11 AANTAL JEUGDIGE WERKLOZEN NEEMT SNEL TOE Uurloonactie blijft alleen voor Israël hamolweer De Gaulle hekelt Israël en Amerika kkelijk! Regering zint op maatregelen vandaag'. Opperhoofd Godfried URATE EWERKSTERS ENDE IKELPAND Kloos en Bosma: Libië hervat olie-uitvoer Johnson opa Nederlandse werven wilden order niet Bromfietser gedood Vijfenzestig modinettes met de baas naar Spanje BITTERE REDE IN PARIJS Tweemaal de koningin op één gulden vóór 1 juli 1967 t kijken a Gas irmte-eenheden gso Gas! waarborg trouwen R EN ZOON N.V. Niet alleen Israël Langste dag (vandaag) niet zomers Zonnig BOUWVAK SCHOLEN Gewapende man trachtte bij Sovjet-delegatie binnen te komen Levend verbrand REDERIJ KLAAGT: Stelling Vietnam ANDAAG IN Mr. Bot wellicht naar Ver. Naties Bredanaar vindt zeldzame misdruk Ziektewet Kans op gesprek Johnson en Kosygin miniem 1114111 niet duur wel heerlijk ZÉe OftZe voordeelaanbieding elders in dit blad 10 Vanille Toffees, romig zijn. Vanille Toffees échte zijrt méér fijne Verkade lepermunt, zwart-wit, it. 38 cent per 100 gram ict'eerzakjes 62 cent. ees en Mokka-crême Toffees gram, in zakjes 68 cent. de Toffees van 220 gram 98 cent sha! fijn! erdere uitbreiding van onze wij binnenkort plaats voor een inwerkperiode zullen aangesteld als Controleuse iienst. functie zullen zij tot taak de boodschappen van klan- te ver van onze filialen erd wonen, klaar te maken introleren, vanaf 16 jaar. hebben wij plaats voor een 1 18 - 25 jaar. verantwoordelijk zijn voor ae *st en opslag van goederen voortdurende controle op de d van de artikelen. Daarnaast regelmatig in onze buiten- werkzaam zijn; om die reden lezit van rijbewijs BE vereist. antie-afspraken wordt volle- iden. van de genoemde functie is rige arbeidsvoorwaarden uit- n nadere inlichtingen kunt u 22 juni a.s. tussen 1W is filiaal in de Eindstraat eiding. eming zoekt op le stand ireda te huur of te koop r woonhuis, ervlakte 15 - 20 m2. ;r nr. S-66836-21/6. ,07e JAARGANG No. 25537 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes,' mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vorcauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 ,el. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Ma* DONDERDAG 22 JUNI 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, exd. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii £r schijnt in Nederland geen hulp actie meer op touw gezet te kun nen worden zonder vervelend en er gerlijk geharrewar over doel, nut en effect van de actie. Onlangs was dat het geval met de actie „Eten voor India" en nu zijn er weer misver standen over en bedenkingen tegen de doelstelling van de actie „drie uur loon voor Israël" van de Stichting van de Arbeid. De controoverse spitst zich thans toe rond de vraag: „Hulp voor Israël alleen of hulp voor alle Arabische landen". Het hestuur van de Stichting heeft g/sferen laten weten, dat de op brengst van de actie volledig naar Israël zal gaan. „Dit was en is het hoofdpunt van de actie", verklaar den de heren Bosma (werkgevers) en Kloos (werknemers). Tegelijkertijd Het de Stichting weten, dat de uur loonactie nu ook gericht zal worden op de Arabische vluchtelingen voor zover Israël daar nu zorg voor draagt, (7ij kunnen niet bijster gelukkig zijn met het standpunt van de Stich ting van de Arbeid. Immers de drie- uur-loon actie kwam- spontaan op gang op een moment, waarop Israël onder de voet gelopen dreigde te worden door een gigantische Ara bische overmacht. Het gevaar was op dat moment niet denkbeeldig, dat Is raël de overwonnene zou wbrden en de Arabische wereld de overwinnaar. Het is anders uitgepakt. Niet de Israëliërs, maar de miljoenen fellahs werden in feite de dupe van de oor log zij het niet door de schuld van Israël. De Stichting van de Arbeid gaat, haar onze mening aan dit feit voorbij, als zij vasthoudt aan haar oorspron kelijke plan alleen Israël (hoe nodig dat ook moge zijn) te steunen. W'i kW "-a. met de Arka van mening dat een hulpactie in de eerste Plaats gericht dient te zijn op de ®ens in nood, ongeacht politiek, ge root, ras en nationaliteit. De actie 'ent ook losgemaakt te worden van w^otluS van eerste moment. Hl aohten daarom de actie van de '?7 een te eenzijdige en ook ir- .