Gesprek van man tot man over wereldproblemen duurde 2 uur hamolweer vandaag' Ontmoeting van het jaar JAMIN ZEELAND: BRABANT: X" Topg esprek halverwege New York Washington I BOVAG EN VAM Automonteur beroep van de toekomst 1114111 m u 1 J itW- teïrJkji m mm I Provinciestad Glassboro plotseling in rep en roer Medicus schrijft Loonzakjes gestolen WACHT AAN HET SUEZKANAAL 31 gewonden Benzine-auto VQaaJ voor 1 juli 1967 14.75 7.90 12.75 t/m 140 12.75-16.75 15.75 ïRT EN NIET DUUR DAGBLAD VOOR ZEELAND F ij»- i s V (Van onze redactie buitenland) GLASSBORO (V.S.) -- President Johnson en premier Kosygin hebben gisteren twee uur lang „van man tot man" gesproken over brandende wereldkwesties als de crisis in liet Midden- Oosten, Vietnam en de Amerikaans-Russische bewapeningswedloop met betrekking tot de anti raket-raket. Omscholing Warm Het weer in Europa Arabieren Opluchting Geen agenda C.B.S. becijfert meeste meters weg per auto meeste niet- verharde wegen Geen vrijstelling meer voor bouwvakkers Gebruik pil zou leiden tot snellere veroudering Vraag ANDAAG IN ontploft in Brussel volle maantjes ROOSENDAAL n Tent- geklede japon van eheelge- Dacron in mille- ivekatoe- fleurs-dessin. Met fijn plissé. t/m42 Maten: 38 t/m 46 29.75 39.75 nèn jurkje effen katoenen jurk- lorend je met kontrasteren- ge. de geruite stof af- it. gebiesd. t/m 140 Maten104 t/m 140 iatoenen voor tienertjes-inde- kleine dop: rechtjurkjemet met een col. In div. kleuren. plooi. Maten: 140 t/m 167 lfl7a JAARSANO Ne. 25539 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandie pkadwn Or. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Rodaelieraad: J. M. A. C. v. Dongen j, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. jJies, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Verc'auteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Z ATERDAO 24 JUNI 1967 Abonnementsprijs: m.i.v. 1 juli 1967 f 12,65 per kwartaal (excl. incassokos ten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse nummers f 0,20. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van bui tenlandse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). "":a H Y i '•tv-, w York< CQMh Pr lOd'v-ph-O J Vtft< JOHNSON EN KOSYGIN BIJEEN Bij het ter perse gaan van deze editie was nog niets bekend ge maakt over de inhoud van de be sprekingen die plaatshadden in de studeerkamer van president Ro binson van de universiteit van Glassboro. Alleen twee tolken woonden de bespreking bij. In een andere kamer spraken de ministers van buitenlandse zaken Rusk en Gromiko met elkgar. Na deze besprekingen gingen de vol tallige delegaties lunchen. De twee staatslieden zijn elkaar hal verwege Washingtcn-New York tege moet gekomen. President Johnson arri veerde per helikopter en was 20 minu ten eerder in Glassboro dan Kosygin die per auto arriveerde en in een ver- (Van onze correspondent) UTRECHT In 1975 zullen naar j schatting 3.250.000 personenauto's op de Nederlandse wegen rijden, hetgeen on- J fereer één auto op vier inwoners be tekent, uitgaande van een bevolking van 13 miljoen. Voor wat het onder houd betreft zal een automonteur dan Jaarlijks 85 auto's „rijdende" moeten houden. Dat wil zeggen dat de garage bedrijven in Nederland in dat jaar over circa 51.000 monteurs moeten beschik- j ken (38.000 technische monteurs en i 13.000 verkopers en toezichthoudend j personeel). Dit is de prognose van de stichting i Vakopleiding van de Automobiel-, Mo- tor-, Rijwiel- en aanverwante bedrijven j (V.A.M.) in Voorschoten. Vorig jaar j waren in de garagebedrijven ongeveer 26.000 technische automonteurs werk zaam en circa 9000 verkopers en toe- zichthoudend personeel. De Bovag meent Intussen dat het de moeite zou lonen na te gaan op welke wijze metaalarbeiders, die thans werk loos zijn, omgeschool of geoefend kun nen worden voor een haan in de auto branche. De Bovag heeft zich samen met de stichting V.A.M. gewend tot het direc toraat-generaal voor de arbeidsvoorzie ning van het ministerie van Sociale Za ken om na te gaan welke mogelij khe- I öen er bij de omscholingscentra voor volwassenen liggen. Deze week heeft jet eerste gesprek over deze aangele- genheid plaatsgehad. Overigens is er ook nu al in de auto mobielsector een groot tekort aan be- swame automonteurs. (ADVERTENTIE) L