95 129 239 90 59 70 85 99 59 290 398 120 75 100 miann HOOGSPANNING IN OORLOGSWEEK „Ik mik wat de oecumene betreft op de jeugd55 johnson beantwoordde kosygins hot-lineboodschap uit slaapkamer i** tja»"®*' v»6® -vobleew- ^vakantie? ia jong bij sec 225,- Olieplan voor noodsituaties Ds. B. Blaauwendraad in Etten hield preek met discussie i)AGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 JUNI 1967 Boodschap Slaap Hoog niveau Bijeenkomst Oneens Niet gelukkig daar blijf Spoorwegstaking Fedorenko Vjetbal Verbij sterend Buitenlandse Zaken Er ziin Er zijn er acht, vanaf 825Q Dit is de SPORTSMAN electric SR 1LF0RD SPORTSMAN camera's sterk favoriet! MONDIGHEID GEEN TRADITIES Internationaal gesprek over priestercelibaat l/L-IJ.-M 2 ASPRO woensdag 28 juni jk itroen, ;iegeld akken, ram tik scuits !4 juni en uit- osterhout en (ADVERTENTIE) WASHINGTON (AP) Een telexmachine in een streng bewaakte kelderruimte van het Witte Huis begon kort na het aanbreken van van de dag op maandag 5 juni te ratelen. Het Kremlin riep de pre sident van de Verenigde Staten op. Ambtenaren waren perplex. Dit was het eerste crisisgebruik van bijna legendarische „hot line" tus sen Moskou en Washington. Alexei N. Kosygin, premier van de Sov jet Unie, wilde Lyndon B. Johnson waten weten, dat de Russen geen oorlog in het Midden-Oosten wilden. Enkele uren (laarvoor was een oorlog van vijf landen uitgebroken en Kosygin liet merken, dat 's werelds twee supermachten konden samenwer ken om de vrede te herstellen. Afgezien van de militaire gebeurtenissen was deze boodschap van Moskou misschien dè grote gebeurtenis in een week van koortsachtige diplomatie. oorlog in het Midden-Oosten de presi dent zou noodzaken om de inspanning in Vietnam te verminderen. Onmiddel lijk ontbood hij perschef Christian, die instructie kreeg de verslaggevers van het Witte Huis te vertellen, dat zulks beslist niet zou gebeuren. Intussen tekende de president de be noeming van ene J. Russell tot federale voorzitter van een of andere commis sie. Het routinewerk van een president gaat ondanks crisissen door. Om 11.36 uur maandag was er weer een formele conferentie over de oorlog, dit keer in de kabinetszaal. Een gehei me deelnemer aan deze zitting was McGeorge Bundy, president van de Ford Foundation. Johnson had plannen met Bundy, maar maakte die nog niet bekend. Terwijl deze zitting met als centraal punt de Verenigde Naties aan de gang was, vroeg Johnson naar vice-president .Hubert H. Humphrey. Het bleek dat Humphrey per vliegtuig onderweg was van Minnesota naar Washington. Er volgde nog een bijeenkomst dit keer een geheime met de financiële en economische top van de administratie. Johnson bracht daarna precies acht minuten door met Olavi Munkki, de Finse ambassadeur, die naar zijn land terugkeerde. Het was een beleefdheids bezoek. Na de lunch besprak Johnson met Christian en Tom Johnson, zijn 25-jarlge tweedeperschef de persaspecten van de crisis. Om 17.20 uur bleek, dat Ro bert McCloskey, de perschef van buiten landse zaken, de pers had verteld, dat de Ver. Staten „neutraal in gedachten en daad" waren. Christian vertelde de president, dat de pers vroeg of dit be tekende, dat de Ver. Staten terugkwam om zijijn standpunt dat de Golf van Akaba een open waterweg moest zijn. Johnson was nog in zijn slaapkamer toen de boodschap van Kosygin werd ontvangen. Maar hij liet geen ogenblik voorbijgaan om een antwoord op te stellen, wetende dat de gelegenheid zich I voordeed om in een persoonlijke, recht streekse dialoog met de Russen wegen te vinden om de oorlog te beëindigen. Zonder overeenstemming tussen Washington en Moskou, was er immers geen kans, dat de Veiligheidsraad het eens kon worden over een formule tot herstel van de vrede. Het