^nadering van de toestand in «et Midden-Oosten. Het zou zelfs ?s 20 kunnen zijn, dat in een hKni^ 0pSi0 hulPactie voor de Ara- S Wereld de sleutel ligt voor de fcgnV?n h?ï conflict het beïnvWs en °nger en armoede Se,ta ^erke mate de agres- van bijvoorbeeld Egypte. """"""""""""1'nnnnniiiHmmmimn an °nze weerkundige medewerker) «tbrlef]'Lr T vandaag beleven we echter we~d/p"lanPate dag". Het zal Overheersen/ zomerdag zijn. Lauden de temn """lelijke winden ls echter '^""a'uur (te) koel. Juni Wecit tot i droge maand ge- van het land v?»i grootste deel gen. v,el maar 5 tot 10 cm re- l«ag?„Ptr0lTdkWoaom maar op viif is wel wat „li j} ,de 20 graden en dat De vraag is h™ i°ï een zomermaand. gedfanen zomer *ich ver leden jaar" tooi?0 1 beter dan vér- '8 juni nauwelifksnnnne hetida.g van van zomerweer P 6 15 ge" htet'^zonder'^oe/^" Wat dit betreft Jonen nog steeds LVerwachtlngen' Zy hens te kniinm 1 ee" gunstige ten- l'oht ook tijdens rireKen' dle zich wel" lull) zal wefen t^handhaveif.1" (V°OTal (Van onze correspondent) DEN HAAG. De voorzitters van de Stichting van de Arbeid A. H. Koos en ir. J. Bösma hebben desgevraagd meegedeeld dat het hoofdpunt van de uurloonactie was en is dat iedere steun volledig naar Israël zal worden geleid. Door allerlei publikaties en verkla ringen was hierover verwarring ont staan. De uurloonactie is my mede ge richt op sociale en economische hulp aan Arabische vluchtelingen voorzover die thans onder de zorgen van de Isra ëlische regering vallen. Ook de ambtenarencentrales hebben (op één na)-nog eens extra benadrukt dat de actie voor Israël blijft, „hoewel aan de doelstelling een uitbreiding is gegeven met het oog op de onder Isra ëlische zorg staande vluchtelingen". Intussen is de actie van de rijksamb tenaren nu ook op gang gekomen. TRIPOLI (Rtr.) Libië staat op het punt de produktie en uitvoer van olie, die twee weken geleden werden ge staakt, ter hervatten, aldus welingelich te zegslieden te Tripoli. Uitvoer van Libische olie blijft ech ter verboden naar landen die Israël mi litair zouden hebben gesteund in de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens een woordvoerder van het ministerier voor de oliëindustrie heeft Libië door de staking van de oliepro- duktie en -uitvoer meer dan eenen twintig miljoen- dollar aan inkomsten gederfd. (ADVERTENTIE) gezond bruin met: hamol ultra De weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Wolkenvelden maar ook zonnige periodes en droog weer. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. Vandaag: zon op 4.19 uur; zon on der 21.03 uur. Maan op 22.11 uur; maan onder 3.47 uur. Het weer in Europa .max. weer temp Helsinki half bew. 23 Stockholm geheel bew. 20 Oslo onbewolkt 21 Kopenhagen licht bew. 18 Aberdeen geheel bew. 16 Londen licht bew. 22 Amsterdam zwaar bew. 16 Brussel half bew. 21 Luxemburg licht bew. 19 Parijs onbewolkt 23 Bordeaux licht bew. 23 Grenoble licht bew. 23 Nice onbewolkt 24 Berlijn licht bew. 20 Frankfort zwaar bew. 21 München regen 17 Zürich zwaar bew. 19 Genève licht bew. 22 Locarno onbewolkt 26 Wenen zwaar bew. 22 Innsbruck zwaar bew. 19 Belgrado onweer 26 Athene zwaar bew. 28 Rome licht bew. 26 Barcelona half bew. 24 Madrid onbewolkt 30 Mallorca licht bew. 25 Lissabon onbewolkt 33 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vrees bestaat zoals wij eerder meldden dat het aantal werkloze mannen beneden de 19 jaar in de komen de maanden aanzienlijk zal stij gen. In mei waren er al 4144 of 6,5 percent. In augustus of sep tember kan dit getal wel eens verdubbeld zijn. De ministeries van Sociale Zaken en Onderwijs gaan thans na welke maatregelen te treffen zijn. Concrete maatregelen zijn nog niet voorgesteld maar men denkt onder meer aan: stimulering van de oprichting van opleidingsfondsen voor de vakop leiding; het aanbieden van een „pseudo arbeidsplaats" aan jeugdigen