Bezond bruin met: hamol ultra dLWw5TSÏting' meegedeeld «oor te K.N.M.I. geldig tot van- WolkinJ m.et /erauderlijke be- onw.nS, BlaitselÜk een regen wind Zwakke tot matige !uld hoofdzaak tussen oost en Helsinki Stockholm Oslo kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg ganjs s Bordeaux Grenoble Nice Berlijn frankfort Munchen Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid MaUorca Lissabon weer geheel bew. half bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. max. temp. 15 18 20 17 23 25 30 27 35 29 22 28 30 29 30 30 28 29 33 26 26 28 26 35 De moeilijkheden die op het pad der onderhandelaars lagen voortsprui tend uit het verschil in standpunt der twee grote mogendheden over de crisis in het Midden-Oosten uitten zich in de kwestie van de plaats voor het topoverleg. Kosygin had duidelijk laten blijken dat hij naar New York was gekomen om in de spoedzitting van de algemene vergadering der VN steun te verlenen aan de Arabische zaak en dat alleen New York als plaats van ontmoeting in aanmerking kwam. Johnson hield, ondanks zijn verklaring dat hij elk mo ment en op elke plaats bereid was-be sprekingen te voeren over een oplossing van de problemen in het Midden-Oosten, vast aan Washington of omgeving voor onderhandelingsplaats, omdat hij zich wil distantiëren van de door Rusland bijeengeroepen spoedzitting van de Al gemene Vergadering. Op voorstel van de gouverneur van New Jersey, Richard Hughes werd be sloten de ontmoeting te laten plaats vinden ten huize van de rector van de universiteit van Glassboro. Ameri kaanse en Russische functionarissen hebben de gehele nacht doorgewerkt om het twintig kamers tellende huis voor de ontmoeting gereed te maken. In VN-kringea ls het nieuws van de ontmoeting met opluchting ontvangen nadat het debat in de algemene verga dering dagenlang in de schaduw had gestaan van de mogelijkheid tot over leg tussen de grote twee. Hoewel slechts weinig diplomaten geloven in een op lossing van de grote problemen op een conferentie zonder voorbereiding, wordt algemeen aangenomen dat een belang rijke bijdrage kan worden geleverd in verbreking van het ijs tussen Amerika en Rusland. In Londen waar het nieuws met genoegen werd ontvangen is men van mening dat Rusland pas zo laat met het voorstel 'Van Johnson heeft inge stemd. om tegenover de Arabische lan den de indruk te vermijden dat een ontmoeting met Johnson het hoofddoel van Kosygins reis naar New York was. Zonder al te groot optimisme hoopt men in Britse regeringskringen op vooruit gang inzake het bereiken van een duur zame vrede in het Midden-Oosten en een verbetering van de vooruitzichten op vrede in Vietnam. keersopstopping had vastgezeten. Hoewel geen officiële agenda voor de besprekingen is vastgesteld, nemen waarnemers aan dat behalve over de in de Algemene Vergadering aan de orde zijnde crisis ook gesproken is over Vietnam en de anti-raket-raket. De begroeting tussen Johnson en Ko sygin was vriendelijk. Toen de veertien auto's tellende stoet van premier Kosy gin bij het college stopte, liepen presi dent Johnson en minister Dean Rusk de Russische staatsman breed glim lachend tegemoet. Ook op het meestal ernstig staande gezicht van Kosygin brak een vriendelijke glimlach door. Geruime tijd poseerden beide staats lieden voor de camera's, waarna men naar binnen ging om een glas ijswater te drinken en de conferentie te begin nen Aan de topconferentie zijn dagen van frenetiek overleg voorafgegaan. De be langrijkste voorbereidingen werden ge troffen door de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Llewely Thompson, en de Russische ambassadeur in Washington, Anatole Dobrynin en schij nen voltooid te zijn door een langdu rig gesprek tussen de ministers van buitenlandse zaken Dean Rusk en An drei Gromyko. (Van onze redactie buitenland! GLASSBORO (V.S.) Hot uni versiteitsstadje Glassboro, plotse ling in de schijnwerpers van de mondiale publiciteit was eergiste ren nog vervuld van de begrafe nis van zijn burgemeester. Gedu rende de nacht echter ontstond gro te drukte. Tientallen Russische en Amerikaanse diplomaten en een le gertje verhuiszers begonnen de wo ning van de familie Robinson leeg te slepen en weer op te vullen met bij de conferentie passend meubi lair. Honderden telefoon- en