contact vla de hot line tussen Johnson en Kosygin was daarom de eerste belangrijke diploma tieke gebeurtenis in een crisisweek, wel ke de Amerikaanse president op zijn minst de helft van zijn tijd en energie «an het conflict in het Midden-Oosten zag wijden. De president was al eerder om half vijl telefonisch gewekt door Walt W. Rostow, zijijn speciale assistent voor za ken van nationale veiligheid, met de mededeling, dat er een oorlog was uit- De eerste berichten over de gevechten waren daarvoor ontvangen door de con- tmu-bezetting van de raamloze, met landkaarten behangen Situatiekamer van het Witte Huis Johnson's per soonlijke commandopost. Het personeel had om 2.50 uur Rostow gewekt met het verontrustende nieuws. Minister van buitenlandse 2aken Dean Rusk werd een kwartier later opgebeld, om 3.05 uur. De slaap uit zijn ogen wrijvend, stapte Rusk in zijn eigen auto, een doodgewone Ford, en reed door de verlaten straten naar zijn mi nisterie. Normaal rijdt hij er heen in een limousine, omringd door lijfwach ten. Andere hoge autoriteiten waren er f si even snel. Rostow had nog geen half ruw nodig om zich te kleden, en naar j liet Witte Huis te rijden. Lüciüs D. Rattle, onderminister voor zaken be- I treffende het Nabije Oosten en Zuid- J Azië, haastte zich ongeschoren naar I zijn bureau. Toen Rostow in het Witte Huls was, I wachtte hij 65 minuten alvorens de pre- I sident te wekken. Maar van half vijf af tot na mldder- I nacht was Johnson vrijwel onafgebro- ken bezig met dringende telefoonge- sprekken en conferenties op hoog ni- I veau, waarvan sommige werdén bekend- j gemaakt, maar andere tot nu toe ge heim zijn gebleven. Het staatshoofd probeerde later op de dag het dutje te doen dat hij gewend is, maar in een periode van twee uur werd hij vier keer opgebeld en vroeg zelf 22 gesprekken aan een duidelijk I bewijs van de betekenis die Johnson I necht aan de alomtegenwoordige tele- loon. Verder volgde de president de hele week trouw de televisie- en radiobe richten en het nieuws dat persbureaus r m het Midden-Oosten Vergaarden. I fu? vroeëe uren van maandag om I «55 uur, maakte hij de eerste verklaring jan het Witte Huis bekend. De meest I belangrijke passage, waarop Johnson in komende dagen voornamelijk zou voorwerken, luidde: „De Verenigde Staten zullen al hun l energie aanwenden om het einde van l ae gevechten tot stand te brengen, en I «wens een nieuw begin van program- ?as welke vrede en ontwikkeling in 5®' gehele gebied moeten verzekeren. r Jpen een beroep op alle partijen om I tni Y^Sheidsraad te steunen bij het I hengen van een onmiddellijk B staakt-het-vuren". dpïerW? hij probeeroe gewaar te wor- er bijna een halve wereld ver LeP?e en overwoog wat de Verenig- (IpVa j ter bevordering van de vre- onHrniu cioen' gaf bij Rusk telefonisch h Wi om sP°e(Hg een informatieve van ?mst *e beleggen met de top 5 iiiM? copgres. Deze begon maandag Aan«! °im UUr 'n Situatiekamer. frnou2*iwar!n Rusk, minister van de- ChriS? bert S, McNamara, Rostow Er t»anj duurde 72 minuten. vhmo voornamelijk gesproken over Rusland tot overeenstemming met de VquJu bomen en de aanneming in een r Jii, xaac* te verkrijgen van vuren be tot het staken van het naar sbbng keerde Johnson terug gesnrftiï Werkkamer en tussen telefoon- h/naar routinezaken door, keek agentsrViJlfuifY1?le en las de nieuws- das wJE en' die hem de hele In eelnidJ??ui telmachines, welke bureau staan u*en basten naast zijn ?iet eens met aiies wn commS as' Zo voorspelde ^ÜP^tator voor de tVi dat de De president voelde zich verre van gelukkig met die verklaring. Hij ont bood Rusk bij zich voor een bespreking -van -27 minuten en gaf de minister óp- dracht aan de pers te verklaren, dat de Ver. Staten weliswaar „nonbellige