Consument begrijpt weinig van motief VLAMMETJE VAN DUBBELSTAD MET VLISSINGEN MOET BLIJVEN BRANDEN WEER ZOMERPRIJS VOOR MELK Eerste prijzen naar Vlissingen en Terneuzen papier voor uw -pen Daders van buizendiefstal ingerekend Melkfederatie: „Het is toch echt nodig Even uitblazen mevrouw EEN KOELER UIT 1756 In raad Middelburg: DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 JUNI 1967 U'S 1969 e,n 196f. Skoai Ssi i L.»ïïagV Jaarvergadering veiling Kapelle Protest Ongegrond Beter Onzin Kunst bedrijven tussen het huishouden door gevuld stokbrood OPEN RING VOOR EEN OPEN VRAAG? B. en w. van Udeii bezochten Hulst In Zeeland Redelijke appeloogst matige pereoogst kredieten Brandweerwedstrijden in St.-Jansteen Openbaar onderwijs Prijsverhoging Prijsverhoging II Veel bezoek aan centrum voor zeelui in Vlissingen Minimumprijs voor vroege aardappelen Onveranderd dividend Waterleidingmij. Tilburg n.v. Firma Gijzen thans Academiesingel 34a straat 32 bieden u onffr" bekende service te knn^°n2« Fiat 350 Coupé 1966 T?Laan Prinz 1965 2 maal sléehifH km gelopen. VauxhaS vi 000 1965 24.000 km gelopen Ylva Glider 1G5, Plymouth j^stl» Taunus 17M 1964, Tm,,,,, 5' 1965 en 1964 en 1963 mUs 12M Diesel 1965, Opel C ararat5 en 1964, Simca 1500 G t ,1S68 Simca 1300 1964, Slm« 3 1965 - 1964, Taunus ISM000 tlonwagen 28 000 km m sta- Renault 44 1966 igm ?!loPen, Opel 1965 1700, Opel las? man Minx 1963, Jalta Iörr n11" km gelopen, Scaldia IOrr ïï00 850 1964, V.W. 163 1200 at 1200 1962, Wartburg Tor, Vc5 km gelopen, Anglia iqm ïS°° 1965 2 maal. Dauphine jfs 11 M._ 1965, Goggo Isar '1963' FinC 1500 1965, Fiat 1300 1964 vi» Valiant 1963, V.W, bus lïf' type 1967, BMW 1965 g Is Flat 600 1963 ingeruild L4 met lichte schade. Fiat o?55 1964, DKW 1962, Taunus SS 1961, BMW 1961 motoVL11? Dit is een kleine greep uft'; voorraad op al deze u,.,„ 10.000 km garantie op delen en arbeidsloon. Fbianli ring mogelijk, ook inruil r adres Academiesingel 34a recht tegenover de KMai* gang in de poort Spoorst?,",. 32 vlak bij het station t« 39870. Privé 34593. DagelHÏ. geopend 8 uur tot 's avond"8 uur. Zondags 1 uur tot 6 uur T.k.a. Renault ondine TmTT z.g.s m verz. T.e.ab Te he vr. Zwaluwenstr. 23, St -Willi brord uie* de ïge Te koop crossmotor Satira rZZ Villiers motor i.z.g.s. Te D. Weeda, Schansweg D20 Klundert. Wat een trammelant met TrT bant. Deze week hebben wil n Trabants ingekocht waarvan ól zending reeds binnen is De auto die niet kan roesten die niks kost vanwege belasting die zeer goedkoop is in de vér. zekering en nog goedkoper van aanschaf vanaf f 1500,- kunt u reeds met zo'n Trabant ver- trekken. Kan niet bevriezen en lust geen benzine. Haast u ze zijn zo op. Verder nog in voor- raad div. Simca's 1500 - 1300 1000 1966 - 1965 - 1964 - 1963 Opel Kadetts 1966 - 1965 - 1964 Div. Fords 17M - 12M - Corsair en stationcars 1965 - 1964 - 1963 Glas 1004 Coupé NSTJ Prinz BMW 700 L S .Citroen Ami, 6 Fiats 1500 - 1300 - 1100. Austin Glider, Daffodils enzovoort. Voor een betrouwbare gebruik te auto naar een betrouwbaar adres, het adres met de groot ste voorraad, de grootste om zet en met de allergrootste ser vice. Belcrumgarage. Min. Kanstraat 16-20. Breda Tel. 01600-39900. Tilburg, Korte Schijfstraat 39. tel. 04250-33638. Showrooms geopend van 8 u. v.m. tot 10 u. n.m. Zondags van 1 tot 5 uur. al ge- een rt ld. ;er- ïui- 14. it W. 5 18 m, 50, !re isje rote 50. VI a- ne- 155. >S P. f J. ier- 4, ■ka' eeg irk- Te koop blauwe Fiat lloThT 1961 keurig onderhouden: Lasé Kant 124b. Breda. ge Vito-garage voorheen Glnn- kenweg 340, thans Oranje boomstraat 57, Breda, heeft nu weer een uitgezochte collec tie eerste klas gebruikte wa gens, welke van voor tol achter geheel zi5n nagezien en gecon troleerd in eigen werkplaats, zodat wij ze met de volle 100 pet. garantie en service kun nen verkopen. Kom vrijblijvend eens kijken cn maak uw keurs uit de volgende courante wa gens: Renault Major R 10, als n, 20.000 km, van 1965 Fiat 850. rood van 1965 V.W. de Luxe met stalen schuifdak van 1965 V.W. de Luxe, zeer weinig km als nieuw van 1965 V.W. 1500 met radio, ln zeer goede staat van 1963 V.W. de Luxe 1300 prachtwa- gen, type 1966 DKW F 12 van 1964 Fiat 850 van 1966, blauw Opel Kadett stationcar 1965 Fiat Auto Bianchi Primula als nieuw van 1966 Fiat 850 van 1965, wit Ford Taunus 12 M van 1965 Ingeruild en tegen lage prijs te koop Daf 1690 f 650,- Austin Seven van 1960 Al deze wagens van eerste ei genaar. geen ingevoerde. Zeer vlotte financiering. Elk deskun dig onderzoek toegest. InruU mogelijk. Dagelijks geopend tot 21 uur. Let op het nieuwe adres: Oranjeboomstraat 57 te Breda. tel. 36173. Belcrum-garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. 