telex verbindingen werden aangelegd. Terwijl technici hiermee nog be zig waren arriveerden de eersten van het internationale legioen van journalisten, fotografen en camera- lieden. Tot zelfs de kinderkamer werd in éne nacht ontruimd en diende gisteren als vertrek waarin kleine groepen der delegaties zich kon den afzonderen. Het van-man-tot man-gesprek tussen Johnson en Kosygin had plaats in de studeer kamer van de heer Robinson, die president van de universiteit is. De voltallige delegaties vergaderden in de woonkamer van de familie. Om dat er geen tafel beschikbaar was, groot genoeg om de politici ruimte te verschaffen, werd 's nachts in allerijl een nieuwe gemaakt. Ser viesgoed werd overgevlogen uit Washington. De marine leverde hof meesters en vrijwel alle steden en dorpen van de staat New Jersey zonden politiemannen. Deze mannen waren later nodig om de tienduizenden nieuwsgieri gen die vanaf het moment van het bekend worden van 't nieuws van de conferentie, op Glassboro af gingen, op een veilige afstand te houden. Boven de stad cirkelden helikopters van de veiligheidsdienst Kosygin werd rustig maar vriende lijk ontvangen door de mensen langs de route. De stad was 's mor gens versierd met erebogen en op schriften „Welkom president John son en premier Kosygin. Er hingen honderden Amerikaanse vlaggen. „We zouden de hamer en sikkel ook wel uitgehangen hebben" zei een autoriteit, maar we konden er zo snel niet meer aankomen". Hoofdingang van de universiteit van Glassboro. De politieke ontmoeting van het jaar, maar ondanks Vietnam, Midden- Oosten, rakeftenwedloop ook nog wat menselijks: Kosygin wenst John son proficiat omdat deze grootvader is geworden. Hij voegt er niet zonder trots aan toe dat hij zelf al 18 jaar opa is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Per motorrijtuig is er in Nederland gemiddeld 43 meter ver harde weg beschikbaar. In de randstad Holland bedraagt dit gemiddelde cijfer echter slechts 23 meter, in de provincie Zeeland daarentegen niet minder dan 132 meter. Op 1 januari van het vorig jaar be droeg de totale lengte van het gehele Nederlandse wegennet 96.000 kilometer, waaronder 25.000 km aan wegen lincl. straten) binnen de bebouwde kom, 46.000 kilometer aan verharde wegen buiten de bebouwde kom en ruim 24.000 kilometer aan onverharde wegen bui ten de bebouwde kom. De verharde we gen maken met een totale lengte van 71.000 km ongeveer 75 procent uit van het totale wegennet. Dit blijkt uit door het C.B.S. ver zamelde gegevens, die vermeld staan in het maandblad „Verkeerstechniek" van $e A.N.W.B. Zoals uit het bovenstaande blijkt be slaan de onverharde wegen 25 procent van het totale wegennet. De provincies Noord-Brabant, Limburg, Overijsel, Gel derland en Drente hebben in tegen stelling tot de andere provincies zo wel absoluut als relatief het omvang rijkste onverharde wegennet. In de provincies Noord- en Zuid-Holland is meer dan de helft van de verharde wegen binnen de bebouwde kom ge legen. Minister Bakker (Verkeer) zal bin nenkort een ontwerp voor een nieuw rijkswegenplan toezenden aan de col leges van Gedeputeerde Staten. Deze colleges zullen zo snel mogelijk even tuele opmerkingen over het ontwerp aan de minister kenbaar maken. Mn de hand van die opmerkingen zullen eventuele aanpassingen plaats vinden, waarna het nieuwe ontwerp zal worden gepubliceerd en bezwaarschrif ten kunnen worden ingediend. Daarna zal het ontwerp definitief worden vast gesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Jonge bouwvakarbei ders in de woningbouw, die in 1968 of later op moeten komen voor militaire dienst, krijgen geen vrijstelling meer. De vrijstellingsregeling, die voor bouw vakkers van de lichtingen 1964 tot en met 1967 getroffen is, blijft echter van kracht. Deze regeling houdt in dat degenen die hiervoor in aanmerking komen steeds voor een termijn van twee jaar vrijstelling krijgen. Nadat de vrij stelling zes jaar tijdelijk is geweest wordt zij voorgoed veirleend. a AMSTERDAM (A.N.P.) In het licht van alle recente onderzoekingen lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat gebruik van de huidige pil hij vrouwen in de vruchtbare periode op de lange duur leidt tot versnelling van het ver ouderingsproces. Dit is kort samengevat de mening