rent" waren, maar niet onverschillig. Nadat Rusk zijn zegje had gedaan, ging hij naar de kabinetszaal waar Johnson een nieuwe crisisconferentie had belegd. Daar waren ook aanwezig Humphrey, Atcheson, Bundy, Clifford, McNamara, Rostow, Christian, Battle en directeur Richard Helms van de cen trale inlichtingendienst (C.I.A.). Het doel van de conferentie bleef onveran derd: overeenstemming te verkrijgen in de Veiligheidsraad. Naarmate de avond vorderde, teken de Johnson stukken, voerde nog meer telefoongesprekken, ontmoette journa listen en keek in zijn werkkamer naar een speciale uitzending van de tv over het Midden-Oosten. Om 21.50 uur 's avonds keerde de president terug naar zijn woonvertrek ken om daar een laat diner te nuttigen. Maar zelfs onder het eten, keek John son naar een extra uitzending. De president trok zich om 23.15 uur in zijn slaapkamer terug. Maar dat was nog niet het eind van de eerste crisis dag. Ruim een uur lang ging hij door met lezen van de dagelijkse stapel van uitgezochte stukken die hij gewoonlijk mee naar bed neemt. Dinsdag werd Johnson reeds om 4.29 uur 's ochtends telefonisch gewekt door Rostow, die hem vertelde wat er ge beurd was nadat de president was gaan slapen. De eerste formele conferentie begon die dag om 6.40 uur. Behalve aan de oorlog, gaf Johnson in de crisisweek ook veel tijd aan de drei gende impasse over de wetgeving, wel ke ten doel heeft een algemene spoor wegstaking af te wenden. Vroeg in de middag van dinsdag kwam het bericht, dat drie Arabische landen, w.o. de Ver. Arabische Repu bliek, de diplomatieke betrekkingen met de Ver. Staten hadden verbroken. Maar de aandacht van Johnson bleef gecon centreerd op pogingen om overeenstem ming in de Veiligheidsraad te verkrij gen. Twee dagen lang had uitwisseling van een reeks berichten over de „hot line" zijn hoop op een spoedig eensgezind op treden van de Veiligheidsraad versterkt. Om 16.27 uur n.m. was Arthur J. Goldberg, Amerika's ambassadeur bij de Ver. Naties, aan de telefoon. Hij vertel de, dat overeenstemming over de tekst van een resolutie verkregen was. Later ging Johnson naar zijn werkkamer om tezamen met zijn perschefs te kijken naar de tv-uitzending van de Veilig heidsraad waar de resolutie eenstemmig werd aanvaard. In de verwachting dat dit zou gebeuren, hadden Johnson en Christian twee uur eerder de reactie van de president op het besluit van de Veiligheidsraad opgesteld. Johnson be sloot deze rechtstreeks via radio en tv voor te lezen. Om 19.45 uur n.m. meldde Christian dat de tv-camera's voor hem klaar stonden in de schouwburgzaal van het Witte Huis. Maar de president, die nog steeds op de tv keek naar wat er in de Veiligheidsraad gebeurde, merkte op, dat de Sovjet-gedelegeerde Nikolai Fe- derenko aan het woord was: „Ik wil hem blijven volgen", zei Johnson. Hij liep toen naar de controlekamer van de tv en zag daar op een monitor Fe dorenko zijn rede beëindigen. Precies om 20 uur, het belangrijke nieuwsuur voor tv en radio, kwam Johnson voor de camera's om te zeggen dat het besluit van de Ver. Naties een zeer hoopvolle uitweg voor het gevaar in het Midden-Oosten had geopend. Daarna ging Johnson onmiddellijk naar de Situatiekamer voor een bespre- va? ®en half u"r met Humphrey, Rusk, McNamara en anderen. .Na de bespreking ging Johnson met zijn vrouw een wandeling maken rond het Witte Huis, niet opgemerkt door voorbijgangers. Voor ze aan tafel gingen, keken de president en anderen in de huiskamer naar de tv-uitzending van het optreden van de Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, in de Veilig heidsraad. Om 23.30 uur ging Johnson naar bed met zijn stapel stukken. Woensdagochtend kreeg hij wat lan ger rust. Hij werd pas wakker om kwart over 6, ontbeet in