Kosygin eist terugtrekking troepen Terugtrekken van Israëls troepen lost nog niets op MSIIZM Gevechten in China SOVJETS LOPEN UIT VERGADERING WEG fetr Cals leidt commissie wijziging grondwet Huisvrouwelijke spionage Benzineprijs vandaag een cent omhoog vóór 1 juli 1967 1114111 DAGBLAD VOOR ZEELAND Droog Kind verdronken JOHNSON IN T.V.-REDE Vietnam Vijf punten President De Gaulle: Eerst intern EEG- overleg over Britse toetreding Geen topconferentie Ookwitte pompen volle maantjes I07e JAARGANG No. 25535 Voor God, Koningin en Vaderland jak Spie Span en maakt uw huis ters vast ren en wanden produkt. t liet enorme Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L. Leendekker Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen - j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. ;es; mr. H. M. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 11 Ma9 DINSDAG 20 JUNI 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau 41 IIJ..W../ -- cv 11 GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). kosygin ISRAËL WEERT ZICH (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Sovjet-premier Alexei Kosygin heeft gis. teren in de Algemene Vergadering der V.N. Amerika de schuld gegeven voor de oorlog in het Midden-Oosten. Israel werd door de Russische premier van agressie beschuldigd. Kort tevoren had president Johnson in een in gematigde ter- men gestelde tv-redevoering een beroep gedaan op alle landen zich te Onthouden van onbuigzame standpunten in het zoeken naar een evenwicht in het Midden-Oosten. Hij betrok in zijn toespraak ook alle andere spanningsvelden in de wereld en waarschuwde tegen een atoomoorlog. Premier Kosygin trok namelijk fel van leer tegen Amerika en Israël. In een ontwerpresolutie eiste hij Onmiddelijke terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten; Doeltreffende maatregelen van de V.N. om de „Israëlische agressie" ongedaan te maken; Dat de Algemene Vergadering van Israël eist dat de Arabische landen schadeloos worden gesteld; Dat Israël veroordeeld zou worden als agressor. Hoewel er deze keer niet met schoenen op lessenaars werd getim merd. gaven de Russen toch weer een demonstratie van hun eigenaar dige vergaderfolklore; zodra zij Is raël het jak hadden uitgeveegd en de Israëlische minister van buiten landse zaken Eban zieli opmaakte voor een verweer, verlieten Kosygin, Gromyko en de overige Russen de vergadering. Zo kwam liet dat zij ook de woorden van de Amerikaanse af gevaardigde Goldberg niet hoorden. Rond het middaguur (in Europa was het toen al kwart over zes) werd de zit ting verdaagd. De middagzitting verviel en de Vergadering zal pas vandaag half vier onze tijd weer bijeenKomen. Kosygin begon zijn rede met de op merking dat er in het Midden-Oosten elk ogenblik weer een nieuw militair conflict kon uitbarsten, zolang de Is raëlische troepen de Arabische gebie den, die zij veroverd hadden, bleven bezetten. Al heel gauw kwam de Russische pre mier te spreken over Vietnam. Hij zei dat de V.S. rechtstreeks agressie ple gen tegen het Vietnamese volk en eiste stopzetting van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam en te rugtrekking van de Amerikaanse troe pen uit Vietnam. Kosygin noemde verder nog Cuba, Kongo en de Dominicaanse republiek als recente doelwitten van de „Ameri kaanse agressi e" en veroordeelde ver- I volgens West-Duitsland, „dat de vrede bedreigt door zijn streven naar herzie ning van de naoorlogse grenzen en ver werving van kernwapens". Daarna keerde hij terug naar het con flict in het Midden-Oosten, dat naar zijn zeggen als een onderdeel van de alge- jnene internationale situatie moest wor den gezien, niet slechts als een plaatse- 1 conflict. Zijn verdere betoog kwam erop neer dat de verantwoordelijkheid v°o.r je crisis uitsluitend bij Israël lag. .f5 te hebben verklaard dat het groot- Je,?eel van de nu door Israël bezette geoieaen was veroverd na de oproep YfP ^Veiligheidsraad tot een bestand, onb5e Russi.sche premier dat „de Israëli- Si f§ressie" met geen enkel argu- ment te rechtvaardigen valt. „Men kan t._j ?,f§en Israël geen andere keus kbrbf de Israëlische regering fiSn? fd over haar buren had ze san de V.N. moeten voorleggen en moeten zoeken naar een oplossing met de in het handvest vermelde vreedzame middelen". Kosygin zei verder naar aanleiding van de „berichten over door de Israëlische invallers gepleegde gruweldaden", dat het gebeurde in de Sinaï, Gaza, West- Jordanië en Syrië herinnerde aan de „afschuwelijke misdaden die in de tweede wereldoorlog door de fascisten waren begaan". De Sovjet-Unie stelt „de dwingende eis dat de Israëlische troepen onmid dellijk moeten worden verwijderd van de oever van het Suezkanaal en uit alle bezette Arabische gebieden", zo verklaarde Kosygin. Slechts terugtrek king zou ontspanning teweeg kunnen brengen en de voorwaarden kunnen scheppen voor vrede. Wanneer geen halt werd toegeroepen aan de „gevaarlijke ontwikkelingen in het Midden-Oosten, Zuidoost-Azië of enige andere plaats waar de vrede wordt geschonden", wanneer men con flicten zich liet uitbreiden, zou het enig mogelijke resultaat vandaag of morgen een grote oorlog zijn, „en daarbij zou geen enkel land zich afzijdig kunnen houden". Kosygin laakte „de steun uit het bui tenland die Israël vóór zijn agressie had genoten: machtsvertoon van de zijde van de Amerikaanse en Britse vloten, opvoering van de wapenleveran ties, opruiende propaganda enz." „Het dnLWheïsï.eIwachtin®' meegedeeld aüünd? MX' geldig tot van" bewolking en op de ke tof pla?tsen droog weer. Zwak- „2 matige westelijke wind. De- 'ets lagereferaturen als gisteren o£ onderll'na 2P 4'19 uur; zon mS 'S3 uur- Maan OP 19.45 uur; maan onder 2.31 uur. Het weer in Europa Helsinki Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Bordeaux Grenoble Nice Berlijn frankfort lunchen Zurich Genève Lpcarno Wenen gmsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid JfeUorca Lissabon weer onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt regenbui regenbui zwaar bew. zwaar bew. onweer half bew. zwaar bew. regenbui zwaar hew. onbewolkt onweer onweer weerlicht zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaai- bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt max. temp. 24 24 22 19 20 21 16 21 19 19 21 19 22 .25 25 23 21 20 23 25 22 19 28 23 23 24 25 21 eban optreden van Israël tegen de Arabische landen mocht niet ongestraft worden gelaten, want dat zou gelijk staan met verzet tegen de zaak van de nationale bevrijding der volken, tegen de belan gen van zoveel landen in Azië, Afrika en Latijns Amerika", zei hij. De Sovjet-IJnie was bereid tot sa menwerking met andere landen om recht en vrede tot stand te brengen. „Veel hangt af van de inspanningen van de grote mogendheden. Het zou een goed ding zyn wanneer ook hun dele gaties een gemeenschappelijke basis vonden voor het bereiken van oplossin gen die overeenkomen met de belan gen van de vrede in het Midden-Oosten en de belangen van de universele vre de", zo besloot de Russische premier. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, die na Kosy gin het woord voerde, verklaarde dat „de suggestie dat alles terugkeert tot de toestand zoals die voor de vijfde juni was, volslagen onaanvaardbaar is". Hij veroordeelde de* Russische politiek inzake het Midden-Oosten als „een droevig en schokkend verhaal" en zei dat de Algemene Vergadering „niet een recept voor hernieuwde vijandelijkhe den moet voorschrijven, maar een reeks beginselen voor de bouw van een nieu we toekomst in het Midden-Oosten". Israël zou „in vrije onderhandelingen met elk van zijn buurlanden duurzame en rechtvaardige oplossingen aanbieden die tot wederzijds voordeel en eer strekken". Zonder diep in te gaan op de rege ling die Israël voor ogen staat, ver klaarde Eban dat onder vreedzame om standigheden verbindingen denkbaar zijn van Haifa naar Beiroet en Damas cus in het noorden, naar Amman en verder in het oosten, en naar Cairo in het zuiden. De opening van „deze ver sperde aders" zou leven, denken en han del in het gebied aanzienlijk stimule ren. „Wat nu zo vaak beschreven wordt als een wig tussen de Arabische