19W te koop. Min. Kanstraat 16-A Breda. tel. 01600-39900. Nieuwe banden in alle maten en tegen alle prijzen bij Zböu Middelburg. Terneuzen. Ber gen op Zoom, Breda. Goede gebruikte automobiele* steeds in voorraad met Bovag- garantie. Garage van Kam Antwerpsestraatweg ili, 4775-6391. Bergen op Zoom._ Cltro6n I.D. break '65 van le eigenaar, km. 78.000 g. J k. i.z.g.st. f 5950,-, Tel. 01604 Ö67 Personen die nieuwe oog*. Huishoudbeurs en Landbouw tentoonstelling van de vrye boeren, middenstanders werknemers op 12 juli bezoeken per bus. kunne opgeven bij: F Veraart 016SW 263 Kosten per p.ersoon Entree t 2. Alle soorten jonge "sponden te koop gevraagd, Oeet_ ste prijs. „Wasto M - dreef 91 Tilburg, tel. 0425O 24795: b.g.g 24773. T.k. nestje zw. d^'ers?f,nort. ties, vader Engetee J^ Mevr. Clemens. Bredas e 602, Tilburg, cafe Dong tel. 72475. Te koop aangeboden 6 *anS weekse kalkoenen, wit or G. A. Prinse. Kalverstra Made, tel. 01626 - 543. Auto-, tractor- en.!?entie! bandengebruikers A gebie(j Alles wat u op bana® e vindt u voordeligf ,n gen op Zoom, BeursP^ed« Alles zoekt grootst groobbfc Nederland en wei Kromme burg. tel. 2328, weg -. Bergen tel. 587l Tramsingel 18 uur 46214 gen op zoom, Brefl» 5879. Na 18 uur S Na msingel 4. tel. 3744'. ■r met Grac'»1 h. en drogist- (Van onze correspondent) CLINGE. Drie jongens van zestien laar zijn door de politie, op beschuldi ging van enkele diefstallen te Clinge, ingerekend. Bij de N.V. Waterleidingsmaatschappij zijn in maart 38 koperen verlengstukken van peilbuizen verdwenen. Van de jon gemannen staat vast, dat zij deze heb ben ontvreemd. De daders zijn: R. van de G., R. de B. en G. van H„ allen afkomstig uit De Klinge (B.). (Van onze correspondent) KAPELLE Zoals elk bedrijf heeft ook de fruitveiling in Kapelle-Bieze- inge te maken met stijgende kosten. Om de exploitatierekening sluitend te maken werd tijdens de jaarvergadering het bestuursbesluit goedgekeurd om de huur voor fust te verhogen en wel voor kisten van 8 cent tot 12 cent per week en voor kratten van 4 cent tot 6 cent per week. De veilingpercentages werden onge wijzigd gelaten ten opzichte van het af gelopen jaar. namelijk voor de gewone veiling en contractprodukten 5 pet. en ig grote veiling 3 pet. Boomgaarden 2 pet. Niet-leden moeten 2 pet. provisie meer betalen. De tarieven van koelen en sorteren zullen eveneens ten opzichte van het vorig jaar ongewijzigd bijven. Door de directeur van de veiling, de heer A, C. de Klerk, werd rekening en verantwoording uitgebracht over het af gelopen boekjaar, dat sloot met een na delig saldo. Namens de financiële commissie ad viseerde de heer A. Stols te Wemeldinge tot goedkeuring van de rekening, waar toe werd besloten. Tot nieuw lid van de financiële com missie werd benoemd de heer M. H. Glerumte Wemeldinge en tot plv. lid de heer I, Slabbekoorn te Biezelinge. De voorzitter, de heer Dekker te We meldinge deelde mede dat de teelt van tardbeien dit jaar zeer gunstige re sultaten heeft opgeleverd. Door bemid deling van de veiling werd 80 ha knol- selderie gecontracteerd. Het poolen van fruit werd het afgelopen seizoen op gro te schaal toegepast en het werd met succes bekroond. De ombouw van gewo ne koelhuisruimte zal voor het komen de seizoen de opslagruimte voor gas- bewaring in het veilingkoelhuis met 500 ton toenemen. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Het is gewoon niet recht vaardig dat de Zeeuwen in het seizoen meer voor melk moeten betalen. Waar om? Ik zie liet niet. Is Zeeland dan zo'n apart land? Alles schijnt hier anders te moeten dan in de rest van het land". Deze uitlating is afkomstig van een Zeeuwse huisvrouw, die aldus haar me ning gaf over de verhoging van de melkprijzen met twee cent per liter in de maanden juni, juli en augustus. Zij woont met haar gezin in Hulst en is boos op de minister van Economische Zaken. In andere kringen acht men die boosheid volkomen ongegrond. En men wijst op de geschiedenis, die aan deze verhoogde zomerprijs van de melk voor afging: Op 2 april jl. kwam van de minister een z.g. prijzenbeschikking voor melk- produkten. Hierbij werd bepaald, dat in heel Nederland de consumptieprijzen voor de melk omlaag moest met een en twee cent. voor de melk moet betalen in deze maanden, maar ook de vakantiegangers en toeristen. Men is daar in die kringen erg verbolgen over. De Zeeuwse Melk- federatie te Middelburg