zijn slaapka mer om 7 uur en begon om 8.30 uur een bespreking van twee uur met een congresdelegatie van beide partijen. McNamara en Rostow lichtten, de con gresleden in over de situatie in het Midden-Oosten. Maar opnieuw was het belangrijkste punt van de bespreking de wetgeving voor de spoorwegen. Daarna liet Johnson zijn secretaris voor agenda-zaken, W. Marvin Watson jr., die de dag ervoor 43 jaar was ge worden, bij zich komen. Johnson ver geet de verjaardagen van zijn stafle den nooit, maar dit keer onder de druk van de wereldgebeurtenissen had hij er niet aan gedacht. Hij wenste Watson alsnog geluk en bood hem een album met foto's aan als geschenk. Later op de ochtend, trok Johnson een paar minuten uit voor een van die kleine plechtigheden, waaraan geen enkele president zich kan onttrekken: hij ontving een goudomrand toegangs bewijs voor het leven tot alle wedstrij den van de National Football League. Daarna vergaderde hij een uur met de raad voor de nationale veiligheid. Dit was de eerste formele bijeenkomst van de raad sinds de crisis. Hierna maakte hij bekend, dat Bundy tijdelijk verlof had van de Ford Foundation en als hoofd van een speciale commissie van de raad de Amerikaanse pogingen om vrede en stabiliteit in het Midden-Oos ten te bevorderen zou coördineren. Ver volgens vergaderde hij een uur met de hoogste ambtenaren van de ministeries van financiën, arbeid en handel, en het begrotingsbureau en de raad van econo mische adviseurs. Routinebezigheden volgden en op nieuw tv-kijken naar de veiligheids raad. Johnson was even na 21 uur thuis voor het diner met Lady Bird en doch ter Lynda. Hij ging om 23.30 uur naar bed, met de dagelijkse stukkenvracht. Donderdag werd hij pas om 6.80 uui wakker. In bed begon hij al met zijn marathon-ronde van telefoongesprekken. Kort na 10 uur kwam het verbijsteren de nieuws, dat een Amerikaans comirra- nicatieschip bij de door Israël bezette Egyptische kust vanaf zee en uit de lucht was aangevallen. Toen wist hij niet wie dat had gedaan. Omdat vliegtuigen van de Zesde Vloot naar het toneel van de aanval ijlden, vond Johnson het raadzaam om de hot line opnieuw te gebruiken en Kosygin onmiddellijk in kennis te stel len van de aanval en hem te verzeke ren, dat de Amerikaanse vliegtuigen niet in oorlogsactie waren. Vanuit zijn slaapkamer hechtte Johnson telefonisch zijn goedkeuring aan de bewoordingen van de voor Kosygin bestemde bood schap. Terwijl deze aan het Kremlin werd doorgetelext, kreeg Johnson het officië le bericht van Israël, dat zijn strijd krachten voor de aanval verantwoorde lijk waren en per vergissing hadden gehandeld. Johnson stuurde toen een tweede boodschap aan Kosygin om hem dit te vertellen. Om 11.06 uur ging Johnson naar de Situatiekamer. Daar was de Israëlische aanval op het Amerikaanse schip het grote gesprek, en ook de houding die Goldberg namens de Ver. Staten in het debat van de Ver. Staten zou innemen. Tegen 12 uur begon Johnson in zijn werkkamer binnenlandse zaken te be handelen met John W. Gardner, mi nister voor gezondheid, onderwijs en welzijn. Vervolgens ging hij dr. Hastings Banda, de president van Malawi, be groeten. Hij lunchte met Banda en bleef tot 15 uur met hem in gesprek. Nadat Banda was vertrokken, ontving Johnson in zijn slaapkamer Humphrey, Christian en Watson. Ei- waren die middag nog meer con ferenties, vooral over de hot line. On officieel was namelijk uitgelekt, dat de hot line met Moskou gebruikt werd, en Johnson moest beslissen of hij dit zou bevestigen of niet. Hij meende, dat het beter was om de zaak openbaar te ma ken teneinde verkeerde geruchten de kop in te drukken. Hierop volgde weer een boodschap over de lijn naar Moskou om Kosygin te vertellen, dat de Ver. Staten zouden