lan den, zou een brug kunnen worden. Het Een overzicht van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, gistermiddag in New Yoj-k. Voor de letterlijke tekst van de Russische ontwerpresolutie en ander nieuws uit en rond het Midden-Oosten zie pagina 9. koninkrijk Jordanië, nu afgesneden van zijn natuurlijke uitweg naar de zee, zou b.v. aan de Israëlische kust in alle vrij heid zijn goederen kunnen in- en uit voeren. Aan de Rode- Zee zou samen werking de ontwikkeling kunnen ver snellen van de havens van Eilath en Akaba, van waaruit Israël en Jordanië in verbinding staan met een herlevend Oost-Afrika en een zich ontwikkelend Azië", aldus Eban. De enige oorzaak,van de crisis was volgens de Israëlische minister dat „het recht van Israël op vrede, veiligheid, soevereiniteit, economische ontwikke ling en maritieme vrijheid ja zijn be staansrecht op zich met geweld was bestreden". Het was volgens minister Eban dui delijk dat de Sovjet-Unie „een provo cerende rol had gespeeld door het ver spreiden van alarmerende en opruiende berichten". Zo was de bewering dat Is raël half mei troepen aan de grens had samengetrokken voor een inval in Sy rië, „een monsterlijk verzinsel". Fel viel hij uit over de vergelijkin gen die Russische diplomaten tussen Is raël en de nazi's hadden getrokken. „Deze vormen een flagrante inbreuk op de internationale moraal en het mense lijk fatsoen", zo zei hij. „Onze natie heeft nimmer geschipperd met Hitler- Duitsland, er nimmer een pact mee ge sloten zoals de Sovjet-Unie deed in 1939". Eban verklaarde dat hij een eenvou dig antwoord had op de beschuldigin gen van „de Russische afgevaardigde". „Het aandeel van uw regering in de stimulering van de bewapeningswed loop, de verlamming van de Veiligheids raad, het aankweken in de Arabische wereld van ongegrond wantrouwen je gens Israëls bedoelingen, uw constante weigering om ook maar een enkel woord van kritiek te uiten na verkla ringen waarin met de gewelddadige op heffing van Israëls soevereiniteit en bestaan werd gedreigd dit alles on dermijnt in ernstige mate uw aanspra ken op objectiviteit. U komt hier in onze ogen niet als rechter of aankla ger, maar veeleer als een wettig voor werp van internationale kritiek van wege de rol die u speelde in de duistere gebeurtenissen die ons gebied op een punt van explosieve spanningen hebben gebracht In een eerste reactie op de toespraak van Kosygin verklaarde de Amerikaan se gedelegeerde Arthur Goldberg dat de Russische premier een volkomen verkeerde voorstelling van zaken had gegeven. De beschuldigingen aan het adres van Amerika noemde hij onge grond en onwaardig. De positie van de Ver. Staten was eerder op de dag door president Johnson uiteengezet „en ik laat het gaarne aan allen hier over toon en inhoud van wat de twee leiders heb ben gezegd te vergelijken", aldus Gold berg. Hij zou dinsdag meer in details ant woorden. (Van een onzer verslaggevers) HANK. Het vier en een half jaar oude zoontje Rini van de familie v. d. Pluym-de Bruyn aan de Buitendijk is m een achter het huis lopende sloot ge vallen en verdronken. Toen het kind werd vermist, ging de vader op onderzoek uit en trof hu het aan in de sloot. CALS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Nog voor het zomer reces van de Tweede Kamer kan, naar wij vernemen de benoeming van oud-premier mr. J. M, L. Th. Cals tot voorzitter van de staatscommissie grond wetswijziging verwacht worden. De be doeling is, dat de commissie zelf in september geïnstalleerd wordt en dat zij daarna onmiddellijk aan het werk gaat. De werkplannen liggen al gereed. Oud-premier Cals heeft zeer uitge sproken ideeën over de werkwijze van het parlement en het functioneren van het overheidsapparaat. In de periode tussen zijn ontslag als minister van destijds onderwijs, kunsten en weten schappen en zijn premierschap heeft hij daarover in"het gehele land uiteenzet tingen gegeven. Daarbij staat bij hem voorop, dat de werkwijze v. 