is reeds her haalde malen gebeld door mensen, die er meer over wilden weten. In Zeeland waren de melkveehouders, melkfabrieken en leveranciers geenszins blij met het besluit van de minister. Prompt volgde dan ook een protest. De heer C. Zee. secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie te Middelburg, vertelt waarom protest werd aangete- „De melkleverancier in Zeeland heeft in verhouding tot collega's elders in het land met aanzienlijk hogere kosten te kampen. Voordat de melk van de boer derij bij de consument is, bedoel ik, gaat al een hoop van de winst verloren. „Jarenlang'aldus de heer Zee, „heb ben we het ministerie er van proberen te overtuigen, dat de melk in Zeeland een moeilijk produkt is. Het besluit van 2 april was voor ons een klap. De melkveehouder is er het slechtst mee, want de winst moet toch ergens van daan komen. Hij is de eerste die een duw krijgt". De minister had blijkbaar begrip voor de Zeeuwse problematiek. Bepaald werd daarom, als uitzondering op de regel, dat Zeeland, met uitzondering van Tho- len en St. Philipsland, en voorts dat de Waddeneilanden de melkprijs van 5 juni jl. mochten verhogen met twee cent per liter. Evenwel alleen tijdens de maan den juni, juli en augustus. Hiervan maakten wij melding in onze editie van 25 mei jl. Dit besluit betekent, dat niet alleen de vaste bevolking van Zeeland meer „De boosheid is volkomen ongegrond", aldus de heer Zee. „Het publiek be grijpt onze moeilijkheden niet. De mees te mensen denken dat we de melkprijs in de zomermaanden naar boven willen hebben om van het toerisme te kunnen profiteren. Dat is natuurlijk onzin". De recreatie is een van de vijf motie ven, waarom de prijs omhoog moet. „Het is echter niet het eerste en voornaam ste punt. De aanvoerkosten, verwer kingskosten, distributiekosten en afvoer kosten, dat zijn de factoren, die de grootste rol spelen in de melkprijspo- litiek", aldus de heer Zee. Hij is van oordeel, dat de vaste be volking alleen maar beter kan worden van deze maatregel. De consument is er helemaal niet van overtuigd. „Eerst de prijs omlaag, dan omhoog en later weer naar beneden. Gekke toe stand", meent een huisvrouw in Vlis- singen. „Het komt ernoch maar op neer, dat wij weer voor die z.g. onkosten moeten opdraaien", aldus een hoteleigenaar in Terneuzen. „Het is een beleid van niks. Vlees noch vis. Ik snap er geen snars van, dat dit zo maar kan. Volgens mij willen ze extra verdienen aan de va kantiegangers." „Allemaal onzin", zegt de heer Zee in Middelburg. „Er is deze maanden meer vraag naar melk, maar .dat maakt voor de onkosten niets uit. Je blijft met de zelfde moeilijkheden zitten van aan- en afvoer. Zeeland is nu eenmaal een dun bevolkt land". Hoe het ook zij, .voor een fles losse dagmelk betaalde men in Zeeland tot 1 april 55 ct. Daarna werd het 53 ct. en nu is het weer 55 ct. Pas op 1 september gaan er weer een paar centen ai. M I In Nederland zijn er heel wat de scho ne kunsten bedrijvende vrouwen, die tevens te zorgen hebben voor man en kinderen. Meestal is die man ook kun stenaar. Bij Marijke Stultiens-Thunissen uit Bunde in Limburg is dat tenminste wel het geval. Zij maakt wandkleden en textielcollages en houdt op het ogen blik een grote expositie in Sittard. Marijke Stultiens werd te Breda ge boren. Na daar het gymnasium te heb ben doorlopen, kwam zij, in 1947 naar Maastricht om er de schilderkunst te gaan studeren. In 1953 slaagde zij aan de Jan van Eyk-academie en in '54 trouwde Marijke met de bekende Maas trichtse beeldhouwer Rob Stultiens. Aanvankelijk schilderde zij in een pri mitieve stijl. Driemaal kreeg ze de ko ninklijke subsidie voor schilderkunst. Zij ontving opdrachten voor wandkle den in heel Nederland. Over haar huwe lijk zegt zij: „Mijn man en ik leven ar tistiek volkomen onafhankelijk van elkaar in gescheiden werelden. Rob komt soms in mijn atelier kijken. Hij zegt dan zijn mening en gaat weer aan zijn eigei\ werk". En over haar creativiteit: „Als je een man en drie kinderen hebt en daarbij nog artistiek scheppend wil zijn, leer je wel woekeren met je tijd en je con centratie. Tussen het huishoudelijk werk broei ik op een gedachte en als ik dan op mijn atelier zit, krijgen deze gedach ten uit de mogelijkheden van het ma teriaal hun vorm." Bij het vervaardigen van haar wand kleden en collages gebruikt Marijke Stultiens ondermeer resten van vitra ge, schuimrubber, textiel en boom schors. Zij beweegt zich op experimen teel gebied en is helemaal onafhanke lijk. „Bloomer", een japon waaronder pantalon met püpcn tot boven de "te wordt gedragen, begint hoe langer iinV?CPr eCn COncurrent va" de mini- flo r 6 Worrten- is een model van ügeIse ^werpster Dolly Rockers, d,,,.,'S Romaakt van tcrylend en be- met ee» bloemmotief. 