bekend maken, dat boodschappen met Moskou over de hote line waren gewis seld Toen dit achter de rug was, zette Johnson zich aan routinezaken in de hoop dat de breekbare vrede in het Midden-Oosten van uur tot uur sterker zou worden. Ds camera met de meeste mogelijkheden. De belichtingstijd en het diafragma worden door éen electrisch brain bestuurd. Hij heeft een gekoppelde afstandsmeter en een fantastisch objectief met tijden tot 1/500 WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse commissie voor de ollevoor- ziening van het buitenland heeft een plan opgesteld voor nood-situaties die tot gevolg zouden kunnen hebben dat de ollevoorziening der Europese landen in gevaar komt. Door de blokkade van het Suez-ka- naal en de sluiting van twee pijpleidin gen waardoor per dag vijf miljoen bar rel olie naar West-Europa kwam, dreigt met name Europa afgesneden te wor den van ongeveer de helft van zijn totale olie-invoer. Sommige Arabische landen hebben olie-export, die dan via de zuidpunt van Afrika gaat, weer toegestaan, zij het met uitzondering van olie-leveran tie aan de Verenigde Staten en Enge land. Maar de omvang v^n de leveranties is waarschijnlijk toch te gering om ln de behoefte te voorzien. De langere toevoerweg levert eveneens bijzondere moeilijkheden op. Het plan machtigt de Amerikaanse oliemaatschappijen o.m,, eventueel in afwijking van de geldende bepalingen van de anti-trustwetgeving: een overzicht bij te houden van de olie-transacties met en van andere landen; een schatting te maken van de be hoeften der onderscheidene landen, en van de beschikbare voorraden', een voorstel in te dienen met be trekking tot de voorraden die aan gehouden zouden moeten worden door en in bevriende landen; plannen op te stellen voor de meest efficiënte samenwerking op het ge bied van voorraadvorming en ver scheping; de produktie in andere landen te bevorderen. DE EUROPESE Investeringsbank leent België 16 miljoen dollar voor het aanleggen van het Belgische stuk van de autoweg Brussel—Parijs. Het gaat om het traject tussen Houdeng en de grens, een afstand van 37 kilometer. De weg moet in 1971 klaar zijn. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN „Ik mik wat de oecumene betreft op de jéugd, daar heb je voor de verwezen lijking van je ideeën de meeste kans bij. Oude bomen moet je niet verplanten. Ik twijfel nooit aan jonge mensen: Ik ben er tot nu toe geen tegen gekomen, die zich niet op één of andere ma nier met het geloof bezighielden. Wil je "als priester of dominee respons bij de jongeren krijgen, dan moet je ze op een reële ma nier behandelen. Je moet eerst met levensvragen aankomen en daarna pas over geloof gaan pra ten. Je moet ze benaderen in hun eigen taal, wat niet inhoudt, dat je samen met hen de hele dag op beatmuziek moet gaan dansen. Dan ben je in hun ogen een oude knar, een gewilde geestelijke leukerd en ze heb ben nog gelijk ook". Ds. B. J. Blaauwendraad, her vormd predikant in Etten en Leur gaat er gemakkelijk bij zitten. Een goed uur gelesen leisde hij vanaf de preekstoel in de hervormde kerk aan de Markt in Etten een levendig deoat over de oecumene. Zijn tegen- en soms medespelers waren katho lieke en protestantse jongeren, die het recht van interruptie tijdens de experimentele jeugddienst (dat wil zeggen tijdens de preek) gretig aangrepen om hun mening over de oecumene te spuien. De dominee werd niet gespaard. „Dominee vindt u om met D '66 te sprëken, dat alle kerkgenootschappen bereid moe ten zijn te ontploffen om daarna op de puinhopen een oecumenische kerk te bouwen." Dominee Blaauwendraad kan dat best hebben. „Er word vooral in de protestantse kerken zoveel gespro ken over mondigheid. Wel nu, laat ze dan ook praten. En waarom niet onder de