't parlement moet worden aangepast aan de nieuwe eisen van de nationale en internationale politiek, dat het politieke leven in Nederland nodig vernieuwd moet worden en dat de taak van de Eerste Kamer een geheel andere moet worden, dan thans het geval is. Naar verluidt is ook het kabinet-De Jong bezig aan een werkschema voor de commissie grondwetswijziging en voor de wijziging van de kieswet. Zoals bekend wil het kabinet de wijzigingen van de kieswet gereed hebben nog voor de landelijke verkiezingen van 1971 en deze verkiezingen volgens de nieuwe wetsbepalingen laten houden. DE 40-JARIGE mevrouw H. van Nieu- wenhoven-De Vries te Noord-Wolde is terwijl zij aan het werk was met haar wasmachine, door elektrische stroom gedood. DE 42-JARIGE grossier H. Jansen uit Nijmegen is in Dreumel om het leven gekomen, nadat hij bij een inhaalma noeuvre in botsing was gekomen met een tegemoetkomende trekker met op- Het haasje zijn betekent in Ter- neuzen een verzorgd bestaan. Pagina 3. Waarom moet een ring altijd rond zijn en waarom zou hij ook niet eens néast de vinger zitten? Pagina 5. Wie meent dat het concilie aan de kerk in België is voorbijge gaan, oordeelt al te lichtvaardig. Pagina 7. Londen vindt dat we eindelijk maar eens tegen de Britse pira ten moeten optreden. Pagina 6. Aan de tocht over de Jordaan is nog altijd geen einde gekomen. Pagina 9. Volgend jaar slechts ruimte voor een zuinige loonronde? Pag. 11. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Johnson heeft gisteren verklaard, dat de door de Russen vorige week in de Veiligheidsraad ingediende (en gisteren herhaalde) ontwerp-resolutie dat Israël zijn troepen binnen de oude grenzen moet terugtrekken geen oplossing is voor een snelle vrede in het Midden-Oosten. Hij achtte een dergelijke eis eerder een uitnodiging tot liet hervatten van de vijandelijkheden. In een toespraak voor radio en tele visie voor de aanvang van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties veroordeelde hij de bewape ningswedloop in het M.-Oosten. Hij deed een beroep om de leden te ver plichten van alle militaire leveranties aan dit gebied opgave te doen. Amerika is bereid elk voorstel te steunen dat erop gericht is de normale toestand in het Midden-Oosten te her stellen. De president is van mening, dat te rugtrekking van troepen noodzakelijk is, maar dat tevens het recht van een volk om te leven moet worden entend. Daarom moet het vluchtelingenpro bleem opgelost, de vrije doorvaart ver zekerd, de bewapeningswedloop be perkt en de politieke onaf hank elijkh y d en territoriale integriteit worden e Medigd. l *!vBUÈÊ)nÊfÈÊKty>'i PEKING/MOSKOU (AFP) De af gelopen week hebben tegenstanders van de politiek van Mao in Sjanghai en om liggende streken de strijd hervat, zo meldt radio-Moskou. Ware veldslagen werden geleverd in de midden-Chinese provincie Setsjoean. Volgens Pekingse muurkranten hadden in de stad' Tsjengtoe 30.000 arbeiders een betoging van rode gardisten uiteen geslagen. Naar de Russische radio meld de, zijn er verscheidene gewonden ge vallen. In de streken ten zuiden van Jangtse zijn volgens radio-Moskou de boeren in verzet gekomen. De brug van Woehan over de Jangtse zou zijn gesloten voor het verkeer. De ontevredenheid van de boeren zou het gevolg zijn van de land-i bouwpolitiek van Peking. Rode gardis ten zouden zich slechts onder bescher ming van politie of'leger op het platte land wagen. LONDEN (AP) Achtduizend Britse huisvrouwen zullen deze zomer als zy met vakantie op het vasteland van Europa vertoeven, spionagewerk verrichten. Gewapend met lijsten zullen zij in de continentale winkels de prijzen noteren, die gevraagd worden voor boter, eieren, brood, instant koffie en lamsvlees. De huisvrouwen zyn lid van Boycott, een nationale organisatie, die ten doel heeft de pryzen van het levensmiddelenpakket te verlagen. Het doel van de actie is aan de weet te komen in hoeverre een toetreding van Groot-Brittannië van invloed zal zijn op het huishoudelijke budget. Voor hij de crisis in het M.