de goed kope arbeidskracht kwam als derde factor de behendigheid in het knutse len van de mensen daar en tenslotte hun onmiskenbare neiging om te pie keren en te peuteren. Mettertijd wa ren er steeds meer mensen die het deftig vonden een klok te hebben en tegen de tijd dat de eerste locomotie ven door het land puften vond men dat een huis zonder klok geen echt huis was. Geen luxueuze grote klokken en een geen miniatuurwerkjes werden en worden in Schwenningen gemaakt. Degelijke huishoudklokken vormen de beste zakelijke basis. De kunstig beschilderde wijzerplaten in het stadsmuseum ontbreken helaas in de etalages van de moderne win kels in de straten van Schwenningen. Eens was de beschilderde wijzerplaat een typische Schwenningse specialiteit. Het straatnaambordje „Schildrnaler- gasse" herinnert er nog aan. Bij het kiezen van -hun motieven volgden de schilders vaai wijzerplaten een even eenvoudige als doeltreffende methode. Ze volgden de smaak van Manten en maakten dus voor Zuidduitse opdracht gevers rijk met bloemen versierde wij zerplaten en voor die uit het noorden strakke en sobere. De Hongaren hiel den van vruchten en Turken wilden hun eigen cijfers erop. Italianen en Span jaarden waren verzot of figuren die met de ogen konden draaien: verliefde paartjes en wilde leeuwen verdraaiden hun og-en bij elk heel uur en bij som mige klokken zelfs in het ritme van de tikkende secondenwijzer. Niet zelden vereeuwigden de Schweninger s ook hun medeburgers. Soms ook dreven ze de spot met hen. Er waren vefder nog bruiloftsklokken, kalenderklokken, klok ken voor zangverenigingen, voor turn verenigingen en voor brandweerlieden verenigingen, in het revolutiejaar 1848 toonden zij dek leuren van de nieuwe vlag: zwart-rood-goud. Later maakte iemand die B.ismarck^een kwaad hart toedroeg een klok-met duivel die elk heel utir BishTarck verslond. Dit alles valt in .het museum te bewonderen. Wie fri-er niet genoeg .aan heeft en zelf een. klok iriët beschilderde" wijzerplaat wil hebben, kan nog wel eens van de directeur van het museum een adres krijgen Robots beheersen de toekomst, zegt men. In Schwenningen zijn ze al meer dan honderd jaar oud. In 1851 viel er op de wereldtentoonstelling in Lopden een sensatie uit Schwenningen te be wonderen: de mechanische huisknecht, die dank zij de ingebouwde klok zijn baas wekte, het licht aan stak en koffie zette. Zijn uitvinder-constructeur moet gezegd hebben alleen uit mens lievendheid zijn huisknecht niet ook het vermogen te hebben verleend om het bed om te werpen, wanneer de gewekte er niet gauw genoeg uitkwam, Wij geloven het graag. TENMINSTE 11 mensen, onder wie de leerling-piloot', werden gedood toen.een straai-lesvliegtuig van de luchtmacht neerstortte in een woonwijk toen het probeerde te landen. Soms maakt één enkele gevleugeld woord historie. Iedereen weet het zich maanden later nog te herinne ren. Niet evenwel autorijschoolhou- ders Het officieel orgaan van hun bond „Erkenning" citeert de reactie van Amsterdams wethouder Koets op het ontslag van mr. Van Hall „Persoonlijk voel ik mij daar hoogst belazerd bij." Maar dat zei hij niet. Hij zei: „grotelijks belazerd", en da's veel erger. De Russen doen niet mee met de wereldomspannende tv-uitzending ,Onze Wereldzondagavond. Motief: het programma heeft het oorspron kelijke menselijke karakter verloren sinds de oorlog in het Midden-Oos ten. Ik zou zeggen, nu juist wèl mee doen en alles wat we samen aan menselijkheid hebben, bundelen, al is het dan maar in een tv-uitzending. Maar ze lezen Merijn niet in het Kremlin, denk ik. Wat voor functie heeft een mode rator op een meisjesschool? Op het O. L. Vróuwelyceum in Breda weten ze het. Ene W. S. schrijft in het mi nuscule schoolblad De Sleutelring: ,,'t Is niet aan ons de diepte te peilen van 't moderatorschap op een meisjesschool. Doch een van hun onbewuste waarden is misschien dat zij dé figuur zijn, waarin de meisjes de man zien, waarmee ze nóóit zul len trouwen." Dat mag ook niet. Het BOVAG-blad heeft een aardig nieuwtje voor a.s. automobilisten. In Engeland is een auto geconstrueerd fiie op kippemest rijdt. Max. snelheid 110 km. ten installatie zorgt voor omzetting van de kippemest in me thaangas, dat de motor doet lopen. Jaja. Neemt u ook alvast kippen Er is geen dag-, week-, vak- of clubblad in ons land (en er zijn er verschrikkelijk veel), waarin je de laatste tijd niet vriendelijk doch uiterst dringend wordt verzocht abon- nements-, contributie- of andere gelden automatisch te gireren. Niet alleen blijkt letterlijk iedereen on voorstelbaar veel voordeel te putten uit het feit dat u of ik een eigen girorekening openen (het blijkt niet alleen, het is zo) maar je gaat je zo asociaal voelen zonder girorekening. Net als vroeger zonder zondags pak. Volgende week woensdag gaan de Zwollenaren en omwonenden voor de verkiezingsbijl. Voor het nieuwe Zwolle, uitgebreid met het belenden de Zwollerkerspel, moet een nieuwe gemeenteraad gekozen worden. Als u er dit weekeinde eens uit wil, moet u 'vast ridarZwolleDan kunt u zied hoe beklagenswaardig de situatie van een Nederlands staatsburger is te gen de tijd dat hij of zij ter stembus wordt geroepen. Wat Gesleurd Door tien partijen Er wordt op de wereldtentoonstel ling in Montreal gestolen als de ra ven, las ik gisteren. Spijkers bijvoor beeld. De mensen van het Neder lands paviljoen hebben al enkele ponden nieuwe spijkers moeten ko pen om het spijkerschilderij van de in Canada wonende Nederlandse schilderes Bé v. d. Heide aan te vul len. Maar wat wil je, als een doe- het-zelver uit Indianapolis of uit Nieuw Zeeland zo'n Nederlandse spijker achterover kan drukken, grijpt hij zijn kans. MERIJN FRANKFORT (DuD) Kinderen die misvormd ter wereld gekomen zijn doordat hun moeder tijdens de zwangerschap thalidomide of softe- non gebruikte, behoeven niet hun leven lang hulpeloos te blijven. Spe cialisten en technici van de univer siteit van Frankfort hebben, na ja ren van studie, een prothese ontwik keld die, zoals het jongetje op deze foto doet, met de misvormde han den kan «lorden bediend. De kunst handen verrichten alles wat een normale hand kan doen-

de Stem | 1967 | | pagina 7