preek. Ik heb tijdens mijn preken al zo vaak het gevoel gehad, waarom staat er nu niemand op, die zegt, ja maar dominee. Je hebt ei niéts aan als ze dat achteraf doen" Zijn vrouw komt binnen met koffie. Als ze weg is, merkt hij op; „Ik ben blij, dat ik getrouwd ben. Het ls heerlijk om op je vrouw terug te kunnen vallen. Voor mij is ze het klankbord van alles wat ik doe. Wat moeten priesters zich eenzaam voelen. Ik geloof niet, dat je even veel steun hebt van een huishoud ster". Hij legt één been over de leu ning van zijn stoel en steekt vooi de zevende maal zijn pijp aan. „Waar waren we gebleven? O, Ja het experiment van de dialoog tij dens de preek. Ik ga dat ook probe ren tijdens een gewone dienst, waar ook oudere mensen aanwezig zijn. Dat moet kunnen. We gaan het dan niet over oecumene hebben, maar over andere problemen. Er leeft genoeg onder de mensen. Nee, be grijp me goed. Die jeugddiensten zijn Vond u het gisteren ook allemaal zo lang duren? Er kwam geen eind aan. Het was dan ook de langste dag van 1967. Troost u, voordat u het weet wordt het weer rennen om voor het donker thuis te zijn. Minister Klompé lieeft het maar druk met organisaties die zo graag radio- en t.v.-zendtijd willen hebben. Ze heeft er nu weer een paar toege laten: de vereniging Vrije Gedachten, de Christian Science beweging en de Orde van' Vrijmetselaren. Ze heeft er ook een paar de deur gewezen: de Joost de Draaijer fanclub, de vereni ging van Volle Evangelie zakenlieden, de Nederlandse vegetariërsbond en nog enkele andere. En terecht. Vrije meningsuiting, goed, maar dan wel in het clubblad. De Amsterdamse rechtbank heeft de uitspraak in de vakantiebonnen- zaak, die vorig jaar medio juni de hoofdstad op stelten zette, uitgesteld tot 3 juli. Handig, als je je realiseert dat dit jaar op 3 juli de bouwvakkers met vakantie gaan. De Engelsen krijgen de smaak te pakken. Nu blijkt een zekere heer Jack Chance, 31 jaar, vader van 3 kinderen, in een forensentrein naar Londen te hebben gezeten gekleed in bontmuts, zonnebril, vlinderdasje, zwembroek, laarzen, sokken en pols horloge. Aan de arm een paraplu. Slechts één medereiziger reageerde: Js het niet wat koeltjes zo?" ■k „Prettige- vakantie. Denk om de maagdelijkheid". Nee, dit is geen kreet uit het Rijke Roomse Leven van weleer. Dit staat vandaag in de eerste jaargang nummer één van het blaadje „PATS", maandblad van de katholieke werkende jongeren in het district Breda. Pats! Het gaat vlug in Rome. De kardi- nalenkleding wordt vereenvoudigd, is nu verordonneerd door de Congre gatie der Ceremoniën. De kardinalen raken hun rijk geklede pages kwijt en de gouddraad-garneersels aan hun mantels. Maar het rood en de 3 me ter lange cappa magna blijven nog. Voor de volgende vernieuwing. Weet u wat minister Veringa (on derwijs en wetenschappen) een goede minister vindt? Hij zegt het in het blad Student 12: ,.Een goede minister is een minister die vijftig miljoen meer krijgt." Bram Appel heeft in de Nieuwe Limburger verteld waarom hij zich helemaal uit de voetbalwereld heeft teruggetrokken en zondagsmiddags postzegels in zijn album zit te plak ken: „Ik kon het niet langer aanzien. De mentaliteit van de voetballers is slechtfDe discipline is ver zoek. Voetbal is een spel van een team, maar de voetballers hier willen alle maal hun.eigen kunststukje opvoer ren." Nee, geef Bram maar postzegels zonder team. De Japanse parelkwekers en -ex.