6,1 heer'Ük ,s eEfl m dikk" Snijd een stokbrood Waal tot onderff' "Jaai Snij niet he,e" in élke nnenino Plaats daarna kaas en om ''eepj.e iong' bele' en reepjes n om schijfjes tomaat pvulde^okbrS Pa/rika Schuif dit kaaa iets Ses,nobernder griU tot de Ssvulde brooTwarm. 'S e" Serv®er het Waarom zou een ring rond moeten zijn? Kom, zeiden enkele jonge ont werpers we maken eens wat ander: voor de tentoonstelling van verlovings ringen. En daar exposeerden ze dan ook vierkante en driehoekige ringen. Zelfs een ring die zich achter de vin ger van de ene zijkant naar de andere klemt en dus boven op de vinger on zichtbaar is, maar tussen ringvinger en pink met een grote briljant aan de oppervlakte komt. Geen cirkel meer als symbool voor eeuwige trouw, maar een open ring voor een open vraag. Intussen blijft (niet voor verloving, maar voor de grap) de rage van kleine, fijne, oude ringetjes bestaan. Je draagt er twee, drie of vier boven elkaar aan één vinger, ofwel aan elke vinger een. De nieuwste (oude) zijn bezet met pa reltjes. (Van een onzer verslaggevers) HULST. Burgemeester en wethou ders van Uden hebben gisteren een be zoek aan Hulst gebracht. Het gezelschap werd ontvangen door b. en w. van Hulst. Beide gemeentebesturen hebben van gedachten gewisseld over de plaatselij ke structuurproblemen. Aan de hand van tekeningen der sanerings- en struc tuurplannen werd de gasten uit Uden duidelijk gemaakt, hoe men in Hulst de toekomst ziet. Op hun beurt vertelden b. en w. van Uden hoe de ontwikkeling van hun stad gepland is. Burgemeester Mblthoff heeft -met de burgemeester van Uden zeer nauwe contacten. Hij is van plan zeer binnen kort ook van gedachten te wisselen met b. en w. van Hilvarenbeek. Op deze wij ze hoopt hij vergelijkingsmateriaal te vergaren om een betere visie te krijgen op de eigen problemen. (Van onze correspondent) KAPELLE Zeeland verwacht dit jaar gemiddeld een redelijke appeloogst en een matige pereoogst. Dit laatste als gevolg van de nachtvorstschade van eind april en begin mei. Dit zei de voor zitter van de veiling te Kapelle-Bieze- linge, de heer P. J. J. Dekker te Wemel dinge in zijn openingsrede tijdens de jaarvergadering van deze veiling. De heer Dekker gaf daarin een uit voerig overzicht van de oogstverwach- tingen in binnen- en buitenland. Hij wees op het onderzoek dat het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen dienaangaande heeft ingesteld. Lande lijk gezien wordt een appeloogst ver wacht van 70-75 pet. van een normale oogst. Voor de peren wordt niet meer dan een halve oogst verwacht. Wat de situatie in West-Europa betreft zei de heer Dekker dat alle landen een kleine pereoogst verwachten en dat de appel oogst in alle landen, behalve in Frank rijk, waar een grotere oogst wordt ver wacht, duidelijk beneden normaal zal blijven. Wat Zeeland betreft wees de heer Dekker op het grillig verloop van de nachtvorstschade. Van de zomerrassen bij de appels is Yellow Transparant, Tydeman's Early W or Chester, Benoni en James Grieve goed gezet. Van Stark Earliest wordt een kleine oogst ver wacht. Van Cox's Orange Pippin, voor Zeeland een heel belangrijk ras, moet een matige oost worden verwacht. Goudrenet is erg onregelmatig. Win ston en Ingrid Marie zijn goed gezet. Van de Golden Delicious, het belang rijkste ras van de Zeeuwse appeltelers, mag gemiddeld een grotere produktie dan het vorig jaar worden verwacht. Jonathan, een ras dat in betekenis af neemt, is goed gezet. Wat de peren betreft wordt een ma tige oogst verwacht, maar de indruk be staat dat de vooruitzichten in Zeeland iets boven het landelijk gemiddelde lig gen. Het belangrijkste ras is de Confe rence en die is goed gezet. De pruimen oogst wordt bepaald slecht en de kersenoogst zal ook slechts matig zijn. In de kleinfruitsector liggen de verwachtingen sterk uiteen Aard beien en rode bessen zijn redelijk, fram bozen zullen geen grote oogst geven. Van zwarte bessen mag slechts een ma tige opbrengst worden verwacht en de bramen staan er goed voor. DEN HAAG. In het Haags Gemeentemuseum wordt in het raam van het Holland Festival een tentoonstelling gehouden van „Haags Zilver uit Vijf Eeuwen". Anette Kriekhaus, Studente kunst geschiedenis, die helpt by het ca talogiseren, toont een koeler uit 1756 van de Haagse zilversmid Francois van Stapele. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG. „Ondanks alles zullen wij, Middelburgse en Vlissingse raadsleden, moeten trachten brandstof te vinden om het vlammetje van de dubbelstad brandende te houden". Deze hartekreet werd tijdens de raadsverga dering in Middelburg geslaakt door het PvdA-raadslid W. Don. Hij deed dat na pessimistische geluiden over de dubbel stadsgedachte uit de mond van de heer A. J. van Bennekom (AR). De heer Van Bennekom, geschrokken van een verslag van een debat over de Vlissingse begrotingsraad waarin het gemeenschappelijk woonwagenkamp aan de orde kwam, meende, dat hij het woord dubbelstad nauwelijks nog in de mond durfde te nemen. „De situatie, zoals die tussen Vlissin- gen en Middelburg is gegroeid, baart ons zorgen", meende hij namens de rechtse fractie. Volgens hem is de ver standhouding tussen wat men zusterste den pleegt te noemen, niet om over naar huis te schrijven. De heer Van Bennekom betoogde dat hij alleen maar een feit constateerde en wilde afblijven van de schuldvraag. „Het deugt toch niet, dat ook buiten Zeelan^ de ongelukkige verhouding tus sen beide steden bekend is. Op deze ma nier doen wij de Zeeuwse zaak scha de", merkte hij op. Wat betreft de mis lukte pogingen tussen Vlissingen en Middelburg om te komen tot een ge zamenlijk woonwagenkamp meende hij: „Ik wou dat ik dit als een incident kon zien. Het lijkt echter meer op een symptoom". De heer Don haakte in op hetgeen de heer Van Bennekom zei over het debat in de Vlissingse raad. Hij begreep hieruit, dat de algemene tendens in de Vlissingse raad was: laat de dubbelstadsgedachte maar varen. Hij vroeg zich af of dit nu werkelijk zo moet. „Is het dan zo dat we elkaar niet liefhebben, laten we dan, door elkaar te waarderen, proberen datgene samen te doen, wat nodig is in het belang van de bevolking in en om beide steden". De heer Don ging later in op de twee knelpunten, waar het in de desbetref fende begrotingsvergadering om ging. De oorzaak was in feite, zo werd vol gens de heer Don gesteld, dat Middel burg op de terreinen van het woonwa genkamp en het gemeenschappelijk zwembad niet samen wilde werken. De heer Don vroeg zich in dit verband af of het Vlissingse college zijn raad wel gped voorlicht. Wat betreft het overdekte zwembad meende hij, dat wethouder Ch. Gillissen Verschagen terecht had opgemerkt, dat het samengaan voor het A.B.C.-bad in de vergadering van Gedeputeerde Sta ten opnieuw struikelde over. 't obstakel dat Vlissingen niet langer kon wachten met het treffen van voorzieningen op het gebied van zwembadaccommodatie. Bij de heer Don kwam toen de gedachte op, zo vertelde hij: waarom start Vlis singen dan niet op de overeengekomen plaats met de eerste noodzakelijke voor zieningen? De gemeente Middelburg heeft toch toegezegd, dat, indien mogelijk, zij te zijner tijd daarop wil inhaken", aldus de heer Don. Hij besloot zijn betoog met er op aan te dringen dat er een betere verstandhouding tussen beide steden moet komen. Volgens hem kunnen mis schien de verschillende raadsfracties contact zoeken. „Wij zijn van goede wille", meende de heer Don. Hij voegde daaraan toe, dat de Vlissingers dit zeker ook zijn. Burgemeester mr. J. Drijber van Mid delburg kon kort zijn met zijn ant woord: „In mijn nieuwjaarsrede wijd ik altijd enkele passages aan de dubbel stadgedachte. Verder is het maar het beste om er niet te veel over te zeggen", meende hij. Volgens de burgemeester is de samenwerking met Vlissingen toch altijd prettig. Hij wees erop dat nu met Vlissingen wordt onderzocht of men tot een gemeenschappelijke geneeskundige dienst kan komen. „Wij moeten maar heel rustig door gaan op de weg die wij zijn ingesla gen", meende de burgemeester, „in de hoop dat de dubbelstadsgedachte lang zaam weer terrein wint", voegde hij er aan toe. In de raadsvergadering is besloten om als bijdrage in de restauratiekosten van de kerk en het orgel van de evan- gelisch-lutherse gemeente een krediet van f 24.195 beschikbaar te stellen. In het kader van uitwisselingen tussen scholieren zullen vijftig jongens en. meisjes uit Folkestone*- van 31 augustus tot 7 september 'te gast zijn in Middel burg. Voor dit bezoek trok de raad een krediet van f 2100 uit. Vijfduizend gulden werd uitgetrokken voor het maker.- van een andere inde ling van de markt in parkeervakken. Het plan voor de nieuwe indeling is opgesteld door mevrouw S. Mensen (PvdA). Het plan voorziet in een par keerruimte voor 138 auto's terwijl er nu volgens de huidige indeling plaats is voor ongeveer honderd auto's. Voor een verbetering van de sport accommodatie aan de Nassaulaan werd f 6500 uitgetrokken. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN Zaterdag jl. wer den de brandweer-kringwedstrijden voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Sint-Jan- steen gehouden, waaraan door 12 ge meentelijke en 8 bedrijfsbrandweren werd deelgenomen. De jury, bestaande uit de heren C Berrevoets en J. Quant te Zierikzee, D Taekema te Goes, A Vesseur te Terneuzen, C. Jansen te O - Souburg, A. Swieb te Vlaardingen, on der leiding van de heer H. den Hartog te Heinkenszanrt, hebben de gehele dag de moeilijke taak gehad de handelingen van het brandweerpersoneel te beoor delen. Het gekozen object, een brand in een gedeelte van het klooster van het H. Hart van Jezus, bleek vol voetangels en klemmen te zitten en de meest korp sen hadden het dan ook zeer moeilijk om de opdrachten uit te voeren. Het werd een goed georganiseerde dag. waarvoor de gemeentelijke brandweer van Sint-Jansteen en het gemeente bestuur alle lof toekomt. In het verenigingsgebouw, waar 275 brandweermannen aan een gezamen lijke koffiemaaltijd deelnamen, reikte burgemeester Reuser de prijzen uit, die als volgt werden behaald: Bedrijfsbrandweren: 1 De Schelde- poort te Vlissingen 530 pnt,; 2 Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen 522,5 pnt.; '3 N.V. Philips te Terneuzen 508,2 pnt.; 4 N.V. Centrale Suiker Mij. te^Sas van Gent 491 pnt., 5 N.V. Zuid Chemie te Sas van Gent 482 pnt.; 6 The Vitrite Works te Middelburg 466 pnt.: 7 Ned. Coöp. Beetw.suikerfabr. te Sas van Gent 464,2 pnt.; 8 A.C.Z. te Sluiskil 447,5 pnt. Beste bevelvoerder: C. Schout; van de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen, Gemeentelijke brandweren: 1 Ter neuzen 534,3 pnt.: 2 Sint-Jansteen 515,3 pnt.; 3 Oostburg 497,5 pnt.; 4 Vogel waarde 493.3 pnt.: 5 Sluis 489 pnt.; 6 Zaamslag 466.5 pnt.: 7 Hoek 466,5 pnt.; 8 Zuidzande 434,5 pnt.; 9 Westdorpe 420,2 pnt.; 10 Hontenisse 414,9 pnt.; 11 ÏJzendijke 397 pnt.; 12 Biervliet 371.5 pnt. Beste bevelvoerder H. Bruggeman van het brandweerkorps te Terneuzen. De wisselbeker voor de beste bedrijfs brandweer in Zeeuwsch-Vlaande'ren werd gewonnen door N.V. Philips te Terneuzen. Naar aanleiding van 't ingezonden stuk van de heer L. Sinner Openbaar on derwijs" in uw blad van zaterdag j.i. zou ik gaarne zij het zeer in l^et kort mijn visie op de zaak open baar-bijzonder onderwijs willen geven. Ik ga er van uit, dat in eerste in stantie de ouders verantwoordelijk zijn voor de opvoeding van hun kinderen. De Staat echter verplicht de ouders zij het niet theoretisch dan toch wel praktisch hun kinderen op zijn minst een achttal jaren naar school te stu ren. Bovendien is de school uit geheel ons maatschappelijk leven niet meer weg te denken en de meeste kinderen blijven ook na de verplichte leeftijd no? enkele jaren op school. Dit be tekent, dat de kinderen een lange reeks jaren voor een groot deel van de dag onttrokken zijn aan het gezag van de ouders. Noodgedwongen moeten dus de ouders hun gezag delegeren aan de leerkrachten. Nu weet elke vader en elke moed-er, dat het woord van „on ze juffrouw" of van ,,onze meneer" voor het kind en dan wel speciaal voor het jonge kind meer gezag heeft dan dat der ouders en daarom alleen al kunnen de zich verantwoordelijk voe lende ouders hier slechts vrede mee hebben, als de school in dezelfde geest opvoedt, als zij dit thuis doen. Daarom zal een overtuigd atheïst zijn kind niet naar een christelijke school willen stu ren, naar naar 'n school die over God zwijgt. Zo moet men ook begrijpen en billij ken, dat ouders, die hun leven willen laten leiden door Gods openbaring, hun kindeken een bijbelse opvoeding willen geven en een school zoeken voor hun kinderen, die hieraan voldoet. Immers onderwijs is niet alleen ken nis-overdracht,. maar onderwijs impli ceert steeds opvoeding. Er worden geen blote feiten meegedeeld, maar de fei ten worden geïnspireerd en met de feiten wordt iets gedaan. Zodra wij nu op het terrein van het handelen ko men, gaan wij niet slechts constate ren, maar ook normeren en dat wil zeggen, dat wij oordelen tussen kwaad en goed, dat steeds al ons handelen begeleidt. En hier beslist de levensbe schouwing. Is deze autonoom of he teronoom? Wil men de levensproblemen enkel en alleen oplossen met taehulp van de zelf genoegzame menselijke rede, dan is de mens zichzelf een wet en kiest hij voor de autonomie. Als men echter het ge bod Gods tot richtsnoer van zijn leven neemt, dan zal men zich laten leiden, door de heilige Schrift en zoekt men hier de wet voor zijn leven. M-en kiest dan voor de heteronomie. Het gaat er daarom niet alleen om, dat de kinderen op de openbare school weinig of geen godsdienstonderricht krijgen hoewel dat ook een groot bezwaar kan zijn gezien het grote deel van de dag dat de kinderen op school doorbreng-en en gezien het feit, dat vele vaders hun kinderen op werkdagen nauwelijks zien, zodat de godsdiensitge opvoeding thuis wel vaak summier moet geschieden en in hoofd zaak op moeders schouders neerkomt maar vooral ook om het feit dat hun daar geen schriftuurlijk denken ge leerd wordt. Men heeft dan ook geen bijzondere r.