bij bedrijven, scholen of centra voor de vakopleiding van volwassenen; stimulering van de jeugdmigratie waardoor overschotten aan jeug- dwige arbeiders kunnen gaan naar gebieden met vraag; openstelling van projecten voor aanvullende werkgelegenheid voor Jongeren vanafvijftien jaar en het verder volgen van beroeps onderwijs, bijvoorbeeld voor het behalen van een tweede eindge- tuigschrift. Los hiervan heeft de stichting vak opleiding bouwbedrijf onlangs reeds maatregelen getroffen in overleg met de regering om de continuïteit van de vakopleiding voor jeugdige aspirant bouwvakkers t'e waarborgen. Te hopen valt dat de verschillende maatregelen, die thans nog in het sta dium van overweging verkeren, inder daad door de regering ten uitvoer zul len worden gebracht. In sommige delen van het land dreigt de zaak uit de hand te gaan lopen. Zoals het er thans voor staat zullen bv. in een stad als Tilburg 500 tot 1000 jongeren niet of moeilijk aan de slag kunnen komen. Voor overig Brabant moet hun aantal geschat wor den op 2000 tot 2500. Om een inzicht te geven van de verdeling van de jeugd werkloosheid per eind mei over de di verse provincies geven wij de volgende cijfers: - Groningen 273. Friesland 160, Drentje 384, Overijssel 482. Gelderland 608, Utrecht 91, Noord-Holland 186, Zuid- Holland 299, Zeeland 78. Noord-Brabant 988, Limburg 595. lil juli bij het einde van elk school jaar, pleegt de toestroming van nieuwe jeugdige arbeidskrachten een hoogte punt te bereiken. In de huidige situatie valt daarom te voorzien, dat de jeugd werkloosheid in augustus-september haar grootste omvang zal bereiken. Vanuit de lagere technische scholen en de scholen voor individueel tech nisch onderwijs kan binnen enkele we ken een stroom van ruim 11.000 jeug digen worden verwacht, die aan werk geholpen' zullen moeten worden. Daar naast zijn er tienduizenden die mulo, hbs, gymnasium of lyceüm verlaten en die eveneens voor zover zij niet door studeren opgevangen moeten worden De laatsten krijgen echter voor het overgrote deel een „witte-boorden- functie". Voor hen is nog wel plaats- Voorlopig althans, want de automatise ring speelt ook reeds een rol. De moge lijkheden spitsen zich echter toe op de groep van 11.000, die handenarbeid zal gaan verrichten. >v- NEW YORK (AP) Een man die een geladen revolver en een jachtmes bij zich had ls gisteren gearresteerd toen hij probeerde de Sovjet-missie binnen te dringen waar zich op dat ogenblik Sovjet-premier Alexei Kosygin bevond. De man was Michael Rocco Natale, een zwerver. Hij was in het bezit van een blauwe tas waarin de wapens zaten. Leden van de veiligheidspolitie arres teerden hem toen hij weigerde zich te identificeren. Rocco heeft tegeno'ver de politie ver klaard dat hij geen boosaardige opzet koesterde en op de Russische missie ook niet met Kosygin had willen spreken maar slechts met een yan de leden van. de missie. MELUN (AFP) Vijf landarbeiders zijn levend verbrand in een schuur met stro bij Gourcmuronnes in het Franse departement Seine et Marne. In het holst van de nacht was een ar beider wakker geworden. Hij wilde met behulp van zijn aansteker een lichtje maken. Het ding viel in het stro en en kele minuten later stond de schuur in lichterlaaie. AUSTIN (Reuter) Lucy Baines Johnson-Nugent, de jongste dochter van president Johnson, heeft gisteren in Austin (Texas) het leven geschonken aan een zoon, het eerste klemkind van de Amerikaanse president. De baby weegt acht pond. Moeder en kind maken het best. De 19-jarige Lucy Baines, die rooms- katholiek is geworden, trouwde in augustus 1966 met de nu 23-jarige Pa trick Nugent. Het paar woont in Austin. Godfried Bomans was gisteren ere-opperhoofd van een Indianendorp dat hij opxde in de Lineaushof bij Bemiebroek. Hoewel de bewoners van het dorp de gevederde schrijver veel eer bewezen, werd hy toch ook nog eens aan een totempaal vastgebon den. DEN HAAG1 (ANP) Tijdens de jaarvergadering van de stoomvaart maatschappij Zeeland heeft het bestuur laten weten het ten zeerste te be treuren, dat het