- porteurs klagen steen en been. Hup export gaat zienderogen achteruit. Volgens de parelkwekers komt dit door de huidige mode van (mini-) korte, hooggesloten japonnen, waarop parelcolliers niet goed uitkomen. Mi nirok, wie is uw rampzalige uitvinr der? De eerste officiële tv-uitzending in kleur in ons land wordt een NTSr verslag van de intocht van Sinterr klaas in Medemblik, lees ik zojuist. Kan Zwarte Piet beter niet meeko men, da's maar zonde van de kleuren. In het Italiaanse weekblad „Tem po" onthult filmschoonheid Sophia Loren dat ze het niet erg vindt om oud te worden, zolang zij maar kan blijven werken. Een schone gedachte- Verder geeft ze in dat blad een definitie van liefde. Die luidt: „liefde is een wederkerige amoureuze ach ting." Vooral dat achting" is raker opgemerkt dan je van Sophia zou ver wachten. MERIJN echt niet van de baan. Ik zou die uit willen bouwen tot streek-jeugd- diensten." Hij legt ook zijn andere been over de leuning. „Weet u wat het probleem is. De protestantse gemeenten in Brabant zijn te klein. Als j® voor één ge meente een experimentele jeugd dienst zou organiseren, zit je met dertig man in de kerk. Dat is om te kotsen. Je kunt dan onmogelijk tot een fatsoenlijk gesprek komen. Ik zou op Hemelvaartsdag of zo een jeugddienst voor bijvoorbeeld heel West-Brabant willen beleggen. Eigenlijk liever een jeugddag. Het eist heel wat voorbereiding, maag ik reken op de steun van collega predikanten en eventueel van pries ters. Die dag hoeft wat mij betreft echt niet per se in Etten gehouden te worden. Dat kan ook ergens an ders, Ik wil ook proberen samen met de katholieken iets te gaan doen. Ik denk aan een gezamenlijke kerstzangdienst, ofschoon ik de Brabanders niet zulke bijster goede zangers vind." Hij pauzeert even. „Het idee van die experimentele jeugddienst heeft al tijd bij me geleefd. Tijdens mijn stu die, waarmee ik in 1956 begon, heb ik links en rechts gepreekt in jeugd-kapellen en drive-in-kerkdien- sten. Dat was enorm leuk en lk heb er veel van geleerd. Ook toen schuw de ik het debat met de jongeren niet, al moest ik wel oppassen, dat ik met mijn toen nog geringe ken nis van de theologie niet onder ta fel werd gepraat. In 1964 werd ik beroepen fit Etten en Leur. Ik had nog steeds het idee van de dialoog tijdens de dienst in mijn achterhoofd. Ik heb er toen over gesproken met rector dr. J. de Jong van het semi narie van de Hervormde Kerk. Hij zei, ja, maar het is niet eenvoudig. Voor mij was dat een reden temeer om door te zetten. Uiteindelijk spra ken we af, dat we het zouden pro beren. Ik heb met opzet een jeugd dienst gekozen, omdat je dan met vastgeroest zit in het oude patroon. Ik durf het nu ook wel met ouderen aan. Via de hulstelefoon vraagt hij of zl]u vrouw nog koffie wil brengen. „Ei genlijk heb ik het in Etten en Leur wel getroffen. De bevolking komt overal vandaan en zit daarom niet vast aan bepaalde tradities. Eigen lijk kun je hier alles doen. Alleen ls het wel moeilijk om de gemeen schap, die door de grote verschei denheid in bevolking als los zand aan elkaar hangt, bij elkaar te krijgen. De samenwerking met de katholie ke geestelijkheid is goed. Er zaten zexer vijftig katholieke jongeren ln de dmnst". „Wanneer ik mijn plannen ga' ver wezenlijken? In de hervormde kerk bouwen wij ieder jaar een wintei- programma op. Daarin wil ik de experimentele diensten gaan herha len. Buiten de programmering om wil ik echter de zaak verder uit gaan bouwen met de katholieken.' WASHINGTON Ruim drie we ken voor het begin van de bisschop pensynode in Rome, zal in Was hington een internationaal sytnposl- um over het priestercelibaat worden gehouden. De katholieke universiteit van Notre Dame heeft voor dit eve nement dat van 6 tot 8 september in Washington plaatsvindt, een aan tal theologen van naam uit de V.S., Canada en Europa uitgenodigd. De bijeenkomst wordt belegd door de nationale vereniging van pastora le vernieuwing. (ADVERTENTIE) Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee V/ant u weet 't: •&i '«.Ct&toCufeei fit/

de Stem | 1967 | | pagina 7