-k. en protestants - christelijke scholen opgericht om een maatschap pelijke achterstand in te halen, maar omdat men een school met de bijbel wilde, toen kort na de Franse Revolu tie de bijbel van de staatsschool werd gebannen. Eerst heeft men nog ge tracht door facultatieve splitsing op de openbare school christelijk onderwijs te laten geven, maar toen dat niet geluk te ging men ov-er tot het oprichten van bijzondere scholen. Men sprak zelfs la ter van scholen uit de bijbel, waarmee men duidelijk aangaf, dat het ten diep ste gaat om autonomie of heteronomie en dat men een christelijke school wil de om de Kinderen schriftuurlijk te le ren denken. Dit schriftuurlijke denken achten de voorstanders van het christelijk onder wijs nodig, omdat zij alle levensproble men (borlog, hongersnood, jodenver volging, misdaad, egoïsme, gezag, hu welijk, gezin enz. enz.) willen bezien en trachten op te lossen bij het licht van Gods Woord. De openbare school nu wil van schrif tuurlijk denken niets weten. Dat ook 't schriftuurlijke denken vele problemen in zich bergt en zich steeds verder zal moeten ontwikkelen, geef ik gaarne toe, maar dit doet aan de kern der zaak niets af. Evenzo doet het er niet toe, dat het autonome denken in vele gevallen tot dezelfde* conclusies komt als het schriftuurlijke denken. Principieel blijft er verschil. Nu komt er nog iets bij. Het psy chisch en geestelijk leven van het jon ge kind is nog weinig gedifferentieerd. Denk-, gevoels- en streefleven zÜn nog onontwarbaar verbonden en het kind reageert dan ook van uit zijn totale beleving. Eerst in de puberteit gaat het nadenken over eigen psychisch en geestelijk leven en komt het tot een persoonlijke stellingname ten aanzien van de problemen van zijn binnen- en buitenwereld. De jinge kinderen drinken a.h.w. de dienste overtuiging van hun ouders als vanzelf in. Zij analyseren het gedrag van hun ouders niet, m°ar voelen de overtuiging, die er achter steekt, aan. Een enkel woord, een enkel gebaar, een enkele blik kan van meer beteke nis zijn, dan een lange redenering. Komen zij nu op een school, die aan deze overtuiging geen voedsel geeft, of, die er tegen ingaat, dan zal dit de psychische en geestelijke ontwikkeling van het kind gemakkelijk kunnen rem men of verstoren, aangezien jonge kin deken dit nog niet op bewust niveau kunnen verwerken. Ook op grond hiervan pleit ik daar om voor het beginsel: de school aan de cuders. En dit beginsel houdt m.i. voor een christen in, dat hij zijn kind naar een christelijke school zal stu ren. Dit zal voor een r.-k. christen uiteraard betekenen een r.-k. school en voor een protestants christen een protestants christelijke school. Hoe jon ger het kind, hoe meer dit beginsel klemt. Dat de ouders nimmer mogen ver geten, dat zij uiteindelijk verantwoorde lijk blijven voor de godsdienstige en zedelijke opvoeding van hun kinderen, wil ik gaarne met nadruk stellen. Dat evenwel kerk en school hierbij de hel pende hand bieden, is m.i. niet meer dan logisch. BREDA DRS. R. SMIT In de editie van 17 juni j.l. las ik, dat in Breda de tarieven voor elek triciteit met ingang van 1 juli met 1 ct per kilowattuur worden verhoogd. Deze mededeling was op zichzelf ge noeg geweest. De verdere opmerkingen van b en w. van Breda zijn praatjes voor de vaak. Een verstandig mens die de elementaire rekenkunde beheerst laat zich niet om de tuin leiden met praatjes als zou de verhoging bendeen de algemene prijsstijgingen liggen Wan neer het tarief op 10 ct ligt en er komt er dan 1 bij, dan is dat volgens mij op de kop af 10 procent. Over 2 jaar maakt dat 5 procent per jaar. Ofwel b. en w. bazelen, of het cen traal bureau van de statistiek speldt ons telkens iets op de mouw met hun cijfers van stijgingen vgtn levens onderhoud. BREDA, N.DRIESSEN, Via uw krant hebben de inwoners van Breda kunnen vernemen, dat het col lege van b. en