van prof. dr. J. G. Defares uit Leiden, weer gegeven in een artikel in het jongste nummer van het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde onder de titel: „De invloed van orale anticonceptiva op de vrouw". Indien men volgens prof. Defares zijn oordeel uitsluitend op medisch-biologi- sche overwegingen baseert, mag men, in het licht van onze huidige kennis, de pil ten hoogste gedurende een periode van twee maanden per jaar toedienen. De vraag in hoeverre medisch-sociale overwegingen al of niet zullen prevale ren boven medisch-biologische, wordt, zo schrijft prof. Defares. hier niet aan de orde gesteld en dient door de me dicus van geval tot geval beslist te worden. „Deze beslissing vereist niet slechts kennis doch bovenal wijsheid". De pil, aldus prof. Defares, bevat geen stof die, zoals de brochures mét satisfactie aankondigen „de vrouw brengt in een toestand vergelijkbaar met de zwangerschap, maar een stof die de jonge vrouw in een toestand van de post-menopauze brengt. In de meeste gevallen verloopt deze inwerking slui pend, subklinisch, doch daarom niet minder ingrijpend. Men moet zich met de meeste ernst afvragen of een stof, die bij chronisch gebruik nagenoeg alle levensfuncties van soma en psyche ondermijnt en leidt tot degeneratieve veranderingen in alle weefsels (vooral het vaat- en beenderstelsel)in de meest concrete zin het ouderdomsproces versnelt, de natuurlijke beschermingsmechanismen tegen infecties verstoort, en last but not least de vrouw aantast in haar wellicht belangrijkste attribuut, haar vrouwelijkheid, zonder dwingende gron den mag worden toegediend". (Van onze correspondent: WORMERVEER Bij de meelfabriek „De Vlijt" van Wessanens koninklijke fabrieken n.v. in Wormerveer zijn 170 loonzakjes met een totale inhoud van ongeveer 25.000 gestolen. De zakjes bevonden zich in de portiersloge, omdat het gebruikelijk is, dat de portier de zakjes aan de personeelsleden uitreikt. 170 Van de 270 zakjes zijn verdwenen. Er waven geen sporen van braak. Aan het Suezkanaal, nog altijd verstopt door gezonken schepen, waaraan tot nu toe niets is gedaan, waken gewapende Arabieren. Daan Goulooze, een vergeten strijder voor sociale gerechtig heid. Pagina 7. De zevende top van de Grote Twee; een keerpunt in de ge schiedenis? Blik naar buiten, pagina 9. Egoïsme en onverstand regeren in India mee. Pagina 15. Egbert Dekkers: bezeten van be ton, en lietst niet te klein. Pa gina 13. Straks weer een oorlog in het Midden-Oosten? Onze speciale verslaggever Piet Snoeren terug van Israels fronten. Pagina 17. Den Briel herdenkt de Marte laren van Gorkum in oecumeni sche geest. Pagina 19. Meisjes van de Technische Ho geschool nog niet klaar met de emancipatie. Pagina 21. En de bel (van Slochteren) die wordt hoe langer hoe groter Pagina 22. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De ontploffing van een tankwagen, gevuld met benzine, heeft in Laken 31 mensen met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis doen be landen. Drie van hen verkeren in le vensgevaar. Terwijl personeel van de firma Alca uit Antwerpen bezig was de tank te legen in de opslagplaats van het Lakens transportbedrijf Ziegler ontplofte, door vooralsnog onbekende oorzaak, de tank wagen. Onmiddellijk daarna brak een felle brand uit, die echter vrij spoedig kon worden geblust. De explosie ver oorzaakte een enorme ravage. Men mag nog van geluk spreken, dat het aantal gewonden tot 31 beperkt bleef, want in het bedrijf werken op een tamelijk klei ne oppervlakte ongeveer 160 mensen. De directeur van Ziegler heeft ver klaard, dat van opzet geen sprake kan zijn omdat er op het moment van de ontploffing een inspecteur van een ver zekeringsmaatschappij in het bedrijf aanwezig was. De personeelsleden wa ren daarvan, zoals steeds, op de hoogte gesteld. „Ze zijn dan", zo verklaarde de directeur, „extra voorzichtig en hou den zich punctueel aan alle veiligheids voorschriften. (ADVERTENTIES) 10 °/o KORTING OP AL ONS BONTWERK Maar niet alleen om die IO °/o i koopt U bij 1 niet duur wet heerlijk Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wilt voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 3e kwar taal 1967 over op onze post rekening DAGBLAD DE STEM afd. administratie.

de Stem | 1967 | | pagina 1