nieuwe, schip van de maatscnappij op een Engelse werf wordt gebouwd. Nadat het bestuur besloten had een schip te bestellen zijn aan een' 50-tal werven, waaronder 14 Neder landse, uitnodigingen verzonden om of ferte te maken. Er kwamen sjechts 4 reacties binnen, waarvan twee van Nederlandse werven. Het bestuur heeft daarop na langdurig overleg besloten de bouw te gunnen aan de scheepswerf „Cammell Laird and co ltd, te Burken- head". Het bestuur betreurt deze gang van zaken eens te meer, omdat juist in die tijd het rapport - Keyzer (eer gisteren in de kamer behandeld. Red.) verscheen, waarin de toestand van de Nederlandse scheepsbouwindustrie wordt behandeld. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Op de kruising Westelijke Kanaalweg-Zwaakseweg in Wemeldinge is bij een aanrijding de 61- jarige G. Schouwenaar om het leven gekomen. De heer Schouwenaar kwam met zijn bromfiets uit de Zwaakseweg en reed in op de zijkant van de laad bak van een vrachtauto, bestuurd door A. van L. uit Hoedekenskehke, De vrachtauto reed in de richting Wemel dinge. (Van onze correspondent) SCHIPHOL „De meisjes hebben het hele jaar erg hard gewerkt en ze hebben altijd binnen gézeten in een nu nog primitieve ruimte. Daar stel ik ieder jaar iets tegenover", aldus de heer H. J. Hogervorst, eigenaar van een mode-atelier in Castricum, gisteren op de luchthaven Schiphol. Met 65 glunderende modinettes, bijna z^jn voltallige personeel* vertrok hij naar Barcelona om er 14 dagen vakantie door te brengen. Zijn vrouw, met wie hij dit jaar het zilveren huwelijksfeest viert, ging ter assistentie mee. „Het wordt dit jaar de achtste maal* dat ik samen met de meisjes naar het zuiden trek",'vervolgde haas Hogervorst. „We zijn 5 keer naar Italië ge weest en dit wordt de derde keer naar Spanje". (Van onze redactie, buitenland) PARIJS De Franse president Charles de Gaulle heeft gisteren opzien ge baard met een verklaring over Vietnam en het Midden-Oosten. Niet zozeer over de bittere en anti-Amerikaanse inhoud van de verklaring, als wel over de toon ervan is men verbaasd. Ook het verband dat De Gaulle meent te zien tussen zaken als Vietnam, Midden-Oosten en Chinese H-bom (eerder dan de Franse), heeft velen de wenkbrauwen doen fronsen. Onze Parijse correspondent meldde gisteravond: „De eerste indrukken in Parijs zijn de volgende: Caïro juicht, Tel Aviv maakt zich bezorgd, Moskou houdt zich op de vlakte en Washington zwijgt uit beleefdheid om het conflict met De Gaulle niet op de spits te drij ven. En terwijl alle Parijse avondbladen rondbazuinen dat het wapenembargo t.o.v. Israël blijft gelden, óók wat be treft onderdelen, schreeuwen de Ara bieren van de daken dat zij van de Rus sen zoveel vliegtuigen krijgen, dat zij binnen een half jaar opnieuw tegen Is raël kunnen beginnen". President De Gaulle nam krachtig stelling tegen de militaire politiek van Israël. Hij laakte dit land omdat het „de vijandelijkheden begonnen was". De Franse regering zou „geen enkele territoriale wijziging" in het Midden- 'Oosten erkennen, die door de militaire actie verkregen was. Frankrijk, aldus De Gaulle, ziet op het ogenblik geen mogelijkheid voor een vreedzame regeling van het conflict in het Midden-Oosten. Een regeling viel pas te verwachten als er zich „een nieuw element" in de wereldpolitiek had voorgedaan. En dit nieuwe ele ment kon en moest het einde van dé oorlog in Vietnam zijn, nauwkeurig ge zegd: het einde van de buitenlandse in terventie. Volgens De Gaulle zijn de crisistoe stand in het Midden-Oosten en de snel le ontwikkeling van de Chinese water stofbom gevolgen van de oorlog in Vietnam. De „door de Amerikaanse in terventie in Vietnam uitgelokte oor log" had het psychologische en politie ke proces op gang gebracht dat in het Midden-Oosten geleid had tot oorlog. Maar ook de „haast waarmee China zich bewapende" hield rechtstreeks ver band met de strijd in Vietnam. De Gaulle zou de verklaring, waar in hij zijn standpunt nader omlijnde, besproken hebben met premier Kosy gin van de Sovjet-Unie tijdens diens bezoek aan Parijs. Van welingelichte zijde in de Franse hoofdstad wees men erop dat De Gaulle met opzet zijn standpunt heeft gepre ciseerd op het tijdstip dat een onfmoe- ting tussen president Johnson en pre mier Kosygin van de Sovjet-Ünie in de lucht hangj. SlaflbtaP geStemj Hot line tussen Washington en Kremlin bewees roodgloeiend zijn nut in Midden-Oosten crisis. Pagina 7. China's H-bom is een object waarmee de gehele wereld re kening te houden heeft. Pag. 9. Televisiefestival in Praag is halfweg, maar niemand is nog wild van enthousiasme. Pag. 11. Miljoenen voor Indonesië's eco nomie. Pagina 15. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De oud-ministers Bot en Veldkamp wachten op een nieuwe functie, waarin zij binnenkort benoemd worden. Mr. Bot komt in diplomatieke dienst, dr. Veldkamp gaat de sociale wetten samenvatten. Bij oud-minister Bot is de kans groot, dat hij aangesteld wordt tot Nederlands vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties in New York. Enkele andere posten zoals Ottawa en Wenen, die binnenkort vacant komen, worden echter ook ge noemd. Dr. Veldkamp krijgt de opdracht in de komende drie jaren enkele sociale wetten in boekvorm samen te vatten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Knobelaars, die met het spelletje „kop of munt" een gokje wil len wagen, kunnen zich beter niet wen den tot de heer C. Wagtmans uit de Ahornstraat in Breda, want zij zullen geen schijn van kans hebben. De heer Wagtmans bezit namelijk een gulden met aan beide zijden de beeltenis van Koningin Juliana. Het muntstuk, waarop geen jaartal vermeld staat, ziet er bepaald niet gloednieuw uit en zal reeds door vele handen gegaan zijn. Het merkwaardige is dat een dergelijke afwijking niet zo eenvoudig ontdekt wordt. „Op een gegeven moment zocht ik naar wat klein geld", aldus de heer Wagtmans. „Mijn vrouw deed een greep in haar portemonnaie en even later merkte ik de gulden op. Ik kon het in eerste instantie niet geloven en dacht dat er een laagje zilverpapier of iets dergelijks op geplakt was. Gekrabt en geboend heb ik, maar er kwam geen verandering in. Ik heb geen flauw idee wat het ding eventueel waard kan zijn, maar als er goede bieders komen, doe ik hem waarschijnlijk wel weg". De 51-jarige heer Wagtmans, vader van twee kinderen, zou het geld overi gens goed kunnen gebruiken, want hij loopt al zes jaar. in de Ziektewet en is in die tijd zelfs niet buiten de deur geweest. Volgens deskundigen gaat het hier inderdaad om een zeer zeldzame mis druk- De heer J. Schoenmakers, die reeds veertig jaar kassier is bij de Al gemene Bank Nederland- heeft in zijft carrière nog nooit een dergelijk geval meegemaakt. Volgens een handelaar in munten te Breda is de waarde van de gulden zeer moeilijk te schatten. „Het is maar wat een gek er voor geeft", aldus de han delaar, „maar „rariteitenverzamelaars" zullen er ongetwijfeld belangstelling voor hebben". WASHINGTON (Reuter-AP) Het Witte Huis heeft laten weten, dat er woensdagmorgen om 10.30 uur Am. tijd (15.30 uur Ned. tyd) nog geen ontmoe ting was 'gearrangeerd tussen president Johnson en premier Kosygin van de Sovjet-Unie. Eerder waren er berichten gepubli ceerd afkomstig uit VN-kringen, dat beide staatslieden een samenkomst zou den hebben uit beleefdheidsoverwegin- geri. Gezaghebbende zegslieden in Washing ton spraken ook de berichten tegen dat i president Johnson vandaag een beleefd heidsbezoek aan Sovjet-premier Alexei Kosygin in New York zal brengen. De uitnodiging van Johnson aan Kosygin om hem in Washington te komen be zoeken is nog steeds van kracht. Kosygin zou hebben laten weten dat hij niet van plan is in te gaan op het aanbod van Johnson. Aangezien Kosy- gin spoedig naar Moskou zal terugkeren wordt de kans op een ontmoeting tus sen Johnson en Kosygin nu steeds klei ner. Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wilt voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 3e kwar taal 1967 over op onze post rekening DAGBLAD DE STEM afd. administratie.

de Stem | 1967 | | pagina 1