w. aan de gemeenteraad voorstellen, de elektriciteitstarieven m. i.v. 1 juli a.s. met 1 ct. per Kw. te ver hogen. Aannemende, dat de motivering hiervan, zoals deze in uw blad voor komt, het officiële standpunt van b. en w. weergeeft, meen ik toch wel, dat hierop het een en ander aan te merken valt. Gezien de huidige elektriciteitsbe schaving, is een gemiddeld jaarverbruik per gezin van 300 Kw. zeker niet aan de hoge kant geschat. Gelet op het Bredase inwonertal, kan het aantal Bredase gezinnen op circa 30.000 gesteld wor den. Deze gezinnen verbruiken per jaar dus minstens 9.000.000 Kw. elektriciteit. Bij een tariefsverhoging van 1 ct. per Kw. levert dit dus minstens een meer opbrengst op van rond f 90.000 en niet f 30.000 zoals in uw krant te lezen staat. Als b. en w. dus stellen een meerop brengst van f 30.000. waarvan f 20.000 aan de PNEM toevloeien, voldoende te achten, dan kan m.i. blijkens het voren staande. met een heel wat lagere tariefs verhoging volstaan worden. Zonder er dieper op in te gaan, kan m.i. het voor stel van b. en w. niet reëel genoemd worden en wekt e.e.a. naar buiten de indruk, dat de Bredase verbruikers sterk overvraagd worden. De regering verlangt van de werknemers matiging van haar looneisen en terecht. Van haar kant zegt zij toe er voor te waken, dat de kostenstijging van ons dagelijks le vensmiddelenpakket tot een minimum beperkt zal worden. Iedere prijsverho ging in de particuliere sector wordt van regeringswege nauwkeurig gewikt en gewogen. Ook de lagere overheidsor ganen hebben het goede voorbeeld te geven. Het is dan ook te hopen, dat de gemeenteraad van Breda dit voorstel niet zonder meer zal aanvaarden, doch zich eerst aan de hand van meer exacte gegevens zal laten voorlichten en naar aanleiding daarvan de tariefsverhoging zal bepalen. BREDA, S. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Burgemeester en wethouders van Vlissingen willen de Flying Angle Club, die in Vlissingen werkzaam is onder auspiciën van The Mission to Seamen een vaste subsidie van f 1.000,- per jaar geven. The Mis sion to Seamen exploiteert in de zee haven Vlissingen-Ocst op het terrein van de reparatiewerf van de Koninklijx Maatschappij De Schelde een centrum dat bedoeld is als een tijdelijk thuis voor zeelieden, die enige tijd in Vlis singen moeten verblijven. Vanaf april tot en met december van het vorig jaar bezochten niet minder dan 11.000 zeelieden de club. GOa'S Vandaag treedt op de Ne derlandse veilingen een minimum- prijsregeling voor vroege aardappelen in werking. Deze gaat uit van liet Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen. De minimumprijs kan weke lijks veranderen- Voor de week vanaf 19 juni bedraagt ze 16 cent per k? voor aardappelen vanaf 28 mm. Bij eventuele doordraai bedraagt de ver goeding voor klasse 1 13 cent en voor klasse 2 5 cent per kg Er is geen heffing verschuldigd voor dit produkt De aanvoer van vroege aardappelen op de veilingen gaat thans groter woi- den en in de komende week zal dat ln nog sterkere mate het geval zijn- De prijs lag eind deze week bij de belangrijkste veilingen op 40 tot 50 cent per kg voor de middelmaten. TILBURG (ANP) Het jaar 1966 stond l)ü de n.v. Tilburgsche Waterlei dingmaatschappij ln het teken van de onderhandelingen met de gemeente Til- burg over nieuwe eoneessie-voorwaar- den alsmede over een tariefsverhoging, zo meldt het verslag. De nieuwe concessievoorwaarden tra den per 1 januari 1967 in werking, ter wijl de tariefsverhoging over 2 etappes werd verdeeld, ingaande resp. 1 januari en 1 oktober 1907. In 1966 werd in to taal 11.024.820 kubieke meter water naar de stad gepompt tegen 10.902.370 kubieke meter in 1965. Volgens de resultatenrekening steeg de waterrekening, recognities en leidin. gen tot f 2,11 mill. <f 1,97 min.). Ten slotte resteert een iets lager winstsaldo van f 194.000 <t 201.000). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 8 pet. Voor industriële doeleinden waren ul timo I960 88 aansluitingen in gebruik Unci, de aansluiting naar de gemeente Goirle). Het aantal niet-industriële abonnementen vermeerderde tot 38.340. Met de bouw van een nieuw filter gebouw werd inmiddels begonnen. Ver wacht wordt dat de eerste vleugel om streeks het voorjaar van 1969 in ge bruik kan worden genomen. De vergro ting en vernieuwing van de pompcapa- citeit werd beëindigd. Het gezamenlijk vermogen van de 4 hogedrukpompen be draagt nu bijna 1500 pk. de maximale pompcapaciteit bedraagt daarma» ca. 4000 kubieke meter per uur.

de Stem | 1967 | | pagina 5