-Oosten aansneed, sprak Johnson onder meer over ontwikkelingen in Europa, La- tijns-Amerika en Vietnam. Wat Viet nam betreft kon hij nog steeds geen melding maken van een belangrijke stap in de richting van de vrede. John son beloofde te zullen streven naaf be tere verstandhouding met de Sovjet- Unie en de andere Oosteuropese landen. Bij de bespreking van de toestand in het Midden-Oosten legde hij er de nadruk op, dat de Israëliërs en Arabie ren samen tot een regeling van het con flict moeten komen. Hy noemde de volgende vijf punten, waarop de Amerikaanse politiek in dit gebied is gebaseerd: erkenning van het recht van elk volk om te leven; oplossing van het vluchtelingenpro bleem; verzekering van de vrye vaart in internationale wateren; beperking van de bewapeningswed loop; eerbiediging van de politieke onaf hankelijkheid en territoriale onschend baarheid van alle landen in het M.-Oos ten. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Frankrijk blijft op het standpunt staan dat de zes landen van de E.E.G. de Engelse aanvraag voor het lidmaatschap eerst volledig moeten on derzoeken, alvorens zij met Engeland gaan onderhandelen. Dit heeft generaal De Gaulle, naar Franse woordvoerders hebben bericht, gisteren in een vijf uur durend onder houd aan de Engelse premier Wilson medegedeeld. De twee staatslieden, die vergaderden in het Trianon-slot in Ver sailles, bespraken gisteren voorname lijk de vraag, welke rol een naar de vorm veranderd Europa in de wereld zou kunnen spelen. Ook de Engelse toe treding tot de E.E.G. werd in dit grote verband besproken. Premier Wilson heeft vooral gewezen op de vaste wii van Engeland om zich dichter bij Europa aan te sluiten. De traditionele betrekkingen tussen de V.S. en Engeland hadden zich gewijzigd en wijzigden zich nog steeds. Vooral bij lie jonge generatie in Engeland zou een duidelijke toenadering tot Europa op gemerkt kunnen worden, zo is van En gelse zijde naar voren gebracht. President De Gaulle en premier Wil son spraken verder over de crisis in het Midden-Oosten, de situatie in Vietnam, China en in Afrika. Het Franse staats hoofd heeft geen plannen om dezer da gen naar New York te gaan. Uit Engelse bron is vernomen dat de kans op een topconferentie van de grote vier over het Midden-Oosten de eerst komende dagen minimaal wordt geacht. Ook premier Wilson is nog niet van plan om naar New York te gaan. JOHNSON (Van onze redactie binnenland) BREDA. De prijs van benzine en huisbrandolie gaat met ingang van van daag één cent per liter omhoog. Minis ter De Block heeft de benzine- en olie maatschappijen hiervoor toestemming verleend, omdat de transportkosten sinds de sluiting van het Suez-kanaal aanzienlijk zijn gestegen. De pryzen aan de „witte pompen" zullen eveneens stij gen. De oliemaatschappijen delen mee, dat naast benzine en huisbrandolie ook tweetaktbrandstof, petroleum voor ver- lichtings- en verwarmingsdoeleinden en tractorpetroleum een cent per liter om hoog gaan. Op duizend liter stookolie stijgt de prijs 5 gulden. Voor autogas- olie werd geen prijsverhoging toege staan. De „witte"-pomphouders laten weten, dat hun leveranciers nu ook genood zaakt zijn over te gaan tot prijsverho gingen. Reeds de .afgelopen week werd door de oliemaatschappijen de prijs op geschroefd, zodat de winstmarges van de pomphouders praktisch nihil werdén. De Britse oliemaatschappijen hebben ag.n de regering toestemming gevraagd de benzineprijzen te mogen verhogen met 6,3 cent per gallon (5,6 liter). Duitse en Zwitserse maatschappijen verhoog den him prijs vorige week al met 4,2 cent per gallon. Men neemt niet aan, dat er een rant soenering dreigt. Er zijn plannen ge reed om snel te kunnen handelen als de landen in het Midden-Oosten hun embargo op de schepen naar Engeland en Amerika opvoeren. DE 41-JARIGE Gaullist Michel Calda- gues is met 44 stemmen tegen 38 voor Pierre Giraud, tot voorzitter van de Pa- rijse gemeenteraad gekozen. Pierre Gi raud was door communisten, socialisten en radicalen tezamen voorgedragen. (ADVERTENTIES) niet duur ure/ heerlijk Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wilt voorkomen, maak dan Het abonnementsgeld 3e kwar taal 1967 over op onze post rekening

de Stem | 1967 | | pagina 1